PSG FC

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1 PSG FC

Post by Velkoski »

Čisto sumnjam da već postoji tema o novom omiljenom klubu mnogih Europejaca... :D


dakle :

Image


Paris Saint-Germain (također znan i pod kraticama Paris SG ili samo PSG) je francuski profesionalni nogometni klub, smješten u glavnom gradu Parizu. Klub je osnovan 12. kolovoza 1970. godine, zahvaljujući spajanju dvaju dotadašnjih klubova: Paris FC i Stade Saint-Germain. PSG u prvoj francuskoj nogometnoj ligi (poznatijoj kao Ligue 1) igra od 1974. godine čime drži rekord u najvećem broju sezona provedenih u tom elitnom nogometnom natjecanju za redom, a također se smatra i jednim od najuspješnijih francuskih klubova postavši dva puta prvak Francuske, osam puta osvajač kupa, tri puta osvajač liga kupa i dva puta osvajač super kupa. Paris Saint-Germain, skupa s Marseilleom, je jedini francuski nogometni klub do danas koji je osvojio veliko europsko nogometno natjecanje - Kup pobjednika kupova 1996. godine.[1] Također je proglašen najboljim svjetskim klubom 1994. godine po IFFHS-u, a 1998. godine zauzeo je prvo mjesto na UEFA-inoj ljestvici najboljih klubova čime je postao prvi (i do danas jedini) francuski nogometni klub kojem je to uspjelo.[2][3] PSG se trenutno nalazi na 12. mjestu IFFHS ljestvice, te 46. mjestu UEFA-ine ljestvice najboljih nogometnih klubova.[4][5]
Park prinčeva, kapaciteta 48.713 mjesta, stadion je na kojem igra Paris Saint-Germain još od 1974. godine.[6] Trening centar se zove Camp des Loges koji također postoji od 1974. godine.[7] PSG je također domaćin Pariškog turnira koji se održava na Parku prinčeva od 1975. godine. Službeni grb kluba sadržava crvenu siluetu Eiffelovog tornja s bijelom kraljevskom kolijevkom Luja XIV. koja se nalazi između stupova tornja, a sve na plavoj pozadini s bijelim rubovima.[8] Takav izgled grba inspirirao je Daniela Hechtera da dizajnira dres koji je postao snažan simbol kluba. Dres je plave boje sa središnjom centralnom vertikalnom trakom s bijelim rubovima.[9] Glavni moto kluba je Paris Est Magique, a njegova službena himna je Allez Paris Saint-Germain autora Les Parisiens.[10] Ženski dio kluba postoji od 1971. godine.[11] Klub je jedno vrijeme čak financirao profesionalnu rugby ligu klubova 1995. godine koja je ukinuta samo dvije godine poslije.[12]
Paris Saint-Germain jedan je od najpopularnijih nogometnih klubova u Francuskoj; oko 11% populacije navija za klub što ga čini drugim najpopularnijim klubom u Francuskoj, poslije Marseillea.[13] PSG je treći najbogatiji klub u Francuskoj, iza Lyona i Marseillea.[14] Najveće nogometno suparništvo klub ima upravo s Marseilleom s kojim svake sezone igra tzv. Le Classique.[15] U sezoni 2009./10. prosječan broj gledatelja na domaćim utakmicama PSG-a je bio 33,266 - četvrta najveća posjeta u Ligue 1.[16] Klub je bio jedan od osnivača G-14, a također je i član njegovog nasljednika Europskog udruženja klubova. 31. svibnja 2011. godine Paris Saint-Germain je službeno objavio da je Qatar Investment Authority kupio 70% kluba, završivši tako višemjesečne spekulacije o tome tko će biti njegov novi vlasnik.[17] Colony Capital i Butler Capital Partners, koji su kupili klub od Canala+ 2006. godine, ostali su manjinski vlasnici


Svi podaci su pokradeni sa Wikipedije. :D Da još dodam da je Safet Sušić proglašen za najboljeg igrača u historiji kluba.



p.s.


Tema otvorena jer je Ibraga zabio večeras :mrgreen:
User avatar
Logovan
Posts: 94100
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#2 Re: PSG FC

Post by Logovan »

leet wrote: Da još dodam da je Safet Sušić proglašen za najboljeg igrača u historiji kluba.
Samo je ovo bitno, a ostalo ko jebe. :D
User avatar
Đinajlu
Posts: 460
Joined: 24/05/2012 02:38
Location: Marijan's left nut

#3 Re: PSG FC

Post by Đinajlu »

Samo Jeremy Menez!!!
User avatar
Quaresma
Posts: 6650
Joined: 19/07/2010 16:37

#4 Re: PSG FC

Post by Quaresma »

Sad ce i Pape jos vise dobiti na popularnosti

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2
User avatar
zecko_kupuz
Posts: 2315
Joined: 11/01/2008 14:58
Location: Sarajevo

#5 Re: PSG FC

Post by zecko_kupuz »

Sad Ibra ima zadatak da postane nova najveća legenda kluba, a biće mu teško bogami. :D 8-)
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#6 Re: PSG FC

Post by odr0n »



Ubi Zlaja. :D
Verocious
Posts: 1613
Joined: 28/06/2012 23:47

#7 Re: PSG FC

Post by Verocious »

odr0n wrote:

Ubi Zlaja. :D

Al doslovno...

:mrgreen:

Eno ga sad tvrdi da je P$G bolji klub od Milana :roll:
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#8 Re: PSG FC

Post by odr0n »

Neka malo, da se zna ko je gazda. :mrgreen:
Only1
Posts: 267
Joined: 30/06/2010 23:48

#9 Re: PSG FC

Post by Only1 »

Sad evo postoje i fanovi PSG-a. To je nevjerovatno cudo. Isto ko i fanovi Chelsea i ManCIty-a.Pare kad bi davao da se nadje fan od tih timova nebi ga nasao do prije nekoliko godina.
Last edited by Only1 on 29/07/2012 19:26, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#10 Re: PSG FC

Post by sinuhe »

A ne znam. Ako neko nas zaigra mogao bih i pogledati :D Boze moj, navijao sam ja i za Wolfsburg.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#11 Re: PSG FC

Post by odr0n »

Only1 wrote:Sad evo postoje i fanovi PSG-a. To je nevjerovatno cudo. Isto ko i fanovi Chelsea i ManCIty-a. Kad pare da se nadje fan od tih timova nebi ga naso do prije nekoliko godina.
Sto ce mene tice, bio sam uvijek fan Ibre, ne bas i klubova koje je saltao. :)
User avatar
Quaresma
Posts: 6650
Joined: 19/07/2010 16:37

#12 Re: PSG FC

Post by Quaresma »

Only1 wrote:Sad evo postoje i fanovi PSG-a. To je nevjerovatno cudo. Isto ko i fanovi Chelsea i ManCIty-a.Pare kad bi davao da se nadje fan od tih timova nebi ga nasao do prije nekoliko godina.
Glupost, Chelsea i PSG su postojali prije abramovica tj bogatasa koji drzi psg, tu izlizanu pricu zadrzi za sebe, sta dijeca danas smiju navijati samo za real, barcu, mancheater united
Kako ne mogu ovakvih gluposti

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2
hau jes no
Posts: 1365
Joined: 28/09/2009 14:22

#13 Re: PSG FC

Post by hau jes no »

Only1 wrote:Sad evo postoje i fanovi PSG-a. To je nevjerovatno cudo. Isto ko i fanovi Chelsea i ManCIty-a.Pare kad bi davao da se nadje fan od tih timova nebi ga nasao do prije nekoliko godina.
pa svi fanovi su tako nastali, milan zbog trija holandjana, barca sad mladji zbog ronaldinha i messija, united zbog uspjeha, fergusona, york-cole napada, cantone, pa nece niko pocet navijati za real zbog arbeloe ili west ham zbog promocije u prvu ligu itd.
f1deL
Posts: 275
Joined: 16/05/2012 20:21
Location: TU I TAMO

#14 Re: PSG FC

Post by f1deL »

hau jes no wrote:
Only1 wrote:Sad evo postoje i fanovi PSG-a. To je nevjerovatno cudo. Isto ko i fanovi Chelsea i ManCIty-a.Pare kad bi davao da se nadje fan od tih timova nebi ga nasao do prije nekoliko godina.
pa svi fanovi su tako nastali, milan zbog trija holandjana, barca sad mladji zbog ronaldinha i messija, united zbog uspjeha, fergusona, york-cole napada, cantone, pa nece niko pocet navijati za real zbog arbeloe ili west ham zbog promocije u prvu ligu itd.

:thumbup:
User avatar
Catala Cule
Posts: 163
Joined: 11/12/2009 21:33

#15 Re: PSG FC

Post by Catala Cule »

Inače ne volim ove navijače na baterije, kao sad ove novokomponovane balkans sopportere PSG i to tako te gluposti. PSG je ekipa sa nekom tradicijom i ostavili su nešto iza sebe, iako su relativno mlađi klub (1970). OK je što su od nedavno postali umjetni klub, ali nije OK što su Chelsea i City ovako popularni (šta su oni osvojili u sto godina postojanja). Fudbal je davno otišao u pm zbog ovih prepucavanja. Što jedan Ronaldo, Messi, Xavi, Özil i ne znam ti ko još vrijede po 100 miliona, a jedan vatrogasav u BiH koji je spašava ljudske živote ima 400 maraka platu?

Zbog ovakvih sranja mi se i ne prati fudbal. Jedino mogu pohvaliti Barcelonu i Manchester United zato što imaju svoje prepoznatljive škole fudbala, Barcelona pogotovo. Svi što danas igraju u Barceloni su potekli iz Barcelonine škole, a svjetska su ekipa, najbolja. I zato ne mogu ovih PSG-ova, Chelseova, Citijeva, uloži 100000000 milijardi funti u pojačanja, i opet jedva, pa City bi se namučio sa GOŠK-om iz Gabele! I eno Mancini pored 5-6 svojih napadača hoće još 4 da dovede.

O majko :shock: :?
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#16 Re: PSG FC

Post by Velkoski »

Pa i Barsa kupi Albu, Anrija, Vilju itd.. West Ham ima bolji školu od Uniteda pa džaba, nije sve ni u školi..


Samo sam navijač Sarajeva a PSG ću da pratim zbog Ibrage :mrgreen:
User avatar
Catala Cule
Posts: 163
Joined: 11/12/2009 21:33

#17 Re: PSG FC

Post by Catala Cule »

Ne znam što svi toliko volimo tog Ibrahimovića? Je li on ikad rekao išta u vezi BiH, ili da ima bosansko porijeklo, da voli Bosnu, da voli ćevape šta ja znam (samo pitam, stvarno ne znam jel spominjao).

:bih:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#18 Re: PSG FC

Post by Velkoski »

Pa ne gotivim ga ja jer možda voli ćevape.. Meni lično jedan od najboljih napadača u zadnjih 10 godina i zato ga gotivim.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#19 Re: PSG FC

Post by JThomas »

uvijek je govorio da se osjeća samo šveđaninom. al' karizma je čovjek, što jest jest, možda i veća karizma nego kvalitet.
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#20 Re: PSG FC

Post by burgundy »

PSG sad ima fantastican tim.Dovodjenjem Ibre, Silve, Lavezzija i Veratija PSG je potpuna ekipa.Ekipi koja ima pare i koja gradi dobru ekipu trebaju istinski sampioni,a dovodjenjem dvojca iz Milana to su i dobili.Na svim pozicijama su jaki mozda na desnom beku nije sjajno ali ne sumnjam da ce i to rijesiti.Najvece sanse dajem njima da ce osvojit francuski sampionat,za Evropu je jos rano, mada nikad se ne zna,Ancelotti vec ima iskustva u osvajanju LP,ali ipak ce trebat to jos ispolirat. Vjerujem da ce im sljedece godine to biti cilj.Po meni PSG je puno mudrije kupovao igrace od City-ja npr,kad je Mansur dosao na celo City-ja.Leonardo je odlican kad su u pitanju transferi,covjek zna uvjeriti igraca za kojeg su zainteresovani da se pridruzi ekipi.Upravo je on bio zasluzan za dovodjenje Silve u Milan npr,jer je Inter bio blizi njegovom potpisu.Leonardo mu je opalio suplju i Silva u Milanu :) Bogat vlasnik,uigran tandem sportski direktor-trener i ne sumnjam da ce rezultati doci.Bice ovo uspjesna ekipa.
Last edited by burgundy on 29/07/2012 22:54, edited 1 time in total.
User avatar
Alija Nametnik
Posts: 94
Joined: 24/07/2012 01:10

#21 Re: PSG FC

Post by Alija Nametnik »

Catala Cule wrote: Što jedan Ronaldo, Messi, Xavi, Özil i ne znam ti ko još vrijede po 100 miliona, a jedan vatrogasav u BiH koji je spašava ljudske živote ima 400 maraka platu?

?
Slažem se, i meni se tolike klasne razlike gade. Samo ne vidim ti nikakvog vatrogasca na avataru. Licemjerno je prozivat novootkupljene klubove u koje neki pervertit upumpava petrodolare, a podržavati neke "velike" Europske klubove. Bez love bi svi ti Junajtedi, Reali i pičke materne danas bili Notingem Foresti. PSG klub ko i svaki drugi.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#22 Re: PSG FC

Post by odr0n »

Catala Cule wrote:Ne znam što svi toliko volimo tog Ibrahimovića? Je li on ikad rekao išta u vezi BiH, ili da ima bosansko porijeklo, da voli Bosnu, da voli ćevape šta ja znam (samo pitam, stvarno ne znam jel spominjao).

:bih:
I da nema nasih korijena opet bi mi bio drag, nego u ovoj fudbalskoj uspavanki gdje su svi ko navijeni, on odskace svojim karakterom, potezima, ispadima jer cini ovu igru igrom, zivom, zanimljivom.
MightyMatch
Posts: 491
Joined: 25/06/2012 03:21

#23 Re: PSG FC

Post by MightyMatch »

Catala Cule wrote:Ne znam što svi toliko volimo tog Ibrahimovića? Je li on ikad rekao išta u vezi BiH, ili da ima bosansko porijeklo, da voli Bosnu, da voli ćevape šta ja znam (samo pitam, stvarno ne znam jel spominjao).

:bih:
Ko kaze da ga svi vole :-)
Vise volim ABBU od njega :lol:
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#24 Re: PSG FC

Post by burgundy »

Image
Image
Image
Image
Image
Hoce 10-ku od Nenea :lol:
User avatar
Catala Cule
Posts: 163
Joined: 11/12/2009 21:33

#25 Re: PSG FC

Post by Catala Cule »

Alija Nametnik wrote:
Catala Cule wrote: Što jedan Ronaldo, Messi, Xavi, Özil i ne znam ti ko još vrijede po 100 miliona, a jedan vatrogasav u BiH koji je spašava ljudske živote ima 400 maraka platu?

?
Slažem se, i meni se tolike klasne razlike gade. Samo ne vidim ti nikakvog vatrogasca na avataru. Licemjerno je prozivat novootkupljene klubove u koje neki pervertit upumpava petrodolare, a podržavati neke "velike" Europske klubove. Bez love bi svi ti Junajtedi, Reali i pičke materne danas bili Notingem Foresti. PSG klub ko i svaki drugi.
Nisu to "veliki" evropski klubovi, nego VELIKI evropski klubovi. Ni jedan PSG, City, Chelsea, nikad neće biti ni do koljena jednoj Barceloni, Manchesteru, Realu, Bayernu, ni za 50 godina. To su ekipe koje imaju tradiciju.
Post Reply