Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Vukina
Posts: 11
Joined: 11/12/2016 22:10

#126 Re: RE: Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by Vukina »

direstraits0078 wrote:Pokretac teme nabacio neku pricu, uslikao jednu sliku, i sad se ovdje prica o haubama, babama, zabama... Fino zamisljena kampanja. [emoji106]
:run:
Kakva kampanja? Rado cu postaviti sve slike poslije zavrsetka naplate osiguranja i ostalih stvari. Napisat cu i prodajni centar gdje sam kupio vozilo. Btw zvao sam ih i nisu mi se uostojili ni reći da im je zao zbog nesrece niti bilo sta drugo. Nikakvu pomoc nisu ponudili. Lagano me..... Niti se pojas zategao, niti aktivirao jastuk niti bilo sta drugo. Kupis novo kontas nije iz uvoza, misleci nije udaran i tako to i obda ti se desi da pola stvari u bitnim situacijama ne funkionise ili djelomično funkcionis...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#127 Re: RE: Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Vukina wrote:
direstraits0078 wrote:Pokretac teme nabacio neku pricu, uslikao jednu sliku, i sad se ovdje prica o haubama, babama, zabama... Fino zamisljena kampanja. [emoji106]
:run:
Kakva kampanja? Rado cu postaviti sve slike poslije zavrsetka naplate osiguranja i ostalih stvari. Napisat cu i prodajni centar gdje sam kupio vozilo. Btw zvao sam ih i nisu mi se uostojili ni reći da im je zao zbog nesrece niti bilo sta drugo. Nikakvu pomoc nisu ponudili. Lagano me..... Niti se pojas zategao, niti aktivirao jastuk niti bilo sta drugo. Kupis novo kontas nije iz uvoza, misleci nije udaran i tako to i obda ti se desi da pola stvari u bitnim situacijama ne funkionise ili djelomično funkcionis...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
A jbg. tako ti je to, najbitnije da si živ i zdrav te da niko nije stradao. Materijalna šteta se nadoknadi, pogotovo ako ti osiguranje isplati. A prodajni saloni su generalno k'o crijevo za vodu, samo kroz njih prođe i dalje ih nije briga.
Vukina
Posts: 11
Joined: 11/12/2016 22:10

#128 Re: RE: Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by Vukina »

Bakir1 wrote:Mene zanima kako je aktiviran zatezac pojasa ako na mjestu suvozaca nije nikog bilo...
Autor teme treba da zna da se prisutnost osobe na sjedistu u ecu registruje pritiskom na senzore u obliku folije...
Ukoliko nije bio ukopcan pojas zatezac nije mogao biti aktiviran a onda je posrijedi ili varalica ili onako ukopcan pojas sto ecu zna itekako zbuniti..
Zanima me isto kolika je bila brzina prilikom sudara?
Bio vezan. Trenutno suvozacev pojas zategnut kao strijela. Moj se pojas nije zategao u gornjem dijelu u trenutku sudara samo onaj donji dio je bio zategnut a gornji totalno labav tako da sam udario u volan prsima. Trenutno se na putnom racunalu kada se da kontakt vidi poruka "Air bag (s) or pretensioning seat belt (s) fault" ako neko profesionalno zna sta bi ovo moglo znacit...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#129 Re: RE: Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Vukina wrote:
Bakir1 wrote:Mene zanima kako je aktiviran zatezac pojasa ako na mjestu suvozaca nije nikog bilo...
Autor teme treba da zna da se prisutnost osobe na sjedistu u ecu registruje pritiskom na senzore u obliku folije...
Ukoliko nije bio ukopcan pojas zatezac nije mogao biti aktiviran a onda je posrijedi ili varalica ili onako ukopcan pojas sto ecu zna itekako zbuniti..
Zanima me isto kolika je bila brzina prilikom sudara?
Bio vezan. Trenutno suvozacev pojas zategnut kao strijela. Moj se pojas nije zategao u gornjem dijelu u trenutku sudara samo onaj donji dio je bio zategnut a gornji totalno labav tako da sam udario u volan prsima. Trenutno se na putnom racunalu kada se da kontakt vidi poruka "Air bag (s) or pretensioning seat belt (s) fault" ako neko profesionalno zna sta bi ovo moglo znacit...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
Pa dakle sistem je registrovao da je sistem pojas-airbag aktiviran ali fakat čudno onda da se zračni jastuci nisu aktivirali. :? Kod mene su pojasevi bili istegnuti jer pojas polagano popušta u trenutku udara usljed inercije tijela da se umanji mogućnost povreda. Ti ako si udario grudnim košem u volan to je iz razloga zakazivanja airbaga jer da se on napuhao ne bi bilo kontakta sa volanom ili bi on bio minimalan. Nemaš nikakvih povreda, nije ti doktor ili hitna ništa napisali?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#130 Re: RE: Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by amar1994 »

Vukina wrote: Bio vezan. Trenutno suvozacev pojas zategnut kao strijela. Moj se pojas nije zategao u gornjem dijelu u trenutku sudara samo onaj donji dio je bio zategnut a gornji totalno labav tako da sam udario u volan prsima. Trenutno se na putnom racunalu kada se da kontakt vidi poruka "Air bag (s) or pretensioning seat belt (s) fault" ako neko profesionalno zna sta bi ovo moglo znacit...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
ma jebo i airbag i pojas :wink:

jesu li ti rebra citava i ti dobro :) :? , sve je ostalo irelevantno :thumbup:
Vukina
Posts: 11
Joined: 11/12/2016 22:10

#131 Re: RE: Re: RE: Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by Vukina »

amar1994 wrote:
Vukina wrote: Bio vezan. Trenutno suvozacev pojas zategnut kao strijela. Moj se pojas nije zategao u gornjem dijelu u trenutku sudara samo onaj donji dio je bio zategnut a gornji totalno labav tako da sam udario u volan prsima. Trenutno se na putnom racunalu kada se da kontakt vidi poruka "Air bag (s) or pretensioning seat belt (s) fault" ako neko profesionalno zna sta bi ovo moglo znacit...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
ma jebo i airbag i pojas :wink:

jesu li ti rebra citava i ti dobro :) :? , sve je ostalo irelevantno [emoji106]
Sve na mjestu[emoji12]

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
Vukina
Posts: 11
Joined: 11/12/2016 22:10

#132 Re: RE: Re: RE: Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by Vukina »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Vukina wrote:
Bakir1 wrote:Mene zanima kako je aktiviran zatezac pojasa ako na mjestu suvozaca nije nikog bilo...
Autor teme treba da zna da se prisutnost osobe na sjedistu u ecu registruje pritiskom na senzore u obliku folije...
Ukoliko nije bio ukopcan pojas zatezac nije mogao biti aktiviran a onda je posrijedi ili varalica ili onako ukopcan pojas sto ecu zna itekako zbuniti..
Zanima me isto kolika je bila brzina prilikom sudara?
Bio vezan. Trenutno suvozacev pojas zategnut kao strijela. Moj se pojas nije zategao u gornjem dijelu u trenutku sudara samo onaj donji dio je bio zategnut a gornji totalno labav tako da sam udario u volan prsima. Trenutno se na putnom racunalu kada se da kontakt vidi poruka "Air bag (s) or pretensioning seat belt (s) fault" ako neko profesionalno zna sta bi ovo moglo znacit...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
Pa dakle sistem je registrovao da je sistem pojas-airbag aktiviran ali fakat čudno onda da se zračni jastuci nisu aktivirali. :? Kod mene su pojasevi bili istegnuti jer pojas polagano popušta u trenutku udara usljed inercije tijela da se umanji mogućnost povreda. Ti ako si udario grudnim košem u volan to je iz razloga zakazivanja airbaga jer da se on napuhao ne bi bilo kontakta sa volanom ili bi on bio minimalan. Nemaš nikakvih povreda, nije ti doktor ili hitna ništa napisali?
Prošao sam super kako je moglo biti. Povrede su minimalne na fizičkoj bazi malo psiha zeza obzirom da gledas kako auto ide direktno u tebe ali jebi ga dobro je kad se prezivi....

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#133 Re: RE: Re: RE: Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by amar1994 »

Vukina wrote:
amar1994 wrote:
Vukina wrote: Bio vezan. Trenutno suvozacev pojas zategnut kao strijela. Moj se pojas nije zategao u gornjem dijelu u trenutku sudara samo onaj donji dio je bio zategnut a gornji totalno labav tako da sam udario u volan prsima. Trenutno se na putnom racunalu kada se da kontakt vidi poruka "Air bag (s) or pretensioning seat belt (s) fault" ako neko profesionalno zna sta bi ovo moglo znacit...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
ma jebo i airbag i pojas :wink:

jesu li ti rebra citava i ti dobro :) :? , sve je ostalo irelevantno [emoji106]
Sve na mjestu[emoji12]

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
:) :thumbup:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#134 Re: RE: Re: RE: Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Vukina wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Pa dakle sistem je registrovao da je sistem pojas-airbag aktiviran ali fakat čudno onda da se zračni jastuci nisu aktivirali. :? Kod mene su pojasevi bili istegnuti jer pojas polagano popušta u trenutku udara usljed inercije tijela da se umanji mogućnost povreda. Ti ako si udario grudnim košem u volan to je iz razloga zakazivanja airbaga jer da se on napuhao ne bi bilo kontakta sa volanom ili bi on bio minimalan. Nemaš nikakvih povreda, nije ti doktor ili hitna ništa napisali?
Prošao sam super kako je moglo biti. Povrede su minimalne na fizičkoj bazi malo psiha zeza obzirom da gledas kako auto ide direktno u tebe ali jebi ga dobro je kad se prezivi....

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
Svakako, ja nakon udesa nisam vozio desetak dana upravo zbog nesigurnosti i scene koju sam doživio ali prođe to brzo. Što se tiče "ispavljanja krivih drina" provjeri sa nekim pravinikom kakve su ti mogućnosti ali ako nemaš dokumentovanih povreda mislim da teško možeš šta tražiti od Citroena. A i ko bi se sa njima ganjao. :cry:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#135 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by condy »

Strah, dusevni bolovi, to nisu povrede?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#136 Re: RE: Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by Bakir1 »

Vukina wrote:
Bakir1 wrote:Mene zanima kako je aktiviran zatezac pojasa ako na mjestu suvozaca nije nikog bilo...
Autor teme treba da zna da se prisutnost osobe na sjedistu u ecu registruje pritiskom na senzore u obliku folije...
Ukoliko nije bio ukopcan pojas zatezac nije mogao biti aktiviran a onda je posrijedi ili varalica ili onako ukopcan pojas sto ecu zna itekako zbuniti..
Zanima me isto kolika je bila brzina prilikom sudara?
Bio vezan. Trenutno suvozacev pojas zategnut kao strijela. Moj se pojas nije zategao u gornjem dijelu u trenutku sudara samo onaj donji dio je bio zategnut a gornji totalno labav tako da sam udario u volan prsima. Trenutno se na putnom racunalu kada se da kontakt vidi poruka "Air bag (s) or pretensioning seat belt (s) fault" ako neko profesionalno zna sta bi ovo moglo znacit...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
To ti je bila greska...
Koja je bila brzina
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#137 Re: RE: Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by direstraits0078 »

Vukina wrote:
direstraits0078 wrote:Pokretac teme nabacio neku pricu, uslikao jednu sliku, i sad se ovdje prica o haubama, babama, zabama... Fino zamisljena kampanja. [emoji106]
:run:
Kakva kampanja? Rado cu postaviti sve slike poslije zavrsetka naplate osiguranja i ostalih stvari. Napisat cu i prodajni centar gdje sam kupio vozilo. Btw zvao sam ih i nisu mi se uostojili ni reći da im je zao zbog nesrece niti bilo sta drugo. Nikakvu pomoc nisu ponudili. Lagano me..... Niti se pojas zategao, niti aktivirao jastuk niti bilo sta drugo. Kupis novo kontas nije iz uvoza, misleci nije udaran i tako to i obda ti se desi da pola stvari u bitnim situacijama ne funkionise ili djelomično funkcionis...

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
Ja bih rekao da se zracni jastuci nisu aktivirali, jer nije doslo do znacajnog usporenja, sto se moze vidjeti i na slici koju si postavio. Takodje, s obzirom da si udario u volan, nije doslo ni do zatezanja automatskog inercionog natezaca na gornjem dijelu pojasa. Sto opet ide u prilog tvrdnji da nije doslo do znacajne deceleracije. Tako da, po meni, nemas razloga za brigu. Popravi auto, zamijeni pirotehnicke natezace pojaseva koji su (ako jesu) aktivirani, i vozi misko. ;)
Last edited by direstraits0078 on 12/12/2016 19:01, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#138 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by amar1994 »

condy wrote:Strah, dusevni bolovi, to nisu povrede?
ovo je Bosna :mrgreen: :bih:

:run:
User avatar
konektovan
Posts: 40074
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#139 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by konektovan »

Ja da sam na mjestu ostecenog, napisao bih za ove dezurne citroenomrzce, da vise nikad u zivotu nece uzeti nekog citroena il' Francuza, da im dusa bude na mjestu. :mrgreen:
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#140 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by holowey »

ja ne kontam kako to postavljac teme sjedi za volanom da usljed udara grudnim kosem opali po volanu a ne facom/glavom...pise da je donji dio pojasa ostao zategnut a gornji labav, znaci karlica nije klizala prema naprijed (tada bi doslo i do povrede koljena) a grudni kos udario u volan? sjedi nabijen ispred volana a glava je iznad? pokusavam zamisliti ali mi ne ide...
mozda je i sreca da se airbag nije aktivirao...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#141 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by condy »

Tesko je takve stvari zamisliti. Pogledaj neki clip guzvanja u autu na netu pa probaj to prije toga zamisliti. Ili jos bolje, nemoj nista zamisljati i sve ce biti uredu.
timezone
Posts: 170
Joined: 18/01/2016 21:08

#142 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by timezone »

Ti jarane nisi bio propisno zavezan jer pojas moras dotegnuti kad ga stavis a ne drzati ga labavim da ti bude udobnije i onda to zatezanje ima neku ulogu prilikom sudara.

A to da jastuci nisu iskocili moras vidjeti kao vrlinu a ne manu citroena da jastuci iskacu bez veze jer ti nisi bio u opasnosti samo si se prepao i sokiro. Da si bio uredno zavezan nebi nista osijetio.
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#143 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by mayab »



Zanimljiv video, mozda sta razjasni
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#144 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by corolla02 »

O'zone wrote:
Vukina wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Postavi slike ako može...

Ja sam jednom doživio aktiviranje oba airbaga i to na Volvu V40, tada je bio star 4-5 godina, sve se aktiviralo čak i zatezači sile u pojasevima. Imao sudar u gradu, vozio 50km/h i lik mi sa oduzme prvenstvo i spucam ga u bočna vrata. Auto iza toga bilo u voznom stanju, odvukao ga u servis regularno.

Ako ti je skršeno pola auto kao što tvrdiš po meni trebalo se aktivirati, govorim na osnovu vlastitog iskustva.
Image
Izvini ali jesi ti možda ovo podletio pod nešto? Koliko vidim donji dio (branik) je relativno čitav, blatobrani čini mi se nisu zgužvani a hauba je završila kako i treba da završi u takvim udarima... Moglo se desiti da si promašio sve senzore ako su nisko smješteni...
Ja sam ovo propustio;

sad je jasno zasto airbag nije aktiviran, mecava auta; radi ovakvih i slicnih slucajeva danas su senzori ili laseri na prednjoj strani zaduzeni...

pa i onaj Volvo odozgo, osto bi pasivan u ovakoj situaciji vjerujem :)
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#145 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by ranger »

lik rasuo auto a raja mu govori ma nije to nista :run:
i na ovom forumu svega...
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#146 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by drndalo »

Malo je tesko razmatrati jel se realno rasuo ili izgleda iz ovog ugla gore nego jeste... Par slika iz drugih uglova bi pomoglo...

Na Bakirovoj slici i30 nema desnu stranu... Rasuo se? Kad pogledas lijevu, kao iz salona...? Rasuo se? Pogledas sprijeda, ogreban na parkingu... Pogledas straga, kucnut... Pogledas opet sdesna, ne znas bil iko prezivio da je bio desno...

Sve nuklearni fizicari... I na tarabi moze pisati da je ***** pa ga slobodno gurni... :lol:
Last edited by drndalo on 12/12/2016 21:54, edited 1 time in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#147 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by Bakir1 »

Ma nije vala ni da ga pola nema...
Ovo sto se vidi haman ha na saraf popravka...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#148 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by Connaisseur Karlin »

ne mogu da vjerujem da imate "logicno" obralzenje o neaktiviranju airbag-a :-) ja sma mislila da ste vi znatno bolji u poznavanju osnovih tehnikcih detalja u vezi autmobila :D kod mnogih model,tokom sudara sa strane se otvore airbag,a vi pisete o nekoristenju pojasa,o nedostatku G-force i pozicijama AB senzora :lol:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#149 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by condy »

Da ga je granata od tenka pogodila tad bi bio pravi sudar :mrgreen:
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#150 Re: Problem vazdušni jastuka? Novo vozilo kupljeno-nisu se aktivarli jastuci

Post by preludezalude »

Samo se ti dobro informisi. Nadji dobrog advokata a prije icega kontaktiraj ponovo prodajni salon i to pravnu sluzbu pa onda direktno centralu. Ovdje je ocigledno postojao problem prilikom pokusaja aktivacije sigurnosnih mehanizama i zato ti javlja sad gresku. U stvari odmah kontaktiraj centralu, posalji slike, opis, i napomeni da nas diler ne zeli preuzeti ikakvu odgovornost. Ko zna sta ce se desiti. A nakon toga uvijek postoje sudski vjestaci i advokati. Ali ja bih sve popravke stopirao dok se ne vidi sta ce se desiti. Ti ces popraviti auto ali ces mozda morati taj kvar sa sigurnosnim sistemom o svom trosku.
Post Reply