Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#3176 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Pasiflora »

Pogledajte ovo:
http://radiosarajevo . ba/novost/149024/humani-muharem-koji-12-godina-hrani-lutalice-sa-zivotinjama-je-lakse
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#3177 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by sha_ba »

pozdrav svima,

zamolila bi ako neko ima informaciju da li u BiH ima neko ko se bavi uzgojom patuljastog spica? uglavnom mi treba vise informacija za one sa kracom dlakom...

https://www.google.ch/search?q=boo+chie ... B460%3B520

zahvaljujem unaprijed :D

a pakice tebe moram jednom :kiss: :D
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3178 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by pakica_ »

ljubac i za tebe, shabo :D
u biti, tebe zanima pomeranac, a ne njemacki spic, je li? (boo je samo tako osisan, ukoliko si i ti jedna od onih sto kontaju da je on takva rasa hehe :kiss: )
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#3179 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Cholina_Lokica »

pakica_ wrote:ljubac i za tebe, shabo :D
u biti, tebe zanima pomeranac, a ne njemacki spic, je li? (boo je samo tako osisan, ukoliko si i ti jedna od onih sto kontaju da je on takva rasa hehe :kiss: )
I jako bitno, ako se jednom osisaju, vecini ne naraste vise dlaka, tako da ako se sta zezne, osta tako cijeli zivot :lol:
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#3180 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by sha_ba »

pakica_ wrote:ljubac i za tebe, shabo :D
u biti, tebe zanima pomeranac, a ne njemacki spic, je li? (boo je samo tako osisan, ukoliko si i ti jedna od onih sto kontaju da je on takva rasa hehe :kiss: )

da da draga moja, zanima me pomeranac.... nadam se samo da kod nas ima neko ko ih uzgaja....

:kiss: :kiss:
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#3181 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Haman »

Blago tebi kad sve znas Pakice. Koliko zans procitaj ovdje. Ako bude trebalo mogu ti dati i jos neki link. Negdje kazeu " argentinska doga, a negdje anrgentinski pas".Sve ni se cini da si ti nesto nezadovoljan sobom, cim se tako lako kacic bez potrebe
http://bs.wikipedia.org/wiki/Argentinska_doga
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3182 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by pakica_ »

Haman wrote:Blago tebi kad sve znas Pakice. Koliko zans procitaj ovdje. Ako bude trebalo mogu ti dati i jos neki link. Negdje kazeu " argentinska doga, a negdje anrgentinski pas".Sve ni se cini da si ti nesto nezadovoljan sobom, cim se tako lako kacic bez potrebe
http://bs.wikipedia.org/wiki/Argentinska_doga
prvo, zeMsko sam, drugo, ne znam sve, ali sta znam- znam! pa tako znam da mi sigurno wikipedia nece biti izvor znanja o bilo cemu.. pas tri veze nema sa dogama ;)
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#3183 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Haman »

Nema problema. Evo pogledaj ovdje. To je odlicna porilika da nesto naucis.

Image

http://www.vauvau.net/pasmine/ii-fci-skupina
http://www.pasmojprijatelj.com/sr/rase/dogo-argentino

Ako ti je i to malo, onda odi u biblioteku i uzmi "Enciklopediju pasa". Interesantno je da neki ljudi pisu komentare i upucuju kritike drugima a da predhodno o problemu nisu nista procitali.
User avatar
febo_acm
Posts: 10237
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#3184 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by febo_acm »

Prvi link kaže : Dogo Argentino (Argentinski mastif)
Drugi link kaže: Argentinski pas

Gdje piše argentinska doga?
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#3185 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Haman »

Pitas gdje pise.
U prvoj recenici koju su kopirao. Dogo argentino ili drugim rijecima recno argentinska doga ili argentinski pas. Naime ovu pasminu negdje nazivaju "argentinska doga" a negdje "argentinski pas".

Image

http://www.b92.net/ljubimac/psi.php?nav_id=743999
http://www.mojljubimac.hr/pasmine-pasa/argentinska-doga

Nadam se da je sam malo jasnije.
:izet: :izet: :izet: :izet: :izet:
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3186 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by pakica_ »

nisam ja ta koja treba da to nauci, nego ti.. 'elem, ne da mi se zamarati.. ako je tebi doga, neka bude doga.. 8-)
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#3187 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by corsa »

Dogo argentino je u prevodu Argentinski pas, i nigdje ne pise da je to doga.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#3188 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by KatarinaKosaca »

Pitanje za one koji imaju sikustva. Bila sam sretna , presretna što je moja kuja dobra kad se izađe iz kuće, jer je prošli pas mješanac lajao i cvilio jako ako ostane sam. Ja sam tad živjela sa roditeljima, pa je rijetko bio sam sreća. Kako god, ona je od početka bila dobra, legne i spava i tako nas dočeka ono polusnena, obraduje se itd. U augustu će napuniti 4 godine i sve je gora. Neki smo dan nas dvoje izašli, sin je bio u školi i dođemo do lifta, kao da vuk zavija. Vrati se muž, pomazi je, opet do lifta, ono još gore, urlikanje, zavijanje i plač. Prvi put. :roll: On se vrati, ja odem sama gdje smo trebali itd.
Jutros ja da izađem (same smo bile u kući), opet do lifta, opet kao da čujem vukove u šumu, uzmem povodac i povedem je u auto i vozam po gradu gdje sam god trebala :roll: , ostavim kod mame gdje sa njom nisam mogla. Šta ću sad? :D Što je najgore mislim da je skontala da pali to kad zavija i plače, pa će stalno. A zgrada je velika ne mogu to dozvoliti da je ostavim da uznemirava komšiluk. Evo, šta me snađe pod njene zrele dane :D
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3189 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by pakica_ »

joj ja sam s ovim kuburila kad sam bastu izbacila u avliju :-)
pokusala sam od ignorisanja, kaznjavanja, elektricnih ogrlica (koju sam koristila samo sa vibracijom, ne i sa strujom, dok me ne iznapadate haha), dok na kraju nije upalilo to da ga smorim do te mjere da ne moze meda, kamoli lajat i sl. tako da je 10ak puta smoren tol'ko da je jezikom liz'o pod dok stoji :lol: pa se sad navikao i spava uredno navece te vise ne bihuzuri komsije :D
a dovodio me je do ludila.. helem, ako postoji mogucnost da je izvedete na trcanje prije nego sto cete izaci iz kuce, meni je to pomoglo, pa nek' vam je sretno.. a ako ne postoji, pokusajte je odvajati u neku drugu prostoriju u kuci gdje ce biti sama, pa kad pocne cijukat, nemojte je milovat, nego joj mlatnite novinom negdje oko nje da taj cvilez poveze sa necim negativnim, a ne pozitivnim u vidu mazenja i sl. jer sad ste hebali jeza u ledja ako ste je vec mazili kad vas je dozivala.. :D
da joj se ne blizi tjeranje pa je maznija i njeznija sto se manifestuje na drugaciji nacin kako biva starija? :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#3190 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by Cholina_Lokica »

Najveca greska je to sto ste se vratili da je pomazite :mrgreen:
Elem, samo izadjite bez mazenja, totalno ignorisanje, skicace prvih 10 minuta i usutiti. Moji su dok smo svi radili super bili, ni ne pomaknu se kad neko ide, sad sam ja opet kuci, i kad negdje krenem nastanje zavijanje i totalno ludilo, ali se brzo smire
ime123
Posts: 414
Joined: 30/10/2012 12:56

#3191 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by ime123 »

Gdje se ima kupiti frontline ili scalibur ogrlica u sarajevu, novi grad ili blizu...
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#3192 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by KatarinaKosaca »

ime123 wrote:Gdje se ima kupiti frontline ili scalibur ogrlica u sarajevu, novi grad ili blizu...
U Dobrinji u pet shopu.
ime123
Posts: 414
Joined: 30/10/2012 12:56

#3193 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by ime123 »

KatarinaKosaca wrote: U Dobrinji u pet shopu.
Hvala, a znas li jos neku radnju, otoka, cengic vila ? I ako neko ima iskustva, da li je bolji frontline ili scalibor ?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#3194 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by KatarinaKosaca »

ime123 wrote:
KatarinaKosaca wrote: U Dobrinji u pet shopu.
Hvala, a znas li jos neku radnju, otoka, cengic vila ? I ako neko ima iskustva, da li je bolji frontline ili scalibor ?
Scalibor po meni. Sve je puno krpelja, preživili su zimu, gadno je baš što se toga tiče. Ne znam da li imaju na ČVili tamo u onoj radnji za životinje preko puta TV1 ona dugačka zgrada. :roll:
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3195 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by pakica_ »

ime123 wrote:
KatarinaKosaca wrote: U Dobrinji u pet shopu.
Hvala, a znas li jos neku radnju, otoka, cengic vila ? I ako neko ima iskustva, da li je bolji frontline ili scalibor ?
navodno ima neki pet shop kod kvadrant pijace, pa procunjaj tuda :D i ja glasam za scalibor, mada vise insan ni sa cim nije ziher.. tacnije hajvan :lol:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#3196 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by KatarinaKosaca »

pakica_ wrote:da joj se ne blizi tjeranje pa je maznija i njeznija sto se manifestuje na drugaciji nacin kako biva starija? :D
Joj nije, skoro to izdeverah :-) :-) :-) Ne dao Bog nikom. Dvojica su braće spavala pored haustora dan noć i cvilili, kažu komšije, pa šta im je , jel ih šta boli, samo čekaju da se pojavi. Onda ko god od nas izađe navale, tako su mene jednom do auta naizmjenično zaskakivali obojica :lol: :lol: :lol: A ni njoj ne bi bilo mrsko, pa je onda bilo luudiiiiiiilooooo.
Ma, ne mogu je ostaviti ni 10 minuta da zavija, puno je stanara ovdje gdje smo sad, već su se čistačice žalile da reži iza vrata dok čiste pa se one boje psa koji je iza blindiranih vrata :-) :-) :-)
a ovo kad idemo svi, mislim da konta da se ide negdje dobro. Jer, obično kad svi idemo onda se ide na jezero, na igman, jede se, skače se, pa konta da idemo skakutati po igmanu bez nje :D
User avatar
febo_acm
Posts: 10237
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#3197 Re: Psi: pitanja/odgovori i savjeti :)

Post by febo_acm »

pakica_ wrote:
ime123 wrote:
KatarinaKosaca wrote: U Dobrinji u pet shopu.
Hvala, a znas li jos neku radnju, otoka, cengic vila ? I ako neko ima iskustva, da li je bolji frontline ili scalibor ?
navodno ima neki pet shop kod kvadrant pijace, pa procunjaj tuda :D i ja glasam za scalibor, mada vise insan ni sa cim nije ziher.. tacnije hajvan :lol:
Nema kod njih Scalibor sigurno. Ja trazio nedavno. Ima na Grbavici u Zoo centru.


Sent from my LG-D802 using Tapatalk
User avatar
febo_acm
Posts: 10237
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#3198 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by febo_acm »

On je pravi poznavalac istinskih primjeraka rase i on zna. Ili on misli da zna? Ili je dogo mozda pas, sta mislis? :D Ma nije bitno, bitno je samo da je pravi primjerak rase...

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#3199 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by Haman »

Nije problem u neznanju, nego vi izgleda i ne vidite dobro. Sta vam pise ovdje?. To ste vec procitali, ali nije lose da procitate jos jednom.
http://www.mojljubimac.hr/pasmine-pasa/argentinska-doga

Pa evo izvod iz gore navedenog linka.

Argentinska doga

Image

Argentinska doga prvobitno je uzgojena za lov u čoporu na velike zvijeri i krupnu divljač, prije svega na divlje svinje i pume. Osim toga, Argentinska doga je dobar čuvar i može biti odan i dobar obiteljski prijatelj. Sve to karakterizira ovog neustrašivog, velikog psa, o kojem mora brinuti isključivo iskusni vlasnik.

Izgled Argentinske doge
Ono što odlikuje ovog psa na prvi pogled je čvrsto, snažno, elegantno, mišićavo tijelo. Krzno mu je bijele boje, a ponekad na glavi blizu oka, može se pojaviti malo crne boje. Dlaka je kratka, sjajna i debela i nema poddlaku. Prsa su mu široka, što dodatno pojačava dojam njegove snage. Uši su visoko postavljene i kupiraju se kako bi stajale uspravno. Njuška mu je crne boje, a oči su tamne. Rep je dugačak i seže do skočnog zgloba.

Za iskusnog i dosljednog vlasnika
Argentinska doga je inteligentan pas koji brzo i lako uči. No, zahtjeva iskusnog i strpljivog vlasnika koji je dominantan, ustrajan i čvrstog karaktera. Svakako odgoj treba biti temeljen na nagradama i pohvalama, a ne na kaznama jer bi to moglo izazvati poremećaje u ponašanju.

Argentinska doga je pas koji je iznimno odan obitelji, veseo, hrabar i izuzetno inteligentan. Umiljat je prema onima koje dobro poznaje i vrlo strpljiv i dobar prema djeci. Rijetko laje, ali je ipak nepovjerljiv prema neznancima i dobar pas čuvar.

Kod odrasle Argentinske doge može se pojaviti agresija prema drugim psima, ali najčešće on nije taj koji započinje sukob. Pojavu takvog ponašanja treba svakako zaustaviti uz čvrst i ustrajan odgoj. Ukoliko se rano socijalizira i pravilno odgaja i trenira, Argentinska doga će se dobro slagati s drugim životinjama. No, ipak oprez ako u kući imate i druge ljubimce (mačke, glodavce) jer bi ih zbog svog lovačkog nagona mogao smatrati plijenom.

Zbog izvrsnog osjetila njuha često se školuje za traganje, otkrivanje i spašavanje, i koristi se kao policijski i vojni pas, ali i za lov te kao pas čuvar.

Argentinska doga - opasan pas?
Karakteristično za ovu pasminu su veliki zubi i škarasti ugriz koji je toliko čvrst da često ne ispušta plijen iz usta.

U nekim zemljama, potpuno je zabranjeno držati Argentinsku dogu. Često je korištena u borbama pasa, što je u nekim dijelovima svijeta i dan-danas popularna zabava, pa je zbog toga prati glas opasnog psa. No, kako smo i naveli, uz pravilan odgoj i ranu socijalizaciju, te dominantnog vlasnika, ovaj pas zaista može postati odličan obiteljski ljubimac.

Okruženje i održavanje
Argentinska doga može živjeti u stanu samo ako dovoljno svakodnevno vježba, trči, igra se. Idealno bi bilo da imate dvorište jer mu treba relativno velika količina fizičke aktivnosti (istrčavanje). Osjetljiv je na hladnu klimu i ne bi smio biti vani kod vrlo niskih temperatura. Također, ne izlažite ga jakom suncu jer može zadobiti opekline.

Kratko krzno Argentinske doge nije teško održavati. Nema mirisa, i ne linja se previše. Obratite pažnju na nokte koji joj brzo rastu pa ih treba često rezati.

NAPOMENA: Nadam se da ste nesto naucili, jer nije dovoljno imati psa i tvrditi da sve znate o posima. Treba citati i uciti , a ucenje vam je slaba strana , tako bar proizilazi iz vasih komentara.
:? :? :zzzz: :zzzz: :novine: :novine:
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#3200 Re: Pasmine-rase pasa, linkovi uzgajivaca i komentari

Post by pakica_ »

pas nije hebena doga, ja ne znam kako vise to da ti nacrtam! puca mi peta sta pise na tim silnim linkovima koje postavljas, pas nije DOGA nego su ga duduci i glupani prozvali tako jer je lakse reci argentinska doga obzirom da se zove DOGO argentino pa glupani valjda kontali da je prevod rijeci dogo doga, sta li.. i zaista vise nemam namjeru da ti crtam, ako zelis, svoje znanje o psima skupljaj sa wikipedije i kojekakvih sarenih stranica, samo ne zagovaraj nesto za sta nisi u pravu jer si negdje na internetu citao da je to tako.. znas da je abraham lincoln rekao: ne vjeruj svemu sto procitas na internetu! :lol: :lol: :lol:
Post Reply