PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
VukSaTrebevica
Posts: 139
Joined: 30/11/2012 23:14

#1 PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by VukSaTrebevica »

Kako je dosla zima, primjetio sam da vrata/prozori ne dihtuju dobro. Sjedim omdah pored tj. izmedju vrata i prozora i osjetim kako duva. Prislonim ruku duva izgleda samo sa one strane gdje su sarke i to blize njima. Izgleda da fino ne uhvati tj. ne prislone se vrata dovoljno. Kako da podesim ovo ili nesto da rijesim problem ili li kakvih uputstava za to. Djeluje mi, da se dosta toplote gubi :-) :-)
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#2 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by Bullet Tooth Tony »

Provjeri dihtunge ( gume oko prozora) , ako je na sarkama mozda su spali/spala (odvrnes imbus-om, podignes malkice, i zavrnes ... ) , moze biti i da je do stakla .... zato ja PVC ne preporucujem nikome ... samo ALU ili drvo ... jeste skuplje ali sve ima svoje mane i prednosti ...

Mali trik kada zelis da vidis gdje ti puse je da upalis svijecu i stavis pored prozora ... plamen mora biti stabilan sto dalje implicira da tu ne puse :wink:
VukSaTrebevica
Posts: 139
Joined: 30/11/2012 23:14

#3 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by VukSaTrebevica »

Dobra je guma. Nego ne zabravi dobro, treba zategnuti malo. Ima neki fazon da se regulise skine se plastika sa sarke i tu se podesava, nesto se odvrce/zavrce, ali nemam pojma kako ide.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2
VukSaTrebevica
Posts: 139
Joined: 30/11/2012 23:14

#4 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by VukSaTrebevica »

Koliko sam ja skontao, da tuljak kad okreces rucicu da zatvois vrata ne zahvati dobro onaj metal na stoku da zabravi :)
Ne bi bilo lose onaj kraj gdje su sarke nekako pribliziti stoku. Sve je u redu sa gumom. :)

Je l' se to podesava na ovoj prvoj slici

Image
Image
Image

:-) :-)
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by dadoka84 »

ja sam to neki dan isto primjetio i podesio. na stoku postoje zakacke i ako su one daleko od mehanizma prozora onda se on ne privuce dovoljno kad se steka okrene. ta zakacka se odsarafi i priblizi dijelu mehanizma koji u nju ulazi te na tom mjestu opet zasarafi. tada bi trebalo da se prozor primakne uz kosinu i priljubi za stok. ako ima vise zakacki podesiti i ostale. meni je ma balkonskim vratima pravo puhalo.
VukSaTrebevica
Posts: 139
Joined: 30/11/2012 23:14

#6 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by VukSaTrebevica »

dadoka84 wrote:ja sam to neki dan isto primjetio i podesio. na stoku postoje zakacke i ako su one daleko od mehanizma prozora onda se on ne privuce dovoljno kad se steka okrene. ta zakacka se odsarafi i priblizi dijelu mehanizma koji u nju ulazi te na tom mjestu opet zasarafi. tada bi trebalo da se prozor primakne uz kosinu i priljubi za stok. ako ima vise zakacki podesiti i ostale. meni je ma balkonskim vratima pravo puhalo.
:thumbup:

Mislis one metalne dijelove (okovi mislim da se zove) koji se nalaze na stoku (ima ih 2 kod mene na onoj strani gdje su sarke). Na strani rucice (brave) ima 3, i tu dobro zahvata. Problem je druga strana. Takodje, balkonska vrata, gdje ih stavise ovolika jbt, nema klasicnog praga.

Nisam znao da se to moze pomjerati, ima samo jedan saraf, valjda je usarafljen u stok sa strane. Kako si to pomjerao, bez busenja, ne znam za sta se drzi :-) :-) I tacno se vidi trag na vrhu, tj. da ne zahvati dobro (do kraja), kao da je daleko tuljak. :zoka:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#7 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by dadoka84 »

kod mene je tako podeseno da saraf prolazi kroz taj okov i ide u stok. kad se taj okov pomjeri prema mehanizmu onda onaj okrugli dio mehanizma klizne prema zaobljenom dijelu okova i tako privuce prozor sebi. znaci samo okov pomjeris za udaljenost koliko mehanizmu fali do zaobljenog dijela. a za suprotnu stranu ne znam kod sarki valjda je i tu isti princip :)
VukSaTrebevica
Posts: 139
Joined: 30/11/2012 23:14

#8 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by VukSaTrebevica »

dadoka84 wrote:kod mene je tako podeseno da saraf prolazi kroz taj okov i ide u stok. kad se taj okov pomjeri prema mehanizmu onda onaj okrugli dio mehanizma klizne prema zaobljenom dijelu okova i tako privuce prozor sebi. znaci samo okov pomjeris za udaljenost koliko mehanizmu fali do zaobljenog dijela. a za suprotnu stranu ne znam :)
Mislim da sam skontao, to je i meni palo na pamet. Naravno prolazi saraf kroz metalni dio i u stok. Ali mi nije jasno kad ga vertikalno malo pomjeris da bude blize onom "malom valjku" (sto se pomjera sa rucicom), kako ga uspijes zasarafiti da drt a nisi busio rupu :-) :-)
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#9 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by dadoka84 »

pa on sam sebi probusi novu rupu kad ga zasarafis :D i oni su ga tako postavili.
VukSaTrebevica
Posts: 139
Joined: 30/11/2012 23:14

#10 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by VukSaTrebevica »

Najbolje da ja sačekam starog (majstora) pa nek' odradi sta treba :D . Da ne busim i bezveze podesavam, a ne poznajem materiju, i nisam siguran tacno do cega je, i da li bi bilo OK posle sve :D

Izdracemo mjesec dana, zalijepio sam traku (nesto kao papirna) , i nije lose, ne osjeti se skoro nista...Gledao sam vani kad se zatvore vrata vrlo je mali zazor izmedju gume i stoka. Zijeva mozda 2mm :-) :-)
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#11 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by dadoka84 »

Meni je na vratima fino puhalo. i uvijek manja temp za par stepeni u toj sobi. ujutro... sad kako sam sredio ne pada temp ispod 20 i sa ugasenim grijanjem. grijanje palim kad dodjem s posla i gasim oko 12-1 ujutro.
VukSaTrebevica
Posts: 139
Joined: 30/11/2012 23:14

#12 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by VukSaTrebevica »

dadoka84 wrote:Meni je na vratima fino puhalo. i uvijek manja temp za par stepeni u toj sobi. ujutro... sad kako sam sredio ne pada temp ispod 20 i sa ugasenim grijanjem. grijanje palim kad dodjem s posla i gasim oko 12-1 ujutro.
Znam da se gubi toplota dosta. Nije meni hladno pa zbog toga, nego efikasnije grijanje :) Vanjska izolacija stana je dobra, pa generalno ne treba mnogo da se ugrije. Etazno grijanje (plin) :thumbup:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#13 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by dadoka84 »

kod mene ujutro za 15 minuta je taman. doduse tad i nisam baš pri čistoj :D
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#14 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by sarajevowintwr »

Narode, ugradio sam skoro rehau pvc. Zanjima me mogu li sam podesiti kod balkonskih vrata kada su otvorena normalno, otvore se i u gornjem desnom uglu kao da su i na kip otvorena al vrlo malo, takodje primjetio sam da se dupli prozori ne otvaraju jednako na kip vec jedan po vecim a jedan manjim uglom.
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#15 Re: PVC prozori/vrata ne dihtuju dobro

Post by arnelau »

Pozdrav, da li ima neko preporuku za majstora odnosno servis za pvc stolariju. Problem je da se na jednom prozoru osjeti da ne dihtuje, osjeti se hladnoca. Nemam pojma koji je proizvodjac, samo znam da je u pitanju 3 slojno staklo. Gledala sam na netu da imaju clipovi kako sam da uradis ali ja se ne bih u to upustala niti imam koga strucnjaka kome bi to prepustila. Unaprijed zahvalna na dobroj preporuci
Post Reply