PVC prozori vs drvena stolarija

Post Reply

Koji prozor je bolji

a/ PVC
219
47%
b/ drveni prozor
189
41%
c/ danas je kisovit dan
58
12%
 
Total votes: 466

User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#726 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Ja nisam iz Sarajeva ........ali google izbacuje nekakvih pvc firmi za Sarajevo.........imas evo dosta njemackih profila navedeno svi su oni dobri........ne moras ganjat najbolje modele tog profila........uzmi osnovni 5 komorni profil dobrog njemackog proizvodjaca profila stavi dvoslojno low-e staklo i bices prezadovoljan.........samo malo gledaj da te ne levati ko god ti radio imas gore objasnjeno sta da pazis
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#727 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by shandrprcSA »

Sarix :run:
Saplast :thumbup:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#728 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by agent_zero »

shandrprcSA wrote:Sarix :run:
Saplast :thumbup:
"Saplast" vidim da su mnogi spominjali da je ok kvalitet ali da je skup. Poslat ću dimenzije, pa da vidim ponudu.

Kakva je ova "Dom-a"? Vidim nude Aluplast profile. Iskustva s "Domom"?

Zatim onda ovaj "Senam-Trocal", to su valjda Trocal profili.

"Alg" i "Europlast" nude Salamander profile.

"Fadž" nudi Eurofutur Kemmerling profile.

"Đonko" i "Ugarak" nude Rehau profile.


Šta bi po kvaliteti bilo najbolje od gore navedenih?

Najjeftinije što sam dosad dobio ponudu su ovi WINTECH i WINGO profili (prvo u "Primus color", dugo u "M-dooru"). Jeli to toliko loše?

Jbg, znam, puno pitanja, ali nemam koga da pitam mimo foruma, nikog ne znam da je nedavno ili u zadnih par godina mijenjao stolariju...
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#729 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by quarterback »

uzeo domu na vikendici jer sam trazio nesto sto je jeftino...
zima dosla i prosla, nisam nasao nikakve defekte, ipak ne mogu nesto posebno reci o njima jer vikendicu jos nisam uselio...

sad za sad se cine dobro ipak vanjski dihtung je cini se za ukras jer u proljece zateknem kojekakve bube (ponekad i tragove vode) u prvom zljebu prozora prema vani, unutra jos uvijek nista nije proslo

zvao domu, kazu da je to normalno

nisu dobro ugradili vrata pa sam jedno 15 dana morao zvati da dodju i nastimaju, dosli su tek nakon urgencije
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#730 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

Ugradio PVC stolariju profil-KBE. Poslije drvene stolarije se baš osjeti razlika. U dosadašnjem periodu sam primjetio kao da sam u plasteniku, fali mi svježine u stanu. Žena kad kuha u šerpi iako nije zima prozori zamagle. Kako će biti ove zime vidjet ćemo.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#731 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by quarterback »

BarbaDue wrote:Ugradio PVC stolariju profil-KBE. Poslije drvene stolarije se baš osjeti razlika. U dosadašnjem periodu sam primjetio kao da sam u plasteniku, fali mi svježine u stanu. Žena kad kuha u šerpi iako nije zima prozori zamagle. Kako će biti ove zime vidjet ćemo.
kuci je trocal - intergeoss i nema nikad maglenja (ali je kostalo zato $$$$$$), na vikendici (dom-a) sam primjetio kada smo se uspuhali oko postavljanja laminata da su skoro skroz zamaglili iznutra
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#732 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

agent_zero wrote:Šta bi po kvaliteti bilo najbolje od gore navedenih?
Nebi bilo realno nikako porediti proizvodjace jedan protiv drugog........svi su njemacki proizvodjaci jako kvalitetni i pouzdani.

Svaki proizvodjac nudi vise vrsta profila......5 komora 2 dihtunga.........malo skuplji 6 ili 7 komora......pa jos skuplji sa vise komora i 3 dihtunga.......onda cijena raste u tacku a razliku tesko da ces osjetit.......jer i taj osnovni profil toliko dobro dihtuje i izoluje da ces bit prezadovoljan sto se toga tice.

Ali onda moras vodit racuna o prozracivanju zbog kondenza vlage i ostalih popratnih pojava :-) ............jer ti nece vise promaja duvat kao kroz stare drvene prozore koji su se mozda uvrnuli.

Ako nemas para za razbacivanje osnovni profil od bilo kog njemackog proizvodjaca ce biti skroz ok.......znaci ko ti ponudi najbolju cijenu za njemacki profil to je otprilike to.

Takodje je bitno ko radi prozor..........dzaba je uzet najbolji profil ako majstor koji sklapa prozor ne uradi sve kako treba
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#733 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

quarterback wrote:
BarbaDue wrote:Ugradio PVC stolariju profil-KBE. Poslije drvene stolarije se baš osjeti razlika. U dosadašnjem periodu sam primjetio kao da sam u plasteniku, fali mi svježine u stanu. Žena kad kuha u šerpi iako nije zima prozori zamagle. Kako će biti ove zime vidjet ćemo.
kuci je trocal - intergeoss i nema nikad maglenja (ali je kostalo zato $$$$$$), na vikendici (dom-a) sam primjetio kada smo se uspuhali oko postavljanja laminata da su skoro skroz zamaglili iznutra
U čemu je fazon?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#734 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Ne mora znacit da je rosilo na vikendici samo zbog loseg prozora.

Rosenje kondenz direktno zavisi od relativne vlaznosti samog zraka unutra,kao i od temperature zraka i unutra i vani,pa naravno i od prozora (ponajvise stakla).

Da bi se pojavilo magljenje rosenje kondenziranje moraju da se dogode uslovi za to.........a i uz najbolje prozore na trzistu ti uslovi se mogu dogoditi.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#735 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by quarterback »

BarbaDue wrote:
quarterback wrote:
BarbaDue wrote:Ugradio PVC stolariju profil-KBE. Poslije drvene stolarije se baš osjeti razlika. U dosadašnjem periodu sam primjetio kao da sam u plasteniku, fali mi svježine u stanu. Žena kad kuha u šerpi iako nije zima prozori zamagle. Kako će biti ove zime vidjet ćemo.
kuci je trocal - intergeoss i nema nikad maglenja (ali je kostalo zato $$$$$$), na vikendici (dom-a) sam primjetio kada smo se uspuhali oko postavljanja laminata da su skoro skroz zamaglili iznutra
U čemu je fazon?
neka eventualna ventilacija koju prozor ima ili nema, pretpostavljam
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#736 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by quarterback »

rovac13 wrote:Ne mora znacit da je rosilo na vikendici samo zbog loseg prozora.

Rosenje kondenz direktno zavisi od relativne vlaznosti samog zraka unutra,kao i od temperature zraka i unutra i vani,pa naravno i od prozora (ponajvise stakla).

Da bi se pojavilo magljenje rosenje kondenziranje moraju da se dogode uslovi za to.........a i uz najbolje prozore na trzistu ti uslovi se mogu dogoditi.
ne kazem obavezno da je dom-a losa samo konstatujem...
iskreno se nadam da to tako nece biti tokom koristenja vikendice zimi i lozenja

ali opet kuci se apsolutno nikada nije desilo rosenje ma kakvi da su uslovi unutra ili vani
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#737 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by sabanss »

quarterback wrote:
ne kazem obavezno da je dom-a losa samo konstatujem...
iskreno se nadam da to tako nece biti tokom koristenja vikendice zimi i lozenja

ali opet kuci se apsolutno nikada nije desilo rosenje ma kakvi da su uslovi unutra ili vani
Pa ako si postavljao laminat, bilo relativno hladno, vi se oznojili + uspuhali, vlaznost se podigla i kondenzovala po prozorima. Mogu samo zamisliti "steamy windows":)
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#738 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by agent_zero »

rovac13 wrote:
agent_zero wrote:Šta bi po kvaliteti bilo najbolje od gore navedenih?
Nebi bilo realno nikako porediti proizvodjace jedan protiv drugog........svi su njemacki proizvodjaci jako kvalitetni i pouzdani.

Svaki proizvodjac nudi vise vrsta profila......5 komora 2 dihtunga.........malo skuplji 6 ili 7 komora......pa jos skuplji sa vise komora i 3 dihtunga.......onda cijena raste u tacku a razliku tesko da ces osjetit.......jer i taj osnovni profil toliko dobro dihtuje i izoluje da ces bit prezadovoljan sto se toga tice.

Ali onda moras vodit racuna o prozracivanju zbog kondenza vlage i ostalih popratnih pojava :-) ............jer ti nece vise promaja duvat kao kroz stare drvene prozore koji su se mozda uvrnuli.

Ako nemas para za razbacivanje osnovni profil od bilo kog njemackog proizvodjaca ce biti skroz ok.......znaci ko ti ponudi najbolju cijenu za njemacki profil to je otprilike to.

Takodje je bitno ko radi prozor..........dzaba je uzet najbolji profil ako majstor koji sklapa prozor ne uradi sve kako treba
Jesu li gore nabrojani svi sigurica njemački ili su ko fol njemački? :)

Uzeo bih sa 5 komora, dvoslojno staklo i ako sam te dobro shvatio svejedno koji bi od onih gore uzeo, da gledam ko će dati najjeftiniju ponudu?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#739 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

quarterback wrote: neka eventualna ventilacija koju prozor ima ili nema, pretpostavljam
Ne razumijem, ako prizori imaju ventilaciju čemo onda tolike komore, slojevi stakla i dihtunzi?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#740 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by quarterback »

sabanss wrote:
quarterback wrote:
ne kazem obavezno da je dom-a losa samo konstatujem...
iskreno se nadam da to tako nece biti tokom koristenja vikendice zimi i lozenja

ali opet kuci se apsolutno nikada nije desilo rosenje ma kakvi da su uslovi unutra ili vani
Pa ako si postavljao laminat, bilo relativno hladno, vi se oznojili + uspuhali, vlaznost se podigla i kondenzovala po prozorima. Mogu samo zamisliti "steamy windows":)
tacno je tako bilo kako si rekao :thumbup:
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#741 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by quarterback »

BarbaDue wrote:
quarterback wrote: neka eventualna ventilacija koju prozor ima ili nema, pretpostavljam
Ne razumijem, ako prizori imaju ventilaciju čemo onda tolike komore, slojevi stakla i dihtunzi?
imaju neke rupice na okviru, ne znam cemu sluze
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#742 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by BarbaDue »

quarterback wrote:
BarbaDue wrote:
quarterback wrote: neka eventualna ventilacija koju prozor ima ili nema, pretpostavljam
Ne razumijem, ako prizori imaju ventilaciju čemo onda tolike komore, slojevi stakla i dihtunzi?
imaju neke rupice na okviru, ne znam cemu sluze
Te rupice su obično u donjem dijelu okvira i pretpostavljam da je to kanalić za odvodnju tekućine u slučaju da je odnekle bude. Ne mislim da su to ventilacijski otvori.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#743 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by golfiista »

"Elox" u krugu Famosa- Hrasnica, meni su ugradili bar 30 prozora i desetak vrata, stolarija je odlična, cijena, šta znam, nazovite, pitajte, ugl. su njemački profili i okovi, lowe stakla itd.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#744 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Nebi tu trebalo biti neke pretjerane razlike u cijenama od jednog do drugog.......osim turskih koji su upola jeftiniji ali to nije taj kvalitet.

Ja kad sam kupovao,obisao sam 5-6 firmi,od svih sam trazio isto,6 komora low-e + argon............za to sto je meni tada trebalo cijene su se kretale izmedju 2700-3000 KM kod svih..........dok nije uletio sa ponudom gealan za 2400 KM..........tu je utakmica zavrsena :lol:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#745 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by agent_zero »

Ok, narode, prikupio sam ponude, hvala svima na pomoći ;)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#746 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by hadzinicasa »

Ako ima neko ko se razumije da mi odgovori:

Profili PVC: Gealan S 8000 (6 komora), dubine 74mm, 2 brtve
Okovi: Winkhaus - protuprovalni - Activpilot
Staklo: izo 4+16+4 (Low-e)
Toplinska vrijednost: Uw 1,3 W/m2K

ili
Profili PVC: Gealan IQ 8000 (6 komora), 74x66mm
Okovi: G-U Varijabilni okov
Staklo: izo 4+16+4 (Low-e)
Toplinska vrijednost: Uw 1,2 W/m2K

ili
Profili PVC: TROCAL 76MD (6 komora), 3 brtve
Okovi: ROTO- protuprovalni
Staklo: izo 4+16+4 (Low-e) punjeno plinom
Toplinska vrijednost: ?

Cijena ove tri ponude se razlikuje (za 7 otvora) u nekih 300-400 KM.
meni se ova zadnja cini najkvalitetnijom, koliko sam istrazivala, (veca dubina, 3 brtve, protuprovalni okovi) ali cijenila bih savjet strucnjaka.

unaprijed hvala.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#747 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by rovac13 »

Ja imam tu drugu kombinaciju gealan 8000 6 komora 2 dihtunga low-e stakla + argon, GU okovi ...........odlicna........predobra izolacija i predobro dihtuje........ne kvari se nista jako je pouzdano..........toliko je dobro da sa ugradnjom takvih prozora treba pocet vodit racuna o pravilnom redovitom provjetravanju da se nebi pocelo desavati vlage kondenza itd.

Treca kombinacija ima ista stakla koja cine mozda 2/3 prozora..........dok profil izgleda jos bolje (ali on cini mozda 1/3 prozora).........pa je pitanje koliko dobijate tim boljim i skupljim profilom.

Logicno bi bilo.........ako uzimate taj trocal profil koji sa 6 komora i 3 dihtunga vjerovatno ima bolji koeficijent prolaska topline...........da onda uzmete trostruka stakla sa dva sloja low-e.........onda ce i profili imati bolji koef. a i stakla.........odnosno tad ce cijeli prozor bolje izolovat.

Sa istim staklima ne vidim neki smisao uzimanja skupljih i boljih profila.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#748 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Edin H. »

Je li iko prima placanje putem kreditne kartice?
User avatar
Filter
Posts: 8045
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#749 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by Filter »

Edin H. wrote:Je li iko prima placanje putem kreditne kartice?
mislim da saplast prima uplate preko kartice, ali, nemas popust u tom slucaju :roll:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#750 Re: PVC prozori vs drvena stolarija

Post by agent_zero »

Uzeo salamander 5 komora, dvostruka low-e stakla, G-U okovi.

Valja li to?
Post Reply