Prvi korpus ARBiH

Post Reply
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#876 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by krakatoa »

k3ngur wrote:
krakatoa wrote:
Gile Šampion wrote:Bilo je gore dosta jedinica od strane ARBiH,koje su realno bile u totalnom rasulu,bježaniji,slabo opremljene i koordinirane,ali glavni teret udara i odbrane koliko ja znam podnijela su 17-ta krajiška,7 Muslimanska i jedinice iz sastava Fočanske brigade. Zatim tada 4 motorizovana(Butmir,S.Kolonija,Hrasnica),5 motorizovana(Dobrinja) te jedinice iz okoline Hadžića-Lokve,mislim da su bile neke manje grupe Crnih Labudova,Vikićevi,Laste itd. ali prve 3 brigade su odigrale odlučujuću ulogu u odbrani.

Znam da se okršaj izmedju četnika i boraca iz Dobrinje odigrao na lokalitetu Malog polja.Prvi susret je bio tako blizak,da su obje strane iznenadile jedna drugu.Na kraju su hvala Bogu četnici popušili foru :run:

To što opet pričaju da je ratko mladić mogao zauzeti Igman,ali da je politika odigrala odlučujuću ulogu,to su čiste besmislice.Pa taj idiot gdje god je mogao da vojnički uđe,on je ušao,zauzeo i napravio genocid.Da je mogao uzeti Igman,uzeo bih ga,da je mogao uzeti Bihać uzeo bi ga,da je mogao uzeti Goražde isto tako uzeo bi...itd,itd...

Nikad neću zaboraviti noć kad sam oca i brata ispraćao na Igman kroz tunel...Gore se planina prolama od grmljavine granata i borbi,ja ostajem pred tunelom,oni odlaze u borbu...noć...srce da pukne :-?


I sad mi dođe dijaspora nakon svega toga i priča mi kako im je teško bilo i kako vole Bosnu... :twisted:
Svaka čast na postu :thumbup: . Tim gov**rima treba oduzeti državljanstvo pod hitno i deportovati iz zemlje.
'Gov**ri'...hmmm...

Volio bih da upoznas mog druga i da mu kazes to u oci, pa onda da on tebi isprica kako je on kao 8godisnjak spasio svoju 5 godisnju sestru skacuci sa prozora dok su mu ubijali majku i oca.

Ili da upoznas jednu djevojku ovdje u melburnu iz prijedora gdje su joj ubili oca i majku ispred ociju.

Ili mojoj zeni, gdje su joj ubili oca, dajdzu i amidzu u marsu smrti i da je zakopala svog oca tek prije tri godine sa pola tijela i pola glave.

I ostalima koji su prosli slicno.

Hebala vas vise dijaspora, ccccc.....
Ja jesu patili :-) . Što nam nisu pisali da im paket pomoći pošaljemo. :run:
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#877 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by mudrac2 »

agent_zero wrote:
Nije ti PM ništa dužan odgovarati... Zavali se u svoju kožnu budžetsku fotelju u SDA centrali i uživaj i dalje s bagrom.
šta si ti, advokat njegov, žena mu, guzni haver, ili se samo trudiš ispasti pametan?
Last edited by mudrac2 on 24/07/2015 17:39, edited 1 time in total.
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#878 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by mudrac2 »

.
doboj71
Posts: 587
Joined: 21/07/2011 05:20

#879 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by doboj71 »

Sarajmen wrote:
PM72 wrote:
sumirprimus wrote:A kako deffinirate one koji su citav rat u rovu bili a danas su dijaspora?
:thumbup:

Imaju i muda i pamet. :mrgreen:
:D :thumbup:
dje me nadje. :D
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#880 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Grean »

Kako kazu, sto nije napisano nije se ni desilo. Procitah postove @ramzesa, @mujice i povezah neka desavanja i stuacije iz tih dana. Meni u svakom slucaju interesantno, nakon tolikih godina. Sto se mene tice prilicno neinteresantna prica, nista toliko napeto ali meni bitno.

Taj treci dan kao sto rekoh pocinje u Hrasnici, budjenje u toj podrumskoj kuglani, vec rano ujutro dolazi jos nasih iz brigade iz grada koji nam se pridruzuju. Dolazi i komandant, tadasnji (ili je vec tad bio zamjenik). Poslije cu saznati da nas je bilo ukupno 182 dobrovoljca (po onoj zahvalnici koju smo dobili) iz nase brigade koji su izasli u nekoliko grupa.

Dolazi komanda da ova nasa grupa, koja je izasla drugi dan, treba da ide na Golo brdo da smijeni Hrasnicku brigadu na polozajima koje su drzali cetiri dana bez smjene. Odmah idu ona pitanja izmedju nas sto li bas mi od svih 180 i kusur koji su izasli ali hajde, zaduzit cemo konzerve (tad prvi put vidimo one Hamburg, govedje, plava etiketa, boli glava konzerva) cigare i uputiti se gore. Idemo prema Stojcevcu odakle cemo se penjati pod Golo brdo. Dan je pravi ljetni, dobro vruce. Ne sjecam se koliko smo se penjali ali se sjecam da je uspon zestok, pogotovo po onoj vrucini. One Igmanske rize su nista u poredjenju sa ovom rutom, bukvalno se ne snimjes zaustaviti jer odmah klizes nizbrdo. Najgore je bilo onom sa ko je nosio konzerve koje smo zaduzili za citav vod.

Fali mi dio filma kome smo se javili i kako smo se spojili sa momcima koji su bili gore. Sjecanje se vraca na momenat kad smo se pojavili, bio je mrak, niko gore nije znao da dolazimo i da cemo ih smijeniti. Uglavnom primili su nas, obasnjavaju da po mraku ne mozemo praviti smjenu pa ce nas rasporediti sutra. Daju nam nekog vodica da nas provede, momak iz grada ne sjecam se koja jedinica ali nije 104. On nekakva nahlada, zeza se putem dok idemo prema odredistu, idemo po tom mraku nekim sirim putem prst pred okom se ne vidi, da bi on u po frke stao i sad idu informacije ono od usta do usta, sapatom, izgleda da je lola zalutao (kasnije cu ga sresti, mozda godinu dana nakon toga kad sam se vracao sa jednog drugog terena, uvalio se na obezbjedjenje tunela, uzese mi pet litara rakije koje sam ponio da prodam i izvadim licne troskove, za lijeka im trebale, ne njima nego onima koji su kontrolisali tunel i drzali monopol). Vracamo se nazad i tu nas opet docekaju Hrasnicani, napadaju njega kako ce nas povesti glavnim putem, putem koji razdvaja nas i njih nakon pada Golog brda. Uglavnom bio je rizik da nasi opletu po nama pa da onda i cete nadodaju sa Golog brda.

Posto nema smjene navece idemo na spavanje iza linije, smjestaju nas u "vrtacu" (prvi put cujem izraz), sto je u stvari jedno udubljenje u sumi pod vedrim nebom (da ne bi neko pomislio da je kakav objekat). Tu dolazimo do onog mog kombinezona u kojem sam se zaputio u sumu, ne nanja sta znaci ljetna noc na Igmanu pod vedrim nebom i ublazavajuce oolnosti da sam kupio onaj maskirni prsluk za 2-3 kutije cigara. Lijezemo, nemamo ni deke, cebad bilo sta ni pod sebe ni na sebe. Spavali smo ko sardine, pribijali se jedan uz drugog zbog zime :oops: (ma zajebi homofobiju). Budis se u sred noci i imas osjecaj da je hladnoca nesto fizicko sto izbija iz zemlje i ulazi u tijelo ko' alien (ujutro smo saznali da su cebad bila u "bajti" (jos jedan interesantan izraz za ove nove narastaje) deset metara od nas. Organizacija na nivou.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#881 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

sad govorim vizevi posta iznad ali i nekih drugih pisanja i sjecanja vojnika.....nevjerovatna je ta logistika bila pas im mater sda-ovsku svercersku. fakticki borci su samofinansirali sami sebe i borbu.
citam pospanka rahmetli i on kaze da kad su dosli u brezu 93. u izvidjacko diverzantske akcije, njihov komandant je isao u zenicu da kupi neke raketne bacace i granate. hej...cuj da kupi. ili prevoz vojske u sred rata....nevjerovatno...ono snalazi se kako znas...stopaj, kaci se za svercerske kamione, hodaj pjeske s mjesta na mjesto danima....
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#882 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

sumirprimus wrote:A kako deffinirate one koji su citav rat u rovu bili a danas su dijaspora?
Ako Bog da svi ćemo mi biti dijaspora ... :oops:
PM72
Posts: 17648
Joined: 30/04/2012 16:54

#883 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by PM72 »

Ramzess Veliki wrote:
sumirprimus wrote:A kako deffinirate one koji su citav rat u rovu bili a danas su dijaspora?
Ako Bog da svi ćemo mi biti dijaspora ... :oops:
Ja se već osjećam dijasporom u vlastitom gradu u ovoj najezdi istočnjaka,sandžaklija,arapa svih vrsta,prosjaka,ciganije svake fele...
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#884 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

karanana wrote:sad govorim vizevi posta iznad ali i nekih drugih pisanja i sjecanja vojnika.....nevjerovatna je ta logistika bila pas im mater sda-ovsku svercersku. fakticki borci su samofinansirali sami sebe i borbu.
citam pospanka rahmetli i on kaze da kad su dosli u brezu 93. u izvidjacko diverzantske akcije, njihov komandant je isao u zenicu da kupi neke raketne bacace i granate. hej...cuj da kupi. ili prevoz vojske u sred rata....nevjerovatno...ono snalazi se kako znas...stopaj, kaci se za svercerske kamione, hodaj pjeske s mjesta na mjesto danima....
pa senaid memić, načelnik ilidže, u ratu logističar i švercer, tj ratni profiter je javno govorio da je prodavao oružje našima da bi novo mogao kupovati, zakon tržišta. to je ta finta što neki dan reče sejo brajlović :-D
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#885 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by rajvosa^ »

windows11 wrote:
karanana wrote:nisam bio, ali iz onog sto sam ja cuo i procitao, a eto nek mi ovi ljudi koji znaju iz prve ruke ili su culi potvrde ili negiraju, ali je upravo period 92-ljeto 93 i doveo do loseg stanja, javasluka i lose odbrane u ljeto 93.
jelde da su gore tadau toj prvoj godini bili raznorazni samoproglaseni komandanti, oslobodioci sarajeva, ovo ono, a u sustini nista nisu uradili i u sustini je vise sukoba bilo izmedju njih samih nego sto se okretalo prema chetnicima? naravno cast izuzecima i nekim polozajima, ali mnogi su se samo shepurili i zaposjeli hotele igman i borik misleci da ce tu docekati kraj rata i postati vlasnici istih.
Upravu si sve sto si rekao.Mi smo izasli gore prvih dana 93 pod izgovorom sprema se velika akcija oslobadanja Sarajeva.Medutim nidze veze ni akcije ni nicega cak sta vise uletimo ni krivi ni duzni u vrijeme kad su se jukini popucali s ostatkom armije,I dio jedinice nam Jukini zadrze i maltretiraju na izlasku iz grada a mi posli puni elana kontamo sad gore armija od hiljada ljudi jos samo ceka nas i krece lom.Tako da ti mogu rec da 93 sve do juna jula nije bilo nekih akcija sve dok cete nisu krenule s ovom akcijom.Mi nismo imali s cim ici na njih dole a oni opet nisu bili svjesni da je nas gore tako malo pa nisu ni pokusavali popet gore.A u principu mogl su vrlo lako doc i preko noci zauzet citavu planinu.Sto se tice 92 pricali su nam da je veliku ulogu odigrao legendarni pokojni Cedo Domuz.Srbin koji je dosao i javio nasim sta cete spremaju i poveo nase gore i tako spasio Igman da ne padne njima u ruke.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/cedomir- ... /140730009
greenergy
Posts: 54
Joined: 23/02/2013 21:03

#886 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by greenergy »

Admir_1984 wrote:može li neko nešto više o odbrani Igmana 1992, neki dan gledma na tv-u obilježavanje 21-e godine od te bitke :roll:
Nije bila odbrana, nego napad na Vojkoviće.
Iznenađenje nije uspjelo.
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#887 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by mudrac2 »

greenergy wrote:
Admir_1984 wrote:može li neko nešto više o odbrani Igmana 1992, neki dan gledma na tv-u obilježavanje 21-e godine od te bitke :roll:
Nije bila odbrana, nego napad na Vojkoviće.
Iznenađenje nije uspjelo.
baš me čudi jer imalo je sve potrebne elemente za uspjeh.

Napali su u sred bijela dana. Svi napadaju ujutro a mi u podne, toplog i sunčanog dana. Ovoga se ni napoleon nebi dosjetio

akciju osmislio školovani kerovođa himself, poslije rata je marljivo studirao pa završio političke.

do famosa se spuštali na dijelu gdje nije bilo šume. Logično, da efekat iznenađenja bude još veći.

Autor ove briljantne akcije danas je ugledni političar i biznismen. A ovi što su izginuli, nije problem, rat je bio.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#888 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Matijevic_Vlado »

Jel pokiso Kirba? Podsjeca me malo na Karadzica kako danas prijeti srbima :D, kao referendumom ce zivot sebi pretvoriti u nocnu moru. I nas kmet kantonalni premijer likuje kako smo jucer ubili bas tu zlu srbiju u kosarci. A govnara Hadzihafizbegovica da ne spominjem, on jad prica sta je sve njegova domovina. Necu psovati al sve im najgore zelim. Na tv1 vele kako je 10000 ljudi danas gore bilo, jest al u k., na tvsa je bio prijenos uzivo, ako je bilo 500 ljudi nek se nogom u guzicu udaraju
greenergy
Posts: 54
Joined: 23/02/2013 21:03

#889 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by greenergy »

mudrac2 wrote:
greenergy wrote:
Admir_1984 wrote:može li neko nešto više o odbrani Igmana 1992, neki dan gledma na tv-u obilježavanje 21-e godine od te bitke :roll:
Nije bila odbrana, nego napad na Vojkoviće.
Iznenađenje nije uspjelo.
baš me čudi jer imalo je sve potrebne elemente za uspjeh.

Napali su u sred bijela dana. Svi napadaju ujutro a mi u podne, toplog i sunčanog dana. Ovoga se ni napoleon nebi dosjetio

akciju osmislio školovani kerovođa himself, poslije rata je marljivo studirao pa završio političke.

do famosa se spuštali na dijelu gdje nije bilo šume. Logično, da efekat iznenađenja bude još veći.

Autor ove briljantne akcije danas je ugledni političar i biznismen. A ovi što su izginuli, nije problem, rat je bio.
A onaj dio igmana iznad Vojkovica, tamo je prilično gusta šuma i na početku su zauzeeli nekoliko prvih rovova. Ali povlačenje je bilo skoro nemoguće, zbog velikog i dugog uspona tako da je jedina zaštita od artiljerije bila samo drveće.
User avatar
Jolpaz
Posts: 570
Joined: 15/04/2010 20:51
Location: Minder

#890 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Jolpaz »

Matijevic_Vlado wrote:Jel pokiso Kirba? Podsjeca me malo na Karadzica kako danas prijeti srbima :D, kao referendumom ce zivot sebi pretvoriti u nocnu moru. I nas kmet kantonalni premijer likuje kako smo jucer ubili bas tu zlu srbiju u kosarci. A govnara Hadzihafizbegovica da ne spominjem, on jad prica sta je sve njegova domovina. Necu psovati al sve im najgore zelim. Na tv1 vele kako je 10000 ljudi danas gore bilo, jest al u k., na tvsa je bio prijenos uzivo, ako je bilo 500 ljudi nek se nogom u guzicu udaraju
Bio gore, mozda i vise od 10000 ljudi...
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#891 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by mudrac2 »

greenergy wrote:
mudrac2 wrote:
greenergy wrote:
Nije bila odbrana, nego napad na Vojkoviće.
Iznenađenje nije uspjelo.
baš me čudi jer imalo je sve potrebne elemente za uspjeh.

Napali su u sred bijela dana. Svi napadaju ujutro a mi u podne, toplog i sunčanog dana. Ovoga se ni napoleon nebi dosjetio

akciju osmislio školovani kerovođa himself, poslije rata je marljivo studirao pa završio političke.

do famosa se spuštali na dijelu gdje nije bilo šume. Logično, da efekat iznenađenja bude još veći.

Autor ove briljantne akcije danas je ugledni političar i biznismen. A ovi što su izginuli, nije problem, rat je bio.
A onaj dio igmana iznad Vojkovica, tamo je prilično gusta šuma i na početku su zauzeeli nekoliko prvih rovova. Ali povlačenje je bilo skoro nemoguće, zbog velikog i dugog uspona tako da je jedina zaštita od artiljerije bila samo drveće.
kažu da su ih četnici odmah spazili i kamerama snimali kad su silazili sa igmana. žalosno je da glavni "strateg" ovog kolektivnog samoubistva nije odgovarao. čak šta više, nekad kasnije je dobio i zlatnog ljiljana.
greenergy
Posts: 54
Joined: 23/02/2013 21:03

#892 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by greenergy »

Ima u druga verzija, da su slučajno otkriveni, odnosno da su se sami otkrili.
Usred tog mirnog dana jedan rafal iz mitraljeza je ispucan u pravcu igmana direktno po jedinicama koje su čekale pritajene nedaleko od prvih rovova.
Mislili su da su otkriveni i krenuli su u napad, međutim taj rafal je opaljen iz razloga da se procisti cijev prije čišćenja tog oružja.
Tako da su obje strane bile iznenađene, jedna jer je mislila da je otkrivena a druga jer je otkrila napad.
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#893 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by hillbill »

sumirprimus wrote:A kako deffinirate one koji su citav rat u rovu bili a danas su dijaspora?
glupani....oni isli kad su se pametni vracali....................................i ja sam u toj grupi glupsona
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#894 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

o kojoj akciji na vojkovice pricate?
jel govorite o onoj na famos 92?
greenergy
Posts: 54
Joined: 23/02/2013 21:03

#895 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by greenergy »

mudrac2 wrote:
greenergy wrote:
mudrac2 wrote: akciju osmislio školovani kerovođa himself, poslije rata je marljivo studirao pa završio političke.

do famosa se spuštali na dijelu gdje nije bilo šume. Logično, da efekat iznenađenja bude još veći.

Autor ove briljantne akcije danas je ugledni političar i biznismen. A ovi što su izginuli, nije problem, rat je bio.
A onaj dio igmana iznad Vojkovica, tamo je prilično gusta šuma i na početku su zauzeeli nekoliko prvih rovova. Ali povlačenje je bilo skoro nemoguće, zbog velikog i dugog uspona tako da je jedina zaštita od artiljerije bila samo drveće.
kažu da su ih četnici odmah spazili i kamerama snimali kad su silazili sa igmana. žalosno je da glavni "strateg" ovog kolektivnog samoubistva nije odgovarao. čak šta više, nekad kasnije je dobio i zlatnog ljiljana.
U dan danas uticajan nesmije mu se ime napisati.
User avatar
_Reds_
Posts: 9326
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#896 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by _Reds_ »

Nisma razumio jel vo govorite o Bitci za Famos ili pokušaju presjecanja puta Sarajevo-Trnovo kod Krupackih stijena ??
oksi
Posts: 33
Joined: 19/04/2014 06:51

#897 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by oksi »

jedno pitanje, off topic....dali biste se vi dobrovoljno borili kad bi dosao u pitanje opstanak BiH. Dali bi se odazvali ili pomogli u stvaranju jedinica koje bi se stavile pod komandu OSBiH?

Ja licno nebi, nebi mogao zdravlja radi, inace bi kada bi bio zdrav.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#898 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by sparky »

Oksi, ovdje piše 75% ljudi koji su u vrijeme agresije bili u IKM "Tatina Muda". 10% onih koji su bili premladi za rat, 10% onih koji nisu učesnici i 5% ljudi koji su nas branili i mogu nam nešto napisati.
Priče o tome šta bi bilo kad bi bilo su priče za one sto im je bilo teško u Minhenu, na položajima oko Frankfurta i neizivljenu omladinu.
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#899 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by mudrac2 »

_Reds_ wrote:Nisma razumio jel vo govorite o Bitci za Famos ili pokušaju presjecanja puta Sarajevo-Trnovo kod Krupackih stijena ??
da, napad na famos. neki dan bila godišnjica.
PM72
Posts: 17648
Joined: 30/04/2012 16:54

#900 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by PM72 »

mudrac2 wrote:
_Reds_ wrote:Nisma razumio jel vo govorite o Bitci za Famos ili pokušaju presjecanja puta Sarajevo-Trnovo kod Krupackih stijena ??
da, napad na famos. neki dan bila godišnjica.
pitaj se malo bolje.Godišnjica pokolja u Famos-u i "odbrana Igmana" su dvije različite stvari.
Post Reply