PUNJENJE KLIME

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#476 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

Pa to je valjda i svrha pigmenta.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#477 Re: PUNJENJE KLIME

Post by direstraits0078 »

Da, ali ovdje se predstavlja kao da treba doći na pregled tek za mjesec dana, za heftu i sl. Pravi se od muhe medvjeda. :D
badrudin
Posts: 71
Joined: 01/07/2016 17:46

#478 Re: PUNJENJE KLIME

Post by badrudin »

taureg71 wrote:
Qler wrote:Pa koliko sam skontao, negdje je kvar u sistemu i zato je nasuo boju i da mu dodje za 2 mjeseca kad se isprazni opet (vjerovatno malo pusta) pa da to srede... to je posteno.. ali da mu kaze sve je OK, radi ne pusta, dodji do godine da ponovo punimo... e to je vec bezobrazno :D

neee, radi se o sledecem, proslo ljeto je sistem napunjen freonom, ovo ljeto osjetim slabije hladi, odem, ima jos freona, ali daleko od ok kolicine, znaci negdje je iscurilo 80 % freona...tako da msm da je covjek krajnje posteno postupio...naravno da drugo punjenje freona nakon otklanjanja kvara nece naplatiti, tako je kod svih normalnih servisa...
slično se i meni desilo
prošle godine ajd da poslušam savjete raznih stručnjaka i predupredim kvarove, odem na reciklažu sistema, 80 KM
bio prisutan, proces trajao nekih sat vremena
sve bilo ok, stvarno bolje hladilo, vjerovatno je dopunjen sistem, nešto falilo

proljetos prilikom prvih vrućina, upalim, kad ono ništa, ne hladi uopšte
odem do isotg servisera, spoji, kaže fali 20 tak grama (inače 0,5 kg) i ubaci fluroscentnu tečnost, pregledo nigdje ništa ne pušta
otišo kroz 10tak dana, jer je reko tako, opet prtegledo, nigdje ništa sve ok
a falilo 20 g i zbog samo te količine nije uopšte hladilo...jebo i takve sisteme
a ostaje misterija gdje i kako se izgubilo a nigdje ne curi
User avatar
konektovan
Posts: 40592
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#479 Re: RE: Re: PUNJENJE KLIME

Post by konektovan »

direstraits0078 wrote:Da, ali ovdje se predstavlja kao da treba doći na pregled tek za mjesec dana, za heftu i sl. Pravi se od muhe medvjeda. :D
Ja imam kolegu, 7 godina svog golfa vozi na dopunjavanje, sto freonom, sto uv bojom, i nikad da dobije dijagnozu.[emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#480 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

direstraits0078 wrote:Da, ali ovdje se predstavlja kao da treba doći na pregled tek za mjesec dana, za heftu i sl. Pravi se od muhe medvjeda. :D
Zasto sam i bio skeptican vezano za taj dio...
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#481 Re: RE: Re: PUNJENJE KLIME

Post by direstraits0078 »

konektovan wrote:
direstraits0078 wrote:Da, ali ovdje se predstavlja kao da treba doći na pregled tek za mjesec dana, za heftu i sl. Pravi se od muhe medvjeda. :D
Ja imam kolegu, 7 godina svog golfa vozi na dopunjavanje, sto freonom, sto uv bojom, i nikad da dobije dijagnozu.[emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk
Dijagnoza je za njega davno uspostavljena, a i golf ima svoju dijagnozu.
User avatar
konektovan
Posts: 40592
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#482 Re: RE: Re: RE: Re: PUNJENJE KLIME

Post by konektovan »

direstraits0078 wrote:
konektovan wrote:
direstraits0078 wrote:Da, ali ovdje se predstavlja kao da treba doći na pregled tek za mjesec dana, za heftu i sl. Pravi se od muhe medvjeda. :D
Ja imam kolegu, 7 godina svog golfa vozi na dopunjavanje, sto freonom, sto uv bojom, i nikad da dobije dijagnozu.[emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk
Dijagnoza je za njega davno uspostavljena, a i golf ima svoju dijagnozu.
To mu i ja kazem, al' njegov odgovor je da vise nije skupo punjenje, i da je preporucljivo to svake godine raditi, jer se tako cuva kompresor.[emoji1]

Sent from my C6603 using Tapatalk
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#483 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

To je linija manjeg otpora, jeftinije svake godine puniti za 30 KM nego popravljati...
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#484 Re: PUNJENJE KLIME

Post by taureg71 »

tempuser wrote:To je linija manjeg otpora, jeftinije svake godine puniti za 30 KM nego popravljati...

cek cek samo 30 ??? pa gdje to ima ??? ispod 50 jos nisam cuo...ali to je komplet vakumiranje, podmazivanje i stavljanje freona...jel i za 30 se dobije sve to ??? meni je ovaj proces trajao jedno 45 min
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#485 Re: PUNJENJE KLIME

Post by O'zone »

taureg71 wrote:
tempuser wrote:To je linija manjeg otpora, jeftinije svake godine puniti za 30 KM nego popravljati...

cek cek samo 30 ??? pa gdje to ima ??? ispod 50 jos nisam cuo...ali to je komplet vakumiranje, podmazivanje i stavljanje freona...jel i za 30 se dobije sve to ??? meni je ovaj proces trajao jedno 45 min
Ja prije dva mjeseca radio kod Darkoma i bilo 30 KM zaboravio sam do koliko grama plina a preko te količine koju su zacrtali je 5-10 KM više.
User avatar
konektovan
Posts: 40592
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#486 Re: RE: Re: PUNJENJE KLIME

Post by konektovan »

taureg71 wrote:
tempuser wrote:To je linija manjeg otpora, jeftinije svake godine puniti za 30 KM nego popravljati...

cek cek samo 30 ??? pa gdje to ima ??? ispod 50 jos nisam cuo...ali to je komplet vakumiranje, podmazivanje i stavljanje freona...jel i za 30 se dobije sve to ??? meni je ovaj proces trajao jedno 45 min
Tacnije 25 KM, kod Neskovica u lukavici, i to sve nabrojano.[emoji6]

poslano sa Sonija Ze
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#487 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

taureg71 wrote:
tempuser wrote:To je linija manjeg otpora, jeftinije svake godine puniti za 30 KM nego popravljati...

cek cek samo 30 ??? pa gdje to ima ??? ispod 50 jos nisam cuo...ali to je komplet vakumiranje, podmazivanje i stavljanje freona...jel i za 30 se dobije sve to ??? meni je ovaj proces trajao jedno 45 min
Vidjam reklame, evo odgovorili su ti gdje tacno... Mah to je varijanta dopuni da traje sezonu pa dogodine isto... Jbga uslovno nema kvara na klimi ispod 100 KM, za te pare ga 3 godine dopunjava... To je ta logika
Throttle
Posts: 13000
Joined: 10/06/2016 12:35

#488 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Throttle »

U Zenici isto budu te akcije punjenja u Bihamku, 30KM, ljudi ubace plin i boli ih patka radi li ti klima
Puncu stao kompresor ili relej, nije znao, uzeli mu 30KM, opet ne radi, vrati se, kazu nije do nas, mi samo punimo :lol:
On malo saburli pa nije htio scenu pravit, ja bih pizdariju napravio iz principa
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66168
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#489 Re: PUNJENJE KLIME

Post by _BataZiv_0809 »

Throttle wrote:U Zenici isto budu te akcije punjenja u Bihamku, 30KM, ljudi ubace plin i boli ih patka radi li ti klima
Puncu stao kompresor ili relej, nije znao, uzeli mu 30KM, opet ne radi, vrati se, kazu nije do nas, mi samo punimo :lol:
On malo saburli pa nije htio scenu pravit, ja bih pizdariju napravio iz principa
Radi li onaj Ajdin jos uvijek sa klimama?
Throttle
Posts: 13000
Joined: 10/06/2016 12:35

#490 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Throttle »

_BataZiv_0809 wrote: Radi li onaj Ajdin jos uvijek sa klimama?
Ako mislis na Bristu kod Integre, dan-dva radi pa 3 ne radi.. Proslo ljeto mu mati, obzirom da se zna sa ocem, cak je mozda i neki rodjak, odvezla Astru, poceo palamudit, nagadjat. Rastavimo kompresor na drugom mjestu i ustanovimo da je otisao semering koji je skoro nemoguće nabavit. Opet mama svrati do njega i pita za semering, kaze da moze nabavit i da ce zvat kad dodje. Poslije 10 dana ode do njega da vidi, semering stoji na istom mjestu na polici, opet suplja prica. Zamijenimo komplet kompresor i rijesimo problem.
Tako da je moje iskustvo-indirektno-poprilicno lose. Mozda je nekom i pomogao pa ce ga hvalit.
U porodici i medju prijateljima ima dosta Opela pa popravljamo kod Dzambe na Bristu. Rijesi svaki problem, sto je najbitnije, tako da nas postedi hodanja i zivaca.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66168
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#491 Re: PUNJENJE KLIME

Post by _BataZiv_0809 »

Throttle wrote: Ako mislis na Bristu kod Integre, dan-dva radi pa 3 ne radi.. Proslo ljeto mu mati, obzirom da se zna sa ocem, cak je mozda i neki rodjak, odvezla Astru, poceo palamudit, nagadjat. Rastavimo kompresor na drugom mjestu i ustanovimo da je otisao semering koji je skoro nemoguće nabavit. Opet mama svrati do njega i pita za semering, kaze da moze nabavit i da ce zvat kad dodje. Poslije 10 dana ode do njega da vidi, semering stoji na istom mjestu na polici, opet suplja prica. Zamijenimo komplet kompresor i rijesimo problem.
Tako da je moje iskustvo-indirektno-poprilicno lose. Mozda je nekom i pomogao pa ce ga hvalit.
U porodici i medju prijateljima ima dosta Opela pa popravljamo kod Dzambe na Bristu. Rijesi svaki problem, sto je najbitnije, tako da nas postedi hodanja i zivaca.

Znam da je negdje na Bristu, ali gdje tacno ne znam.

Cuo sam za njega preko ovog foruma kada sam trazio rjesenje za svoju klimu. Neko ga hvali, neko ga kudi, ja licno nisam imao iskustva sa njim.

Ima i kod Kaknja prema Kraljevoj Sutjesci isto jedan poznatiji serviser klima, za kojeg sam opet takodjer cuo dosta razlicita iskustva.

Opet treba cuti i drugu stranu price, kao i uvijek u zivotu, ali eto svi sebi trazimo najbolja rjesenja

Na kraju sam se opredjelio za Klima centar u Butmiru (iako i tu ima svakakvih iskustava, ali svi su manje vise slozni da su oni najstrucniji), trebam ovih dana otici da mi vide gdje pusta.

Moram biti iskren pa reci da otkako sam zenicke majstore zamijenio sarajevskim, puno sam zadovoljniji. Dobro doduse nisam vise toliki kurban za lagano otimanje para kao nekad u ranoj mladosti, ima i ta mjesta, ali generalno kod nas u Zenici ima i previse raznoraznih mutikaša, lovaca u mutnom i prevaranata :roll:
Throttle
Posts: 13000
Joined: 10/06/2016 12:35

#492 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Throttle »

_BataZiv_0809 wrote:

Znam da je negdje na Bristu, ali gdje tacno ne znam.

Cuo sam za njega preko ovog foruma kada sam trazio rjesenje za svoju klimu. Neko ga hvali, neko ga kudi, ja licno nisam imao iskustva sa njim.

Ima i kod Kaknja prema Kraljevoj Sutjesci isto jedan poznatiji serviser klima, za kojeg sam opet takodjer cuo dosta razlicita iskustva.

Opet treba cuti i drugu stranu price, kao i uvijek u zivotu, ali eto svi sebi trazimo najbolja rjesenja

Na kraju sam se opredjelio za Klima centar u Butmiru (iako i tu ima svakakvih iskustava, ali svi su manje vise slozni da su oni najstrucniji), trebam ovih dana otici da mi vide gdje pusta.

Moram biti iskren pa reci da otkako sam zenicke majstore zamijenio sarajevskim, puno sam zadovoljniji. Dobro doduse nisam vise toliki kurban za lagano otimanje para kao nekad u ranoj mladosti, ima i ta mjesta, ali generalno kod nas u Zenici ima i previse raznoraznih mutikaša, lovaca u mutnom i prevaranata :roll:
On je odmah prekoputa Toplote, zapusteno izgleda ta njegova radnja.
Ja generalno auto odrzavam kod Dzambe i u Strong servisu, zavisi sta radim. A kod nas ni nema nekog ko je bas specijalizirao klime, pretežno je to usputni posao. Dosta toga je u mentalitetu, ljudi traze jeftinija rjesenja pa se onda ni majstori ne trude toliko. Ima jos korektnih ljudi koji hoce radit al oni i naplate posao u skladu sa uslugom
User avatar
konektovan
Posts: 40592
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#493 Re: RE: Re: PUNJENJE KLIME

Post by konektovan »

Throttle wrote:U Zenici isto budu te akcije punjenja u Bihamku, 30KM, ljudi ubace plin i boli ih patka radi li ti klima
Puncu stao kompresor ili relej, nije znao, uzeli mu 30KM, opet ne radi, vrati se, kazu nije do nas, mi samo punimo [emoji38]
On malo saburli pa nije htio scenu pravit, ja bih pizdariju napravio iz principa
Pa valjda moze i sam skontati da l' radi il' ne radi?! Ljudi ako imaju aparaturu za punjenje, to ne znaci da su specijaliste za klime, jer je proces punjenja u potpunosti automatizovan i imas ih na svakom cosku, a mali je broj onih koji se bave u potpunosti sa klima sistemom.

poslano sa Sonija Ze
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#494 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

Ne moze skontati jer ako nema dovoljno freona ne pali kompresor.

A kako @Goran rece, to je raji lakse, hajde da ja napunim za 30 pa sta bude, bolje nego da dam stoju odmah. Pa ako ne prodje das i stoju i 30. :D
Throttle
Posts: 13000
Joined: 10/06/2016 12:35

#495 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Throttle »

Upravo, ne pali kompresor ako nema dovoljan pritisak plina. Napunili, kazu nije do nas. Izvuci plin, vratis lovu, prodas taj plin nekom drugom i svi sretni
Nije poenta u 30KM nego u principima i odnosu prema svojim musterijama
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#496 Re: PUNJENJE KLIME

Post by direstraits0078 »

Throttle wrote:Upravo, ne pali kompresor ako nema dovoljan pritisak plina. Napunili, kazu nije do nas. Izvuci plin, vratis lovu, prodas taj plin nekom drugom i svi sretni
Nije poenta u 30KM nego u principima i odnosu prema svojim musterijama
Na koju rupu će izvući plin? :lol: Smiješno je otići puniti nešto prije nego se začepi crna šuplja rupa.
Throttle
Posts: 13000
Joined: 10/06/2016 12:35

#497 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Throttle »

direstraits0078 wrote: Na koju rupu će izvući plin? :lol: Smiješno je otići puniti nešto prije nego se začepi crna šuplja rupa.
Na auspuh
Kod redovnog održavanja klima uređaja, on se prvo spaja na stroj koji iz sustava izvlači preostali rashladni plin i ulje. Nakon toga slijedi vakuumiranje (odnosno izvlačenje vlage) i provjera nepropusnosti sistema, a potom vraćanje recikliranog (pročišćenog) plina u sustav i njegova nadopuna novim plinom i uljem. Po potrebi se plinu kod punjenja dodaje i kontrastno sredstvo radi olakšane detekcije eventualnih oštećenja i otkrivanja mogućih mjesta curenja plina iz sustava. Uređaj dodaje onoliko plina i ulja koliko je tvornički propisano za određeni tip vozila jer je pravilna količina plina i ulja jako bitna za ispravan rad sustava.
Izvor: http://vijcane-pumpe.hr/punjenje-popravak-auto-klima/

To je brzinski sta sam nasao
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#498 Re: PUNJENJE KLIME

Post by direstraits0078 »

Sve je to lijepo i krasno, ali ako je sistem sa šupljom crnom rupom, plin je već napustio sjednicu. Tako da ne može ni vakuumirati sistem, a ni napuniti ga.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#499 Re: PUNJENJE KLIME

Post by taureg71 »

Throttle wrote:
direstraits0078 wrote: Na koju rupu će izvući plin? :lol: Smiješno je otići puniti nešto prije nego se začepi crna šuplja rupa.
Na auspuh
Kod redovnog održavanja klima uređaja, on se prvo spaja na stroj koji iz sustava izvlači preostali rashladni plin i ulje. Nakon toga slijedi vakuumiranje (odnosno izvlačenje vlage) i provjera nepropusnosti sistema, a potom vraćanje recikliranog (pročišćenog) plina u sustav i njegova nadopuna novim plinom i uljem. Po potrebi se plinu kod punjenja dodaje i kontrastno sredstvo radi olakšane detekcije eventualnih oštećenja i otkrivanja mogućih mjesta curenja plina iz sustava. Uređaj dodaje onoliko plina i ulja koliko je tvornički propisano za određeni tip vozila jer je pravilna količina plina i ulja jako bitna za ispravan rad sustava.
Izvor: http://vijcane-pumpe.hr/punjenje-popravak-auto-klima/

To je brzinski sta sam nasao

hvala, suma sumarum, odlicno
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#500 Re: PUNJENJE KLIME

Post by bersK »

Najbolje mjesto u Sarajevu za punjenje klime je... (firma, privatnik, bilo sta)
Post Reply