Platforma za progres - Mirsad Hadžikadić

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
Locked
ibizza
Posts: 4551
Joined: 05/06/2008 00:46

#1 Platforma za progres - Mirsad Hadžikadić

Post by ibizza »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mirsad- ... /180113044

Mirsad Hadžikadić, rođeni Banjalučanin s adersom u Americi od 1984. godine, u Centralnom dnevniku na Face TV-u objavio je da će na predstojećim općim izborima biti kandidat za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH.
Mirsad Hadžikadić je osnivač i dekan Fakulteta informacionih tehnologija u Charlotteu u Sjevernoj Karolini te direktor Instituta za kompleksne sisteme.

Kazao je da će biti nezavisni kandidat, iako je na putu da osnuje, kako kaže, političku organizaciju u čijem će fokus biti progres BiH, ekonomija i mladi.

"Mislim da je vrijeme da nešto uradim za ovu državu. Svjestan sam, i da pobijedim na izborima, da ne mogu ništa sam jer postoji Parlament BiH. Došlo je vrijeme da se ljudi aktiviraju, prije svega mladi. Želim biti jedan od onih koji će doprinijeti procesu razvoja", kazao je Hadžikadić.

O kandidaturi je, ističe, razgovarao s bivšim pomoćnikom zamjenika državnog sekretara SAD-a za Evropu i Evroaziju Brianom Hoytom Yeejem i složili su se da je BIH potrebna promjena.

Moj glas ima! :thumbup: :bih:
Last edited by ibizza on 23/11/2018 15:46, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by insomnia78 »

Samo SDA
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#3 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Kejn »

Ne zna profesor đe je došo...
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#4 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Matijevic_Vlado »

insomnia78 wrote:Samo SDA
Na svim nivoima
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Maraschino »

Nasa Danijela Sremac.
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#6 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Better Man »

Vidjet ćemo sve kanidate na kraju, ali mislim da bi ovom profesoru trebalo dati šansu. Čovjek je i više nego ostvaren i realizovan i u odnosu na ove naše kriminalce i lopve je gospodin.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#7 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Streptokok »

Ne bih se ja zalijetao dok nebvidim ko je lik, odakle ovdje iz vedra neba....
ibizza
Posts: 4551
Joined: 05/06/2008 00:46

#8 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by ibizza »

Streptokok wrote:Ne bih se ja zalijetao dok nebvidim ko je lik, odakle ovdje iz vedra neba....
Proguglaj malo :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by insomnia78 »

A dje nam je kralj? Spengalo ga haman
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#10 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by The 51st State »

ako ne bude imo logistike malo mu je sva kompetencija, treba pratit.i
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#11 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by putokaz1 »

Ja mislim da Mirsad može pobjediti ako ga podrži SDP-Jedino tako
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#12 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Krokodajl »

Šta ti je reć Amerika.

On se iz Amerike kandiduje za Bošnjačkog člana predsjedništva, a njegovi iz Banja Luke ne mogu ni glasat za njega, ako ima koga tamo.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#13 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Krokodajl »

putokaz1 wrote:Ja mislim da Mirsad može pobjediti ako ga podrži SDP-Jedino tako
Pa kud će mu veća kazna :D
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#14 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by putokaz1 »

Krokodajl wrote:
putokaz1 wrote:Ja mislim da Mirsad može pobjediti ako ga podrži SDP-Jedino tako
Pa kud će mu veća kazna :D
Poenta
Ako SDP bude imao takvog kandiadta definitivno pobjeđuje
Ako SDP bude imao samo Komšić ili Komšića i nikšića kao kandidate uz Mirsada Šepića itd glasovi se dijele i tada Zvizdić ima prednost
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#15 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Maraschino »

putokaz1 wrote:Ja mislim da Mirsad može pobjediti ako ga podrži SDP-Jedino tako
. :D
frngla
Posts: 3148
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#16 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by frngla »

ibizza wrote: O kandidaturi je, ističe, razgovarao s bivšim pomoćnikom zamjenika državnog sekretara SAD-a za Evropu i Evroaziju Brianom Hoytom Yeejem i složili su se da je BIH potrebna promjena.
Ovo je ključni dio.
User avatar
vazi
Posts: 8807
Joined: 07/04/2010 15:31

#17 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by vazi »

ja sinoc htjema otvoriti temu :D

moj dragi kaze mi za njega glasamo :thumbup:
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4111
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#18 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Kejn wrote:Ne zna profesor đe je došo...
...ni kud je pos'o. :D
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#19 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by putokaz1 »

Čovjek je tu s jesnim ciljem
PODIJELITI ONO ŠTO JE PODIJELJENO
Pobjediti ne može bez podrške jakih stranaka
Pobjediti ne može ako ne Laje protiv Bakira
Pobjediti ne može ako na selima ne uvede po 4 Nene ili Djeda
Samo da smanji šanse Šepiću ,Bećireviću ili Ako Iko i ima šanse
Uzmi npr članove SDP i DF,Pola će ih podržat Komšića ili 2/3 Komšića i kandidata Bošnjaka
Za Mirsada H. Nikad niko nije čuo na USK ,ko gleda FaceTV
Za pobjedu je potrenbno
Popularnost
Jaka stranka ili koalicija
Infrastruktura
Podrška Načelnika
Lajanje na Bakira
Sreća
...
Popularnost trenutno nema niko
Jaka koalicija bi bila koalicija 4 Lijeve stranke,ili Ujedinjeni nezavisni Načelnici
Infrastrukturu ima SDA
Podrške načelnika ima SDA i malo SDP i Nezavisni
Lajanje na Bakira ima Radončić,pomalo Šepić i eventualni kandidati SDP i GS
Sreće Fahro dosad nije imao(a neće ni sad)

Podatak da je neko
Akademik
Kulturan
Pametan
Lijepo govori
Nevrijeđa protivnike
Odskače od Stereotipa BH političara
Poznaje Engleski
Cijenjen u Americi
...
JE IRELEVANTAN za Kvantitet glasova
ibizza
Posts: 4551
Joined: 05/06/2008 00:46

#20 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by ibizza »

"To je čovjek koji uživa veliki ugled u Sjedinjenim Američkim Državama, rođeni je Banjalučanin, ali od 1984. godine boravi u SAD-u, gdje je i doktorirao 1987. godine na Harvardu. Osnivač je i dekan koledža informacijskih tehnologija u u Šarloti - Sjeverna Karolina, te aktuelni direktor Instituta za kompleksne sisteme u ovoj američkoj državi."
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#21 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Prpa.ba »

Spomenuo je reformu porezne politike u duhu Americke, bez obzira sto Predsjednistvo nije nadlezno - moj glas ima samo na osnovu toga sto je spomenuo smanjenje poreza, dalje ne mora pricati. :mrgreen:
User avatar
vazi
Posts: 8807
Joined: 07/04/2010 15:31

#22 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by vazi »

OSNOVAČ DRUŠTVA ZA NAPREDNE TEHNOLOGIJE BIH
Mirsad Hadžikadić, profesor u Americi: U BiH svi kažu 'čekamo novog Tita'... Apatija je velika
Hronika04.06.17, 20:03h

Mirsad Hadžikadić, profesor u Americi: U BiH svi kažu 'čekamo novog Tita'... Apatija je velika PODIJELI NA Facebook Twitter Gmail 24 SATA

Ovaj Banjalučanin je u Sjedinjenim Američkim Državama doktorirao prije 30 godina


Izvor: slobodnaevropa.org



Američki profesor bosanskohercegovačkog porijekla, Mirsad Hadžikadić, ocijenio je za RSE da su "BiH potrebni proevropski političari", te da "nacionalizam nije put budućnosti".



"Dejtonski sporazum otežava napredak BiH, ali taj dokument nije kriv za korupciju u BiH. Želimo pomoći BiH koja ne koristi potencijale svojih građana koji danas žive širom svijeta", kaže u razgovoru za RSE dr. Mirsad Hadžikadić, inače profesor na Koledžu za informacione tehnologije Univerziteta Sjeverne Karoline u američkom gradu Šarloti.



Na istom Univerzitetu je i direktor Instituta za kompleksne sisteme kao i direktor svih programa za analizu podataka. Ovaj Banjalučanin je u Sjedinjenim Američkim Državama doktorirao prije 30 godina.



„Otišao sam 1984. godine, da doktoriram, i doktorirao sam 1987. godine. Ostao sam par godina, da vratim dugove. Supruga, ja i dvoje djece vratili smo se 1989. godine, sa 27 dolara u džepu. Bili smo deset mjeseci, radio sam u Medicinskoj elektronici u Banjaluci. Nismo očekivali rat, ali se sve promijenilo. Niko nije razmišljao o budućnosti. Nacionalizam je počeo. Djelovalo nam je čudno. I mi se vratimo u Ameriku. Poslije rat krene“, sjeća se.



Naš sagovornik je bio osnivački predsjednik Bosanskohercegovačko-američke akademije nauka i umjetnosti, a danas je voditelj tehničke sekcije Akademije. Tu je nastala ideja o osnivanju Društva za napredne tehnologije BiH čije je sjedište u Sarajevu.



Profesor Hadžikadić kaže da mu je neshvatljivo koliko je vremena trebalo za registraciju te organizacije.



„Trebalo nam je šest mjeseci da je registrujemo i trebalo nam je tri mjeseca da otvorimo račun. Zar je to moguće!? Zar nije moguće doći u priliku da se firma otvori za jedan dan? Mi smo osnovali društvo koje će promovirati znanje, važnost tehnologija, otvaranje poslova u takvim oblastima gdje ćemo imati priliku da razgovaramo, ne samo na nivou Bosne i Hercegovine nego na nivou cijele regije. Nijedna država ne može da se razvije bez takvih stvari, bez napredne tehnologije“.



Bosni i Hercegovini su potrebne moderne i proevropske snage kojima će na prvom mjestu biti briga za građane, a ne stranački i lični interesi, kaže Hadžikadić.



„Ima divnih ideja. One, jednostavno, trenutno ne mogu proći. Čak se ljudi i boje zbog toga što te partije, stranke, vladaju svime pa i firmama. Mnogo ljudi je ovisno o njima za poslove koje imaju. I neće da govore. I boje se, tako da je nekakav strah svuda. Apatija je velika. Sve kažu: 'Čekamo nekog novog Tita, nekog čovjeka'. Ja ne vjerujem u to. Ja mislim da mora da se probudi svijest naših ljudi, da kažu: 'Zaista mi zaslužujemo bolje'. Ja ne mogu da shvatim, zaista, da danas ljudi glasaju za nacionalističke stranke, na bilo kojoj strani. Ne može se desiti da je nacionalizam put budućnosti. Nije nikada bio, niti će ikada biti. E, sada, građanske stranke nisu bile odgovorne. Građanske stranke koje su bile ranije vodile su računa samo o sebi. Ljudi koji su vodili te stranke vodili su računa o sebi“, dodaje.



Prema Hadžikadićevim riječima, Dejtonski sporazum omogućio je političkim snagama kojima nije u interesu progres bosanskohercegovačkog društva da ga koče i zaustavljaju, ali i da je u tom nefunkcionalnom sporazumu bilo je dovoljno prostora da se povede više računa o interesima svih stanovnika Bosne i Hercegovine.



„Dejton nam ne kaže: 'Budite korumpirane, dajte mito'. Ne kaže. Mi smo to kreirali. Činjenica je da je stanje u Bosni i Hercegovini idealno za one koji žele bolje sebi a ne državi. Tako da je činjenica da na kraju krajeva tu mora doći do promjena. Ali isto tako je činjenica da bi i unutar Dejtona moglo biti bolje. Čak i unutar Dejtona. Kad gledamo, recimo, samo Federaciju, ili samo Republiku Srpsku, unutar same RS ljudima nije dobro. I na jednoj i na drugoj strani. I te strane bi mogle unutar svojih ingerencija, nadležnosti, napraviti mnogo efikasniji i bolji život za svoje građane. Prema tome, ja mislim – i danas može biti bolje, iako za idealnu situaciju mora da se promijeni Ustav, to je u redu, na taj način koji će zaštititi sve narode i omogućiti priliku svima“.



Profesor Hadžikadić smatra i da nadležni u Bosni i Hercegovini ne koriste dovoljno iskustva i potencijale bosanskohercegovačke dijaspore.



„Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice se bori da se uspostavi nekakva veza sa dijasporom. Dijaspora nema nikakvoga uticaja na rad države, a ima potencijal i želju. Nama, iz dijaspore, zaista tako izgleda – da država od nas samo želi finansijska sredstva i ništa više. Međutim, nama ne smeta, mi i dalje pokušavamo da uspostavimo te odnose. Evo, ova Akademija je jedan od dokaza da mi želimo nešto da uradimo. Ali zaista mislim da se i dijaspora mora na neki način uključiti i u političke i u ekonomske, obrazovne i kulturne tokove u ovoj državi, da bi se vezala više i da bi se njihovo iskustvo moglo bolje iskoristiti. Ne kažem da dijaspora treba doći ovdje i naučiti nekoga nešto. Ne. Ali može imati prijedlog. I ja mislim da bi kroz taj razgovor svima bilo bolje“, kaže Hadžikadić u razgovoru za RSE.



(slobodnaevropa.org, ** No links ** PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#23 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by walk_M-A-N »

Nisam prije čuo za gospodina, ali malo pretrage pokazuje da je on odavno aktivan na različitim bosanskim pitanjima. Očito je poduzetan i ambiciozan.
Čitava karijera je za divljenja, iako se u ovim člancima malo miješaju funkcije šta je bio a šta je sada. Nije dekan.
Sigurno pozitivan lik i patriota i spada u one koji bi trebali imati vodeće mjesto u društvu - a koje su sada zauzeli prevaranti sa lažnim diplomama.

Neke stvari nisu po mom ukusu.
Recimo da se aktiviraju „mladi“. Glupost koju često čujemo. Valjda „sposobni, obrazovani i moralni“.
Ili navodi primjer ruskog miješanja. Kakav promašaj, to je izmišljena tema i nerelevantna. Pa Fejsbuk ima skroz drugu ulogu, daje izborne alate i D i R i svima.
Ili porezna reforma koju spominje pohvalno, a koja je napravljena samo za bogate i koja je obični primjer oligokratije. Da ne stavljam linkove i izlazim iz teme.

Ali ne znam odakle mu kandidatura za člana Predsjedništva. Vlast je uvijek draga, ali tu se ne traže nešto posebno pametni.
Senad ga nije pitao šta bi tamo uradio i zna li koje su nadležnosti. Osim da član kupuje Audije, zapošljava svoje, otvara trotoar i sklapa međudržavne sporazume koji nam mogu izaći na nos, kada neki dođe na sud ili arbitražu.
Senad je inače imao smušen intervju, sa uobičajenim prekidanjem sagovornika. Pa nije bilo važnog pitanja - šta bi radio u realnosti.
A šta je NAJBITNIJI posao člana Predsjedništva pokazuje ovaj članak:
https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/kolu ... io-clinton

Kandidovati se i pobijediti su različite stvari. Zato je bitan rezultat ove kandidature. Najgore bi bilo da pobijedi Radončić, a tu negdje neki Sda. Za razliku od kriminalnog Sdp, Bećirović bi bio dobar kandidat. Ima i Šepić, ne znam ko još. Ne znamo šta bi radio Hadžikadić, ali je bitnije koliko će uzeti glasova i od koga. Puno kandidata a jedan krug.
Last edited by walk_M-A-N on 13/01/2018 23:48, edited 1 time in total.
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#24 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by 512MB »

Vidju mi profe, ode u politiku :)

Izvadi ga SDA iz naftalina..
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#25 Re: Prof.dr. Mirsad Hadzikadic-kandidat za clana Predjednistva

Post by Streptokok »

Dakle lik je dezerter, svoj narod ostavio cetnicima na klanje. Jebo ih onaj ko im dade amnestiju.
Locked