Prvi korpus ARBiH

Post Reply
Rentacaredessa
Posts: 2
Joined: 10/09/2014 10:02

#801 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Rentacaredessa »

Bilo je puno brigada vojske na ikm tjst hrasnickom stanu oko 9 brigada je izaslo na ikm 1 august je bio sjecam se
swanfilter
Posts: 7918
Joined: 06/06/2008 18:52

#802 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by swanfilter »

VRS, HVO, Babo i njegova APZB, blokade, enklave, embargo, ... Tri fronta, a onako do zuba nenaoruzani ... Izgleda je sam NATO trebao napasti, da bi se pojedini uvjerili kako ipak nismo bili tako vehti. I u slucaju da zaboravimo struku unutar ARBiH ... Da je bilo vise tehnike, a i manje biznisa i sverca, vec krajem 93 bi Srbadija potpisivala uslove predaje ..
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#803 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

Admir_1984 wrote:može li neko nešto više o odbrani Igmana 1992, neki dan gledma na tv-u obilježavanje 21-e godine od te bitke :roll:
Ma uglavnom se švercovalo ... :lol:
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#804 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by _Reds_ »

Ramzess Veliki wrote:
Admir_1984 wrote:može li neko nešto više o odbrani Igmana 1992, neki dan gledma na tv-u obilježavanje 21-e godine od te bitke :roll:
Ma uglavnom se švercovalo ... :lol:
AKo se nekui dan obiljezavalo 21. godina, nikako nije moglo biti 1992. ;).

A o bici ne bih.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#805 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

_Reds_ wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Admir_1984 wrote:može li neko nešto više o odbrani Igmana 1992, neki dan gledma na tv-u obilježavanje 21-e godine od te bitke :roll:
Ma uglavnom se švercovalo ... :lol:
AKo se nekui dan obiljezavalo 21. godina, nikako nije moglo biti 1992. ;).

A o bici ne bih.
kako nije mogla biti 1992?
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#806 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Seoskivaralica »

Cccccccc...
Hrk hrk..... :roll:
Mario979
Posts: 278
Joined: 08/12/2013 21:35

#807 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Mario979 »

Rentacaredessa wrote:Bilo je puno brigada vojske na ikm tjst hrasnickom stanu oko 9 brigada je izaslo na ikm 1 august je bio sjecam se
9 brigada?
Jesi li siguran, znaš li koliki je to broj ljudi?
Sa tolikom silom se moglo deblokirati sarajevo a ne samo odbraniti igman.
User avatar
pametolog
Posts: 2065
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#808 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by pametolog »

Zna li neko sta bi sa Soldatovicevom skulpturom jelena koja je bila postavljena poslije olimpijade na Velikom polju? Jel je neko odnio u ratu, ili. Ne sjecam se da sam je vidio poslije rata.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#809 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Ramzess Veliki »

pametolog wrote:Zna li neko sta bi sa Soldatovicevom skulpturom jelena koja je bila postavljena poslije olimpijade na Velikom polju? Jel je neko odnio u ratu, ili. Ne sjecam se da sam je vidio poslije rata.
A znači zato se jelen nije makao ... đabe sam spržio sanduk municije.
User avatar
crno_sa_zlatnim
Posts: 279
Joined: 15/01/2011 23:20

#810 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by crno_sa_zlatnim »

[quote="JoseMujica"]pa trebalo bi ti jasno biti iz mog posta.....sve i da su htjeli ljudi nisu imali s čim da se bore.....niej bilo municije, a kamo li šta drugo, a napadaju te od jutra do mraka...mi smo srećom svi imali štekove, pa je svak od nas donio po 400-500 metaka.

naš napad na Golo brdo 28.7. doslovno su nas rasbucali artiljerijom, posebno minobacačima, a naši ne znam jesu li dvij granate ispalili. :( tu gdje sam ja bio....bilo nas po formaciji 2 voda (a skupa nekih 30tak ljudi jer smo bil idesetkovani prethodnim borbama) niko metka nije stigao opaliti već smo kopali rupe da glavu u zemlju gurnemo kad su nas zaštemali[/quote

Taj dan je meni bio najgori dan rata. Gore od toga mi je samo bilo komentarisanje podrumaša i navođenje razloga zašto je Igman pao.

Jose, druze moj Igmanski :thumbup:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#812 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by VjecitiStudent »

Ejup Ganić o Igmanu 1993.
U toj situaciji rasula u redovima Operativno-taktičke grupe IKM Igman, predsjed-
nik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović je 2. augusta prekinuo pregovore, odbi-
jajući sudjelovati na njima dok se VRS ne povuče s platoa Igmana i Bjelašnice. Pod
prijetnjom zračnih udara, te vjerovatno i obavještajnih podataka da je NATO načel-
no spreman na zračne akcije radi zaštite UNPROFOR-a i slabljenja srpske opsade
Sarajeva, VRS pristaje na potpisivanje primirja 13. augusta, a već 15. augusta 1993.
VRS završava povlačenje sa Igmana i Bjelašnice, nakon što je zapalila i uništila sve
objekte na njima. Brzina kojom je to urađeno vrlo je indikativna
http://veterani.ba/naslovna/wp-content/ ... OJISTA.pdf
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#813 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Nekako s proljeća »

...
Tog dana na Igmanu je borce posjetio član Predsjedništva BiH dr. Ejup Ganić. On je bio prvi i jedini političar iz državnog vrha koji je posjetio borce na Igmanu u toku operacije „Lukavac 93 “
Iako se očekivalo da će srpske snage napustiti Bjelašnicu 4. augusta, baš toga dana general Mladić je zajedno sa grupom unproforaca posjetio vrh ove planine. Tada je za Srnu izjavio: “Vojska Republike Srpske se neće se povući sa planine, a za-
stavu UN mogu postaviti samo pored zastave Republike Srpske, ali malo niže.“ I u četvrtak, 5. augusta general Mladić je ponovo stigao na vrh Bjelašnice, ovog puta sa generalom Brikmonom. Tog dana Mladić je novinarima izjavio: „Zašto bi Bje-
lašnica trebalo da pripadne Muslimanima, a ne nama., kad je od vrha planine samo 10 do 12 kilometara do mjesta gdje sam rođen?“
Preokret na igmanskom bojištu dogodio se 4. augusta 1993. kada su srpske snage, krenule u novi pokušaj zaposjedanja cijelog Igmana i spajanja sa jedinicama iz Hadžića, odnosno zatvaranja drugog obruča oko Sarajeva. Ali, prvo su ih dočekali borci 181. trnovske brigade, kojima je u pravi čas stiglo pojačanje – četa 7. muslimanske i četa 17. krajiške i 312. travničke brigade. Oni su toga dana zaustavili napredovanje četnika preko Igmana. Još dva dana su vođene borbe na Igmanu, ispod skakaonica, ali četnici nisu prošli. Iz Sarajeva je već bilo izašlo dosta novih jedinica i na Igmanu je formirana jaka linija odbrane.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#814 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by VjecitiStudent »

Selektivno čitanje tekstova nikuda ne vodi.

Evo cijelog teksta novinara Šefke Hodžića koji se odnosi na dešavanja na Igmanu od 1. do 14. avgusta 1993.
"Observer" je 2. augusta objavio: „Saznaje se da je Klinton zabrinut izvje-
štajima CIA-e, prema kojima bi Sarajevo moglo svakog časa da padne“.
Klinton je zaplašio Karadžića i on je 2. augusta 1993. godine, u 12 i 13 sati, iz Že-
neve telefonom nazvao generala Gveru.
U prvom razgovoru Karadžić je rekao Gveri:
„U Sarajevu ne odgovarati. Ni muva ne smije da se čuje. Problem je u tome što
nas navlače da uzmemo Igman i brda oko Sarajeva da bi nas Amerikanci izbombar-
dirali. Zahtijeva da se na Igmanu i Bjelašnici zaustavimo, da se suzdržavamo čak i
ako oni napadaju. Jer je posebno važno da danas bude mirno u ovom rejonu jer je
kritično danas i sutra. Rekao je da postoji varijanta da Bjelašnica i Igman pripadnu
Turcima i da se to ima u vidu.
U drugom razgovoru koji je vodio sa Gverom u 13 sati Karadžić je ponovo zahti-
jevao „krajnje borbeno suzdržavanje na svim linijama u širem rejonu Sarajeva“.
Uistinu, 2. augusta 1993. godine, iako su se jedinice ARBiH povlačile sa Bjelašnice
i dijela Igmana, srpske snage ih nisu napadale
Narednog dana – 3. augusta 1993. Savjet Atlantskog pakta odlučio je u Briselu
da „odmah počne pripreme za poduhvat koji podrazumijeva širu pomoć humani-
tarnim akcijama, kao i zračne udare protiv onih koji su odgovornih za pogoršanje
situacije u BiH, bosanske Srbe, kao i druge“. Tog dana na Igmanu je borce posjetio
član Predsjedništva BiH dr. Ejup Ganić. On je bio prvi i jedini političar iz državnog
vrha koji je posjetio borce na Igmanu u toku operacije „Lukavac 93“.
Iako se očekivalo da će srpske snage napustiti Bjelašnicu 4. augusta, baš toga
dana general Mladić je zajedno sa grupom unproforaca posjetio vrh ove planine.
Tada je za Srnu izjavio: “Vojska Republike Srpske se neće se povući sa planine, a za-
stavu UN mogu postaviti samo pored zastave Republike Srpske, ali malo niže.“
I u četvrtak, 5. augusta general Mladić je ponovo stigao na vrh Bjelašnice, ovog
puta sa generalom Brikmonom. Tog dana Mladić je novinarima izjavio: „Zašto bi Bje-
lašnica trebalo da pripadne Muslimanima, a ne nama., kad je od vrha planine samo
10 do 12 kilometara do mjesta gdje sam rođen?
Preokret na igmanskom bojištu dogodio se 4. augusta 1993. kada su srpske sna-
ge, krenule u novi pokušaj zaposjedanja cijelog Igmana i spajanja sa jedinicama iz
Hadžića, odnosno zatvaranja drugog obruča oko Sarajeva. Ali, prvo su ih dočekali
borci 181. trnovske brigade, kojima je u pravi čas stiglo pojačanje – četa 7. musli-
manske i četa 17. krajiške i 312. travničke brigade. Oni su toga dana zaustavili na-
predovanje četnika preko Igmana. Još dva dana su vođene borbe na Igmanu, ispod
skakaonica, ali četnici nisu prošli. Iz Sarajeva je već bilo izašlo dosta novih jedinica i
na Igmanu je formirana jaka linija odbrane.
Ipak, srpske snage su 6. augusta sa hadžićke strane zaposjele Brezovaču i Treš-
njevo brdo. Od Trešnjevog brda do srpskih prvih položaja na Igmanu nije bilo više
od dva, tri kilometra.
Zbog toga što nije izvršavao njegovu naredbu o povlačenju jedinica sa Bjelašni-
ce i dijela Igmana koje su okupirali nakon 30. jula, Karadžić je 8. augusta bio odlučio
da smijeni generala Mladića, a na njegovo mjesto postavi generala Manojla Milova-
novića. Ali, Milovanović je to odbio.
Srpske snage su se sa nekih položaja na Igmanu i Bjelašnici počele da povlače
9. augusta, kada su zapalili hotele na Igmanu i minirali repetitor na Bjelašnici.
definitivno su se povukle sa Igmana i Bjelašnice 14.8. u 16 sati, kada je operacija „Lukavac 93“ završena.

http://veterani.ba/naslovna/wp-content/ ... OJISTA.pdf
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#815 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Dobrinja80 »

Tekst je malo konfuzan, nije jasno zbog čega su se povukli?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#816 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by VjecitiStudent »

VjecitiStudent wrote:Ejup Ganić o Igmanu 1993.
U toj situaciji rasula u redovima Operativno-taktičke grupe IKM Igman, predsjed-
nik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović je 2. augusta prekinuo pregovore, odbi-
jajući sudjelovati na njima dok se VRS ne povuče s platoa Igmana i Bjelašnice. Pod
prijetnjom zračnih udara,
te vjerovatno i obavještajnih podataka da je NATO načel-
no spreman na zračne akcije radi zaštite UNPROFOR-a i slabljenja srpske opsade
Sarajeva, VRS pristaje na potpisivanje primirja 13. augusta, a već 15. augusta 1993.
VRS završava povlačenje sa Igmana i Bjelašnice, nakon što je zapalila i uništila sve
objekte na njima. Brzina kojom je to urađeno vrlo je indikativna
http://veterani.ba/naslovna/wp-content/ ... OJISTA.pdf
Klinton je zaplašio Karadžića i on je 2. augusta 1993. godine, u 12 i 13 sati, iz Že-
neve telefonom nazvao generala Gveru.
U prvom razgovoru Karadžić je rekao Gveri:
„U Sarajevu ne odgovarati. Ni muva ne smije da se čuje. Problem je u tome što
nas navlače da uzmemo Igman i brda oko Sarajeva da bi nas Amerikanci izbombar-
dirali. Zahtijeva da se na Igmanu i Bjelašnici zaustavimo, da se suzdržavamo čak i
ako oni napadaju.
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#817 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Dobrinja80 »

Amerikanci rekli STOP 93-će na Igmanu, pa onda 95 -te isto STOP pred Banjalukom.
Zvuči kao teorija zavjere da su oni kontrolisali rat, kao da su oni odlučivali dokle će ko napredovati pa čak i dokad će rat trajati.
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#819 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Klavikula »

Paul F.
Posts: 3424
Joined: 05/02/2011 03:40
Location: Gdje vlast odluči
Contact:

#820 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Paul F. »

Hvala Klavikula. Mislim da je dosta tencenciozno ono protiv AI. Po meni je tad baš pokazao da je pravi lider. Da čuje i drugu stranu... Saslušao i donio ispravnu odluku.
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#821 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by racionalista »

Ne mogu vjerovati da je lik stavio muziku iz serije Game of Thrones :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#822 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by smurf »

Ma nije on toliko kriv sto je izgubljen u prostoru i vremenu, drama je izgubiti najveceg zivotnog prijatelja - majku, te tu nalazim opravdanje za mnoge fule jer mu je glavni izvor informacija babo koji je odavno izgubio kompas.

A interesantno je da ovoliko price i dokumenata bude prikazano i da se u samo jednom momentu pred kraj spomene 4. mtbr a o 5-oj ni spomena...
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#823 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by racionalista »

To sa gubitkom majke imaš pravo 100%. Iskreno meni je bila uredu Seferova priča i ideja koju je zagovarao, ali očito je da je malo pogubio kompas i što mu najviše zamjeram je to da je previše sve to sveo na ličnu razinu. Normalno je da postoji ljutnja i frustracija nepravdom i učinjenim ali ako želiš da nešto promijeniš i poboljšaš onda se moraš izdići iz prosjeka.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#824 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

ekshi merlina sto ga jule voza na transporteru ilidzanske brigade koji su zarobili pripadnici 109 hadzicke brigade a onda jule preuzeo za potrebe deblokade.

sjo sta je gore bilo majko mila.....sjo kad se sjetim prica iz decembra 92.....za novu godinu deblokada, topovi spremni, jedinice spremne, stigo dajdza sa svojom vojskom, hrpa vojnika gore ceka da krene.....a gore haos i ludilo. nisu chetnici ni trebali uzimati kad su imali svoje ljude gore.
da li je 92. igman zaista oslobodjen i da li su na pocetku rata na njemu stvarno bili chetnici ili smo se mi odmah zadesili tamo?
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#825 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Grean »

šepo wrote:Da se i ja ukljucim u diskusiju, kao sudionik bitke na Igmanu. Ja sam sa jedinicom prešao iz Sarajeva preko piste odmah poslije progona Juke sa Igmana i to 24. Januara 1993. Bio sam razocaran situacijom na Igmanu, jer se u Sarajevu ocekivala pomoc sa Igmana, a gore neuvezane, samovoljne jedinice, inertne...
Ofanziva na Igmanu krece samim pocetkom Jula 93 i to financijskom i naftnom pomoci Hrvatske- Franje T. da bi se rasteretilo ratiste kod Kreseva i srednje Bosne. Da vas podsjetim mi smo imali jaku ofanzivu na HVO u pravcu Fojnice i Kreseva, gdje smo im probili linije i imali znacajnih pomaka. Ja sam bio na pravcu od Tarcina - Lopata – Inac – Kresevo. Zauzeli smo i brdo Inac (gdje je poginuo rah. Dzemal Bijedic) i dosli iznad samog Kreseva, tada sam dobio naredbu da obustavim borbe i vratim se hitno na Igman.
Dolaskom na Igman zaticem rasulo, civili sa kravama i zamotuljcima , vojska demonstrativno baca puske.. Doznajem da se Rogoj i Trnovo branilo 10-tak dana, Grbak se nije pravo ni napadao, nego su im namjerno ostavili prolaz da se izvuku poslije pada Trnova, te osvoje prostor bez gubitaka i gubljenja vremena.
Odmah prvi dan, ja mislim 14.07.93 ima li smo prvu borbu i to prsa u prsa na rejonu Donje Grkarice. Napadaju i Sarajevo da bi vezali jedinice za grad. Dana 17.07.93 u kasno popodne dobijam naredbu da izvidim Golo Brdo, jer ne znaju sta se gore desava. Golo Brdo je cuvala 101. brigada, jedinica sastavljena od dosta boraca Srpske nacijonalnosti, koji su navodno i predali Golo Brdo. U ispomoc dobijam cetu vojne policije 8 mtb, jedinicu iz Pazarica (mozda Tigrovi), HOS iz Hrasnice ( nih 5-6 od cega dvije djevojke) i Zukinu jedinicu - Mesar.Tigrove sam ostavio uz cestu na uredene rovove od Brezovace prema Hadzicima, a HOS na suprotnoj strani , da mi cuvaju leda. Zukina jedinica je malo kasnila i ne cekajuci je ja sam razvio zdruzenu jedinicu ( mozda jedna veca ceta) i krenu u napad na Golo Brdo. Otpor je bio jak jer su ocekivali nas kontranapad. U sumrak sam po treci put ranjen, ovaj put tesko. Snjeli su me u satorskom krilu do vozila , dalje depadans Igmana do Cibe i par dana poslije za Suhodol.
Ja mislim da istog dana gine i moj drug pok. Musa Zeljko na Zuci
Sljedeci napad na Golo Brdo vodio je rah. Carli - Bogunic Emir dana 28.07.93.gdje je i poginuo.
Moram napomenuti da se Focanski bataljon casno borio na Proskoku, gdje je desetkovan i gdje je dana 18.07.93 poginuo njihov komadant i moj drug rah. Dzevad Hanjalic. (upoznali smo se na Grepku kada je bila akcija prema Focanskoj teritoriji). O tom bataljonu se ruzno pricalo, a zasluzuju duzno postovanje!
Iako smo izgubili par cuka i brda to je bila velika i casna bitka, gje smo bez oruzja, mesom na tenkove spasili Sarajevo i BiH i gdje smo po prvi put pokazali da smo Armija i da se moze vise jedinica iz BiH prebaciti sa ratista na drugo ratiste ( poslije je bilo Vlasic , Bihac...).
Ja sa ponosom idem sa djecom i obilazim manifestaciju Igman , koja nije samo Dzamija, koja traje vise dana i ima kulturnog sadrzaja. Da napomenem da je to jedina dzamija pravljena kada su se u BiH ostale dzamije rusile, a zasto i ne prouciti dovu svim sehidima BiH !

S postovanjem , Šepo.
Sepin post je sve objasnio, dobrim dijelom. Pogotovo ovaj dio o HVO-ovoj logistickoj podrsci vojsci RS-a u vidu nafte da bi rasteretili ratista gdje ih je Armija BiH pritisnula. Strateska odluka Sefera Halilovica je bila da se sa cetama vodi samo defanzivni rat dok se na HVO djeluje ofanzivno da bi se ta prica zavrsila sto je na kraju i dovelo do Vasingtonskog sporazuma.

Rasulo jeste bilo, pogotovo onih prvih dana po izlasku na Veliko polje ali meni se cinilo kao "dobro planirano" rasulo. Jeste diplomatija radila svoj posao na zaustavljanju ofanzive ali isto tako pred njen kraj navaljivali su na Tresnjevo brdo gdje je bio dio nase jedinice, na Crne vrhove iznad Vojkovica gdje je zube polomila Ilidzanska brigada i nemali broj ih je ostao tu gdje su docekani a zaustavio ih je odred rezervne policije iz Sarajeva kojima je moja jedinica dosla na smjenu, na Malo Polje gdje su ih docekali Krajisnici i 7 muslimanska. Da su mogli presjekli bi pa bi se mozda za neke ustupke od medjunarodne zajednice povukli a falilo je samo 800 metara zracne linije izmedju Tresnjevog brda i Malog polja da se sastave.

Da dodam da je u isto vrijeme Zuc prozivljavala svojih natezih deset dana u toku cijelog rata, ispalili su milione granata i napadali svakodnevno da bi vezali jedinice u Sarajevu. To je onaj period kad je mislim i rahmetli Sehovic poginuo, kad je specijalna policija imala gubitke. Nisam samo siguran jesam li pobrkao ovo za Sehovica ali zaglavljivanje tenka koji je doveo do pogibije vise nasih ljudi je u tom periodu jer se sjecam toga i te price kad smo se vratili u Sarajevo.
Post Reply