Putni nalozi

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#51 Re: Putni nalozi

Post by semmy »

duboka_misao wrote:jel zna ko ovo ono ili mene zajepavaju da jedan putni nalog vazi samo jedan dan?

edit : mislim na teretno vozilo
jedan nalog jedan dan ako je loko voznja u pitanju...ako ides na put vise dana onda je jedan nalog sve dok se nevratis u maticni grad
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#52 Re: Putni nalozi

Post by duboka_misao »

semmy wrote:
duboka_misao wrote:jel zna ko ovo ono ili mene zajepavaju da jedan putni nalog vazi samo jedan dan?

edit : mislim na teretno vozilo
jedan nalog jedan dan ako je loko voznja u pitanju...ako ides na put vise dana onda je jedan nalog sve dok se nevratis u maticni grad
hvala @semmy :kiss:
User avatar
rotor
Posts: 69
Joined: 10/05/2009 01:09
Location: Lokacija.

#53 Re: Putni nalozi

Post by rotor »

semmy wrote:
duboka_misao wrote:jel zna ko ovo ono ili mene zajepavaju da jedan putni nalog vazi samo jedan dan?

edit : mislim na teretno vozilo
jedan nalog jedan dan ako je loko voznja u pitanju...ako ides na put vise dana onda je jedan nalog sve dok se nevratis u maticni grad
Citajuci zakon i pravilnik o drumskom prevozu, ja sam to malo drugacije skonto:

Putni nalog za teretna motorna vozila koja se koriste unutar maticne opstine vazi sedam dana, a ako se ide van opstine, vazi samo jedan dan, odnosno do povratka u firmu.

Putni nalog za putnicka motorna vozila vazi mjesec dana, bez obzira na relaciju kretanja.

Osnovna dva razloga, izmedju ostalih, zasto je putni nalog propisan zakonom su: garancija tehnicke ispravnosti vozila i pracenje duzine vremena kojeg vozac provede za volanom u toku jednog dana.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#54 Re: Putni nalozi

Post by duboka_misao »

rotor wrote:
semmy wrote:
duboka_misao wrote:jel zna ko ovo ono ili mene zajepavaju da jedan putni nalog vazi samo jedan dan?

edit : mislim na teretno vozilo
jedan nalog jedan dan ako je loko voznja u pitanju...ako ides na put vise dana onda je jedan nalog sve dok se nevratis u maticni grad
Citajuci zakon i pravilnik o drumskom prevozu, ja sam to malo drugacije skonto:

Putni nalog za teretna motorna vozila koja se koriste unutar maticne opstine vazi sedam dana, a ako se ide van opstine, vazi samo jedan dan, odnosno do povratka u firmu.

Putni nalog za putnicka motorna vozila vazi mjesec dana, bez obzira na relaciju kretanja.

Osnovna dva razloga, izmedju ostalih, zasto je putni nalog propisan zakonom su: garancija tehnicke ispravnosti vozila i pracenje duzine vremena kojeg vozac provede za volanom u toku jednog dana.
to do 7 vana van grada stoji za jedan nalog, eh to za mjesec dana da traje jedan nalog smo svi bili u zabludi do jucer kada je kolega nastradao u gradu, policajac mu oduzeo putni nalog, rijesenje o exp, da kao odnese u inspekciju jer nalog vrijedi samo 1 dan loco voznje naravno, I drz nedaj nekako se izvuce, onda se ja zadam i provjerim kod par prijatelja kad ono stvarno, kazu mi da je izaslo i u Sl. listu ta izmjena.
djecak_76
Posts: 42
Joined: 09/03/2010 21:29

#55 Re: Putni nalozi

Post by djecak_76 »

Ne kontam onda sto nisu promijenili obrazac?! Mozes popuniti 20-30 voznji, a to ces tesko preci za jedan dan...

Mislim da ti nalozi bas nicemu prakticno ne sluze, nego samo da ima vise papira i da te policija ima zasto zezati...
Dady
Posts: 739
Joined: 22/02/2010 12:38

#56 Re: Putni nalozi

Post by Dady »

HOMER_SA wrote:
Pera Trta wrote:
HOMER_SA wrote:Imamo u firmi tri putnicka automobila koja su registrovana na istu, sva tri se koriste u privatne svrhe i jedini razlog zasto su na firmu je taj da bi lakse izvukli lovu sa racuna, i za kupovinu auta i za popravke. Inace na automobile je placen pdv i sve ostale potrebne i nepotrebne stvari, putne naloge nikada ne pisemo niti nam ih je ikada iko trazio. Sa jednim automobilom smo imali nezgodu, bez putnog naloga naravno, i nismo imali problema sa naplatom, posto je kasko osiguranje. Putni nalog mi je policija jednom trazila, nisam ga imao, ali nisu pravili probleme. Automobile na taj nacin koristimo od 2003 godine, vise puta smo putovali u inostranstvo sa njima, i do sada vezano za neimanje putnog naloga nismo imali ama bas nikakvih problema. Mislim da je putni nalog interna stvar firme na osnovu koje se vodi evidencija o sluzbenim automobilima (gorivo, amortizacija i sl).
Ako radite nezakonito, ne znači da ste u pravu i da je to dobro.

Moraces da mi objasnis sta je tu nezakonito, ne kontam....?
Ma nista tu nije nelegalno. Putni nalog za putnicko vozilo nije obavezan. I kod nas u firmi ne postoji putni nalog za sluzbena auta. Mjesecni izvjestaj je ono sto uposlenik mora priloziti, gdje su navedeni svi troskovi za taj mjesec, opisi putovanja, sluzbeni, privatni kilometri, gorivo, parking,... Na osnovu toga se obracunavaju i dnevnice i amortizacija....
Nezakonito je jedino ako ne placas porez na privatne kilometre :)
m4rk0
Posts: 1
Joined: 06/05/2007 14:25
Location: Mostar
Contact:

#57 Re: Putni nalozi

Post by m4rk0 »

http://www.ipi.ba/dokumenti/pravilnicif ... 028_06.pdf
Član 7.
U motornom vozilu kojim se vrši prijevoz mora se nalaziti putni nalog popunjen i ovjeren na način
propisan posebnim pravilnikom.
Za motorna vozila kojima se vrši prijevoz putnika ili tereta, a koja prema odredbama ovog Zakona
moraju za vršenje prijevoza posjedovati putni nalog, ne može se izdati novi putni nalog prije
vraćanja putnog naloga za prethodnu vožnju.
Odredbe iz stava 1. ovog člana ne odnose se na vršenje taksiprijevoza, rentakar i na putničke
automobile kojim se vrši prijevoz za vlastite potrebe.
Pravilnik iz stava 1. ovog člana donosi federalni ministar.

...

Član 100.
Novčanom kaznom u iznosu od 100,00 KM na licu mjesta kaznit će se za prekršaj član posade
vozila, ili službeno lice na autobusnoj stanici, ili osoba u poslovnici, odnosno agenciji ili putnik koji
se prevozi ako:
1. za vrijeme vršenja prijevoza u vozilu ne posjeduje važeće rješenje o ispunjavanju tehničkoeksploatacionih
uvjeta ili njegovu ovjerenu kopiju (član 5. stav 4. ovog Zakona);
2. upravlja vozilom kojim se vrši prijevoz bez putnog naloga (član 7. stav 1. ovog Zakona);

...
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#58 Re: Putni nalozi

Post by gaius »

eto fino piše da ne treba za putničko za vlastite potrebe..
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#59 Re: Putni nalozi

Post by AdnanSA »

Za putnička vozila u našoj firmi ne popunjavamo putne naloge niti je po zakonu potrebno.
Kada vozilom neko od zaposlenika pa makar to bio direktor ili vlasnik firme putuje preko granice onda napravimo punomoć za upravljanje i korištenje vozila te ovjerimo firminim pečatom. To je dobro funkcionisalo na svim granicama.
Mada nas niko nije mnogo peglao oko toga.
Međutim dobro bi bilo popunjavati i za putnička vozila u slučaju da jedno vozilo dijeli više vozača. Čisto da se zna ako neka kazna dođe (kamera) ko je u datom momentu vozio auto.
Za tereretna vozila je stvar jasna. Nalozi se moraju ispunjvati.
Kako se popunjava za teretna vozila, to rijetki znaju. Pravilo je da kako god ga popuniš policajac nije zadovoljan.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#60 Re: Putni nalozi

Post by iz dna duše »

Upravo sam se počela baviti ovom temom, kako bih uvela reda i izbjegla sukob sa zakonom...Ja licno stalno sam u sluzbenom autui, po gradu, "sijecem" entitetske i kantonalne "granice" bez naloga... :-)

Pitanje, ako neko poznaje i po Zakonu RS i Federacije, jer u oba entiteta firma djeluje (PRIVATNA FIRMA):

1. putni nalog za putnicka vozila - je li potrebno i ako da, da li je potrebno pisati svaki dan, sto je beskonacna glupost i gubljenje vremena, mislim na LOKO voznju... Neko pomenu jednom mjesecno je dovoljno za put.vozila?
2. Ako se ide dalje, pretpostavljam da je potrebno napraviti nalog jer se prelaze entitetske i kantonalne "granice".
3. U Inostranstvo putujem svakako rijetko, ali tada napravim sve po PS-u i putni za vozilo i za osobu, u RS i Odluku o upucivanju na sl.put...

Ako je moguce da mi postavite linkove zakona koji ovo određuju, hvala unaprijed :)
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#61 Re: Putni nalozi

Post by Warashii »

Putni nalozi postoje iz jednog razloga a to je da te policija moze kazniti za neposjedovanje istog .
Sta policiju briga o uredjenju firme, dnevnicama i sl. ?
Jedina stvar je vezana za slucaj saobracajne nezgode, ali se i to opet tice firme .
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#62 Re: Putni nalozi

Post by iz dna duše »

Warashii wrote:Putni nalozi postoje iz jednog razloga a to je da te policija moze kazniti za neposjedovanje istog .
Sta policiju briga o uredjenju firme, dnevnicama i sl. ?
Jedina stvar je vezana za slucaj saobracajne nezgode, ali se i to opet tice firme .
Ma ja sam se do sada zato tako ponasala, jer je privatna firma, vlasnik mi dao vozilo da kao direktor firme koristim, imam budžet-plan za gorivo, koji ako prekoracim, moram napoisati izvjestaj zbog cega je do toga doslo. Ako auto koristim privatno, ja o svom trosku sipam gorivo, sto je logicno... :roll: ostalo mi nije bas logicno, a posebno nije logicno vlasniku firme koji je stranac i gdje toga nema....
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#63 Re: Putni nalozi

Post by semmy »

Netreba ti nikakav putni nalog niti ce ti ga policija ikad traziti. Dovoljno je da imas ovlastenje da upravljas vozilom u i van BiH sa pecatom i potpisom ovlastene osobe. Meni nikad niko nije trazio nalog pa cak ni na jednoj granici nisu pitali da li imam nalog a kamoli trazili da im pokazem. Obilazim cijelu BiH i pola europe sluzbenim autom bez problema i bez naloga.
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#64 Re: Putni nalozi

Post by Warashii »

semmy wrote:Netreba ti nikakav putni nalog niti ce ti ga policija ikad traziti. Dovoljno je da imas ovlastenje da upravljas vozilom u i van BiH sa pecatom i potpisom ovlastene osobe. Meni nikad niko nije trazio nalog pa cak ni na jednoj granici nisu pitali da li imam nalog a kamoli trazili da im pokazem. Obilazim cijelu BiH i pola europe sluzbenim autom bez problema i bez naloga.
A mene neki dan zaustavise i pored dokumenata sljedeca stvar koju su trazili je bio putni nalog .
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#65 Re: Putni nalozi

Post by daxon »

Warashii wrote:Putni nalozi postoje iz jednog razloga a to je da te policija moze kazniti za neposjedovanje istog .
Odnosno da direktor, ili vlasnik firme, neograničeno skida novac sa računa firme :D
Znači kada im treba para sa računa firme, samo naprave putni nalog službenog putovanja automobilom do Vladivostoka, potpiše nalog, ili da nekom šljakeru da ga potpiše kao da je on bio, te sa računa uzme par milja bez ikakvih problema.
Mnogi radnici su tako obišli čitavu Europu i Aziju, a da nisu makli iz Sarajeva :)
MMM1977
Posts: 4600
Joined: 15/07/2009 12:56

#66 Re: Putni nalozi

Post by MMM1977 »

Ih da to može tako niko porez na dobit ne bi platio. Ako si negdje išao valjda si negdje spavao pa imaš račun, valjda si negdje platio putarinu, dobio poneki pečat u pasoš... Nije baš inspekcija glupa kako se to često predstavlja.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#67 Re: Putni nalozi

Post by daxon »

Spavao kod prijatelja, a inspekcija nema pravo da ti traži pasoš. Uostalom, kao da je problem nabaviti računa kakvih hoćeš, npr. prije fiskalizacije kod nas, za cenera sam mogao dobiti račun na 200 litara goriva, o računima restorana da ne govorim.
Sa druge strane, ako inspekcija baš gnjavi, gazda ih zakiti sa kojom jojom i svi veseli.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5354
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#68 Re: Putni nalozi

Post by Slo Burner »

MIslim da po novom zakonu o BS nije potrebno imati u autu putni nalog, ispravite me ako grijesim
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#69 Re: Putni nalozi

Post by semmy »

Warashii wrote:
semmy wrote:Netreba ti nikakav putni nalog niti ce ti ga policija ikad traziti. Dovoljno je da imas ovlastenje da upravljas vozilom u i van BiH sa pecatom i potpisom ovlastene osobe. Meni nikad niko nije trazio nalog pa cak ni na jednoj granici nisu pitali da li imam nalog a kamoli trazili da im pokazem. Obilazim cijelu BiH i pola europe sluzbenim autom bez problema i bez naloga.
A mene neki dan zaustavise i pored dokumenata sljedeca stvar koju su trazili je bio putni nalog .
Za teretno vozilo moras imati nalog za putnicko netrebas samo dozvolu ili punomoc za upravljanje istim. Što li meni niko godinama netrazi nalog
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#70 Re: Putni nalozi

Post by iz dna duše »

Pronašla sam u "Pravilnik o Obrascu, sadrzaju i nacinu popunjavanja Putnog naloga za Republiku Srpsku" član 4 kaže:
За путничке аутомобилe налогодавац може издати јeдан путни налог који важи најдуже 30 дана од дана издавања
путног налога.
Što će reći, dovoljno mi je jedan nalog popuniti na pocetku mjeseca i vrijedi za taj mjesec, što ipak smatram da je suvisno u jednoj privatnoj firmi, ako Poslodavac sam ne zahtijeva i smatra to birokratijom i gubljenjem vremena.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#71 Re: Putni nalozi

Post by semmy »

iz dna duše wrote:Pronašla sam u "Pravilnik o Obrascu, sadrzaju i nacinu popunjavanja Putnog naloga za Republiku Srpsku" član 4 kaže:
За путничке аутомобилe налогодавац може издати јeдан путни налог који важи најдуже 30 дана од дана издавања
путног налога.
Što će reći, dovoljno mi je jedan nalog popuniti na pocetku mjeseca i vrijedi za taj mjesec, što ipak smatram da je suvisno u jednoj privatnoj firmi, ako Poslodavac sam ne zahtijeva i smatra to birokratijom i gubljenjem vremena.
vjeruj da ti ni na poducju rs-a netreba..imam i kolege koji zive i rade u rs-u i voze sluzbeno vozilo koje je registrovano na firmu iz federacije pa im nikad niko nije trazio putni nalog..u sluzbenom sam autu vec 16-ta godina i osim saobracajne i vozacke mi nikad policija nije trazila putni nalog...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#72 Re: Putni nalozi

Post by kockica_kockica »

Putni nalog firme koriste iz vise razloga. Policija cesto trazi putni nalog kada vidi da je vozilo registrirano na firmu.

Na putnom nalogu pise ime i prezime vozaca kada vozac pokaze policajcu putni nalog opravdava koristenje sluzbenog vozila (nije ukradeno itd)
Svaka firma preko putnog naloga isplacuje dnevnice.
Na nalogu pise razlog putovanja, kilometraza koja je predjena itd. Ove stvari su vazne za firmu ukoliko zeli pratiti kretanje radnika koji su na sluzbenom putu. Ako je neka relacija 250 km a on predje 400 km onda je to zloupotreba slzbenog vozila.
Kada vozac napravi prekrsaj tipa vozi preko ogranicenja, na firmu dodje kazna jer je vozilo registrirano na firmu. Onaj ko upravlja sluzbenim vozilima jednostavno moze preko naloga utvrditi ko je u tom datom trenutku vozio/la i poslati podatke o vozacu u MUP. Takve stvari vozac sam snosi troskove.

itd itd...
Kod nas sve stvari koje imaju bilo kakvu vrstu kontrole imaju karakter nepotrebnog i suvisnog... samo iz razloga sto se trazi rupa u zakonu, rupa u pravilima, itd...

Neki dan vozim i zaborim upaliti svjetla.. policajac je 10 puta ponovio sta cemo sad, ocekujuci da mu dam 10 KM da me pusti... nisam mu dala a ni on nije napisao nalog za kaznu ... ja sam bila spremna platiti 30 KM za svjetla, jer sam pogrijesila... on je bio spreman uzeti cenera .... zalosno... ali takva nam je drzava...
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#73 Re: Putni nalozi

Post by semmy »

kockica_kockica wrote:Putni nalog firme koriste iz vise razloga. Policija cesto trazi putni nalog kada vidi da je vozilo registrirano na firmu.

Na putnom nalogu pise ime i prezime vozaca kada vozac pokaze policajcu putni nalog opravdava koristenje sluzbenog vozila (nije ukradeno itd)
Svaka firma preko putnog naloga isplacuje dnevnice.
Na nalogu pise razlog putovanja, kilometraza koja je predjena itd. Ove stvari su vazne za firmu ukoliko zeli pratiti kretanje radnika koji su na sluzbenom putu. Ako je neka relacija 250 km a on predje 400 km onda je to zloupotreba slzbenog vozila.
Kada vozac napravi prekrsaj tipa vozi preko ogranicenja, na firmu dodje kazna jer je vozilo registrirano na firmu. Onaj ko upravlja sluzbenim vozilima jednostavno moze preko naloga utvrditi ko je u tom datom trenutku vozio/la i poslati podatke o vozacu u MUP. Takve stvari vozac sam snosi troskove.

itd itd...
Kod nas sve stvari koje imaju bilo kakvu vrstu kontrole imaju karakter nepotrebnog i suvisnog... samo iz razloga sto se trazi rupa u zakonu, rupa u pravilima, itd...

Neki dan vozim i zaborim upaliti svjetla.. policajac je 10 puta ponovio sta cemo sad, ocekujuci da mu dam 10 KM da me pusti... nisam mu dala a ni on nije napisao nalog za kaznu ... ja sam bila spremna platiti 30 KM za svjetla, jer sam pogrijesila... on je bio spreman uzeti cenera .... zalosno... ali takva nam je drzava...
objasni mi samo zasto ce ti putni nalog ako ti kao jedinac imas jedno vozilo koje ti je dato za rad i koristis ga 24h uz dozvolu za upravljanje istim po propisima ispunjenu i potisanu. nevidim razlog za nalogom jer je olaksano onima koji su zaduzili vozilo sve dok rade u toj firmi. fino na dozvoli za upravljanjem vozila pisu svi podatci o vozacu i firmi sa potpisima obje strane i pecatom firme. zasto onda pisati putni nalog svaki dan :?
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#74 Re: Putni nalozi

Post by iz dna duše »

kockica_kockica wrote:Putni nalog firme koriste iz vise razloga. Policija cesto trazi putni nalog kada vidi da je vozilo registrirano na firmu.

Na putnom nalogu pise ime i prezime vozaca kada vozac pokaze policajcu putni nalog opravdava koristenje sluzbenog vozila (nije ukradeno itd)
Svaka firma preko putnog naloga isplacuje dnevnice.
Na nalogu pise razlog putovanja, kilometraza koja je predjena itd. Ove stvari su vazne za firmu ukoliko zeli pratiti kretanje radnika koji su na sluzbenom putu. Ako je neka relacija 250 km a on predje 400 km onda je to zloupotreba slzbenog vozila.
Kada vozac napravi prekrsaj tipa vozi preko ogranicenja, na firmu dodje kazna jer je vozilo registrirano na firmu. Onaj ko upravlja sluzbenim vozilima jednostavno moze preko naloga utvrditi ko je u tom datom trenutku vozio/la i poslati podatke o vozacu u MUP. Takve stvari vozac sam snosi troskove.

itd itd...
Kod nas sve stvari koje imaju bilo kakvu vrstu kontrole imaju karakter nepotrebnog i suvisnog... samo iz razloga sto se trazi rupa u zakonu, rupa u pravilima, itd...

Neki dan vozim i zaborim upaliti svjetla.. policajac je 10 puta ponovio sta cemo sad, ocekujuci da mu dam 10 KM da me pusti... nisam mu dala a ni on nije napisao nalog za kaznu ... ja sam bila spremna platiti 30 KM za svjetla, jer sam pogrijesila... on je bio spreman uzeti cenera .... zalosno... ali takva nam je drzava...
Sve je to OK, ali ja ne vidim i dalje razlog da, ako ja imam punomoc za koristenje vozila od vlasnika firme za sedam dana u sedmici, jos moram pisati i naloge...Pravdanje goriva mi vrsimo na drugi nacin, imam budzet za gorivo, koji ako pređem, na kraju mjeseca pravim izvjestaj vlasniku (OBicno je razlog sluzbeni put i sl.) Ako sam vozilo koristila za licne svrhe, a imam tu punomoc pa smijem, onda ja snosim troskove goriva. I kod nas to ide sve super, Vlasnik firme zadovoljan, sve mu je transparentno...pitanje sam postavila jer me zanimalo da li moram radi policije koja me moze zaustaviti i kontrolisati i kazniti ako nemam naloga. Do danas me nije za to niko kaznio, traze vozacku i saobracajnu i to je to. Ale moze naletjeti uvijek neki koji insistira na nalogu...
Takođe sam postavila pitanje u smislu troskova za gorivo koji se knjize, da li postoji mogucnost da inspekcija koja dodje u kontrolu trazi putne naloge koji bi "pokrivali" potrosnju goriva... (To mi je nas knjigovodja pomenuo kao mogucnost)

@Semmy, ja vjerujem da ti nije nikada trazilo, nije ni meni do sada, ali zelim preventivno da djelujem, tim prije sto sam ja kao direktor firme odgovorno lice...
User avatar
mayab
Posts: 27161
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#75 Re: Putni nalozi

Post by mayab »

Meni se cini da su putni nalozi zapravo zaostala pojava iz bivseg drustvenog sistema, socijalizma, gdje je sluzbeni auto vlasnistvo firme , koja je drustveno-drzavno vlasnistvo, a privatna firma ne postoji, te se na taj nacin i od strane policije i tim kontrolama čuva društvena imovina od zloupotreba!
A ovo sada je sjajna zaebancija da te policija maltretira i reketari, da uzimaju pare za male teretne dostavnjake do 3,5 tona!Tu jos da dodam potrebu šestomjesečnih tehničkih pregleda za takva vozila, kao i zabranu ulaska takvih vozila (teretnih po definiciji, ali ispod 3,5 tona, pa spadaju defakto u putnicka motorna vozila; ima težih SUV-ova) po BeHa selendrama tipa, Banovići, Živinice , ali i Tuzla, bez posebne dozvole, za koju te oderu u općini!
Što je još jedna od stvari da zagorčaju život privatniku, ali i stranom ulagaču u ovoj bijednoj državi! :run:
Post Reply