PROSJACI I PJEVACI

User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#26 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by commendatore »

12 points goes to:

Image

Image

prvog sam neki dan na Almiju u Zenici vidi sa sahanom od metar punim mesa i pomfrita štaš ogladnio jadnik od prosjacenja,.....

za drugog svi znamo kakav je papson
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#27 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by vjesticanametli »

bh.tornjak wrote:prije par dana vidim (tj. pogledao sam) pocetak nekog videa (dalje nisam htio) gdje lik kaze da je vozio kcerku na hitnu jer ju je bolio stomak od gladi...
Zalosno....!!!

Ko je kriv...???
Drzava...???
da, kriva su i drzava i sistem...sto su ovakvi nakaradni.

ali, najveci krivac je roditelj koji je dozvolio da mu dijete nema sta da jede.
neki dan sam (kao padobranac) uletio na neku temu i napisao da je na sjeveru ove drzave dnevnica beraca jagoda 35 KM uz hranu i pice...covjek dosao iz mjesta odaljenog 10-15 km i trazi berace...niko nece.

u cemu je problem...???
u maloj dnevnici...???

nije, 35KM x20 dana = 700 KM, sto znaci da jedan berac moze za mjesec dana da zaradi min. 700 KM a moze da zaradi i 1000 KM.
dakle, kriv je neradnicki i sadaka mentalitet....najlakse je zaplakati pred kamerama, pustit koju suzu i eto par hiljada maraka
gledal i ja i ono sjeb ba...... pa kako ga ne izvadi na vrijeme .... ne moze radit....bolestn haj ok ali jarane pa presatni se guzit.....pun mi je kli nac moljakanj a kad kad nudis posla eeè ne mogu.....zao mi je djece ali isto znam da ce ih onaj iz te emisije imat jos
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#28 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by JThomas »

commendatore wrote:12 points goes to:

Image

Image

prvog sam neki dan na Almiju u Zenici vidi sa sahanom od metar punim mesa i pomfrita štaš ogladnio jadnik od prosjacenja,.....

za drugog svi znamo kakav je papson
batko prosjači za druge, nekoga zaista i spasi - ali ne vraća kusur. to je koncept u jednoj rečenici.

i tog koncepta ne bi bilo, da ljudi nisu u stanju potrebe koju ne mogu riješiti sami, a ne rješava je ni sistem, iako od ljudi uzima i vrti milijarde...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#29 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by Maraschino »

JThomas wrote:
batko prosjači za druge, nekoga zaista i spasi - ali ne vraća kusur. to je koncept u jednoj rečenici.

i tog koncepta ne bi bilo, da ljudi nisu u stanju potrebe koju ne mogu riješiti sami, a ne rješava je ni sistem, iako od ljudi uzima i vrti milijarde...

:lol:

zato mi se i gade takve akcije :run:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#30 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by Ommadawn »

Sjeca li se iko Senada Bande s kraja osamdesetih? Trazilo se da se skuplja lova za lijecenje.

Sjeca li se iko onog djecaka iz Gorazda (da li se zvao Emir) sto je pucajuci iz oceve lovacke puske (dokaz da je debilnih roditelja bilo i prije) odvalio sebi potpuno donju vilicu pa se skupljao novac za lijecenje i operaciju? Takodjer s kraja osamdesetih.

Sve iz vremena SFRJ.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#31 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by Sanjarko »

bh.tornjak wrote:prije par dana vidim (tj. pogledao sam) pocetak nekog videa (dalje nisam htio) gdje lik kaze da je vozio kcerku na hitnu jer ju je bolio stomak od gladi...
Zalosno....!!!

Ko je kriv...???
Drzava...???
da, kriva su i drzava i sistem...sto su ovakvi nakaradni.

ali, najveci krivac je roditelj koji je dozvolio da mu dijete nema sta da jede.
neki dan sam (kao padobranac) uletio na neku temu i napisao da je na sjeveru ove drzave dnevnica beraca jagoda 35 KM uz hranu i pice...covjek dosao iz mjesta odaljenog 10-15 km i trazi berace...niko nece.

u cemu je problem...???
u maloj dnevnici...???

nije, 35KM x20 dana = 700 KM, sto znaci da jedan berac moze za mjesec dana da zaradi min. 700 KM a moze da zaradi i 1000 KM.
dakle, kriv je neradnicki i sadaka mentalitet....najlakse je zaplakati pred kamerama, pustit koju suzu i eto par hiljada maraka
Ko ce iz grada to da radi ako nikad to nije radio u zivotu. I kako ga pomjerit iz grada i nekoliko stotina kilometara udaljenosti da radi taj posao. Plus mnogi ni ne znaju da neko trazi radnike za neki posao.

Znaci sistem je problematican. Pisao sam vec. Treba obucit narod, usmjerit ga itd. Jer smo izgleda taki, stoka sitnog zuba.

Pisao sam jednom na nekoj temi kako su trazili Cobane i da bi eto i ja bio Coban, ali ko iz Grada zna da bude Coban. Za to se odmalena uci. Kako to neko ko ja primjerice da bude. Ko zna sta bi bilo meni i stoci u planini itd. Pogotovo kad neko je napisao uhvati nevrijeme.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#32 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by parappa »

Ommadawn wrote:Sjeca li se iko Senada Bande s kraja osamdesetih? Trazilo se da se skuplja lova za lijecenje.

Sjeca li se iko onog djecaka iz Gorazda (da li se zvao Emir) sto je pucajuci iz oceve lovacke puske (dokaz da je debilnih roditelja bilo i prije) odvalio sebi potpuno donju vilicu pa se skupljao novac za lijecenje i operaciju? Takodjer s kraja osamdesetih.

Sve iz vremena SFRJ.
sjecam se ja tih dogadjaja krajem osamdesetih... pogotovo drugog slucaja... znao sam momka (mislim da je imao 14 ili 15 godina) iz vidjenja. za mene kao dijete je bio laf... uvijek osmijeh... samo je o lovu mastao.
cistio je krijuci lovacku pusku od starog... nije dobro provjerio i desilo se to sto se desilo.
u gorazdu su svi dali novac da ide na operacije. cak se i po skolama skupljalo. moglo se samo u americi uraditi... zato je bilo puno para i nikad to nebi mogli sami platiti. nije mi zao sto smo i mi dali. ne zbog sevapa... samo zamislite kakav bi to zivot bio da se nije skupilo... bez pola lica.
putovajuci po svijetu od operacije do operacije je izbjegao rat u gorazdu... eto nek je bar tako imao srece.
nadam se da je danas dobro i da su ga dobro zakrpili... vidio sam ga samo jos jednom nakon prvih operacija... po meni je izgledao katastrofalno.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#33 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by parappa »

Vizionar 1985 wrote:
bh.tornjak wrote:prije par dana vidim (tj. pogledao sam) pocetak nekog videa (dalje nisam htio) gdje lik kaze da je vozio kcerku na hitnu jer ju je bolio stomak od gladi...
Zalosno....!!!

Ko je kriv...???
Drzava...???
da, kriva su i drzava i sistem...sto su ovakvi nakaradni.

ali, najveci krivac je roditelj koji je dozvolio da mu dijete nema sta da jede.
neki dan sam (kao padobranac) uletio na neku temu i napisao da je na sjeveru ove drzave dnevnica beraca jagoda 35 KM uz hranu i pice...covjek dosao iz mjesta odaljenog 10-15 km i trazi berace...niko nece.

u cemu je problem...???
u maloj dnevnici...???

nije, 35KM x20 dana = 700 KM, sto znaci da jedan berac moze za mjesec dana da zaradi min. 700 KM a moze da zaradi i 1000 KM.
dakle, kriv je neradnicki i sadaka mentalitet....najlakse je zaplakati pred kamerama, pustit koju suzu i eto par hiljada maraka
Ko ce iz grada to da radi ako nikad to nije radio u zivotu. I kako ga pomjerit iz grada i nekoliko stotina kilometara udaljenosti da radi taj posao. Plus mnogi ni ne znaju da neko trazi radnike za neki posao.

Znaci sistem je problematican. Pisao sam vec. Treba obucit narod, usmjerit ga itd. Jer smo izgleda taki, stoka sitnog zuba.

Pisao sam jednom na nekoj temi kako su trazili Cobane i da bi eto i ja bio Coban, ali ko iz Grada zna da bude Coban. Za to se odmalena uci. Kako to neko ko ja primjerice da bude. Ko zna sta bi bilo meni i stoci u planini itd. Pogotovo kad neko je napisao uhvati nevrijeme.
ma nista druze... seljak bi te samo potapsao po ramenu i rekao nema veze sto si izgubio stoku nek si se ti ziv i zdrav vratio :D

a to da niko nece fizicke poslove stoji... moj tetak prosle godine pita neke momke da mu pomognu oko cumura... kaze 20 km svakom... posla mozda maksimalno 3 sata... niko ni da cuje. a bas jednog od njih znam i stalno kuka kako nema za kafe. znaci moze kuknjava i kvazi prosenje a nista zavratiti rukave na par sati da bi zaradio za kafe... sadaka mentalitet...

nego ima li lijeka protiv toga?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#34 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by julisiz es grant »

Ommadawn wrote:
Sjeca li se iko onog djecaka iz Gorazda (da li se zvao Emir) sto je pucajuci iz oceve lovacke puske (dokaz da je debilnih roditelja bilo i prije) odvalio sebi potpuno donju vilicu pa se skupljao novac za lijecenje i operaciju? Takodjer s kraja osamdesetih.

Sve iz vremena SFRJ.
Mirsad Ćulov. Raznio lice (sve osim očiju) igrajući se očevom lovačkom puškom u stanu, negdje 1988. mislim. I skupile su se pare, posebno je to pratio onaj ženski tabloid "Una", i otišao u Ameriku, i rekonstruisali mu lice (poslije čega je izgledao jezivo, ali valjda je mogao pričati i žvakat, ne znam).

I poginuo od jedne od prvih granata koje su pale u centar Goražda, pred njegovu zgradu, 14.05.1992.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#35 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by Sanjarko »

hAZNADAR wrote:
Vizionar 1985 wrote:I Dodik kaze isto da nece da radi narod. Samo jedno ne govore, niko. Kako znat neki posao radit, od cega platit obuku za njega itd. Evo Dodo kaze niko nece da bude vozac, a vozacka za B kategoriju kako znam nije manja od 1,5 milje. Cijena je oko 12 stoja ali ima ostaloga pa se dodze na oko 15 stoja. E sad da mi je znat koji je ovdje spreman platit obuku radnika, a kad znamo jos da zavrnu radnike i handre ih itd., jos kad se na to doda da je pola mozda populacije staro i bolesno, a ovo sto je zdravo i mlado hoce laganini paru ko i ovi sto handre, zavrcu i slicno, dobije se ovo sto se ima. Jos ima i dodatno jednih osim starih i bolesnih, koji spadaju i oni u zadnje navedeno.

PS. A ovdje teska bijeda sve skoro i jos se odala ta bijeda porocima raznim. Jbg. Sta cemo. Sta sad trebamo, pobiti sve. Nije da je nisu pokusali.

PPS. Ne odnosi se samo na Bosnu nego i malo sire. Mozda. Ne znam.
Cinjenica jeste da je i u narodu zavladao neki elitizam.
I to odavno jos i prije rata. Odbijaju se poslovi "ispod nivoa", ganja laka zarada i budzet.
Pa ja ih znam koji dvije decenije nista ne rade, niti traze, niti poduzimaju ista po tom pitanju. Nesto love sto dobiju umjesto da upotrijebe barem na kurs engleskog, kurs racunara, kurs viljuskara,.. potrose po kaficima i u kladarama.

Znam ih i koji su zivjeli vani, bili marljivi i korisni,... - vratili se dole i sada sjede po kaficima, psuju drzavu sto im nije dala ovo ili ono,...



Izgleda da je narod nesto kao djeca u kuci.
Kada djeci ostavis kucu na cijeli dan i zateknes je poslije u neredu, nema rucka, svjetla gore nepotrebno, TV odvrnut, prljavo sudje i ves na kamari,.... pa cvrstom rukom to dovedes u red.
Tako je i sa nasim narodima koji su dobili svoje drzave - izgleda da jedino funkcionisu pod cvrstom rukom i autoritetom. Poput djece u kuci jednostavno ne mogu sami nesto odganizovati i sami se toga sjetiti.
Ma skupo je sve to. Kursevi i to. To malo sto dobije svako potrosi na ono osnovno sto mu treba. Problem je sistem sav. Nista skoro ne radi da pomogne narodu i jos handri narod, a narod puko zbog svega i odo se porocima.

Ali opet je to sistem kriv. Nista ne radi da preobuci narod, da ih usmjeri, obrazuje itd. Jos mu otvara sve ovo porocno.

Evo i ja sam taj sto 20 godina nista ne radi ali kako da bilo sta radim, od cega obuku itd. da platim, i kad bi platio nije mi garant ni to da cu nac posao. Jos narod vidi sta se radi. Evo ovdje radnike stalno mijenjaju ko carape. I poslodavci mnogi ko i vlast slicno rade. Ima naravno izuzetaka. I medzu narodom i ostalima, i vlasti, sistemom, i poslodavcima.

Istina puko sam i ja, i narod sa mnom mozda. Jer je sistem sav izgleda truo ili je struho. Ne znam ne moze se biti po ovome pametan nikako izgleda.

I nije u Bosni samo ovako. Cujem ja i po Hrvatskoj i Srbiji se ovako isto dogadza. Jednostavno sistem se urusava izgleda ili je se urusio zbog rata 90-tih. Tek sad posljedice nakon rata osjecamo mozda. Ili je i prije sistem truo bio, pa je i sada.

Al eto ako nam je sudbina da mandrknemo, mandrkniti cemo i mozda nas bolji narod ili nove generacije zamjene.

JBG. STA CEMO. NAFAKA.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#36 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by parappa »

julisiz es grant wrote:
Ommadawn wrote:
Sjeca li se iko onog djecaka iz Gorazda (da li se zvao Emir) sto je pucajuci iz oceve lovacke puske (dokaz da je debilnih roditelja bilo i prije) odvalio sebi potpuno donju vilicu pa se skupljao novac za lijecenje i operaciju? Takodjer s kraja osamdesetih.

Sve iz vremena SFRJ.
Mirsad Ćulov. Raznio lice (sve osim očiju) igrajući se očevom lovačkom puškom u stanu, negdje 1988. mislim. I skupile su se pare, posebno je to pratio onaj ženski tabloid "Una", i otišao u Ameriku, i rekonstruisali mu lice (poslije čega je izgledao jezivo, ali valjda je mogao pričati i žvakat, ne znam).

I poginuo od jedne od prvih granata koje su pale u centar Goražda, pred njegovu zgradu, 14.05.1992.
jesi li siguran da je poginuo? ja sam mislio da je bas bio opet u americi kad je rat poceo.

EDIT: Izgleda da si upravu... http://www.upi.com/Archives/1992/12/17/ ... 724568400/
Last edited by parappa on 22/05/2017 22:45, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#37 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by Sanjarko »

parappa wrote:
ma nista druze... seljak bi te samo potapsao po ramenu i rekao nema veze sto si izgubio stoku nek si se ti ziv i zdrav vratio :D

a to da niko nece fizicke poslove stoji... moj tetak prosle godine pita neke momke da mu pomognu oko cumura... kaze 20 km svakom... posla mozda maksimalno 3 sata... niko ni da cuje. a bas jednog od njih znam i stalno kuka kako nema za kafe. znaci moze kuknjava i kvazi prosenje a nista zavratiti rukave na par sati da bi zaradio za kafe... sadaka mentalitet...

nego ima li lijeka protiv toga?
Ma dobro neko nece, ima i toga. Ali kako bi ja evo primjerice to. Iskiho bi sve to na lijekove. Nije bas narod ni zdrav. Pune bolnice, itd. Naroda od raznih bolesti. Cak se pojavile bolesti kojih nikad nije ni bilo. Niko za njih prije nije ni cuo, nikad.

JBG mehanizacija i industrijalizacija, i sve to mozda utice, i na zdravlje a i na to mozda da nece malo ko fizicki posao. Odviklo se od fizickog posla zbog mehanizacije i industrijalizacije, a sad oboje u Bosni puklo. Sve se zatvorilo skoro sto je bilo mehanizovano i industrijalizovano. Sad to masine same skoro obavljaju.

Ali nije bas ni po Europi itd. bolji isto tako realno.

JBG kazem Suvremeno doba, mehanizacija i industrijalizacija. Jos kod nas sistem :-)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#38 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by julisiz es grant »

parappa wrote: jesi li siguran da je poginuo? ja sam mislio da je bas bio opet u americi kad je rat poceo.

EDIT: Izgleda da si upravu... http://www.upi.com/Archives/1992/12/17/ ... 724568400/
Jesam. Čuo sam za to odmah kad se desilo,a i unešen je u knjigu "Zločini nad djecom Goražda tokom opsade" od Muamera Džananovića iz 2015, ima slika njegova (od prije nesreće), podaci o smrti, slika mjesta gdje je poginuo (podatke za svu djecu, i slike, davali su autoru lično roditelji ili preživjeli srodnici djece, tako da ne može biti greške). U ratu su mu roditelji dobili još jednog sina, mislim da su mu dali njegovo ime.

EDIT: kad napisah vidjeh i tvoj link
User avatar
Truba
Posts: 81648
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by Truba »

Vizionar 1985 wrote:
bh.tornjak wrote:prije par dana vidim (tj. pogledao sam) pocetak nekog videa (dalje nisam htio) gdje lik kaze da je vozio kcerku na hitnu jer ju je bolio stomak od gladi...
Zalosno....!!!

Ko je kriv...???
Drzava...???
da, kriva su i drzava i sistem...sto su ovakvi nakaradni.

ali, najveci krivac je roditelj koji je dozvolio da mu dijete nema sta da jede.
neki dan sam (kao padobranac) uletio na neku temu i napisao da je na sjeveru ove drzave dnevnica beraca jagoda 35 KM uz hranu i pice...covjek dosao iz mjesta odaljenog 10-15 km i trazi berace...niko nece.

u cemu je problem...???
u maloj dnevnici...???

nije, 35KM x20 dana = 700 KM, sto znaci da jedan berac moze za mjesec dana da zaradi min. 700 KM a moze da zaradi i 1000 KM.
dakle, kriv je neradnicki i sadaka mentalitet....najlakse je zaplakati pred kamerama, pustit koju suzu i eto par hiljada maraka
Ko ce iz grada to da radi ako nikad to nije radio u zivotu. I kako ga pomjerit iz grada i nekoliko stotina kilometara udaljenosti da radi taj posao. Plus mnogi ni ne znaju da neko trazi radnike za neki posao.

Znaci sistem je problematican. Pisao sam vec. Treba obucit narod, usmjerit ga itd. Jer smo izgleda taki, stoka sitnog zuba.

Pisao sam jednom na nekoj temi kako su trazili Cobane i da bi eto i ja bio Coban, ali ko iz Grada zna da bude Coban. Za to se odmalena uci. Kako to neko ko ja primjerice da bude. Ko zna sta bi bilo meni i stoci u planini itd. Pogotovo kad neko je napisao uhvati nevrijeme.
jaro ovo ti je prvi normalni post koji si napisao :mrgreen: :thumbup:
ja nemam nijednog :sad:
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#40 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by parappa »

Vizionar 1985 wrote:
parappa wrote:
ma nista druze... seljak bi te samo potapsao po ramenu i rekao nema veze sto si izgubio stoku nek si se ti ziv i zdrav vratio :D

a to da niko nece fizicke poslove stoji... moj tetak prosle godine pita neke momke da mu pomognu oko cumura... kaze 20 km svakom... posla mozda maksimalno 3 sata... niko ni da cuje. a bas jednog od njih znam i stalno kuka kako nema za kafe. znaci moze kuknjava i kvazi prosenje a nista zavratiti rukave na par sati da bi zaradio za kafe... sadaka mentalitet...

nego ima li lijeka protiv toga?
Ma dobro neko nece, ima i toga. Ali kako bi ja evo primjerice to. Iskiho bi sve to na lijekove. Nije bas narod ni zdrav. Pune bolnice, itd. Naroda od raznih bolesti. Cak se pojavile bolesti kojih nikad nije ni bilo. Niko za njih prije nije ni cuo, nikad.

JBG mehanizacija i industrijalizacija, i sve to mozda utice, i na zdravlje a i na to mozda da nece malo ko fizicki posao. Odviklo se od fizickog posla zbog mehanizacije i industrijalizacije, a sad oboje u Bosni puklo. Sve se zatvorilo skoro sto je bilo mehanizovano i industrijalizovano. Sad to masine same skoro obavljaju.

Ali nije bas ni po Europi itd. bolji isto tako realno.

JBG kazem Suvremeno doba, mehanizacija i industrijalizacija. Jos kod nas sistem :-)
drug moj... pa mora neko upravljati tim masinama. nije to nista tesko za nauciti. ne kazem da svi trebaju nauciti programiranje robota ali osnovne masine... znaci kad svijetli crveno onda bolje ugasi, pogledaj da se nije sta zaglavilo i te stvari.

kako smo se samo mi odvikli od fizickog posla? kako poljaci, madjari rade?
kako je to puna evropa nasih radnika na gradilistima? a kod nas neki nece da se malo oznoje.
i ja bih se volio odvici od fizickog rada ustvari od svakog rada... i odvikao bih se da provedem godinu, dvije na birou. ali nisam navikao da mi neko daje novac koji nisam zaradio. jbg. mozda je to bas dobro pa se navuces kao na drogu
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#41 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by Sanjarko »

Black swan wrote: jaro ovo ti je prvi normalni post koji si napisao :mrgreen: :thumbup:
ja nemam nijednog :sad:
Hajd makar i od mene da bude nesto normalno, barem jednom. Ubola corava koka izgleda zrno.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#42 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by Ommadawn »

parappa wrote:
Ommadawn wrote:Sjeca li se iko Senada Bande s kraja osamdesetih? Trazilo se da se skuplja lova za lijecenje.

Sjeca li se iko onog djecaka iz Gorazda (da li se zvao Emir) sto je pucajuci iz oceve lovacke puske (dokaz da je debilnih roditelja bilo i prije) odvalio sebi potpuno donju vilicu pa se skupljao novac za lijecenje i operaciju? Takodjer s kraja osamdesetih.

Sve iz vremena SFRJ.
sjecam se ja tih dogadjaja krajem osamdesetih... pogotovo drugog slucaja... znao sam momka (mislim da je imao 14 ili 15 godina) iz vidjenja. za mene kao dijete je bio laf... uvijek osmijeh... samo je o lovu mastao.
cistio je krijuci lovacku pusku od starog... nije dobro provjerio i desilo se to sto se desilo.
u gorazdu su svi dali novac da ide na operacije. cak se i po skolama skupljalo. moglo se samo u americi uraditi... zato je bilo puno para i nikad to nebi mogli sami platiti. nije mi zao sto smo i mi dali. ne zbog sevapa... samo zamislite kakav bi to zivot bio da se nije skupilo... bez pola lica.
putovajuci po svijetu od operacije do operacije je izbjegao rat u gorazdu... eto nek je bar tako imao srece.
nadam se da je danas dobro i da su ga dobro zakrpili... vidio sam ga samo jos jednom nakon prvih operacija... po meni je izgledao katastrofalno.
Neda Ukraden je takodjer skupila novac. Cini mi se da su i moji starci nesto dali.

Oruzje se cuva dalje od djece i pod bravom. Al´ hajd´ ti nasem covjeku objasni...

Nevezano za temu, putovao sam jedne prilike autobusom iz Sarajeva za Tuzlu. Autobus je zapravo isao na liniji Sarajevo-Bijeljina te su kondukter i vozac bili Bjeljinci. Kondukter se raspricao sa nekakvom djecom u autobusu i tu poce prica "...ja neki dan sa kcerkom, stavio je u krilo i vozim autom. Zaustavi me policajac, posao meni pametovati da sklonim dijete na sjediste, da nije tako sigurno voziti... On nasao meni pricati o sigurnoj voznji i kako cu ja sa svojim djetetom. Ma ne mozes ti voljet vise moju djecu od mene. Kaze pisat ce kaznu. Pisi, platit cu! Kaze skloni djete. Reko necu. Oduzet cu ti dozvolu. Oduzmi al imam i ja veze u MUPu pa ce ti oduzet posao. Pusti ti on mene. Debil..."
I ja dan danas pokusavam skontati taj mentalni sklop.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#43 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by Sanjarko »

parappa wrote:
drug moj... pa mora neko upravljati tim masinama. nije to nista tesko za nauciti. ne kazem da svi trebaju nauciti programiranje robota ali osnovne masine... znaci kad svijetli crveno onda bolje ugasi, pogledaj da se nije sta zaglavilo i te stvari.

kako smo se samo mi odvikli od fizickog posla? kako poljaci, madjari rade?
kako je to puna evropa nasih radnika na gradilistima? a kod nas neki nece da se malo oznoje.
i ja bih se volio odvici od fizickog rada ustvari od svakog rada... i odvikao bih se da provedem godinu, dvije na birou. ali nisam navikao da mi neko daje novac koji nisam zaradio. jbg. mozda je to bas dobro pa se navuces kao na drogu
Ma znam upravu si. Ali ko ce to narod naucit. Evo ja kad sam u skolu isao maltene nam kompjutere skoro nisu ni dali upalit. Imam danas komp poklonjen, a duduk sam. I ko je spreman da mi bilo sta pokaze u vezi bilo cega. Svako se o svom jadu zabavio. Realno. Jos da se zaj_bava i sa mnom i da meni nesto pokaze i nauci me. Sistem nece, ne zeli itd.

Poljaci, Madzari itd. zbog Njemacke i svijeta [NATO itd.] mozda jer im interes to svima. Evo Hellmans kecap bio Made in Svabija sad je Made in Poljska itd.

Ovdje nece neosiguran, za malu platu itd. pa bjezi vani i ko hoce riskira pravo. Evo ovdje malo malo neka nesreca, pogibija, smrt itd. na poslu, jos nisu neke plate ali opet rade mnogi za njih i jagme se za poslove pa i te.

Ja sam uvijek bio od fizikanerskog posla odviknut, sta ja znam izgleda od rodzanja sam takav nekako nejak da ne upotrijebim tezu rijec. Ali radim mentalni posao [HOBI]. Stvaram ideje itd. samo niko nema da me u tome podrzi itd. Da realizira ideje itd. Jos ni ne razumiju se u to. Laici svi. A ja sad ne dam nista, odustao od realizacije ideja itd.

Rijetko ko mi uleti sa parama. Da nema porodice bilo bi me oko kante. A dobro nije ubi vjeruj. U depru upadnes samo takvu. Ja sam evo u Hronicnoj izgleda. Jer nemam cak ni za HOBI ovaj osnovnog za rad. Imam nesto ali nesto nemam i ubi sve to.

Pogotovo sto se nema love. Znas treba ti lova za sve, ali nemas ni da kupis ono osnovno.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#44 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by Matzan »

Ne ulazim u politiku koju dotični zastupa, pogledati video od 07:55.


http://source.ba/clanak/Alen/439254/Kao ... -da-trosim


Prebogata smo mi država.
Post Reply