Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#551 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela »

pođoh napisati rečenicu,
i više ni rečenicu ne mogu napisati o ljubavi...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#552 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by arzuhal »

Ja neću više ni riječ progovorit :oops: :mrgreen:
User avatar
LONGMAN
Posts: 3248
Joined: 28/02/2009 18:20
Location: Odmah iza VIOLETE

#553 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by LONGMAN »

bijela wrote:pođoh napisati rečenicu,
i više ni rečenicu ne mogu napisati o ljubavi...
"Zemlja koja je bila zima crna odjednom ozeleni i ozivi." :)
User avatar
shiz
Posts: 601
Joined: 19/09/2007 15:38
Location: Izmedju krajnosti

#554 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by shiz »

...
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#555 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by PalaSa Marsa »

arzuhal wrote:
Da, postoji zaljubljenost i postoji ljubav, i tačno je da je zaljubljenost stanje sljepila, stanje u kojem ne vidimo ništa ružno, ništa pogrešno kod voljene osobe.
Pričajmo o nekom zaljubljenom paru.
Oboje su zaljubljeni jedno u drugo, vide samo lijepo, ništa ružno ne primjećuju. Ako im neko sa strane skrenu pažnju na nešto loše kod jednog od njih, neku osobinu, itsl. ovo drugo to odmah odbija, odbacuje bez zadrške.

Blago li se onome, od njih dvoje, koje se prvo odljubi, pa počne da voli!

Osoba koja prva napusti stanje zaljubljenosti, pa počne da istinski voli, dolazi u stanje koje želi da izrazi na različite načine. Jedan od tih je posebna briga za voljenu osobu, a to se može izraziti i kroz ukazivanje na nešto loše kod tebe osobe, nešto što nije bilo primjećeno u stanju zaljubljenog sljepila.
Ona druga osoba, koja je još u stanju zaljubljenosti, takav izraz ljubavi (iskazan kroz skretanje pažnje na nešto što bi ona trebala da promjeni, odbaci ili usvoji kod sebe, kako bi bila još bolja osoba) može doživjeti kao šok, kao izraz nestanka ljubavi, kao izraz nekakve pobune, odbacivanja, prijetnje po ljubav!
Ustvari, tek osoba koja zavoli vidi stvari onakve kakve one, doista, i jesu, i voli istinskom ljubavlju koja sada na pravi način prihvata osobu kakva ona jest, sa svim njenim nedostacima.
Zaljubljena osoba još tumara šumom, još sanjari...a kakvih sve grdnih buđenja ima iz tog stanja...

Ne treba nekome da bude u stanju zaljubljnosti e da bi takvom ljubavlju volio Allaha! Jer Allah NEMA NEDOSTATKA, kao što ljudi imaju, kojeg bi stanje sljepila zaljubljenosti prikrilo, sakrilo, stavilo u zagrade, gurnulo na marginu! NE zaljubljenosti, DA ljubavi prema Svetom, Koji Je Iznad Svega Onoga Što Mu Bezumni Pripisuju! Ako nekom voli Boga na način zaljubljenosti, onda će takav da okrene leđa Stvoritelju na prvi Njegov ispit ljubavi, ali onaj koji Ga voli će svaki belaj koji ga zadesi prihvatiti kao volju svog Voljenog!
:thumbup: :-D
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#556 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by vazi »

bijela wrote:pođoh napisati rečenicu,
i više ni rečenicu ne mogu napisati o ljubavi...
jazuk :sad:

samo da napomenem, moje pitanje se odnosilo na ljubav u najsirem smislu rijeci.

Otislo je vise na vjersko, ali nema veze, moze i to. Vecina vjernika smatra da imaju otvoreno srce da pruze ljubavi (ljubavi u smislu da volis Bozijeg roba...)i da su sasvim ok po tom pitanju. Zastanemo li bar nekada da to provjerimo i da se preispitamo?

Je li "savjest" mirna i zadovoljena ako smo nekom dali kakvu sadaku a oholo hodimo po zemlji?

Osmijeh i lijepa rijec su sadaka, naravno.

Sta je s grubim pogledom, grubom rijeci, jesmo li ih svjesni, "registrujemo" li ih svaki put kod sebe istom brzinom kao kod drugoga?

Volimo li samo one koji vole nas ili pokusavamo u svakome pronaci nesto sto bismo mogli voljeti (ne cijeniti vec upravo voljeti)?

Teorija i uvjerenja nasa su jedno a praksa nasa je drugo, ima li raskoraka?

sama npr tesko mogu pokazivati tu ljubav prema okolini, valjda nisam naucila. a nekad bih voljela da sam "spontanija" po tom pitanju.
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#557 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela »

@arzhl - nemoj tako, moja nije bila u smislu ahbaba od @moto, nego sam se nasikirala čitajući sve ono. tvoje pisanje zvuči KAO ( :D ) da znaš o čemu govoriš..

@vazi - i ja bih o ljubavi prema ljudima. kada razmišljam o ljubavi prema Uzvišenom Bogu - sama sebi ličim na munafika.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#558 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by arzuhal »

bijela wrote:@arzhl - nemoj tako, moja nije bila u smislu ahbaba od @moto, nego sam se nasikirala čitajući sve ono. tvoje pisanje zvuči KAO ( :D ) da znaš o čemu govoriš..
Moram ti priznat da sam se obradovao kada sam se vratio da pročitam svoj zadnji post jer se nisam mogao sjetiti da li sam obećao da neću više govoriti ili sam to 'nako rek'o :lol: :D
vazi wrote:
bijela wrote:pođoh napisati rečenicu,
i više ni rečenicu ne mogu napisati o ljubavi...
jazuk :sad:

samo da napomenem, moje pitanje se odnosilo na ljubav u najsirem smislu rijeci.

Otislo je vise na vjersko, ali nema veze, moze i to. Vecina vjernika smatra da imaju otvoreno srce da pruze ljubavi (ljubavi u smislu da volis Bozijeg roba...)i da su sasvim ok po tom pitanju. Zastanemo li bar nekada da to provjerimo i da se preispitamo?

Je li "savjest" mirna i zadovoljena ako smo nekom dali kakvu sadaku a oholo hodimo po zemlji?

Osmijeh i lijepa rijec su sadaka, naravno.

Sta je s grubim pogledom, grubom rijeci, jesmo li ih svjesni, "registrujemo" li ih svaki put kod sebe istom brzinom kao kod drugoga?

Volimo li samo one koji vole nas ili pokusavamo u svakome pronaci nesto sto bismo mogli voljeti (ne cijeniti vec upravo voljeti)?

Teorija i uvjerenja nasa su jedno a praksa nasa je drugo, ima li raskoraka?

sama npr tesko mogu pokazivati tu ljubav prema okolini, valjda nisam naucila. a nekad bih voljela da sam "spontanija" po tom pitanju.
Mislim da ti govoriš o dvije različite stvari ili ih brkaš. Važno je imati to na umu, znati o toj razlici. A o njima je davno govorio Said Nursi, rahimehullahu te'ala - o ljubavi i o samilosti.

Said Nursi je ustvrdio da je samilost veća od ljubavi naprosto zato što čovjek može osjećati samilost i prema nekome koga ne voli ili, čak, i mrzi.
Bismilla, kao kosmički ključ svakog mu'mina, upravo sadrži Allahovo ime Er-Rahim, Samilosni, a ne El-Vedud, Onaj Koji Je Pun Ljubavi.

Samilost ima puno svojih izraza, a jedno od njih je i sažaljenje. Zar se nije jednom desilo da neko vidi nekog svog neprijatelja, nekoga koga ne voli, ali u groznoj situaciji, u nekom očaju, pa se javi neko sažaljenje spram njega, ali nikakvo potcjenjivanje, nego tegoba u srcu zbog onog u čemu se taj neprijatelj našao?

Čovjek ne može voljeti svakog ili sve na svijetu, ali može biti samilostan prema svakome (ili skoro svakome), čak i ako nije u prilici da je pokaže, iskaže, da nešto učini.
Čovjek može biti samilostan i prema nekoj vrsti životinje od koje se grozi, a kamoli da je voli.

Da, ljubav svakako donosi sa sobom i samilost, ali, gle - upravo Kur'an uči ljude da samilošću mogu dotaknuti i potaknuti srca i svojih neprijatelja, pa da im onda postanu prisni prijatelji. Dakle, preko samilosti do rađanja ljubavi!

Ima ljubavi kod ljudi, ali je pitanje kakve? Ljubav se zna pretoriti u bolest, džaba je.
Ali manjka samilosti, tačno.
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#559 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by vazi »

bijela wrote:@arzhl - nemoj tako, moja nije bila u smislu ahbaba od @moto, nego sam se nasikirala čitajući sve ono. tvoje pisanje zvuči KAO ( :D ) da znaš o čemu govoriš..

@vazi - i ja bih o ljubavi prema ljudima. kada razmišljam o ljubavi prema Uzvišenom Bogu - sama sebi ličim na munafika.
ako ovo iskreno govoris, onda znas sta ti je ciniti da budes bolja i sama sobom zadovoljnija :)

ako je, pak, "figurativno" onda nista ...

@arzuha, ne brkam, namjerno pricam o ljubavi a ne o samilosti.

neka svako u svoje srce zaviri pa iskreno sam sa sobom podvuce neku malu crtu:koliko ljubavi ima u nasim srcima?

usta su je puna ali sta je "unutra" :)

tema je promisljanje vjere, dushe , ljubavi i sudbine...Je li teze zadovoljiti ono sto se od pravog vjernika trazi na duhovnom ili fizickom planu?

Je li lakse nauciti klanjati (moliti se Bogu), nauciti sure (molitve) i procitati knjige , upamtiti hadise...ili njegovati cisto srce i dusu i bdjeti nad njima?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#560 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by arzuhal »

vazi wrote: Je li lakse nauciti klanjati (moliti se Bogu), nauciti sure (molitve) i procitati knjige , upamtiti hadise...ili njegovati cisto srce i dusu i bdjeti nad njima?
Jasno je k'o dan :)
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#561 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela »

@vazi, ta ljubav o kojoj govoriš - je li ona, prema tebi, treba biti u čovječijem srcu naspram svakog drugog čovjeka (ili većine ljudi) u njegovom okruženju?
ili govoriš o ljubavi prema posebnoj (jednoj, dvije-tri) osobi?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#562 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by arzuhal »

Mrzim da mrzim...Image
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#563 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by PalaSa Marsa »

arzuhal wrote:Mrzim da mrzim...Image
:lol: :-D

Ja volim da volim. :-D
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#564 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela »

mržnja je bezveze,
kad već hoćeš nekoga da.... onda je prezir prava stvar :D
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#565 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by Motokultivator »

Nekada davno sam bas mislim na VDZ pisao o stanju, slasti imana. Oni koji su citali, sjetice se o cemu pricam.
Hvala Allahu Gospodaru Arsa, Gospodarau Istoka i Zapada pa Ga volim ovako.

Za te ljubav obuze me,
Tebe trebam, samo Tebe.
Danju, noću, samo gorim
Tebe trebam, samo Tebe.

Nit' bogatstvu radujem se,
Nit' nemanjem teretim se,
Tvojim aškom utješim se
Tebe trebam, samo Tebe.

Ljubav za Te uništi me,
Aška more proguta me,
Moći svojom ispuni me
Tebe trebam, samo Tebe

Potrgaću sve okove,
Prohodiću lud planine,
Na Te mis'o obuze me
Tebe trebam, samo Tebe.

Kad bi me i ubili,
Moj pepeo razasuli,
Krik pepela bi začuli
Tebe trebam, samo Tebe.

Džennet, džennet neko veli
hurije i dvorac b'jeli,
to daj onom ko to želi
Tebe trebam, samo Tebe.

Motokultivator ti je moje ime,
od iskona već boli me,
S oba sv'jeta jedno ht'jenje
Tebe trebam, samo Tebe.

Image
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#566 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela »

kako ti voliš @marsovko,
pričaj nam o svojoj ljubavi :-D
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#567 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela »

Motokultivator wrote:Nekada davno sam bas mislim na VDZ pisao o stanju, slasti imana. Oni koji su citali, sjetice se o cemu pricam.
Hvala Allahu Gospodaru Arsa, Gospodarau Istoka i Zapada pa Ga volim ovako.
.....
kad budem ovako, neću imati brige za sebe 8-)

do tada...
ima nekoliko dana otkako sam pročitala "Kako će Kur'an omekšati tvoje srce ako, učeći ga, iščekuješ kraj sure?" (Hasan el Basri r.a.).. a ja kada učim nešto što sam uzela učiti svaki dan - pogledavam koliko mi je još ostalo :roll:
i eto - đe da govorim o ljubavi?
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#568 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by PalaSa Marsa »

Ti si meni malo pomjesala pojmove, da ne kazem osjecaje :)
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#569 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela »

na način da...?

vala, ne znam ni da sam rekla šta konkretno u vezi ove teme,
samo se ubacujem 8-)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#570 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by arzuhal »

bijela wrote:na način da...?

vala, ne znam ni da sam rekla šta konkretno u vezi ove teme,
samo se ubacujem 8-)
Samo ba zakuhavaj, k'o ja, šta te briga. Ja tako najvolim, bezinteresan sam po pitanju da li neko mrzi to :mrgreen:
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#571 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela »

'ajd zdravo, neću više :D

ovo preteška tema za mene, odoh na BC :lol:
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#572 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by vazi »

bijela wrote:@vazi, ta ljubav o kojoj govoriš - je li ona, prema tebi, treba biti u čovječijem srcu naspram svakog drugog čovjeka (ili većine ljudi) u njegovom okruženju?
ili govoriš o ljubavi prema posebnoj (jednoj, dvije-tri) osobi?
treba moja ti, bas tako, univerzalna.

jedno je sazalijevanje, drugo je spremnost na oprost a trece je ova ljubav prema covjeku o kojoj bih zeljela da razgovaramo.
User avatar
lilla7
Posts: 112
Joined: 31/10/2010 23:29

#573 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by lilla7 »

Pođi u radionicu gdje je svemir stvoren, i potraži u njoj Radnika. No budući da je djelo poput vela između Njega i tebe, ti ćeš Ga moći vidjeti samo u Njegovu djelu. I budući da je radionica Njegovo boravište, oni koji stoje vani ne mogu ga vidjeti. Stoga, uđi u radionicu - to jest, u nepostojanje - i gledaj djelo, gledaj Radnika.

Rumi
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#574 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by bijela »

Ljubav je skrivena i niko je nikada vidio nije,
Dokle će tobožnji ašik uludo da se hvali?


Ahmed Gazali

@samira13 - jesi li imala priliku da se sretneš sa "Knjigom o ljubavi" Ahmeda Gazalija?
User avatar
lilla7
Posts: 112
Joined: 31/10/2010 23:29

#575 Re: Promišljanje vjere,duše,ljubavi i sudbine.

Post by lilla7 »

Bog je stvorio žalost i patnju, kako bi se sreća nasuprot njima jasno ocrtala; jer skrovite će se stvari očitovati pomoću svojih opreka. Budući da Bog nema opreke, On je skriven.
Post Reply