Prodao sam zemljiste i dobio kes

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
chichak
Posts: 22
Joined: 03/02/2010 21:40

#1 Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by chichak »

Pozdrav,
kao sto i sam naslov nalaze prodao sam zemlju i dio kuce koja se nalazi u RSu i posto je u pitanju neka dijaspora mi smo se dogovorili za kes eh sad te pare kad sam odnio u banci kazu moram donijet ugovor o prodaji tog zemljista ali i taj ugovor nismo jos potpisali osim onog formalnog kod notara sta sad?
User avatar
muha_sa
Posts: 128481
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by muha_sa »

chichak wrote:Pozdrav,
kao sto i sam naslov nalaze prodao sam zemlju i dio kuce koja se nalazi u RSu i posto je u pitanju neka dijaspora mi smo se dogovorili za kes eh sad te pare kad sam odnio u banci kazu moram donijet ugovor o prodaji tog zemljista ali i taj ugovor nismo jos potpisali osim onog formalnog kod notara sta sad?

kolko je love :?
User avatar
MikroBelaj
Posts: 897
Joined: 13/07/2016 15:45
Location: Jasminova Tuzla :)

#3 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by MikroBelaj »

chichak wrote:Pozdrav,
kao sto i sam naslov nalaze prodao sam zemlju i dio kuce koja se nalazi u RSu i posto je u pitanju neka dijaspora mi smo se dogovorili za kes eh sad te pare kad sam odnio u banci kazu moram donijet ugovor o prodaji tog zemljista ali i taj ugovor nismo jos potpisali osim onog formalnog kod notara sta sad?

Najbitnije je da su pare kod tebe,stavi ih u sef i problem solved :D :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128481
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by muha_sa »

dijaspori prijavi da su te opljackali
User avatar
chichak
Posts: 22
Joined: 03/02/2010 21:40

#5 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by chichak »

MikroBelaj wrote:
chichak wrote:Pozdrav,
kao sto i sam naslov nalaze prodao sam zemlju i dio kuce koja se nalazi u RSu i posto je u pitanju neka dijaspora mi smo se dogovorili za kes eh sad te pare kad sam odnio u banci kazu moram donijet ugovor o prodaji tog zemljista ali i taj ugovor nismo jos potpisali osim onog formalnog kod notara sta sad?

Najbitnije je da su pare kod tebe,stavi ih u sef i problem solved :D :D
i ako je ilegalno stavio sam u sefu u banci :) no medjutim zelio bi da bude legalno u pitanju je o 25 000 EU :zoka:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#6 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by muminovic »

chichak wrote:Pozdrav,
kao sto i sam naslov nalaze prodao sam zemlju i dio kuce koja se nalazi u RSu i posto je u pitanju neka dijaspora mi smo se dogovorili za kes eh sad te pare kad sam odnio u banci kazu moram donijet ugovor o prodaji tog zemljista ali i taj ugovor nismo jos potpisali osim onog formalnog kod notara sta sad?
Pa poneses kopiju formalnog ugovora kod notara i to je sve.

Nema nikakve teorije da notar nije napisao cijenu u ugovor o prodaju nekretnine.
User avatar
chichak
Posts: 22
Joined: 03/02/2010 21:40

#7 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by chichak »

napisana je cijena ali stvar je u tome sto nije upirano u zemljisnu knjigu kako to vec ide u RS-u?
User avatar
chichak
Posts: 22
Joined: 03/02/2010 21:40

#8 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by chichak »

Sarajmen wrote:Plati porez i ide to svojim tokom.
pa ne trebam ja platit porez nego kupac da ukljizi na svoje ime... a oni su vani kao sto gore rekoh.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by drndalo »

Banci samo odneses ugovor da kopiraju, jer je to mjera protiv pranja para, dakle banke to pitaju da imaju, da ne polazu ljudi onako velike pare bez porijekla...
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by Truba »

ovako ja to radim

odnesem u 10 banaka po 5000

:mrgreen:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#11 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by vješalica »

Black swan wrote:ovako ja to radim

odnesem u 10 banaka po 5000

:mrgreen:
šta si to prodavo
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by Truba »

samo sirotinja prodaje

govorim o vremenu kad je osiguranje depozita bilo 5000 a ja neke crkavice imao pa rasporedio po bankama

za 5000 niko ne pita :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by Truba »

naravno u idealnim uvijetima kada se od prodanog kupi tele i sve prodje kroz guzu

prodaja za ulaganje je ok
ili rjesavanje imovine koja samo trosak pravi

zna, ljude po brijescu
drzali im roditelji pola brda
a oni sve raspordali do metar od kuce...
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#14 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by zgiba »

chichak wrote:
Sarajmen wrote:Plati porez i ide to svojim tokom.
pa ne trebam ja platit porez nego kupac da ukljizi na svoje ime... a oni su vani kao sto gore rekoh.
Za banku je dovoljan dokaz ugovor, nije bitan upis. Upis ionako ne zavisi od tebe, nego od kupca.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#15 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by HAVANA »

Ne kontam sta je problem? Na osnovu ugovora polozis pare i cao.Sve i da je predugovor i dio novca u vidu kapare,opet mozes poloziti taj dio.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#16 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

HAVANA wrote:Ne kontam sta je problem? Na osnovu ugovora polozis pare i cao.Sve i da je predugovor i dio novca u vidu kapare,opet mozes poloziti taj dio.
Pali raju, kakvih 25000 Eura...baca bombe. :oops:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#17 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by HAVANA »

Ispade neko mu dao pare a nije nista stavio na papir.Jedino ako je prehladjen taj kupac. :roll:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#18 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

HAVANA wrote:Ispade neko mu dao pare a nije nista stavio na papir.Jedino ako je prehladjen taj kupac. :roll:
Sasvim je jasno ako ima ovjeren ugovor o kupopordaji da će banka iskopirati ugovor i bez problema primiti novac. Neke banke traže da ispuniš izjavu da je novac od prodaje i to je sve što traže i to preko određenog iznosa. Ja sam ranije znao kada sam posuđivao novac od roditelja staviti i 12.000KM bez ikakvog ugovora na banku i niko mi nije pravio problem. Lik očigledano malo trola.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#19 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by holowey »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
HAVANA wrote:Ispade neko mu dao pare a nije nista stavio na papir.Jedino ako je prehladjen taj kupac. :roll:
Sasvim je jasno ako ima ovjeren ugovor o kupopordaji da će banka iskopirati ugovor i bez problema primiti novac. Neke banke traže da ispuniš izjavu da je novac od prodaje i to je sve što traže i to preko određenog iznosa. Ja sam ranije znao kada sam posuđivao novac od roditelja staviti i 12.000KM bez ikakvog ugovora na banku i niko mi nije pravio problem. Lik očigledano malo trola.
vjerovatno zavisi koja banka... meni bor banka nije htjela primiti "bajat" novac (stariji od 30 dana od podizanja sa racuna), rf banka odusevljeno primila polog, nisu ni pitali otkud...btw, iznos nije bio iznad zakonskog limita za dokazivanje porijekla...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#20 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

holowey wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
HAVANA wrote:Ispade neko mu dao pare a nije nista stavio na papir.Jedino ako je prehladjen taj kupac. :roll:
Sasvim je jasno ako ima ovjeren ugovor o kupopordaji da će banka iskopirati ugovor i bez problema primiti novac. Neke banke traže da ispuniš izjavu da je novac od prodaje i to je sve što traže i to preko određenog iznosa. Ja sam ranije znao kada sam posuđivao novac od roditelja staviti i 12.000KM bez ikakvog ugovora na banku i niko mi nije pravio problem. Lik očigledano malo trola.
vjerovatno zavisi koja banka... meni bor banka nije htjela primiti "bajat" novac (stariji od 30 dana od podizanja sa racuna), rf banka odusevljeno primila polog, nisu ni pitali otkud...btw, iznos nije bio iznad zakonskog limita za dokazivanje porijekla...
A dobro ima vjerovatno veze koja banka ali ja govorim za ove normalne banke ne BOR banka, Vakufska, NLB i tako te pekare. :cry:
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#21 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by Logovan »

chichak wrote:Pozdrav,
kao sto i sam naslov nalaze prodao sam zemlju i dio kuce koja se nalazi u RSu i posto je u pitanju neka dijaspora mi smo se dogovorili za kes eh sad te pare kad sam odnio u banci kazu moram donijet ugovor o prodaji tog zemljista ali i taj ugovor nismo jos potpisali osim onog formalnog kod notara sta sad?
Znači dobar si za posudit. :D
User avatar
chichak
Posts: 22
Joined: 03/02/2010 21:40

#22 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by chichak »

pozdrav, samo da javim da je sve ok uzeo platili smo notaru 300 KM i napisao ugovor i sve ok...stvar koja me zabrinjavala je to sto zemlja nije na mene nego na mog rahmetli oca pa sam mislio da ce tu pravit problem...ugkavnom odradjeno u sberbanci dao ugovor ponio sam za svaki slucaj smrtni list (i ako nije trebalo) i potpisao neku izjavu da stojim iza toga i to je to. pozz moze lock
EDIT: i isplatni nalog iz banke (kupac mi je dao)
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#23 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by Edin H. »

chichak wrote:pozdrav, samo da javim da je sve ok uzeo platili smo notaru 300 KM i napisao ugovor i sve ok...stvar koja me zabrinjavala je to sto zemlja nije na mene nego na mog rahmetli oca pa sam mislio da ce tu pravit problem...ugkavnom odradjeno u sberbanci dao ugovor ponio sam za svaki slucaj smrtni list (i ako nije trebalo) i potpisao neku izjavu da stojim iza toga i to je to. pozz moze lock
EDIT: i isplatni nalog iz banke (kupac mi je dao)
Sretan 50. rodjendan :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#24 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by triconja »

chichak wrote:Pozdrav,
kao sto i sam naslov nalaze prodao sam zemlju i dio kuce koja se nalazi u RSu i posto je u pitanju neka dijaspora mi smo se dogovorili za kes eh sad te pare kad sam odnio u banci kazu moram donijet ugovor o prodaji tog zemljista ali i taj ugovor nismo jos potpisali osim onog formalnog kod notara sta sad?
Fino ga isceraj sa zemlje i reci nisam ti ni prodo, i jope mu prodaj ili nekom drugom eventualno :izet: :lol:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#25 Re: Prodao sam zemljiste i dobio kes

Post by victom »

u bankama često rade mulci koji veze nemaju sa životom.

1) za svote preko 30.000 su banke obavezne traziti dokaz o porijeklu novca. Notarski ovjeren ugovor bi trebao biti dovaljan kao dokaz.

2) A ako im to nije dovoljno (naletiš na nekoga mulca), raspodijeli svotu na dva dijela u po dvije banke. Problem riješen.

Ovo je prvi slučaj da vidim da neko ima problem da ne zna šta će SA kešom, obično je obratno, šta raditi BEZ keša.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:00, edited 2 times in total.
Post Reply