Programeri - interes za emigraciju u EU?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

marama
Posts: 17
Joined: 05/04/2013 12:59

#1 Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by marama »

Dragi forumasi,

zanimalo bi me vase misljenje o (opcenito) spremnosti programera da napusti BiH.
Ja pokusavam naci programere za jednu firmu u Grazu u Austriji, ali ono sto sam primjetio je da se sto samoinicijativno sto kao reakcija na oglas uz Austrijance i Madjare javljaju i Slovenci i Srbi (!). Interes iz BiH i Hrvatske je nikakav.Prije nego postavim oglas na posao.ba (postoji li mozda neko bolje mjesto na kojem se moze pronaci dobre programere, na posao.ba mi se cini da je malo IT oglasa?), zanimalo bi me vase misljenje jer ja ne poznajem dobro situaciju u BiH.

Navest cu neke od teorija koje su mi pale na pamet, mozda netko od vas nadopuni ili komentira:

- "IT trziste rada u BiH je u puno boljoj situaciji nego u ostalim sektorima, sasvim dobro mogu prezivjet. Pogotovo kvalitetan kadar se lako snadje u BiH"
- "ako vec emigriram radi posla, onda cu emigrirat negdje gdje cu dobit puno vise para nego u Austriji (Norveska, Emirati...)"
- "ako vec zelim radit za strance, onda cu radit kao freelancer iz BiH"
- "veze sa obitelji/prijateljima/djevojkom/gradom su prejake da bih otisao, i ovdje cu se nekako snaci. Ne zelim napustit BiH, zelim da i moja djeca odrastaju u ovoj drzavi"
- "znanje engleskog je preslabo" (moje je doduse iskustvo da svi ioale obrzaovani izvrsno govore engleski)
- "strah od nepoznatog i privikavanja na novu sredinu i mentalitet je prevelik, sumnja da ce se ostvarit sreca vani"
...

Znam da su neke teze opcenite i nevezane samo za IT, ali znam i da je iz ostalih sektora mnogo ljudi napustilo BiH, ali iz IT sektora kao da se slabo ide van (moguce da imam pogresan dojam). Ali mora da postoji neki razlog zbog kojeg ni pristojna plata, sredjivanje vize, podrska kod trazenja smjestaja, relativna blizina... kod Srba i Slovenaca djeluje primamljivo a kod ljudi iz RH i BiH ne. Buduci ovo nije oglas ne zelim navodit o detalje o konkursu, ali radi se o klasicnim tehnologijama (web, mobile development, screen design, front-end, back-end, db... dakle klasicne stvari) a ne neka super specificna i rijetka tehnologija za koju ne postoji kadar u BiH.

Zahvalan za svaki input.

pozz
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by mousstapha »

Ne znam za ostale, ali ja sam u fazi sakupljanja informacija o mogucnosti odlaska u Njemacku ili Austriju. Ustvari na cisto sam s tom odlukom, samo cekam da zavrsim fax, jer mi ostalo nekoliko ispita, a guram ga uporedo sa poslom. Isto tako znam jos osoba s kojima u razgovru vidim da su zainteresovani.

Ne znam koji je tacno razlog zbog kojeg imas slab odziv iz BiH, moguce da su ljudi ovdje lijeni, pa nekako cekaju da ih neko pozove, odnosno ne poduzimaju dovoljno inicijative. A takav jedan korak kao sto je preseljenje u drugu drzavu radi posla sigurno trazi i vise odlucnosti.
marama
Posts: 17
Joined: 05/04/2013 12:59

#3 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by marama »

U manje vise citavom EU-u je kronicni manjak programera. Mi smo obicna mala firma (25-30 ljudi) u nikakvom specijalnom gradu i nikakvog globalnog znacaja i gledam kako se na oglase javljaju (i dobivaju poslove) i Portugalci i Juznoafrikanci i Kinezi i Slovenci i Srbi... snalaze se i koriste razne instrumente i EU platforme za nalazenje posla za koje ja nisam ni znao (recimo http://ec.europa.eu/eures/ ). Za obrazovane kadrove papiri vise nisu nikakva prepreka.

Ono sto sam primjetio i sto mozda ima veze su odredjene specificnosti. Recimo cini mi se da u IT sektoru plate u Hrvatskoj i u BiH uopce nisu toliko niske (naravno za kvalitetne ljude) i netko tko nije opsjednut parama ce relativno lako prezivjet i prehranit obitelj. Znam i da u Hrvatskoj i u BiH ogroman broj ljudi (preko 80%) zivi u vlastitoj nekretnini, dakle ima sredjeno stambeno pitanje, pa makar to bilo i pod krovom sa roditeljima. Za razliku od ostatka EU gdje je taj broj ispod 50%, u nasim krajevima ne postoji tolika nuznost da se zivi samostalno. Zelja mozda da, ali ne i nuznost. Kad se ta >2 puta visa plata koja bi se dobila vani stavi na papir i popisu troskovi, uzme u obzir da su usluge vani skuplje i da se mora placat veca kirija... strogo matematicki to znaci da nema bogacenja preko noci.

Isto tako mi je jasno da idiotski EU vizni rezim (te skupa i tesko priustiva putovanja) na BiH gradjane djeluje prilicno "otupljujuce" jer radi te nametnute izolacije ljudi niti nemaju predodzbu o tome kakav je zivot vani. Naravno, postoje price dijasporasa, postoje filmovi i dokumentarci, postoje i BiH studenti koji idu van, ali moguce da je to sve skupa za mnoge jedna jako velika nepoznanica. Imam posebnu vezu prema BiH i tesko mi pada promatrat tu izolaciju stvorenu vizno/prometno/financijskim/mentalnim preprekama. Nije ni zivot u EU bas bajan, ali ima i dobrih stvari koje bi se mogle preslikat i na BiH kada tih prepreka ne bi bilo. Ljudi ne putuju pa ljudi ni ne znaju.

Imamo programera Slovenca koji ima stan kupljen na kredit u Sloveniji i svaki dan se po preko sat vremena (u svakom smjeru) vozi do posla. Prvo auto pa onda vlak pa onda tramvaj. Nije mu tesko. Imamo i BiH ljude koji su ovdje studirali - ni njima nije tesko radit (zna se radit i po 12 sati dnevno, ali se svaka minuta isplati slobodnim danima ili novcem) i ne razmisljaju o povratku u BiH.

Ne bih rekao da je itko lijen vec bih prije rekao da je izolacija ucinila svoje i od "teskog" prezivljavanja stvorila naviku. Ta izolacija kao da predugo traje i od mmnogih stvorila majstore za prezivljavanje s onime sto se ima (umjesto da se obogati ono sto se ima).
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#4 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by mousstapha »

Vjerovatno si upravu kada kazes da nuznost najprije natjera nekog da promjeni drzavu boravka. Trenutno je situacija takva da vecina programera dolazi do posla, izuzeci su moguci sa onima koji tek treba da pocnu raditi, ali oni bi svakako tesko dosli do posla i u inostranstvu zbog nedostatka iskustva.

Moguce je da trenutno trziste ima dovoljno mjesta za sve koji zavrsavaju IT i slicne fakultete, ali ja nekako imam osjecaj da se to mijenja. Broj poslova se ne povecava srazmjerno broju onih koji zavrsavaju fakultete. Moguce je da ce takav odnos uskoro dovesti do situacije da sve vise programera iz BiH trazi posao u inostranstvu.
lelooo
Posts: 245
Joined: 11/05/2010 17:56

#5 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by lelooo »

Meni se iskreno austrija i njemačka i ne svidjaju nešto posebno... Bio sam turistički u njemačkoj nekoliko puta, u beču sedmicu, pitao naše ljude kako žive, i sve u svemu zaključak je onako... Niti vani ima nekog hljeba bez motike što kažu niti je opet nešto teško pretjerano...
Moje je neko misljenje da je vani lakše ljudima koji imaju srednju školu, bolje im je nego ovdje sigurno, ali ako si ovdje profesionalac možes fino proći, ne mora se odmah bježati...
E sad nije neka hvala, ja mjesečno izadjem u svom poslu do 1200 eura, i sada sam u procesu kupovine stana. Sta bi mi to austrija ponudila? I na kraju krajeva meni je kvalitet života triput bolji ovdje kad covjek ima novca nego nekakav graz, pa čak i beč...

Posao vani bih radio normalno, ali samo sa rokom trajanja, tipa bliski istok, za značajnu platu naravno, ali nisam siguran da austrija spada u tu kategoriju...
Beč, evropska metropola, u 8 naveče nema cuke na cesti, rade nekake diskoteke dijasporske i restorani i to je to, sjedi kući u pidzami i gledaj rtl... A u nas ovakva bijeda, dođe malo sunca, naspi cenera u golfa i pravac livada, rijeka, roštilj, ribolov, planina... Znamo mi živit :-D

Sent from my ST18i using Tapatalk 2
User avatar
newphoenix
Posts: 349
Joined: 13/01/2012 20:00
Location: White Hole

#6 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by newphoenix »

ne nude nista posebno kako bi se Developeri povukli. Plate, jelo, drustvo, grad, nista nije posebno, zivot developera tamo
je tezi nego u Bosni, dodaj na to Developeri koji su se vratili i pricali kako je bilo, stvarno nije nikako sjajno kad znas da developer i radnik imaju platu koja se razlikuje u 200-400 eura, plus trazi se developeri koji imaju 3-5 godina iskustva koji vec imaju poziciju u firmama gdje rade, i ne zeli niko da ulozi u juniore.
marama
Posts: 17
Joined: 05/04/2013 12:59

#7 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by marama »

Ja sam dosta davno emigrirao i manje vise se slazem s ovime sto si napisao (nit se nesto ogromno zaradi, nit ima zivota na ulici...).

Ono s cime se bas ne slazem je da je ovo gdje govoris o srednjoj skoli i "profesionalizmu" kao o nekakvim suprotnostima. To su ipak odvojene kategorije. U ex-Yu skoro svaka susa ima zavrsen fakultet ali problem je sto je u proslom sustavu to bio nekakv standard koji je i osiguravao posao. Ono sto otvara vrata i u BiH i u sviejtu je ipak strucnost i kvaliteta, odnosno to sto si valjda mislio pod "profesionalizmom".

To da dobri programeri u BiH mogu sasvim pristojno zaradjuju sam i sam napisao i slazem se da se sa time moze sasvim pristojno prezivjet i da je motivacija za odlazak van niska jer se i u BiH moze s time fino zivjet i prehranit obitelj. A i to kako se kod nas zna zivjet je tocno (iako i u Europi itekako znaju uzivat u prirodi).

No ono sto mi se cini u tvojem pisanju, a i kod ostalih sugovornika na tu temu je da se ipak razmislja kratkorocno. Ja tebi vjerujem da ti u BiH trenutno ostvarujes svoje zelje, ali pitas li se hoce li i tvoja djeca imat standard koji im osigurava egzistenciju? Hoce li imat dobre skole, hoce li imat dobru medicinsku zastitu, hoce li moc nac posao u struci u kojoj ce zeljet radit (mozda nece zeljet u IT), zelis li da odrastaju okruzeni nasim politicarima i s nasim nasiljem, i nasim Avazima? Zivot vani ima i prednosti i mana i svatko bi trebao po svojim kriterijima i ocekivanjima donjet odluku. Isto tako se moze zivjeti u nadi da ce se trenutna zivotna sredina poboljsat, ali ja nekako nisam optimistican (ja nisam iz BiH ali ni u mojoj ex-domovini nije nista bolje). Tvoja argumentacija se vrti oko sadasnjosti i oko visine plate i ja to postujem. I to je argumentacija koju najcesce i cujem.

No bojim se da tema sve vise skrece u opcenito dijasporastvo, ja bih ipak da ogranicimo raspravu na IT sektor. Moj post je bio temelj za raspravu o tome po cemu su to BiH i RH toliko drugaciji od ostalih drzavam pogotovo ex-Yu? Jel to u ITu toliko dobro ili su veze toliko jake?
User avatar
newphoenix
Posts: 349
Joined: 13/01/2012 20:00
Location: White Hole

#8 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by newphoenix »

marama wrote:Ja sam dosta davno emigrirao i manje vise se slazem s ovime sto si napisao (nit se nesto ogromno zaradi, nit ima zivota na ulici...).

Ono s cime se bas ne slazem je da je ovo gdje govoris o srednjoj skoli i "profesionalizmu" kao o nekakvim suprotnostima. To su ipak odvojene kategorije. U ex-Yu skoro svaka susa ima zavrsen fakultet ali problem je sto je u proslom sustavu to bio nekakv standard koji je i osiguravao posao. Ono sto otvara vrata i u BiH i u sviejtu je ipak strucnost i kvaliteta, odnosno to sto si valjda mislio pod "profesionalizmom".

To da dobri programeri u BiH mogu sasvim pristojno zaradjuju sam i sam napisao i slazem se da se sa time moze sasvim pristojno prezivjet i da je motivacija za odlazak van niska jer se i u BiH moze s time fino zivjet i prehranit obitelj. A i to kako se kod nas zna zivjet je tocno (iako i u Europi itekako znaju uzivat u prirodi).

No ono sto mi se cini u tvojem pisanju, a i kod ostalih sugovornika na tu temu je da se ipak razmislja kratkorocno. Ja tebi vjerujem da ti u BiH trenutno ostvarujes svoje zelje, ali pitas li se hoce li i tvoja djeca imat standard koji im osigurava egzistenciju? Hoce li imat dobre skole, hoce li imat dobru medicinsku zastitu, hoce li moc nac posao u struci u kojoj ce zeljet radit (mozda nece zeljet u IT), zelis li da odrastaju okruzeni nasim politicarima i s nasim nasiljem, i nasim Avazima? Zivot vani ima i prednosti i mana i svatko bi trebao po svojim kriterijima i ocekivanjima donjet odluku. Isto tako se moze zivjeti u nadi da ce se trenutna zivotna sredina poboljsat, ali ja nekako nisam optimistican (ja nisam iz BiH ali ni u mojoj ex-domovini nije nista bolje). Tvoja argumentacija se vrti oko sadasnjosti i oko visine plate i ja to postujem. I to je argumentacija koju najcesce i cujem.

No bojim se da tema sve vise skrece u opcenito dijasporastvo, ja bih ipak da ogranicimo raspravu na IT sektor. Moj post je bio temelj za raspravu o tome po cemu su to BiH i RH toliko drugaciji od ostalih drzavam pogotovo ex-Yu? Jel to u ITu toliko dobro ili su veze toliko jake?

"Ono sto otvara vrata i u BiH i u sviejtu je ipak strucnost i kvaliteta" i to se placa i to ti je odgovor na pitanje zasto ljudi idu u Norvesku i UAE.

" ipak razmislja kratkorocno" kao developer naucio da dugo rocni planovi se ne ostvaraju, zato smo agilni (XP programming, scrum) u poslu i izvan njega, tako kad se kolo srece okrece za 20 godina sva sta moze da se desi(zemlja je okrugla).
Neformalno
Posts: 87
Joined: 08/12/2012 16:58

#9 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by Neformalno »

Malo duze od pola godine sam trazila posao iz struke (programer) i bezuspjesno,,,,, jednostavno, kao sto neko napisao gore, niko nece da ulaze u pocetnike, da ga naucis poslu i to je to, ulozis u njega par mjeseci, obavezes ga ugovorom i gotovo, jok, svi hoce gotov proizvod odmah,,,,,,

kada mladi ljudi shvate da ne mogu u pisljivoj bih naci posao programera za cca 500KM jer se zahtjeva enormno iskustvo (3-5g), kako samo mislis da se upute vani gdje se vjerovatno ocekuje i vise (bar je moje miljenje takvo)....

ja sam odustala od programiranja, radim potpuno nesto drugo, a da sam znao da je ovakvo stanje sa poslom, ne bih ni gubila vrijeme studirajuci drzavni fax nego kupila diplomu kao i ostali....
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#10 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by mousstapha »

marama wrote: No ono sto mi se cini u tvojem pisanju, a i kod ostalih sugovornika na tu temu je da se ipak razmislja kratkorocno. Ja tebi vjerujem da ti u BiH trenutno ostvarujes svoje zelje, ali pitas li se hoce li i tvoja djeca imat standard koji im osigurava egzistenciju? Hoce li imat dobre skole, hoce li imat dobru medicinsku zastitu, hoce li moc nac posao u struci u kojoj ce zeljet radit (mozda nece zeljet u IT), zelis li da odrastaju okruzeni nasim politicarima i s nasim nasiljem, i nasim Avazima? Zivot vani ima i prednosti i mana i svatko bi trebao po svojim kriterijima i ocekivanjima donjet odluku. Isto tako se moze zivjeti u nadi da ce se trenutna zivotna sredina poboljsat, ali ja nekako nisam optimistican (ja nisam iz BiH ali ni u mojoj ex-domovini nije nista bolje). Tvoja argumentacija se vrti oko sadasnjosti i oko visine plate i ja to postujem. I to je argumentacija koju najcesce i cujem.
Upravo ovo sto je napisano ovdje mi predstavlja najbitniji faktor. Po mnogim parametrima zivot na zapadu kasnijim godinama je mnogo kvalitetniji. Problem je sto mlad covjek o tome ne razmislja.
User avatar
marshall_bug
Posts: 273
Joined: 14/10/2011 14:17

#11 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by marshall_bug »

Neformalno wrote:Malo duze od pola godine sam trazila posao iz struke (programer) i bezuspjesno,,,,, jednostavno, kao sto neko napisao gore, niko nece da ulaze u pocetnike, da ga naucis poslu i to je to, ulozis u njega par mjeseci, obavezes ga ugovorom i gotovo, jok, svi hoce gotov proizvod odmah,,,,,,

kada mladi ljudi shvate da ne mogu u pisljivoj bih naci posao programera za cca 500KM jer se zahtjeva enormno iskustvo (3-5g), kako samo mislis da se upute vani gdje se vjerovatno ocekuje i vise (bar je moje miljenje takvo)....

ja sam odustala od programiranja, radim potpuno nesto drugo, a da sam znao da je ovakvo stanje sa poslom, ne bih ni gubila vrijeme studirajuci drzavni fax nego kupila diplomu kao i ostali....
Ne znam kad si trazila posao (u kojem periodu) ali istina je da u zadnje vrijeme nije toliko velika ponuda poslova kakva je bila prije npr.2 godine. Desava se i da ljudi cesto mijenjaju poslove jer kad prelazis iz jedne firme u drugu obicno dobijes vecu platu, tako da vi koji ste pocetnici izgubite mjesto radi nekoga ko iz druge firme konkurise na vasu poziciju.

Preporuka: trenutno je programiranje medju boljim profesijama u BiH tako da mislim da ti nije pametno da odustajes od toga. Malo samostalnog ucenja, par projekata samostalno odradis bar po nekim tutorialima s neta i posao ce doci. A kad jednom dodje ides samo naprijed. Sretno!
lelooo
Posts: 245
Joined: 11/05/2010 17:56

#12 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by lelooo »

Ja sam pisao neka svoja generalna razmišljanja, i vezano i nevezano za IT (a struka mi je ovo, ako nisam naglasio, mada nisam programer).
Nemam djece, nisam vise ni mlad (34), ali nekako me zivot naucio da je tesko imati neke garancije, recimo nemam (jos) djece i sad bih ja radi njihove buducnosti trebao seliti ? Ne znam, a ko mi garantuje da se tamo nece poceti drogirati ili sta ti ja znam, hocu reci da nista u zivotu nije sigurno, niti je zivot u Austriji bas garancija neke sretne starosti.
:bih: kakva je da je, ima svoje ogromne probleme, koji su prvenstveno u tome da "normalan" covjek ne moze sebi naci normalnog zivota. Ovdje moras biti nenormalan (u smislu jako dobar u necemu, ako nisi politicar) da bi normalno zivio.
E sad, nasi visokoobrazovani programeri ako su dobri, mislim da nadju sebi posla ovdje. Koliko ja znam banke imaju svoje programere, kocka tj kladionice, i plus dosta malih firmi koje zive od toga za vanjsko trziste. A mislim da ponuda ovakvih ljudi i nije bas velika, u FBIH imas dva relevantna fakulteta (ETF i FIT), sto i nije bas puno. I tu ja nekako vidim sansu ove zemlje, ti recimo se cudis zasto tebi ne dolaze prijave programera iz BIH, a vidi moje logike:
* Tvoja firma ce zaposliti dva madjara za lupam bruto platu od 6000eura za obojicu
* Za te pare ovdje zaposlis 4 studenta zavrsnih godina fakulteta i 1 iskusnog team leadera koji ti rade posao koji im delegiras i koji ti naplacujes po austrijskim cijenama i za par godina imas vrhunski tim koji ti moze raditi i uraditi gomilu posla, a ne mislim da je za programera neka velika razlika sjedio on kod tebe u Grazu ili ovdje u Sarajevu, a razlika u plati je pogolema, samo sto je ovo win-win situacija...

I ne znam, nesto citam tvoj post po cemu se razlikuju RH i BIH po oovm pitanju...Mislim da ima dosta razlika, imam osjecaj da je RH poprilicno centralizovana u smislu da se dobar posao moze naci samo u Zagrebu... i onda neko iz Splita ili Rijeke kad je vec dobacio do Zagreba, moze onda i do Graza...I mislim da Hrvati imaju malo vece apetite, u smislu da su puno ranije osjetili cari kapitalizma (stan, auto, vikendica i sve to na kredit pa dalje vidjecemo), Bosanci su silom prilika skromni ljudi, htjeli-nehtjeli i nama samo da je iole pristojno zivit. E sad te cari kapitalizma iskreno mene i ne privlace toliko, jer krajnji rezultat se eto vidi na Grckoj, Sloveniji, Kipru...A eto spominjes tog Slovenca sto se voza 2 sata svaki dan, ne znam mislim da covjek to radi zato sto mora, a mora jer eto ima kredit i sve tako...
marama
Posts: 17
Joined: 05/04/2013 12:59

#13 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by marama »

mousstapha wrote:Vjerovatno si upravu kada kazes da nuznost najprije natjera nekog da promjeni drzavu boravka. Trenutno je situacija takva da vecina programera dolazi do posla, izuzeci su moguci sa onima koji tek treba da pocnu raditi, ali oni bi svakako tesko dosli do posla i u inostranstvu zbog nedostatka iskustva.
Ovisi sta znaci iskustvo. SItuacija na IT trzistu rada je takva da nitko nece previse cjepidlacit. Ako si dobar, uzet ce te. Ako si los, ni u najdeficitarnijoj struci koja postoji ces tesko nac posao. U struci poput ITa je prilicno suludo (odnosno formalno) trazit iskustvo jer je za mnoge to autodidakticki hobby koji je prerastao u profesiju. Mozes bit bez ijednog dana radnog odnosa ali ako mozes dokazat da znas, nitko te nece pogleat za radno iskustvo (osim ovih formalnih problema oko vize i slicno). Koliko vidim konukrse oko sebe, u pravilu prolaze reference i projekti, dakle pita te se sto si napravio kako bi time dokazao sto uopce znas. Tu se sad nacinje tema obrazovnog sustava koji je u ex-yu bio takav da si morao odgulit 4-5 godina studiranja i dobijes diplomu bez da imas ikakvog prakticnog iskukstva. Naravno da je to velik problem. U moje vrijeme studij informatike nije niti postojao (ni u ex-yu ni u Austriji), ucio si preko interneta, radio si (nekomercijalne) projekte na kojima se ujedno ucio a i koji su bile nekakve reference. Nasi fakulteti su tu po mojem misljenju vrlo losi jer ne daju dovoljno prostora za skupljanje tog prakticnog iskustva (prakse, rad uz studij, pretvaranje hobija u profesiju...). Tako da na kraju dodjes do ovog sto si napisao - gomila ljdi sa diplomama ali bez ikakvog iskustva (ne samo u smisli zaposljenja vec ikakvog iskustva). Zna se samo teorija koja se ucila na faksu i pokoji prakticni projekt. Nije ni u EUropi situacija puno bolja ali ipak ima nesto vise prostora za to. Vecina nas koja je studirala vani je radila (pa i na crno) i radila projekte kao freelancer a radilo se bogme i totalno nekomercijalnih (neplacenih) projekata koji su sluzili iskljucivo za savladavanje tehnologije. Smatram da u ITu svatko moze nabit iskustvo o kojem ovdje govorimo. Cak i netko tko zavrsi fakultet i psjeduje samo teoretsko znanje i nikakvo iskustvo, u godini dana moze cuda napravit - savladat odredjenu speficifnu tehnologiju i napravit barem jedan projekt koji sluzi kao referenca na temelju koje ce dobit posao. Naravno ukoliko je covjek uopce sposoban i voljan ucit. Ako nije, onda mu ionako ni radno isksutvo nece pomoc.
Moguce je da trenutno trziste ima dovoljno mjesta za sve koji zavrsavaju IT i slicne fakultete, ali ja nekako imam osjecaj da se to mijenja. Broj poslova se ne povecava srazmjerno broju onih koji zavrsavaju fakultete. Moguce je da ce takav odnos uskoro dovesti do situacije da sve vise programera iz BiH trazi posao u inostranstvu.
Da, ali isto tako je vjerojatno (ako ne i vjerojatnije) da ce i potraznja za IT resursima u EU-u drasticno opasti i da se radne dozvole vise nece dijelit tako lako.
marama
Posts: 17
Joined: 05/04/2013 12:59

#14 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by marama »

newphoenix wrote:ne nude nista posebno kako bi se Developeri povukli. Plate, jelo, drustvo, grad, nista nije posebno, zivot developera tamo
je tezi nego u Bosni, dodaj na to Developeri koji su se vratili i pricali kako je bilo, stvarno nije nikako sjajno kad znas da developer i radnik imaju platu koja se razlikuje u 200-400 eura, plus trazi se developeri koji imaju 3-5 godina iskustva koji vec imaju poziciju u firmama gdje rade, i ne zeli niko da ulozi u juniore.
Da, juniori se slabije (ili jedva traze), sto je zapravo sasvim logicno. Ali nije logicno da juniori ne cine nista kako bi prestali biti juniori. I to je ta "pasivnost" koju vidim kod mnogih iz nasih krajeva a za koju smatram da nije dobra. Ja sam tijekom studija mjesecima radio totalno besplatno samo kako bih skupio iskustvo, pisao sam molbe stranim firmama da me prime na prakse, kako bi se napumpao CV, u ITu su ti ionako sve tehnologije na dlanu za ucenje, ne trebas ic na fakultete da bi to naucio, projekte radis koje hoces... Zasto poslodavcu "predbacivat" da ne ulaze u juniore ako ni sam junior ne ulaze u sebe? Svi cekaju da prilika padne s neba. Nazalost, to tako ne funkcionira.
marama
Posts: 17
Joined: 05/04/2013 12:59

#15 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by marama »

Neformalno wrote:Malo duze od pola godine sam trazila posao iz struke (programer) i bezuspjesno,,,,, jednostavno, kao sto neko napisao gore, niko nece da ulaze u pocetnike, da ga naucis poslu i to je to, ulozis u njega par mjeseci, obavezes ga ugovorom i gotovo, jok, svi hoce gotov proizvod odmah,,,,,,

kada mladi ljudi shvate da ne mogu u pisljivoj bih naci posao programera za cca 500KM jer se zahtjeva enormno iskustvo (3-5g), kako samo mislis da se upute vani gdje se vjerovatno ocekuje i vise (bar je moje miljenje takvo)....
Kao sto sam vec napisao, u tih 6 mjeseci si mogla naucit tehnologiju i napravit projekt koji bi ti te izdignuo od "pocetnika bez iskustva" te posluzio kao referenca za dobivanje posla vani. Drzavne sluzbe U KONKUrse cesto stavljaju to sa godinama radnog iskustva, u deficitarnom zanimanju poput ITa ce te normalna firma pitat samo koliko znas i koliko si voljan i sposoban ucit, te naravno koliko para za to trazis. Nema tu neke velike filozofije.
marama
Posts: 17
Joined: 05/04/2013 12:59

#16 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by marama »

lelooo wrote:Ja sam pisao neka svoja generalna razmišljanja, i vezano i nevezano za IT (a struka mi je ovo, ako nisam

naglasio, mada nisam programer).
Nemam djece, nisam vise ni mlad (34), ali nekako me zivot naucio da je tesko imati neke garancije, recimo nemam (jos) djece i sad bih ja radi njihove buducnosti trebao seliti ? Ne znam, a ko mi garantuje da se tamo nece poceti drogirati ili sta ti

ja znam, hocu reci da nista u zivotu nije sigurno, niti je zivot u Austriji bas garancija neke sretne starosti.
Naravno. Nikakva garancija ne postoji. Ono sto postoji su cinjenice kojima trenutno baratamo i postoji nekakva vizija buducnosti kakvu zelimo za svoju djecu (ili samo za sebe, whatever). Bez namjere da ovo ucinim dijasporaskim topicom, moram se osvrnut na par stvari. Zivio sam i radio u 3-4 drzave te u Hrvatskoj (odakle sam) pa smatram da ponesto znam i o zivotu u domovini i o zivotu u dijaspori. Ono sto znam je da postoje ogromne predrasude i pogresne informacije u oba smijera.

Dijasporasi ce ti rado pametovat o tome kako u BiH treba zivjeti iako oni tamo uopce ne zive. Isto tako ce ti i ljudi iz BiH govoriti o zivotu u dijaspori ionako nikad nisu bili dio te dijaspore. Ja licno bih mogao napisati knjige o svojim iskustvima, o prednostima i manama zivota u RH/BiH i onog u dijaspori. Ja sam velik dio tih parametara uspio spoznat, mislim da mnogi nisu. Npr... da, cinjenica je da se u Austriji manje kafanise (da, nasi vise po dijasporaskim kafanama) i da su ulice vikendima puste. Ali to nije zato sto ti ljude sjede doma pred televizorom vec zato sto rostiljaju ili odlaze na izlete ili voze bicikle. Medjuljudske veze su na zapadu nacelno puno slabije, puno toga se vrti oko para, obitelj nema tu tezinu kao kod nas... dakle gomila stvari koje su takve kakve jesu, sa svim prednostima i manama. U Austriji ti se nece lako desit da ti susjeda zabada nos u tudja privatna posla, ali ce ti se s druge strane desit to da imas starog pedofila koji godinama drzi djevojcicu zakljucanu u podrumu - nitko od susjeda to nece primjetit jer svatko gleda svoja posla (barem dok ne krsis zakon). Nekom to odgovara, nekom ne, netko voli red netko voli malo lezernije... ponude i razlicitih drzava ima za skoro svaciji ukus. I sasvim je legitimno da se netko dobro informira i laze da je doma najsretniji i da zeli imat pravu domovinu sa kojom se identificira (sto mnogi od nas dijasporasa bas i ne mozemo reci). Svatko donosi odluku za sebe i svatko ima svoje kriterije, ali ikakva kvalitetna odluka zahtijeva i dobro i temeljno informiranje.

Pored sveg ovog sto sam napisao postoje i stvari koje me jako zivciraju. Zivciraju me barijere koje se stvaraju. Vec sam spomenuo koje prepreke postoje da netko uopce ode van vidjet kako je, ali ne znam jeste li svjesni prepreka koje postoje i u drugom smjeru. Evo danas sam zvao posao.ba (btw, vlasnistvu finske kompanije kolko sam vidio). Kaze meni jako pristojna teta kako je cijena za mene duplo veca nego za bosance. Jeste da ja govorim istim jezikom, da trazim kadar u BiH... ali za strance (odnosno strane firme) je cijena dvostruka. Mozda ljudi u BiH misle kako strane firme samo traze jeftinu radnu snagu (totalno pogresno, plate vani su iste kao i za EU gradjane, postoje kolektivni ugovori i situacija na trzistu), ali mnogim je ljudima/firmama izvana vjerojatno dosta i te "izmuzi stranca kolko mozes" logike. A kad vec govorimo i buducnosti i kad vec govorimo o posao.ba, evo odi na http://posao.ba/findJobs.php i lako ces vidjet kakva je (nazalost) buducnost u BiH:

Komercijala - Prodaja i Državna služba i uprava: oko 310 oglasa, Elektrotehnika i masinstvo: 40 oglasa. I RH i BiH su

nazalost drzave u kojima se ne stvaraju vrijednosti i nije izgledno da ce se u skoroj buducnosti pocet stvarat. Prezivljava se kroz zaduzivanje i od para iz dijaspore. Lova iz dijaspore ce jednog dana presusit a krediti ce se morat vratit od stvorenih vrijednosti se nece moc zivjet zato sto se vrijednosti niti ne stvaraju. Plata od 1.200 Eura meni stvarno zvuci kao izvrsna za zivot u BiH, ali nemoj da ti to zamuti oci. BTW, pretpostavljam da govoris o neto plati, bruto2 (trosak za poslodavca) je valjda dvostruko visi. U ex-yu se jos uvijek barata iskljucivo neto iznosima, valjda ce to nekad promjenit (?!).
:bih: kakva je da je, ima svoje ogromne probleme, koji su prvenstveno u tome da "normalan" covjek ne moze sebi naci normalnog zivota.
Meni se cini da je velik problem taj sto su ljudi prisiljeni toliko se brinut o egzistenciji (sadasnjosti) da se ne
uspijevaju pobrinuti da urede kvalitetnu buducnost. U BiH zive ljudi koji su majstori za prezivljavanje kakve valjda nigdje
drugdje neces naci. To naravno ima i prednsoti i mane, ali u ovoj borbi za mrvice tesko da ce ojaca kolektivni duh potreban
da se uredi drustvo i drzava nego ce svatko gledat samo svoj interes.
Ovdje moras biti nenormalan (u smislu jako dobar u necemu, ako nisi politicar) da bi normalno zivio.
E sad, nasi visokoobrazovani programeri ako su dobri, mislim da nadju sebi posla ovdje. Koliko ja znam banke imaju svoje
programere, kocka tj kladionice, i plus dosta malih firmi koje zive od toga za vanjsko trziste. A mislim da ponuda ovakvih
ljudi i nije bas velika, u FBIH imas dva relevantna fakulteta (ETF i FIT), sto i nije bas puno. I tu ja nekako vidim sansu
ove zemlje, ti recimo se cudis zasto tebi ne dolaze prijave programera iz BIH, a vidi moje logike:
* Tvoja firma ce zaposliti dva madjara za lupam bruto platu od 6000eura za obojicu
* Za te pare ovdje zaposlis 4 studenta zavrsnih godina fakulteta i 1 iskusnog team leadera koji ti rade posao koji im
delegiras i koji ti naplacujes po austrijskim cijenama i za par godina imas vrhunski tim koji ti moze raditi i uraditi
gomilu posla, a ne mislim da je za programera neka velika razlika sjedio on kod tebe u Grazu ili ovdje u Sarajevu, a razlika
u plati je pogolema, samo sto je ovo win-win situacija...
Outsourcing je bila tema koja je bila popularna prije 10tak godina. Mnogi su se u tome opekli. No i za one koji priliku vide u outsourcaanju projekata, BiH i RH tu tesko mogu konkurirat jer niti stancaiju dovoljan (relevantan) broj kvalitetnih deveopera niti su cijene rada dovoljno niske kako bi opravdale outsourcanje kao alternativu inhouse odradjivanja posla. BiH je visestruko skuplja od Rumunjske, Bjelorusije, Ukrajine i Indije ciji nam se outsourcing teamovi konstantno nude. Niti RH niti BiH nisu usjpele rijesit problem generalne nekonkurentnosti. U IT sektoru to nesto manje dolazi do izrazaja ali ja ionako ne vjerujem da je bilo za RH bilo za BiH dobro da se profiliraju iskljucivo kao oaza za jeftinu radnu snagu. Uz onoliko jeftinijih drzava u okruzenju one nikad nece moci biti toliko jeftine. A to zasto su plate u RH i BiH toliko visoke (u odnostu na to koliko se vrijednosti stvara - totalni nesrazmjer) mozemo na nekom drugom topicu.
I ne znam, nesto citam tvoj post po cemu se razlikuju RH i BIH po oovm pitanju...Mislim da ima dosta razlika, imam osjecaj da je RH poprilicno centralizovana u smislu da se dobar posao moze naci samo u Zagrebu... i onda neko iz Splita ili Rijeke kad je vec dobacio do Zagreba, moze onda i do Graza...I mislim da Hrvati imaju malo vece apetite, u smislu da su puno ranije osjetili cari kapitalizma (stan, auto, vikendica i sve to na kredit pa dalje vidjecemo), Bosanci su silom prilika skromni ljudi, htjeli-nehtjeli i nama samo da je iole pristojno zivit. E sad te cari kapitalizma iskreno mene i ne privlace toliko, jer krajnji rezultat se eto vidi na Grckoj, Sloveniji, Kipru...A eto spominjes tog Slovenca sto se voza 2 sata svaki dan, ne znam mislim da covjek to radi zato sto mora, a mora jer eto ima kredit i sve tako...
Da, RH je jako centralizovana i cinjenica je da manje vise sva lova i biznis idu u Zagreb, znaci i poslovi. Ali napisao sam da ni Hrvati bas nisu "fleksinbilni" sto se tice mobilnosti za poslom. Slovenac koji se vozi >2 sata na posao to vjerojatno
zaista radi najvise radi kredita kojeg ima, ali voznja od dva sata do posla i natrag je nesto sto u recimo Njemackoj uopce nije neobicno. Velegrade poput Londona da niti ne spominjem. To je nesto na sto se ja niti nakon svih tih desetljeca jos ne bih mogao naviknuti. Ali nemobilnost (sto se tice emigracije) u RH i BiH je rekao bih relativno slicna, iako vjerojatno uvjetovana sasvim drugim razlozima. Au, jesam se raspisao.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#17 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by MrShadow »

@marama imas pm
frljoka
Posts: 79
Joined: 02/04/2013 19:53

#18 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by frljoka »

marama wrote:Dragi forumasi,

zanimalo bi me vase misljenje o (opcenito) spremnosti programera da napusti BiH.
Ja pokusavam naci programere za jednu firmu u Grazu u Austriji, ali ono sto sam primjetio je da se sto samoinicijativno sto kao reakcija na oglas uz Austrijance i Madjare javljaju i Slovenci i Srbi (!). Interes iz BiH i Hrvatske je nikakav.Prije nego postavim oglas na posao.ba (postoji li mozda neko bolje mjesto na kojem se moze pronaci dobre programere, na posao.ba mi se cini da je malo IT oglasa?), zanimalo bi me vase misljenje jer ja ne poznajem dobro situaciju u BiH.
ima ovdje stručnjaka u toj oblasti ali ima da platiš masno buraz, što znanje, što odvojenost od porodice. čak šta više, ako ćeš tako dobro da keširaš, slobodno se javi na pp.
lelooo
Posts: 245
Joined: 11/05/2010 17:56

#19 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by lelooo »

Meni lično interesantna tema :-D
Onako malo kad covjek gleda, naravno mislio sam se prije ići ili ne, eto ispade ne, samo mi malo žao što nikad nisam radio za neku stranu firmu, gdje se zna red rad i disciplina, nasuprot ovih naših partizanskih :-D ali bogapitaj sta će sutra biti :-) može nas marama sve pokupovati

Sent from my ST18i using Tapatalk 2
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#20 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by damskot »

Mislim da bi trebali otici 5 godina do 10 uzet lovu a i napravit sebe nuznim pa ce te pustit da radis sta i kako hoces . Da se vratis doma i otvoris dio te firme dole pa odozdo da radis . Razlog LOVA i ZDRAVSTVO za aBd djecu .
leloooo napisa korektno pa da ne ponavljam, nema zivota u EU kao dole ali se da izdrzat par godina .

u EU te niko nepita za diplomu , ama bas niko .Nemozes ti fejkat to se odma vidi . Ali nece te uzet ako nisi produktivan imas 2 sedmice da se ustelis u projekte koje rade inace noga .
Za primjer Cisco certifikati donose popust poslodavcu na opremu pa mu je vaznije tako nesto .
marama
Posts: 17
Joined: 05/04/2013 12:59

#21 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by marama »

frljoka wrote: ima ovdje stručnjaka u toj oblasti ali ima da platiš masno buraz, što znanje, što odvojenost od porodice. čak šta više, ako ćeš tako dobro da keširaš, slobodno se javi na pp.
Kao sto rekoh, Austrija definitivno nije drzava u kojoj su plate jako visoke.
Ako te zanima moj savjet, on bi bio: "ako zelis emigrirat samo radi plate, a ne radi toga sto smatras da bi ti ili tvoje dijete u toj novoj drzavi imalo kvalitetniji zivot, onda ni nemoj emigrirat". Pogotovo ne u Austriju jer tu nema pogacenja preko noci, ono sto se nudi nije vezano samo za visinu plate. A i iz perspektive poslodavca, ja nikad ne bih ni zaposlio nekog kome nije bitno kakvi se projekti rade, koliko se moze naucit, koliko je interesantno, kakva je ekipa... nego uleti sa "plati me kolko trazim i sve cu ti radit". Iz perspektive poslodavca se traze teamplayeri koji ce biti sposobni kroz duzi period biti produktivni a ne team sastvaljen od ljudi koji ce ganjat samo vecu platu, takvi ce i otic u konkurentsku firmu cim tamo dobiju 50 eura visu platu, bez obzira na sve ostalo.

Naravno, mozes nac firmu u Dubaiu koja placa ogromne plate, ali firme u kojima rade ljudi koji dodju na godinu dve da namlate pare - pa odu, te firme imaju ogromnu fluktuaciju. Ima naravno i ljudi koji su u Dubai otisli iz drugih razloga i koji nisu bili vodjeni samo visinom plate, cini mi se da su oni generalno bolje prosli.
marama
Posts: 17
Joined: 05/04/2013 12:59

#22 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by marama »

damskot wrote:Mislim da bi trebali otici 5 godina do 10 uzet lovu a i napravit sebe nuznim pa ce te pustit da radis sta i kako hoces . Da se vratis doma i otvoris dio te firme dole pa odozdo da radis . Razlog LOVA i ZDRAVSTVO za aBd djecu .
leloooo napisa korektno pa da ne ponavljam, nema zivota u EU kao dole ali se da izdrzat par godina .
To da se samo u BiH (ili RH) zna zivjet a da se vani ne zna je ne samo neistinito nego prilicno promaseno promatranje. Da, vani se vise radi, manje se kafanise, ali je i produktivnost veca no to ne znaci da se ne zna uzivat u slobodnom vremenu. Odakle vam sve te predrasude? Naravno, mnogima koji su navikli na "raju" i koji su jako vezani za familiju vrednuju te stvari (s pravom) i zbog toga im tesko pada zivot u dijaspori. Ali ne mogu vjerovat da se toliko zanemaruju svi ostali kriteriji. U EU se nema smisla ic na par godina kako bi se zaradile pare. Plate su visoke u Norveskoj, Svicarakoj, Dubaiu... to uopce nisu drzave EU-a. U EU se ide ako se tamo za svoje dijete i buduce generacije (ili sadasnje) vidi bolja dugorocna perspektiva nego u maticnoj drzavi. Nije svatko za to, netko se usreci ostankom, netko se usreci odlaskom. Ali mi na zivce idu ta pausalna stajalista kako nigdje nema zivota kao u nasim krajevima. Kad uzmes digitron u ruke i vidis koliko se vriejdnosti u BiH stvara, koliko se uvozi i kamo to sve vodi i kakve ce dugove i terete buduce generacije morat preuzet, zaista ne vidim odakle se crpi takav optimizam. Bojim se da ce se sve urusit kao kula od karata. Ne samo u BiH ili RH nego i u u EUropi. Kad udari krizni val u EU, mislis da nece pocet zatvarat firme po ex-Yu (ove u kojima su jos kolko tolko pristojne plate). Kad se pocnu zatvarat firme i u EU i tu ce nastat panika. I bolje ce proc oni koji ce bit mobilni i fleksibilni nego oni koji ce citavo vrijeme sami sebe uvjeravat da nema zivota kao sa njihovom rajom iz kvarta.
Glavator
Posts: 4
Joined: 21/01/2015 22:02

#23 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by Glavator »

Pozdrav. Pohadjam ITAkademiju u Sarajevu. U augustu idem u Austriju (Graz).Da li neko poznaje neku firmu tamo gdje bih mogao raditi praksu ili nesto slicno
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#24 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by mousstapha »

Glavator wrote:Pozdrav. Pohadjam ITAkademiju u Sarajevu. U augustu idem u Austriju (Graz).Da li neko poznaje neku firmu tamo gdje bih mogao raditi praksu ili nesto slicno
Pokusaj ovdje naci. https://www.xing.com/
Glavator
Posts: 4
Joined: 21/01/2015 22:02

#25 Re: Programeri - interes za emigraciju u EU?

Post by Glavator »

Da li neki poznaje osnivaca teme (marama). Da li ima neko njegov kontakt. Hvala
Post Reply