Pusenje !!!!!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply

Da li pusite ?

Da
43
35%
Ne
80
65%
 
Total votes: 123

User avatar
avetinja
Posts: 31431
Joined: 19/07/2014 13:31

#151 Re: Pusenje !!!!!

Post by avetinja »

carobnjak_N wrote: 12/02/2023 18:00
avetinja wrote: 12/02/2023 13:02

Poređenje ima smila.

Onaj koga je ubio/povrijedio pijani vozač zbog prekomjernog uživanja alkohola u kafani je direktno oštećen.
Nema nikakvog smisla. Za vožnju pod alkoholom postoje sankcije i kontrola.
Pa da, to je jedan od razloga zbog kojeg se ne uvede ograničenje konzumiranja alkohola, jer bi došlo do manjeg priliva u budžet.
Ima smisla, jer u koliko je samo slučajeva alkohol direktni krivac za nesreće. Kontrole su dobre, ali se mogu izbjeći/zavarati.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20590
Joined: 12/08/2013 12:51

#152 Re: Pusenje !!!!!

Post by insaneinthebrain »

kako ce nam dudlaone i dudlaci prezivjeti krizu :( :(

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kako-ce ... /230213091
User avatar
Truba
Posts: 81866
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#153 Re: Pusenje !!!!!

Post by Truba »

znaci logiku pusaca niko ne moze srusiti
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#154 Re: Pusenje !!!!!

Post by Mishelinke »

avetinja wrote: 12/02/2023 18:35
carobnjak_N wrote: 12/02/2023 18:00
Nema nikakvog smisla. Za vožnju pod alkoholom postoje sankcije i kontrola.
Pa da, to je jedan od razloga zbog kojeg se ne uvede ograničenje konzumiranja alkohola, jer bi došlo do manjeg priliva u budžet.
Ima smisla, jer u koliko je samo slučajeva alkohol direktni krivac za nesreće. Kontrole su dobre, ali se mogu izbjeći/zavarati.
Alkoholom ne truješ druge oko sebe.

Jes da možeš fasovati batine, ako ovaj pored tebe previše popije, ali opet to ne šteti zdravlju. Od batina niko nije rak dobio, a od cigara jeste.

Sad za sad je zabranjeno pušenje u javnim zatvorenim prostorijama, slijedeća zabrana će biti pušenje na otvorenim javnim prostorima, pa onda u privatnim prostorijama pa sve do totalne zabrane konzumacije i prodaje duhana i duhanskih proizvoda. Polahko, sve ide korak po korak.

Poslije toga na redu je alkohol, ali neće to uskoro sigurno i na kraju će da cigare i alkohol budu u istoj kategoriji kao i marihuana, kokain, heroin, ekstazi, LSD, metafetamini,....
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#155 Re: Pusenje !!!!!

Post by Ateista »

Mislim da alkohol nikad nece biti u potpunosti zabranjen.
Moze biti ograniceno opijanje, da to bude zabranjeno na neki nacin, ali da se u potpunosti zabrani u zapadnim zemljama, mislim da do toga nikad nece doci, dok mozda nekad bude potpuna zabrana cigara.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#156 Re: Pusenje !!!!!

Post by emotivac »

Koji trol majko moja :lol: :lol:

Od batina budu slomljene ruke, noge, fraktura lobanje, završiš u kolicima pa i u grobu su neki znali završit, tako da ti to nije tačno.

Druga stvar je da ta zabrana pušenja, ukoliko vlasnik restorana/kafića nema odvojen dio prostorije za pušače tj. pušenje zabranjeno totalno, će dovesti do drastičnog pada zarade u restoranu pa uz to i otpuštanje mnogih radnika koji tu rade.

Na javnim prostorima će se to teško kontrolisati tako da čisto sumnjam.
Privatne prostorije ne moguće.

Puno gori je alkohol jer se mnogi ljudi ne znaju kontrolisati, mnogi ne znaju šta čine kad su u alkoholiziranom stanju, dešavaju se razna ubistva baš zbog alkohola.
User avatar
avetinja
Posts: 31431
Joined: 19/07/2014 13:31

#157 Re: Pusenje !!!!!

Post by avetinja »

Mishelinke wrote: 14/02/2023 11:02
avetinja wrote: 12/02/2023 18:35

Pa da, to je jedan od razloga zbog kojeg se ne uvede ograničenje konzumiranja alkohola, jer bi došlo do manjeg priliva u budžet.
Ima smisla, jer u koliko je samo slučajeva alkohol direktni krivac za nesreće. Kontrole su dobre, ali se mogu izbjeći/zavarati.
Alkoholom ne truješ druge oko sebe.

Jes da možeš fasovati batine, ako ovaj pored tebe previše popije, ali opet to ne šteti zdravlju. Od batina niko nije rak dobio, a od cigara jeste.

Sad za sad je zabranjeno pušenje u javnim zatvorenim prostorijama, slijedeća zabrana će biti pušenje na otvorenim javnim prostorima, pa onda u privatnim prostorijama pa sve do totalne zabrane konzumacije i prodaje duhana i duhanskih proizvoda. Polahko, sve ide korak po korak.

Poslije toga na redu je alkohol, ali neće to uskoro sigurno i na kraju će da cigare i alkohol budu u istoj kategoriji kao i marihuana, kokain, heroin, ekstazi, LSD, metafetamini,....
Ne truješ, ali pod dejstvom alkohola možeš ubiti, povrijediti, silovati, napraviti niz neugodnih situacija (na primjer: povraćanje po kafani, ostalim ljudima). Za batine zavisi ko je sa druge strane i kako je raspoložen. Ima onih što umru od baina. Ne kažem da se zabrani, nego da se ograniči. Nema ništa lijepo u tome da sjedneš u kafanu i napiješ se da ne znaš za sebe. U redu je popiti količinu sa kojom možeš vladati sa sobom i jasno rasuđivati. Problem je nesavjesnost kod ljudi pa takvi sjednu za volan i ubiju sebe i/ili drugog. Nije stvar ni samo u saobraćaju, nego i u drugim situacijama. Pogodi ga pijanog pjesma pa puca iz pištolja. Zbog toga zakonodavac treba ograničiti upotrebu alkohola na neku određenu mjeru po savjetu struke.
Last edited by avetinja on 14/02/2023 11:27, edited 1 time in total.
DonieBrasco
Posts: 15635
Joined: 31/08/2016 16:09

#158 Re: Pusenje !!!!!

Post by DonieBrasco »

Kako mi je samo drago sto ovo obuhvata nargila barove, joj koliko me zaboli za ugostitelje i radna mjesta.

A pogotov treba porez na nargile uvesti, hocu reci na te smjese, koliko para uzimaju na tome ugostitelji racuni ne postoje.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#159 Re: Pusenje !!!!!

Post by Mishelinke »

avetinja wrote: 14/02/2023 11:25
Mishelinke wrote: 14/02/2023 11:02

Alkoholom ne truješ druge oko sebe.

Jes da možeš fasovati batine, ako ovaj pored tebe previše popije, ali opet to ne šteti zdravlju. Od batina niko nije rak dobio, a od cigara jeste.

Sad za sad je zabranjeno pušenje u javnim zatvorenim prostorijama, slijedeća zabrana će biti pušenje na otvorenim javnim prostorima, pa onda u privatnim prostorijama pa sve do totalne zabrane konzumacije i prodaje duhana i duhanskih proizvoda. Polahko, sve ide korak po korak.

Poslije toga na redu je alkohol, ali neće to uskoro sigurno i na kraju će da cigare i alkohol budu u istoj kategoriji kao i marihuana, kokain, heroin, ekstazi, LSD, metafetamini,....
Ne truješ, ali pod dejstvom alkohola možeš ubiti, povrijediti, silovati, napraviti niz neugodnih situacija (na primjer: povraćanje po kafani, ostalim ljudima). Za batine zavisi ko je sa druge strane i kako je raspoložen. Ima onih što umru od baina. Ne kažem da se zabrani, nego da se ograniči. Nema ništa lijepo u tome da sjedneš u kafanu i napiješ se da ne znaš za sebe. U redu je popiti količinu sa kojom možeš vladati sa sobom i jasno rasuđivati. Problem je nesavjesnost kod ljudi pa takvi sjednu za volan i ubiju sebe i/ili drugog. Nije stvar ni samo u saobraćaju, nego i u drugim situacijama. Pogodi ga pijanog pjesma pa puca iz pištolja. Zbog toga zakonodavac treba ograničiti upotrebu alkohola na neku određenu mjeru po savjetu struke.
Slažem se sa ovim.
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#160 Re: Pusenje !!!!!

Post by Ateista »

avetinja wrote: 14/02/2023 11:25
Mishelinke wrote: 14/02/2023 11:02

Alkoholom ne truješ druge oko sebe.

Jes da možeš fasovati batine, ako ovaj pored tebe previše popije, ali opet to ne šteti zdravlju. Od batina niko nije rak dobio, a od cigara jeste.

Sad za sad je zabranjeno pušenje u javnim zatvorenim prostorijama, slijedeća zabrana će biti pušenje na otvorenim javnim prostorima, pa onda u privatnim prostorijama pa sve do totalne zabrane konzumacije i prodaje duhana i duhanskih proizvoda. Polahko, sve ide korak po korak.

Poslije toga na redu je alkohol, ali neće to uskoro sigurno i na kraju će da cigare i alkohol budu u istoj kategoriji kao i marihuana, kokain, heroin, ekstazi, LSD, metafetamini,....
Ne truješ, ali pod dejstvom alkohola možeš ubiti, povrijediti, silovati, napraviti niz neugodnih situacija (na primjer: povraćanje po kafani, ostalim ljudima). Za batine zavisi ko je sa druge strane i kako je raspoložen. Ima onih što umru od baina. Ne kažem da se zabrani, nego da se ograniči. Nema ništa lijepo u tome da sjedneš u kafanu i napiješ se da ne znaš za sebe. U redu je popiti količinu sa kojom možeš vladati sa sobom i jasno rasuđivati. Problem je nesavjesnost kod ljudi pa takvi sjednu za volan i ubiju sebe i/ili drugog. Nije stvar ni samo u saobraćaju, nego i u drugim situacijama. Pogodi ga pijanog pjesma pa puca iz pištolja. Zbog toga zakonodavac treba ograničiti upotrebu alkohola na neku određenu mjeru po savjetu struke.
Za ogranicenje se slazem, ne znam tacno kako ali treba regulisati da nema nio pravo hodati mrtav pijan ulicom, cak i ako nikog ne maltretira i ne vozi, to je nekulturno i ruzno za vidjeti.
User avatar
mayab
Posts: 27228
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#161 Re: Pusenje !!!!!

Post by mayab »

Image

Kad mislim na pijenje alkoholnih pića, onda mi je jedino ovako šta na umu, nikakvo opijanje !
Kamo sreće da i jedan pušač može tako da se odnosi spram cigareta , ali kakvi, to ti pali jednu na drugu , i onda je zabrana konzumiranja u javnim prostorima najbolja opcija...
I ova kuknjava kafandžija, kako im sad neće dolaziti ljudi jer ne mogu dimiti unutra je besmislena , ljudi imaju sposobnost prilagođavanja i navike (kako za pozitivno tako i negativno)
User avatar
Laertes
Posts: 4266
Joined: 08/01/2015 18:25

#162 Re: Pusenje !!!!!

Post by Laertes »

problemnatravunu wrote: 12/02/2023 07:17 Znači uskoro očekivati kako izlaze grupe napolje iz kafana da zapale, pa opet nazad...
Ili što sam vidio u npr. Berlinu , kraj novembra , prohladno, ima malo i kišice da škropi , likovi sjede vani u starbaksu i kaHvenišu :lol:
No problem, prilagodićemo se:
Image
Nije Berlin, već NY :D
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#163 Re: Pusenje !!!!!

Post by Zoooka »

Ajde valjda se usvoji ovaj zakon. Nema sebičnije grupe ljudi od pušača, čast izuzecima.
User avatar
Better Man
Posts: 16781
Joined: 01/10/2006 20:10

#164 Re: Pusenje !!!!!

Post by Better Man »

Zoooka wrote: 15/02/2023 14:52 Ajde valjda se usvoji ovaj zakon. Nema sebičnije grupe ljudi od pušača, čast izuzecima.
Zakon je usvojen. Sad samo počinje njegova primjena.
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#165 Re: Pusenje !!!!!

Post by GAU8 »

Hajde, daj boze da se i bude sprovodio kako treba...

Zamislite recimo konobara koji je nepusac i posljedice koje ima od pasivnog pusenja.

I opet kroz mrezu zakona propadaju djeca pusaca. Kod kuce ostaje na savjest roditeljima pusacima hoce li trovati vlastito dijete ili ne.

Njih ovaj zakon nece zastititi.
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#166 Re: Pusenje !!!!!

Post by Ateista »

GAU8 wrote: 17/02/2023 14:25 Hajde, daj boze da se i bude sprovodio kako treba...

Zamislite recimo konobara koji je nepusac i posljedice koje ima od pasivnog pusenja.

I opet kroz mrezu zakona propadaju djeca pusaca. Kod kuce ostaje na savjest roditeljima pusacima hoce li trovati vlastito dijete ili ne.

Njih ovaj zakon nece zastititi.
To za kuce bi bilo tesko primjenjivo, kako dokazati da neko pusi u kuci. Bilo bi dobro zastititi djecu kad bi bilo izvodivo.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#167 Re: Pusenje !!!!!

Post by Zoooka »

Pa dovoljno je da ne puše u dječijim sobama i mjestu gdje se jede (trpezariji). Nek puše na balkonu ako ga imaju i u dnevnoj. Ko da ne mogu zapaliti na 5 minuta kada dijete nije u dnevnoj.
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#168 Re: Pusenje !!!!!

Post by Ateista »

Zoooka wrote: 17/02/2023 15:16 Pa dovoljno je da ne puše u dječijim sobama i mjestu gdje se jede (trpezariji). Nek puše na balkonu ako ga imaju i u dnevnoj. Ko da ne mogu zapaliti na 5 minuta kada dijete nije u dnevnoj.
Slazem se sa tim, svaki roditelj kojem je stalo do zdravlja svog djeteta bi trebao tako raditi.
Govorimo o zakonskoj regulaciji, to je nemoguce kontrolisati kakav god zakon da se donese vezano za privatne prostore.
probook
Posts: 4598
Joined: 13/10/2013 22:38

#169 Re: Pusenje !!!!!

Post by probook »

Ovaj zakon je nesto najgluplje sto sam procitao u zadnje vrijeme!!! Pa je li iko primjetio dio teksta u kojem kaze otprilike "vlasnik objekta moze istaknuti znak da je to pusacki prostor"??? I sta smo dobili? Svaka kafana, diskoteka, restoran ce samo postaviti znak i to je to idemo sve po starom, a kao na papiru imamo zakon o zabrani pusenja na javnim mestima??? Haha kakva lakrdija, a sta drugo ocekivati u BiH!
furajMali
Posts: 17
Joined: 08/11/2021 11:02

#170 Re: Pusenje !!!!!

Post by furajMali »

Ma ovaj zakon je mrtvo slovo na papiru. Uređene države gdje postoji zdravstveni sistem i koliko tolike brige o zdravlju populacije su shvatile da imaju koristi od uvođenja zabrane pušenja. Prvenstveno rasterećenje zdravstvenog budžeta i zdraviju radnu snagu.

Kod nas je situacija takva da država samo ubire porez od prodaje otrova a zdravstvo nam je svakako u k. i ljudi se liječe od donacija. Tako da kad bi naši uveli stvarnu zabranu pušenja zapravo bi se samo smanjio prihod od poreza na duhanske proizvode. Iz tog razloga neće ni forsirati provedbu ovog zakona.

Briga njih što pušači truju sve oko sebe.
User avatar
xPaco1337
Posts: 1079
Joined: 30/09/2020 14:34

#171 Re: Pusenje !!!!!

Post by xPaco1337 »

Dok sam pusio, nikad u kuci skoro cigaru nisam zapalio 1 se desilo mozda i to je to. U stanu zivim na balkon izađem i to je to. Ne bi nikad da mi soba smrdi na cigare nema sanse. A sto se tice kafica napolje pa pusi barem ce se ljudi vise socijalizovat umjesto sto sjede svi u kaficu i cackaju mobitel izaces napolje i pricat sa drugima :razz:
User avatar
shape of despair
Posts: 3116
Joined: 09/04/2008 18:41

#172 Re: Pusenje !!!!!

Post by shape of despair »

Mene samo zanima kako stan/kuca pusaca ne smrdi a kad dodu meni u goste nemogu prozraciti onu prljavstinu.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#173 Re: Pusenje !!!!!

Post by Hajvan »

probook wrote: 28/05/2023 16:28 Ovaj zakon je nesto najgluplje sto sam procitao u zadnje vrijeme!!! Pa je li iko primjetio dio teksta u kojem kaze otprilike "vlasnik objekta moze istaknuti znak da je to pusacki prostor"??? I sta smo dobili? Svaka kafana, diskoteka, restoran ce samo postaviti znak i to je to idemo sve po starom, a kao na papiru imamo zakon o zabrani pusenja na javnim mestima??? Haha kakva lakrdija, a sta drugo ocekivati u BiH!
imalo bi smisla ako se donese zakon po kojem bi ugostitelji placali dozvole za to na godisnjem nivou, ko u USA sto imaju licence za tocenje alkohola
hoces da ti je pusacki objeta, plati godisnje npr 500 markica po kvadratu ugostitlejskog objekta.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#174 Re: Pusenje !!!!!

Post by Hajvan »

shape of despair wrote: 30/05/2023 09:56 Mene samo zanima kako stan/kuca pusaca ne smrdi a kad dodu meni u goste nemogu prozraciti onu prljavstinu.
bio sam pusac, pusio na terasi, balkonu ili prozoru
sad sad dodju gosti (pusaci), niko ni ne trazi da zapali
nemamo u kuci ni pepeljare
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#175 Re: Pusenje !!!!!

Post by moonca »

shape of despair wrote: 30/05/2023 09:56 Mene samo zanima kako stan/kuca pusaca ne smrdi a kad dodu meni u goste nemogu prozraciti onu prljavstinu.
:-) zashto im dopustish..
Post Reply