PUNJENJE KLIME

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#451 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

_BataZiv_0809 wrote:Okej ima nas koji nismo prezvakali pricu. Znaci treba li svake dvije godine kontrolisati sistem ili ne?
Ovi koji ce objasniti zasto nijedan proizviodjac ne propisuje ono sto oni tvrde ce ti to najbolje objasniti.
samo pozitiva
Posts: 1018
Joined: 27/01/2016 10:58
Location: Tapatalk

#452 Re: PUNJENJE KLIME

Post by samo pozitiva »

mogu reci samo jedno, ja vozio auto 6 godina a prije toga drug 3 god. i dan danas klima radi kao i prvog dana :izet: nikakvih servisa iliti dopunjavanja :)
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#453 Re: PUNJENJE KLIME

Post by direstraits0078 »

samo pozitiva wrote:mogu reci samo jedno, ja vozio auto 6 godina a prije toga drug 3 god. i dan danas klima radi kao i prvog dana :izet: nikakvih servisa iliti dopunjavanja :)
Tebi je neko zamijenio ulje, a da ti to nisi ni znao. Ili to, ili ti kompresor radi na pozajmljenom vremenu. :oops:
User avatar
konektovan
Posts: 40519
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#454 Re: RE: Re: PUNJENJE KLIME

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote:Okej ima nas koji nismo prezvakali pricu. Znaci treba li svake dvije godine kontrolisati sistem ili ne?
Ako si laik, odgovor je DA, a ako nisi, onda NE.[emoji4]

Sent from my C6603 using Tapatalk
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66020
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#455 Re: RE: Re: PUNJENJE KLIME

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Okej ima nas koji nismo prezvakali pricu. Znaci treba li svake dvije godine kontrolisati sistem ili ne?
Ako si laik, odgovor je DA, a ako nisi, onda NE.[emoji4]

Sent from my C6603 using Tapatalk
Pa laik sam u smislu da ne znam popravljati, ali nisam tabula rasa, tj znam kako auto funcionise i za sta koji dio sluzi, kao i intervale popravki i zamjene pojedinih dijelova.

Hocu da mi je u autu sve tip top, ne stedim i zelim samo kvalitetna rjesenja, a vozim auta koja su starija od 7 godina.

Kad sve to uzmes u obzir, daj odgovor :D
User avatar
konektovan
Posts: 40519
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#456 Re: RE: Re: RE: Re: PUNJENJE KLIME

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote:
konektovan wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Okej ima nas koji nismo prezvakali pricu. Znaci treba li svake dvije godine kontrolisati sistem ili ne?
Ako si laik, odgovor je DA, a ako nisi, onda NE.[emoji4]

Sent from my C6603 using Tapatalk
Pa laik sam u smislu da ne znam popravljati, ali nisam tabula rasa, tj znam kako auto funcionise i za sta koji dio sluzi, kao i intervale popravki i zamjene pojedinih dijelova.

Hocu da mi je u autu sve tip top, ne stedim i zelim samo kvalitetna rjesenja, a vozim auta koja su starija od 7 godina.

Kad sve to uzmes u obzir, daj odgovor :D
Evo ljudi ti naveli jedan banalan primjer sa friziderom, pa zakljuci sam.[emoji6] [emoji4]

Sent from my C6603 using Tapatalk
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66020
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#457 Re: RE: Re: RE: Re: PUNJENJE KLIME

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote:zakljuci sam.[emoji6] [emoji4]

Sent from my C6603 using Tapatalk
Jeste svi nesto tajnoviti. Necu da zakljucujem sam, mrzi me :D

Znaci klimu servisiram tek kad oslabi hladjenje pa sta mi bog da od uzroka i kvarova. Da ili ne?
User avatar
konektovan
Posts: 40519
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#458 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: PUNJENJE KLIME

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote:
konektovan wrote:zakljuci sam.[emoji6] [emoji4]

Sent from my C6603 using Tapatalk
Jeste svi nesto tajnoviti. Necu da zakljucujem sam, mrzi me :D

Znaci klimu servisiram tek kad oslabi hladjenje pa sta mi bog da od uzroka i kvarova. Da ili ne?
Ja 2011 "servisirao" u klima centru i otad vise nikad nisam nista radio, a na upit jednom finom majstoru koji je radio kod njih, kad cu opet doci na servis, majstor mi rekao da dodjem kad skroz oslabi il ako se nesto ned'o Bog pokvari.

Sent from my C6603 using Tapatalk
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#459 Re: RE: Re: RE: Re: PUNJENJE KLIME

Post by mahalas505 »

_BataZiv_0809 wrote:Jeste svi nesto tajnoviti. Necu da zakljucujem sam, mrzi me :D
Znaci klimu servisiram tek kad oslabi hladjenje pa sta mi bog da od uzroka i kvarova. Da ili ne?
Sistem klime je hermeticki zatvoren, i ukoliko nije doslo do bas primjetne razlike kod hladjenja, onda ne treba nista ni dirati. Ukoliko se osjeti da je doslo do promjene, onda se ide da se naspe ona tekucina da se vidi gdje curi. Dopunjavanje same klime, bez da se ne ukloni eventualni kvar nema smisla.



p.s. Jel hermeticki ili vakumirani ili oboje :lol: :D ?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#460 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

Valjda je sistem hermeticki zatvoren pod pritiskom, a na vakuum izvlaci plin is sistema.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#461 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Qler »

Ja sam jaranu, ovdje je na forumu prodao fiestu 2010, ja nikad nisam radio servis klime a kod mene je bila od 2007, prije mene bog pitaj sta je bilo, a eno je i danas, radi ko doxa.... Sad jel do maslinovog ulja u sistemu :) ne znam :)

Poslano s moje Lumia 1520
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#462 Re: PUNJENJE KLIME

Post by hladan.preminger »

Najlakse je preko dijagnostike (ili na neki alternativni nacin) vidjeti temperaturu na izmjenjivacu/evaporatoru (treba bit oko 5stepeni) i tek onda si siguran da li klima radi kako treba ili je mozda problem do ventilacije ili je u pitanju subjektivni osjecaj da klima slabije radi. :D

Ako sistem "pušta" negdje, ne smisla puniti ga bez popravke. Kao da praznu gumu non-stop pumpas, umjesto da je zakrpiš.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#463 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

Qler wrote:Ja sam jaranu, ovdje je na forumu prodao fiestu 2010, ja nikad nisam radio servis klime a kod mene je bila od 2007, prije mene bog pitaj sta je bilo, a eno je i danas, radi ko doxa.... Sad jel do maslinovog ulja u sistemu :) ne znam :)

Poslano s moje Lumia 1520
:jok: Ford 'oce samo Bimal, maslinovo je sa talijane...
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#464 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Qler »

Uvezena iz Italije, vjerovatno oni tamo nasuli, znas njih... nista ne gledaju... ali eto drzi 9 godina... mozda je vakat mijenjati :D auto :D
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#465 Re: PUNJENJE KLIME

Post by taureg71 »

Ja neki dan za 50 km dopunio klimu, izmjenjeno ulje vakumirano novi freon, rekao mi covjek da dodjem za 2 mjeseca da vidi da li pusta, usuta neka tekucina fluorescentna..ako negdje pusta naravno da cemo to zamijeniti...nema svrhe puniti svake godine i svake godine da pusta...msm da dok radi klima kako treba onda nista ne dirati, sto bacati pare ??? pozzz :skoljka:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#466 Re: PUNJENJE KLIME

Post by hladan.preminger »

tempuser wrote:
Qler wrote:Ja sam jaranu, ovdje je na forumu prodao fiestu 2010, ja nikad nisam radio servis klime a kod mene je bila od 2007, prije mene bog pitaj sta je bilo, a eno je i danas, radi ko doxa.... Sad jel do maslinovog ulja u sistemu :) ne znam :)

Poslano s moje Lumia 1520
:jok: Ford 'oce samo Bimal, maslinovo je sa talijane...

Samo extradjevičansko. (Tako kazu respo i pici, i karana se slaže). :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#467 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

taureg71 wrote:Ja neki dan za 50 km dopunio klimu, izmjenjeno ulje vakumirano novi freon, rekao mi covjek da dodjem za 2 mjeseca da vidi da li pusta, usuta neka tekucina fluorescentna..ako negdje pusta naravno da cemo to zamijeniti...nema svrhe puniti svake godine i svake godine da pusta...msm da dok radi klima kako treba onda nista ne dirati, sto bacati pare ??? pozzz :skoljka:
Da ponovimo osnove, klima se ne dopunjava niti se novi freon vakuumira. Sistem se isprazni i puni propisanom kolicinom plina, a razlika izmedju izvucene i ubacene kolicine plina je "dopunjavanje". Sistem se prazni vakuukom, a novi plin se pod pritiskom ubacuje u hermeticki zatvoren sistem.
Sad ostaje pitanje zasto je tebi faliko plina (ako je falilo), zasto je ubacivao pigment za detekciju curenja i zasto te je "narucio" za 2 mjeseca.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#468 Re: PUNJENJE KLIME

Post by Qler »

Pa koliko sam skontao, negdje je kvar u sistemu i zato je nasuo boju i da mu dodje za 2 mjeseca kad se isprazni opet (vjerovatno malo pusta) pa da to srede... to je posteno.. ali da mu kaze sve je OK, radi ne pusta, dodji do godine da ponovo punimo... e to je vec bezobrazno :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#469 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

Jbga, usuo mu je pigment, prakticno odmah moze vidjeti ako pusta (to je i svrha), ali ne bi bilo fer da mu za 2 mj "nadje" gdje pusta pa mu uz popravak opet naplati punjenje, zato sam napisao da je to pod znakom pitanja...
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#470 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

Klimacentar ne naplacuje punjenje poslije toga ako kod njih saniras kvar, to je iz prve ruke. Kad platis tu tecnost zavrsio si sto se tice placanja punjenja.

Samo, savjet covjeku, nemoj ici poslije 2 mjeseca, otidji za 15 dana. Ako ne bude otidji opet za 15 dana. Za 2 mjeseca je vec kraj septembra, onda ce ti reci kise, spralo se, ovo-ono. Onda ces ponovo platiti tu tecnost.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#471 Re: PUNJENJE KLIME

Post by taureg71 »

Qler wrote:Pa koliko sam skontao, negdje je kvar u sistemu i zato je nasuo boju i da mu dodje za 2 mjeseca kad se isprazni opet (vjerovatno malo pusta) pa da to srede... to je posteno.. ali da mu kaze sve je OK, radi ne pusta, dodji do godine da ponovo punimo... e to je vec bezobrazno :D

neee, radi se o sledecem, proslo ljeto je sistem napunjen freonom, ovo ljeto osjetim slabije hladi, odem, ima jos freona, ali daleko od ok kolicine, znaci negdje je iscurilo 80 % freona...tako da msm da je covjek krajnje posteno postupio...naravno da drugo punjenje freona nakon otklanjanja kvara nece naplatiti, tako je kod svih normalnih servisa...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#472 Re: PUNJENJE KLIME

Post by tempuser »

taureg71 wrote:
Qler wrote:Pa koliko sam skontao, negdje je kvar u sistemu i zato je nasuo boju i da mu dodje za 2 mjeseca kad se isprazni opet (vjerovatno malo pusta) pa da to srede... to je posteno.. ali da mu kaze sve je OK, radi ne pusta, dodji do godine da ponovo punimo... e to je vec bezobrazno :D

neee, radi se o sledecem, proslo ljeto je sistem napunjen freonom, ovo ljeto osjetim slabije hladi, odem, ima jos freona, ali daleko od ok kolicine, znaci negdje je iscurilo 80 % freona...tako da msm da je covjek krajnje posteno postupio...naravno da drugo punjenje freona nakon otklanjanja kvara nece naplatiti, tako je kod svih normalnih servisa...
To je posteno pod uslovom da taj isti nije punio i prosle godine kad je odmah mogao ubaciti pigment i tesitrati.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#473 Re: PUNJENJE KLIME

Post by ado-šampion »

A vrlo moguce da jeste. :-) Zato sam ja napisao da vole opaliti po usima, ubaci pigment i kaze ti dodji kad prodju vrucine ili za godinu a onda kaze spralo se nema nista (licno iskustvo). Nego fino za 15 dana odes i odmah provjere. Ako je za jedno ljeto iscurilo 80% pigment bi se morao pokazati za 5-6 dana koristenja klime.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#474 Re: PUNJENJE KLIME

Post by taureg71 »

tempuser wrote:
taureg71 wrote:
Qler wrote:Pa koliko sam skontao, negdje je kvar u sistemu i zato je nasuo boju i da mu dodje za 2 mjeseca kad se isprazni opet (vjerovatno malo pusta) pa da to srede... to je posteno.. ali da mu kaze sve je OK, radi ne pusta, dodji do godine da ponovo punimo... e to je vec bezobrazno :D

neee, radi se o sledecem, proslo ljeto je sistem napunjen freonom, ovo ljeto osjetim slabije hladi, odem, ima jos freona, ali daleko od ok kolicine, znaci negdje je iscurilo 80 % freona...tako da msm da je covjek krajnje posteno postupio...naravno da drugo punjenje freona nakon otklanjanja kvara nece naplatiti, tako je kod svih normalnih servisa...
To je posteno pod uslovom da taj isti nije punio i prosle godine kad je odmah mogao ubaciti pigment i tesitrati.

ne, nije isti punio...punjeno u 2 grada razlicita
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#475 Re: PUNJENJE KLIME

Post by direstraits0078 »

S obzirom da je sistem pod pritiskom, boja se vidi nakon 10 minuta rada na maksimalnom opterećenju. Npr. vozilo parkirano na suncu, klima uređaj na minimalnoj temperaturi.
Post Reply