problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Truba
Posts: 81769
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by Truba »

hoću reći nešto a ne znam šta :D
helikopteri polete na otporu zraka :D
jbt a ti u brzoj vožnji oš nešto s prozorima
dobro se nisi izvrno :cry:
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#27 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by Seyfo »

Stvarno i te prozore svuda postavljaju.

Podsjeća me na članak što pročitah neki dan...u USA naravno, dijete se igralo onom kanafom za pomjeranje zavjese i umalo se zadavilo. Odma na sud, tužbe, i naravno zaključak da se ne smiju te kanafe ni postavljati jer se neko dijete može njima zadaviti. Logično.

Takođe, postavljač teme nebi trebao voziti auto sa prozorima nazad. Imaš fino teretne kombije i kedije pa se vozaj. Lakše je to nego da svi proizvođači auta prestanu postavljati prozore nazad.

I još odmah ići majstoru...ja bi te na mjestu majstora odmah proslijedio psihijatru.

Stvarno svaka budala može imati vozačku.Dovoljno je imati puls.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#28 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by klaki »

Joj teme buraz
Image
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#29 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by Bakir1 »

po naslovu teme ja sam mislio da se radi o visokom sprinteru preko maslenickog mosta :D
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#30 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by goran16v »

Za Maslenicki most ti ne treba visoki Srpinter, mene je metar ustranu pomjerilo u kockastom Cruiseru HZJ75
fantabox
Posts: 220
Joined: 12/07/2007 10:11

#31 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by fantabox »

insomnia78 wrote:
530i wrote:Nije ni majstorima lako uz ovakve pacijente.
Image
Mome autu nije dobro:

User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#32 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by Bakir1 »

goran16v wrote:Za Maslenicki most ti ne treba visoki Srpinter, mene je metar ustranu pomjerilo u kockastom Cruiseru HZJ75
shvatio si poentu maslenickog mosta i naslova teme ;-)
User avatar
plemba
Posts: 13416
Joined: 16/01/2008 17:00
Location: iza ugla

#33 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by plemba »

Black swan wrote:hoću reći nešto a ne znam šta :D
helikopteri polete na otporu zraka :D
jbt a ti u brzoj vožnji oš nešto s prozorima
dobro se nisi izvrno :cry:
ma drugi put samo neka otvori i haubu pozadi pa nece biti problema, aerodinamika zagarantovana :roll: :roll: :lol: :lol:
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#34 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by Magarece_godine »

plemba wrote:
Black swan wrote:hoću reći nešto a ne znam šta :D
helikopteri polete na otporu zraka :D
jbt a ti u brzoj vožnji oš nešto s prozorima
dobro se nisi izvrno :cry:
ma drugi put samo neka otvori i haubu pozadi pa nece biti problema, aerodinamika zagarantovana :roll: :roll: :lol: :lol:
Čak će i downforce poboljšati :)
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#35 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by sve na kvadrat »

Prika,drugi put otvoriš haubu naprijed da ublažiš tu buku od vjetra. Taktika uspješna...:D
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#36 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by goran16v »

Nekad davno odmah poslije rata saspe se turska sajba (nije tripleks neko sekurit) mom bratu na G2 negdje na putu prema ZG u zimsko doba. Zamota se on u neki sal i kapu i nastavi polako ali se svejedno smrz'o k'o govno dok je nasao u Slavonskom Brodu neki servis da mu to zamjene i kad ga je lik vidio promrznutog kaze mu, da si vozio preko 100 ne bi osjetio udar vjetra u lice, ali dok bi ubrzao do 100 od usisavanja vjetra kroz auto bi ti izletila zadnja sajba! :lol:
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#37 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by Matijevic_Vlado »

Ne znam, ne mogu biti pametan..
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#38 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by insomnia78 »

Matijevic_Vlado wrote:Ne znam, ne mogu biti pametan..
:lol:
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#39 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by sparky »

ona roletna u gepeku te zeza. od sad pa nadalje je skupi kad budes htio uzivati na otvorenom putu, sa otvorenim prozorima :run:
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#40 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by chockad »

aerodinamika je cudo... uvjerio sam se u to. ali da imamo ovoliko "strucnjaka" za ama bas sve teme, pa usput i za aerodinamiku, e to nisam znao.

za informaciju tim istim strucnjacima, vozio sam do sada oko 20 razlicitih modela automobila, sto privatno sto sluzbeno. vozacku imam oko 20 godina i mogu se pohvaliti da nikada nisam imao problema u saobracaju, tj bez udesa isl. ako bih brojao predjene kilometre, milion je ostao davno iza mene. a ovo o cemu govorim nije mi se desilo nikada ranije. daleko od toga da sam glup pa da ne razumijem uticaj vjetra, ili zraka, na voznju, ali bilo mi je cudno da vjetar, zbog otvorenog prozora, ima takav efekat, bukvalno kao da ce cijelo auto da se razleti na sve strane.

moje pitanje je glasilo: da li je jos neko imao slicnu situaciju? - cisto da bih bio mirniji, i da bih bio, donekle, siguran da se ne radi o krupnijem problemu koji bi mogao dovesti do daleko gorih posljedica. ipak, radi se o porodicnom automobilu.

naravno, onima koji su ozbiljno odgovorili - hvala. a i onima koji su bili malo "ozbiljniji" - i njima hvala.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#41 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by supercali »

i nakon 20 godina prvi put otvorio prozor u voznji?
jedan savjet za tebe nikad nemoj voziti kabrioleta
nigor
Posts: 134
Joined: 19/07/2011 18:59

#42 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by nigor »

supercali wrote:i nakon 20 godina prvi put otvorio prozor u voznji?
jedan savjet za tebe nikad nemoj voziti kabrioleta
I to ga otvorio 13. januara na - 10 stupnjeva :run:
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#43 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by sparky »

chockad wrote:aerodinamika je cudo... uvjerio sam se u to. ali da imamo ovoliko "strucnjaka" za ama bas sve teme, pa usput i za aerodinamiku, e to nisam znao.

za informaciju tim istim strucnjacima, vozio sam do sada oko 20 razlicitih modela automobila, sto privatno sto sluzbeno. vozacku imam oko 20 godina i mogu se pohvaliti da nikada nisam imao problema u saobracaju, tj bez udesa isl. ako bih brojao predjene kilometre, milion je ostao davno iza mene. a ovo o cemu govorim nije mi se desilo nikada ranije. daleko od toga da sam glup pa da ne razumijem uticaj vjetra, ili zraka, na voznju, ali bilo mi je cudno da vjetar, zbog otvorenog prozora, ima takav efekat, bukvalno kao da ce cijelo auto da se razleti na sve strane.

moje pitanje je glasilo: da li je jos neko imao slicnu situaciju? - cisto da bih bio mirniji, i da bih bio, donekle, siguran da se ne radi o krupnijem problemu koji bi mogao dovesti do daleko gorih posljedica. ipak, radi se o porodicnom automobilu.

naravno, onima koji su ozbiljno odgovorili - hvala. a i onima koji su bili malo "ozbiljniji" - i njima hvala.
Roletna! Rekao si da je karavan. Duzi auto, jedan prozor otvoren, strujanje zraka, roletna proizvodi te cudne zvukove. Na tim vecim brzinama prozor se rijetko otvara, poremeti se aerodinamika totalno.
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#44 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by chockad »

Sparky, hvala na odgovoru. Sve ja to znam, samo kazem da me zacudilo ponasanje autobila, odnosno bas tog mpdela. Npr, na Passatu iz 2006. godine bude pojacana buka, ali nema vibracije koju sam spomenuo. Peugeot se trese kao da.je zemljotres. I kada sam pokrenuo ovu temu interesovala su me iskustva drugih ljudi sa istim autom. Ali, otprilike da su rijetki ljudi sa kojima mozes govoriti ozbiljno o ozbiljnim stvarima.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#45 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by direstraits0078 »

Zaustavlja se tip na semaforu s novim Mercom, a pored njega neka mlada i nadobudna, te ona otvara prozor na svom automobilu. A ovaj iz merca s otvorenim prozorom dobacuje: jesi li to i ti pustila vjetar? :-D

Priča se da su živjeli sretno do kraja kredita.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#46 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by sema911s »

chockad wrote:Sparky, hvala na odgovoru. Sve ja to znam, samo kazem da me zacudilo ponasanje autobila, odnosno bas tog mpdela. Npr, na Passatu iz 2006. godine bude pojacana buka, ali nema vibracije koju sam spomenuo. Peugeot se trese kao da.je zemljotres. I kada sam pokrenuo ovu temu interesovala su me iskustva drugih ljudi sa istim autom. Ali, otprilike da su rijetki ljudi sa kojima mozes govoriti ozbiljno o ozbiljnim stvarima.

i taj passat 2006 isto mu lupa, razvaljuje kada otvoris na toj brzini prozor, jednostavno previse zraka udje unutra a premalo izadje,
zrak nije toliko "sitan" na tim brzinama,
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#47 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by muha_sa »

sema911s wrote:
chockad wrote:Sparky, hvala na odgovoru. Sve ja to znam, samo kazem da me zacudilo ponasanje autobila, odnosno bas tog mpdela. Npr, na Passatu iz 2006. godine bude pojacana buka, ali nema vibracije koju sam spomenuo. Peugeot se trese kao da.je zemljotres. I kada sam pokrenuo ovu temu interesovala su me iskustva drugih ljudi sa istim autom. Ali, otprilike da su rijetki ljudi sa kojima mozes govoriti ozbiljno o ozbiljnim stvarima.

i taj passat 2006 isto mu lupa, razvaljuje kada otvoris na toj brzini prozor, jednostavno previse zraka udje unutra a premalo izadje,
zrak nije toliko "sitan" na tim brzinama,
mozda ga je do pola otvoriJo.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#48 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by Bakir1 »

autor teme bi trebao zamoliti nekoga kada to prilike budu dozvoljavale, da ga provoza na nekom motociklu obavezno naked pri brzinama od oko 100 km/h bez kacige i na brzinama od 200 + km/h sa kacigom.
mislim da ce mu tada biti jasnije neke stvari ;-)
Image
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#49 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by Dozer »

chockad wrote:e, ovako. prije nekih mjesec dana kupio sam peugeot 307 sw, 2006. godiste. auto je kupljeno direktno od prvog vlasnika u holandiji, redovno odrzavano u ovlastenom servisu. nista ne zveci, ne klepece, sve ispravno, sve fukncije operativne... medjutim, danas sam primijetio jednu stvar koja me je, da budem iskren, i iznenadila a pomalo i prestrasila. vracao sam se sa sluzbenog puta, i pri brzini 100-110km/h umjesto prednjeg stakla otvorio sam staklo na zadnjim vratima. odjednom je doslo do nenormalne buke, usi su mi se zacepile, a cini mi se da se cijelo auto treslo skroz nenormalno. normalno, odmah sam skrenuo u servis gdje i inace idem, da majstor pogleda u cemu je problem. mislio sam da je pukla neka spona, da se nesto, sto bi nas narod rekao "otkundacilo" - ali nista. sve je na svom mjestu, nista nije labavo ni milimetar.
dok sam govorio majstoru sta je, covjek me je gledao ispod oka ne vjerujuci u to sto mu govorim. ubacio sam ga u auto, provozao ga, ponovo otvorio zadnji prozor, i desila se ista stvar: auto bukvalno podivlja.
majstor mi je rekao da nije problem u mehanici auta, nego jednostavno vjetar ili zrak tako utice na auto prilikom brze voznje, te da je takva pojava prisutnija kod karavanskih vozila.
interesuje me da li je neko ima slicnu situaciju, da li se to jos nekome desava, ili imam neke gremline koji pokusavaju da mi skrenu paznju na neki veliki problem.
AAAAAJJJ! Majko... Mila... Ovo... Boli :zid: :zid: :zid:

Sta kazes...majstor te gleda ispod oka? :roll:

Mila majko ko sve vozi...nije ni cudo sto je stanje na cestama kakvo jeste...
Al' hajd' sto se nema pojma o voznji, vozilima, nema saobracajne kulture...porazno je da se ni fizika nije ucila u osnovnoj... :run:
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#50 Re: problem u voznji - utjecaj vjetra na voznju

Post by Dozer »

chockad wrote:Sparky, hvala na odgovoru. Sve ja to znam, samo kazem da me zacudilo ponasanje autobila, odnosno bas tog mpdela. Npr, na Passatu iz 2006. godine bude pojacana buka, ali nema vibracije koju sam spomenuo. Peugeot se trese kao da.je zemljotres. I kada sam pokrenuo ovu temu interesovala su me iskustva drugih ljudi sa istim autom. Ali, otprilike da su rijetki ljudi sa kojima mozes govoriti ozbiljno o ozbiljnim stvarima.
Drug...jel' se ti zajebavas ili si fakat ozbiljan s ovom temom, a plus i ovim dodatnim pitanjima...?

I jos hoces ozbiljne odgovore... a vozis 20 godina?! Covjece... :roll:
Hajde, evo jedan...
Svaki auto, ili vozilo, ima svoju vlastitu aerodinamiku na koju utice bukvalno sve - od oblika karoserije, do sitnih detalja poput debljine kedera, oblika i velicine bocnih retrovizora (unutrasnji nema veze s aerodinamikom, cisto da se zna), brisaca... Samim tim, preko i oko svakog auta zrak struji na, za nijansu, drugaciji nacin. Opet, samim tim, ukoliko otvoris zadnji prozor kolicina zraka koja ce uci u razlicita vozila pri istoj brzini - nije ista. Takodjer, od te kolicine zraka, kao i oblika i udaljenosti zadnje sajbe od prozora, pa onda i u zavisnosti od kolicine i oblika prepreka izmedju prozora i sajbe (nasloni za glavu, roletne, visina naslona zadnje klupe i sl.), zavisi i kako ce se taj zrak ponasati kada udje u vozilo.
Pezo je zaobljeniji od Passata, pa je sasvim logicno da na zadnjoj polovini auta, s vanjske strane (efekat kapi), ima vise zbijenog zraka koji moze uci u auto. Naravno, samo ako ga pustis da udje, tj. ako otvoris prozor, kako si ti uradio. I onda dolazi do kovitljanja tog zraka u zadnjem dijelu vozila. Od brzine zavisi i kolicina zraka koji ce uci, kao i kolicina novog zraka koji ce se nabijati na prethodni. Kako sav taj zrak, a radi se o kubicima, nema gdje da izadje, sasvim je logicno I NORMALNO da ce doci poremecaja aerodinamike vozila, a onda i velike buke u unutrasnjosti vozila. A moze doci i do izlijetanja sa ceste.

Eto...kad smo to razjasnili, hajmo sad nazad na fiziku za 8. razred...
Post Reply