Prvi slobodni izbori u BiH 1990

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
AkHolic
Posts: 710
Joined: 19/04/2012 23:57

#1 Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by AkHolic »

Opći izbori u SR Bosni i Hercegovini 1990.
Bosna i Hercegovina
Coat of arms of Bosnia and Herzegovina.svg
Ovaj članak je dio serije o:
Politici Bosne i Hercegovine
Ustav[pokaži]
Predsjedništvo[pokaži]
Vijeće ministara[pokaži]
Parlamentarna skupština[pokaži]
Administrativna podjela[pokaži]
Portal:Politika
p r u

Opći izbori u SR Bosni i Hercegovini 1990. održani su 18. novembra 1990. godine, dok je drugi krug za izbor zastupnika u Dom naroda održan 2. decembra. Ovo su bili prvi višestranački izbori u SR Bosni i Hercegovini. Osim izbora za članove Predsjedništva Socijalističke republike Bosne i Hercegovine, održani su i izbori za Skupštinu Socijalističke republike Bosne i Hercegovine.[1]

Prosječan odaziv birača je bio 77,83% od 3.033.921 ukupnog broja registriranih glasača (74,4% u izborima za članove Predsjedništva i 81,6% u izborima za Vijeće općina i 77,5 za Vijeće građana).

Ove izbore pobijedile su tzv. nacionalne stranke: Stranka demokratske akcije, Srpska demokratska stranka i Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine. Ove tri stranke su nakon izbora postigle dogovor i raspodijelili vlast. Predsjednik republike je postao Musliman Alija Izetbegović (SDA), predsjednik skupštine Srbin Momčilo Krajišnik (SDS) a predsjednik vlade Hrvat Jure Pelivan (HDZ BiH). Ova antikomunistička koalicija je zadržala vlast do početka Rata u Bosni i Hercegovini 1992.

Sadržaj [sakrij]
1 Raspisivanje izbora
2 Organizacija
3 Rezultati
3.1 Predsjedništvo
3.2 Skupština
3.2.1 Vijeće građana
3.2.2 Vijeće općina
4 Reference
5 Vanjski linkovi
Raspisivanje izbora[uredi | uredi izvor]
Pri registraciji birača primijenjena je pasivna registracija na nivou općine, na osnovu podataka koje su građani prijavljivali prilikom prijave stalnog mjesta boravka. Ukupan broj građana upisanih u opće biračke spiskove bio je 3.033.921, od čega 100.432 na privremenom radu u inozemstvu. Da bi bili legitimni, bilo je potrebno da na izbore izađe više od 50% birača upisanih u opće biračke spiskove.

Izbor 240 poslanika u dva doma Skupštine Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine morao je odražavati zastupljenost konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini prema popisu iz 1981. godine, uz dozvoljeno odstupanje +/-15%. Na izbore je od 43 registrirane stranke izašlo, samostalno ili u koalicijama, njih 15. Uvjerljivom većinom pobijedile su SDA, SDS i HDZ sa 84% poslaničkih mandata u republičkom parlamentu, 75,5% odborničkih mandata u općinskim skupštinama, te 60,83% odborničkih mandata u Skupštini grada Sarajeva.

Organizacija[uredi | uredi izvor]
[icon] Ova sekcija zahtijeva proširenje.
Rezultati[uredi | uredi izvor]
Predsjedništvo[uredi | uredi izvor]
Glavna stranica: Opći izbori u SR Bosni i Hercegovini 1990 - Predsjedništvo SR BiH
Na izborima za članove Predsjedništva, birana su dva kandidata sa tri liste, te jedan sa četvrte liste. Liste su bile zasnovane po nacionalnom ključu, te je svaki konstitutivni narod (Muslimani, Hrvati i Srbi) u SR Bosni i Hercegovini imao svoje prestavnike, a četvrta lista tzv. Ostali (Jugoslaveni itd.) je bila sa kandidatima, koji nisu pripadali tim trima narodima. Glasati se moglo za kandidata sa svake od četiri liste. Tako da je svaki birač praktički imao četiri glasa. Članovi Predsjedništva postali su Fikret Abdić, Alija Izetbegović, Ejup Ganić, Biljana Plavšić, Biljana Plavšić, Stjepan Kljujić i Franjo Boras. Internom odlukom u SDA, utvrđeno je da će Predsjednik Predsjedništva Socijalističke republike Bosne i Hercegovine postati Alija Izetbegović, a ne Fikret Abdić, koji je na izborima osvojio najveći broj glasova.

Kandidat Nacionalnost Partija Broj glasova % glasova sa
nacionalnih lista % glasova ukupnog
biračkog tijela
Fikret Abdić Musliman1 Stranka demokratske akcije 1.045.539 47,4 32,69
Alija Izetbegović Musliman1 Stranka demokratske akcije 879.266 39,9 27,49
Ejup Ganić Jugoslaven2 Stranka demokratske akcije 709.691 32,2 43,11
Biljana Plavšić Srpkinja Srpska demokratska stranka 573.812 26,0 22,16
Nikola Koljević Srbin Srpska demokratska stranka 556.218 25,2 21,48
Stjepan Kljujić Hrvat Hrvatska demokratska zajednica 473.002 21,5 22,23
Franjo Boras Hrvat Hrvatska demokratska zajednica 416.629 18,9 19,58
1Bošnjaci su se u Socijalističkoj republici Bosni i Hercegovini, izjašnjavali kao Muslimani
2Ejup Ganić se na izborima 1990. godine izjašnjavao kao Jugoslaven
Skupština[uredi | uredi izvor]
Glavna stranica: Opći izbori u SR Bosni i Hercegovini 1990 - Parlament SR BiH
Na Općim izborima birani su članovi Skupštine Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine u dva doma: Za Vijeće građana birano je 130 predstavnika, a za Vijeće općina 110 predstavnika, po jedan za svaku općinu u republici.

Vijeće građana[uredi | uredi izvor]
U Vijeću građana izabrana su 43 predstavnika iz SDA, 34 iz SDS, 21 iz HDZ BIH, 15 iz SK BIH, 12 iz SRSJ, 2 iz LDS BIH i MBO, te jedan iz DSS BIH. Odaziv birača za izbore članova Skupštine u Vijeće građana bio je 77,5%. Za predsjednika Skupštine Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine izabran je Momčilo Krajišnik, a za predsjednika Vlade Jure Pelivan.[1] Odaziv birača za izbore članova Skupštine u Vijeće građana bio je 77,5%.[2]

Vijeće općina[uredi | uredi izvor]
U Vijeću općina izabrana su 43 predstavnika iz SDA, 38 iz SDS, 23 iz HDZ BIH, 3 iz SK BIH te po jedan iz SPO i SRSJ. Odaziv birača za izbore članova Skupštine u Vijeće građana bio je 77,5%. Za predsjednika Skupštine Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine izabran je Momčilo Krajišnik, a za predsjednika Vlade Jure Pelivan.[1] Odaziv birača za izbore članova Skupštine u Vijeće općina bio je 81,6 %%.[2]

Reference[uredi | uredi izvor]
^ Vrati se na: a b c
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#2 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by Seawolf »

Hajde baš da nam oni koji su izašli na izbore 18. novembra 1990-e, napišu za kojih sedam, ili manje kandidata, su glasali među 28 kandidata na listiću za članove Predsjedništva.

Evo ja ću prvi:

Nijaz Duraković
Nazif Gljiva
Nikola Stojanović
Đorđe Latinović
Ivo Komšić
Martin Raguž
Azemina Vuković
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#3 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by putokaz1 »

zanimljiv izbor svi koje znam kažu da nisu glasali za SDA SDS I HDZ ,NIKAD,po odakle ovoj trojci toliki glasovi???
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#4 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by drunken tiger »

Niti su bili slobodni niti demokratski.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#5 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by broj dva »

putokaz1 wrote:zanimljiv izbor svi koje znam kažu da nisu glasali za SDA SDS I HDZ ,NIKAD,po odakle ovoj trojci toliki glasovi???
.......
Pokrali...
Hajde mozda i nisu ali se sjecam da mi je otac bio "posmatrac" pri tim nasim demokratski i slobodnim izborima i kada se vratio rekao mi je "Sine vidio sam cudo - i mrtvi ljudi su glasali"
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#6 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by putokaz1 »

broj dva wrote:
putokaz1 wrote:zanimljiv izbor svi koje znam kažu da nisu glasali za SDA SDS I HDZ ,NIKAD,po odakle ovoj trojci toliki glasovi???
.......
Pokrali...
Hajde mozda i nisu ali se sjecam da mi je otac bio "posmatrac" pri tim nasim demokratski i slobodnim izborima i kada se vratio rekao mi je "Sine vidio sam cudo - i mrtvi ljudi su glasali"
Ja sam bio posmatrač 2006-2014,da tačno i MRTVI su glasali,upisivali smo glasove jer smo morali,a većina stranaka u tome učestvuje,jedna najviše i ta rukovodi pljačkom i iz nje profitira ostale učestvuju ali obično izvuku deblji kraj kasnije propadnu,vidi se iz rezultata sve,od 1000 glasača jedan kandidat dobije svih 1000,providno ali predsjedništvo CIKA su postavili predsjednici stranaka koji pljačkaju do mile volje,ako javno se pobuniš zna šta te čeka,prijetnje,ucjene i famoza rečenica ''nećeš dobit posla u općinama gdje mi vladamo'',jedna osoba 5 puta glasa uz obrazloženje da zakon to dozvoljava...
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#7 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by Ali Kemal »

drunken tiger wrote:Niti su bili slobodni niti demokratski.
Upravo tako. Oni izbori i demokratija, nidje veze :oops:
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#8 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by Ali Kemal »

Sarajmen wrote:
Ali Kemal wrote:
drunken tiger wrote:Niti su bili slobodni niti demokratski.
Upravo tako. Oni izbori i demokratija, nidje veze :oops:
Jeste li imali i iskoristili svoje pravo glasa na izborima u oktobru 1990-te. ?
Nije to bitno, bitno je da stvorena jedna anti-demokratska atmosfera prije samih izbora, populisticke histerije klero-naciolizma, zaplasivanje glasaca svim mogucim sredstvima, posebno sa pricom da ako ne glasaju za svoju nacionalnu stranku, a oni drugi hoce sigurno, da ce postati robovi druge nacije i slicne nebuloze.
Ja ne znam gdje je tu bila bilo kakva demokratija, prije je bila neka vrsta anarhije, globalna pijacna atmosfera, sverc, bezzakonje i haos, kao neki ruzan san, uz ogromnu politizaciju svega i svacega.
Po meni to je bila jedna katastrofa i izbori su morali da budu odlozeni najmanje za jos jednu godinu dana.
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#9 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by Seawolf »

Sarajmen wrote:
Ali Kemal wrote:
drunken tiger wrote:Niti su bili slobodni niti demokratski.
Upravo tako. Oni izbori i demokratija, nidje veze :oops:
Jeste li imali i iskoristili svoje pravo glasa na izborima u oktobru 1990-te. ?
Podsjeti me, koji izbori bjehu u oktobru 1990-e?
cekek
Posts: 343
Joined: 21/06/2015 12:47

#10 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by cekek »

Pa dobro, ful'o covjek u par dana.....nije sad ne znam kakva tragedija.

Dobro opazanje u svakom slucaju :D
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#11 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by Seawolf »

Pomislio sa da @Sarajmen pita za jedne druge, ranije, izbore. Izbore za člana Predsjedništva SFRJ iz Bosne i Hercegovine. To su bili prvi demokratski izbori u BIH i, mislim prvi u SFRJ. I, na neki način, njihov rezultat je jako utjecao na događanja na Balkanu, u godinama koje su slijedile.
AkHolic
Posts: 710
Joined: 19/04/2012 23:57

#12 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by AkHolic »

Rezultati izbora iz 1990 svjedoče o neutemeljenosti tvrdnje koja se često moze čut o tomu kako aktualni ustroj favorizira narodne /nacionalne/ stranke.Idemo li dalje u prošlost,uvjerit ćemo se da narodne stranke ubjedljivo poibjeđivale i na izborima u kraljevini shs-yu i u dvojnoj monarhiji.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#13 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by Zokipfc »

AkHolic wrote:Rezultati izbora iz 1990 svjedoče o neutemeljenosti tvrdnje koja se često moze čut o tomu kako aktualni ustroj favorizira narodne /nacionalne/ stranke.Idemo li dalje u prošlost,uvjerit ćemo se da narodne stranke ubjedljivo poibjeđivale i na izborima u kraljevini shs-yu i u dvojnoj monarhiji.
I sta nam to govori? Jebena plemena koja se uvijek drze sebi = lak plijen za manipulacije. Ako se usudis dignuti glavu, izdajnik si..
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#14 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by kakavdanakneiskustvu »

putokaz1 wrote:zanimljiv izbor svi koje znam kažu da nisu glasali za SDA SDS I HDZ ,NIKAD,po odakle ovoj trojci toliki glasovi???


dosli vanzemaljci pa glasali umjesto njih,pusti suplju pricu
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#15 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by putokaz1 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
putokaz1 wrote:zanimljiv izbor svi koje znam kažu da nisu glasali za SDA SDS I HDZ ,NIKAD,po odakle ovoj trojci toliki glasovi???


dosli vanzemaljci pa glasali umjesto njih,pusti suplju pricu
Vanzemaljci opet slijeću u oktombru
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#16 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by Gojeni H »

Nisam imao pravo glasa.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#17 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by Zokipfc »

Gojeni H wrote:Nisam imao pravo glasa.
Za koga bi glasao, da jesi? Ovako u hindsightu.. :)
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#18 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by Gojeni H »

Zokipfc wrote:
Gojeni H wrote:Nisam imao pravo glasa.
Za koga bi glasao, da jesi? Ovako u hindsightu.. :)


Tinejdzer sam ja bio ... Glasao bi za metalce. :D

Ma, ne znam ... po tadasnjoj pameti za MBO mozda. Po sadasnjoj za Rasima Kadica.
PeppermintSA
Posts: 1908
Joined: 05/08/2010 20:00

#19 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by PeppermintSA »

Najzanimljivije je u cijeloj ovoj priča kako je Ustavni sud pregazio sopstvenu odluku po kojoj su nacionalne stranke bile protuustavne i omogućio sve što se kasnije desilo. Dobro se sjećam kad je u to doba moja komšinica, inače stara žena, pročitala tu odluku i odmah se za glavu uhvatila i rekla 'eto belaja'. Jebiga, sjećala se žena i SHS-a.
degenek
Posts: 100
Joined: 26/04/2009 12:54

#20 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by degenek »









putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#21 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by putokaz1 »

1990-2016-2100
Sve isto samo uz pomoć MZ sds pretvoren u snsd
50% neglasaju pa se bune što ovi pobjeđuju
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#22 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by listopad »

Postoje li negdje rezultati Izbora 1990 po opcinama?
Seawolf
Posts: 7532
Joined: 14/06/2012 22:59

#23 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by Seawolf »

Parlament Republike Bosne i Hercegovine se sastojao od dva vijeća: Vijeće građana i Vijeće opština.

Vijeće opština je bilo popunjavano tako da je iz svake od 109 opština i iz Grada Sarajeva, u dva kruga (ako kandidat sa najviše glasova iz opštine, u prvom krugu nije dobio više od 50% glasova), biran po jedan poslanik.

Nisam našao rezultate po opštinama, ali sastav oba vijeća, prema rezultatima izbora je bio ovakav:

Image
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#25 Re: Prvi slobodni izbori u BiH 1990

Post by putokaz1 »

To su bili i jedini Slobodni izbori.
Tadšnja vladajuća KPJ nije nikoga tjerala kako će d aglasa.
Sad ovi ucjenjuju poslom,putem,rasvjetom,drzavom,referendumom,trećim entitetom i sl....
Post Reply