projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#151 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Mustang1 »

Treba i sa druge strane u Europi da naprave i bastu pored terase .. Onda se ubacis u kruzni tok i citavu noc kruzis .. jos ako ima kakva dobra (kod nas tesko ali eto) .. :oops:
convict
Posts: 2946
Joined: 10/02/2008 01:20

#152 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by convict »

Jbt, ako sam igdje vidio veće euforije oko manje stvari...

Zašto se uostalom kružni tokovi stavljaju u kontekst rasprave o HGM-u? Istina, rade se paralelno sa tim projektom, ali su po meni to dvije različite stvari. Kružni tokovi - korisna stvar koja bi trebala riješiti najveći dio saobraćajnih problema u Zenici, odnosno smanjiti gužve na mostovima. HGM je s druge stane projekat koji je "nice to have", ali po meni čista ludost forsirati ga u momentu kad Zenica ima prečih problema, npr. grijanje za čije rješavanje ne da nema para nego će se sad teško moći i zadužiti.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#153 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by jefferson »

convict wrote:Jbt, ako sam igdje vidio veće euforije oko manje stvari...

Zašto se uostalom kružni tokovi stavljaju u kontekst rasprave o HGM-u? Istina, rade se paralelno sa tim projektom, ali su po meni to dvije različite stvari. Kružni tokovi - korisna stvar koja bi trebala riješiti najveći dio saobraćajnih problema u Zenici, odnosno smanjiti gužve na mostovima. HGM je s druge stane projekat koji je "nice to have", ali po meni čista ludost forsirati ga u momentu kad Zenica ima prečih problema, npr. grijanje za čije rješavanje ne da nema para nego će se sad teško moći i zadužiti.
Po meni ovakvi projekti bi trebali da se desavaju u svim gradovima BiH!
Ovi projekti, iako nisu dugorocno rjesenje za zaposljavanje (citaj: Japan iz 90-tih kada su pokusali rjesiti problem nezaposlenosti velikim infrastrukturalnim projektima) jesu kratkorocno i srednjerocno rjesenje.
Grijanje jeste problem, ali npr. kada se evropa oporavljala poslije drugog svjetskog rata mnoge stvari u njmeackoj, ukljucujuci grijanje, ulicnu rasvjetu itd nisu rjeseni u potpunosti sve do kraja 60-tih. Razlog? Sva paznja je bila usmjerena na infrastrukturu koja ce podrzati razvoj privrede. Kada sagradis ceste, prilazne puteve itd, odmah je u drugacija klima kada je u pitanju ulaganje u tu zajednicu jer te ljudi gledaju drugacijim ocima.
Na kraju krajeva, ko radi ovaj projekat? SCT? Bachtel? Ja koliko vidim sve su nase firme, znaci imas priliv novca direktno u proizvodnju i potrosnju.
Problem ovdje nije uopste sto se ovo gradi. Problem je sto se ovo nije sgaradilo preko noci dok dezurni kriticari po kaficima spavaju, sto im niko nije pokucao na vrata i rekao hoces li direktorsku fotelju, i sto mi u gradu imamo 200000 inzinjera i arhitekata koji imaju izgleda svi pristup internetu.
A SDP, ja sam njihov glasac, ali ovo sto oni pisu ne bi djete u obdanistu napisalo. Ako im je ovo predizborna kampanja onda bolje je da uopste ne ucestvuju na izborima!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#154 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by jefferson »

Norm wrote:Ti ili mene nisi shvatio ili se ja nisam dobro "odrazio"...Nikoga ja ne pokusavam, pogotovo iz onoga sistema, za koji ovi sada "demokrati" tvrde da je bio sistem "crnog komunizma" niti opravdati niti amnestirati...iako je u tom sistemu radilo 20000 ljudi (Zeljezara), pa radili su i filteri, koliko toliko, pa su djeca radnika mogla da idu i borave u odmaralistima i na more i na planinu...i grijanje je radilo...ali neka to su prosla vremena i to nije valjalo...sad nam je super...a vjeruj mi i ja se toga sjecam...
Duvnjak uopste nije levat, on dobro zna sta radi i govori, levati smo mi sto na sve to sutimo i govorimo, ma hajde nije bitno...A ja ponovo pitam ako nije bitno zasto se cestita? I vjeruj mi Duvnjak mi je bitan kao lanjski snijeg...Boli me nasa inertnost...
Takodje nikada nisam rekao da sam striktno protiv zaduzivanja, nego protiv velikog zaduzivanja za projekte koji nisu sami sebi isplativi...I dalje sam misljenja da se problem guzvi u Zenici mogao rijesiti na jeftiniji nacin...Ako ti pak mislis da kruzni tok vrijedi par miliona maraka OK...Tako cemo ih sada imati 4ili 5 na rastojanju od 1.5 km cca...
Grijanje ti od sljedece sezone poskupljuje, i to drasticno, a bez rekonstrukcije i bez garancije da ce biti bolje...I ovako ga placamo skupo obzirom da se Zenica svake godine u medijima spominje samo kao opstina koja ima problema sa istim...Iz godine u godinu...al hajde nema veze nek imamo kruzni tok...Postoje nacin, da se naplata grijanja poveca, ne treba izmisljati toplu vodu :wink: , a ne da iz godine u godinu uredni platise, na svojim racunima nose i neplatise. Pa se kuka kako je grijanje u gubitku...Rjesenje je da levatima koji placaju za istu kolicinu isporucene toplotne energije povecavaju cijenu...malo pomalo...Onaj sistem je napravio grijanje, ovaj je trebao samo odrzavati...ali krivi su oni sto su ga imali praviti... :wink: znaju li oni kako je to tesko i skupo...
Ima i Zenicana koji nisu odrasli samo na Piscu ili Serbinom sokaku... ;-)
I nije uredu da "puca klinac" ni zbog koga...Kad vec spominjes i Alica, covjek je unistio Dom Zdravlja...Sta s tim ljudima kada sutra ostanu bez posla? Ako hoces iole postenu uslugu moras ici privatno...i plati...E zato nije u redu da te nije briga za njih...Njihova nesposobnost, ili je to nesto drugo, direktno ili indirektno utice na sve nas...
Problem nije ni u rednom broju kruznog toka...Problem je u uzimanju zasluga...Treba biti posten i realan pa reci, jeste uradili smo to i to, ovo je dobro, ali ovdje smo fulili i preuzimamo odgovornost...
Ne, sve dobro uradili smo mi, sve lose, a pa to smo nasljedili iz onoga sistema... :(
Filteri: Ti si izgleda mlad previse da se sjecas tog vremena. Tada je u BGD skoro donesena odluka da se evakuise Zenia (1987g) na sastanku SIV-a.
20000 ljudi: To se zove kupovina socijalnog mira. 1989 su englezi u pokusaju saniranja finansijskog stanja zeljezare rekli da tadasnja zeljezara sa punim kapacitetom moze raditi sa 8-9000 ljudi!
Dionry
Posts: 1
Joined: 29/06/2012 14:15
Location: Netherlands Antilles
Contact:

#155 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Dionry »

I consider, that you are not right. I am assured. I suggest it to discuss. Write to me in PM.
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#156 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by phillie »

evo cojek sa holandskih antila ti je rekao...zna cojek hahha
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#157 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Norm »

jefferson wrote:
Filteri: Ti si izgleda mlad previse da se sjecas tog vremena. Tada je u BGD skoro donesena odluka da se evakuise Zenia (1987g) na sastanku SIV-a.
20000 ljudi: To se zove kupovina socijalnog mira. 1989 su englezi u pokusaju saniranja finansijskog stanja zeljezare rekli da tadasnja zeljezara sa punim kapacitetom moze raditi sa 8-9000 ljudi!
jefferson wrote:
Kad me vec prozivas, da ti Dajdza kaze par stvari, iako znam da tvoje stranacki formirane stavove nije moguce korigovati:

- Nemoguce da su u mrskom Bgd-u, prestolnici crnog komunizma, mislili na stanovnike Zenice i brinuli se za zdravlje istih...To je dezinformacija, ali ako ipak i nije :-) , ko to sada moze i hoce da donese makar i prijedlog za zastitu zdravlja stanovnika Zenice..."Demokrati" mozda...Hm nemoguce, jerbo su oni vec zauzeli stav;
- Brani ti H.S. koliko god hoces, ali za par mjeseci ce se otkriti sta se krije iza svega ovoga...Zivi bili pa vidjeli i nemojte onda reci da niste znali (vi branitelji lika i djela);
- Jeste bilo zagadjenje ali ne benzolom i kadmijem, inace za neobavijestene najkancerogenijim supstancama iz idustrijskih pogona, a za koje je saglasnost za izdavanje okolinskih dozvola dala upravo komisija pod kontrolom H.S. Federalnim vlastima, a na osnovu kojih su isti i izdali dozvole (briga njih sto je nacelnik pristao da truje svoje glasace - uporedite sa nacelnikom Kaknja i njegovom borbom, doduse on nije posadio drvo sa vlasnikom Cementare, sram ga i stid bilo);
-Ta "kupovina socijalnog mira" je obezbijedila djeci tih radnika da imaju, pa makar i jednom godisnje, mogucnost odlaska na more ili planinu (odmaralista u vlasnistvu firmi), odnosi se na nas, ne na Britaniju (inace poznatu po humanizmu pogotovu u kolonijama koje su humano izmuzali stoljecima, naravno misleci pritom najbolje za radnike a uopste ne razmisljajuci o enormnoj zaradi i visestrukom uvecanju kapitala), posto cesto vi "demokrati" (pokusavas se lijepo ograditi tvrdeci da si glasac SDP-a, mada ne mijenja na stvari osim ako si siguran da ja kritikujem samo SDA a promovisem ideje SDP-a, a sto ponovo potvrdjuje moju ranije iznesenu tezu da u ovom mjestu zivljenja, niko ko ima drugacije misljenje od "stranackog" nema sta da iznosi svoje stavove i kritikuje) mijenjate teze, pa da naglasim;
- I gle cuda, i pored enormnog zagadjenja u 80-tim, nije nam trebalo Onkolosko odjeljenje jer je broj oboljelih od karcinoma bio toliki da se moglo lijeciti u Sarajevu;
- Pravljenje 5 kruznih tokova na 1,5 km nije kupovanje "socijalnog mira" i glasova...Ne, ne, to se radi za dobrobit stanovnika jer smo u istom rangu sa Parizom (doduse Pariz je samo grad a Zenica jos ima status opstine/opcine)...

Ali Vi ste u pravu :skoljka: , samo nek se gradi, N I J E bitno koliko kosta... :dance: :dance: :dance:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#158 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by jefferson »

Norm wrote:
jefferson wrote:
Filteri: Ti si izgleda mlad previse da se sjecas tog vremena. Tada je u BGD skoro donesena odluka da se evakuise Zenia (1987g) na sastanku SIV-a.
20000 ljudi: To se zove kupovina socijalnog mira. 1989 su englezi u pokusaju saniranja finansijskog stanja zeljezare rekli da tadasnja zeljezara sa punim kapacitetom moze raditi sa 8-9000 ljudi!
jefferson wrote:
Kad me vec prozivas, da ti Dajdza kaze par stvari, iako znam da tvoje stranacki formirane stavove nije moguce korigovati:

- Nemoguce da su u mrskom Bgd-u, prestolnici crnog komunizma, mislili na stanovnike Zenice i brinuli se za zdravlje istih...To je dezinformacija, ali ako ipak i nije :-) , ko to sada moze i hoce da donese makar i prijedlog za zastitu zdravlja stanovnika Zenice..."Demokrati" mozda...Hm nemoguce, jerbo su oni vec zauzeli stav;
- Brani ti H.S. koliko god hoces, ali za par mjeseci ce se otkriti sta se krije iza svega ovoga...Zivi bili pa vidjeli i nemojte onda reci da niste znali (vi branitelji lika i djela);
- Jeste bilo zagadjenje ali ne benzolom i kadmijem, inace za neobavijestene najkancerogenijim supstancama iz idustrijskih pogona, a za koje je saglasnost za izdavanje okolinskih dozvola dala upravo komisija pod kontrolom H.S. Federalnim vlastima, a na osnovu kojih su isti i izdali dozvole (briga njih sto je nacelnik pristao da truje svoje glasace - uporedite sa nacelnikom Kaknja i njegovom borbom, doduse on nije posadio drvo sa vlasnikom Cementare, sram ga i stid bilo);
-Ta "kupovina socijalnog mira" je obezbijedila djeci tih radnika da imaju, pa makar i jednom godisnje, mogucnost odlaska na more ili planinu (odmaralista u vlasnistvu firmi), odnosi se na nas, ne na Britaniju (inace poznatu po humanizmu pogotovu u kolonijama koje su humano izmuzali stoljecima, naravno misleci pritom najbolje za radnike a uopste ne razmisljajuci o enormnoj zaradi i visestrukom uvecanju kapitala), posto cesto vi "demokrati" (pokusavas se lijepo ograditi tvrdeci da si glasac SDP-a, mada ne mijenja na stvari osim ako si siguran da ja kritikujem samo SDA a promovisem ideje SDP-a, a sto ponovo potvrdjuje moju ranije iznesenu tezu da u ovom mjestu zivljenja, niko ko ima drugacije misljenje od "stranackog" nema sta da iznosi svoje stavove i kritikuje) mijenjate teze, pa da naglasim;
- I gle cuda, i pored enormnog zagadjenja u 80-tim, nije nam trebalo Onkolosko odjeljenje jer je broj oboljelih od karcinoma bio toliki da se moglo lijeciti u Sarajevu;
- Pravljenje 5 kruznih tokova na 1,5 km nije kupovanje "socijalnog mira" i glasova...Ne, ne, to se radi za dobrobit stanovnika jer smo u istom rangu sa Parizom (doduse Pariz je samo grad a Zenica jos ima status opstine/opcine)...

Ali Vi ste u pravu :skoljka: , samo nek se gradi, N I J E bitno koliko kosta... :dance: :dance: :dance:
:-) :-) :-) :-)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#159 Re: projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Post by Eborg »

I bi svjetlo! :mrgreen:
Post Reply