Prosječna plata bez uhljeba

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#26 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by Lajavikrelac »

Ma i VSS je slabo plaćen, uglavnom se kod privatnika kreću plate oko 700 KM. Samo u državnim jaslama su veće zarade sa VSS, u privatnom sektoru su rijetkost.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by JThomas »

tu je faktor nezaposlenost, pa pet praznih mjesta, pa sve ostalo. da ima 50 bema, 20 preventa i 100 tih hala u gračanici svi bi morali dići plate jer ne bi bio suficit radne snage. ovako - ljudi moraju, natjerani su ekonomskom nuždom. a i to opet bolje da ima nego da nema. nažalost.
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#28 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by Šunj »

Foxx wrote:Dakle, prema zadnjim pokazateljima, prosjecna neto plata u FBiH 847 KM.
Mene interesuje kolika je prosjecna neto plata kada bi se uzeo samo ovaj 'stvarni' dio radne populacije, bez visokih plata u administraciji i ovim velikim drzavnim preduzecima. Ima li negdje taj podatak?
Dzaba ti plata kada skoro niko ne uplacuje zdravstveno i penzijsko osiguranje.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#29 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by JThomas »

i upravo je kuluk za minimalac u ovim fabrikama koje postoje dokaz da mantra uhljebljenih "posla ima ali narod neće da radi" ne da nije istinita, nego da je upravo obratno. ja ne vidim da tim firmama fali radnika. čak štaviše - ljudi su spremni da rade na crno, da rade od zvijezde do zvijezde, da brane poslodavca pred inspekcijom i sruše cijenu svog rada ispod svakog razumnog minimuma - da bi imali bilo kakav posao.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72884
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#30 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by Velkoski »

za početak je najteže NAĆI posao, sve ostalo ide lakše :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#31 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by detroit-mercy »

Lajavikrelac wrote:Ma i VSS je slabo plaćen, uglavnom se kod privatnika kreću plate oko 700 KM. Samo u državnim jaslama su veće zarade sa VSS, u privatnom sektoru su rijetkost.
Ipak je vise placen od SSS. Pogledaj koliko neki od ovih managera iz banaka ili leasing kompanija uzimaju, da ne pricamo o velikim sistemima poput EP ili Telekoma. Gdje su projekt biroi, insituti i sl u Sarajevu ili Zivinicama. Tako ti je svugdje, place u NewYorku ili S.Francisku su znatno vise nego u Alabami ili Kentackiju :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#32 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by detroit-mercy »

JThomas wrote:tu je faktor nezaposlenost, pa pet praznih mjesta, pa sve ostalo. da ima 50 bema, 20 preventa i 100 tih hala u gračanici svi bi morali dići plate jer ne bi bio suficit radne snage. ovako - ljudi moraju, natjerani su ekonomskom nuždom. a i to opet bolje da ima nego da nema. nažalost.
Naravno da je bitan faktor i dostupnost radne snage ili broj firmi koji traze radnu snagu, onda dodaj kvalifikacije i sl. Oni sto siju gace ili carape nece nikada imati neku aman zaman platu jer takvih radnika imas na pasja preskakala po Aziji. Mi smo malo skuplji nego Azijci ali oduzmes troskove transporta i tu je to negdje :mrgreen: .
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#33 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by almir90 »

Kod nas ovdje, uslužne djelatnosti 300-450, krojačice u modnoj industriji isto tako, drvna industrija isto. Nešto bolja situacija je u namjenskoj industriji 500-750. Inžinjeri u namjenskim firmama imaju plate 1000-1300.

Sve u svemu, karina pa hajd, a moraš da radiš, ne može se ni kod kuće sjediti.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#34 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by detroit-mercy »

almir90 wrote:Kod nas ovdje, uslužne djelatnosti 300-450, krojačice u modnoj industriji isto tako, drvna industrija isto. Nešto bolja situacija je u namjenskoj industriji 500-750. Inžinjeri u namjenskim firmama imaju plate 1000-1300.

Sve u svemu, karina pa hajd, a moraš da radiš, ne može se ni kod kuće sjediti.
Naravno da mora da se radi ali uvijek gledaj da se i usavrsavas. Jedan tokar ili varioc je placen puno bolje nego onaj sto radi na masini za sivenje ili sto je dio nekog manje slozenog procesa. Vec sad u BiH se javlja potreba za iskusnim/dobrim tokarima/variocima i da ne nabrajam koliko jos drugih deficitarnih zanimanja.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#35 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by almir90 »

detroit-mercy wrote: Naravno da mora da se radi ali uvijek gledaj da se i usavrsavas. Jedan tokar ili varioc je placen puno bolje nego onaj sto radi na masini za sivenje ili sto je dio nekog manje slozenog procesa. Vec sad u BiH se javlja potreba za iskusnim/dobrim tokarima/variocima i da ne nabrajam koliko jos drugih deficitarnih zanimanja.
Ma znam ja to sve, mnogi ljudi su jebani u pojam i toliko ih je ovaj sistem povukao, da ne znaju odakle da krenu da se izvuku. Evo ja, pored dva posla pokušavam nove stvari učiti, jer nema budućnosti u onome što radim. Valja se truditi, najgore je danas što ne može čovjek lako ni skontati u kojem smijeru da se kreće, čemu da se posveti. Zajebano sve u svemu, al' valja se boriti.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#36 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by detroit-mercy »

almir90 wrote:
detroit-mercy wrote: Naravno da mora da se radi ali uvijek gledaj da se i usavrsavas. Jedan tokar ili varioc je placen puno bolje nego onaj sto radi na masini za sivenje ili sto je dio nekog manje slozenog procesa. Vec sad u BiH se javlja potreba za iskusnim/dobrim tokarima/variocima i da ne nabrajam koliko jos drugih deficitarnih zanimanja.
Ma znam ja to sve, mnogi ljudi su jebani u pojam i toliko ih je ovaj sistem povukao, da ne znaju odakle da krenu da se izvuku. Evo ja, pored dva posla pokušavam nove stvari učiti, jer nema budućnosti u onome što radim. Valja se truditi, najgore je danas što ne može čovjek lako ni skontati u kojem smijeru da se kreće, čemu da se posveti. Zajebano sve u svemu, al' valja se boriti.
Sta god da radis potrudi se da budes bolji od drugih, svaki posao koji zahtjeva neke vjestine za koji ti treba vremena da usavrsis biraj prije posla koji moze da radi neko koga sad dovedes sa ulice. Stanje poslova u BiH nije bas najbolje ali svako trazi dobrog majstora (i firme i privatna lica).
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#37 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by almir90 »

detroit-mercy wrote: Sta god da radis potrudi se da budes bolji od drugih, svaki posao koji zahtjeva neke vjestine za koji ti treba vremena da usavrsis biraj prije posla koji moze da radi neko koga sad dovedes sa ulice. Stanje poslova u BiH nije bas najbolje ali svako trazi dobrog majstora (i firme i privatna lica).
Što se posla tiče, ja ti vjerujem u posao samo kad ga ja sam odradit. Tako da i gledam da radim posao koji mogu sam obavljati, da mi omogući solidnu zaradu.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#38 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by Vitezanin »

Svi ovi podaci koje izbacuju naši statistički zavodi su smiješni. Prvo, imate OGROMAN broj ljudi koji su prijavljeni na minimalcu ili nešto iznad, a dobivaju duplo više od toga. U mom okruženju ima takvih koliko hoćeš. 500 službeno, 400 "na ruke". Kolika je njima plata? Upravo govorim o Vitezu, masa ljudi tu radi, statistički zavod pokazuje da su tu skoro najmanje plate u SBK. :lol: :lol: To što se pristaje na to i što država ne shvaća zašto ljudi koji drže firme rade to je druga tema (kako naše porezne politike stimuliraju ekonomski rast?!).

I ovo s uhljebima je postalo smiješno, pa većina tih ljudi koji su na budžetu rade također za te neke prosjeke ili nešto malo više - učitelji, policija, itd. Većina tih ljudi nam treba. Ovi uhljebi s 2000 KM + su jedan mali segment.

I naravno, podatak o 40% nezaposlenih je također smiješan. Ljudi nisu prijavljeni, pristaju na to (zbog raznih razloga) ili su prisiljeni jer im treba posao.

U principu želim reći da mislim da se živi nešto bolje nego nam statistika pokazuje. Radni uvjeti, prva radnika itd su opet druga tema, ali čisto s financijskog nivoa - skromno je, ali nije katastrofalno kako slušamo svaki dan.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#39 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by Lajavikrelac »

Ne lupaj :oops: kako se bolje živi? Potrošačka korpa od 2006 dva i po puta skuplja došla na 1800 KM sa 600 i nešto (zvanična statistika) a prosjek plate ajmo reći 550 KM. Kako je bolje ako je sve dva i po puta skuplje a plate stagniraju i čak padaju?
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#40 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by Vitezanin »

Lajavikrelac wrote:Ne lupaj :oops: kako se bolje živi? Potrošačka korpa od 2006 dva i po puta skuplja došla na 1800 KM sa 600 i nešto (zvanična statistika) a prosjek plate ajmo reći 550 KM. Kako je bolje ako je sve dva i po puta skuplje a plate stagniraju i čak padaju?
Zvanična statistika. Sve si odgovorio. Statistika kaže da su u Vitezu skoro najniže plaće u SBK. I kaže da je 43% nezaposlenih. Niti jedno niti drugo nisu istina.

"U principu želim reći da mislim da se živi nešto bolje nego nam statistika pokazuje." To sam napisao.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#41 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by Lajavikrelac »

Zvanična statistika lagi maksimalno, a kad oni vele da je tolika skupoća znači ne mogu to sakriti i ublažiti, zado naduvavaju zarade na prosjek od 870 KM :-) .....Ja samo vjerujem onom što lično vidim a pred kontejnerima red ko u supermarketu :oops:
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#42 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by Vitezanin »

Lajavikrelac wrote:Zvanična statistika lagi maksimalno, a kad oni vele da je tolika skupoća znači ne mogu to sakriti i ublažiti, zado naduvavaju zarade na prosjek od 870 KM :-) .....Ja samo vjerujem onom što lično vidim a pred kontejnerima red ko u supermarketu :oops:
Pred kojim kontejnerima je red kao u supermarketu? Istina je da ekstremno siromaštvo postoji u BiH (ali je skriveno prilično je rje tabu i pravimo se da ne postoji) i to vidim jer mi je to jedan dio posla gdje sam na terenu, ali napisati "red ko u supermarketu" je apsolutno preuveličavanje. Jako mali dio našeg društva je ekstremno siromašan i bogat.

Ponavljam, u BiH se živi skromno, ali ne onoliko skromno koliko jadikujemo i koliko nam nekakve statisitike to pokazuju. Ne tvrdim da se živi DOBRO. Prije bi trebalo razmisliti ko pravi te statisike i u koje svrhe. Sigurno nije u svrhu prikazivanja realnog stanja.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#43 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by JThomas »

ne mora zvanična statistika ništa lagati nabolje da se objasni ono što se vidi, pa zvanično je prosječna plata oko 850 a potrošačka korpa četveročlane porodice skoro dvije milje. tj. majka i otac dvoje djece s prosječnim platama koji oboje rade su i zvanično ispod toga, i zvanično su siromašni. u stvarnosti, zbog sive ekonomije i doznaka iz dijaspore stanje je i nešto bolje nego što zvanična statistika kaže.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#44 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by use your illusion »

.
Last edited by use your illusion on 27/05/2019 22:44, edited 1 time in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#45 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by SmokingMan »

Lajavikrelac wrote:Prava prosječna plata iznosi oko 550 do 600 KM.

Kada su u taj prosjek uračuna radna snaga na crno,što dodatno smanjuje prosjek.U sivoj zoni nemaš primanja preko 500 KM.
zippoo87
Posts: 15624
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#46 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by zippoo87 »

upravo taj nesrazmjer izmedju plata i potrosacke korpe i jest problem i realni pokazatelj

zanemarimo statistike...gledajmo realno...u proizvodnim firmama su najmanje plate a takvih firmi i jeste najvise
zanemarimo i direktore i te neke sa visokim platama,koji pomalo dizu prosjek

realnost je da su plate male...400-600 KM ,negdje je u to uracunat i topli obrok,prevoz slabo ko da placa i sibmolicno
dakle radi se bas za mizerne pare a poslodavci svako malo novi pogon otvaraju i na sva zvona kukaju kako su im veliki nameti i kako nemaju kvalifikovane radne snage
a da sada ja odem i kazem,evo posalji me da se kvalifikujem i obucim za nesto,raditi cu neko vrijeme za neki minimalac a kasnije da se poveca plata...9 od 10 ih ne bi pristalo na ovo a kukaju

znam ovdje po Gracanici svakakvih tih nazovi privrednika...i sve je to u pet deka...u nekoliko firmi sam i radio,u nekoliko su radili ljudi koje znam...a zajednicko u svim firmama je da te jasu dok ne crknes a ako i crknes,nadju drugog kojeg ce jahati

jedino kada bi se ljudi kako u cijeloj jednoj sredini udruzili i napravili neki kolektivni strajk i da traze bolje uslove i veca prava...da im se svima obustavi proizvodnja pa da ni oni ne zaradjuju,onda bi mozda malo razmislili

evo kod nas sada aktuelna prica u Fortuni...pohapsili ove rukovodece ljude a prosle godine kada je Fortuna i zvanicno otisla u stecaj...otpustili nekih 150 radnika a kroz 3 dana,natpis na ogradi firme,trazi ta ista Fortuna tj. Fortunato(samo preimovana firma,tacnije fkitivna firma koja koristi sve resurse Fortune) trazi 200 radnika :D

ebo lud zbunjenog :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#48 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by JThomas »

SmokingMan wrote:
Lajavikrelac wrote:Prava prosječna plata iznosi oko 550 do 600 KM.

Kada su u taj prosjek uračuna radna snaga na crno,što dodatno smanjuje prosjek.U sivoj zoni nemaš primanja preko 500 KM.
ali ona generalno popravlja situaciju, a ne kvari. da je sad neko ukine čarobnim štapićem, živjelo bi se lošije za još 40-50% u stvarnosti.

da je nezaposlenih stvarno koliko piše? bili bi burundi...da firme i radnje sa dva-tri zaposlena stvarno sve kucaju? za pola godine ne bi imali ni toliko, stavili bi ključ u bravu i ne bi plaćali ni koliko plaćaju, i tako dalje...
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#49 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by kurty »

Radne snage je sve manje... Proslih godina svako jutro mi na rasporedu dva tri nova taze posao. . Ove godine samo jedan novajlija...
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#50 Re: Prosječna plata bez uhljeba

Post by Trebam te »

Lajavikrelac wrote:Prava prosječna plata iznosi oko 550 do 600 KM.
Tacno
Post Reply