prokosko jezero

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#26 Re: prokosko jezero

Post by Cober »

sabinaf wrote:Zdravo, zanima me koliko kosta jednodnevno iznajmljivanje vikendica na prokoskom jezeru, pa ako ko zna nek jevi, hvala :? :? :?
Apel da Prokoško jezero posjećujete kako treba, da ne iznajmljujete vikendice i time svojim novcem podržavate uništenje prirode i one koji sve uništavaju zbog svoje dobiti.
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#27 Re: prokosko jezero

Post by wildflower »

Iz licnog iskustva, od proslog ljeta, mogu nazalost potvrditi sve negativno receno o Prokoskom jezeru. Slazem se i sa konstatacijom da treba izbjegavati iznajmljivanje vikendica, na svakom slicnom mjestu sam uvijek vise za opciju kampovanja. Ipak, proslog ljeta sam bila u prilici da spavam u jednoj od kucica (nakon duzeg 'potucanja' sa satorima po Hercegovini i Dalmaciji, i penjanja Vošca na Biokovu dva dana ranije, trebalo se odmoriti posteno za uspon na Vranicu). Mogu reci da je bilo uredno, i spavanje nije bilo skupo (dogovorili smo 50 KM za jednu noc, za nas 7, u dvije sobe sa ukupno 7 kreveta). Ipak, ostala usluga, tipa kafe, pite i slicno, je po mojoj procjeni bila preskupa, ne mogu tacno da se sjetim ali znam da smo bili iznenadjeni cifrom.
Oko samog jezera, uzas, seljakluk, 'zvezde granda' sa zvucnika do kasno u noc, uglavnom veliko razocarenje. Ono sto nije razocaralo je ljepotica- Vranica, tura preko vrhova Krstac i Nadkrstac, nije pretjerano zahtjevno, a predivan uspon. Jedina zamjerka su prilicno lose markirane staze.
Znaci, ako neko planira posjetu tom dijelu BiH, preporucujem kampovanje, negdje malo dalje od jezera, ima prelijepih lokacija, i uzivanje u setnjama po obroncima Vranice.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#28 Re: prokosko jezero

Post by Admir_1984 »

kakavdanakneiskustvu wrote:je li daleko jezero od fojnice,nisam nikad bio tamo
oko 24km losheg makadama
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#29 Re: prokosko jezero

Post by wildflower »

Admir_1984 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:je li daleko jezero od fojnice,nisam nikad bio tamo
oko 24km losheg makadama
Sreca da je tako, da je put bolji gore bi nikla jedna manja carsijica, sa sve kafanama i pjevaljkama, s obzirom na to kako to sve sad, i sa takvim putem izgleda.

Meni je nekako normalno potegnuti malo i po makadamu, ako se ima sta vrijedno vidjeti, i ako se moze uzivati u prirodi.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#30 Re: prokosko jezero

Post by Admir_1984 »

wildflower wrote:
Admir_1984 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:je li daleko jezero od fojnice,nisam nikad bio tamo
oko 24km losheg makadama
Sreca da je tako, da je put bolji gore bi nikla jedna manja carsijica, sa sve kafanama i pjevaljkama, s obzirom na to kako to sve sad, i sa takvim putem izgleda.

Meni je nekako normalno potegnuti malo i po makadamu, ako se ima sta vrijedno vidjeti, i ako se moze uzivati u prirodi.
Najbolje je potegnuti pjeske :roll:
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#31 Re: prokosko jezero

Post by michio »

chengaba wrote:
michio wrote:Prokosko i ostala jezera(zapravo jezerca) su ustvari izletista i tamo nikakva gradnja ne bi trebala biti dozvoljena.
Ma šta mi kažeš. Prokoško jezero nije samo izletište, nego je Prokoško i spomenik prirode zaštićen zakonom. Od '54 je zaštićeno, i samim tim je zabranjena bilo kakva gradnja, a '82 je proglašeno spomenikom prirode. Ali nekim čudom, poslije rata je gore podignuto 250 objekata, koji su danas vjerujem savršeno legalni zahvaljujući tamnošnjoj vlasti kojoj nije mrsko ni uzeti koji dinar od prirodnih resursa na Prokosu (šuma i to...).
I dalje se degradira, donijele su se patke da bude to gore malo ljepše, a i bogami stavila i Kalifornijska pastrmka da se ima šta i pecati kad je dosadno. A Triton i dalje pliva po govnima i nada se boljim danima koji neće doći jer ako za 30 godina Prokoško ne bude močvara, nego još jezero, dobro je i proš'o...
Jad i chemer!
Znači priča je već gotova.
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#32 Re: prokosko jezero

Post by wildflower »

Admir_1984 wrote:
Najbolje je potegnuti pjeske :roll:
:thumbup: Slazem se.
SCUD
Posts: 26
Joined: 31/01/2008 22:07

#33 Re: prokosko jezero

Post by SCUD »

Image
Meni ne izgleda tako loše naprotiv super izgleda
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#34 Re: prokosko jezero

Post by wildflower »

kakavdanakneiskustvu wrote:


24 km pješke,malo puno
Istina je da takav uspon nije za svakoga, savladava se vise od 1000 m visinske razlike (polaskom iz Fojnice), samo jezero je na preko 1600 m NmV

Uostalom, nikakav grijeh nije vozilom doci do jezera, mislim da je bolja opcija to, a snagu i vrijeme iskoristiti za npr. uspon na Vranicu.
Eh sad, kad se ima vremena, napraviti visednevnu satorsku trekking turu, spojiti to sve, to je vec za nas rijetke koji uzivamo u tom vidu rekreacije :)
User avatar
JoseMujica
Posts: 27817
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#35 Re: prokosko jezero

Post by JoseMujica »

Prenj wrote:Prokosko jezero je crna rupa nase ekologije, turizma, kulture ... Svi koji odu gore i plate smjestaj u nelegalno izgradjenim katunima, iz kojih kanalizacija nesmetano otice direktno u jezero samo ce dati podstrek i svoj direktni doprinos daljem unistavanju jezera.
http://www.ekoakcija.com/content/prokos ... ad-i-danas
ovo je skroz tačna observacija...bio gore jednom i nikad više. Ko god se kupao u onom jezeru kupao se u lokalnoj kanalizaciji. Pored toga sve okolne izvore su iskoristili da sebi pred kolibe dovuku vodu i na taj način dramatično skresali dotok vode u jezero. Trenutno više vode otiče nego što dotiče u jezero i ono je svake godine sve manje i manje. Za jedno 10 godina naći ćete tablu gore: Ovdje je nekada bilo Prokoško jezero, iskopajte ga prvom prilikom!

Zato vi što želite da ga vidite požurite jer neće ga dugo biti ;-)
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#36 Re: prokosko jezero

Post by chengaba »

SCUD wrote:Image
Meni ne izgleda tako loše naprotiv super izgleda
Divno.
Da još jednom napomenem da su svi ovi objekti nelegalni, osim planinarskog doma koji se gradi mislim.
Jezero dobija svoju vodu iz nekoliko potoćića desno od ove fotke. Ta voda se koristi za piće, pranje suđa, WC-a itd...
Ne treba spominjati da je kanalizacija nula bodova, pa sav fekalni otpad se odlaže u rupe u poljskim WCima, a moguće je da rijetki objekti imaju neki vid kanalizacije, ali čisto sumnjam.
Sve ovo se spira u jezero i tu izaziva eutrofikaciju, pa onako lijepo raste trska i dobijemo močvaru koja će se polako širiti dalje. Ako budeš imao priliku da odeš gore, obavezno otiđi do spomenika nastradalim u helikopterskoj nesreći i pogledaj deponiju smeća na litici.
Moglo bi se vaziti godinu o ovom, al' nema fajde dok se ne zasuču rukavi!
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#37 Re: prokosko jezero

Post by chengaba »

Da stavim u kontekst. :D

Image
Image

Nisam neki hipik koji ljubi cvijeće, ali što je previše, previše je.
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#38 Re: prokosko jezero

Post by Cober »

Evo zašto treba u potpunosti bojkotovati nelegalno izgrađene "vikendice", tako da je besmisleno pisati da spavanje nije bilo loše, jeftin i uredan smještaj itd...

Image

Pomozite Prokoškom i zaobiđite ga, pogotovu NE PLAĆAJTE onima koji grade da bi ga uništavali a za VAŠE male pare..

Pogledajte i ovo:
http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/080806029
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#39 Re: prokosko jezero

Post by Chischo »

Prokosko jezero se moze spasiti, ali evo sta treba uraditi po mom misljenju.

1. Asfaltirati put do Vlaske ravni(4 km prije jezera) i tu napraviti neki malo veci objekat za smjestaj turista sa restoranom, sobama za nocenje itd...
2. Srusiti sve nelegalno sagradjene objekte i vratiti potocice u prijasnji tok.
3. Zabraniti lozenje vatre gdje ko god hoce, ili eventualno napraviti na par mjesta dalje od jezera sadrvane sa mjestom za rostiljanje koji ce se iznajmljivati.
4. Strogo zabraniti dolazak autom do samog jezera, eventualno uvesti dozvole kada je to neophodno.
5. Zabraniti kupanje u jezeru jer to za sobom povlaci dodatni krkanluk.

Bio sam nedavno gore, isao sam biciklom, i ono gore je uzas. Prljavstina, krkanluk, turbo folk, smrad, kao da se odrzava takmicenje gdje treba ispasti sto veci debil. Ovamo neki bacaju petardu, ovaj rostilja po metra od vode, oni s motorima se gore uspinju uz onaj obronak, pa citava dolina se ori, turbo folka iz volkswagenovih vozila iz 80-ih, nekih ilegalnih prodavnica, kucica sto nude puru, pitu, sir itd... Sve smrdi na uzas.

Uspon na nadkrstac je relativno fin i netaknut.
User avatar
sinuhe
Posts: 11538
Joined: 03/06/2011 11:33

#40 Re: prokosko jezero

Post by sinuhe »

.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#41 Re: prokosko jezero

Post by Zatamnjena stakla »

Pusti ljude da uživaju :lol:
detroit-mercy
Posts: 16183
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#42 Re: prokosko jezero

Post by detroit-mercy »

chengaba wrote:Da stavim u kontekst. :D

Image
Image

Nisam neki hipik koji ljubi cvijeće, ali što je previše, previše je.
Znaci ima se sta i na belgiju na Prokoskom :D .
Nego, jel' znas mogul zacerat mog cetvorotockas u jezero da ga operem :D , suhva mi vake trebe u prasnjavom avtu vozat :( .
lady_di
Posts: 102
Joined: 06/03/2013 18:45

#43 Re: prokosko jezero

Post by lady_di »

Chischo wrote:Prokosko jezero se moze spasiti, ali evo sta treba uraditi po mom misljenju.

1. Asfaltirati put do Vlaske ravni(4 km prije jezera) i tu napraviti neki malo veci objekat za smjestaj turista sa restoranom, sobama za nocenje itd...
2. Srusiti sve nelegalno sagradjene objekte i vratiti potocice u prijasnji tok.
3. Zabraniti lozenje vatre gdje ko god hoce, ili eventualno napraviti na par mjesta dalje od jezera sadrvane sa mjestom za rostiljanje koji ce se iznajmljivati.
4. Strogo zabraniti dolazak autom do samog jezera, eventualno uvesti dozvole kada je to neophodno.
5. Zabraniti kupanje u jezeru jer to za sobom povlaci dodatni krkanluk.
Potpisujem!
Meni i mojoj porodici jedno od najdražih mjesta za koje nas vežu lijepe uspomene, a sada ne volimo i ne želimo da idemo...
Kad dođem gore, zatvorim oči i pokušavam u sjećanje dozvati onaj stari, divni pejzaž, pokušavam ne zapamtiti ovo što je sada....
User avatar
djigibau
Posts: 339
Joined: 16/02/2006 11:21
Location: Sarajevo

#44 Re: prokosko jezero

Post by djigibau »

Chischo wrote:
Bio sam nedavno gore, isao sam biciklom, i ono gore je uzas. Prljavstina, krkanluk, turbo folk, smrad, kao da se odrzava takmicenje gdje treba ispasti sto veci debil. Ovamo neki bacaju petardu, ovaj rostilja po metra od vode, oni s motorima se gore uspinju uz onaj obronak, pa citava dolina se ori, turbo folka iz volkswagenovih vozila iz 80-ih, nekih ilegalnih prodavnica, kucica sto nude puru, pitu, sir itd... Sve smrdi na uzas.

Uspon na nadkrstac je relativno fin i netaknut.
Isao neki dan i u putpunosti se slazem sa navedenim. Strahota je gledati EKOCID na djelu. Pogotovo sto se u zadnje vrijeme u sve ukljucio i "vjerski turizam" da cirkus bude kompletan.
SCUD
Posts: 26
Joined: 31/01/2008 22:07

#45 Re: prokosko jezero

Post by SCUD »

Završen prvi dio radova na Prokoškom jezeru

Proteklih dana na lokalitetu Prokoškog jezera su izvođeni radovi koji su neophodni kako bi se zaustavila daljna devastacija i propadanje ovog prirodnog dragulja.

Naime, završen je jedan krak kanalizacione mreže putem kojeg će se veći dio otpadnih voda odvoditi a koje su se do sada direktno ulijevale u Jezero. Osim toga, izvršena je priprema trase navedenog kraka kanalizacije za uređenje šetališne staze.

Kada je u pitanju uređenje okoline Prokoškog jezera uređena je i priprema tla na dvije lokacije gdje su planirani prostori za kampovanje.

Također put koji vodi do samog lokaliteta Jezera je na nekoliko mjesta proširen, te je izvršena priprema za parking prostor jer će već od narednog proljeća biti nemoguće automobilom doći u neposrednu blizinu Prokoškog jezera.

U toku izvođenja radova, nadležni su, kako su i obećali, spriječili nekoliko pokušaja gradnje objekata u neposrednoj blizini Jezera.

Međutim, s obzirom na loše vremenske uslove koji ne dozvoljavaju dalje izvođenje radova, odlučeno je da isti budu nastavljeni u proljeće sljedeće godine.

Osim toga, put koji vodi na sam lokalitet Prokoškog jezera je blokiran odnosno onemogućen je prilaz automobilima i tako će ostati do sljedeće sezone. Najvažniji razlog zbog kojeg je tako odlučeno jeste da se ne ugrozi ili ošteti do sada urađeno. Također razlog za zatvaranje puta jeste i činjenica da se namasovnije građenje objekata obavlja upravo u ovom periodu godine.

Sve vlasnike objekata na Prokoškom jezeru, građane Fojnice ali i turiste koji su namjeravali u zimskom periodu posjetiti Prokoško jezero obavještavamo da je automobilom moguće doći do lokaliteta Hrida gdje je napravljen prostor za parking a dalje će morati pješice.

Vjerujemo da razumijevanje neće izostati jer sve što se čini ima za cilj samo jedno, da se Prokoškom jezeru vrati stari sjaj te da ubuduće opravdano nosi epitet bisera prirode.
http://www.fojnica.ba/2013/11/06/zavr-e ... ezeru.html
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#46 Re: prokosko jezero

Post by akcid »

SCUD wrote:...Vjerujemo da razumijevanje neće izostati jer sve što se čini ima za cilj samo jedno, da se Prokoškom jezeru vrati stari sjaj te da ubuduće opravdano nosi epitet bisera prirode...

Jedini način da se Prokoškom vrati stari "sjaj" je da se okoliš jezera vrati u prvobitno stanje - bez puta za automobile, bez kanalizacije i sl. infrastrukture, bez objekata izuzev prostih pastirskih katuna...

U suprotnom, obzirom na "kulturu" ljubitelja prirode, za nekoliko godina Prokoški "sjaj" uživaćemo jedino na njegovim fotografijama :-)
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#48 Re: prokosko jezero

Post by mefistofilis »

dodje bosnjo i vidi malo ljepote i odma' u glavi pomisli: jebemga bi bilo dobro ovdje vikendicu imati :-)
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#49 Re: prokosko jezero

Post by @mba »

atorniji putnik wrote:dodje bosnjo i vidi malo ljepote i odma' u glavi pomisli: jebemga bi bilo dobro ovdje vikendicu imati :-)

to se zove klasicni krkanluk!

konta vikendicu napraviti, odma kanalizaciju i sve odpade u jezero!

smuci mi se kad sam na godisnjem negdje kraj rijeke i gledam kako raja okolo smece ostavlja flase se bacaju, argete i ostalo smece, a ne kontaju hajvani da ce sutra opet na isto mjesto i sa djecom doci, ne kontaju da se mogu posjeci, ubosti, dobiti infekcije!

krkanluk samo kod nas tako moze biti, umjesto da svako svoje smece sa sobom ponese, al ne lafo sve se ostavlja!
User avatar
saiks
Posts: 1020
Joined: 12/11/2013 13:06

#50 Re: prokosko jezero

Post by saiks »

Ima netko novih info?
Kolike su sanse da se sruse ove vikendice,one su nelegalne? Ovako nesto lijepo imati u drzavi i na ovaj nacin sjebati.
Post Reply