PROSJACI I PJEVACI

User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#1 PROSJACI I PJEVACI

Post by bh.tornjak »

Otvaram ovu temu "inspirisan" svakodnevnim apelima za pomoc:
gladima,zednima,bolesnima,ovima i onima...(one ulicne prosijake ne racunam)
Trazi se ili bolje receno prosi se...za sve...za bubrege...za srce....za oci....za gladne stomake...
ali prvenstveno za nevidjeni bezobrazluk...!!!

i dok jedni doslovno prose...spustajuci se tako nisko....drugi pjevaju,da, oni pjevaju...
te urlicu da postanu "zvijezde granda"...drugi bi da budu "pinkove zvijezde"....treci bi neke druge zvijezde da budu....ma, sve ce da budu....al´ RADITI nece...

nece ni oni koji prose...ni ovi koji pjevaju....

sta ...???
kako...???
zasto...???

bujrum...vasa misljenja
Last edited by bh.tornjak on 22/05/2017 10:28, edited 1 time in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by JThomas »

sistem nam je dao to da bi 98% ljudi moralo pribjeći prošnji da im zatreba operacija koja košta 200.000 nečega da spase glavu. da ne bi mogli ni pozajmiti taj iznos od banke, ni od prijatelja i porodice, ni unovčiti nekretnine i auto/a u tom iznosu...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by Maraschino »

Prosjaka i prosjacenja je uvijek bilo na ovim prostorima. Kako se krize povecavale tako su razni prosjaci postojali brojniji.
To je promasaj sistema odnosno ne brige o socijalno ugrozenom stanovnistvu za sta su uveli PDV. To je bila velika podvala da se pune budzeti radi novih auta, odvojenog zivota, raznih izmisljenih primanja...umjesto da se kao u svim normalnim zemljama bar toj ''sirotinji'' vrati uzeti PDV...
Da se razumijemo, u danasnje vrijeme prosi svako i kome treba i kome ne treba...

Ovo skupljanje pomoci za lijecenje se pretvorilo u klasicno prosjacenje. Ovdje moram biti malo grub. Uvjek se radjao odredjen procenat djece sa teskim bolestima kojima niko pa ni gospod Bog ne moze pomoci. Mislim da jedno 10% od ukupnog broja tesko bolesnih ima spasa a sve drugo je na zalost osudjeno na smrt ALI kako to objasniti ovim silnim skupljacima. Grub jesam pa me cak i bijes nekada uhvati koliko toga ima ali skoro pa nikoga nisam odbio za pomoc. Dam nesto a ne koliko kome treba. Ne trazim ni potvrdu jer su i one u mnogim slucajevima lazne...da ne duzim.

Vezano za ove pjevace i sve drugo, kriv je sistem koji im sugerise da i bez rada mogu solidno da zive. Nekada je to bilo skroz drugacije a za buduca vremena i generacije, neka vam je Bog na pomoci. Zanati ce izumrijeti bez obzira sto ce potrebe ostati. Svi ce htjeti raditi bilo sta samo da nema gazde iznad sebe, da nema fizickog zamaranja, da je lahka para...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by seln »

To je nama nasa borba dala,
pa je zemlja postala k'o hala...

p.s. De, bogati ispravi naslov i napisi ispravno "prosjaci".
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by Sanjarko »

I Dodik kaze isto da nece da radi narod. Samo jedno ne govore, niko. Kako znat neki posao radit, od cega platit obuku za njega itd. Evo Dodo kaze niko nece da bude vozac, a vozacka za B kategoriju kako znam nije manja od 1,5 milje. Cijena je oko 12 stoja ali ima ostaloga pa se dodze na oko 15 stoja. E sad da mi je znat koji je ovdje spreman platit obuku radnika, a kad znamo jos da zavrnu radnike i handre ih itd., jos kad se na to doda da je pola mozda populacije staro i bolesno, a ovo sto je zdravo i mlado hoce laganini paru ko i ovi sto handre, zavrcu i slicno, dobije se ovo sto se ima. Jos ima i dodatno jednih osim starih i bolesnih, koji spadaju i oni u zadnje navedeno.

PS. A ovdje teska bijeda sve skoro i jos se odala ta bijeda porocima raznim. Jbg. Sta cemo. Sta sad trebamo, pobiti sve. Nije da je nisu pokusali.

PPS. Ne odnosi se samo na Bosnu nego i malo sire. Mozda. Ne znam.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#6 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by ABH017 »

Ja bih iz ovog opisa izuzeo one koji mole za pomoć zbog zdravlja ili lijeka. Ne d'o Bog nikom.
Ovo ostalo je suvišno komentarisati, jednom rječju bezobrazluk. Tu spadaju i oni koji žele da rade samo u struci, oni koji štrajkuju jer nisu primili 12-13 ili ko zna koliko plata (a nisu ih ni zaradili, jer na poslu u firmi ništa i ne rade, ali ne žele da napuštaju firmu, jer svugdje drugo moraju da rade), one koji čekaju da ih država zaposli....
Bezobrazluk.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by Sanjarko »

Pa prije je i zaposljavala drzava. Ne bukvalno. Upucivala radnike da rade tu i tu. Radi i Svabija i Amerika mislim i dan danas to, i Kina itd. Jbg ljudi su sta ja znam. Tudzman nas je opiso Stokom Sitnog Zuba.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11035
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#8 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by Prpa.ba »

Protiv sam humanitarnih akcija i bilo kojih vidova samoorganizovane gradjanske pomoci bilo kome.

Znam da je markica svakih par dana jeftina cijena za sapiranje svake odgovornosti za kriticno stanje u drustvu i ekonomiji i da je lakse dati markicu nego traziti sistemsku odgovornost nadleznih, ali ovako se u potpunosti halale pare koje dajemo kroz poreze (i time postaju harac a ne porez) plus vecina ljudi i nasjedne pa odu pare kriminalcima i prevarantima.

Znam da zvuci nehumano, ali protiv sadaka mentaliteta se moramo boriti. Ili ja necu placati namete drzavi pa cu rado individualno pomoci kome treba, ili cu placati namete drzavi i na humanitarne apele odgovaram da se obrate nadleznim institucijama. Ne moze i jedno i drugo jer je to porez na budale.

Sjetimo se reakcije drzavnih institucija nakon poplava: "zasto da mi ista radimo kad su se gradjani vec organizovali".

Dakle, kao zaposlena osoba castim drzavu time sto:
- poslodavac placa niz nameta, od podrske turistickoj zajednici do naknade za civilnu zastitu, zastitu voda itd.
- placam doprinose za ZZO i PIO/MIO koji trebaju zastititi ugrozene kategorije
- placam porez na dohodak koji ide gdje drustvo odluci na izborima
- placam PDV 17% na svaku kupovinu sto je opet novac koji ide gdje drustvo odluci na izborima
- placam raznorazne akcize na bilo sta skuplje sto kupim

I sada mi neko zeli reci da je bas moja markica potrebna da bi neko (pre)zivio? Ma hajte molim vas.

Smrt sadaci, sloboda narodu. :thumbup:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#9 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by daddy-kool »

Prpa.ba wrote:

Smrt sadaci, sloboda narodu. :thumbup:
:thumbup:


edit: Još mi je najgore kada vidim da djecu stave da prose i "skupljaju" za liječenje neke osobe. Umjesto da ih uče da bilo šta naprave ili urade pa to prodaju, pa da na taj način doniraju kroz svoj trud i vrijeme, i što bih ja kao potencijalni kupac tih roba i usluga vrlo rado preplatio. Umjesto moralno poželjnih osobina radinosti, strpljenja, poduzetnosti, i sl, uče djecu da mole, prose i "išću".
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#10 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by Novak20 »

Prpa.ba wrote:Protiv sam humanitarnih akcija i bilo kojih vidova samoorganizovane gradjanske pomoci bilo kome.

Znam da je markica svakih par dana jeftina cijena za sapiranje svake odgovornosti za kriticno stanje u drustvu i ekonomiji i da je lakse dati markicu nego traziti sistemsku odgovornost nadleznih, ali ovako se u potpunosti halale pare koje dajemo kroz poreze (i time postaju harac a ne porez) plus vecina ljudi i nasjedne pa odu pare kriminalcima i prevarantima.

Znam da zvuci nehumano, ali protiv sadaka mentaliteta se moramo boriti. Ili ja necu placati namete drzavi pa cu rado individualno pomoci kome treba, ili cu placati namete drzavi i na humanitarne apele odgovaram da se obrate nadleznim institucijama. Ne moze i jedno i drugo jer je to porez na budale.

Sjetimo se reakcije drzavnih institucija nakon poplava: "zasto da mi ista radimo kad su se gradjani vec organizovali".

Dakle, kao zaposlena osoba castim drzavu time sto:
- poslodavac placa niz nameta, od podrske turistickoj zajednici do naknade za civilnu zastitu, zastitu voda itd.
- placam doprinose za ZZO i PIO/MIO koji trebaju zastititi ugrozene kategorije
- placam porez na dohodak koji ide gdje drustvo odluci na izborima
- placam PDV 17% na svaku kupovinu sto je opet novac koji ide gdje drustvo odluci na izborima
- placam raznorazne akcize na bilo sta skuplje sto kupim

I sada mi neko zeli reci da je bas moja markica potrebna da bi neko (pre)zivio? Ma hajte molim vas.

Smrt sadaci, sloboda narodu. :thumbup:
:thumbup:

Vlast nas, fakat, ponižava. Kako one koji su prisiljeni moliti tako i one koji od srca daju. Istovremeno se gospoda liječe vani. Za njih ima para.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#11 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by General War »

Ja sam se totalno promjenio odkako sam dobio dijete...
Kad vidim one apele posebno za lijecenje djece , toliko mi se stegne nesto u zelducu danima nisam dobar...sve se slazem da netreba navikavati svijet da traze pomoc na mjestima gdje nebi trebali traziti, ali dok mi ispravimo krivu drinu odose zivoti a da im se nije mogla pruziti sansa.

Zato: Nasoj lopovskoj vlasti i opoziciji kao i vjerskim zajednicama zelim da im bog vrati (ako mi vec nemozemo) na onome sto najvise vole.
A nadam se da cu docekati kraj ove epske zlocinacke druzine.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#12 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by bh.tornjak »

prije par dana vidim (tj. pogledao sam) pocetak nekog videa (dalje nisam htio) gdje lik kaze da je vozio kcerku na hitnu jer ju je bolio stomak od gladi...
Zalosno....!!!

Ko je kriv...???
Drzava...???
da, kriva su i drzava i sistem...sto su ovakvi nakaradni.

ali, najveci krivac je roditelj koji je dozvolio da mu dijete nema sta da jede.
neki dan sam (kao padobranac) uletio na neku temu i napisao da je na sjeveru ove drzave dnevnica beraca jagoda 35 KM uz hranu i pice...covjek dosao iz mjesta odaljenog 10-15 km i trazi berace...niko nece.

u cemu je problem...???
u maloj dnevnici...???

nije, 35KM x20 dana = 700 KM, sto znaci da jedan berac moze za mjesec dana da zaradi min. 700 KM a moze da zaradi i 1000 KM.
dakle, kriv je neradnicki i sadaka mentalitet....najlakse je zaplakati pred kamerama, pustit koju suzu i eto par hiljada maraka
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#13 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by bh.tornjak »

seln wrote:To je nama nasa borba dala,
pa je zemlja postala k'o hala...

p.s. De, bogati ispravi naslov i napisi ispravno "prosjaci".
ispravljeno :wink:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#14 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by General War »

bh.tornjak wrote:prije par dana vidim (tj. pogledao sam) pocetak nekog videa (dalje nisam htio) gdje lik kaze da je vozio kcerku na hitnu jer ju je bolio stomak od gladi...
Zalosno....!!!

Ko je kriv...???
Drzava...???
da, kriva su i drzava i sistem...sto su ovakvi nakaradni.

ali, najveci krivac je roditelj koji je dozvolio da mu dijete nema sta da jede.
neki dan sam (kao padobranac) uletio na neku temu i napisao da je na sjeveru ove drzave dnevnica beraca jagoda 35 KM uz hranu i pice...covjek dosao iz mjesta odaljenog 10-15 km i trazi berace...niko nece.

u cemu je problem...???
u maloj dnevnici...???

nije, 35KM x20 dana = 700 KM, sto znaci da jedan berac moze za mjesec dana da zaradi min. 700 KM a moze da zaradi i 1000 KM.
dakle, kriv je neradnicki i sadaka mentalitet....najlakse je zaplakati pred kamerama, pustit koju suzu i eto par hiljada maraka
A mozda covjek bolestan..nekazem da ima i takvih dzbaljebarosa, ali je mozda samo dio price.
Druga stvar, ukoliko roditelji nisu u stanju da izdravaju djecu, uvjek postoje domovi...gdje su socijalni radnici?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#15 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by hAZNADAR »

bh.tornjak wrote:Otvaram ovu temu "inspirisan" svakodnevnim apelima za pomoc:
gladima,zednima,bolesnima,ovima i onima...(one ulicne prosijake ne racunam)
Trazi se ili bolje receno prosi se...za sve...za bubrege...za srce....za oci....za gladne stomake...
ali prvenstveno za nevidjeni bezobrazluk...!!!

i dok jedni doslovno prose...spustajuci se tako nisko....drugi pjevaju,da, oni pjevaju...
te urlicu da postanu "zvijezde granda"...drugi bi da budu "pinkove zvijezde"....treci bi neke druge zvijezde da budu....ma, sve ce da budu....al´ RADITI nece...

nece ni oni koji prose...ni ovi koji pjevaju....

sta ...???
kako...???
zasto...???

bujrum...vasa misljenja
Pad radnih navika, dokonost na minimalcu, kacenje na budzet, biranje poslova i ganjanje lake zarade, zicanje ili prosenje, sadaka, uzor u starletama, mafijasima, sisatim pjevaljkama,... je vec bio trend i 80-tih u bivsem sistemu.
Zato u nostalgicnim temama o YU uvijek podsjecam da to nije moglo dugo trajati - cisto ekonomski.

E sad - pitanje je kako i zasto je doslo do toga. Ja neznam odgovor na to. Uglavnom - jedno je sigurno - prosenje, pjevanje, kockanje, sadaka, budzet,... nije pocelo odskora - vec ranije.
I nasi ljudi se drugacije odnose prema tome kada zive vani i na Balkanu.

A znam da je slicno i u nekim drugim zemljama juzne Evrope. Valjda mentalitet - sto je juznije - to tuznije. Negdje mozes prosjaciti i ganjati estradu - a negdje ne.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#16 Re: PROSIJACI I PJEVACI

Post by hAZNADAR »

Vizionar 1985 wrote:I Dodik kaze isto da nece da radi narod. Samo jedno ne govore, niko. Kako znat neki posao radit, od cega platit obuku za njega itd. Evo Dodo kaze niko nece da bude vozac, a vozacka za B kategoriju kako znam nije manja od 1,5 milje. Cijena je oko 12 stoja ali ima ostaloga pa se dodze na oko 15 stoja. E sad da mi je znat koji je ovdje spreman platit obuku radnika, a kad znamo jos da zavrnu radnike i handre ih itd., jos kad se na to doda da je pola mozda populacije staro i bolesno, a ovo sto je zdravo i mlado hoce laganini paru ko i ovi sto handre, zavrcu i slicno, dobije se ovo sto se ima. Jos ima i dodatno jednih osim starih i bolesnih, koji spadaju i oni u zadnje navedeno.

PS. A ovdje teska bijeda sve skoro i jos se odala ta bijeda porocima raznim. Jbg. Sta cemo. Sta sad trebamo, pobiti sve. Nije da je nisu pokusali.

PPS. Ne odnosi se samo na Bosnu nego i malo sire. Mozda. Ne znam.
Cinjenica jeste da je i u narodu zavladao neki elitizam.
I to odavno jos i prije rata. Odbijaju se poslovi "ispod nivoa", ganja laka zarada i budzet.
Pa ja ih znam koji dvije decenije nista ne rade, niti traze, niti poduzimaju ista po tom pitanju. Nesto love sto dobiju umjesto da upotrijebe barem na kurs engleskog, kurs racunara, kurs viljuskara,.. potrose po kaficima i u kladarama.

Znam ih i koji su zivjeli vani, bili marljivi i korisni,... - vratili se dole i sada sjede po kaficima, psuju drzavu sto im nije dala ovo ili ono,...



Izgleda da je narod nesto kao djeca u kuci.
Kada djeci ostavis kucu na cijeli dan i zateknes je poslije u neredu, nema rucka, svjetla gore nepotrebno, TV odvrnut, prljavo sudje i ves na kamari,.... pa cvrstom rukom to dovedes u red.
Tako je i sa nasim narodima koji su dobili svoje drzave - izgleda da jedino funkcionisu pod cvrstom rukom i autoritetom. Poput djece u kuci jednostavno ne mogu sami nesto odganizovati i sami se toga sjetiti.
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#17 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by Novak20 »

hAZNADAR wrote:
bh.tornjak wrote:Otvaram ovu temu "inspirisan" svakodnevnim apelima za pomoc:
gladima,zednima,bolesnima,ovima i onima...(one ulicne prosijake ne racunam)
Trazi se ili bolje receno prosi se...za sve...za bubrege...za srce....za oci....za gladne stomake...
ali prvenstveno za nevidjeni bezobrazluk...!!!

i dok jedni doslovno prose...spustajuci se tako nisko....drugi pjevaju,da, oni pjevaju...
te urlicu da postanu "zvijezde granda"...drugi bi da budu "pinkove zvijezde"....treci bi neke druge zvijezde da budu....ma, sve ce da budu....al´ RADITI nece...

nece ni oni koji prose...ni ovi koji pjevaju....

sta ...???
kako...???
zasto...???

bujrum...vasa misljenja
Pad radnih navika, dokonost na minimalcu, kacenje na budzet, biranje poslova i ganjanje lake zarade, zicanje ili prosenje, sadaka, uzor u starletama, mafijasima, sisatim pjevaljkama,... je vec bio trend i 80-tih u bivsem sistemu.
Zato u nostalgicnim temama o YU uvijek podsjecam da to nije moglo dugo trajati - cisto ekonomski.

E sad - pitanje je kako i zasto je doslo do toga. Ja neznam odgovor na to. Uglavnom - jedno je sigurno - prosenje, pjevanje, kockanje, sadaka, budzet,... nije pocelo odskora - vec ranije.
I nasi ljudi se drugacije odnose prema tome kada zive vani i na Balkanu.

A znam da je slicno i u nekim drugim zemljama juzne Evrope. Valjda mentalitet - sto je juznije - to tuznije. Negdje mozes prosjaciti i ganjati estradu - a negdje ne.
Ekonomski ili ne, ne sjećam se da je prije rata bilo ovoliko moljakanja za liječenje, ako ga je uopšte i bilo.

Prošenje je institucionalizovano uvedeno u ratu. Zna se ko je i kako prikupljao pomoć te kako su se pare na ceduljicama pravdale. Hajmo reći, u redu, nužda natjerala. Rat, prijetnja nestankom, moralo se naoružati i nešto jesti. Poslije rata plač političara, sve porušeno i opuhano.

Pa onda slijedi žicanje, prošenje donacija od igle do lokomotive, pa stranačke podjele krava, motokultivatora i šta ti ja znam čega sve ne. Uz pitanje "Ima li mene gdje ?".

Ova država i politike koje su je skrpile sasvim pristojno guli zaposlene, a istovremeno obezvrjeđuje i ismijava i rad i radnika te ponižava građane. Ekonomski to guljenje ne može trajati vječno jer ovakvu troglavu političku aždahu nije u stanju nahraniti niko.

Nije kriv jugonostalgičar ni Juga, nije kriv ni onaj što nema posla, zna se ko je kriv za sve društvene i ekonomske probleme i poremećen sistem vrijednosti.

Kad na probleme koji nas muče gledamo kao pojedinci, znamo sve. Kad djelujemo kolektivno kao narOd, onda narOd (ne) zna jer je pritisnut svim i svačim, strahom najviše.

Zbog toga naši ljudi na zapadu, ljudi ovog istog mentaliteta kao što je naš na Balkanu, ne prosjače i ne ganjaju estradu (čast izuzecima :D ).

Oni imaju državu koju je neki drugi narod uredio da funkcioniše kako treba pa misle da su bolji ili da im se mentalitet bitno promijenio.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#18 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by GeeTnT »

Novace mislis li zaista da se transplatacija ili bilo koji drugi veci zahvat prije nije placao? Spominjes krave i motokultivatore, a zabpravljas da se samo prije tri godine desila katastrofa koja je odlicno pokazala na kojem stadijumu se nalazimo kao drustvo...Nikad necu zaboraviti scene svadje i tuce zbog raspodjele humanitarne...koju su poslali oni koje prozivas da su dosli "na gotovo".. i tu si u krivu jer mnogo je nasih koji vec 20 i vise godina ucestvuju ravnopravno sa domicilnim stanovnistvom o krojenju zakona...
Godinama se ovde na jednu istinitu naslaze 100 lazi...pa dokle...
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#19 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by Fudo387 »

Malo to postaje degutantno, al' sta da se radi kad ljudi nemaju drugog izlaza.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#20 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by O'zone »

Realno kome sad zatreba operacija i liječenje vani taj ako ne pristupi skupljanju pomoći može se slobodno reći da je hodajući mrtvac. Dana ležanja u bolnici u Istambulu (jeftina šatro varijanta) je 800 eura. ZZO bi morao da snosi dio troškova za ljude koji moraju vani na liječenje ali bore se i rukama i nogama u sprezi sa KCUS-om da to izbjegnu.

NA nekoj drugoj sam temi spomenuo da više od desetljeća plaćam zdravstveno osiguranje a da hvala Bogu usluge ne koristim ali prošle sedmice dijete mi dobije upalu uha i u DZ Omer Maslić propisaše mu lijekove i kaže plaćaju se. Antibiotik bočica 18 KM a trebaju dvije to je 36 KM. Pa za šta se onda plaća koje P.M. ako nisu u stanju da barem lijekove za djecu daju besplatno.

Sad isto u porodici imamo teško bolesnog 100% RVI kojeg niko na KCUS neće ni da pogleda jer nema nikoga gore i evo danima sazivam ljude, tražim nekoga ko može barem preporučiti doktora koji će ga primiti i pregledati kako jedan čovjek koji je dijelove tijela dao za ovu državu (mada se to ne pika ništa ali eto) zaslužuje i reći ima li lijeka ili ne. Dva puta ga vraćaju sa kliničkog a prije toga naprave mu turističku turu po KCUS od odjeljenja do odjeljenja a čovjek nepokretan. Sramota. Ne želim nikom da bude bolestan u ovoj državi, bolje je čini mi se i umrijeti nego se ići "pokušati" liječiti kod nas u bolnicama.

Da se vratimo na uvodni post...U BiH ima dosta sirotinje, BiH nije samo grad Sarajevo. Dosta tih porodica je izgubilo hranitelja da li smrću da li povredom na radu jer su često u pitanju fizički radnici koji rade u teškim uslovima i onda tu dođe do neimaštinje. Ima tu nekih stvari koje meni nisu jasne kod tih porodica ali neću o tome mislim da nije ukusno o tome pričati.

U svemu tome se pojave TV stanice koje pokreću emisije za pomoć ugroženim (ustvari velika samopromocija) pa ljudi šalju pisma i mailove za sve i svašta i potrebnih i nepotrebnih stvari. I nečija muka se pretovori u reality show a onda to ostali i prihavtili tako pa se počeli javljati i oni koje na snimcima vidimo sa cigarom u rukama i kukanjem kako nemaju da jedu...etc...etc
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#21 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by JThomas »

ne moraš biti nikakva sirotinja. možeš biti i bogat za naše uslove, stvarno bogat, a ne ono kako albin zuhrić kaže, sa dvicom i po...šta bi da ti danas treba 200.000 za operaciju tebi ili djetetu? koji je procenat ljudi koji bi to mogao namaći, i kroz privatno zaduživanje i kroz prodaju imovine?

a sistem vrti stotine miliona godišnje samo u kantonu sarajevo.
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#22 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by Novak20 »

GeeTnT wrote:Novace mislis li zaista da se transplatacija ili bilo koji drugi veci zahvat prije nije placao? Spominjes krave i motokultivatore, a zabpravljas da se samo prije tri godine desila katastrofa koja je odlicno pokazala na kojem stadijumu se nalazimo kao drustvo...Nikad necu zaboraviti scene svadje i tuce zbog raspodjele humanitarne...koju su poslali oni koje prozivas da su dosli "na gotovo".. i tu si u krivu jer mnogo je nasih koji vec 20 i vise godina ucestvuju ravnopravno sa domicilnim stanovnistvom o krojenju zakona...
Godinama se ovde na jednu istinitu naslaze 100 lazi...pa dokle...
Izvini ali mi nisi baš najjasniji. Ako ispadnem zbog toga iz kolosijeka, ne zamjeri.

Za mene je Juga davno umrla ali ne mogu ponekad da otrpim da se uzroci, svih ili većine, problema 22 godine nakon rata traže isključivo u njoj pa i ja ponekad opletem da zakuham. Ne zamjeri. Kako god, malo je ljudi išlo vani na operacije. Šta su plaćali ne znam a mrzi me da se raspitujem jer je to nebitno za današnje trendove i dešavanja u društvu.

Evo čitam da se u Hrvatskoj prošle godine obavilo 400 transplatacija a u BiH 20. Pa nisu toliko bogatiji od nas ali su očito organizovaniji.

Ako govoriš o poplavama od prije tri godine, kao društvo smo ih dočekali potpuno nespremni. Gradnja objekata na klizištima i u zoni stogodišnje vode, CZ....nikakva opremljenost, robne rezerve....nikakve, u RS mahinacije sa građevinskim materijalom u F BiH paketi od poplava sa memlom dijeljeni za izbore. Sve je odgovornost politike ako se dobro razmisli.

Jedine pohvale idu na solidarisanje koje u tom momentu nije pitalo za etniju, iskrenu ljudsku pomoć i voluntarizam pojedinaca koji su se uključili u čišćenje nakon poplava.

Meni u glavi scene kad političar, nećemo ga imenovati, izlazi na blato u crnim cipelicama. :wink:

I dan danas nisu sanirane posljedice poplava. CZ je imala milione na računu, kupila neke pumpe i čamce ali i dalje prosjači i kmeči za hrvatskim kanaderima kad negdje gori šuma po mjesec dana.

Zakon i krojenje zakona ???, ne znam na šta misliš. Znam da je i najbolji zakon loš ako ga se vlast, institucije i ljudi ne pridržavaju.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#23 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by hAZNADAR »

Novak20 wrote:
hAZNADAR wrote:

Pad radnih navika, dokonost na minimalcu, kacenje na budzet, biranje poslova i ganjanje lake zarade, zicanje ili prosenje, sadaka, uzor u starletama, mafijasima, sisatim pjevaljkama,... je vec bio trend i 80-tih u bivsem sistemu.
Zato u nostalgicnim temama o YU uvijek podsjecam da to nije moglo dugo trajati - cisto ekonomski.

E sad - pitanje je kako i zasto je doslo do toga. Ja neznam odgovor na to. Uglavnom - jedno je sigurno - prosenje, pjevanje, kockanje, sadaka, budzet,... nije pocelo odskora - vec ranije.
I nasi ljudi se drugacije odnose prema tome kada zive vani i na Balkanu.

A znam da je slicno i u nekim drugim zemljama juzne Evrope. Valjda mentalitet - sto je juznije - to tuznije. Negdje mozes prosjaciti i ganjati estradu - a negdje ne.
Ekonomski ili ne, ne sjećam se da je prije rata bilo ovoliko moljakanja za liječenje, ako ga je uopšte i bilo.

Prošenje je institucionalizovano uvedeno u ratu. Zna se ko je i kako prikupljao pomoć te kako su se pare na ceduljicama pravdale. Hajmo reći, u redu, nužda natjerala. Rat, prijetnja nestankom, moralo se naoružati i nešto jesti. Poslije rata plač političara, sve porušeno i opuhano.

Pa onda slijedi žicanje, prošenje donacija od igle do lokomotive, pa stranačke podjele krava, motokultivatora i šta ti ja znam čega sve ne. Uz pitanje "Ima li mene gdje ?".

Ova država i politike koje su je skrpile sasvim pristojno guli zaposlene, a istovremeno obezvrjeđuje i ismijava i rad i radnika te ponižava građane. Ekonomski to guljenje ne može trajati vječno jer ovakvu troglavu političku aždahu nije u stanju nahraniti niko.

Nije kriv jugonostalgičar ni Juga, nije kriv ni onaj što nema posla, zna se ko je kriv za sve društvene i ekonomske probleme i poremećen sistem vrijednosti.

Kad na probleme koji nas muče gledamo kao pojedinci, znamo sve. Kad djelujemo kolektivno kao narOd, onda narOd (ne) zna jer je pritisnut svim i svačim, strahom najviše.

Zbog toga naši ljudi na zapadu, ljudi ovog istog mentaliteta kao što je naš na Balkanu, ne prosjače i ne ganjaju estradu (čast izuzecima :D ).

Oni imaju državu koju je neki drugi narod uredio da funkcioniše kako treba pa misle da su bolji ili da im se mentalitet bitno promijenio.
Nije mi bila namjera diskutovati o YU i bivsem sistemu - samo sam napomenuo da je svega ovoga bilo i ranije. Samo sto nije bila tolika medijska pokrivenost - imao si samo par kanala na TV i tamo nije mogao svako dobiti svojih 5 min. Plus sto je u bivsem sistemu bilo ipak malo cenzure i politike gdje se izbjegavalo javno prosjaciti - biva sve sto ti treba ima kod nas. U stvarnosti su se mnogi lijecili vani a mnogi nisu imali tu mogucnost pa ni javno skupljati pomoc. Siromasnih je bilo i tada - sjecam se sam skupljanja novca i robe za ugrozene porodice - ali to nije bilo preko medija vec preko oglasa na tabli, mjesne zajednice, sastanaka u firmi i sl.

Guranja u estradu isto - mladi i 80-tih nisu vjerovali u fakultete jer mnogi akademici nisu imali posla. I tada se ganjala brza lova, laka lova,.. a uzor bili mafijasi, sisate pjevaljke, -- bilo je i tada tabloida gdje se prikazivao lezeran i uzbudljiv zivot,... ali ne toliko na TV i internetu kao danas.

Dakle - sve isto - samo sto medijska pokrivenost nije ista.

A autor teme je zakacio samo dvije stvari - prosjacenje i vulgarnu estradu.
Kockanje, ganjanje brze i lagane love plus dokono cekanje takve sanse, elitizam, kacenje na budzet,... - sve je to postojalo i imalo tendenciju rasta odkad znam za sebe.
Buduci da sam slicno vidio i u Italiji, Portugalu, Grckoj, Turskoj,... mozda je stvar mentaliteta.

Ako nije to - onda je nasa zrelost.
Jer svi mi bivsi Jugosloveni izgleda da nismo sposobni sami voditi svoje drzave i za demokratiju, slobodu govora, slobodan izbor, otvoreno trziste, toleranciju,....
Izgledamo poput djece koju roditelji ostave same u kuci na cijeli dan i koja naprave krs plus nista ne urade. Navikli smo na tutore, cvrstu ruku, pendrek,... pa posto nije ni to rjesenje - ovo je samo prelazna faza ka sazrijevanju. A to potraje - hebiga.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66216
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by _BataZiv_0809 »

Jah nije ti bila namjera...
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#25 Re: PROSJACI I PJEVACI

Post by Novak20 »

hAZNADAR wrote:
Novak20 wrote:
hAZNADAR wrote:

Pad radnih navika, dokonost na minimalcu, kacenje na budzet, biranje poslova i ganjanje lake zarade, zicanje ili prosenje, sadaka, uzor u starletama, mafijasima, sisatim pjevaljkama,... je vec bio trend i 80-tih u bivsem sistemu.
Zato u nostalgicnim temama o YU uvijek podsjecam da to nije moglo dugo trajati - cisto ekonomski.

E sad - pitanje je kako i zasto je doslo do toga. Ja neznam odgovor na to. Uglavnom - jedno je sigurno - prosenje, pjevanje, kockanje, sadaka, budzet,... nije pocelo odskora - vec ranije.
I nasi ljudi se drugacije odnose prema tome kada zive vani i na Balkanu.

A znam da je slicno i u nekim drugim zemljama juzne Evrope. Valjda mentalitet - sto je juznije - to tuznije. Negdje mozes prosjaciti i ganjati estradu - a negdje ne.
Ekonomski ili ne, ne sjećam se da je prije rata bilo ovoliko moljakanja za liječenje, ako ga je uopšte i bilo.

Prošenje je institucionalizovano uvedeno u ratu. Zna se ko je i kako prikupljao pomoć te kako su se pare na ceduljicama pravdale. Hajmo reći, u redu, nužda natjerala. Rat, prijetnja nestankom, moralo se naoružati i nešto jesti. Poslije rata plač političara, sve porušeno i opuhano.

Pa onda slijedi žicanje, prošenje donacija od igle do lokomotive, pa stranačke podjele krava, motokultivatora i šta ti ja znam čega sve ne. Uz pitanje "Ima li mene gdje ?".

Ova država i politike koje su je skrpile sasvim pristojno guli zaposlene, a istovremeno obezvrjeđuje i ismijava i rad i radnika te ponižava građane. Ekonomski to guljenje ne može trajati vječno jer ovakvu troglavu političku aždahu nije u stanju nahraniti niko.

Nije kriv jugonostalgičar ni Juga, nije kriv ni onaj što nema posla, zna se ko je kriv za sve društvene i ekonomske probleme i poremećen sistem vrijednosti.

Kad na probleme koji nas muče gledamo kao pojedinci, znamo sve. Kad djelujemo kolektivno kao narOd, onda narOd (ne) zna jer je pritisnut svim i svačim, strahom najviše.

Zbog toga naši ljudi na zapadu, ljudi ovog istog mentaliteta kao što je naš na Balkanu, ne prosjače i ne ganjaju estradu (čast izuzecima :D ).

Oni imaju državu koju je neki drugi narod uredio da funkcioniše kako treba pa misle da su bolji ili da im se mentalitet bitno promijenio.
Nije mi bila namjera diskutovati o YU i bivsem sistemu - samo sam napomenuo da je svega ovoga bilo i ranije. Samo sto nije bila tolika medijska pokrivenost - imao si samo par kanala na TV i tamo nije mogao svako dobiti svojih 5 min. Plus sto je u bivsem sistemu bilo ipak malo cenzure i politike gdje se izbjegavalo javno prosjaciti - biva sve sto ti treba ima kod nas. U stvarnosti su se mnogi lijecili vani a mnogi nisu imali tu mogucnost pa ni javno skupljati pomoc. Siromasnih je bilo i tada - sjecam se sam skupljanja novca i robe za ugrozene porodice - ali to nije bilo preko medija vec preko oglasa na tabli, mjesne zajednice, sastanaka u firmi i sl.

Guranja u estradu isto - mladi i 80-tih nisu vjerovali u fakultete jer mnogi akademici nisu imali posla. I tada se ganjala brza lova, laka lova,.. a uzor bili mafijasi, sisate pjevaljke, -- bilo je i tada tabloida gdje se prikazivao lezeran i uzbudljiv zivot,... ali ne toliko na TV i internetu kao danas.

Dakle - sve isto - samo sto medijska pokrivenost nije ista.

A autor teme je zakacio samo dvije stvari - prosjacenje i vulgarnu estradu.
Kockanje, ganjanje brze i lagane love plus dokono cekanje takve sanse, elitizam, kacenje na budzet,... - sve je to postojalo i imalo tendenciju rasta odkad znam za sebe.
Buduci da sam slicno vidio i u Italiji, Portugalu, Grckoj, Turskoj,... mozda je stvar mentaliteta.

Ako nije to - onda je nasa zrelost.
Jer svi mi bivsi Jugosloveni izgleda da nismo sposobni sami voditi svoje drzave i za demokratiju, slobodu govora, slobodan izbor, otvoreno trziste, toleranciju,....
Izgledamo poput djece koju roditelji ostave same u kuci na cijeli dan i koja naprave krs plus nista ne urade. Navikli smo na tutore, cvrstu ruku, pendrek,... pa posto nije ni to rjesenje - ovo je samo prelazna faza ka sazrijevanju. A to potraje - hebiga.
A čega to nije bilo ranije ? Nismo mi izmislili svijet ni 1945 ni 1995. Otkad je svijeta i vijeka bilo je i bit' će siromaštva, prostitucije, pravde i nepravde.... Državni vrh se liječio u Jugi, raja se liječila ovde, doktori i med. osoblje su se školovali uglavnom ovdje, mnogi otišli i napravili karijere vani. Prvi medicinski fakultet BiH u Sarajevu je uspostavljen 1946. Do 1980 napravljene skoro sve medicinske ustanove u BiH. Misliš li da je bilo lako bukvalno od nule uspostaviti zdravstvenu infrastrukturu sa 80 % nepismenim stanovništvom iza WW II ? Pa koliko je samo trebalo ovim vlastima da se osposobi u građevinskom smislu bolnica na Jezeru ? I sad tajkuni bacaju oko na zgrade, ko fol nisu nam bitne.

Bog me ubio ako se sjećam da sam bio na humanitarnom koncertu. Sjećam se izjava pojedinih pjevača da pjevaju samo za pare a ne za humanitaru, vjerovatno već '90-ih a ne 80-ih. Kakvi mafijaši ??? U mog gradu-gradiću, 80-ih nije bilo 4 drogeraša sve zajedno. A i oni su danas izlječeni.
Slušala se i gledala Azra, Čorba, Dugme, Jabuka, Pušenje... Bilo je pjevaljki ali i poreza na šund ploče. Bilo je svega za svačiji ukus i džep :D
Samo nije bilo interneta ali mislim da Juga nije odgovorna za to.

Kao što rekoh, na svijetu je uvijek bilo i biće svega. Besmisleno je pričati o negativnom uticaju države koje nema 26 godina ili o mentalitetu i zrelosti nas samih. Zreli smo onoliko koliko okolnosti dozvoljavaju.

Ovoliko godina iza rata optuživati se može bivša država, mentalitet i zrelost naroda. Ali nisu to te adrese. Treba optužiti mentalitet, nezrelost i nesposobnost ovih političara koji su pomeli sve što vrijedi a nije podobno i odgovorno njima. Zbog političara i lažne elite danas raja bježi odavde glavom bez obzira ili pruža ruku na cesti moleći za pomoć.

Štap je možda potreban, ali ako nisi u stanju da ponudiš mrkvu za dobar rad, džaba sve.

Ovo predugo traje da bi neko pošten i dobronamjeran tražio riječi opravdanja za stanje u kojem jesmo i za one koji su do njega doveli.
Post Reply