Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#8326 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by ciza_bliza »

21 marka juli mjesec, 4člana porodica, dva kupatila, cvjetnjak, trava i manji plastenik, provjerite ljudi vodomjere ne dajte da vas potkrada bagra.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#8327 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dr. Kuca »

Karadzic i Mladic su humaniji od kifle i od ovog majmuna. Majku jebavali a nemali vode da se okupaju.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#8328 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Tomahawk11 »

Dozer wrote:Nemoguce je potrositi 41.000 L vode mjesecno u stanu, a meni stalno dolazi oko te cifre.

Ja mislim da zrak nakon redukcije navrti bar 20% ove kolicine....
Tebi arapska tarifa...
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8329 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

izgleda...
corei3
Posts: 716
Joined: 22/05/2014 09:42

#8330 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by corei3 »

Zivim u kuci i imam vodomjer. Mjesecno
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8332 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

Ovo za projekte Crna i Bijela rijeka... Da nije zalosno, bilo bi smijeno...

Jos sam prije par godina pricao o ovome i kako je tadasnji guverner KS Ismet Mujezinovic, SDA (1999), hladnokrvno odbio 100 miliona DEM kredita Japanske vlade (od cega bi oko 50% bilo otpisano) za projekat Crna rijeka, kao i 76 miliona DEM za potpunu rekonstrukciju/reizgradnju PPOV Butile (od cega bi takodjer oko 50% bilo otpisano).
A doticni "gospodin" je sve ovo odbio jer japanska vlada nije htjela njemu i njegovoj stranci dati tih 176 miliona na upravljanje, nego su striktno zahtijevali da oni upravljaju projektima, upravo radi toga sto bi veliki iznosi tih kredita/dugova na kraju bili otpisani, tj. donirani.

I onda, danas, 18 godina kasnije, ViK i Vlada KS (a sto i dalje vode kadrovi SDA), kazu da se planira nesto oko projekta Crna i Bijela rijeka... Fuj, fuj, fuj... koja je to gomila ljigavih smradova i kleptomana, tesko je povjerovati...

Ja zaista, ali zaista, ne znam kako neki ljudi uopste imaju obraza biti na bilo kojoj javnoj funkciji, a pogotovo ovima o kojima ovdje pricamo, i valjati ovolike budalastine i nebuloze....
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#8333 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by megaman4 »

Dozer wrote:Ovo za projekte Crna i Bijela rijeka... Da nije zalosno, bilo bi smijeno...

Jos sam prije par godina pricao o ovome i kako je tadasnji guverner KS Ismet Mujezinovic, SDA (1999), hladnokrvno odbio 100 miliona DEM kredita Japanske vlade (od cega bi oko 50% bilo otpisano) za projekat Crna rijeka, kao i 76 miliona DEM za potpunu rekonstrukciju/reizgradnju PPOV Butile (od cega bi takodjer oko 50% bilo otpisano).
A doticni "gospodin" je sve ovo odbio jer japanska vlada nije htjela njemu i njegovoj stranci dati tih 176 miliona na upravljanje, nego su striktno zahtijevali da oni upravljaju projektima, upravo radi toga sto bi veliki iznosi tih kredita/dugova na kraju bili otpisani, tj. donirani.

I onda, danas, 18 godina kasnije, ViK i Vlada KS (a sto i dalje vode kadrovi SDA), kazu da se planira nesto oko projekta Crna i Bijela rijeka... Fuj, fuj, fuj... koja je to gomila ljigavih smradova i kleptomana, tesko je povjerovati...

Ja zaista, ali zaista, ne znam kako neki ljudi uopste imaju obraza biti na bilo kojoj javnoj funkciji, a pogotovo ovima o kojima ovdje pricamo, i valjati ovolike budalastine i nebuloze....
SDA je grobar ove zemlje. Zbog njih sve vise padamo u ocima Zapada.

Zato je MMF zavrnuo pipu jer su vidjeli da ovi samo zele pare za sebe, a ne reforme.

I treba sve propasti kada narod suti.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8334 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

Ja to govorim vec deceniju - ovaj narod je glup. I tacka k'o kuca...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#8335 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Banksy »

Dozer wrote:
Jos sam prije par godina pricao o ovome i kako je tadasnji guverner KS Ismet Mujezinovic, SDA (1999), hladnokrvno odbio 100 miliona DEM kredita Japanske vlade (od cega bi oko 50% bilo otpisano) za projekat Crna rijeka, kao i 76 miliona DEM za potpunu rekonstrukciju/reizgradnju PPOV Butile (od cega bi takodjer oko 50% bilo otpisano).

A doticni "gospodin" je sve ovo odbio jer japanska vlada nije htjela njemu i njegovoj stranci dati tih 176 miliona na upravljanje, nego su striktno zahtijevali da oni upravljaju projektima, upravo radi toga sto bi veliki iznosi tih kredita/dugova na kraju bili otpisani, tj. donirani.
Pamtim. A šta je tek donacija odbijeno jer im se nije htjelo dati na ruke.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8336 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

Pa to je to.

I za ove stvari su oni trazili po 20 miliona donacija, predstavljajuci to kao potrebne iznose za ukupne rekonstrukcije. A trazili su po 20 miliona jer su znali da je to maksimalni iznos koji japanska vlada moze dati kao donaciju (u skladu sa zakonom u Japanu).
Ali, onda japanska vlada rekla - OK, poslacemo ekipe za naprave studije izvoldjivosti.

I prva studija, za Crnu rijeku, pokazala da je potrebno 100 miliona, a za Butile 76. I Japanci onda rekli - "Ne mozemo vam dati tolike donacije, ali pomoci cemo vam na drugi nacin, tj. dacemo vam kredite za te projekte, i to oba sa 10 godina grace perioda i 1% kamate, a onda na po 30 godina otplate i sa 1% kamate, i onda cemo vam otpisati ostatak duga nakon 15 godina otplate."
Ali, uslov za ovo je bio da Japanci upravljaju projektima. I parama, logicno.

I nasi, tj. SDA rekla - "Ne moze tako. Moze samo ako cemo mi upravljati svime."

Logicno, Japanci se samo pokupili i sve te pare, koje su vec bile odobrene i cekale implemetaciju, preusmjerili na Kosovo.

Krajnji rezultat - 18 godina kasnije Butile i dalje ne funkcionisu kako treba i tek je nedavno to postrojenje djelimicno stavljeno u funkciju, a projekat Crna rijeka nikada nije ni zapocet. Rezultate toga vidimo svaki dan - Sarajevo ima stalne redukcije godinama, tj. nema vode, na kojoj, usput receno, pliva.
A sve je ovo moglo biti zavrseno jos 2001, i danas ne bi bilo nikakvih problema ni s pitkom vodom, a ni s otpadnim vodama, i sliv Bosne bi bio drasticno cisci.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#8337 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by JThomas »

znate, japanci ne znaju s običnim narodom ovdje, ne poznaju taj regionalni senzibilitet...zašto da oni upravljaju tim sredstvima koja daju? :mrgreen:
User avatar
Logovan
Posts: 94345
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8338 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Logovan »

Dozer wrote: A sve je ovo moglo biti zavrseno jos 2001, i danas ne bi bilo nikakvih problema ni s pitkom vodom, a ni s otpadnim vodama, i sliv Bosne bi bio drasticno cisci.
:( Tužno.
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#8339 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Filter »

mokri snovi :D



tuga jad i cemer :roll:
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#8340 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by walk_M-A-N »

Ubleha:
Na danas otvorenoj vanrednoj sjednici povodom problema sa vodosnabdijevanjem Sarajeva, Vlada Kantona Sarajevo je zatražila od menadžmenta KJKP „Vodovod i kanalizacija“ (ViK) da svakodnevno dostavlja izvještaj o stanju snabdjevenosti vodom, o količinama vode na izvorištu Bačevo, o broju prijavljenih i otklonjenih kvarova, kao i o otkrivanju i smanjenju broja nelegalnih potrošača, odnosno njihovom isključivanju iz mreže, sa odvojenim podacima o broju pravnih i fizičkih lica.
Izvještaj treba sadržavati i sve ostale tehničke probleme koji utiču na vodosnabdijevanje.
Zatražene su informacije o formiranju tima za detekciju stanja vodovodne mreže sa njihovim imenima, kao i koracima za realizaciju plana pomenute detekcije, jer se bliži početak implementacije prve tranše EBRD-ovog kredita od 10 miliona KM.
Vlada je zatražila i precizne podatke o pregovorima sa Istočnim Sarajevom radi eventualnog korištenja vode sa izvorišta Tilava, ali i sa svih drugih izvorišta, među kojim je posebno pomenuto izvorište IB-10, kako bi se u postojećem vodovodnom sistemu osigurale dodatne količine vode.
Ovaj izvještaj na dnevnoj bazi mora sadržavati i informacije o higijensko-epidemiološkoj ispravnosti vode.
Na sjednici su od menadžmenta ovog preduzeća zatraženi podaci o stanju naplate vode, kao i realizaciji tužbenih zahtjeva pokrenutih protiv dužnika.
Na sjednici je bilo riječi i o pokretanju procedura radi početka implementacije dugo najavljivanog projekta izvorišta Crna i Bijela rijeka kojim bi se omogućilo dugoročno pothranjivanje izvorišta Bačevo sa dodatnim količinama vode. Zbog toga je za četvrtak najavljeno održavanje sastanka sa Fondom za zaštitu okoliša FBiH.
Sjednica će ostati otvorena sve do poboljšanja hidroloških prilika u Kantonu Sarajevo.

Ne zna se šta je gluplje u ovoj vijesti, da sada hitno pokreću decenijske projekte ili da su prvo usvojili kredit a sada traže korake za realizaciju plana detekcije ili ostalo.
Kad je bila vijest o stalnom zasjedanju, napisao sam: http://forum.klix.ba/prokletstvo-vodosn ... #p13822082

Treba zapaziti i da je upravo bio Izvještaj o radu ViK, na koji Vlada nije imala niti jednu primjedbu, ništa je išta primijetila i tražila.
1. Prihvata se Izvještaj o poslovanju KJKP „Vodovod i kanalizacija“ d.o.o. Sarajevo za 2016. godinu.
2. Izvještaj iz tačke 1. ovog Zaključka dostavlja se Skupštini Kantona Sarajevo na razmatranje i usvajanje.
U želji da sada na brzinu zakrpi ono što su putem svojih stranačkih kadrova uništavali decenijama, rade upravo ono što se ne bi smjelo, povećavanje ispumpavanja do izbora: http://forum.klix.ba/prokletstvo-vodosn ... #p13822316.

Sjednica će ostati otvorena do postavljenja direktora iz iste stranke ali iz drugog klana. Pa blago im se kada znaju da je narod glup.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#8341 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by addem »

Evo pola 12 nestade vode pa reko da se sjetim uvazenog premijera Ublehe. Obecavo nam je u 2017 stabilizaciju a stanje nikada gore. Odavno Sarajevo ne pamti nesposobnije samohvalisavo bice od Konakovica. Ko glaso za njega dabBogda nemao vode zadugo.
izgubljena dusa
Posts: 573
Joined: 01/03/2013 19:24

#8342 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by izgubljena dusa »

Ne znam vise.....ljudi na ovim prostorima nisu normalni.
Nekad stvarno ne mogu da vjerujem koliko se bosnjo moze saviti I dozvoliti da bude ponizen. To je prevazislo mazohizam

Sta god politicari I vlast urade, a evo vec 25+ godina rade da raspisaju sve I svaku mrvicu civilizacije... I sve se svede na komentar "vidi sta nam rade" doda koji psovku I sagne se jos vise

Pa u normalnim zemljama izadju na proteste, pa ako nista drugo bar pokazu da ne moze bas svaka kljusina na vlasti da radi sta je njoj ceif I pri tome ne odgovara nikome

Stvarno ove ljude (narod) treba poniziti jos....moze, moze....I casa vode im je puno....previse
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#8343 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Nadzorna_ploca »

Inace nam je ponudjena alternativa onako bas jaka i obecavajuca. Sve go kurac i uhleba i ovi na vlasti i oni iza i ispred njih. Ovdje jedino da svabo dodje vladati bi bilo mozda napretka sve ostalo je krug.
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#8344 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by drug_profi »

I to je sve zato što je nama svejedno ko je na vlasti. Kad bi mi mijenjali stalno, onda bi se i oni morali potruditi za drugi mandat.
Mijenjajte ljudi, mijenjajte, uvijek glasati za one koji nisu u vlasti. Do sada smo vec mogli napraviti odgovornu vlast.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#8345 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by amar1994 »

drugi profil wrote:I to je sve zato što je nama svejedno ko je na vlasti. Kad bi mi mijenjali stalno, onda bi se i oni morali potruditi za drugi mandat.
Mijenjajte ljudi, mijenjajte, uvijek glasati za one koji nisu u vlasti. Do sada smo vec mogli napraviti odgovornu vlast.
E al treba malo proviriti ispred sebe i promislit , al teski su to zadaci za naseg covjeka :bih: :lol: :lol:

Orebic-malo vece selo na moru ima vodu 24h koju pijem redovno :-) :run:
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#8346 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Filter »

amar1994 wrote:
drugi profil wrote:I to je sve zato što je nama svejedno ko je na vlasti. Kad bi mi mijenjali stalno, onda bi se i oni morali potruditi za drugi mandat.
Mijenjajte ljudi, mijenjajte, uvijek glasati za one koji nisu u vlasti. Do sada smo vec mogli napraviti odgovornu vlast.
E al treba malo proviriti ispred sebe i promislit , al teski su to zadaci za naseg covjeka :bih: :lol: :lol:

Orebic-malo vece selo na moru ima vodu 24h koju pijem redovno :-) :run:
svako selo na peljescu ima vodu 24h
User avatar
Haris.ba
Posts: 24797
Joined: 08/09/2005 20:08

#8347 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris.ba »

U Istočnom Sarajevu je snadbjevanje redovno.

U bliskoistočnom Sarajevu je sa redovnim prekidima....osim na Poljinama.

:run:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#8348 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by un1ted »

Pa cetnici nisu u I. Sarajevu, vec u ovom boljem, i naprednijem.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#8349 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Pitar s Kariba »

Ne znam je li iko spominjao ovdje: Dobijem od VIK-a neki dan obavijest da sam dužan o svom trošku promijeniti vodomjer jer oni više ne žele da dolaze na vrata i očitavaju, pa sad treba nabaviti novi koji se može udaljeno očitavati :shock: Navode u Obavijesti i neki član zakona po kojem to tako mora, odnosno po kojem sam ja dužan da o svom trošku to mijenjam.
Vidim da nisam am koji je to dobio, idu redom, i svi koji imaju stare vodomjere dobijaju obavijesti, samo dok dođu na red. E sad, imaju li oni pravo to da rade? Mislim, po meni jasna stvar - čisti bezobrazluk! Dakle, vodomjer ispavan radi bez problema, ali njima sad mrsko plaćati čovjeka da dolazi i očitava, pa haj mijenjaj. I pri tome odmah dobiješ i reklamu od Sarajevostana da oni imaju akciju daljinski očitavanih vodomjera za 350km :shock:
Moje pitanje je: Imaju li oni stvarno zakonsko pravo ovo da rade? Je li se iko bunio, žalio?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#8350 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by supercali »

Imas jeftiniji vodomjer od tih 350 jer sam ja zamjenio
Ja se nisam bunio jer eto da im uslisim i tu zelju a usput da se rijesim i kablova od wc-a do ulaznih vrata i onog hepeka ispred
Od sada svaku promjenu cu pitati zasto kad sada obidjete krug oko zgradr i prikupite podatke
Post Reply