PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
188
40%
c/ danas je kisovit dan
58
12%
 
Total votes: 465

mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#776 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by mali_balon »

gidra wrote:Pozdrav raji,
može li neko pobrojati firme iz Sarajeva i bliže okoline koje se bave prodajom PVC stolarije osim Saplasta i Elox BH, to je sve što znam, a hoću da mijenjam svu stolariju u stanu???
Planiram kontaktirati 5-6 firmi da pošalju tehničare i daju svoje ponude. Naravno tražim njemački profil.

Pored stana imam i kuću koju sam temeljtio renovirao 2008 godine i svu stolariju mi je radio ELOX iz Hrasnice.
Ugradili su mi G-U (Gretsch-Unitas), njemački profil 5-komorni, ne znam da li rade i dalje sa ovim profilom ali prozori nakon 8 godina su u istom stanju kao kada su ih ugradili. Stvarno jedno pozitivno iskustvo.
Komšija mi ovaj put predlaže Salamander profil i kao ima neku šemu gdje bi mi dali povoljnu cijenu...
Dodjes i kazes dajte mi cijenu bez pdv-a i ne morate mi izdati fiskalni....to jedna od jeftinijih varijanti...
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#777 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Al onda nema ni garancije, što po meni nije dobra opcija
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#778 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by mali_balon »

Kao sto rekoh sve se da dogovoriti....jer je i njima "u interesu" da ne prikazu prodaju...
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#779 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Nema se tu sta dogovoriti drug. Ako hoces pismenu garanciju (a ona je jedino mjerodavna) mora ti izdat racun kako bi ti u slucaju reklamacije mogao dokazati da si kupio kod njih. Ako ti izdaju racun moraju obracunat i pdv. Znaci ne moze i jare i pare ;-)
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#780 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by gidra »

Oxygenn wrote:
gidra wrote:Pozdrav raji,
može li neko pobrojati firme iz Sarajeva i bliže okoline koje se bave prodajom PVC stolarije osim Saplasta i Elox BH, to je sve što znam, a hoću da mijenjam svu stolariju u stanu???
Planiram kontaktirati 5-6 firmi da pošalju tehničare i daju svoje ponude. Naravno tražim njemački profil.

Pored stana imam i kuću koju sam temeljtio renovirao 2008 godine i svu stolariju mi je radio ELOX iz Hrasnice.
Ugradili su mi G-U (Gretsch-Unitas), njemački profil 5-komorni, ne znam da li rade i dalje sa ovim profilom ali prozori nakon 8 godina su u istom stanju kao kada su ih ugradili. Stvarno jedno pozitivno iskustvo.
Komšija mi ovaj put predlaže Salamander profil i kao ima neku šemu gdje bi mi dali povoljnu cijenu...
http://www.sarix.ba/index.php?sel=1
http://www.ugarak.ba/
http://pvcstolarija.ba/index.php
http://www.djonko.de/
http://alg.ba/index.html
http://fadzcompany.com/
http://www.europlast.co.ba/contact/
hvala :thumbup:
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#781 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by valter.ba »

Gledao jucer Salamander, ne moze se po meni mjeriti sa Rehau nikako kako estetski tako niti po samom osjecaju pri zatvaranju/otvaranju.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#782 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Ne znam razgovarate li na ovoj temi o problemima nakon postavljanja stolarije ali ću ja ovdje sa vama podjeliti svoj.
Naime, ugradio sam ovog ljeta vanjsku PVC stolariju (prozori, ulazna vrata) u stan 54m2, profil stolarije je KBE System dupla stakla, međutim kako su počeli hladniji dani, naravno počeo sam da ložim (grijanje na drva - kamin Prity) i žena skuha ručak, pojavila mi se kondenzacija. Sa skoro svih prozora u svim prostorija nakuplja se vlaga i stvara se kondenz. Na termometru koji prati vlažnost je 65-75% vlažnosti.

Imate li iskustva, šta da se radi?
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#783 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by valter.ba »

Jos uvijek nemam iskustvo sa PVC stolarijom ali se spremam :-). Iz onoga što sam do sada pročitao proizilazi da je generalno to mana ove u odnosu na drvenu stolariju. Bitno je redovno prozračivanje kako bise visak vlage eliminisao, vazan je položaj radijatora (kojih ti i nemas ;-) ), kvalitet prozora i ugradnje.... Mnogo je dakle faktora koji mogu uzrokovati ovakve probleme. Mislim da će ti se neko uskoro javiti sa info iz prve ruke jer je ovo vrlo čest problem. Za početak bih probao sa redovnim provjetravanjem.

Evo par linkova:
http://www.stolarijapvc.hr/clanci/1567- ... ga-u-stanu

http://www.zelenaenergija.org/clanak/za ... jesan/6297

Obrati paznju na ovaj način RAL ugradnje.
Sent from my SM-G900F using Tapatalk
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#784 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by mali_balon »

Cuo sam da grijanje na drva bas i nje za pvc stolarije upravo zbog "naglih" promjena temperature u kuci..kao sto rece valter malo provjetri kucu i bit ce sve ok....
Kod mene ugarak ima vec 9 godina (rehau) i nikad kondenza ali sam na toplanama, zarosi staklo kada otvorim prozor pa zbog nagle promjene temperature zamagli ili kada se kuha pa se malo otvori prozor i taj prozor malo magli (jer ga iznutra udara toplina a s vana ulazi hladan zrak)

@muxa
Ja se dogovorio s ljudima da ce mi priznati otpremnicu umjesto racuna...doduse dogovarao sam sa direktorom.....
A eno yavuz daje garanciju i fiskalni ali ja tu stolariju ne bi ni na cumez postavio.....ali kakve ti koristi kada ih nikad neces dobiti a kad ih dobijes na znaju popraviti.....
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#785 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sabanss »

mali_balon wrote: @muxa
Ja se dogovorio s ljudima da ce mi priznati otpremnicu umjesto racuna...doduse dogovarao sam sa direktorom.....
A eno yavuz daje garanciju i fiskalni ali ja tu stolariju ne bi ni na cumez postavio.....ali kakve ti koristi kada ih nikad neces dobiti a kad ih dobijes na znaju popraviti.....
Jesi li ikad probao nesto reklamirati? Vjeruj mi da ne zelis uopste pomisljati na radove bez fiskalnog racuna i pisane garancije. Svi su zlatni dok ne uzmu pare, poslije ne mozes vjerovati kakav je to bezobrazluk.

Znam da ce te tih 17% vjerovatno privuci ali vjeruj mi da ne vrijedi...

Za probleme sa kondenzacijom ostaje samo provjetravanje... Nazalost PVC je najlon kesa, dobro dihtuje ali je tesko disati.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#786 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by mali_balon »

sabanss wrote:
mali_balon wrote: @muxa
Ja se dogovorio s ljudima da ce mi priznati otpremnicu umjesto racuna...doduse dogovarao sam sa direktorom.....
A eno yavuz daje garanciju i fiskalni ali ja tu stolariju ne bi ni na cumez postavio.....ali kakve ti koristi kada ih nikad neces dobiti a kad ih dobijes na znaju popraviti.....
Jesi li ikad probao nesto reklamirati? Vjeruj mi da ne zelis uopste pomisljati na radove bez fiskalnog racuna i pisane garancije. Svi su zlatni dok ne uzmu pare, poslije ne mozes vjerovati kakav je to bezobrazluk.

Znam da ce te tih 17% vjerovatno privuci ali vjeruj mi da ne vrijedi...

Za probleme sa kondenzacijom ostaje samo provjetravanje... Nazalost PVC je najlon kesa, dobro dihtuje ali je tesko disati.
Sreca nisam nista mora reklamirati. A i razumijem oprez i strah. Jbga prihvatis rizik ili ne....ja sam "ustedio"
800KM
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#787 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

O tome ja i govorim. Rizik je to. Ti njih poslije (zlu ne trebalo) ne možeš ničim natjerati da ispoštuju navodnu garanciju.
E sad, druga je stvar ako se lično znaš sa direktorom pa ideš na obraz.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#788 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by valter.ba »

RAL sistem ugradnje je koliko vidim jako vazan, dakle obavezno ugradnja sa nano trakom ili folijama sto je cini mi se malo komplikovano. E sada da li kod nas ozbiljnije firme rade ugradnju po ovom sistemu i da li se moze insistirati na ovome pitanje je sad.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#789 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

Ove veće firme uglavnom rade ali su zasad cijene masne koliko sam čuo od drugih
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#790 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by valter.ba »

Drug zvao Ugarak, rade ugradnju sa nano trakom. Cijena sitnica 20 KM/m!!! Ako uzmemo u obzir da se traka lijepi čitavim obimom prozora to je preskupo iako je najskuplje kada nakon tolikog ulaganja prozori pocnu rositi...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__Phoenix__
Posts: 2684
Joined: 25/10/2013 20:44

#791 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by __Phoenix__ »

Svaki kvalitetan prozor rosi kad ima promjenu temperature, pogotovo zimi kad grijanje po noći uglavnom ne radi, ne znam zašto to narodu smeta...
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#792 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sabanss »

__Phoenix__ wrote:Svaki kvalitetan prozor rosi kad ima promjenu temperature, pogotovo zimi kad grijanje po noći uglavnom ne radi, ne znam zašto to narodu smeta...
Naprotiv, upravo je to ono sto odvaja kvalitetan od nekvalitetnog prozora.

Naravno i kvalitetan prozor rosi ako se nikad ne provjetravaju prostorije. Nazalost na ovim prostorima propuh je ubica broj jedan, nema veze sto je vlaznost u prostoriji na 70% i sto smrdi ko u kokosinjcu. Bitno je da ti propuh ne "okrene" usta.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#793 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by quarterback »

na stanu su mi intergeoos prozoru koje sam masno platio prije nekih 9 godina, apsolutno nikad ni najmanjeg rosenja iako toplane hajcaju na 27 unutra a vani znate i sami kako zna biti

u vikendici sam stavio dom-a jer mi nije bilo previse bitno kako je i sta je pa cemo vidjeti, medjutim vec prema prvom iskustvu - o da, ima da redam peskire ispod prozora od slijevanja, ali o tom - po tom kad pocnem da lozim tamo
__Phoenix__
Posts: 2684
Joined: 25/10/2013 20:44

#794 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by __Phoenix__ »

Poenta, nije uvijek do prozora već uglavnom do temperature u prostoriji...
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#795 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Kao što onda rekoh, pvc stolarija je KBE i podrošavaju mi prozori ne puno ali rosi. Obično kad žena kuha ili kad mi se skupi prilično ljudi u stanu. Ima jedna stvar o kojoj sam razmišljao, prije dvije godine sam u čitavom stanu uradio "zaribano". Ima li to kakve veze sa podrošavanjem stakala?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#796 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by quarterback »

BarbaDue wrote:Kao što onda rekoh, pvc stolarija je KBE i podrošavaju mi prozori ne puno ali rosi. Obično kad žena kuha ili kad mi se skupi prilično ljudi u stanu. Ima jedna stvar o kojoj sam razmišljao, prije dvije godine sam u čitavom stanu uradio "zaribano". Ima li to kakve veze sa podrošavanjem stakala?
sta si uradio :)
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#797 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Nisam stručnjak ali ga tako zovu, moguće da mu je stručni naziv "Španski zid".
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#798 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by mali_balon »

Nema zid veze s tim, Ima veze sa vlagom i promjenama temperature u kuci....evo meni nikad ne zarose stkla ali kada otvorim prozor taj prozor sav zarosi i izvana i iznutra jer vanjski stranu prozora "dofati" topao zrak iz kuce a unutrasnje staklo "dofati" hladan vanjski zrak....ali to nije sad da curi nego samo malo zamagli.
Meni su rekli da je pvc stolarija najbolja za prostore gdje se drzi nega konstantna temperatura.....ali su oscilacije po nekih 5 do 10 stepeni onda rosi... :-?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#799 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Moguće da nema veze, mada neki kažu da prilikom postavljanja "španskog zida" upotrebljava se neka emulzija koja srečava zidovima da "dišu". Kao u kombinaciji sa dobro postavljenom stolarijom napravi se maltene prostor bez strujanja i trunke zraka.

PS. Ovo je objašnjenje firme koja je postavila stolariju.
User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#800 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by muxa »

BarbaDue wrote:Moguće da nema veze, mada neki kažu da prilikom postavljanja "španskog zida" upotrebljava se neka emulzija koja srečava zidovima da "dišu". Kao u kombinaciji sa dobro postavljenom stolarijom napravi se maltene prostor bez strujanja i trunke zraka.

PS. Ovo je objašnjenje firme koja je postavila stolariju.
Dobro su ti ljudi objasnili. Dok nisi navukao tu masu zid ti je "disao" i upijao vlagu, a sad si zid zatvorio i više ne može da diše što za posljedicu ima kondenzaciju.
Post Reply