Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#3201 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Haman »

Nema problema, uzmi neku Enciklopediju pasa. To sto ljudi pisu na stranicama za pse, uvijek je prepricano iz neke od enciklopedija pasa. Moja namjera nije da se ja sa nekim nadmudrujem, da se pravim pametan itd. Ja sam sobom zadovoljan, nikog ne vrijedjam, naravno prvi.

Pitao sam linkove uzgajavaca u BiH, i sve mi se cini, ti si ih postavio. Ja sam ti se zahvalio, ali akd sam napsao pravi predstavnik svoje rase, ti se bez potrebe nadje uvrijedjen. Ako pogledas ocjenjivacki list nekog psa sa izlozbe pasa, i ako je pas ocijenjen odlicnom ocjenom 5, tada obicno pise " pravi predstavnik svoje rase-pasmine".

Zasto je to tebi smetalo. Ja trazim takvog psa, i spreman sam ga platiti. Neko trazi psa npr. dobermana za 100, 200 ili 300 marak. On se zadovoljava sa takvim psom. Ukusi su razliciti. Neko voli ovu, neko onu drugu pasminu, neko voli da ima samo psa itd. Ja volim ono sto sam napisao, i ne vidim potrebu da se zbog toga vrijedjamo.

Dakle, sve bez razloge, sve bez ikakve potrebe. Niko ne zna sve, ali svi zajednio znamo vise, i forum i jest mjesto za razmjenu misljenja a ne za vrijedjanja i lijecenja nekih podsvjesnih kompleksa.

Image

Image

Dvije lijepe fotografije
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#3202 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Haman »

Ljudi kazu da pas zavija kad je usamljen, kad mu je dosadno, kad u blizini osjeti drugog psa itd. Kako to sprijeciti.

Image

Objasnjene rjesenja problema ima u knjizi "Dresura pasa". Ja sam imao knjigu "Dresura pasa" na koricama je bio njemacki ovcar, tamo ima objasnjenje problema. Ja bih to mogao ispricati, ali znam da ce biti zlonamjernih komentara, pa eto samo toliko. Odi u biblioteku i uzmi navedenu knjigu.
:izet: :izet: :izet: :izet:
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3203 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by pakica_ »

Haman wrote:Nema problema, uzmi neku Enciklopediju pasa. To sto ljudi pisu na stranicama za pse, uvijek je prepricano iz neke od enciklopedija pasa. Moja namjera nije da se ja sa nekim nadmudrujem, da se pravim pametan itd. Ja sam sobom zadovoljan, nikog ne vrijedjam, naravno prvi.

Pitao sam linkove uzgajavaca u BiH, i sve mi se cini, ti si ih postavio. Ja sam ti se zahvalio, ali akd sam napsao pravi predstavnik svoje rase, ti se bez potrebe nadje uvrijedjen. Ako pogledas ocjenjivacki list nekog psa sa izlozbe pasa, i ako je pas ocijenjen odlicnom ocjenom 5, tada obicno pise " pravi predstavnik svoje rase-pasmine".

Zasto je to tebi smetalo. Ja trazim takvog psa, i spreman sam ga platiti. Neko trazi psa npr. dobermana za 100, 200 ili 300 marak. On se zadovoljava sa takvim psom. Ukusi su razliciti. Neko voli ovu, neko onu drugu pasminu, neko voli da ima samo psa itd. Ja volim ono sto sam napisao, i ne vidim potrebu da se zbog toga vrijedjamo.

Dakle, sve bez razloge, sve bez ikakve potrebe. Niko ne zna sve, ali svi zajednio znamo vise, i forum i jest mjesto za razmjenu misljenja a ne za vrijedjanja i lijecenja nekih podsvjesnih kompleksa.
dzaba tebi govoriti da sam zensko, cini mi se..
i ja sam postaviLA linkove uzgajivacnica dobermana, za ovo "predstavnik svoje rase" te je zhixin poceo prc prc, jer si smorio s tim.. 'elem, hajde ziv bio nadji sebi pasce pa se s njim zabavljaj, neka bude pravi predstavnik svoje rase, samo ohani malo od objasnjenja nadugo i nasiroko.. opusti se, covjece.. kako i sam rece, ovo je forum, bezze se nerviras :lol:
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#3204 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Sofija89 »

Moji ne zele da mi kupe dobermana Image
jer je kao opasan i smatraju da meni treba pas za zensko kao sto je civava zamislite to Image
a ja zelim samo njeega Image
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3205 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by pakica_ »

joj! :( bori se s njima, dokazi im kako je to pas kao i svaki drugi, ne daj da ti to uskrate! meni su moji to uskracivali 25 godina, dok mi jedan dan nije puk'o film, pa se ja samo pojavila na vratima s pascetom :lol:
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#3206 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Sofija89 »

Ma ja cu njega dobiti pa ne zvala se ja Sofija :lol: :)

Ne mogu da se nadivim ovoj ljepoti :-)
Image

Image
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#3207 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Haman »

Svi oni koji su imali dobermana kazat ce vam da je to izvanredan pas, jer to ih uci njihovo iskustvo u druzenju sa dobermanom. Zbog svoje gradje, jer sopada u snazne pse, ljdu ga se boje i o njemu izmisljaju razne price. Ipak, najbolje je procitati sta o dobermanu pise u enciklopediji pasa. Sozbirom da si obozvatelj dobermana evo najkrace o njemu, svakako prezuzeto sa jednog portala o psima.

Image
Srednje velik, snažan i mišićav pas kojeg odlikuju elegantno kretanje, brzina i temperament. Glava je klinasta, plitka i jako mršava. Kupirane uši nosi uspravno. Tijelo je u načelu kvadratno, pri čemu taj pojam u odnosu na elegantne tjelesne linije nije previše precizan. Kretanje je elastično - hoda kao da je na opruzi. To je pas miješane krvi Njemačkih pinčeva, Tirinških ovčara, Njemačkog ptičara, Rottweilera, Engleskog hrta i Manchesterskog terriera. Dlaka je kratka, tvrda i gusta, crne, tamno smeđe, plave ili pješčane boje sa smeđim, oštro određenim pjegama. Visina mužjaka je do 72 cm, težina od 40 do 45 kg. Dočekaju 14 godina starosti.

Dobermana je 1860. godine uzgojio Louis Dobermann iz Apolde - po njemu je pasmina i dobila ime. Riječ pinč dodana je 1949. godine. Posebno je omiljen zbog svoje nepokolebljive vjernosti gospodaru i nepotkupljivosti. Poznat je po opreznosti i zato ga se ljudi boje. Ponekad ga prati glas da je to pas koji teško uči. To je greška jer je doberman izuzetno inteligentan, lagano uči i voli raditi pa ga je lako odgojiti i školovati. Preporučujemo rad na poligonu za pse. Obrambeni posao prihvata ozbiljno i dobro laje. Tjelesno je tvrd, duševno osjetljiv. Kada mu se dogodi nešto neprijatno, više je dana nesretan i žalostan. Velik je prijatelj djece. Potrebno mu je mnogo kretanja. Kratka dlaka omogućuje jednostavnu njegu. Zdrav je i bez obzira na veličinu kod njega se rijetko kada razvije displazija. Zima na otvorenom se ne preporučuje.
Image

:novine: :novine: :novine: :novine:
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#3208 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Sofija89 »

Jeste li se vi dogovorili je li pas doga ili ne ? Image
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3209 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by pakica_ »

Sofija89 wrote:Jeste li se vi dogovorili je li pas doga ili ne ? Image
:lol: :lol: :lol:
ne zahebavaj, taman se smirio :lol: :lol:
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#3210 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Sofija89 »

Ja tek sad citam pa zato :-) cak i ja znam sta je doga a sta Dogo Argentino :-) al' hajd da ne bude da potpirujem :D
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#3211 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by febo_acm »

Dogo argentino je pravi primjerak i predstavnik doge, njemacke doge. Nema potrebe da se objasnjavamo.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#3212 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Sofija89 »

Meni sad nista nije jasno Image Image
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3213 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by pakica_ »

febo_acm wrote:Dogo argentino je pravi primjerak i predstavnik doge, njemacke doge. Nema potrebe da se objasnjavamo.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
mislis danske (great dane- danska doga), posto tako pise na internetu :lol: :lol: :lol:
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#3214 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Sofija89 »

prestanite se provaljivati ,ovo vam je hebena doga - Great dane :lol:

Image

a ovo Dogo Argentino
Image

Image
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3215 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by pakica_ »

Sofija89 wrote:prestanite se provaljivati ,ovo vam je hebena doga - Great dane :lol:

Image

a ovo Dogo Argentino
Image

Image
sofija, rileks, vidis da trolamo :lol: :lol:
sad ce se onaj ubacit s pricom kako je na netu cit'o da je dogo argentino ustvari argentinska doga :lol: :lol:
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#3216 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by febo_acm »

Fakat prvi put cujem da great danea zovu danska doga. Nasa posla :D Ja mislim da je doberman ustvari njemacka doga, kad malo bolje razmislim :D

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3217 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by pakica_ »

febo_acm wrote:Fakat prvi put cujem da great danea zovu danska doga. Nasa posla :D Ja mislim da je doberman ustvari njemacka doga, kad malo bolje razmislim :D

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
zovu, zovu.. guglaj, iznenadit ces se rezultatima.. a sto se tice dobermana i doge, SVAKI uboga dan kad setam s bastom, MINIMALNO dvoje ljudi kaze- sjo doge, ala'am! :lol: :lol: :lol:
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#3218 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by febo_acm »

To se dešava kad doberma nije pravi predstavnik svoje rase.
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#3219 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Sofija89 »

pakica_ wrote:a sto se tice dobermana i doge, SVAKI uboga dan kad setam s bastom, MINIMALNO dvoje ljudi kaze- sjo doge, ala'am! :lol: :lol: :lol:
Jaooo umirem hahaha :lol: :lol: :lol:

Vidjela sam vas ja jednom setali ste bez povodca :oops: ja gledam i divim mu se a ti me oshinu pogledom :oops:

:kiss:
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3220 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by pakica_ »

Sofija89 wrote:
pakica_ wrote:a sto se tice dobermana i doge, SVAKI uboga dan kad setam s bastom, MINIMALNO dvoje ljudi kaze- sjo doge, ala'am! :lol: :lol: :lol:
Jaooo umirem hahaha :lol: :lol: :lol:

Vidjela sam vas ja jednom setali ste bez povodca :oops: ja gledam i divim mu se a ti me oshinu pogledom :oops:

:kiss:
moj bez povoca? jesi ziher da smo to mi :lol: :lol:
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#3221 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Haman »

Jos malo za nedovoljn o upucene

Bordoška doga

Image
Bordoška doga je direktni potomak brojnih vrsta doga koje su vrlo davno obitavale u francuskoj.Sredinom 19.st. te su stare vrste Francuske doge brzo nestale osim u pokrajini Alvitaniji. Ondje su naručito bile brojne i cijenjene. Francuske doge nisu se pojavljivale u svim pokrajinama u potpuno identičnim oblicima. Služile su ovisno o regiji, njihovim uzgajačima ili ovisno o namjeni pasa. Npr.za hvatanje velike divljači, za borbe pasa, u ratu, za čuvanje stoke i kao pomoć mesarima u klaonicama. Ovi psi su opisani još u 14.st. Europske doge vuku porijeklo od velikih pasa koji su prije više od 3 000 g. u Europu došli iz graničnih područja između Indije i Kine preko Tibeta i Mezopotamije dospjeli u Epirus, malo kraljevstvo u staroj Grčkoj. Odande u Rim i konačno u Galiju. Tokom ovog dugog puta korišteni su u osvajanjima, ratovima i trgovini robljem.

Image

Sredinom 19.st. ove doge su se našle u potpuno novoj situaciji. Na djelo su tada stupile osnove duhovnih, znanstvenih i industrijskih revolucija, novi način razmišljanja i života u tom rascvatu prirodnih znanosti koje su dovele do početka kinologije. 1863.g. u botaničkom vrtu Pariza održana je prva izložba pasa. Radilo se više o pregledu pasmina koje su tada postojale u Francuskoj nego o konkurenciji između najboljih primjeraka pojedinih pasmina. Bordoška doga, koja je ime dobila po glavnom gradu pokrajine iz koje potječe pokazala je prilično jasno tih dana svoju prednost i nadmoć nad ostalim Francuskim pasminama. 1896. g.

Image

Pierre Megnin i J.Kunstler objavili su malu knjižicu pod nazivom ''Le dogue de Bordeaux''. U njoj su obuhvatili sve izlagane i poznate pse u razdoblju od 1863. do 1895. što je rezultiralo s prvim opisom obilježja prave doge i to je bio prvi standard te pasmine. Deset godina kasnije dogama se bavio J.Kunstler, profesor anatomije na fakultetu znanosti u Bordeaux-u. U povijesno prirodoslovnom muzeju načinio je jednostavnu zbirku tražeći savjete i izvješća od vlasnika pasa te objavio znanstveni rad. Taj standard mijenjao se u nekim detaljima ali u globalu vrlo je sličan današnjem i temelj je kvalitetnog selekcijskog uzgoja.
http://www.bordomax.hr/index.php/bordok ... ainmenu-50
User avatar
kucniljubimac
Posts: 700
Joined: 05/01/2014 02:02

#3222 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by kucniljubimac »

Molim vas hitno je.
Ne mogu doći do veterinara niti on do mene, naime pas mi nije jeo jučer cijeli dan, danas je bjež'o od hrane, al' bukvalno ne želi ni da vidi, čak ni omiljeno, pije vodu i povraća samo.Do čega je ? Je li problem sa stomakom, kako riješiti, ne mogu gledati ga sa onako tužnom facom.

Edit.Prije par dana se igrao na kiši ko lud, sav mokar bio, al' sam ga presušio da li je prehlada u pitanju ?
User avatar
kucniljubimac
Posts: 700
Joined: 05/01/2014 02:02

#3223 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by kucniljubimac »

kucniljubimac wrote:Molim vas hitno je.
Ne mogu doći do veterinara niti on do mene, naime pas mi nije jeo jučer cijeli dan, danas je bjež'o od hrane, al' bukvalno ne želi ni da vidi, čak ni omiljeno, pije vodu i povraća samo.Do čega je ? Je li problem sa stomakom, kako riješiti, ne mogu gledati ga sa onako tužnom facom.

Edit.Prije par dana se igrao na kiši ko lud, sav mokar bio, al' sam ga presušio da li je prehlada u pitanju ?
:?: :?: :cry:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#3224 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Cholina_Lokica »

Da nije pojeo sta pa fasovo neku infekciju ili bakteriju? Je li mu mogao neko otrov baciti? Kamara stvari moze biti.. skuhaj mu rizu i bijelo meso pilece, ali da riza bude ono saftali u onoj sluzi. Meso sto manje masno. Imas li apoteku u blizini da mu kupis elektrolite i das. Daj mu jogurta, jogurt im zaustavlja povracanje ako nije nista ozbiljno. Ako nista spricom mu uspricaj u usta
User avatar
kucniljubimac
Posts: 700
Joined: 05/01/2014 02:02

#3225 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by kucniljubimac »

Cholina_Lokica wrote:Da nije pojeo sta pa fasovo neku infekciju ili bakteriju? Je li mu mogao neko otrov baciti? Kamara stvari moze biti.. skuhaj mu rizu i bijelo meso pilece, ali da riza bude ono saftali u onoj sluzi. Meso sto manje masno. Imas li apoteku u blizini da mu kupis elektrolite i das. Daj mu jogurta, jogurt im zaustavlja povracanje ako nije nista ozbiljno. Ako nista spricom mu uspricaj u usta
Hvala.

Za otrov, nedo Bog, al' ne znam koliko bi se drž'o.Odradit ću to za rižu i meso, i za apoteku.Fazon je što neće ništa, bukvalno mu se moraju usta otvoriti da mu daš nešto.Malo sam ga "izmasir'o" i počeo hodati, vrtiti repom, al' i dalje ni mukajet, ma ni a kamoli da zalaje.

P.S. Jel' moram čekati veterinara što se tiče infekcije i bakterije, ili imaju neki simptomi koje bih mog'o prepoznat.
Post Reply