Putovanje u EU/Njemacku

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
hotfarts
Posts: 38
Joined: 04/12/2020 12:49

#1 Putovanje u EU/Njemacku

Post by hotfarts »

Zna li neko da li su potrebni neki dokumenti osim pasosa za BH drzavljane. Ima li neka online prijava?
Hvala
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#2 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by Dope_Man »

Ne treba ti nista osim pasosa i para. Granicu sa detaljnim pregledom prelazis svakako samo u Hrvatskoj, na ulazu u Austriju i Njemacku imaju satro kontrole, al ti samo ofrlje bace pogled i mahnu rukom da picis dalje.

U slucaju aerodroma naravno imas kontrolu na njemackom aerodromu.

Sistem online prijave putovanja i placanja "vize" nije jos uveden, i ne zna se kada ce biti.
hotfarts
Posts: 38
Joined: 04/12/2020 12:49

#3 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by hotfarts »

Dope_Man wrote: 27/06/2023 11:27 Ne treba ti nista osim pasosa i para. Granicu sa detaljnim pregledom prelazis svakako samo u Hrvatskoj, na ulazu u Austriju i Njemacku imaju satro kontrole, al ti samo ofrlje bace pogled i mahnu rukom da picis dalje.

U slucaju aerodroma naravno imas kontrolu na njemackom aerodromu.

Sistem online prijave putovanja i placanja "vize" nije jos uveden, i ne zna se kada ce biti.
Hvala ti
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#4 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by konami666 »

Od iduće godine nastupa ETIAS i EES kada ce tražiti preregistraciju i plaćanje za ulaz u Schengen. Tada isto kreće istresanje onih sa BH pasosem iz gaca.
trinidaditobago
Posts: 27
Joined: 23/10/2017 08:47

#5 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by trinidaditobago »

Dope_Man wrote: 27/06/2023 11:27 Ne treba ti nista osim pasosa i para. Granicu sa detaljnim pregledom prelazis svakako samo u Hrvatskoj, na ulazu u Austriju i Njemacku imaju satro kontrole, al ti samo ofrlje bace pogled i mahnu rukom da picis dalje.

U slucaju aerodroma naravno imas kontrolu na njemackom aerodromu.

Sistem online prijave putovanja i placanja "vize" nije jos uveden, i ne zna se kada ce biti.
Hrvatska je jedina granica, ovaj dio ne postoji vise.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#6 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by Ozimician »

trinidaditobago wrote: 29/06/2023 08:21
Dope_Man wrote: 27/06/2023 11:27 Ne treba ti nista osim pasosa i para. Granicu sa detaljnim pregledom prelazis svakako samo u Hrvatskoj, na ulazu u Austriju i Njemacku imaju satro kontrole, al ti samo ofrlje bace pogled i mahnu rukom da picis dalje.

U slucaju aerodroma naravno imas kontrolu na njemackom aerodromu.

Sistem online prijave putovanja i placanja "vize" nije jos uveden, i ne zna se kada ce biti.
Hrvatska je jedina granica, ovaj dio ne postoji vise.
Kad si zadnji put isao ?

Postoji itekako.

Nije da kontrolisu pasose i udaraju pecate - ali sva vozila idu u 2 trake i jedno po jedno prolaze kontrolu brzinom od 10 km/h. Policija random zaustavlja koga zeli.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#7 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by Dope_Man »

trinidaditobago wrote: 29/06/2023 08:21
Dope_Man wrote: 27/06/2023 11:27 Ne treba ti nista osim pasosa i para. Granicu sa detaljnim pregledom prelazis svakako samo u Hrvatskoj, na ulazu u Austriju i Njemacku imaju satro kontrole, al ti samo ofrlje bace pogled i mahnu rukom da picis dalje.

U slucaju aerodroma naravno imas kontrolu na njemackom aerodromu.

Sistem online prijave putovanja i placanja "vize" nije jos uveden, i ne zna se kada ce biti.
Hrvatska je jedina granica, ovaj dio ne postoji vise.
Postoje kontrole i dalje na ulazu u Austriju. Prolazim skoro svaki vikend jer zivim tu a vikendom picim do Istre pa valjda znam, a google kaze da je i Njemacka takodjer svoje produzila za jos 6 mjeseci - https://home-affairs.ec.europa.eu/polic ... control_en

Kao sto sam rekao, nije to full kontrola nego u autima samo mahnes papirima iz auta i prodjes, nema stajanja i skeniranja. Vidio sam samo 2 puta da su neko auto zaustavili da pogledaju detaljnije. A bus obicno samo putnici izlaze i usput mahnu pasosem, il udje lik i napravi krug po busu. Cesto puste bus da prodje bez ikakvog gledanja, samo mahnu vozacu da nastavi.
trinidaditobago
Posts: 27
Joined: 23/10/2017 08:47

#8 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by trinidaditobago »

Dope_Man wrote: 29/06/2023 08:46
trinidaditobago wrote: 29/06/2023 08:21

Hrvatska je jedina granica, ovaj dio ne postoji vise.
Postoje kontrole i dalje na ulazu u Austriju. Prolazim skoro svaki vikend jer zivim tu a vikendom picim do Istre pa valjda znam, a google kaze da je i Njemacka takodjer svoje produzila za jos 6 mjeseci - https://home-affairs.ec.europa.eu/polic ... control_en

Kao sto sam rekao, nije to full kontrola nego u autima samo mahnes papirima iz auta i prodjes, nema stajanja i skeniranja. Vidio sam samo 2 puta da su neko auto zaustavili da pogledaju detaljnije. A bus obicno samo putnici izlaze i usput mahnu pasosem, il udje lik i napravi krug po busu. Cesto puste bus da prodje bez ikakvog gledanja, samo mahnu vozacu da nastavi.
Prosao 4 puta u zadnje tri sedmice, sa 130kmh usporis na 60kmh dok prolazis pored napustenih kucica koje podsjecaju da je tu nekad bio granicni prelaz - i to na razlicite prelaze isao.

Edit: ceska/poljska/au/slo/hrv/de - nigdje nisam naisao na granicu 😁

Jedina granica je prelaz iz HR u BiH i obratno.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#9 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by Dope_Man »

trinidaditobago wrote: 29/06/2023 09:47
Dope_Man wrote: 29/06/2023 08:46

Postoje kontrole i dalje na ulazu u Austriju. Prolazim skoro svaki vikend jer zivim tu a vikendom picim do Istre pa valjda znam, a google kaze da je i Njemacka takodjer svoje produzila za jos 6 mjeseci - https://home-affairs.ec.europa.eu/polic ... control_en

Kao sto sam rekao, nije to full kontrola nego u autima samo mahnes papirima iz auta i prodjes, nema stajanja i skeniranja. Vidio sam samo 2 puta da su neko auto zaustavili da pogledaju detaljnije. A bus obicno samo putnici izlaze i usput mahnu pasosem, il udje lik i napravi krug po busu. Cesto puste bus da prodje bez ikakvog gledanja, samo mahnu vozacu da nastavi.
Prosao 4 puta u zadnje tri sedmice, sa 130kmh usporis na 60kmh dok prolazis pored napustenih kucica koje podsjecaju da je tu nekad bio granicni prelaz - i to na razlicite prelaze isao.
Na izlazu - da. Na ulazu - ne.

Na Šentilj sigurno nisi usao u Austriju bez da si usporio pored kucice da mahnes dokumentima, a vidio sam iste kontrole i na cesti Ljubljana-Klagenfurt nedavno.

Za Njemacku ne mogu tvrditi iz iskustva jer sam davno zadnji put tamo isao, al ici cu za mjesec-dva opet vjerovatno i znati iz prve ruke.
trinidaditobago
Posts: 27
Joined: 23/10/2017 08:47

#10 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by trinidaditobago »

Dope_Man wrote: 29/06/2023 09:54
trinidaditobago wrote: 29/06/2023 09:47

Prosao 4 puta u zadnje tri sedmice, sa 130kmh usporis na 60kmh dok prolazis pored napustenih kucica koje podsjecaju da je tu nekad bio granicni prelaz - i to na razlicite prelaze isao.
Na izlazu - da. Na ulazu - ne.

Na Šentilj sigurno nisi usao u Austriju bez da si usporio pored kucice da mahnes dokumentima, a vidio sam iste kontrole i na cesti Ljubljana-Klagenfurt nedavno.

Za Njemacku ne mogu tvrditi iz iskustva jer sam davno zadnji put tamo isao, al ici cu za mjesec-dva opet vjerovatno i znati iz prve ruke.
Stvarno ne znam o kakvom mahabju dokumenata pricas.
Doslovno, prazne kucice, napusteno mjesto 😂 uvjet je da se uspori 60kmh jer ima milion kamera pa vjerujem da se registruje ulazak ali kazem ti, 4 puta iz Sa do sjevera De i vice versa razlicitim rutama i apsolutno niti jedna granica ne zaustavlja osim Hrv.
Auto na BH tablama.

Jednom cro-slo-au-de (sa-zg-lj-wels-pasau-hamburg)
Drugi put kroz CZ, prag-linz-graz-marinor-zg-sa
Treci put au preko beca, uglavnom se lomimo sta je najljepse, najugodnije itd i najcesce se lomi na AU kuda cemo 😁
Cetvrti put dio je kacio i Madjarsku.

Da na pomenem cetiri tripa ukupno (u oba smjera, dakle 4 puta u jednom i 4 puta u drugom smjeru)

Takodje, bezveze neki trip bio do Poljske, apsolutno nikakve granice nema. De - holandija vozom, nikakve granice. De - danska vozom, nikakve granice. Bez pasosa opcenito.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#11 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by Ozimician »

trinidaditobago wrote: 29/06/2023 10:37
Dope_Man wrote: 29/06/2023 09:54
Na izlazu - da. Na ulazu - ne.

Na Šentilj sigurno nisi usao u Austriju bez da si usporio pored kucice da mahnes dokumentima, a vidio sam iste kontrole i na cesti Ljubljana-Klagenfurt nedavno.

Za Njemacku ne mogu tvrditi iz iskustva jer sam davno zadnji put tamo isao, al ici cu za mjesec-dva opet vjerovatno i znati iz prve ruke.
Stvarno ne znam o kakvom mahabju dokumenata pricas.
Doslovno, prazne kucice, napusteno mjesto 😂 uvjet je da se uspori 60kmh jer ima milion kamera pa vjerujem da se registruje ulazak ali kazem ti, 4 puta iz Sa do sjevera De i vice versa razlicitim rutama i apsolutno niti jedna granica ne zaustavlja osim Hrv.
Auto na BH tablama.

Jednom cro-slo-au-de (sa-zg-lj-wels-pasau-hamburg)
Drugi put kroz CZ, prag-linz-graz-marinor-zg-sa
Treci put au preko beca, uglavnom se lomimo sta je najljepse, najugodnije itd i najcesce se lomi na AU kuda cemo 😁
Cetvrti put dio je kacio i Madjarsku.

Da na pomenem cetiri tripa ukupno (u oba smjera, dakle 4 puta u jednom i 4 puta u drugom smjeru)

Takodje, bezveze neki trip bio do Poljske, apsolutno nikakve granice nema. De - holandija vozom, nikakve granice. De - danska vozom, nikakve granice. Bez pasosa opcenito.
Sto se Njemacke tice, na glavnim pravcima- pravci- A8 Rosenheim i A3 Passau - postoji kontrola na ulazu.

Znalo se i meni koji put desiti da nema nikoga da zaustavlja, ali to obicno ako je smjena, ali u pravilu postoji policajac kraj kojeg moras proci, ako ti pokaze rukom da stanes, stanes - das dokumente, pita te gdje ides i to je to.

Takodjer na Austrijskoj granici, na 2 glavna pravca - isti slucaj.

Sto se tice granica se Ceskom, Holandijom, Danskom, Francuskom i ostalih manjih granicnih prelaza iz Austrije (Braunau, Burghausen, Freilasing, Garmisch, itd.) - tu imaju samo kucice, nekad bude policijski auto parkiran sa strane negdje, ali uglavnom ni to.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#12 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by Dope_Man »

Lik me tacno tjera da sjednem u auto i snimim mu kako izgleda konkretno Sentilj kad se ulazi u Austriju. :-)
trinidaditobago
Posts: 27
Joined: 23/10/2017 08:47

#13 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by trinidaditobago »

Dope_Man wrote: 29/06/2023 11:00 Lik me tacno tjera da sjednem u auto i snimim mu kako izgleda konkretno Sentilj kad se ulazi u Austriju. :-)
Ma ne, Boze sacuvaj :-D

Nevjerovatno mi je da sam svaki put prolazio (a razliciti termini su u pitanju) kada su te smjene i kada granice izgledaju napustene.
Jedino negdje blica side entrance za kupovinu Vignette ali to i nakon sto se udje svaka pumpa ima.
Dzinna
Posts: 374
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#14 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by Dzinna »

Putovala sam ja nedavno u Italiju, nigdje nikoga, samo vozis. Ovo sto su granicari u kucicama je mozda neki ostatak privremene obustavve schengena, ali to je ja mislim ukinuto
Bio je obustsvljjen zbog COVIDA
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#15 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by Dope_Man »

Dzinna wrote: 04/07/2023 00:39 Putovala sam ja nedavno u Italiju, nigdje nikoga, samo vozis. Ovo sto su granicari u kucicama je mozda neki ostatak privremene obustavve schengena, ali to je ja mislim ukinuto
Bio je obustsvljjen zbog COVIDA
Ispravi me ako grijesim - al ti si isla HR-SLO-IT?
Tu i nema nikakvih kontrola. "Kontrola" je na ulazu u Austriju i na ulazu u Njemacku, i ti nisu tu zbog covida vec su uvedeni zbog migranata i svako ~6 mjeseci odlucuju da li produziti ili ne.
Dzinna
Posts: 374
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#16 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by Dzinna »

Dope_Man wrote: 04/07/2023 08:32
Dzinna wrote: 04/07/2023 00:39 Putovala sam ja nedavno u Italiju, nigdje nikoga, samo vozis. Ovo sto su granicari u kucicama je mozda neki ostatak privremene obustavve schengena, ali to je ja mislim ukinuto
Bio je obustsvljjen zbog COVIDA
Ispravi me ako grijesim - al ti si isla HR-SLO-IT?
Tu i nema nikakvih kontrola. "Kontrola" je na ulazu u Austriju i na ulazu u Njemacku, i ti nisu tu zbog covida vec su uvedeni zbog migranata i svako ~6 mjeseci odlucuju da li produziti ili ne.
Ozb? To nisam znala
Pa zar nije Njemacka uvela tu politiku otvorenih vrata, a sada ima granicare :skoljka:

Da, ja sam isla tim putem ali sam nekoga shvatila da ima i slovenskih granicara
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17 Re: Putovanje u EU/Njemacku

Post by swanfilter »

Koliko znam, te nekakve mobline kontrole se konstantno izvode malo nakon nekadasnje granice.

Kod Ita je to ona Financijska policija. Zaustavili me prije dva mjeseca ...

Kada sam isao u Cesku, u kucici je sjedio ciko, al mislim da je vinjete il sta vec prodavao. Nisam vozio, ne sjecam se ...
Post Reply