Prvi korpus ARBiH

Post Reply
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#901 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by mudrac2 »

PM72 wrote:
mudrac2 wrote:
_Reds_ wrote:Nisma razumio jel vo govorite o Bitci za Famos ili pokušaju presjecanja puta Sarajevo-Trnovo kod Krupackih stijena ??
da, napad na famos. neki dan bila godišnjica.
pitaj se malo bolje.Godišnjica pokolja u Famos-u i "odbrana Igmana" su dvije različite stvari.
kako ide?
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#902 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

sta "kako ide"?

da li su na pocetku rata 92. na igmanu bile srpske snage pa smo mi oslobodili igman ili smo mi odmah bili tamo bez borbe?
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#903 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by PM72 »

Prije jula 1993 nije bilo srpske vojske na Igmanu.Od Trnova do Hadžića.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#904 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

oksi wrote:jedno pitanje, off topic....dali biste se vi dobrovoljno borili kad bi dosao u pitanje opstanak BiH. Dali bi se odazvali ili pomogli u stvaranju jedinica koje bi se stavile pod komandu OSBiH?

Ja licno nebi, nebi mogao zdravlja radi, inace bi kada bi bio zdrav.
Nije ti to izgovor.
Uvijek možeš opasati eksploziv i ušetati u kasarnu na postrojavanje. :thumbup:
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#905 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by mudrac2 »

Ramzess Veliki wrote:
oksi wrote:jedno pitanje, off topic....dali biste se vi dobrovoljno borili kad bi dosao u pitanje opstanak BiH. Dali bi se odazvali ili pomogli u stvaranju jedinica koje bi se stavile pod komandu OSBiH?

Ja licno nebi, nebi mogao zdravlja radi, inace bi kada bi bio zdrav.
Nije ti to izgovor.
Uvijek možeš opasati eksploziv i ušetati u kasarnu na postrojavanje. :thumbup:
možda je alergičan na eksploziv.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#906 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

mudrac2 wrote:
_Reds_ wrote:Nisma razumio jel vo govorite o Bitci za Famos ili pokušaju presjecanja puta Sarajevo-Trnovo kod Krupackih stijena ??
da, napad na famos. neki dan bila godišnjica.
žali bože mladosti :(

ko je bio prvi čovjek operacije, fikro?

naši ovo danas predstavljaju kao neku moralnu pobjedu, kao neki sudbonosni dan za hrasnicu i slično, što veze sa životom nema

a najtužnije mi je što su fikro i kompanija i dalje idoli ljudima koji su u toj operaciji pretrpili ozbiljne lične gubitke
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#907 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by crazy_diamond »

ljudi, kakva je situacija tokom rata bila gore u dijelu bjelasnice gdje je kanjon rakitnice i selo lukomir, i ovamo ona sela umoljani,sabici, ko je to drzao, kako sam skontao iz vase price tokom te mladiceve ofanzive taj neki dio je dosao pod njihovu kontrolu, ili nisu dosli do tamo,da li je taj kanjon rakitnice bio linija razdvajanja,da li se prije tog njihovog osvajanja onog dijela gdje je hotel marsal gore s igmana preko lukomira onim makadamskim putem moglo sici u konjic
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#908 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by _Reds_ »

crazy_diamond wrote:ljudi, kakva je situacija tokom rata bila gore u dijelu bjelasnice gdje je kanjon rakitnice i selo lukomir, i ovamo ona sela umoljani,sabici, ko je to drzao, kako sam skontao iz vase price tokom te mladiceve ofanzive taj neki dio je dosao pod njihovu kontrolu, ili nisu dosli do tamo,da li je taj kanjon rakitnice bio linija razdvajanja,da li se prije tog njihovog osvajanja onog dijela gdje je hotel marsal gore s igmana preko lukomira onim makadamskim putem moglo sici u konjic
Do ofanzive *93., sve je to bila slobodna teritorija, i moglo se se naravno preko Lukomira do Konjica.

Nakon ofanzive, sve je palo, osim Lukomira, jer to nije ni bio cilj.
crazy_diamond
Posts: 431
Joined: 22/08/2015 13:09

#909 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by crazy_diamond »

_Reds_ wrote:
crazy_diamond wrote:ljudi, kakva je situacija tokom rata bila gore u dijelu bjelasnice gdje je kanjon rakitnice i selo lukomir, i ovamo ona sela umoljani,sabici, ko je to drzao, kako sam skontao iz vase price tokom te mladiceve ofanzive taj neki dio je dosao pod njihovu kontrolu, ili nisu dosli do tamo,da li je taj kanjon rakitnice bio linija razdvajanja,da li se prije tog njihovog osvajanja onog dijela gdje je hotel marsal gore s igmana preko lukomira onim makadamskim putem moglo sici u konjic
Do ofanzive *93., sve je to bila slobodna teritorija, i moglo se se naravno preko Lukomira do Konjica.

Nakon ofanzive, sve je palo, osim Lukomira, jer to nije ni bio cilj.
aha, hvala buraz
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#910 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by riko-ga »

crazy_diamond wrote:ljudi, kakva je situacija tokom rata bila gore u dijelu bjelasnice gdje je kanjon rakitnice i selo lukomir, i ovamo ona sela umoljani,sabici, ko je to drzao, kako sam skontao iz vase price tokom te mladiceve ofanzive taj neki dio je dosao pod njihovu kontrolu, ili nisu dosli do tamo,da li je taj kanjon rakitnice bio linija razdvajanja,da li se prije tog njihovog osvajanja onog dijela gdje je hotel marsal gore s igmana preko lukomira onim makadamskim putem moglo sici u konjic
Do njihove ofanzive to je bila nasa duboka teritorija.Poslije toga sve od sela Ljuta pa preko Sinanovica i Umoljani je palo.Visocica je bila linija a ovamo su dosli do Crvenoga klanca i Dugog pola.Sva sela opstine Trnovo su pala i izgorjela.Jedino su ostala u nasim rukama sela sto pripadaju opstini Konjic Lukomir i Cuhovici.Nedugo po zavrsetku ofanzive sve to je bila neka medjulinija dok nasi nisu dosli i poceli pomjerati svoje linije ka Treskavici.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#911 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by Nekako s proljeća »

V. Vidović
Image
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#912 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by bach »

Nekadašnja zgrada saobraćajnog fakutelteta u Vogošći. Najisturenija tačka odbrane Sarajeva u ratu...


Image
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#913 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by karanana »

nikako ne mogu da skontam gdje je ovaj saobracajni fakultet. vidi li se sa glavne ceste vogosca-sarajevo?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65999
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#914 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by _BataZiv_0809 »

Sarajmen wrote:Image
"Oh, he's guilty all right!"
Sarajevo

The first war crimes trial was of three unfortunate Serbian paramilitaries who wandered into Sarajevo by accident because they were extremely drunk. There was a show trial which all the foreign media attended. At a recess in the proceedings Maggie O'Kane of the Guardian asked me to ask the judge if in the case Herak was found guilty, would he be executed right then and there. "Oh, he's guilty all right!" answered the judge. Last I heard Herak was still in prison.
Izvor: http://www.pbase.com/zidar/image/45513251
O cemu se ovdje radi?
User avatar
biske
Posts: 1878
Joined: 25/06/2009 03:35
Location: teren

#915 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by biske »

karanana wrote:nikako ne mogu da skontam gdje je ovaj saobracajni fakultet. vidi li se sa glavne ceste vogosca-sarajevo?
srušena je ta zgrada poslije rata.
http://www.infobiro.ba/article/297879

edit: ima i video
https://www.youtube.com/watch?v=lsE0lshhzCA
Last edited by biske on 23/03/2016 12:54, edited 1 time in total.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4820
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#916 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by Tvrtko II Kotromanić »

_BataZiv_0809 wrote:
Sarajmen wrote:Image
"Oh, he's guilty all right!"
Sarajevo

The first war crimes trial was of three unfortunate Serbian paramilitaries who wandered into Sarajevo by accident because they were extremely drunk. There was a show trial which all the foreign media attended. At a recess in the proceedings Maggie O'Kane of the Guardian asked me to ask the judge if in the case Herak was found guilty, would he be executed right then and there. "Oh, he's guilty all right!" answered the judge. Last I heard Herak was still in prison.
Izvor: http://www.pbase.com/zidar/image/45513251
O cemu se ovdje radi?
http://www.radiosarajevo.ba/novost/8887 ... ocid-u-bih
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#917 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by PM72 »

I ovaj slučaj je bio jedan od većih promašaja BH sudstva.Njih troje (Herak,Damjanović i još jedna žena) zalutali su sa stojadinom na našu liniju negdje oko Briješća.Naravno,slijedila je marisana i medijski spektakl kako su "zarobljeni ratni zločinci".Šta god su ih pitali -oni su priznavali.Jesi li ubijao i klao - jesam.Jesi li silovao i pljačkao - jesam.Osudili ih na smrtne kazne (mislim da je ona žena bila puštena pa razmjenjena).Mlatio ih ko je stigao.Ja sam tad govorio da govna ne treba suditi nego pobiti po kratkom postupku.Tako sam govorio ali nisam znao detalje...

Jedan po jedan su se pojavljivali živi navodno pobijeni i poklani.Čak je jedan ,u ponovljenom suđenju,izjavio kako su mu valjali a tužilac ga vodio kao "zaklan".I naravno - sve pada u vodu.

Pušteni su iz zatvora i čak mislim da su naplatili dobre pare od Federacije.I neka su.Samo,ja bih te pare odbijao od bubrega ondašnjim tužiocima i istražiteljima koji su pribavili "dokaze" kojima su ljudi osuđeni na smrtne kazne.

Nešto slično kao i slučaj onog Šljive što su ga Srbi uhapsili na Trebeviću 1996 kad je skupljao čahure.Jesi li bio kod Cace? jesam.Jesi li klao- jesam.Koliko si silovao - ne znam ni broja.A on psihički bolesnik i padavičar koji čak ni vojsku nije služio...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40702
Joined: 29/06/2011 23:39

#918 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by dječak sa šibicama »

Sljivao priznao i sta je bilo i sta nije bilo.

A nije bio u vojsci, motao se oko Cacinog staba kao i svi mangupi gore, veze on nema ko je sta radio. Dao izjavu (prisilili ga naravno) da je moj dobar prijatelj bio jedan od glavnih koljaca na Kazanima, a decko imao 16 godina kad je poceo rat. Prijavio se u ZB, negdje u maju na Zlatistu sretne se oci u oci sa srpskim vojnikom, ubije ga od cistog straha i jedan i drugi se skamenili od straha i ovaj prvi pucao instiktivno. Donijeli ga kuci kao heroja na ramenima, on sav zelen u licu, povracao danima, nije sebi dolazio od soka. I onda srpski mediji pisu vec godinama, "XXX klao Srbe na kazanima".

I za Heraka mi je u startu bilo sumnjivo, prvo sam mislio da je lud zbog onog nenromalnog pogleda, kasnije skuzim da je bio maltretiran i da je takav bio od straha.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#919 Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

Idemo, dan po dan, šta se sve dešavalo u gradu od 5. aprila do sredine oktobra 1995.
Za dio koji se desio do februara 1994., kao uvod u eventualne rasprave, kopiraću ovdje dijelove iz UN-ove "Study of the Battle and Siege of Sarajevo" koja je objavljena u decembru 1994.

Sljedeće tri i po godine su nam na raspolaganju ...
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#920 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by oridjidji »

Samo naprijed. :thumbup:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#921 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

5. april 1992.

Image

Image

Image
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#922 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by L u c i f e r »

Beskrajna noćna mora.

Tako ga se ja sjećam.

Bez preciznih datuma.
__Phoenix__
Posts: 2676
Joined: 25/10/2013 20:44

#923 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by __Phoenix__ »

Ako se dobro sjećam, u filmu Vanzemaljci iznad Sarajeva rekoše da je prva žrtva bila negdje na Humu, ne znam koji je to mjesec?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#924 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by VjecitiStudent »

Ramo Biber, radnik žičare, ubijen ispod Vidikovca i Kenan Demirovic sa Kobilje Glave su prve žrtve, ubijeni 2. marta.

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... boravljeni
__Phoenix__
Posts: 2676
Joined: 25/10/2013 20:44

#925 Re: Hronologija rata u Sarajevu

Post by __Phoenix__ »

Da li su to već bile paravojne formacije na terenu, uvježbavali, možda su obojica bili na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme...
Post Reply