PUNJENJE TONERA? TONERI?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#26 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by valter.ba »

Iko, ikada, ista o ovome???

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#27 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by IcedFlame »

Meni su to rijesili u inkjet.co.ba , koji nazalost vise ne postoji (barem ne na ovoj web adresi), a bili su Tito i partija za tinte i punjenje.
Bila je neka tecnost u koju se potopi glava za ispis na cartridgeu ili u mom slucaju (za stari Epson Stylus 660), cartridge se napuni tom tecnoscu i radi se head cleaning dok ne procepi. Mozda cak negdje imam jos uvijek te tecnosti, ali stara je sigurno preko 5-6 godina.

Cak i bez ovoga, sa ovom head cleaning metodom sam nakon 10-tak pokusaja uspijevao natjerati stampac da 'procepi' :)
User avatar
Optimist
Posts: 13654
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#28 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by Optimist »

shandrprcSA wrote:ima li ko preporuku gdje napuniti toner?

Green ton, blizu hitne. Jeftini i dobri.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#29 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by valter.ba »

Hvala :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#30 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by O'zone »

Pitao na temi "gdje u Sa" pa ću i ovdje:

Gdje ima uzeti

Refill kit za Canon pixmu IP4580.

Četiri bočice boje od minimalno 100ml

Troše se brzo a nemam stalno vremena ići na dopunjavanje a da ugrađujem CISS opet mi treba boja u bocama :?
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#31 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by i_ja_na_forumu »

jel ko isao u amsi ?? kakvi su ?? kakve su im cijene ?
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#32 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by manekenka u penziji »

Punimo Xerox PE220 i toner je dobar, ne mrlja i relativno dugo traje. Ne znam sad tacnu cijenu, nisu skupi a daju mi popust kao stalnoj mušteriji. Ako se ne varam oko 58 KM bez PDVa, ali zaista nisam sigurna.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#33 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by TRANCE »

Ima li neko iskustva s kompanijama koje prodaju zamjenske tonere? Treba mi konkretno HP-ov Q2612A zamjenski toner, ali ne znam kod koga da uzmem, a da budem siguran da će toner kvalitetno printati tekstove bez mrlja, blijedih boja i sl. Dvoumim se između:
- Ecoton - 40 KM uz 24 mjeseca garancije
- Greenton - ne piše cijena
- http://www.tinteitoneri.com - 28 KM s dostavom
- Imtec - neki Orink toner, 22 KM
Pa ako je neko imao iskustva s navedenim tonerima, bio bih zahvalan.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#34 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by Praetorious »

Ja sam uzeo zamjenski ColorStar i nemam problema s njim. Ostale zamjenske nisam probao.
Javi utiske, kad pazariš ;)
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#35 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by hrasno38 »

Punjeni toneri za laserske stampace su smrt za stampace i kada fino sjednes i rastabiris sam sa sobom skontas koliko se vise isplati kupiti orginalni toner.
samoTEgledam
Posts: 719
Joined: 10/03/2011 16:36
Contact:

#36 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by samoTEgledam »

hrasno38 wrote:Punjeni toneri za laserske stampace su smrt za stampace i kada fino sjednes i rastabiris sam sa sobom skontas koliko se vise isplati kupiti orginalni toner.
Još kad bi i jedan argument uz napisano naveo, ...
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#37 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by hrasno38 »

samoTEgledam wrote:
hrasno38 wrote:Punjeni toneri za laserske stampace su smrt za stampace i kada fino sjednes i rastabiris sam sa sobom skontas koliko se vise isplati kupiti orginalni toner.
Još kad bi i jedan argument uz napisano naveo, ...
Dakle orginalni toner prije svega ima garanciju otprintanih strana. Drugo nema mogucnost izuzev ako ima fabricku gresku rasipanja praha iz tonera. Otisak orginalnog i recikliranog tonera je nebo i zemlja. Punjeni ili refilovani toneri za laserske štampače dobijaju se prostim bušenjem oba kontejnera na toneru: iz otpadnog se istrese iskorišteni višak tonera, a u kontejner se sipa novi toner prah. Dakle samo se napuni prahom bez izmjene ijedne istrošene komponente. I naravno te izbusene rupe se zatvore naljepnicom koja se pod velikom temperaturom laserskog stampaca nerijetko odlijepi i prah se raspe unutar stampaca. Dakle da sumiramo:

* Najniži nivo kvaliteta otiska i pouzdanosti u radu. Zamazane strane i otkazivanje tonera ubrzo nakon punjenja zbog pohabanosti ne zamenjenih komponenti u toneru,
* Nema garancije niti ujednačenosti kvaliteta otiska niti očekivanog broja otprintanih strana
* duža upotreba dovodi do sigurnog kvara i oštećenja štampača. Razlika u cijeni se nadoknadi kroz servise jako brzo i potom ukupni trokoškovi rastu

Kako ovo znam? Znam kao prvo jer sam informaticar a kao drugo u firmi u kojoj radim radi takvih tonera mi je u zadnjih godinu pocrkalo 15-tak printera. Al jebi ga javne nabavke vode politiku i naravno talovi sa firmama koje tuse te tonere.
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#38 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by mayab »

Gledaj, trenutno ima na trzistu gomila zamjenskih toner kertridza, dakle nisu naknadno punjeni nego su proizvedeni kao novi, naravno od strane neke kineske firme, i cijena im je smijesna u odnosu na original, a kvalitet odličan, tako da malo potrazi.....
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#39 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by Walther »

mayab wrote:Gledaj, trenutno ima na trzistu gomila zamjenskih toner kertridza, dakle nisu naknadno punjeni nego su proizvedeni kao novi, naravno od strane neke kineske firme, i cijena im je smijesna u odnosu na original, a kvalitet odličan, tako da malo potrazi.....
Pa nije bas tako lijep svijet... Takvih proizvodjaca ima jako malo, u Evropi mozes naci od 2. Njihobi toneri nisu puno jeftniji od "originala". Kvalitet sigurno nije "odlican". A Kako funkcionise zavisi od marke i printera (serije). Nikad to nije bas odlicno jer toneri nisu 100% 1:1 kopije. Osim toga uslovi u skladistenja tonera kod fals tonera obicno nisu bas optimalni. Kod vecine novijih printera se printer logira i garancija ode odma pa-pa. Puno jeftniji su samo punjeni toneri, sto znaci nadjes rupu, ubacis generic prah, zacepi i nadaj se da nesto radi...

Ko nema 2 lijeve ruke to moze i sam. Znaci ako imas 2-3 "prazna" tonera (mozes i od "slicnog" printera) istrese prah u list papira (moze se koristiti i toner iz waste-boxa).

Na praznom printeru napravis rubu ili kroz vijak originalne rupe naspes prah unutra. Prah sigurno nece biti isti "originalu" ali nista losiji od "punjenih" tonera.
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#40 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by hrasno38 »

mayab wrote:Gledaj, trenutno ima na trzistu gomila zamjenskih toner kertridza, dakle nisu naknadno punjeni nego su proizvedeni kao novi, naravno od strane neke kineske firme, i cijena im je smijesna u odnosu na original, a kvalitet odličan, tako da malo potrazi.....
Takvi toneri su uglavnom kineskog porijekla i oni mogu proci kod nas a u UE i SAD nema teorije. I kod njih je kvalitet vise nego upitan a obicno imaju jos jednu manu (mada je ja ne smatram manom jer ih ne treba kupovati) a to je da nema sansi da se recimo remontuju.
Da bi nekima bilo jasnije postoje pored orginala i sljedece vrste tonera:

* Punjeni, refilovani ili dopunjeni toneri
* Remontovani
* Industrijski remontovani toneri

Za ove prve sam napisao da su smrt za stampace pogotovo skuplje i kvalitetnije stampace.
Ovi drugi su samo malo bolji izbor ali jahanje na duze staze takodje unistava printer.
Ovi treci su najbolji izbor poslije orginalnog naravno. Oni su napriblizniji orginalnim tonerima. Ovakav remont tonera zahteva profesionalan i temeljan pristup, kroz standarde ISO 9001, ISO 14001, primenu tehničkih standarda (STMC tehničke standarde), koji definišu sve procese u proizvodnji i kontrolu svih komponenti.

Ovdje i te kako vazi pravilo "nismo dovoljno bogati da kupujemo jeftine stvari". Kako god svako ima svoj izbor ali moj savjet je ne kupovati punjenje (refilovane) tonere ni pod razno jer ako vec hocete da imate jeftin toner onda fino borer u ruke izbusite rupe i sami ga napunite prahom. Sto cete nekome placati za to.
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#41 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by hrasno38 »

Walther wrote:
mayab wrote:Gledaj, trenutno ima na trzistu gomila zamjenskih toner kertridza, dakle nisu naknadno punjeni nego su proizvedeni kao novi, naravno od strane neke kineske firme, i cijena im je smijesna u odnosu na original, a kvalitet odličan, tako da malo potrazi.....
Pa nije bas tako lijep svijet... Takvih proizvodjaca ima jako malo, u Evropi mozes naci od 2. Njihobi toneri nisu puno jeftniji od "originala". Kvalitet sigurno nije "odlican". A Kako funkcionise zavisi od marke i printera (serije). Nikad to nije bas odlicno jer toneri nisu 100% 1:1 kopije. Osim toga uslovi u skladistenja tonera kod fals tonera obicno nisu bas optimalni. Kod vecine novijih printera se printer logira i garancija ode odma pa-pa. Puno jeftniji su samo punjeni toneri, sto znaci nadjes rupu, ubacis generic prah, zacepi i nadaj se da nesto radi...

Ko nema 2 lijeve ruke to moze i sam. Znaci ako imas 2-3 "prazna" tonera (mozes i od "slicnog" printera) istrese prah u list papira (moze se koristiti i toner iz waste-boxa).

Na praznom printeru napravis rubu ili kroz vijak originalne rupe naspes prah unutra. Prah sigurno nece biti isti "originalu" ali nista losiji od "punjenih" tonera.
Tako je @walther ako vec hoces punjivi i da se kockas sa svojim printerom najjeftinija varijanta je da ga sam napunis pa sam sebe stocem opalis nakon par takvih zahvata kad ti printer zariba:)
samoTEgledam
Posts: 719
Joined: 10/03/2011 16:36
Contact:

#42 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by samoTEgledam »

Šta vi sve napričaste :-) ali kad ste se vi zadali evo i i ja ću malo :-D
Prvo iole dobro refillovan, napunjen, remontovan (ma šta ovo značilo) - zovite kako hoćete- toner podrazumijeva sljedeće:
Posjedovanje "specijalne" opreme koju čine komora za punjenje sa HEPA H13 filterom i usisivačem za toner sa isto, HEPA H13 filterom i specifičnih alata.
Sav posao se obavlja ručno ili (kod većih serija) poluatomatski ali samo u dijelu punjenja.
Radnje koje se obavljaju:
- otvaranje (najteži dio)
- usisavanje otpadnog tonera kao i preostalog nepotrošenog
- temeljno čišćenje
- obaveznu zamjenu wiper i doctor blade-a uz premaz posebnim lubricantom
- obaveznu zamjenu PCR-a
- obaveznu zamjenu imaging druma (OPC-a)
- po potrebi zamjenu recovery blade-a
- po potrebi zamjenu magnetnog roller-a
- za čišćenje se koristi isključivo izopropil alkohol
- za podmazivanje kontakata na PCR-u i OPC-u je obavezna upotreba električno vodljive masti (ovo je najveća greška početnika) kao što je npr. http://www.mgchemicals.com/products/gre ... ease-8463/ (skupa je 7 gr. svojevremeno je bilo 25 dolara)
- sklapanje
- sipanje određene količine tonera (praha) namijenog za taj tip (generalno postoje 2 vrste tonera gledano s aspekta granulacije i finoće "zrna" praha, oni dobijeni mehničkim drobljenjem koji su lošiji (nazubljeniji) i oni dobijeni hemijskim putem, dosta finiji i samim tim ispis je doosta glađi bez zrnatosti, rubovi ispisa su dosta glatki, ali ovi drugi su otprilike oko 30% skuplji bili i u 90% slučajeva toner napunjen ovim prahom daje bolji ispis od originala), te prema količini željeznog oksida itd, ...
- testiranje i pakovanje.
Iskusnom puniocu za ručno punjenje potrebno je oko 15 minuta za jedan toner.
Kada se ovako uradi toner (ovo je bilo u kratkim crtama) nema šanse da traje kraće (količina nasutog praha mu određuje količinu ispisa), nema šanse da bude manje kvalitetan ispis (ako se koristi tačan tip praha za tu kasetu dobijen hemijskim procesom), nema šanse da raspe i najmanju prašku.

Toner sam po sebi ne može uzrokovati bilo kakav kvar na štampaču, jer tamam i da se prospe, usisivačem (specijalnim) se usisa i nastavi raditi jer je prostor za toner fizički odvojen od električnog/upravljačkog dijela, a kod novih printera sva elektrika/elektronika je smještena sa strana.

Najčešći kvarovi na laserskim štampačima su plod bahatosti korisnika.
- graničnici papira ne budu stisnuti uz papir pa onda papir ide ukoso što dovodi do cijepanja folije na grijaču (najčešći kvar)
- spajalica u printeru - oštećen neki od rolera, opc na toneru, ili folija na grijaču, a vrlo često sve
- papir sa nedovoljno osučenim korektorom vraćen u štampač što dovodiu lijepljenja korektora na opc tonera, a time i prevrtanje wiper bladea a onda time i do rasipanja tonera
- štampanje na naljepnice - naljepnica se odvoji od podloge i zalijepi se na neki od rollera ili opc, a često ostane na filmu fusera ili ga pokida
- nije podešena adekvatna gramaža prema trenutnom papiru što dovodi do nedovoljne temperature pri fiksiranju tonera na papir a time do brisanja tonera.
- ima toga mali milion :run:
Sve ovo znam jer sam se 15 godina bavio punjenjem tonera i servisom printera.
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#43 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by hrasno38 »

samoTEgledam wrote:Šta vi sve napričaste :-) ali kad ste se vi zadali evo i i ja ću malo :-D
Prvo iole dobro refillovan, napunjen, remontovan (ma šta ovo značilo) - zovite kako hoćete- toner podrazumijeva sljedeće:
Posjedovanje "specijalne" opreme koju čine komora za punjenje sa HEPA H13 filterom i usisivačem za toner sa isto, HEPA H13 filterom i specifičnih alata.
Sav posao se obavlja ručno ili (kod većih serija) poluatomatski ali samo u dijelu punjenja.
Radnje koje se obavljaju:
- otvaranje (najteži dio)
- usisavanje otpadnog tonera kao i preostalog nepotrošenog
- temeljno čišćenje
- obaveznu zamjenu wiper i doctor blade-a uz premaz posebnim lubricantom
- obaveznu zamjenu PCR-a
- obaveznu zamjenu imaging druma (OPC-a)
- po potrebi zamjenu recovery blade-a
- po potrebi zamjenu magnetnog roller-a
- za čišćenje se koristi isključivo izopropil alkohol
- za podmazivanje kontakata na PCR-u i OPC-u je obavezna upotreba električno vodljive masti (ovo je najveća greška početnika) kao što je npr. http://www.mgchemicals.com/products/gre ... ease-8463/ (skupa je 7 gr. svojevremeno je bilo 25 dolara)
- sklapanje
- sipanje određene količine tonera (praha) namijenog za taj tip (generalno postoje 2 vrste tonera gledano s aspekta granulacije i finoće "zrna" praha, oni dobijeni mehničkim drobljenjem koji su lošiji (nazubljeniji) i oni dobijeni hemijskim putem, dosta finiji i samim tim ispis je doosta glađi bez zrnatosti, rubovi ispisa su dosta glatki, ali ovi drugi su otprilike oko 30% skuplji bili i u 90% slučajeva toner napunjen ovim prahom daje bolji ispis od originala), te prema količini željeznog oksida itd, ...
- testiranje i pakovanje.
Iskusnom puniocu za ručno punjenje potrebno je oko 15 minuta za jedan toner.
Kada se ovako uradi toner (ovo je bilo u kratkim crtama) nema šanse da traje kraće (količina nasutog praha mu određuje količinu ispisa), nema šanse da bude manje kvalitetan ispis (ako se koristi tačan tip praha za tu kasetu dobijen hemijskim procesom), nema šanse da raspe i najmanju prašku.

Toner sam po sebi ne može uzrokovati bilo kakav kvar na štampaču, jer tamam i da se prospe, usisivačem (specijalnim) se usisa i nastavi raditi jer je prostor za toner fizički odvojen od električnog/upravljačkog dijela, a kod novih printera sva elektrika/elektronika je smještena sa strana.

Najčešći kvarovi na laserskim štampačima su plod bahatosti korisnika.
- graničnici papira ne budu stisnuti uz papir pa onda papir ide ukoso što dovodi do cijepanja folije na grijaču (najčešći kvar)
- spajalica u printeru - oštećen neki od rolera, opc na toneru, ili folija na grijaču, a vrlo često sve
- papir sa nedovoljno osučenim korektorom vraćen u štampač što dovodiu lijepljenja korektora na opc tonera, a time i prevrtanje wiper bladea a onda time i do rasipanja tonera
- štampanje na naljepnice - naljepnica se odvoji od podloge i zalijepi se na neki od rollera ili opc, a često ostane na filmu fusera ili ga pokida
- nije podešena adekvatna gramaža prema trenutnom papiru što dovodi do nedovoljne temperature pri fiksiranju tonera na papir a time do brisanja tonera.
- ima toga mali milion :run:
Sve ovo znam jer sam se 15 godina bavio punjenjem tonera i servisom printera.
Dakle sa ovim na pocetku pocinje i zavrsava sva prica. Jedno je remontovan a drugo refilovan toner. Kako god i jedan i drugi ne mogu prismrditi orginalnom niti se daje ikakva garancija na njih a pogotovo na odstampani broj stranica. Ako ne vjerujes ono sto ti ja pisem malo surfaj, raspitaj se sta ljudi pricaju sirom svijeta o takvim tonerima. Ja sam ti rekao meni su refilovani toneri unistili laserske printere i to su serviseri potvrdili jer u 90% slucajeva je bilo prosipanje praha iz refilovanih tonera.
Sve sto si ti naveo a vezano takodje za uzroke kavara printera je tacno ali je tacno i ovo sto sam ja napisao i ti to odlicno znas. I to je generalno tako u svemu orginal je orginal a reparirani dio ili klon nije ni priblizan orginalu upravo radi upotrebe nekvalitetnih materijala. Zato se i daje garancija za orginalne dijelove i kvalitetne proizvode. Je li tvoja firma davala garanciju na reparirani toner i na broj stranica?????
samoTEgledam
Posts: 719
Joined: 10/03/2011 16:36
Contact:

#44 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by samoTEgledam »

Ne bih sad da ulazim u neku vele raspravu a pogotovo ne u nadmudrivanje.
Dok smo radili, davali smo garanciju na odštampan broj strana (uz 20% više u odnosu na original - postizali većom količinom nasutog praha), davali garanciju na printer (iako mi nismo prodali - na način da će dobiti novi istih ili sličnih karakteristika), davali garanciju na kvalitet odštampanog materijala.
Skepticima davali naše printere da ih koriste bez naknade, uz uslov da uzimaju naše tonere.
Dok smo radili, ono na što smo posebno ponosni, na 1000 napunjenih tonera bude jedna ili nijedna reklamacija, a i ako bude razlog je bio druge prirode a ne sam toner (npr. mehanički oštećen bubanj, zalijepljena samoljepljiva naljepnica, korektor, ...). I u ovakvim slučajevima nismo pametovali, već smo promptno davali kupcu novi toner bez ikakvih dodatnih pitanja i sl.
Istina, koristili smo najkvalitetnije materijale do kojih smo uspijevali doći, uglavnom su to bile američke i kanadske firme od kojih smo nabavljali prah i dijelove. Doduše, bili smo najskuplji ali i najkvalitetniji :-D
Povukli se iz posla 2012. kada su padobranci počeli ulijetati, kojima jedini adut bila niska cijena a kupci su to počeli sve masovnije prihvatati. Tako da za nas nije bilo više mjesta :)
Vrlo često su kupci bili spremni naš punjeni plaćati po cijeni originala jer su dobijali više za iste pare :wink:

PS: Nisam više u ovom poslu, ali znam da u BiH postoji par stvarno dobrih firmi koje se bave punjenjem tonera i mislim da nije korektno apriori proglasiti njihov rad i trud prevarom, bacanjem para ili plašiti kupce strahom od kvara na štampaču. Pogotovo ako se sagleda sadašnja ponuda, gdje je cijena originalnog tonera skoro jednaka cijeni printera, bar u večini slučajeva.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#45 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by Walther »

samoTEgledam wrote:Ne bih sad da ulazim u neku vele raspravu a pogotovo ne u nadmudrivanje.
Dok smo radili, davali smo garanciju na odštampan broj strana (uz 20% više u odnosu na original - postizali većom količinom nasutog praha), davali garanciju na printer (iako mi nismo prodali - na način da će dobiti novi istih ili sličnih karakteristika), davali garanciju na kvalitet odštampanog materijala.
Skepticima davali naše printere da ih koriste bez naknade, uz uslov da uzimaju naše tonere.
Dok smo radili, ono na što smo posebno ponosni, na 1000 napunjenih tonera bude jedna ili nijedna reklamacija, a i ako bude razlog je bio druge prirode a ne sam toner (npr. mehanički oštećen bubanj, zalijepljena samoljepljiva naljepnica, korektor, ...). I u ovakvim slučajevima nismo pametovali, već smo promptno davali kupcu novi toner bez ikakvih dodatnih pitanja i sl.
Istina, koristili smo najkvalitetnije materijale do kojih smo uspijevali doći, uglavnom su to bile američke i kanadske firme od kojih smo nabavljali prah i dijelove. Doduše, bili smo najskuplji ali i najkvalitetniji :-D
Povukli se iz posla 2012. kada su padobranci počeli ulijetati, kojima jedini adut bila niska cijena a kupci su to počeli sve masovnije prihvatati. Tako da za nas nije bilo više mjesta :)
Vrlo često su kupci bili spremni naš punjeni plaćati po cijeni originala jer su dobijali više za iste pare :wink:

PS: Nisam više u ovom poslu, ali znam da u BiH postoji par stvarno dobrih firmi koje se bave punjenjem tonera i mislim da nije korektno apriori proglasiti njihov rad i trud prevarom, bacanjem para ili plašiti kupce strahom od kvara na štampaču. Pogotovo ako se sagleda sadašnja ponuda, gdje je cijena originalnog tonera skoro jednaka cijeni printera, bar u večini slučajeva.
de procitaj post prije nego sto odgovoris....
Koliko posla tolika, cijena.... ako je toner prejebavan onda ce biti i prejebavana cijena.... Znaci ako se vec igras sa tim stvarima onda uzmes jeftino variantu i napunis. Platis malo i dobijes koliko dobijes. Platiti 70% cijena za toner koji je neko "obnavljao" u garazi... :run:
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#46 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by hrasno38 »

samoTEgledam wrote:Ne bih sad da ulazim u neku vele raspravu a pogotovo ne u nadmudrivanje.
Dok smo radili, davali smo garanciju na odštampan broj strana (uz 20% više u odnosu na original - postizali većom količinom nasutog praha), davali garanciju na printer (iako mi nismo prodali - na način da će dobiti novi istih ili sličnih karakteristika), davali garanciju na kvalitet odštampanog materijala.
Skepticima davali naše printere da ih koriste bez naknade, uz uslov da uzimaju naše tonere.
Dok smo radili, ono na što smo posebno ponosni, na 1000 napunjenih tonera bude jedna ili nijedna reklamacija, a i ako bude razlog je bio druge prirode a ne sam toner (npr. mehanički oštećen bubanj, zalijepljena samoljepljiva naljepnica, korektor, ...). I u ovakvim slučajevima nismo pametovali, već smo promptno davali kupcu novi toner bez ikakvih dodatnih pitanja i sl.
Istina, koristili smo najkvalitetnije materijale do kojih smo uspijevali doći, uglavnom su to bile američke i kanadske firme od kojih smo nabavljali prah i dijelove. Doduše, bili smo najskuplji ali i najkvalitetniji :-D
Povukli se iz posla 2012. kada su padobranci počeli ulijetati, kojima jedini adut bila niska cijena a kupci su to počeli sve masovnije prihvatati. Tako da za nas nije bilo više mjesta :)
Vrlo često su kupci bili spremni naš punjeni plaćati po cijeni originala jer su dobijali više za iste pare :wink:

PS: Nisam više u ovom poslu, ali znam da u BiH postoji par stvarno dobrih firmi koje se bave punjenjem tonera i mislim da nije korektno apriori proglasiti njihov rad i trud prevarom, bacanjem para ili plašiti kupce strahom od kvara na štampaču. Pogotovo ako se sagleda sadašnja ponuda, gdje je cijena originalnog tonera skoro jednaka cijeni printera, bar u večini slučajeva.
Eto dosli smo do odgovora koji kaze: POJAVILI SE INDIJANCI!!!! dakle ako je orginal bio za tvoj proizvod kvalitet sto ne moze nikako pobiti isto tako bar kako kazes tvoj prozivod za proizvod indijanaca je bio kvalitet al jebi ga oni prolaze jer su jeftiniji. Ja moram biti posten i reci da su se ovi kvarovi i desili u zadnje dvije godine. Cijena orginalnog laserskog tonera jest velika kao sto je i velika cijena kad odes u ovlasteni servis za auto pa napravis veliki servis sa orginalnim dijelovima na koje dobijes i finu garanciju. Na svom prijasnjem autu sam odlicno vidio razliku izmedju orginala u ovlastenom servisu i kupovanja duplikata po nizim cijenama. Konkretno za jedne orginalne pojebes dvoje kucnica lijevih proizvodjaca ali i 2 puta platis zamjenu sto znaci da si donji za jednu zamjenu. Dakle ako uzmes toner od indijanaca sa probusene dvije rupe i naljepnicom preko njih imas veliku sansu da pored tonera u najmanju ruku moras platiti i ciscenje printera. Odlicno se nas dvojica razumijemo pogotovo kad si napisao ovo sto sam boldirao!
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#47 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by mayab »

Walther wrote:
mayab wrote:Gledaj, trenutno ima na trzistu gomila zamjenskih toner kertridza, dakle nisu naknadno punjeni nego su proizvedeni kao novi, naravno od strane neke kineske firme, i cijena im je smijesna u odnosu na original, a kvalitet odličan, tako da malo potrazi.....
Pa nije bas tako lijep svijet... Takvih proizvodjaca ima jako malo, u Evropi mozes naci od 2. Njihobi toneri nisu puno jeftniji od "originala". Kvalitet sigurno nije "odlican". A Kako funkcionise zavisi od marke i printera (serije). Nikad to nije bas odlicno jer toneri nisu 100% 1:1 kopije. Osim toga uslovi u skladistenja tonera kod fals tonera obicno nisu bas optimalni. Kod vecine novijih printera se printer logira i garancija ode odma pa-pa. Puno jeftniji su samo punjeni toneri, sto znaci nadjes rupu, ubacis generic prah, zacepi i nadaj se da nesto radi...

Ko nema 2 lijeve ruke to moze i sam. Znaci ako imas 2-3 "prazna" tonera (mozes i od "slicnog" printera) istrese prah u list papira (moze se koristiti i toner iz waste-boxa).

Na praznom printeru napravis rubu ili kroz vijak originalne rupe naspes prah unutra. Prah sigurno nece biti isti "originalu" ali nista losiji od "punjenih" tonera.
Recimo da sam svojim poslom prilicno dobro upucen u ovo sto pisem, dakle govorim o vrhuski proizvedenom zamjenskom toner kertridzu, dakle nikakvo punjenje, busenje rupa, ili industrijska reparacija!
Pokusajte naci ko prodaje zamjenske toner kertridze americke firme KATUN, i necete se pokajati, ako imaju u ponudi za tvoj printer! :thumbup:
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#48 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by Walther »

mayab wrote:
Walther wrote:
mayab wrote:Gledaj, trenutno ima na trzistu gomila zamjenskih toner kertridza, dakle nisu naknadno punjeni nego su proizvedeni kao novi, naravno od strane neke kineske firme, i cijena im je smijesna u odnosu na original, a kvalitet odličan, tako da malo potrazi.....
Pa nije bas tako lijep svijet... Takvih proizvodjaca ima jako malo, u Evropi mozes naci od 2. Njihobi toneri nisu puno jeftniji od "originala". Kvalitet sigurno nije "odlican". A Kako funkcionise zavisi od marke i printera (serije). Nikad to nije bas odlicno jer toneri nisu 100% 1:1 kopije. Osim toga uslovi u skladistenja tonera kod fals tonera obicno nisu bas optimalni. Kod vecine novijih printera se printer logira i garancija ode odma pa-pa. Puno jeftniji su samo punjeni toneri, sto znaci nadjes rupu, ubacis generic prah, zacepi i nadaj se da nesto radi...

Ko nema 2 lijeve ruke to moze i sam. Znaci ako imas 2-3 "prazna" tonera (mozes i od "slicnog" printera) istrese prah u list papira (moze se koristiti i toner iz waste-boxa).

Na praznom printeru napravis rubu ili kroz vijak originalne rupe naspes prah unutra. Prah sigurno nece biti isti "originalu" ali nista losiji od "punjenih" tonera.
Recimo da sam svojim poslom prilicno dobro upucen u ovo sto pisem, dakle govorim o vrhuski proizvedenom zamjenskom toner kertridzu, dakle nikakvo punjenje, busenje rupa, ili industrijska reparacija!
Pokusajte naci ko prodaje zamjenske toner kertridze americke firme KATUN, i necete se pokajati, ako imaju u ponudi za tvoj printer! :thumbup:
nema "vrhunskih punjenih tonera... to je PR prica...

https://www.canon.co.uk/Images/Canon%20 ... 198616.pdf
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#49 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by mayab »

Walther wrote:
mayab wrote:
Walther wrote:Gledaj, trenutno ima na trzistu gomila zamjenskih toner kertridza, dakle nisu naknadno punjeni nego su proizvedeni kao novi, naravno od strane neke kineske firme, i cijena im je smijesna u odnosu na original, a kvalitet odličan, tako da malo potrazi.....
Pa nije bas tako lijep svijet... Takvih proizvodjaca ima jako malo, u Evropi mozes naci od 2. Njihobi toneri nisu puno jeftniji od "originala". Kvalitet sigurno nije "odlican". A Kako funkcionise zavisi od marke i printera (serije). Nikad to nije bas odlicno jer toneri nisu 100% 1:1 kopije. Osim toga uslovi u skladistenja tonera kod fals tonera obicno nisu bas optimalni. Kod vecine novijih printera se printer logira i garancija ode odma pa-pa. Puno jeftniji su samo punjeni toneri, sto znaci nadjes rupu, ubacis generic prah, zacepi i nadaj se da nesto radi...

Ko nema 2 lijeve ruke to moze i sam. Znaci ako imas 2-3 "prazna" tonera (mozes i od "slicnog" printera) istrese prah u list papira (moze se koristiti i toner iz waste-boxa).

Na praznom printeru napravis rubu ili kroz vijak originalne rupe naspes prah unutra. Prah sigurno nece biti isti "originalu" ali nista losiji od "punjenih" tonera.
Recimo da sam svojim poslom prilicno dobro upucen u ovo sto pisem, dakle govorim o vrhuski proizvedenom zamjenskom toner kertridzu, dakle nikakvo punjenje, busenje rupa, ili industrijska reparacija!
Pokusajte naci ko prodaje zamjenske toner kertridze americke firme KATUN, i necete se pokajati, ako imaju u ponudi za tvoj printer! :thumbup:
nema "vrhunskih punjenih tonera... to je PR prica...

https://www.canon.co.uk/Images/Canon%20 ... 198616.pdf
Naravno, to i ja kazem; i zato i ne pisem o "punjenim tonerima"!
Takodje se slazem sa ovim testiranjem iznad, ali ja ovde i ne pisem o kolor uredjajima, nego smo sve poceli pisati o malim , da ne kazem kucnim, B/W printerima, za za privatnu niskotiraznu upotrebu
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#50 Re: PUNJENJE TONERA? TONERI?

Post by Walther »

mayab wrote:Takodje se slazem sa ovim testiranjem iznad, ali ja ovde i ne pisem o kolor uredjajima, nego smo sve poceli pisati o malim , da ne kazem kucnim, B/W printerima, za za privatnu niskotiraznu upotrebu
pod "punjeni toneri" mislim na sve neoriginale kako god se prodavali, sve je to vise manje kinesko smece....

Sve sto vazi za color uredjaje vazi i za b/w. Sve sto vazi za velike printere vazi i za male. Sve one greskice koje su se pojavile u testiranju nisu specificne za boje ili velicinu uredjaja. Razvoj kosta, kontrola kvaliteta kosta, moderna fabrika kosta... Ko misli da moze u nekoj modernoj garazi napraviti nesto "haman isto" se vara... Testirali na cca 200 printera (HP, Kyocera, OKI, ...). Dugorocno se original isplati... Igranje sa falsiranim za one koje imaju vremene i zivaca.
Post Reply