Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
pepeljara
Posts: 6566
Joined: 22/08/2003 00:00

#7626 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by pepeljara »

jebe im se, narod ce platit
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7627 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by drndalo »

Haris033 wrote:
drndalo wrote:Jesi li im prijavio kvar? Pismeno... cc= Dino
Šta ću im prijavljivati... 200 m od ovog kvara im se nalazi sjedište firme sa mašinama i osatlim sredstvima rada i prolaze pored ovog kvara bar 50x dnevno.
Ma znam, ali ja jos zivim u glupom ubjedjenju da kada postoji pisani trag, jos nesto i moraju barem glumiti da rade... :evil:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#7628 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Tomahawk11 »

Neka ba, kontrolisu sahtove ovih dana.
Ups, pukla cijev :oops:
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#7629 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by esso_sa »

Zivota vam, kako ove majmune iz vodovoda natjerati da poprave (asfaltiraju) rupu koju su iskopali na sred ulice radi popravke cijevi ? Dosli na ulaz u moju ulicu, iskopali rupcagu, nasuli sljunka (standardno) i to tako stoji vec mjesec dana. Nikad niko da dodje i asfaltira... Koga treba ganjati ?
Last edited by esso_sa on 15/06/2017 10:41, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7630 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by drndalo »

Klix, Avaz, Radiosarajevo, na zalost...
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#7631 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris033 »

esso_sa wrote:Zivota vam, kako ove majmune iz vodovoda natjerati da poprave (asfaltiraju) rupu koju su iskopali na sred ulice radi popravke cijevi ? Dosli na ulaz u moju ulicu, iskopali rupcagu, nasuli sljunka (standardno) i to tako stoji vec mjesec dana. Nikad niko da dodje i asfaltira... Koga treba ganjati ?
Za sve što treba izdvojiti novac, ovi iz ViK-a se prave budalama.
Idiot vidi da se ona cijev što je pukla na Ilidži može samo zamijeniti. Nikakve zakrpe.
Što se tiče prokopa, za svaki prokop koji naprave dužni su isti sanirati te asfaltirati, tj. platiti nekome da asfaltira.
Od kraja rata pa sve do danas, nisam vidio niti jednu ekipu ViK da čisti šahtove po sarajevskim saobraćajnicama. Zbog zatrpanih šahtova dešavaju nam se poplave po ulicama kada padne i malo jača kiša.
Problem redukcija vode nastaje zbog računa za električnu energiju (EP im urgentno isključuje struju ako ne plate), tj. ogromnog broja pumpi koje izbacuju vodu na većim etažama, a valja istovremeno obezbjediti vodu vilama na Poljinama i apartmanima na Bjelašnici, tako da štede na "običnim" građanima.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#7632 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by neki »

Struju za pumpe koje izbacuju vodu na više etaže zgrada ne plaća vodovod nego stanari zgrade..
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#7633 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris.ba »

I koliko znam Poljine su dobile novi vodovod koji ima izvor iznad naselja, tako da pumpe nisu potrebne.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#7634 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Tomahawk11 »

Image
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#7635 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Bullet Tooth Tony »

esso_sa wrote:Zivota vam, kako ove majmune iz vodovoda natjerati da poprave (asfaltiraju) rupu koju su iskopali na sred ulice radi popravke cijevi ? Dosli na ulaz u moju ulicu, iskopali rupcagu, nasuli sljunka (standardno) i to tako stoji vec mjesec dana. Nikad niko da dodje i asfaltira... Koga treba ganjati ?
Jesi li u starom gradu ?
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#7636 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris033 »

neki wrote:Struju za pumpe koje izbacuju vodu na više etaže zgrada ne plaća vodovod nego stanari zgrade..
Da li struju plaćaju građani koji žive po padinskim djelovima grada?

Haris.ba wrote:I koliko znam Poljine su dobile novi vodovod koji ima izvor iznad naselja, tako da pumpe nisu potrebne.
Ako je to što pričaš istina, pitanje je šta je bilo dok nisu dobili vodovod? Uzeo sam primjer jednog ili dva elitna naselja, a ima ih mnogo više...
Koja je cijena struje da bi se izbacila voda sa Bačeva na Bjelašnicu? Osim toga, za iduću skijašku sezonu se planira da im topovi za snijeg rade konstantno u slučaju nedostatka snijega, pa me zanima da li će i tada ispaštati građani Sarajeva?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/hubijar ... /170602036
Da bi ZOI'84 bio u mogućnosti održati sezonu i posjetiocima pružiti idealne uslove za skijanje, potrebna je akumulacija koja će imati kapacitet od 38.000 metara kubnih vode, a za koju će građevinska saglasnost biti završena u narednih nekoliko dana.

Btw, da li ti Haris.ba još nešto radiš u životu ili si uposlenik klix-a pa dežuraš po ovom forumu? :D
Last edited by Haris033 on 15/06/2017 13:34, edited 2 times in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24892
Joined: 08/09/2005 20:08

#7637 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Ako je dobra plata - nek me zaposle. :D

Kada me nešta oko posla iznervira, odem do kliksa da izličim živce. A i iskorištavam sada kako mi žene nema.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#7638 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by esso_sa »

Bullet Tooth Tony wrote:
esso_sa wrote:Zivota vam, kako ove majmune iz vodovoda natjerati da poprave (asfaltiraju) rupu koju su iskopali na sred ulice radi popravke cijevi ? Dosli na ulaz u moju ulicu, iskopali rupcagu, nasuli sljunka (standardno) i to tako stoji vec mjesec dana. Nikad niko da dodje i asfaltira... Koga treba ganjati ?
Jesi li u starom gradu ?
Nisam, Centar
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#7639 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by neki »

Haris033 wrote:
neki wrote:Struju za pumpe koje izbacuju vodu na više etaže zgrada ne plaća vodovod nego stanari zgrade..
Da li struju plaćaju građani koji žive po padinskim djelovima grada?
da, ukoliko imaju pumpno postrojenje u objektu...način dopreme vode u objekte u padinskim dijelovima je identičan kao i objektima u ravnici..voda se iz izvorišta potiskuje u rezervoare koje su na visokim kotama odakle voda gravitaciono ide prema potrošačima, bili oni u ravnici ili po padinskim dijelovima..
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#7640 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris033 »

neki wrote:
Haris033 wrote:
neki wrote:Struju za pumpe koje izbacuju vodu na više etaže zgrada ne plaća vodovod nego stanari zgrade..
Da li struju plaćaju građani koji žive po padinskim djelovima grada?
da, ukoliko imaju pumpno postrojenje u objektu...način dopreme vode u objekte u padinskim dijelovima je identičan kao i objektima u ravnici..voda se iz izvorišta potiskuje u rezervoare koje su na visokim kotama odakle voda gravitaciono ide prema potrošačima, bili oni u ravnici ili po padinskim dijelovima..
Kada si već tako upućen, reci nam koliko pumpnih stanica posjeduje ViK u KS i kolika im je potrošnja struje, te zasto su ogromni dugovi za istu prema EP i zasto ViK mjesecima nije imao struje?

U ViK su najveći neradnici. Tu se ama baš ništa ne radi osim što se naplaćuje voda (loše kvalitete) koja im je uz infrastrukturu ostavila predratna vlast. Nema boljeg (bilo kojeg) radnog mjesta od onog u ViK-u. Ništa ne radiš, odlaziš sa posla kad hoćeš, koristiš službena vozila za šverc, al' zato milja i pol KM redovno, svakog mjeseca "legne" u džep :-)
Jedini koji zarade svoju platu su blagajnici.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#7641 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by neki »

Haris033 wrote:
neki wrote:
da, ukoliko imaju pumpno postrojenje u objektu...način dopreme vode u objekte u padinskim dijelovima je identičan kao i objektima u ravnici..voda se iz izvorišta potiskuje u rezervoare koje su na visokim kotama odakle voda gravitaciono ide prema potrošačima, bili oni u ravnici ili po padinskim dijelovima..
Kada si već tako upućen, reci nam koliko pumpnih stanica posjeduje ViK u KS i kolika im je potrošnja struje, te zasto su ogromni dugovi za istu prema EP i zasto ViK mjesecima nije imao struje?
.
:lol: neko nam je malo sujetan...
Ti si nam na ovoj temi vise puta ponovio koliko ima pumpi i da sve skupa troše vise od gras-a :) ...a ja iskreno nemam pojma koliko ih ima, ali vrlo dobro poznajem hidrotehnički princip po kojem radi sarajevski vodovod i znam dobro da nijedna od tih pumpi ne dobacuje vodu do krajnjih potrošača nego do rezervoara. Ti već 3-4 puta na ovoj temi tvrdiš da vodovod troši enormna sredstva na struju za pumpe koje pumpaju vodu na visoke etaže objekata sto je jednostavno glupost, jer vodovod nema nista sa tim pumpama, čak ih prilikom ovjere projekata ne interesuje ni da li su predvidjene u novogradnjama...tu struju plaćaju stanari zgrada u kojima se te pumpe nalaze..
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#7642 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris033 »

neki wrote:
Haris033 wrote:
neki wrote:
da, ukoliko imaju pumpno postrojenje u objektu...način dopreme vode u objekte u padinskim dijelovima je identičan kao i objektima u ravnici..voda se iz izvorišta potiskuje u rezervoare koje su na visokim kotama odakle voda gravitaciono ide prema potrošačima, bili oni u ravnici ili po padinskim dijelovima..
Kada si već tako upućen, reci nam koliko pumpnih stanica posjeduje ViK u KS i kolika im je potrošnja struje, te zasto su ogromni dugovi za istu prema EP i zasto ViK mjesecima nije imao struje?
.
:lol: neko nam je malo sujetan...
Ti si nam na ovoj temi vise puta ponovio koliko ima pumpi i da sve skupa troše vise od gras-a :) ...a ja iskreno nemam pojma koliko ih ima, ali vrlo dobro poznajem hidrotehnički princip po kojem radi sarajevski vodovod i znam dobro da nijedna od tih pumpi ne dobacuje vodu do krajnjih potrošača nego do rezervoara. Ti već 3-4 puta na ovoj temi tvrdiš da vodovod troši enormna sredstva na struju za pumpe koje pumpaju vodu na visoke etaže objekata sto je jednostavno glupost, jer vodovod nema nista sa tim pumpama, čak ih prilikom ovjere projekata ne interesuje ni da li su predvidjene u novogradnjama...tu struju plaćaju stanari zgrada u kojima se te pumpe nalaze..

Sa stranice ViK:

odovodni sistem Sarajeva snabdjeva pitkom vodom šest Općina na području Kantona Sarajevo. Četiri Općine koje čine Grad (Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo i Novi Grad) i dvije rubne Općine koje ulaze u sastav Kantona (Ilidža i Vogošća), odnosno ukupno oko cca 400.000 stanovnika Kantona Sarajevo.
Sistem vodosnabdijevanja je kombinacija gravitacionog i pumpnog sistema, a sastoji se od bunara, gravitacionih vrela i postrojenja za prečiščavanje vode otvorenih tokova. Snabdijevanje je podijeljeno u 48 zona različitih pritisaka. Vodovodni sistem sastoji se od 1050 km primarnih i sekundarnih cjevovoda različitih profila, oko 600 km priključnih cjevovoda, 36 bunara, 55 rezervoara (93.497 m3 rezervoarskog prostora), 24 pumpne stanice i 11 hidrofleks postrojenja.
Najveće količine se zahvataju iz podzemne akumulacije Sarajevsko polje (90%). Iz planinskih izvorišta (10%), te odgovarajučim tretmanom otvorenih tokova vode (max. 4 %). Pored navedenih izvorišta neophodna je isporuka vode iz Jahorinskih vrela i Peračkog vrela, a koja se obezbjeđuje putem ugovora sa preduzećem Vodovod -Pale i Unis energetika-Vogošča.
Postoje tri riječna zahvata, jedan lociran na rijeci Vogošći, drugi na rijeci Mošćanici i treći na rijeci Bosni. Za vodu zahvaćenu iz tih rijeka potrebno je prečišćavanje prije pumpanja u vodovodni sistem. Ukupni kapacitet postrojenja za kondicioniranje vode u Vogošći je 120 l/s, jednako podijeljen između tri tlačna filtera. Postrojenje na Mošćanici ima kapacitet od 80 l/s, podijeljen između dva tlačna filtera (trenutno van funkcije). Postrojenje na rijeci Bosni ima ukupni kapacitet 400 l/s i sastoji se od osam filterskih linija sa četiri filterska para.
U okviru vodovodnog sistema postoji 24 pumpne stanice sa više od 80 pumpi koje potiskuju vodu prema rezervoarima uključujući i hidrofleks postrojenja, kao prelazna rješenja, za napajanje vrhova pojedinih zona (brdo Hrasno, Lukavac, Kobilja glava, Borak, Mojmilo, Betanija). Kapaciteti pumpi su u rasponu od 5 do 300 l/s sa visinama pumpanja od 20 do 900m. Pojedine pumpne stanice napravljene su prije 50-tak godina, i većina ih je poslije posljednjih ratnih dešavanja rekonstruisana kako u građevinskom smislu tako i zamjenom pumpi.
U okviru centralnog vodovodnog sistema postoji 55 rezervoara. Rezervoar Mojmilo je najveći sa zapreminom od 20 000 m3 i snabdijeva značajno područje unutar grada. Većinom položaj rezervoara je u funkciji izravnanja dnevne neravnomjernosti, održavanja pritiska u vodovodnoj mreži i održanja rezervi za potrebe gašenja požara. Ukupni akomulacioni prostor postojećih rezervoara iznosi 93.497m3, a starost rezervoara je u rasponu od 1-100 god

Plaćajte struju neradnici!
Nisi odgovorio na pitanje zasto ste prije redukcija vode ostali bez struje više od godinu dana?
Šta je sa puknutim cjevima, prokopima, začepljenim šahtovima, prljavom vodom..?!
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7643 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

neki wrote: :lol: neko nam je malo sujetan...
Ti si nam na ovoj temi vise puta ponovio koliko ima pumpi i da sve skupa troše vise od gras-a :) ...a ja iskreno nemam pojma koliko ih ima, ali vrlo dobro poznajem hidrotehnički princip po kojem radi sarajevski vodovod i znam dobro da nijedna od tih pumpi ne dobacuje vodu do krajnjih potrošača nego do rezervoara. Ti već 3-4 puta na ovoj temi tvrdiš da vodovod troši enormna sredstva na struju za pumpe koje pumpaju vodu na visoke etaže objekata sto je jednostavno glupost, jer vodovod nema nista sa tim pumpama, čak ih prilikom ovjere projekata ne interesuje ni da li su predvidjene u novogradnjama...tu struju plaćaju stanari zgrada u kojima se te pumpe nalaze..
ponovio sam i ja vise puta ,jer znam napamet koliko vodovod ima svojih trafostanica i znam instalisanu snagu svih,a znam i instalisanu snagu grasovih elektrovucnih podstanica.takodjer10/20 kV elektroenergetsku mrezu grada sarajeva poznajem jako dobro.tako da mojne filozofiranja i pametovanja u sferi koje ne poznajes.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#7644 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by neki »

Haris033 wrote:
neki wrote:
Haris033 wrote:
Kada si već tako upućen, reci nam koliko pumpnih stanica posjeduje ViK u KS i kolika im je potrošnja struje, te zasto su ogromni dugovi za istu prema EP i zasto ViK mjesecima nije imao struje?
.
:lol: neko nam je malo sujetan...
Ti si nam na ovoj temi vise puta ponovio koliko ima pumpi i da sve skupa troše vise od gras-a :) ...a ja iskreno nemam pojma koliko ih ima, ali vrlo dobro poznajem hidrotehnički princip po kojem radi sarajevski vodovod i znam dobro da nijedna od tih pumpi ne dobacuje vodu do krajnjih potrošača nego do rezervoara. Ti već 3-4 puta na ovoj temi tvrdiš da vodovod troši enormna sredstva na struju za pumpe koje pumpaju vodu na visoke etaže objekata sto je jednostavno glupost, jer vodovod nema nista sa tim pumpama, čak ih prilikom ovjere projekata ne interesuje ni da li su predvidjene u novogradnjama...tu struju plaćaju stanari zgrada u kojima se te pumpe nalaze..


Plaćajte struju neradnici!
Nisi odgovorio na pitanje zasto ste prije redukcija vode ostali bez struje više od godinu dana?
Šta je sa puknutim cjevima, prokopima, začepljenim šahtovima, prljavom vodom..?!
:D

Ti si tipičan primjer laika koji kad pogubi argumente počne etiketirati sagovornika...nemam pojma zašto je vodovod ostajao bez struje, niti šta je sa "prokopima" ili "prljavom vodom"...niti sam tvrdio da znam..
Radim projekte hidrotehničkih instalacija za objekte visokogradnje, često sam u nadzoru i tehničkom prijemu instalacija ViK i znam dobro po kojem principu funkcioniše vodovod u Sarajevu i opet ti ponavljam da za pumpe koje izbacuju vodu na visoke etaže STRUJU NE PLAĆA VODOVOD!

A s ovim traktatom sa stranice vodovoda ne znam šta si ustvari htio da potvrdiš / negiraš?
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#7645 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by neki »

bitanga_sa_otesa wrote:
neki wrote: :lol: neko nam je malo sujetan...
Ti si nam na ovoj temi vise puta ponovio koliko ima pumpi i da sve skupa troše vise od gras-a :) ...a ja iskreno nemam pojma koliko ih ima, ali vrlo dobro poznajem hidrotehnički princip po kojem radi sarajevski vodovod i znam dobro da nijedna od tih pumpi ne dobacuje vodu do krajnjih potrošača nego do rezervoara. Ti već 3-4 puta na ovoj temi tvrdiš da vodovod troši enormna sredstva na struju za pumpe koje pumpaju vodu na visoke etaže objekata sto je jednostavno glupost, jer vodovod nema nista sa tim pumpama, čak ih prilikom ovjere projekata ne interesuje ni da li su predvidjene u novogradnjama...tu struju plaćaju stanari zgrada u kojima se te pumpe nalaze..
ponovio sam i ja vise puta ,jer znam napamet koliko vodovod ima svojih trafostanica i znam instalisanu snagu svih,a znam i instalisanu snagu grasovih elektrovucnih podstanica.takodjer10/20 kV elektroenergetsku mrezu grada sarajeva poznajem jako dobro.tako da mojne filozofiranja i pametovanja u sferi koje ne poznajes.
Ok, super baš mi je drago što znaš :D , hajd sad mi molim te reci kakve veze tvoje super znanje o snazi tramvajskih podstanica ima sa temom o vodovodu u sarajevu?
Ja nisam ni tvrdio da znam to što si nabrojao nego da sve te pumpe ne pumpaju vodu na više etaže objekata. :wink:
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#7646 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris033 »

neki wrote:Ja nisam ni tvrdio da znam to što si nabrojao nego da sve te pumpe ne pumpaju vodu na više etaže objekata. :wink:
Po tebi pumpe u vlasništvu ViK-a, tj. pumpne stanice, stoje tek onako da "izgledaju"? :D
Plaćaju li vlasnici apartmanskog naselja na Bjelašnici skuplju vodu od nas koji živimo u gradu i kako dolazi voda do njih?

Neko ko brani ovo preduzeće neradnika može biti samo neko ko je uposlenik istog ili ima familije u istom...
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#7647 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Haris033 »

VODOVOD ZA BOGATE I VODOVOD ZA SIROMAŠNE
U općini Centar hvale se da će ove godine konačno dovršiti vodovod za Nahorevo. Ne pominju da je to i vodovod za POLJINE. Lako bi se problemi vodosnabdijevanja Nahoreva riješili i iz gradskog vodovoda, ali rezidencije na POLJINAMA zaslužuju privatni vodovod.
Ono što je dobro za grad Sarajevo – nije dobro za političke lidere i njihove satelite: npr. nije dobra voda s Bačeva obogaćena fekalijama iz bjelašničkih apartmana istih tih uglednika.

ZA ŠTA IMA PARA?
U budžetu za 2017. novca se našlo – ali za izgradnju novog vodovoda apartmanskom naselju na Bjelašnici!
Vikendaši u tih 400 apartmana, mahom tranzicijska elita, ne troše toliko vode da bi ugrozili snabdijevanje grada. Najekonomičnije bi bilo vodu iz gradskog vodovoda pumpati i, zbog tih troškova, bogatim vlasnicima apartmana naplaćivati po višoj cijeni od cijene vode u gradu. Vlada KS međutim, s blagoslovom Skupštine, gradi potpuno nov vodovod koji će elitu na odmoru napojiti kristalno čistom, izvorskom vodom iz Bijele Rijeke za bijednih 2 MILIONA KM, odnosno 5.000 KM po jednom apartmanu. Ali to je projekat za dobro svih nas: Da nam se ugledni zvaničnici, eksperti i menadžeri ne potruju fekalijama – koje u gradski vodovod stižu baš iz njihovih apartmana na Bjelašnici.

> Od 2000. do 2009. u vodovodnu i kanalizacionu infrastrukturu, kojom upravlja Vodovod, uloženo je ukupno blizu 60 miliona maraka, koje su obezbijedili međunarodni donatori, općine i Kanton.
> Od 2008. godine ulaže se novac od vodnih naknada u Federaciji BiH – namjenska sredstva koja se smiju trošiti samo na vodovodnu i kanalizacionu in-frastrukturu.
> Do 2013. u okviru redovnih i obaveznih budžetskih subvencija komunalnim preduzećima, Vodovod godišnje od Kantona dobija prosječno 6 miliona KM.

ZNAMO LI KAKVU VODU PIJEMO?
Ne znamo.
Zavod za javno zdravstvo radi tek oko 12% broja analiza na koji ih obavezuje zakon. Svakodnevne redukcije uzrokuju promjene pritiska u cijevima radi čega u cijevi dospijeva sve što se nađe u okolnom terenu, od obične zemlje do kanalizacije i teških metala. A i dalje se uporno radi na smanjenju ionako slabo zaštićene vodozaštitne zone.

Na Bjelašnici je izgrađeno 400 apartmana; tamo se i dalje gradi iako s Bjelašnice sve vode, pa i otpadne, kroz nekoliko dana završe u našim slavinama. Sa svim virusima i drugim mikrobima na koje HLOR NE DJELUJE. Apartmani su inače napravljeni protivno stručnim nalazima (još iz vremena Olimpijade) i to bez okolinske dozvole – bespravno, dakle. Bespravno a i aljkavo, pa se iz javnog novca moralo potrošiti do-datnih 7 MILIONA KM da se sanira kanalizacija. Rezultat: VODE VRELA BOSNE I DALJE SU ZATROVANE FEKALNIM BAKTERIJAMA. ŽIVJELi!
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#7648 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by neki »

Haris033 wrote:
neki wrote:Ja nisam ni tvrdio da znam to što si nabrojao nego da sve te pumpe ne pumpaju vodu na više etaže objekata. :wink:
Po tebi pumpe u vlasništvu ViK-a, tj. pumpne stanice, stoje tek onako da "izgledaju"? :D
pumpne stanice služe da ispumpavaju vodu iz bunara i potiskuju je prema rezervoarima, kao što sam već napisao dva puta..
Haris033 wrote: Plaćaju li vlasnici apartmanskog naselja na Bjelašnici skuplju vodu od nas koji živimo u gradu i kako dolazi voda do njih?
Nemam pojma...nemam apartman na bjelašnici...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7650 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

neki wrote:
neki wrote: :lol: neko nam je malo sujetan...
Ti si nam na ovoj temi vise puta ponovio koliko ima pumpi i da sve skupa troše vise od gras-a :) ...a ja iskreno nemam pojma koliko ih ima, ali vrlo dobro poznajem hidrotehnički princip po kojem radi sarajevski vodovod i znam dobro da nijedna od tih pumpi ne dobacuje vodu do krajnjih potrošača nego do rezervoara. Ti već 3-4 puta na ovoj temi tvrdiš da vodovod troši enormna sredstva na struju za pumpe koje pumpaju vodu na visoke etaže objekata sto je jednostavno glupost, jer vodovod nema nista sa tim pumpama, čak ih prilikom ovjere projekata ne interesuje ni da li su predvidjene u novogradnjama...tu struju plaćaju stanari zgrada u kojima se te pumpe nalaze..

Ok, super baš mi je drago što znaš :D , hajd sad mi molim te reci kakve veze tvoje super znanje o snazi tramvajskih podstanica ima sa temom o vodovodu u sarajevu?
Ja nisam ni tvrdio da znam to što si nabrojao nego da sve te pumpe ne pumpaju vodu na više etaže objekata. :wink:
eto ima veze s tim,spominjes gras pa sam ti odgovorio,sarajevski vodovod trosi vise struje od gras-a,ne pumpaju vodovodove pumpe na vise etaze,vec hidroflex postrojenja u samim zgradama.pumpe u vodovodu su malo jace od tih 3-6 kw pumpi u hidroflex postrojenjima,koje placaju stanari...
Post Reply