Prvi korpus ARBiH

Post Reply
Seawolf
Posts: 7685
Joined: 14/06/2012 22:59

#851 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Seawolf »

sparky wrote:105mm, osnovna namjena mu je antisnajpersko djelovanje. Mada su ga strumfovi koristili kao prevozno sredstvo. Ako mislimo na isto.
Amx
Ako mislite na ovo vozilo, koje se može vidjeti na prvom snimku:

Image
radi se o oklopnom izviđačkom vozilu ERC 90 Sagaie, kojeg je proizvodio Panhard, a osnovno naoružanje mu je top kalibra 90 mm.

AMX-10RC je drugačije, komplikovanije i skuplje oklopno borbeno vozilo, koje je proizvodio GIAT i njegovo glavno naoružanje jeste top kalibra 105 mm:

Image
AMX-10RC nije učestvovao u mirovnim, ili interventnim snagama, tokom rata u BIH.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#852 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by sparky »

Hvala na ispravci, dosta liče pa sam pomiješao.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#853 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

JoseMujica wrote: o kojoj hrasničkoj liniji govoriš?

104 viteška je začepila rupu na Obješenjaku...uajedno sa jednom Vikićevom četom koja se nastavljala na nas prema Crnom vrhu i hotelu Igman
Kosa iznad hotela Mrazište pa prema Malom polju.
Mislim da su gore bili Solakovićevi?
Bili ...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#854 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

trocadero wrote:Касно синоћ завршише Грандовци па се не стигох јавити. :D Још се завадих са женом...хоће да гласа за оног Македонца а јој велим да јој је све џаба јер ће мој Босанац побједити, од галаме ђецу разбудишмо. Уљепша ми Харис дан заједно са Нолетом. Јест да нешто не готивим ту врсту музике али да се затекнем пијан у кафани гдје он пјева задњу би ми пару из џепа извукао. :D

Аха.... тема Игман 1993. Рамзес,
Ти си мени драг и ја поштујем оно што пишеш, само понекад не могу разлучити јел се зајебаваш или мислиш озбиљно.
Тачно је да смо имали озбиљних губитака на Проскоку, високо,високо двоцифрен број али људства за даље напредовање је било итекако. Заузимањем Трнова и околине дошло је до спајања Сарајевског и Херцеговачког корпуса и смањења дужине фронта. Још су ту биле и придодате елитније јединице из Бјељине, Зворника, Крајине ...У то вријеме ВРС је имала највише војске на сарајевском ратишту током читавог рата.
Не знам какве наше цивиле смо ми могли слати испред линија да глуме Бошњаке у вашим редовима и дижу панику како иде 100 000 "четника". Тад ниједног српског цивила у Трнову и околним селима није било. Једино да смо Војковћане довозили па њих слали код мрских нам "балија"!
Нема логике, ко би такво нешто уопште и радио.
За радне водове са Илиџе сувишно је и коментарисати. Имали смо ми тад пречег посла са друге стране Игмана око Голог Брда :D !

Кад су дошли Французи наши су се по договору повукли са Игмана и Бјелашнице километрима далеко од мјеста гдје си ти ишао у извиђање тако да никог ниси ни могао видјети. То што си наилазио на СДО :thumbup: бивше ЈНА ( пасуљ са сланиницом ммм.., гавриловић нарезак, карнекс паштета) је знак да нам тад још прехрамбена логистика била добра. Забрињавајуће је било кад су после остале углавном икарове конзерве јер је то био знак да би могли изгубити рат! :D
U j...ti što smo nas deseterica mogli najebat' ... :shock:
Ovo za radne vodove sam čuo u komandi u Hrasnici četiri dana nakon tog haotičnog dana.

Dobro je ova moja ekipa prošla, trebali smo "začepiti rupu u odbrani" na Velikom Polju. :lol: :lol: :lol:
A za gunjeve i čizme nisam slagao ...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#855 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

Ramzess Veliki wrote:
JoseMujica wrote: o kojoj hrasničkoj liniji govoriš?

104 viteška je začepila rupu na Obješenjaku...uajedno sa jednom Vikićevom četom koja se nastavljala na nas prema Crnom vrhu i hotelu Igman
Kosa iznad hotela Mrazište pa prema Malom polju.
Mislim da su gore bili Solakovićevi?
Bili ...
nisu gore bili hrasničani 100%

104. viteška bila na Obješenjaku...na nas vezali Vikićevi prema Crnom vrhu
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#856 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

JoseMujica wrote:
Ramzess Veliki wrote:
JoseMujica wrote: o kojoj hrasničkoj liniji govoriš?

104 viteška je začepila rupu na Obješenjaku...uajedno sa jednom Vikićevom četom koja se nastavljala na nas prema Crnom vrhu i hotelu Igman
Kosa iznad hotela Mrazište pa prema Malom polju.
Mislim da su gore bili Solakovićevi?
Bili ...
nisu gore bili hrasničani 100%

104. viteška bila na Obješenjaku...na nas vezali Vikićevi prema Crnom vrhu
Gore mi nikoga nismo zatekli. Imali smo samo more dezinformacija.
Kad su nas istresli na Velikom polju zatekli smo samo Zukine kako se pakuju i odlaze.
Zatim su nas poslali na Malo polje, kao tu će nam biti baza. Usput smo našli ovcu.
Regrutovali smo je i zapekli. Ostala je da nas čeka naslonjena na zid hotela na Malom polju.
Mislim da je ta ovca o stvarnoj situaciji znala više nego mi jer je ostala da svjedoči nakon što su nas povukli u Hrasnicu.
A mislim da je sigurno znala više od naše Dobrinjske komande, ali nije bila član stranke ... :sad:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#857 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

ma bio je opći haos....mi smo izašli pješke gore...samo su nas digli i poslali naprijed bez stvarnog cilja...gore na Obješenjaku smo sreli Vikićevu četu koja se povlačila sa Bjelašnice i govore oni da je gore haos, da se svi povlače i oni gore došli i samo se vratili nazad....nit su imali pojma đe su linije ni šta da rade i okrenuli se i pošli natrag.

Kažemo im mi da nemaju kud nazad i ostanu ljudi sa nama i formiramo tu novu liniju da povežemo sa hrasničkim položajima iznad Kamenoloma. Linija je formirana nako pjevački, sa grudobranima od naslaganog kamena....jebga kako se ko snalazio i kolko nije bio lijen :roll: Već sutra nas napadaju i zauzimaju dva rova na spoju mojih sa vikićevcima. Na sreću imali su gubitke, pa nisu u tom trenutku ne forsiraju dalje naprijed, a mi smo se samo povukli 50 metara natrag na drugo brdašce i formirali novu liniju.

Te noći nam Fiko šalje ljude iz Kijeva i Trnova....njih skoro 100 koji su ranije sišli u Hrasnicu i on ih je priključio našoj brigadi....ljudi dolaze sa krampama i lopatama, ne ko mi indijanci mahajući rukama :D T tokom noći se ukopavamo, baš onio rovovi dubine i po metar i po + grudobrani kamen + drvo. Narednih 7-10 dana i ne sjećam se više nas konstantno napadaju od svitanja do mraka. U nekoj ludoj sreći ne sjećam se da smo imali tu gubitaka, možda par ranjenih. Najsmješnija situacija je da nam nakon 5 dana konstantnog rokanja donose popunu municije, vjerovali ili ne, po 2 kutije metaka po vojniku :shock:

Uglavnom nisu uspjeli da prođu dalje. Nekad prije toga ili poslije toga su nas slali da pokušamo vratiti Golo brdo na drugoj strani Igmana...to je bio debakl :(
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#858 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

Uh, i mi smo tu upali k'o sa Marsa ... navikli na uličnu borbu, a ubace nas u šumu ... valjda su mislili - ove će se budale snaći kako god.
Sreća da sam planinario tim terenom, prepuzao sam ga svojedobno više puta pijan četverenoške tražeći planinarski dom u kom se napih pa sam kao najiskusniji povukao pravilne geostrateške manevre uvlačeći i izvlačeći ekipu kudkojimilimoji manevrom.
Tad smo prvi puta nasadili one šljemove.
Tek poslije rajaj skontala da su korisna stvar.

Ja da sam srbin pravo bi me sramota bila ... tolika tehnika, vojni kadar, sva moguća podrška i ne dobiti rat protiv nas neorganizovanih, gladnih, nenaoružanih ...
:lol: :lol: :lol:
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#859 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by GaRGa »

Ramzess Veliki wrote:Uh, i mi smo tu upali k'o sa Marsa ... navikli na uličnu borbu, a ubace nas u šumu ... valjda su mislili - ove će se budale snaći kako god.
Sreća da sam planinario tim terenom, prepuzao sam ga svojedobno više puta pijan četverenoške tražeći planinarski dom u kom se napih pa sam kao najiskusniji povukao pravilne geostrateške manevre uvlačeći i izvlačeći ekipu kudkojimilimoji manevrom.
Tad smo prvi puta nasadili one šljemove.
Tek poslije rajaj skontala da su korisna stvar.

Ja da sam srbin pravo bi me sramota bila ... tolika tehnika, vojni kadar, sva moguća podrška i ne dobiti rat protiv nas neorganizovanih, gladnih, nenaoružanih ...
:lol: :lol: :lol:

e na ovo se sve svodi na kraju ;)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#860 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

GaRGa wrote: e na ovo se sve svodi na kraju ;)
Upravo tako. Evo ovo što reče Trocadero, nabrojao je svu silu jedinica, specijalaca, dobro opremljenih i naoružanih ... nas je deseterica (bilo nas je jedanaest, ali je jedan puk'o usput od panike kad smo shvatili u šta idemo i pobjegao je nazad, zatim je puk'o još jedan ali sam mu dao tabletu Demetrina pa se usvejednio i sve mu postalo veselo) otišlo na tu armadu.
I bruke njihove, zamajavali smo ih pola dana, a sve oko nas je bilo pusto. :D
Na hotelu Mrazište sam bio sa četvericom, ostale smo razvukli sa jednom zoljom na makadamski put od hotela Igman, a dvojicu sa jednim RPG-om na glavnu cestu. Između nas je mogao bataljon proći da ga ne primijetimo. :lol:
Ti specijalci sa kornjačama su nam se podvukli ispod ceste ali nisu napadali, čekali su podršku "praga".
Neko je rekao da idu tri prage na nas, valjda su nas htjeli razbucat'.
I uzmem motorolu i k'o fol pričam odnekle sa nekim na Velikom polju, a nas dvojica stojimo jedan pored drugog:
- Kosa 26 zove Kosu 25, čujem da imaš problem, poslaću ti tri Strijele da ti to riješe (kakve Strijele, sretni smo bili da prvi puta imamo po četiri puna okvira i par ručnih bombi ... :roll: ).
- Kosa25 Kosi 26, ne šalji nikoga, neka idu kako smo planirali, uhvatićemo ih u "potkovicu" neće znati šta im se desilo!"
... i čuješ prage se povlače ... :lol: :lol: :lol:

Palo mi je tad na pamet da se moramo maknuti odatle i riješio sam da ih obiđemo i napadnemo sa desnog krila ... nisam pio Demetrine nego mi je prirodno falila koja daska u glavi. :lol: :lol: :lol:
I pošaljem upit komandi na Malom polju, a onaj glupan u eter kaže:
- Ne povlačite se, znam da vas je malo ..." - i tad navale na nas. Sreća stigoše i četverica iz Šklapa ... malo krhanja, i izvlačenje ... za nama se čuje buka kamiona, tenkova, aviona i Transformera ... i opet trik sa motorolama ... pustimo u eter sljedeće:
- Vraćam glavninu snaga, ostavljam ekipu za zasjedu i za zaprečavanje, spremite doček glavnini."
... i odjednom se pogasiše vozila iza nas, pada prvi mrak, stala armada ... :lol: :lol: :lol: ... ne trebam govoriti da je Malo polje bilo napušteno i put do Golog Brda prazan. :lol: :lol: :lol: Nisu smjeli krenuti do zore. :D

A nas šaka jada, ne znamo po šumi ni koračati, a ne da se borimo. :D

E ja bih se na njihovom mjestu objesio od sramote. :lol: :lol: :lol:
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#861 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Dobrinja80 »

Seawolf wrote:
sparky wrote:105mm, osnovna namjena mu je antisnajpersko djelovanje. Mada su ga strumfovi koristili kao prevozno sredstvo. Ako mislimo na isto.
Amx
Ako mislite na ovo vozilo, koje se može vidjeti na prvom snimku:

Image
radi se o oklopnom izviđačkom vozilu ERC 90 Sagaie, kojeg je proizvodio Panhard, a osnovno naoružanje mu je top kalibra 90 mm.

.[/q-uote]

Da. Koja je njihova uloga na Igmanu. Otkud oni tu?
Seawolf
Posts: 7685
Joined: 14/06/2012 22:59

#862 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Seawolf »

Dobrinja80 wrote:
Seawolf wrote:
sparky wrote:105mm, osnovna namjena mu je antisnajpersko djelovanje. Mada su ga strumfovi koristili kao prevozno sredstvo. Ako mislimo na isto.
Amx
Ako mislite na ovo vozilo, koje se može vidjeti na prvom snimku:

Image
radi se o oklopnom izviđačkom vozilu ERC 90 Sagaie, kojeg je proizvodio Panhard, a osnovno naoružanje mu je top kalibra 90 mm.
Da. Koja je njihova uloga na Igmanu. Otkud oni tu?
U sastavu Izviđačke čete Legije Stranaca Francuske vojske, nalazilo se 8 do 12 oklopnih borbenih izviđačkih vozila Panhard ERC 90 Sagaie.

Osnovna namjena im je borbeno izviđanje i vatrena podrška. Nihov top od 90 mm je bilo najsnažnije oruđe koje je Legija Stranaca imala u svome naoružanju, tokom učešća u Zaštitnim snagama u BiH.
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#863 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by trocadero »

Ramzess Veliki wrote:
GaRGa wrote: e na ovo se sve svodi na kraju ;)
Upravo tako. Evo ovo što reče Trocadero, nabrojao je svu silu jedinica, specijalaca, dobro opremljenih i naoružanih ... nas je deseterica (bilo nas je jedanaest, ali je jedan puk'o usput od panike kad smo shvatili u šta idemo i pobjegao je nazad, zatim je puk'o još jedan ali sam mu dao tabletu Demetrina pa se usvejednio i sve mu postalo veselo) otišlo na tu armadu.
I bruke njihove, zamajavali smo ih pola dana, a sve oko nas je bilo pusto. :D
Na hotelu Mrazište sam bio sa četvericom, ostale smo razvukli sa jednom zoljom na makadamski put od hotela Igman, a dvojicu sa jednim RPG-om na glavnu cestu. Između nas je mogao bataljon proći da ga ne primijetimo. :lol:
Ti specijalci sa kornjačama su nam se podvukli ispod ceste ali nisu napadali, čekali su podršku "praga".
Neko je rekao da idu tri prage na nas, valjda su nas htjeli razbucat'.
I uzmem motorolu i k'o fol pričam odnekle sa nekim na Velikom polju, a nas dvojica stojimo jedan pored drugog:
- Kosa 26 zove Kosu 25, čujem da imaš problem, poslaću ti tri Strijele da ti to riješe (kakve Strijele, sretni smo bili da prvi puta imamo po četiri puna okvira i par ručnih bombi ... :roll: ).
- Kosa25 Kosi 26, ne šalji nikoga, neka idu kako smo planirali, uhvatićemo ih u "potkovicu" neće znati šta im se desilo!"
... i čuješ prage se povlače ... :lol: :lol: :lol:

Palo mi je tad na pamet da se moramo maknuti odatle i riješio sam da ih obiđemo i napadnemo sa desnog krila ... nisam pio Demetrine nego mi je prirodno falila koja daska u glavi. :lol: :lol: :lol:
I pošaljem upit komandi na Malom polju, a onaj glupan u eter kaže:
- Ne povlačite se, znam da vas je malo ..." - i tad navale na nas. Sreća stigoše i četverica iz Šklapa ... malo krhanja, i izvlačenje ... za nama se čuje buka kamiona, tenkova, aviona i Transformera ... i opet trik sa motorolama ... pustimo u eter sljedeće:
- Vraćam glavninu snaga, ostavljam ekipu za zasjedu i za zaprečavanje, spremite doček glavnini."
... i odjednom se pogasiše vozila iza nas, pada prvi mrak, stala armada ... :lol: :lol: :lol: ... ne trebam govoriti da je Malo polje bilo napušteno i put do Golog Brda prazan. :lol: :lol: :lol: Nisu smjeli krenuti do zore. :D

A nas šaka jada, ne znamo po šumi ni koračati, a ne da se borimo. :D

E ja bih se na njihovom mjestu objesio od sramote. :lol: :lol: :lol:
Мислим да си промашио професију током рата.Много кориснији би био да си био везиста. :D
Да си 20 дана прије са руповком и моторолом изашао на тај терен неби наши прешли Рогој а камоли догурали до Малог Поља! :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#864 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

trocadero wrote:Мислим да си промашио професију током рата.Много кориснији би био да си био везиста. :D
Да си 20 дана прије са руповком и моторолом изашао на тај терен неби наши прешли Рогој а камоли догурали до Малог Поља! :D
Ma vi ste još i bili čvrsti, HVO se najviše bojao megafona. :D
User avatar
krakatoa
Posts: 1068
Joined: 23/05/2015 07:48

#865 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by krakatoa »

Gile Šampion wrote:Bilo je gore dosta jedinica od strane ARBiH,koje su realno bile u totalnom rasulu,bježaniji,slabo opremljene i koordinirane,ali glavni teret udara i odbrane koliko ja znam podnijela su 17-ta krajiška,7 Muslimanska i jedinice iz sastava Fočanske brigade. Zatim tada 4 motorizovana(Butmir,S.Kolonija,Hrasnica),5 motorizovana(Dobrinja) te jedinice iz okoline Hadžića-Lokve,mislim da su bile neke manje grupe Crnih Labudova,Vikićevi,Laste itd. ali prve 3 brigade su odigrale odlučujuću ulogu u odbrani.

Znam da se okršaj izmedju četnika i boraca iz Dobrinje odigrao na lokalitetu Malog polja.Prvi susret je bio tako blizak,da su obje strane iznenadile jedna drugu.Na kraju su hvala Bogu četnici popušili foru :run:

To što opet pričaju da je ratko mladić mogao zauzeti Igman,ali da je politika odigrala odlučujuću ulogu,to su čiste besmislice.Pa taj idiot gdje god je mogao da vojnički uđe,on je ušao,zauzeo i napravio genocid.Da je mogao uzeti Igman,uzeo bih ga,da je mogao uzeti Bihać uzeo bi ga,da je mogao uzeti Goražde isto tako uzeo bi...itd,itd...

Nikad neću zaboraviti noć kad sam oca i brata ispraćao na Igman kroz tunel...Gore se planina prolama od grmljavine granata i borbi,ja ostajem pred tunelom,oni odlaze u borbu...noć...srce da pukne :-?


I sad mi dođe dijaspora nakon svega toga i priča mi kako im je teško bilo i kako vole Bosnu... :twisted:
Svaka čast na postu :thumbup: . Tim gov**rima treba oduzeti državljanstvo pod hitno i deportovati iz zemlje.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#866 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

nemate rašta srat po dijaspori...iz današnje perspektive, nekoga ko je bio tu, ratovao, ranjavan više puta i RVI, mogu samo reći: bili ljudi pametni pa otišli na vrijeme.

Ja priznajem iskreno da sam se zajebao...ali greška i posljedice te greške su samo moja krivica i ničija druga
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#867 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by PM72 »

JoseMujica wrote:nemate rašta srat po dijaspori...iz današnje perspektive, nekoga ko je bio tu, ratovao, ranjavan više puta i RVI, mogu samo reći: bili ljudi pametni pa otišli na vrijeme.

Ja priznajem iskreno da sam se zajebao...ali greška i posljedice te greške su samo moja krivica i ničija druga
:thumbup:

Ja im zavidim što su bili pizde pa su ispali pametniji...nije meni interesantan njihov novi BMW ili Audi,stan u Tibri ili što idu u Antaliju na godišnji.Ja im zavidim što im djeca imaju šansu i budućnost.Alija je fino rekao da ćemo jesti zlatnim kašikama.Hoće njegova bagra a mi ostali možemo samo govna halisati.
sumirprimus
Posts: 81443
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#868 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by sumirprimus »

A kako deffinirate one koji su citav rat u rovu bili a danas su dijaspora?
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#869 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by PM72 »

sumirprimus wrote:A kako deffinirate one koji su citav rat u rovu bili a danas su dijaspora?
:thumbup:

Imaju i muda i pamet. :mrgreen:
sumirprimus
Posts: 81443
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#870 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by sumirprimus »

PM72 wrote:
sumirprimus wrote:A kako deffinirate one koji su citav rat u rovu bili a danas su dijaspora?
:thumbup:

Imaju i muda i pamet. :mrgreen:
Ima pajdo tih kolko hos...
Pogotov u naske ...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#871 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

meni to nije bitno jesu li otišli ili ratovali pa otišli....savk je svoj izbor napravio i neka se nosi sa njegovim posljedicama, i dobrim i lošim

ljudi koji zavide drugima na bilo čemu su oni koje ne želim ni u putu sresti


A dijaspora, pogotovo jaka i organizovana dijaspora, može biti samo veliki plus za :bih: evo već sada pogledajte ko nam čini okosnicu fudbalske reprezentacije, a sa vremenom će to isto biti i u ostalim sportovima
User avatar
k3ngur
Posts: 1946
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#872 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by k3ngur »

krakatoa wrote:
Gile Šampion wrote:Bilo je gore dosta jedinica od strane ARBiH,koje su realno bile u totalnom rasulu,bježaniji,slabo opremljene i koordinirane,ali glavni teret udara i odbrane koliko ja znam podnijela su 17-ta krajiška,7 Muslimanska i jedinice iz sastava Fočanske brigade. Zatim tada 4 motorizovana(Butmir,S.Kolonija,Hrasnica),5 motorizovana(Dobrinja) te jedinice iz okoline Hadžića-Lokve,mislim da su bile neke manje grupe Crnih Labudova,Vikićevi,Laste itd. ali prve 3 brigade su odigrale odlučujuću ulogu u odbrani.

Znam da se okršaj izmedju četnika i boraca iz Dobrinje odigrao na lokalitetu Malog polja.Prvi susret je bio tako blizak,da su obje strane iznenadile jedna drugu.Na kraju su hvala Bogu četnici popušili foru :run:

To što opet pričaju da je ratko mladić mogao zauzeti Igman,ali da je politika odigrala odlučujuću ulogu,to su čiste besmislice.Pa taj idiot gdje god je mogao da vojnički uđe,on je ušao,zauzeo i napravio genocid.Da je mogao uzeti Igman,uzeo bih ga,da je mogao uzeti Bihać uzeo bi ga,da je mogao uzeti Goražde isto tako uzeo bi...itd,itd...

Nikad neću zaboraviti noć kad sam oca i brata ispraćao na Igman kroz tunel...Gore se planina prolama od grmljavine granata i borbi,ja ostajem pred tunelom,oni odlaze u borbu...noć...srce da pukne :-?


I sad mi dođe dijaspora nakon svega toga i priča mi kako im je teško bilo i kako vole Bosnu... :twisted:
Svaka čast na postu :thumbup: . Tim gov**rima treba oduzeti državljanstvo pod hitno i deportovati iz zemlje.
'Gov**ri'...hmmm...

Volio bih da upoznas mog druga i da mu kazes to u oci, pa onda da on tebi isprica kako je on kao 8godisnjak spasio svoju 5 godisnju sestru skacuci sa prozora dok su mu ubijali majku i oca.

Ili da upoznas jednu djevojku ovdje u melburnu iz prijedora gdje su joj ubili oca i majku ispred ociju.

Ili mojoj zeni, gdje su joj ubili oca, dajdzu i amidzu u marsu smrti i da je zakopala svog oca tek prije tri godine sa pola tijela i pola glave.

I ostalima koji su prosli slicno.

Hebala vas vise dijaspora, ccccc.....
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#873 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by mudrac2 »

PM72 wrote:
JoseMujica wrote:nemate rašta srat po dijaspori...iz današnje perspektive, nekoga ko je bio tu, ratovao, ranjavan više puta i RVI, mogu samo reći: bili ljudi pametni pa otišli na vrijeme.

Ja priznajem iskreno da sam se zajebao...ali greška i posljedice te greške su samo moja krivica i ničija druga
:thumbup:

Ja im zavidim što su bili pizde pa su ispali pametniji...nije meni interesantan njihov novi BMW ili Audi,stan u Tibri ili što idu u Antaliju na godišnji.Ja im zavidim što im djeca imaju šansu i budućnost.Alija je fino rekao da ćemo jesti zlatnim kašikama.Hoće njegova bagra a mi ostali možemo samo govna halisati.
gdje i kada je dotični to rekao?

unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#874 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by JoseMujica »

ja kolko sam skonto centralno pitanje odbrane Igmana u tim današnjim proslavama je ta ratna džamija....tamo se izgleda niej država branila, ni opstanak nego taj sveti objekat :-)
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#875 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by agent_zero »

mudrac2 wrote:
PM72 wrote:
JoseMujica wrote:nemate rašta srat po dijaspori...iz današnje perspektive, nekoga ko je bio tu, ratovao, ranjavan više puta i RVI, mogu samo reći: bili ljudi pametni pa otišli na vrijeme.

Ja priznajem iskreno da sam se zajebao...ali greška i posljedice te greške su samo moja krivica i ničija druga
:thumbup:

Ja im zavidim što su bili pizde pa su ispali pametniji...nije meni interesantan njihov novi BMW ili Audi,stan u Tibri ili što idu u Antaliju na godišnji.Ja im zavidim što im djeca imaju šansu i budućnost.Alija je fino rekao da ćemo jesti zlatnim kašikama.Hoće njegova bagra a mi ostali možemo samo govna halisati.
gdje i kada je dotični to rekao?

unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Nije ti PM ništa dužan odgovarati... Zavali se u svoju kožnu budžetsku fotelju u SDA centrali i uživaj i dalje s bagrom.
Post Reply