Prvi dani u dijaspori

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

novel
Posts: 1071
Joined: 21/03/2006 10:24
Location: PM
Contact:

#26

Post by novel »

92. 14 godina u guzici 20 maraka, mala torba i nekakav papir sa mojom slikom u ruci.....engleskog sam znao yes/ no i jos 2-3 rijeci :D nikoga nisam poznavao niti me ko od nasih cekao :D stigao...... u skolu odma..... pojma ti ja nemam sta nastavnik prica :D poslije stigli neki nasi logorasi.....sjecam se kad smo prevodili i objasnjavali borbu bikova...

bull-ovi su bili "two cow gentlemen" to nikada necu zaboraviti :D ....ili benzin na balkonu....covjek se obezbijedio ako nestane nedaobog :D
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#27

Post by neko iz mase »

eeee bas ta starcevica nize veselog :D :D :D a sto se tice tite na brdu, sad tamo OSTOJA stoji :D
A u carsiju smo isli sa cekerima :D :-D :lol:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#28

Post by Shoshana »

Moj dobar prijatelj N. je prvih dana u Svedskoj imao slijedeci dozivljaj:

Izbjeglicki kamp malo izvan grada, a ljudima treba dosta stvari, pa ce on i jos jedan jaran zapiciti autobusom do trgovackog centra i pokupovati svima sta im treba... Dosli oni, usli unutra, pa sad gledaju, svi guraju kolica, ali nigdje praznih kolica da se uzme, samo ona mala - sto djecica guraju (kolica bila "parkirana" vani). Vrte se oni tako jedno pola sata, k'o muhe bez glave, i komentarisu... Cu ih u to jedan od onih starijih, gastarbajtera, pa im kaze: - Evo vam moja kolica, samo mi dajte 5 kruna. (Da bi se kolica posudila - treba ubaciti 5 kruna, koje po vracanju kolica dobijete nazad.) :D

Joj, upalio se moj N. pa mu poce psovati mater profitersku... Kaze: - Pi... ti materina, na nama se naso bogatiti', majku ti lopovsku je..., gnjido jedna pogana, vakav si, nakav si.... Dobro covjek i bez batina pros'o.... :lol: :lol:

Na kraju ti uzese njih dvojica ona djecja kolica :shock: (jedva dva hljeba u njih stanu), pa naslagali po njima stvari, ne vide se ni jedan ni drugi iza onih brda namirnica... A valja se dobro sageti da kolica guraju... Jadan N. ledja su mu pucala jos sedmicu dana...

Ma i danas se nasmijem... :lol: :lol:
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#29

Post by cHupjahalic@ »

Eh, sjetih se necega pa da napisem prije nego zaboravim.

Jedna od nasih zena podje raditi u osnovnoj skoli kao cistacica. Znala je vec da se sporazumije i tako jednog dana naidje pored nje direktor skole i ona njega pozdravi. Covjek je sokirano pogleda i nikako mu nije bilo jasno kako mu je tako nesto mogla reci.

A ona je mislila da mu je rekla "zdravo direktore" a umjesto toga mu kaze "zdravo s*pak". :D :lol:

(nas ucenike je pitao direktor i rekli smo mu sta je ona ustvari mislila reci)

(direktor i *upak se slicno pise a i izgovara)

rektor = direktor
rektum = *upak
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#30

Post by vedderedi »

pape wrote:I tako, .... dos`o ja u ovu kraljevinu i, ... kako je i red, .... prvo moras nauciti njihov jezik.
Nema se para, a bez para si svugdje mish mekinjash. Ne daju ti da radis jer ne znas jezik, a moras imati para jer neces da zivis kao mish.
Kako doci do para?
Prije podne moram na kurs jezika, nakon toga sam slobodan.
Upoznam neke domace i kazem da bih zelio raditi bilo sta, .... treba mi novac. Smiluju se ljudi i nadju mi neke poslice kod njih i njihove rodbine.
Prao sam i prozore, ... prao tanjire u restoranu, ... kopao im bastice, kosio travu i tako, .... nesto se zaradilo.
Jedan dan mi covjek kaze da bi kod njegove bake mogao ofarbati balkonska vrata i ogradu balkona, ali znas .... baka je staromodna i ne voli strance, ... po malo vas se i boji, pa eto ... budi obazriv, ... :roll:
Odem ja kod bakice, .... bogata i prekrasna kuca. Bakica mi pokaze sta trebam uraditi i kaze mi gdje su boje, lakovi i cetkice. U jednom momentu primijetim da nemam cime promjesati boju i obratim joj se recenicom, koja bi u prevodu na nas jezik trebala da znaci: Gospodjo, da li u kuci imate komad drveta? Bakica se skamenila, i onako blijeda, ... postala jos blijedja, ... promucala da nema, i zakljucala se u drugu sobu.
Uskoro je dosao njen unuk i objasnio mi da sam bakicu pitao: Gospodjo, da li u kuci imate zlata. :oops: Jadna bakica, bash sam ju dobro prepao. :-)
Na holandskom jeziku glas g se izgovara poput naseg h.

hout = drvo
goud= zlato

Isto tako sam mjesecima odlazio kod svog stanodavca da mu platim stanarinu i mrtav-ozbiljan i vazan mu se obracao rijecima:
Evo, ... ja dosao da ti platim kurvu, ... :lol: Uvijek mi se cerekao u lice, a ja nisam znao zasto. :D

huur = najamnina, stanarina - kirija
hoer = kurva
Obje rijeci u oba slucaja se izgovaraju veoma slicno.
To pape!
:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#31

Post by Bosanac sa dna kace »

Eh kad su studneti sto su dosli sa mnom u grupi dosli i skontali dje su im fakulteti po Istanbulu svako se o seb zabavio, tako bila jedna cura, iz sredenje se skole znali i poceli se mi druzit u domu, skole nam bile na suprotnim strnama grada, a dom nam bio zajednicki u pocetku i isto tako daleko od nasih fakulteta, posto ona nije imala mobitela a ni puno para, a ni ja , svaki dan smo se nalazili na jednom mjestu, a tu bilo svasta i buvljak pijaca, i autobuska stanica, i skele za brodove, ma svasta nesta, i kijamet nekakvih donerdzija...
i posto nismo imali bas love, nadjemo neke donere po 1 milion u citavoj vekni, a svugdje su pola vekne 1.5, joj mi se navadili svaki dan na te donere, jeftini nam pravo,jos kad odemo da jedemo, onaj covjek viche da privuche musterije i kako viche govori;
...bujrjum, bujrum doneri, doneri, tako su dobri imamo cak musterije i iz Bosne.... :D :D :D a kud sma ja visok, pa prvih dan dje god sam se pojavio svi me pitaju da nisam kosarkas :D :D :D ....a j i kosarka ko nebo i zemlja.....
eh kasnije kad smo nasim studentima koji su stariji od nas objasnili dje jedemo donere, ljudi se zabezeknuli, naime isti doneri ako su od ''piletine'' onda su 100% od galebovog mesa,a a ko su oni crni od ''govedine'' onda su od magareceg....
eto od tad obavezno pazim dje i sta jedem...radije ostat gladan neko kasnije....
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#32

Post by repeater »

cHupjahalic@ wrote: rektor = direktor
rektum = *upak
rektum? kako to neko moze protumaciti kao uvredu.
zamilsi da ti neko naš , 'nako iz pristojnosti, kaze "e jesi rektum". :-?
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#33

Post by cHupjahalic@ »

repeater wrote:
cHupjahalic@ wrote: rektor = direktor
rektum = *upak
rektum? kako to neko moze protumaciti kao uvredu.
zamilsi da ti neko naš , 'nako iz pristojnosti, kaze "e jesi rektum". :-?
Pa direktor se nije uvrijedio, nego se samo malo sokirao. :D :lol:

p.s. ako je vec tako onda sve bukvalno prevedi sa bosanskog na engleski pa ces vidjeti da li ce se tvoji prijatelji/ komsije uvrijediti.
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#34

Post by Harrys »

Chupka,posti druge,daj jednu tvoju provalu. :D :D
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#35

Post by cHupjahalic@ »

Harrys wrote:Chupka,posti druge,daj jednu tvoju provalu. :D :D
Ja sam ih napisala par, sad je tvoj red. :D
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#36

Post by Harrys »

Napisao sam i ja dvije a one vruce sa glavnim glagolom me sramota. :lol: :lol:
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#37

Post by Harrys »

A wrote:
Harrys wrote:Napisao sam i ja dvije a one vruce sa glavnim glagolom me sramota. :lol: :lol:
Hajde boga ti, ko to nije pomjesao "feutre" (stylo-feutre) i "foutre", "baisse" i "baise", pa silne varijante izmedju "queue", "cou" i "cul" (to se sve slicno izgovara, a za stranca - ama bas ista stvar :D, jedno je vrat, drugo q*c, trece dupe, a i ove rijeci sa prostim znacenjem se koriste i kao sasvim drustveno prihvatljive, ovisno o konstrukciji recenice i izrazu). Onda dodju rijeci "baiser" koja kaze i poljubac, a boga mi i hebati, pa pomjesas :-) gdje ne treba....
Znao sam ja ko ce mi prvi pomoci. :D Mislio sam na "baiser" za koji sam naucio da znaci ljubiti ali ne znadoh da u zargonu znaci i hebati.Bilo je smijesnih a nekad i neugodnih situacija. :lol: :lol:
dzida
Posts: 54
Joined: 22/05/2005 22:42

#38

Post by dzida »

Ima anegdote iz austrije kad je frajer dosao da uzme izbjeglicki karton i te folove. A kao on zna njemacki. I tako ona treba na salteru njega ispituje da mu popuni formular. Ime prezime itd sve na njemackom a valjda frajer se spremio kod kuce da to izbifla sve. I pita ona njega jel ozenjen ili nije. I levat kontao da ako sa naseg bukvalno prevede da je to to. I levat kazes Ja sam sam. U smislu da je sam ali je bukvalno preveo Ich bin bin. Sto nema nikakve veze sa mozgom. Kaze se Ich bin ledig. Levat mislio da se i kod svaba glagol JESAM ( SAM ) i pridjev SAM isto govore. Ili kad traze APOSTOLSKI pecat. :) umjesto apostile :)
Post Reply