Produzenje vozacke

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#1 Produzenje vozacke

Post by choxnox »

Sad tek vidjeh da mi je istekla vozacka prije 5 dana :zid: pa me interesuje sta je potrebno za produzenje? Osim toga, moze li se dobiti ikakva potvrda da je "proces u toku" s obzirom da mi je zbog posla apsolutno neophodno da sam na vlastitim tockovima (dakle, javni prevoz i taksi ne odgovara)? Zivim u KS.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: Produzenje vozacke

Post by muha_sa »

choxnox wrote:Sad tek vidjeh da mi je istekla vozacka prije 5 dana :zid: pa me interesuje sta je potrebno za produzenje? Osim toga, moze li se dobiti ikakva potvrda da je "proces u toku" s obzirom da mi je zbog posla apsolutno neophodno da sam na vlastitim tockovima (dakle, javni prevoz i taksi ne odgovara)? Zivim u KS.
http://mup.ks.gov.ba/gradjanjstvo/gstan ... ka-dozvola
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#3 Re: Produzenje vozacke

Post by dgL_ »

choxnox wrote:Sad tek vidjeh da mi je istekla vozacka prije 5 dana :zid: pa me interesuje sta je potrebno za produzenje? Osim toga, moze li se dobiti ikakva potvrda da je "proces u toku" s obzirom da mi je zbog posla apsolutno neophodno da sam na vlastitim tockovima (dakle, javni prevoz i taksi ne odgovara)? Zivim u KS.
Najpotrebnije za tebe trenutno je da nemas ne placenih kaznim.. ostalo sve je pussy smoke :) + 60ak KM
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4 Re: Produzenje vozacke

Post by bitanga_sa_otesa »

ko ti je ova marina iz utopie ?
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#5 Re: Produzenje vozacke

Post by muha_sa »

bitanga_sa_otesa wrote:
ko ti je ova marina iz utopie ?
od komšince Pembe kcerka udata za Marininog tetica a Marina mu prva rodica
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#6 Re: Produzenje vozacke

Post by choxnox »

Vidio sam i ja to samo mi nije jasno ovo za ljekarski, jel trebam vaditi ili ne (vozacka mi vazila ono standardno 10 godina)? Procitao sam i ovaj pravilnik i tamo stoji da se vozacka izdaje na kraci period ko predje 65 godina ili ako je ljekarski usljed zdravstvenih problema izdat na kraci period. Ako sam dobro shvatio, meni ne bi trebalo ovo ljekarsko uvjerenje nego samo popunit zahtjev + 60 KM?
dgL_ wrote:Najpotrebnije za tebe trenutno je da nemas ne placenih kaznim.. ostalo sve je pussy smoke :) + 60ak KM
Nemam kazni, za 10 godina nikada ni jedan prekrsaj. Uzoran vozac, sta ces :D

Zahvaljujem na odgovorima, ali jos uvijek nisam dobio odgovor na najvaznije pitanje: postoji li kakva potvrda koju izade MUP i ako da, mogu li se sa njom vozati po KS?
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7 Re: Produzenje vozacke

Post by muha_sa »

choxnox wrote:
Vidio sam i ja to samo mi nije jasno ovo za ljekarski, jel trebam vaditi ili ne (vozacka mi vazila ono standardno 10 godina)? Procitao sam i ovaj pravilnik i tamo stoji da se vozacka izdaje na kraci period ko predje 65 godina ili ako je ljekarski usljed zdravstvenih problema izdat na kraci period. Ako sam dobro shvatio, meni ne bi trebalo ovo ljekarsko uvjerenje nego samo popunit zahtjev + 60 KM?
dgL_ wrote:Najpotrebnije za tebe trenutno je da nemas ne placenih kaznim.. ostalo sve je pussy smoke :) + 60ak KM
Nemam kazni, za 10 godina nikada ni jedan prekrsaj. Uzoran vozac, sta ces :D

Zahvaljujem na odgovorima, ali jos uvijek nisam dobio odgovor na najvaznije pitanje: postoji li kakva potvrda koju izade MUP i ako da, mogu li se sa njom vozati po KS?
naravno da postoji :-D sa tom potvrdom voziš u kantonu i sa istom podigneš vozacku
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#8 Re: Produzenje vozacke

Post by choxnox »

muha_sa wrote:naravno da postoji :-D sa tom potvrdom voziš u kantonu i sa istom podigneš vozacku
Dobro ako je tako. Ako postanem dio svakodnevne statistike tamo pod "voznja bez vozacke dozvole" znam onda s kim ozbiljno "popricati" :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#9 Re: Produzenje vozacke

Post by muha_sa »

choxnox wrote:
muha_sa wrote:naravno da postoji :-D sa tom potvrdom voziš u kantonu i sa istom podigneš vozacku
Dobro ako je tako. Ako postanem dio svakodnevne statistike tamo pod "voznja bez vozacke dozvole" znam onda s kim ozbiljno "popricati" :lol:
slobodno vozi
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#10 Re: Produzenje vozacke

Post by choxnox »

muha_sa wrote:slobodno vozi
:thumbup:
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#11 Re: Produzenje vozacke

Post by choxnox »

Samo da javim ako kome bude trebala ista informacija da su mi u policiji rekli da se zakonom ne moze voziti ni po kantonu sa potvrdom, ali da kao vecina policajaca odobrava. Znaci, zavisi na kakvog policajca se naleti.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#12 Re: Produzenje vozacke

Post by 530i »

choxnox wrote:Samo da javim ako kome bude trebala ista informacija da su mi u policiji rekli da se zakonom ne moze voziti ni po kantonu sa potvrdom, ali da kao vecina policajaca odobrava. Znaci, zavisi na kakvog policajca se naleti.
Naravno da ne smije, zato se produženje dozvole i radi prije isteka važnosti trenutne. Ne znam samo da li @muha namjerno ili nenamjerno trolla raju ovdje pišući u par navrata stvari koje su mimo zakona...
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#13 Re: Produzenje vozacke

Post by dgL_ »

:cry:
choxnox wrote:Samo da javim ako kome bude trebala ista informacija da su mi u policiji rekli da se zakonom ne moze voziti ni po kantonu sa potvrdom, ali da kao vecina policajaca odobrava. Znaci, zavisi na kakvog policajca se naleti.
Ne postoji policajac koji ce ti uz urednu potvrdu koja vazi 10-15 dana nesto srati...
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#14 Re: Produzenje vozacke

Post by choxnox »

530i wrote:Naravno da ne smije, zato se produženje dozvole i radi prije isteka važnosti trenutne. Ne znam samo da li @muha namjerno ili nenamjerno trolla raju ovdje pišući u par navrata stvari koje su mimo zakona...
Razumijem da je zakon takav, ali realno prosjecan covjek tokom svog zivotnog vijeka 4-5 puta vrsi obnovu vozacke tako da je vrlo moguca sansa da jednostavno covjek zaboravi na to. Osim toga kada se vec preda zahtjev za vozacku onda ne vidim razlog zasto potvrda ne bi bila validna jer zahtjev ne mozes predati, a da ne ispunis sve obaveze za izdavanje iste.

A za @muha_sa ja sam pitao jer mi je informacija trebala preko vikenda do prvog radnog dana.
dgL_ wrote:Ne postoji policajac koji ce ti uz urednu potvrdu koja vazi 10-15 dana nesto srati...
Mah, bude svasta. Naletis na nekog policajca koji je ustao na lijevu nogu i bam.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#15 Re: Produzenje vozacke

Post by 530i »

choxnox wrote: Osim toga kada se vec preda zahtjev za vozacku onda ne vidim razlog zasto potvrda ne bi bila validna jer zahtjev ne mozes predati, a da ne ispunis sve obaveze za izdavanje iste.
Kad predaš zahtjev recimo danas (a vozačka ti ističe recimo 20.7.) uz tu papirologiju, tj. potvrdu o predaji zahtjeva, sa tobom ostaje i stara vozačka koju po preuzimanju nove vraćaš. Koliko god puta da vadiš neki dokument to nije opravdanje za kašnjenje i zakonski gledano u pitanju je prekršaj.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#16 Re: Produzenje vozacke

Post by TDK-90 »

choxnox wrote:Samo da javim ako kome bude trebala ista informacija da su mi u policiji rekli da se zakonom ne moze voziti ni po kantonu sa potvrdom, ali da kao vecina policajaca odobrava. Znaci, zavisi na kakvog policajca se naleti.
Upravo.
Voznja bez vozacke dozvole ( bez vazece vozacke dozvole.... sto je isto) po zakonu nije dozvoljena.
Nemas vazecu vozacku dozvolu ....biti ce izdata - produzena (mozda i nece) ali je u momentu nemas.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#17 Re: Produzenje vozacke

Post by tempuser »

Nisam siguran da li je tako sada, ali nekad je bilo ako istekne vzoacka mora ljekarski, ako se produzava prije isteka predhodne ne treba.
Sto se tice voznje s potvrdom, direktno je vezano za ovo iznad je bilo, ako si predao za produzenje prije isteka, sa starom VD i potvrdom mozes voziti po kantonu/drzavi, ako si predao poslije isteka sa potvrdom ne mozes voziti.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#18 Re: Produzenje vozacke

Post by supercali »

dgL_ wrote::cry:
choxnox wrote:Samo da javim ako kome bude trebala ista informacija da su mi u policiji rekli da se zakonom ne moze voziti ni po kantonu sa potvrdom, ali da kao vecina policajaca odobrava. Znaci, zavisi na kakvog policajca se naleti.
Ne postoji policajac koji ce ti uz urednu potvrdu koja vazi 10-15 dana nesto srati...
Ti imas potvrdu a ne vozacku to su 2 vrste papira koji nemaju veze jedan sa drugim niti jedno nadopunjuje drugo
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#19 Re: Produzenje vozacke

Post by dgL_ »

supercali wrote:
dgL_ wrote::cry:
choxnox wrote:Samo da javim ako kome bude trebala ista informacija da su mi u policiji rekli da se zakonom ne moze voziti ni po kantonu sa potvrdom, ali da kao vecina policajaca odobrava. Znaci, zavisi na kakvog policajca se naleti.
Ne postoji policajac koji ce ti uz urednu potvrdu koja vazi 10-15 dana nesto srati...
Ti imas potvrdu a ne vozacku to su 2 vrste papira koji nemaju veze jedan sa drugim niti jedno nadopunjuje drugo
Kad se pojavi neko kome su pravili problem zbog voznje sa potvrdom (kaznjen) onda ok... nikad niko da ja znam nije imao tih problema...

Tako da... na papiru mozda jeste tako... ali u praksi 99% slucajeva uvazavaju... to sto si ti produzio vozacku koja je istekla ne znaci da ne znas voziti ili da si sve zaboravio ili da imas zabranu upravljanja... shodno tome nema se potrebe sikirari oko gluposti
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#20 Re: Produzenje vozacke

Post by supercali »

Jbt onda se cudimo sto nam je ovako u saobracaju u politici u svemu na kraju krajeva
Pa i onaj bez polozenog zna voziti onda ajmo pistiti i njega da vozo itd
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#21 Re: Produzenje vozacke

Post by Adoxxx »

Ima li kakav rok za produzenje vozacke?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#22 Re: Produzenje vozacke

Post by vješalica »

Nema
Samo rizikuješ da platiš kaznu zbog isteka važnosti
c_g
Posts: 1152
Joined: 29/09/2016 01:52

#23 Re: Produzenje vozacke

Post by c_g »

Gledam kod brata, vozačka dozvola traje samo 5 godina, je li to neka greška ili? Koga god sam pitao vozačka traje 10 godina.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#24 Re: Produzenje vozacke

Post by tempuser »

c_g wrote:Gledam kod brata, vozačka dozvola traje samo 5 godina, je li to neka greška ili? Koga god sam pitao vozačka traje 10 godina.
Ne mora biti greska. Mozacka moze trajati 5 god ukoliko svakih 5 god mora uraditi ljekarski pregled (npr. zbog vida).
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#25 Re: Produzenje vozacke

Post by UmaX »

Meni to nije jasno. Imam cvike i dobio vozacku na 10 godina. I lijepo u vozackoj pise da nosim naocale.
Post Reply