Problemi studenata

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Anpa
Posts: 29
Joined: 17/07/2013 01:27

#1 Problemi studenata

Post by Anpa »

Pišem iz čiste znatiželje, koji su po Vama osnovni problemi sa kojim se susrećete tokom studiranja, i šta bi Vi promijenili kad bi imali priliku?
nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#2 Re: Problemi studenata

Post by nlt »

promijenili bi državu.
eto :D :D
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#3 Re: Problemi studenata

Post by ovo_mi_je_nick »

Problemi su mnogo nargila, puno kafa, gledanje previše vaginaličistana i kitaristana, NE-učenje, prepisivanje, bubice, izbjegavanje predavanja ili na predavanju lajkiranje fotografija i noktiju, tagovanje/smaranje drugih obično pupčano vezanih prijateljica u komentarima nekih zeza stranica... i naravno onda su krivi profesori, država, sistem.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#4 Re: Problemi studenata

Post by djkurt »

ovo_mi_je_nick wrote:Problemi su mnogo nargila, puno kafa, gledanje previše vaginaličistana i kitaristana, NE-učenje, prepisivanje, bubice, izbjegavanje predavanja ili na predavanju lajkiranje fotografija i noktiju, tagovanje/smaranje drugih obično pupčano vezanih prijateljica u komentarima nekih zeza stranica... i naravno onda su krivi profesori, država, sistem.
Tu je to negdje plus, minus 2. :)
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#5 Re: Problemi studenata

Post by Heller »

Rana predavanja. Mamurluk. I najgora stbar obavezno prisustvo :mrgreen:
RIMADLJOD
Posts: 60
Joined: 10/04/2015 20:59

#6 Re: Problemi studenata

Post by RIMADLJOD »

Ma glupani i glupace po fakultetima sto vise kurcem misle nego glavom. Radi takvih se stvaraju mnoge nepozeljne situacije u ucionici. Nezrele licnosti, jos uvijek mentalno u srednjoskolskom periodu. Licnosti iz manjih ruralnijih gradova koje iako se trenutno nalaze u vecem gradu kao da nikada nisu napustili selo. Seljacka prica po fakultetima, tracevi, glupi suvisni komentari. Losi studenti sto koce one dobre jos uz to i kriju svoju lijenost svaljujuci neuspjeh na profesore i druge kolege. Glumjenje žrtve i sl. Umisljeni studenti (valjda radi odgoja u porodici) koji misle da su vise vrijedni od ostalih iako rezultatima to ne opravdavaju. Tracanje o profesorima, isticanje njihovih licnih osobina a ne intelektualnih, trivialne teme samo da se vrijeme ubije sa kolegama kako ne bi ispo cudak neki. Studenti koji su kao penzioneri, auto-mehanicari, gradevinari, itd... Nezainteresiranost za politiku i drustvo i kada postoji to je sve u domeni nekog povrsnog razmisljanja. Podanicki mentalitet, radnicki mentalitet, kao da nisu dosli da se umno razvijaju i time steknu znanje nego kao da bi radije u fabriku za traku nego na predavanja itd. Razvijanje mediokritetskog mentaliteta. Selami po fakultetima, grupice studenata koji hoce nametnuti nesta svoje kroz ponasanje na fakultetu ili na drustvenim mrezama, da li vjeru, politiku itd... Nedostatak studentskog sadržaja, nema menze, nema studentskog kafica, restorana, novina itd... (Sarajevo). Nedostatak besplatne literature. Na pocetku semestra moras odvajati po 50 KM za printanje kojekakvih knjiga ili skripti čija vrijednost je upitna. Trenutno smatram da studentski život i ne postoji da je to neki apstraktni termin iz proslog vijeka. Sve se svelo na gledaj svoju guzicu i sto prije diplomu uzmi, ukoliko neko ima skripte ili zna nesta odrzavas kontakt s njim da iskoristis to i tako.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#7 Re: Problemi studenata

Post by cyprus »

Šta je meni teško shvatljiv fenomen - kad student prepisuje, njegove kolege mu uglavnom neće zamjeriti... Ali hoće onom studentu koji prijavi drugog studenta kod prepisivanja... Zbog toga su takvi slučajevi jako jako rijetki...

:oops:
Inok
Posts: 392
Joined: 27/01/2018 16:40

#8 Re: Problemi studenata

Post by Inok »

nema studenata više to ne postoji sve je to sada stranačka mladež, zato i nema studentskih protesta i pobuna
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#9 Re: Problemi studenata

Post by zavezata-vreca »

što studentice ne daju pičke.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#10 Re: Problemi studenata

Post by un1ted »

Daju vala :) Dopuna od 10KM ide glat.
Inok
Posts: 392
Joined: 27/01/2018 16:40

#11 Re: Problemi studenata

Post by Inok »

un1ted wrote:Daju vala :) Dopuna od 10KM ide glat.
za dvije marke ovde bosanke daju unaprijed mindže a kamoli za 10
User avatar
Vitezanin
Posts: 3778
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#12 Re: Problemi studenata

Post by Vitezanin »

Kao bivšem studentu najveći problem su bili mnogi profesori koji su nam ubijali svaku volju za učenjem i širenjem vidika, nedodirljivost, nedogovornost prema studentu (šta je kasniti dva sata na upis ocjene), uglavnom ono što doživljavate u drugim javnim institucijama (npr općinama) na fakultetu je bilo skoro isto. I naravno, minimalno postojanje prakse i programa u skladu s vremenom - na kraju sam praksu našao sam u top instituciji, a praksu mi fakultet dakako nije priznao. Njihova praksa koja je bila priznata je bio odlazak na trosatno predavanje u jednu instituciju. Nabijem ih.

Osim ovog, najveći problem su mi bili mnogi dani kad sam gladovao, ono, doslovno, ali dobro, to nije samo problem studenata. :D

Te priče, studenti neće da uče,ispijaju kave, ne rade ništa itd, su tako dosadne da ih neću komentirati. Uz postojanje takvih, ogroman je broj koji su jako posvećeni svojim studijama, trude se svim silama da budu što bolji, rade za honorare od 20 maraka da mogu jesti i volontiraju u ljigavim organizacijama koje ih koriste za poslove koje oni ne žele raditi.
Inok
Posts: 392
Joined: 27/01/2018 16:40

#13 Re: Problemi studenata

Post by Inok »

Vitezanin wrote:Kao bivšem studentu najveći problem su bili mnogi profesori koji su nam ubijali svaku volju za učenjem i širenjem vidika, nedodirljivost, nedogovornost prema studentu (šta je kasniti dva sata na upis ocjene), uglavnom ono što doživljavate u drugim javnim institucijama (npr općinama) na fakultetu je bilo skoro isto. I naravno, minimalno postojanje prakse i programa u skladu s vremenom - na kraju sam praksu našao sam u top instituciji, a praksu mi fakultet dakako nije priznao. Njihova praksa koja je bila priznata je bio odlazak na trosatno predavanje u jednu instituciju. Nabijem ih.

Osim ovog, najveći problem su mi bili mnogi dani kad sam gladovao, ono, doslovno, ali dobro, to nije samo problem studenata. :D

Te priče, studenti neće da uče,ispijaju kave, ne rade ništa itd, su tako dosadne da ih neću komentirati. Uz postojanje takvih, ogroman je broj koji su jako posvećeni svojim studijama, trude se svim silama da budu što bolji, rade za honorare od 20 maraka da mogu jesti i volontiraju u ljigavim organizacijama koje ih koriste za poslove koje oni ne žele raditi.
jeben vakat bato došo jeben vakat
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#14 Re: Problemi studenata

Post by zavezata-vreca »

Vitezanin wrote:Kao bivšem studentu najveći problem su bili mnogi profesori koji su nam ubijali svaku volju za učenjem i širenjem vidika, nedodirljivost, nedogovornost prema studentu (šta je kasniti dva sata na upis ocjene), uglavnom ono što doživljavate u drugim javnim institucijama (npr općinama) na fakultetu je bilo skoro isto. I naravno, minimalno postojanje prakse i programa u skladu s vremenom - na kraju sam praksu našao sam u top instituciji, a praksu mi fakultet dakako nije priznao. Njihova praksa koja je bila priznata je bio odlazak na trosatno predavanje u jednu instituciju. Nabijem ih.

Osim ovog, najveći problem su mi bili mnogi dani kad sam gladovao, ono, doslovno, ali dobro, to nije samo problem studenata. :D

Te priče, studenti neće da uče,ispijaju kave, ne rade ništa itd, su tako dosadne da ih neću komentirati. Uz postojanje takvih, ogroman je broj koji su jako posvećeni svojim studijama, trude se svim silama da budu što bolji, rade za honorare od 20 maraka da mogu jesti i volontiraju u ljigavim organizacijama koje ih koriste za poslove koje oni ne žele raditi.
zasto bi profesor uvijek dolazio na vrijeme kada 90% studenata uopste ne dolazi na predavanja.
danas je biti student postalo kao nesto obavezujuće ... daj nemoj da moje dijete radi sa 18 godine nek ide da studira ... zato imamo hiperprodukciju nikakvog kadra i onda se neko zali ... dijete mi zavrsilo pravo nema posla daj mu nesto da radi ... a dijete ne zna 3 zakona navesti.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3778
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#15 Re: Problemi studenata

Post by Vitezanin »

zavezata-vreca wrote:
Vitezanin wrote:Kao bivšem studentu najveći problem su bili mnogi profesori koji su nam ubijali svaku volju za učenjem i širenjem vidika, nedodirljivost, nedogovornost prema studentu (šta je kasniti dva sata na upis ocjene), uglavnom ono što doživljavate u drugim javnim institucijama (npr općinama) na fakultetu je bilo skoro isto. I naravno, minimalno postojanje prakse i programa u skladu s vremenom - na kraju sam praksu našao sam u top instituciji, a praksu mi fakultet dakako nije priznao. Njihova praksa koja je bila priznata je bio odlazak na trosatno predavanje u jednu instituciju. Nabijem ih.

Osim ovog, najveći problem su mi bili mnogi dani kad sam gladovao, ono, doslovno, ali dobro, to nije samo problem studenata. :D

Te priče, studenti neće da uče,ispijaju kave, ne rade ništa itd, su tako dosadne da ih neću komentirati. Uz postojanje takvih, ogroman je broj koji su jako posvećeni svojim studijama, trude se svim silama da budu što bolji, rade za honorare od 20 maraka da mogu jesti i volontiraju u ljigavim organizacijama koje ih koriste za poslove koje oni ne žele raditi.
zasto bi profesor uvijek dolazio na vrijeme kada 90% studenata uopste ne dolazi na predavanja.
danas je biti student postalo kao nesto obavezujuće ... daj nemoj da moje dijete radi sa 18 godine nek ide da studira ... zato imamo hiperprodukciju nikakvog kadra i onda se neko zali ... dijete mi zavrsilo pravo nema posla daj mu nesto da radi ... a dijete ne zna 3 zakona navesti.
Jednostavno nije istina da toliko studenata ne ide na predavanja, otkud ti taj podatak? A ako ima neki fakultet gdje toliko studenata preskače predavanja nekog od profesora, onda bi se fakultet trebao zapitati o stvarnim razlozima i motivima studenata odnosno manjku motiva. Zašto uvijek mislimo da je problem u studentima?

I nije istina da imamo hiperprodukciju kadra, nama kronično nedostaje kvalitetnog i obrazovanog kadra. To što neki fakulteti proizvode kadar k'o na traci ne znači da imamo višak studenata generalno promatrajaući.

Nešto mlađe generacije studenata su itekako svjesne da savjeti njihovih roditelja tipa "Samo ti uči i to ti je dovoljno" nemaju nikakvu težinu i da je pored toga dodatni angažman daleko važniji za pronalaženje posla.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#16 Re: Problemi studenata

Post by Nastasia »

zavezata-vreca wrote:
Vitezanin wrote:Kao bivšem studentu najveći problem su bili mnogi profesori koji su nam ubijali svaku volju za učenjem i širenjem vidika, nedodirljivost, nedogovornost prema studentu (šta je kasniti dva sata na upis ocjene), uglavnom ono što doživljavate u drugim javnim institucijama (npr općinama) na fakultetu je bilo skoro isto. I naravno, minimalno postojanje prakse i programa u skladu s vremenom - na kraju sam praksu našao sam u top instituciji, a praksu mi fakultet dakako nije priznao. Njihova praksa koja je bila priznata je bio odlazak na trosatno predavanje u jednu instituciju. Nabijem ih.

Osim ovog, najveći problem su mi bili mnogi dani kad sam gladovao, ono, doslovno, ali dobro, to nije samo problem studenata. :D

Te priče, studenti neće da uče,ispijaju kave, ne rade ništa itd, su tako dosadne da ih neću komentirati. Uz postojanje takvih, ogroman je broj koji su jako posvećeni svojim studijama, trude se svim silama da budu što bolji, rade za honorare od 20 maraka da mogu jesti i volontiraju u ljigavim organizacijama koje ih koriste za poslove koje oni ne žele raditi.
zasto bi profesor uvijek dolazio na vrijeme kada 90% studenata uopste ne dolazi na predavanja.
danas je biti student postalo kao nesto obavezujuće ... daj nemoj da moje dijete radi sa 18 godine nek ide da studira ... zato imamo hiperprodukciju nikakvog kadra i onda se neko zali ... dijete mi zavrsilo pravo nema posla daj mu nesto da radi ... a dijete ne zna 3 zakona navesti.
Jarane, profesor bi morao doći na vrijeme zato što je on plaćen za taj posao. Da li bilo dva studenta ili 200 on je zato plaćen.
To je isto kao da kažeš kasirki u Konzumu zašto bi ona dolazila na posao u 6 sati ujutru kad tad nema prometa u Konzumu. Nebitno.

Studenti nisu plaćeni da dolaze.
Da li će doći na predavanje zavisi od njih, ako ne dođu, zna se koje sankcije se snose, minus, tri minusa, ne možeš izaći na ispit i doviđenja.
Za predavanja koja nisu obavezna, na volju im došli ne došli i gotovo.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#17 Re: Problemi studenata

Post by MarlboroGold »

zavezata-vreca wrote: zasto bi profesor uvijek dolazio na vrijeme kada 90% studenata uopste ne dolazi na predavanja.
danas je biti student postalo kao nesto obavezujuće ... daj nemoj da moje dijete radi sa 18 godine nek ide da studira ... zato imamo hiperprodukciju nikakvog kadra i onda se neko zali ... dijete mi zavrsilo pravo nema posla daj mu nesto da radi ... a dijete ne zna 3 zakona navesti.
Problem hiperprodukcije stvaraju fakulteti koji dopuštaju da se 200 i više studenata upiše na prvu godinu samo kako bi što više studenata plaćalo. Koliko znam ekonomija i pravo su najgori. Skoro svi gledaju da budu neki direktori i da su na budžetu kada završe fakultet, što je totalno pogrešan mentalitet u samom startu.

U vezi profesora se ne slažem. Njihova obaveza je da dolaze na vrijeme pa i da 5-10 studenata od 200 bude tu. Za to su plaćeni. Znaš li ti da u dosta država na zapadu studenti svake godine ocjenjuju rad profesora? Ako nekog previše kritikuju, taj dobije nogu sa fakulteta. Primorani su da rade svoj posao kako treba. S druge strane kod nas imaš slučajeva gdje kasne, sa katastrofalnim ponašanjem, dođu pijani, namjerno ne održavaju ispitne rokove... o tome bi se moglo do sutra govoriti. Samo sam ja imao slučaj sa jednim profesorom na zadnjoj godini na zadnjem predmetu... usmeni ispit samo što je počeo, zazvonio mu mobitel i hladno reče odo na jagnjetinu vidimo se na sljedećem roku...
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#18 Re: Problemi studenata

Post by Nastasia »

MarlboroGold wrote:
zavezata-vreca wrote: zasto bi profesor uvijek dolazio na vrijeme kada 90% studenata uopste ne dolazi na predavanja.
danas je biti student postalo kao nesto obavezujuće ... daj nemoj da moje dijete radi sa 18 godine nek ide da studira ... zato imamo hiperprodukciju nikakvog kadra i onda se neko zali ... dijete mi zavrsilo pravo nema posla daj mu nesto da radi ... a dijete ne zna 3 zakona navesti.
Problem hiperprodukcije stvaraju fakulteti koji dopuštaju da se 200 i više studenata upiše na prvu godinu samo kako bi što više studenata plaćalo. Koliko znam ekonomija i pravo su najgori. Skoro svi gledaju da budu neki direktori i da su na budžetu kada završe fakultet, što je totalno pogrešan mentalitet u samom startu.

U vezi profesora se ne slažem. Njihova obaveza je da dolaze na vrijeme pa i da 5-10 studenata od 200 bude tu. Za to su plaćeni. Znaš li ti da u dosta država na zapadu studenti svake godine ocjenjuju rad profesora? Ako nekog previše kritikuju, taj dobije nogu sa fakulteta. Primorani su da rade svoj posao kako treba. S druge strane kod nas imaš slučajeva gdje kasne, sa katastrofalnim ponašanjem, dođu pijani, namjerno ne održavaju ispitne rokove... o tome bi se moglo do sutra govoriti. Samo sam ja imao slučaj sa jednim profesorom na zadnjoj godini na zadnjem predmetu... usmeni ispit samo što je počeo, zazvonio mu mobitel i hladno reče odo na jagnjetinu vidimo se na sljedećem roku...
:thumbup:

Ja sam na prvoj imala profesora koji je redovno dolazio pijan i ispit od 45 minuta nije mogao izdržati a da ne izađe i ne zapali.

Studenti su govna, to je opšte poznata činjenica, ali profesor mora doći na vrijeme jer mu za to kapa u džep svaki mjesec. I to je kraj priče oko kašnjenja njihovog.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#19 Re: Problemi studenata

Post by cyprus »

MarlboroGold wrote:...Znaš li ti da u dosta država na zapadu studenti svake godine ocjenjuju rad profesora?...
Ocjenjuju i kod nas, al slaba fajda od toga :-D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#20 Re: Problemi studenata

Post by MarlboroGold »

Nastasia wrote:
MarlboroGold wrote:
zavezata-vreca wrote: zasto bi profesor uvijek dolazio na vrijeme kada 90% studenata uopste ne dolazi na predavanja.
danas je biti student postalo kao nesto obavezujuće ... daj nemoj da moje dijete radi sa 18 godine nek ide da studira ... zato imamo hiperprodukciju nikakvog kadra i onda se neko zali ... dijete mi zavrsilo pravo nema posla daj mu nesto da radi ... a dijete ne zna 3 zakona navesti.
Problem hiperprodukcije stvaraju fakulteti koji dopuštaju da se 200 i više studenata upiše na prvu godinu samo kako bi što više studenata plaćalo. Koliko znam ekonomija i pravo su najgori. Skoro svi gledaju da budu neki direktori i da su na budžetu kada završe fakultet, što je totalno pogrešan mentalitet u samom startu.

U vezi profesora se ne slažem. Njihova obaveza je da dolaze na vrijeme pa i da 5-10 studenata od 200 bude tu. Za to su plaćeni. Znaš li ti da u dosta država na zapadu studenti svake godine ocjenjuju rad profesora? Ako nekog previše kritikuju, taj dobije nogu sa fakulteta. Primorani su da rade svoj posao kako treba. S druge strane kod nas imaš slučajeva gdje kasne, sa katastrofalnim ponašanjem, dođu pijani, namjerno ne održavaju ispitne rokove... o tome bi se moglo do sutra govoriti. Samo sam ja imao slučaj sa jednim profesorom na zadnjoj godini na zadnjem predmetu... usmeni ispit samo što je počeo, zazvonio mu mobitel i hladno reče odo na jagnjetinu vidimo se na sljedećem roku...
:thumbup:

Ja sam na prvoj imala profesora koji je redovno dolazio pijan i ispit od 45 minuta nije mogao izdržati a da ne izađe i ne zapali.

Studenti su govna, to je opšte poznata činjenica, ali profesor mora doći na vrijeme jer mu za to kapa u džep svaki mjesec. I to je kraj priče oko kašnjenja njihovog.
Baš tako.

Evo još jedan primjer. Bila zaključana sala gdje je trebao biti usmeni ispit, došao profesor i poslao nekog studenta po ključ. Vratio se bez ključa i rekao profesoru da samo asistenti i oni mogu uzeti ključ, jer ne daju ostalima... njegov odgovor je bio neka vam onda oni drže ispit, tako da smo svi pali a nismo ni polagali :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#21 Re: Problemi studenata

Post by MarlboroGold »

cyprus wrote:
MarlboroGold wrote:...Znaš li ti da u dosta država na zapadu studenti svake godine ocjenjuju rad profesora?...
Ocjenjuju i kod nas, al slaba fajda od toga :-D
U moje vrijeme dok sam studirao (2013-te završio) toga nije bilo... a vjerujem da to sad liči na sve nego na profesionalno i objektivno ocjenjivanje :D
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2340
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#22 Re: Problemi studenata

Post by moon_walker_90 »

Mali_vragolan
Posts: 5
Joined: 05/04/2019 18:47

#23 Re: Problemi studenata

Post by Mali_vragolan »

Pozz. Potreban mi je instruktor ekonomske statistike
Post Reply