Promjene

Post Reply
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#51 Re: Promjene

Post by kiligonzales »

pasha078 wrote:Alija je bio jedan od najnesposobnijih bosnjackih politicara 20. Vijeka. Ne bi trebalo da ga svrstavas sa pozdercima ili spahom koji su itekako dobro znali kad sta kako i koliko se moze. Te komunjare kako ih ti nazivas su po prvi put odforiranja jugoslavije uspjeli izvojevati nacionalnost. I to sve mirnim putem.
Alija im nije ni do koljena
Oni su ucinili svoj dio posla u vremenu kad Milosevica nije bilo, drugi su ucinili svoj dio posla kad se taj dzelat pojavio. Jasno je kome je bilo teze sacuvati politicku snagu i stvoriti otpor prema agresorima ove zemlje. Reci da je Alija koji je odveo BiH u nezavisnost, te doprinjeo ocuvanju njenog suvereniteta nekome nije do koljena je glupost. Isti scenarij bi cekao i Nijaza, 90-te da je pobjedio, pa i Selima. Samo oni koji su skloni iluzijama misle da bi pobjeda nekog drugog u BiH, BiH spasilo rata. Iste te komunjare 90-tih probosanski orijentisane, na kraju su zavrsile pod kapom Alije.

Pozderce su velikosrbi bez opaljenog metka sklonili sa politicke scene BiH, a Spahi je domet karijere bio JMO i ministrovanje sumarstvom, na kraju koliko se sjecam je i otrovan. Ovi prvi su i popravili polozaj Bosnjaka u BiH, ucinili ih u BiH politickim faktorom, nastavak toga puta je bio Alija, iako nije bio prirodan naslijednik toga puta, za BiH je ucinio dosta.

Mozemo mi sada pricati, sta bi bilo kad bi bilo, ali cinjenica je da i ovo BiH postoji na zaslugama generacije koju je on predvodio.

Njegov sin ce se mozda upisati u grobare tih zasluga.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#52 Re: Promjene

Post by kiligonzales »

pasha078 wrote:Pa recimo mogao je da naoruza Bih slicno kao sto je Franjo Cro?
Ako je odabrao secesiju mogao je osigurati neki savez sa hrvatskom?
Ne?
To je najobicnija laz. Hrvatska je imala otvorenu granicu sa Madjarskom, pa i sa Slovenijom. Mi do Hrvatske sa preponama stizali sa slobodnih teritorija, plus Hrvatska je bila klimavi saveznik s pocetka rata, a poslje i agresor, dok im Ameri nisu zavrnuli ruku 94.

To sta bi bilo kad bi bilo okacimo macku za rep. Mogao je Alija i sa Srbima u savez, ako cemo tako pricati, ali sta kad Srbi zavrse s Hrvatima ili Hrvati sa Srbima, sta bi se tad nama dogodilo? :D
User avatar
Point.
Posts: 27799
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#53 Re: Promjene

Post by Point. »

pasha078 wrote:
kiligonzales wrote:
pasha078 wrote:Pa recimo mogao je da naoruza Bih slicno kao sto je Franjo Cro?
Ako je odabrao secesiju mogao je osigurati neki savez sa hrvatskom?
Ne?
To je najobicnija laz. Hrvatska je imala otvorenu granicu sa Madjarskom, pa i sa Slovenijom. Mi do Hrvatske sa preponama stizali sa slobodnih teritorija, plus Hrvatska je bila klimavi saveznik s pocetka rata, a poslje i agresor, dok im Ameri nisu zavrnuli ruku 94.

To sta bi bilo kad bi bilo okacimo macku za rep. Mogao je Alija i sa Srbima u savez, ako cemo tako pricati, ali sta kad Srbi zavrse s Hrvatima ili Hrvati sa Srbima, sta bi se tad nama dogodilo? :D
Ne, 1990 kad se oruzje svercalo granicu je drzala jna. Alija je mogao tada.

Drugo, jeste Hrvati su od pocetka rata (ali rata u bih) bili klimav saveznik. No tada je cro dobila priznanje i bilo je jasno da ih jna nece poklopiti. 1991 nijedno od toga nije bilo izvjesno i franjo bi rado pregovarao sa alijom.

A sta bi poslije bilo? E zato nam je trebao sposoban politicar.

Ako zelis, ti i drugi ukivajte aliju u zvijezde. Ja odbijam vjerovati da je ono sto je ucinjeno bilo najbolje sto se tada moglo.
Pa sta je trebao raditi, ostati u krnjoj Jugoslaviji i za 10 godina mirnim putem pokusati sa nezavisnom BiH?
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#54 Re: Promjene

Post by Novak20 »

Mozgovi zakovani političkim ciljevima BiH etnija formiranim u periodu 1990-95 godine ne mogu donijeti promjene. Zašto bi se težilo promjenama kad je političkim elitama i njihovim podrepnim muhama jako dobro. Mene svi današnji BiH političari + strani faktor u BiH podsječaju na parazite sa savršeno razvijenim mehanizmima da se priljepe i drže za žrtvu radi sisanja životnih sokova. Cilj nije nikakvo dobro žrtve nego isključivo parazita.

Da bi se promjene desile, za početak treba priznati realnost, proglasiti provedbu Aneksa 7 i za političke izračune koristiti popis stanovništva iz 2011. godine. Ko se htio vratiti svojoj kući u ove 22 godine iza rata on se vratio pa zašto bi mi koji ovde živimo na svom bili vječiti taoci nečega što je iluzija. Problem je što to proglašenje provedbe Aneksa 7 treba najvjerovatnije odraditi OHR ali neće jer bi time ukinuo sam sebe. Ko je još vidio da parazit pušta žrtvu sam od sebe ? Ukidanjem OHR ukinule bi se nade domaćih političkih parazita da će kmečanjem, a ne radom ili popuštanjem stiska, tražiti i dobiti ostvarenje svojih političkih ciljeva iz 1990-95.

Tek tad bi postalo moguće stvaranje nove i neopterećene političke misli (elite) u BiH sa ciljem da ukloni političke parazite i ozdravi žrtve iz narodnih torova.
User avatar
Point.
Posts: 27799
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#55 Re: Promjene

Post by Point. »

pasha078 wrote:Ne znam, mozda. Tako su crnogorci napravili.

Ili mozda shvatiti stvari ozbiljnije i naoruzati se i organizovati.

Da ja znam odgovor bio bi politicar.
Djetici su druga prica. S obzirom na kolicinu i raspon zvjerstava koje su Srbi pocinili tokom rata, prilicno dam siguran da nikad ne bi dobili nezavisnost bez rata. Ono je jednostavno bila once in a lifetime opportunity.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#56 Re: Promjene

Post by kiligonzales »

pasha078 wrote:
kiligonzales wrote:
pasha078 wrote:Pa recimo mogao je da naoruza Bih slicno kao sto je Franjo Cro?
Ako je odabrao secesiju mogao je osigurati neki savez sa hrvatskom?
Ne?
To je najobicnija laz. Hrvatska je imala otvorenu granicu sa Madjarskom, pa i sa Slovenijom. Mi do Hrvatske sa preponama stizali sa slobodnih teritorija, plus Hrvatska je bila klimavi saveznik s pocetka rata, a poslje i agresor, dok im Ameri nisu zavrnuli ruku 94.

To sta bi bilo kad bi bilo okacimo macku za rep. Mogao je Alija i sa Srbima u savez, ako cemo tako pricati, ali sta kad Srbi zavrse s Hrvatima ili Hrvati sa Srbima, sta bi se tad nama dogodilo? :D
Ne, 1990 kad se oruzje svercalo granicu je drzala jna. Alija je mogao tada.

Drugo, jeste Hrvati su od pocetka rata (ali rata u bih) bili klimav saveznik. No tada je cro dobila priznanje i bilo je jasno da ih jna nece poklopiti. 1991 nijedno od toga nije bilo izvjesno i franjo bi rado pregovarao sa alijom.

A sta bi poslije bilo? E zato nam je trebao sposoban politicar.

Ako zelis, ti i drugi ukivajte aliju u zvijezde. Ja odbijam vjerovati da je ono sto je ucinjeno bilo najbolje sto se tada moglo.
Inace JNA je i tada bila na strani Alije. :D

Sve je s Hrvatima tada bilo jasno, brzo su oni u Karađorđevu crtali po maramicama nove mape BiH.

Vidiš Pozderci su kao cijenjeni Cazinjani, bili pozvani u ustaštvo, al su se zbog svog moralnog koda, oduprijeli tome, naš Nurija je rekao parafraziram "ustaše čine strašne zločine, sada su im protivnici Srbi, šta će biti s nama kad s njima završe". Jasno je da Bošnjaci tada nisu bili politički faktor kao što su danas, ali Hrvatima nisu smetali jer su bili njihovim cvijećem, Četnicima jesu. Šta bi se desilo s prvom pobunom Bošnjaka prema toj vlasti? Sigurno ih Hrvati nebi vodom zaljevali.

Vidjela se u Hercegovini sva njihova dobrota.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#57 Re: Promjene

Post by kiligonzales »

Novak20 wrote:Mozgovi zakovani političkim ciljevima BiH etnija formiranim u periodu 1990-95 godine ne mogu donijeti promjene. Zašto bi se težilo promjenama kad je političkim elitama i njihovim podrepnim muhama jako dobro. Mene svi današnji BiH političari + strani faktor u BiH podsječaju na parazite sa savršeno razvijenim mehanizmima da se priljepe i drže za žrtvu radi sisanja životnih sokova. Cilj nije nikakvo dobro žrtve nego isključivo parazita.

Da bi se promjene desile, za početak treba priznati realnost, proglasiti provedbu Aneksa 7 i za političke izračune koristiti popis stanovništva iz 2011. godine. Ko se htio vratiti svojoj kući u ove 22 godine iza rata on se vratio pa zašto bi mi koji ovde živimo na svom bili vječiti taoci nečega što je iluzija. Problem je što to proglašenje provedbe Aneksa 7 treba najvjerovatnije odraditi OHR ali neće jer bi time ukinuo sam sebe. Ko je još vidio da parazit pušta žrtvu sam od sebe ? Ukidanjem OHR ukinule bi se nade domaćih političkih parazita da će kmečanjem, a ne radom ili popuštanjem stiska, tražiti i dobiti ostvarenje svojih političkih ciljeva iz 1990-95.

Tek tad bi postalo moguće stvaranje nove i neopterećene političke misli (elite) u BiH sa ciljem da ukloni političke parazite i ozdravi žrtve iz narodnih torova.
Ovo stoji.

Mogu oni ukinuti Aneks 7, ali prvo kad sprovedu Aneks 6 kako treba, a bome i po Aneksu 4 zapisavaju odavno, a ko je krocio u avliju nekom povratniku u istocnoj Bosni, zna da sprovedba Aneksa 6 i ne ide bas tako dobro.

Nama bi dobro dosao povratak jednog Pedija, da resetuje stranacke lidere na fabricke postavke.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#58 Re: Promjene

Post by insomnia78 »

pasha078 wrote:Pa recimo mogao je da naoruza Bih slicno kao sto je Franjo Cro?
Ako je odabrao secesiju mogao je osigurati neki savez sa hrvatskom?
Ne?
Ne lupaj hljeba ti
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#59 Re: Promjene

Post by kiligonzales »

pasha078 wrote:
Point. wrote:
pasha078 wrote:Ne znam, mozda. Tako su crnogorci napravili.

Ili mozda shvatiti stvari ozbiljnije i naoruzati se i organizovati.

Da ja znam odgovor bio bi politicar.
Djetici su druga prica. S obzirom na kolicinu i raspon zvjerstava koje su Srbi pocinili tokom rata, prilicno dam siguran da nikad ne bi dobili nezavisnost bez rata. Ono je jednostavno bila once in a lifetime opportunity.
Pa znaci mislis da ovo sto se desilo, da je bilo jedino i najbolje sto smo mi bosnjaci mogli uraditi??
Pa lik, kad je svima vec bilo jasno, govori kako rata nece biti da mirno spavamo. Otcjepljenje = rat, znaci il se nemoj otcjepljivat il se pripremi za rat. A on ni jedno ni drugo!
Treba citati malo. Taj sto je govorio da rata nece biti, dok su gorili Zvonik i Bijeljina, u Sarajevu je imao antiratne proteste, u Zvorniku su se tada zabarikadirale malobrojne patriote i branili gole zivot na Kula gradu, dok su u Sarajevu mnoge Sarajlije mislili da rata nece biti ili da ce ga biti, a da ce trajati mjesec dana. Ljudi nisu imali svijest o tome sta ce im se desiti. Alija je za razliku od njih, vec sa propalim Karingtonovim planom, znao sta mu Srbi i Hrvati spremaju, mozda se jedino nije nadao mjeri agresivnosti i zla koju ce isti pociniti. Jos iz tog perioda imamo svjedocanstva jugoslovenske sestorke koja je govorila o tome sta ce se desiti u BiH, ako se rat prelije iz HR u nju. Treba se spomenuti da je Alija bio lider kojeg cak nisu izglasali Bosnjaci, vec su izglasali Babu koji je prepustio njemu ulogu predsjednistva, on nije imao jednaku ulogu kao recimo Nijaz ili Selim, za koga su glasali i predstavnici druga dva naroda.Mi smo vec 1991. dobili savjet za nacionalnu odbranu muslimanskog naroda pretecu patriotske lige.

Code: Select all

Na sastanku Gradskog odbora SDA u Sarajevu 31.03.1991 godine,donosi se odluka o formiranju krizne grupe sa ciljem praćenja vojno-političke situacije na prostoru grada Sarajeva, kao izraz nepovjerenja u tadasnji sistem odbrane , odnosno štabova Teritorijalne odbrane (TO).
Do 05.04.1991. godine osnovani su općinski i mjesni krizni štabovi u Sarajevu. U Domu milicije, 10 juna 1991,- formiran je Savjet za nacionalnu odbranu muslimanskog naroda od sedam (7) članova .Krizni štab odbrane grada Sarajeva preuzima naziv Patriotska liga regije Sarajeva.

Republički Štab Patriotske lige :
-Politički dio: Alija Izetbegović, Omer Behmen, Rusmir Mahmutčehajić, Hasan Čengić- kordinator za vojna pitanja, Nasih Rašidagić-administrator.
-Vojni dio: Meho Karišik-Kemo, Sulejman Vranj-Sule, Hajrudin Šuman-Šumi, Avdo Hebib –Avdo, Sefer Halilović-Halil, Atif Šaronjić-Emir, Dervo Harbinja-Omer, Mustafa Hajrulahović-Mujo, Kerim Lučarević-Doktor, Munib Bisić, Rifat Bilajac, Zićro Suljević, Abdulah Kajević, Omer Bašić, Zajim Backović-Zagi, Ragib Zilić, Zijad Rašidagić, Irfan Ljevaković.

Knjiga ”Opsjednuti grad"

Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#60 Re: Promjene

Post by Novak20 »

kiligonzales wrote:
Novak20 wrote:Mozgovi zakovani političkim ciljevima BiH etnija formiranim u periodu 1990-95 godine ne mogu donijeti promjene. Zašto bi se težilo promjenama kad je političkim elitama i njihovim podrepnim muhama jako dobro. Mene svi današnji BiH političari + strani faktor u BiH podsječaju na parazite sa savršeno razvijenim mehanizmima da se priljepe i drže za žrtvu radi sisanja životnih sokova. Cilj nije nikakvo dobro žrtve nego isključivo parazita.

Da bi se promjene desile, za početak treba priznati realnost, proglasiti provedbu Aneksa 7 i za političke izračune koristiti popis stanovništva iz 2011. godine. Ko se htio vratiti svojoj kući u ove 22 godine iza rata on se vratio pa zašto bi mi koji ovde živimo na svom bili vječiti taoci nečega što je iluzija. Problem je što to proglašenje provedbe Aneksa 7 treba najvjerovatnije odraditi OHR ali neće jer bi time ukinuo sam sebe. Ko je još vidio da parazit pušta žrtvu sam od sebe ? Ukidanjem OHR ukinule bi se nade domaćih političkih parazita da će kmečanjem, a ne radom ili popuštanjem stiska, tražiti i dobiti ostvarenje svojih političkih ciljeva iz 1990-95.

Tek tad bi postalo moguće stvaranje nove i neopterećene političke misli (elite) u BiH sa ciljem da ukloni političke parazite i ozdravi žrtve iz narodnih torova.
Ovo stoji.

Mogu oni ukinuti Aneks 7, ali prvo kad sprovedu Aneks 6 kako treba, a bome i po Aneksu 4 zapisavaju odavno, a ko je krocio u avliju nekom povratniku u istocnoj Bosni, zna da sprovedba Aneksa 6 i ne ide bas tako dobro.

Nama bi dobro dosao povratak jednog Pedija, da resetuje stranacke lidere na fabricke postavke.
:-) Opet ista priča. Naši i strani paraziti ne žele da se sprovedu aneksi i ne žele priznati realnost jer im je to garant opstanka.

Paddy će sve da riješi uz smijanje jednog čobana i kmečanje druga dva. :D Hoće al' u ku.cu. Doduše, nada umire zadnja. :D

Dok se provedu aneksi DS, BiH će ostati bez autohtonog BHS stanovništva. Domaće elite će da uvoze neka druga plemena kao što je i nas svojevremeno dovela Vizantija da pokrpi prazan prostor na svojoj livadi.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5618
Joined: 12/10/2014 01:12

#61 Re: Promjene

Post by skupljac_zeljeza »

pasha078 wrote:Jedino realno rjesenje jeste nekakva podjela, naravno ne u ovim granicama.
I sto prije bosnjacke stranke pocnu planirati za tako nesto, bolje.
Znam da cete za ovo drvlje i kamenje na mene ali ja nisam izgubio Bosnu. Nije ni taj nesretni Alija. Mi smo Bosnu malo po malo gubili jos od 1800-tih, svakim nespretnim korakom, politickom nezreloscu, nerazvijenom nacionalnom svijescu i naravno, nesposobnim liderima. Alija je samo zadnji udarac Bosni. A sada se samo budimo da skontamo da nije puno od nje ostalo.
To što predlažeš smo mogli dobiti i bez rata i žrtava. Kada jednom izgubiš državu nećeš je više vratiti. Rješenja ima samo su do nas.
Čudo bosanskog biznisa: Gračanica će uvoziti radnu snagu
Iako je jedan od lidera po stopi zaposlenosti i broju poslovnih subjekata, ovaj bh. grad se suočava s nedostatkom kvalificirane radne snage.
Secesionisti znaju šta nije realno i zašto...
Cilj Milorada Dodika je da osigura svoju političku moć u RS-u preko razvoja događaja u Bosni i Hercegovini. On koristi sve mogućnosti koje mu se pružaju da u igru uvede sebe i svoje pozicije. Posljedice i rizici secesije na svim nivoima i štete koju bi ona nanijela ekonomiji RS-a su mu poznate: ne bi bilo bezviznog režima za EU, izlazak iz konvertibilne marke znači da ne bi postojala sigurna valuta, RS ne bi imala pristup tržištu EU-a... Secesija nije cilj njegove politike, nego očuvanje moći.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#62 Re: Promjene

Post by kiligonzales »

Novak20 wrote:
kiligonzales wrote:
Novak20 wrote:Mozgovi zakovani političkim ciljevima BiH etnija formiranim u periodu 1990-95 godine ne mogu donijeti promjene. Zašto bi se težilo promjenama kad je političkim elitama i njihovim podrepnim muhama jako dobro. Mene svi današnji BiH političari + strani faktor u BiH podsječaju na parazite sa savršeno razvijenim mehanizmima da se priljepe i drže za žrtvu radi sisanja životnih sokova. Cilj nije nikakvo dobro žrtve nego isključivo parazita.

Da bi se promjene desile, za početak treba priznati realnost, proglasiti provedbu Aneksa 7 i za političke izračune koristiti popis stanovništva iz 2011. godine. Ko se htio vratiti svojoj kući u ove 22 godine iza rata on se vratio pa zašto bi mi koji ovde živimo na svom bili vječiti taoci nečega što je iluzija. Problem je što to proglašenje provedbe Aneksa 7 treba najvjerovatnije odraditi OHR ali neće jer bi time ukinuo sam sebe. Ko je još vidio da parazit pušta žrtvu sam od sebe ? Ukidanjem OHR ukinule bi se nade domaćih političkih parazita da će kmečanjem, a ne radom ili popuštanjem stiska, tražiti i dobiti ostvarenje svojih političkih ciljeva iz 1990-95.

Tek tad bi postalo moguće stvaranje nove i neopterećene političke misli (elite) u BiH sa ciljem da ukloni političke parazite i ozdravi žrtve iz narodnih torova.
Ovo stoji.

Mogu oni ukinuti Aneks 7, ali prvo kad sprovedu Aneks 6 kako treba, a bome i po Aneksu 4 zapisavaju odavno, a ko je krocio u avliju nekom povratniku u istocnoj Bosni, zna da sprovedba Aneksa 6 i ne ide bas tako dobro.

Nama bi dobro dosao povratak jednog Pedija, da resetuje stranacke lidere na fabricke postavke.
:-) Opet ista priča. Naši i strani paraziti ne žele da se sprovedu aneksi i ne žele priznati realnost jer im je to garant opstanka.

Paddy će sve da riješi uz smijanje jednog čobana i kmečanje druga dva. :D Hoće al' u ku.cu. Doduše, nada umire zadnja. :D

Dok se provedu aneksi DS, BiH će ostati bez autohtonog BHS stanovništva. Domaće elite će da uvoze neka druga plemena kao što je i nas svojevremeno dovela Vizantija da pokrpi prazan prostor na svojoj livadi.
Pedije znao udariti tarabu kad je trebalo i kome je trebalo. Pravis problem, slijedi koristenje bonskih ovlasti. Politika se tada svodila na ono sto je racionalnije od zelja nacionalnih lidera i njihovih hirova. Htijeli mi priznati ili ne, drzava je u tome periodu ojacala, a stabilnosti je bilo vise nego danas. Od ere Šilinga na ovamo, politika OHR se mjenja. Lajčak nas je pricom o dogovoru stranaka uveo u ovo sadasnje kolo ludila. Cim su popustili sa pritiskom, dobili smo ovo bujanje nestabilnosti. Incka realno i kurac zaboli hoce li sta napraviti, sankcija je tovar mogao uvesti, ali jok. Nek se oni dogovore.

S razlogom su kmecala druga dva cobana jer se pokazalo da druga dva cobana podrivaju drzavu otvorenije i bezobraznije. Sada Incko ima razloga da posamara svu trojicu, ali jbg nema muda.

Na kraju sve ovo je rezultiralo, da narod zaboli kurac za politikom, niti misle da izbori sta mogu promjeniti, niti ikakav politicki aktivizam, uredovljava se pravilo da politiku samo zanima one koji od nje zive, drugi su zauzeti prezivljavanjem. Ovo mi je jedan od jacih snimaka ovih dana:


zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#63 Re: Promjene

Post by zavrzlama »

pasha078 wrote:
zavrzlama wrote:
pasha078 wrote:Pa recimo mogao je da naoruza Bih slicno kao sto je Franjo Cro?
Ako je odabrao secesiju mogao je osigurati neki savez sa hrvatskom?
Ne?
To ce ti sutra bolje od mene [email protected] spavat.
Postujem skijasa. I tebe isto, ti si stari forumas. Obojica ste dobre osobe bez imalo zluradosti.

Ali na zalost vi predstavljate jedno doba koje je davno proslo. Danas su potrebne nove ideje, i mozda bolne ideje i odluke.
S kim realizovati te ideje...eno razapinju Sarovica dodikovi jastrebovi jer se drznuo da osigura milione eura poljoprivrednicima u BIH(oba entiteta)
Samo iz razloga sto ce pare i transparentnost ici preko drzave BIH...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#64 Re: Promjene

Post by Gojeni H »

pasha078 wrote: Pa znaci mislis da ovo sto se desilo, da je bilo jedino i najbolje sto smo mi bosnjaci mogli uraditi??
Pa lik, kad je svima vec bilo jasno, govori kako rata nece biti da mirno spavamo. Otcjepljenje = rat, znaci il se nemoj otcjepljivat il se pripremi za rat. A on ni jedno ni drugo!
Bez rata nije moglo nikako, ili protiv Srbije ili Hrvatske i njihovih kmetova, treca solucija nije bila moguca.
Da li se moglo bolje naoruzati je nesto o cemu se moze raspravljati, ali ne bas mozda na ovoj temi.
User avatar
Point.
Posts: 27799
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#65 Re: Promjene

Post by Point. »

Promjene ce doci jedino kada dijaspora prestane slati pare u BiH, jer time odrzava status quo.

Znaci do dijaspore je.

:mrgreen: :mrgreen:
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#66 Re: Promjene

Post by tandmand »

pasha078 wrote:
kiligonzales wrote:
pasha078 wrote:Pa recimo mogao je da naoruza Bih slicno kao sto je Franjo Cro?
Ako je odabrao secesiju mogao je osigurati neki savez sa hrvatskom?
Ne?
To je najobicnija laz. Hrvatska je imala otvorenu granicu sa Madjarskom, pa i sa Slovenijom. Mi do Hrvatske sa preponama stizali sa slobodnih teritorija, plus Hrvatska je bila klimavi saveznik s pocetka rata, a poslje i agresor, dok im Ameri nisu zavrnuli ruku 94.

To sta bi bilo kad bi bilo okacimo macku za rep. Mogao je Alija i sa Srbima u savez, ako cemo tako pricati, ali sta kad Srbi zavrse s Hrvatima ili Hrvati sa Srbima, sta bi se tad nama dogodilo? :D
Ne, 1990 kad se oruzje svercalo granicu je drzala jna. Alija je mogao tada.
Nacionalna svijest i politički pravac tadašnjih Muslimana su 1990. bili takvi, da bi upravo oni cinkarili Miliciji, JNA .. bilo kojeg muslimana za kojeg bi saznali da ima određenu količinu oružja.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#67 Re: Promjene

Post by putokaz1 »

Promjene će nastuputi kad se
''Opozicija'' pretbori u Opoziciju
Kad Neke druge stranke koje nisu SNSD SDA HDZ budu Nešto Drugo,Nešto Bolje
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#68 Re: Promjene

Post by muha_sa »

pasha078 wrote: Ne, 1990 kad se oruzje svercalo granicu je drzala jna. Alija je mogao tada.

Drugo, jeste Hrvati su od pocetka rata (ali rata u bih) bili klimav saveznik. No tada je cro dobila priznanje i bilo je jasno da ih jna nece poklopiti. 1991 nijedno od toga nije bilo izvjesno i franjo bi rado pregovarao sa alijom.

A sta bi poslije bilo? E zato nam je trebao sposoban politicar.

Ako zelis, ti i drugi ukivajte aliju u zvijezde. Ja odbijam vjerovati da je ono sto je ucinjeno bilo najbolje sto se tada moglo.
:thumbup:

znaš znanje :thumbup:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#69 Re: Promjene

Post by Maraschino »

muha_sa wrote:
pasha078 wrote: Ne, 1990 kad se oruzje svercalo granicu je drzala jna. Alija je mogao tada.

Drugo, jeste Hrvati su od pocetka rata (ali rata u bih) bili klimav saveznik. No tada je cro dobila priznanje i bilo je jasno da ih jna nece poklopiti. 1991 nijedno od toga nije bilo izvjesno i franjo bi rado pregovarao sa alijom.

A sta bi poslije bilo? E zato nam je trebao sposoban politicar.

Ako zelis, ti i drugi ukivajte aliju u zvijezde. Ja odbijam vjerovati da je ono sto je ucinjeno bilo najbolje sto se tada moglo.
:thumbup:

znaš znanje :thumbup:
:lol: :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#70 Re: Promjene

Post by Maraschino »

posteno :D
User avatar
Skijaš
Posts: 12618
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#71 Re: Promjene

Post by Skijaš »

Image

Izlaz leži u pritiscima sa strane, a to mišljenje imaju i neprijatelji države, samo što bi oni da se taj pritisak vrši iz Zagreba i Beograda. Trenutno stanje odgovara samo jako ograničenom broju ljudi u BiH.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#72 Re: Promjene

Post by vivaldi »

Skijaš wrote:Izlaz leži u pritiscima sa strane
niti ko moze zivjeti nase zivote umjesto nas, niti se pritisicima pravi slobodno drustvo. to bas i ne ide jedno s dugim.

sanse za bilo kakvom velikom politickom velikom promjenom u bih (vlazni snovi), bar u dogdlenih par decenija, su jako male i mjere se u promilima tako da je politicki status quo neminovnost bez obzira koliko decibela bila necija galama.

fol je sto je politicko zbivanje obrnuto proporcionalno tome. svi su kapaciteti angazovani na tih par promila, a jasno je i zbog cega - iluzorni ciljevi su jako bliski biracima koje zastupaju, posao extra dobro placen, a nikakav trud.

kada bi se fokusirali na sto bolju exploataciju postojeceg okvira koji je minimum srednjorocna neminovnost sto je svima jasno, to bi znacilo da bi morali poceti ozbilno raditi, razmisljat i smisljat. preko toga bi mozda i presli, ali smisljanje bi vrlo brzo pokazalo neophodnost nepopularnih poteza cime bi se sami doveli u pitanju vlastite fotelje, a to im vec nije nimalo simpaticno.

bilo kakvog velikog politickog dogovora ovdje nece biti jer ne postoji nikakav pa tako ni najmanji zajednicki politicki sadrzilac. taj interes se moze samo traziti u ekonomiji, ali kako sada stvari stoje i tu je mrka kapa.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#73 Re: Promjene

Post by zavrzlama »

pasha078 wrote:Kolega skijas, svidja mi se dijagram koji si napravio !

Samo bih dodao, s obzirom da nema mape oko koje bi se slozili, neki limitirani rat je nuzan u scenariju podjele.

Dijelovi RS su vrlo tesko branjivi i iste bi trebalo uzeti. Dijelove koji su branjivi ostaviti. Dakle ne rat za cijelu BiH vec cisti oportunizam.
Taj limitirani rat o kojem govoris su ameri zavrsili bez pucanja i zrtava.."DC Brcko"...srbima su previse dali da im se novi rat isplati,a Distrikt trajno ubio sansu da se cijeli rs i mirnim putem moze odvojit..tako ostaje rahat patnja pa ko prezivi pricat ce.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#74 Re: Promjene

Post by zavrzlama »

Evo ja predlazem promjene....

Ostaje rs s tim da se mijenja naziv entiteta(geografski pojam)
Izabacije vjera iz institucije..

Formira se treci entitet od teritorija gdje su hrvati bili veciba prije rata(normalno od teritorije oba sadasnja entiteta)sa nazivom opet geografskog pojma.

Srebrenica postaje centar drzavnih institucija BIH i distrikt BIH.

Zakonom se kaznjava negiranje zlocina,genocida,pogrdnih naziva ustase cetnici genocidasi i slicno..

Svi nazivi ulica koji imaju imena posle 1992 promijeniti u brojcane nazive ili geografske pojmove(134 ulica ili majevicka ulica. Banjalucka itd)

Ukinuti funkciju predsjednika drzave i imati samo premijera vlade...

Totalno ojacat lokalnu samoupravu opstinama dati velike ovlasti...


Ima toga jos more. Ali de to reci dodiku i covicu i mentorima u bg i zg.
User avatar
nadInsan
Posts: 248
Joined: 24/09/2017 12:44

#75 Re: Promjene

Post by nadInsan »

zavrzlama wrote:Evo ja predlazem promjene....

Ostaje rs s tim da se mijenja naziv entiteta(geografski pojam)
Izabacije vjera iz institucije..

Formira se treci entitet od teritorija gdje su hrvati bili veciba prije rata(normalno od teritorije oba sadasnja entiteta)sa nazivom opet geografskog pojma.

Srebrenica postaje centar drzavnih institucija BIH i distrikt BIH.

Zakonom se kaznjava negiranje zlocina,genocida,pogrdnih naziva ustase cetnici genocidasi i slicno..

Svi nazivi ulica koji imaju imena posle 1992 promijeniti u brojcane nazive ili geografske pojmove(134 ulica ili majevicka ulica. Banjalucka itd)

Ukinuti funkciju predsjednika drzave i imati samo premijera vlade...

Totalno ojacat lokalnu samoupravu opstinama dati velike ovlasti...


Ima toga jos more. Ali de to reci dodiku i covicu i mentorima u bg i zg.
U čije ime ti pišeš? kakav treći entitet? Jesi normalan? Šta to pišeš?
Post Reply