Psi - savjeti

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
MCMLXXV
Posts: 61
Joined: 10/04/2008 21:20

#1 Psi - savjeti

Post by MCMLXXV »

Nisam uspio pronači nijednu postojeću temu u koju bi se moje pitanje uklopilo pa sam započeo novu. Nadam se da to nije problem.

Naime, imam ženku njemačkog boxera staru 8 godina. Zdravstveno je ok i još je uvijek poprilično živahna ali me muči njeno prekomjerno opadanje dlake. Znam da je proljeće i vrijeme linjanja ali ovo je stvarno ne normalno koliko joj opada dlaka. Vodio sam je veterinaru, on je malo pogledao i kaze da je to uredu?! Nije mi prvi pas a i nju imam vec evo 8. godinu pa znam kako je kad pas mjenja dlaku. Ne znam šta da radim, svaki je dan četkam i svaki put nakupim skoro kesu dlaka. Da li je neko imao sličan slučaj ili mi zna dati neki savjet kako da zaustavim taj proces? Unaprijed hvala.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#2 Re: Psi - savjeti

Post by Pasiflora »

Probaj sa vitaminima. Ja mome dajem Cafortan (imas kupiti u vet. apotekama ili u Zoo centar).
Kod nas je to dalo rezultate. Dam mu jednu kutiju pa napravima 2 - 3 mj. pauze, pa opet.
Time smo poprilicno reducirali prekomjerno linjanje.
MCMLXXV
Posts: 61
Joined: 10/04/2008 21:20

#3 Re: Psi - savjeti

Post by MCMLXXV »

Hvala za savjet. Pokušaću i to pa valjda će biti bolje.
User avatar
mama mumi
Posts: 15
Joined: 28/08/2007 08:42

#4 Re: Psi - savjeti

Post by mama mumi »

Koliko sam upucena zivo zumance bez bjelanca svako par dana i ponekad konzerva tunjevine ucini dlaku puno kvalitetnijom. Uvjerila sam se na svom psu. :)
MCMLXXV
Posts: 61
Joined: 10/04/2008 21:20

#5 Re: Psi - savjeti

Post by MCMLXXV »

I ja sam čuo da žumance pomaže dlaci ali konzerva tunjevine mi je novost! :) Kojeg psa ti imaš? Kratka ili duga dlaka?
downtoearth
Posts: 334
Joined: 12/07/2007 15:51

#6 Re: Psi - savjeti

Post by downtoearth »

a tek žganci!!!! Biotin pasta, pivski kvasac :dance:
sutra_pemzija
Posts: 41
Joined: 10/10/2006 14:26

#7 Re: Psi - savjeti

Post by sutra_pemzija »

maji cuko je fasovo krpelja, kojeg sam odstranio...ali ostala je menščini jedna nogica od parazita.
koliko je to opasno i šta da radim? da ga vodim veterinaru, da stavim nešto na tu ranicu...?
unaprijed hvala
User avatar
A-R-N-I
Posts: 599
Joined: 14/02/2007 00:06
Location: Sarajevo

#8 Re: Psi - savjeti

Post by A-R-N-I »

MCMLXXV wrote:I ja sam čuo da žumance pomaže dlaci ali konzerva tunjevine mi je novost! :) Kojeg psa ti imaš? Kratka ili duga dlaka?
Tunjevina al sa maslinovim uljem, u biti maslinovo ulje je bitno... :-D :-D
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#9 Re: Psi - savjeti

Post by tinchy »

Evo za sada i ubuduce kad krpelj napadne vaseg ljubimca:

Uzmete puter/margarin i otkinete jedan deblji dio i stavite tacno na krpelja i dobro ga prekrijete. Zatim, ostavite da to stoji 15 minuta, a vaseg ljubimca cuvajte da ne ode pa da mu se taj puter/margarin ne razmaze. Kad prodje 15 minuta, uzmite pinceticu i slobodno "izvucite" krpelja. Vaseg ljubimca ne bi trebalo to da boli, zato sto puter/margarin ugusi krpelja i on se jednostavno opusti. Tako nece ostati ni glava, a ni nozice od krpelja.. Kasnije ocistite to mjesto gdje je krpelj "boravio". Eto toliko :) :)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7567
Joined: 16/01/2007 23:38

#10 Re: Psi - savjeti

Post by banjaluka078 »

sutra_pemzija wrote:maji cuko je fasovo krpelja, kojeg sam odstranio...ali ostala je menščini jedna nogica od parazita.
koliko je to opasno i šta da radim? da ga vodim veterinaru, da stavim nešto na tu ranicu...?
unaprijed hvala

Moze biti jako opasno, ne samo taj dio koji je ostao i koji se moze inficirati, nego sam ujed je mogao prenijeti zarazu. Moj ti je savjet da ga odvedes veterinaru koji moze propisati preventivnu terapiju, za svaki slucaj, i dati ti savjedt na sta da obratis paznju. Ukoliko odlucis da ne ides veterinaru, pokusaj pincetom odstraniti preostali dio, pospi nekim antibiotskim praskom, jodom, Bivacinom...i obavezno posmatraj morkacu kad piski, ako slucajno tamni ili se, ne daj Boze, javlja i krv, iz istih stopa idi veterinaru. Isto tako ako jako dahce, malaksao je...ne bih da te prepadam, ali smo nedavno imali strasnu borbu koja je umalo zavrsila na najgori nacin.

O krpeljima:
http://www.zivotinjsko-carstvo.com/krpelji.php
http://www.humagum.com/index.php?option ... &Itemid=40
http://www.zena.hr/clanak/ljubimci/krpe ... t/710.aspx
http://www.borislavdopudja.net/hr/tekstovi/krpelji/
http://www.pet-centar.hr/content/view/613/70/

Grozna, grozna baja...
downtoearth
Posts: 334
Joined: 12/07/2007 15:51

#11 Re: Psi - savjeti

Post by downtoearth »

Podržavam ovo što je banjaluka078 rekao/la: ujed krpelja može biti opasan po život psa upravo jer bolest koju može prenijeti ugrožava bubrege. a što se tiče skidanja krpelja savjet ti je da odjednom skineš napast i dezinfekuješ ranu tj. umjesto putera ja naspem čašu rakijice ili drugo neobojenog žestokog pića, pola čaše stavim na vatu i držim na mjestu uboda sve dok se krpelj ne odvoji a istovremeno i dezinfekuje rana a drugo pola čaše... popijem da dođem sebi od straha i brige :lol:
User avatar
shizim
Posts: 94
Joined: 29/09/2007 01:08

#12 Re: Psi - savjeti

Post by shizim »

downtoearth wrote:Podržavam ovo što je banjaluka078 rekao/la: ujed krpelja može biti opasan po život psa upravo jer bolest koju može prenijeti ugrožava bubrege. a što se tiče skidanja krpelja savjet ti je da odjednom skineš napast i dezinfekuješ ranu tj. umjesto putera ja naspem čašu rakijice ili drugo neobojenog žestokog pića, pola čaše stavim na vatu i držim na mjestu uboda sve dok se krpelj ne odvoji a istovremeno i dezinfekuje rana a drugo pola čaše... popijem da dođem sebi od straha i brige :lol:


jednim udarcem dvije muhe :D :D :D
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#13 Re: Psi - savjeti

Post by nera18 »

Ljudi, imatel kakav savjet kad je linjanje u pitanju sem biotina i maslinovog ulja?
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#14 Re: Psi - savjeti

Post by Djubre_ »

Osisaj ga na celavo

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#15 Re: Psi - savjeti

Post by nera18 »

andr0id wrote:Osisaj ga na celavo

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
wauuuu :thumbup:
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#16 Re: Psi - savjeti

Post by registrovana onako »

http://www.youtube.com/watch?v=LVTJSk-TJCw

furminator, pa maksimalno cetkaj, moguce da mu je period linjanja
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#17 Re: Psi - savjeti

Post by nera18 »

registrovana onako wrote:http://www.youtube.com/watch?v=LVTJSk-TJCw

furminator, pa maksimalno cetkaj, moguce da mu je period linjanja
imam furminator, dajem biotin, maslinovo uz hranu...al ovo je strasno.
labrador je u pitanju i evo vise od mejsec dana, nenormalno se linja, kesu dlake iscetkam dnevno
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#18 Re: Psi - savjeti

Post by registrovana onako »

naleti tako mnogim psima, nek te ne brine, ne djeluje ti da je rijetka dlaka?
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#19 Re: Psi - savjeti

Post by nera18 »

registrovana onako wrote:naleti tako mnogim psima, nek te ne brine, ne djeluje ti da je rijetka dlaka?
ma ne djeluje, generalno se pitam odakle joj tolika dlaka (tj sve je to podlaka sto izvalcim)
nije ni prvi put, al eto pitala sam se imamol kakav savjet vezano za linjanje, mozda znate nesto sto ja ne
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#20 Re: Psi - savjeti

Post by pakica_ »

okupaj, iscesljaj, iscesljaj, iscesljaj.. kad ti dodije, malo odmori, pa opet cesljaj i eto :D ja sam svoju avlijanerku ostrugala do tala.. jedan dan sjela i jedno sahat je drapala furminatorom (poslije toga je dva dana bjezala od mene :lol: :lol: ) i poslije toga samo obicnim cesljem i mjera :D al' joj je vratic sad dos'o k'o kod djeteta, kol'ko sam je izdrapala :lol:
Post Reply