Problem sa vibracijama

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#1 Problem sa vibracijama

Post by alibegoa »

Kola savršeno vuku. Idu uzbrdo, nema nikakvih problema u vožnji.
Ali kada se zaustave, dolazi do treskanja kola, tj motor solidno vibrira. Broj obrtaja je konstantan i isti kao prije kvara tj ispod 1000.
Da li je iko imao sličnih problema, može li biti u pitanju EGR ventil?
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#2 Re: Problem sa vibracijama

Post by nookey »

Koje auto, motor???

ako je tdi, mogu biti dizne ili zamajac, a i mnogo toga drugog...
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#3 Re: Problem sa vibracijama

Post by alibegoa »

Kia dizel. Navodno je sve ok na testu pa bi se eto trebalo krenuti sa zamjenom onog dijela koji nije baš jeftin. Moj problem je da kažu da to možda neće riješiti problem ali na taj dio se sumnja. Ne znam je li to takva praksa kod popravki. Sutra mogu mjenjati cijeli motor da nasumice ustanovimo gdje je greška, a ja sve to moram platiti?

Lp,
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4 Re: Problem sa vibracijama

Post by Bakir1 »

1,5 1,6 ili 2,0 crdi?
moj savjet ti je, pa i ako ti je auto u garanciji da posjetis zufera u visokom tacnije u seoci kraj visokog.
moj auto 1,5 crdi, stoji auto 6 godina, i odlucim se ja registrovati, posjeta servisu jedna zapamcena greska na vakumu za vgt.
kazu uhodati ce se dok se auto uvoza.
hajde moze, medjutim ja kilometre tucem a auto ne ide pusi crn dim i nista.
najavim se kod zufera frajer rijesi problem da ja ne mogu da vjerujem da je to isti auto, ne mogu stati u istu recenicu.
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#5 Re: Problem sa vibracijama

Post by alibegoa »

2.0 crdi ali nije u garanciji
Imaš li kontakt podatke zufera.

Pitanje je kako se generalno popravljaju stvari kod majstora? Je li normalno da kažu hajde kupi ovaj dio pa valjda će riještiti, ako ne hajde kupi ovaj drugi, pogotovo u ovlaštenim servisima.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#6 Re: Problem sa vibracijama

Post by Bakir1 »

to je bosch servis, ubrizgavanje i sve vezano za dizel motore, pored cinjenice da se znamo dugo, ovim me je uvjerio po ko zna koji put da zna sta radi.

032/749-100

servisi su odlicni, za zamjenu ulja, orginalnu dijagnostiku, i pecat u knjizici, za ostalo tu je vidovita dzemila :thumbup:
User avatar
arman1
Posts: 5325
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#7 Re: Problem sa vibracijama

Post by arman1 »

Vjerovao ili ne ali na benzincu sa istim simptomima kvar je bio na nosaču AUSPUHA. Postavljen neki koji nije orginal.
NediM17
Posts: 21627
Joined: 05/11/2009 11:49

#8 Re: Problem sa vibracijama

Post by NediM17 »

@alibegoa

Koja godina, koji model, koliko km?

Moze biti da je nesto ucadjeno, da je pukao neki nosac motora, da je nesto gore zajebavao bi i u voznji. Inace je li samo kada ga tek upalis ili uvijek vibrira na leru?

@Bakir1

Ti si iz Visokog? Sivi Cerato 1.5 CRDi? Vidjao sam ga u vise navrata ako je to taj, fenomenalan primjerak!
Last edited by NediM17 on 17/10/2014 13:12, edited 2 times in total.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#9 Re: Problem sa vibracijama

Post by ranger »

generalno, auta se popravljaju tako što ih odvezes il kod "svog" majstora, il kod nekog ko vazi za dobrog majstora.
dobri majstori se znaju u raji, i obicno su majstori za "francuze", "talijane", "fauve", "opele" i td. tvoj bed je sto vozis istocnjaka pa za njih ima manje poznatih majstora. takodje imas majstore "limare" "bosiste" "elektricare" i td..
tebi otprilike treba bosista. zufer kazu da je dobar bosista.
ja sam mu isao, moj utisak je: on majstor ko majstor, stav hoce-nece pogledat auto, ima jednog ljubaznijeg segrta, i jos 3-4 nekakva klinca od 20ikusur g. koji su me ubjedjivali da motor koji je u mom autu uopce ne postoji. uglavnom, vjerovatno lik dobro radi dok se zna za njega, i to mu ne sporim i na kraju krajeva zbog toga mu i ides.
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#10 Re: Problem sa vibracijama

Post by alibegoa »

NediM17 wrote:@alibegoa

Koja godina, koji model, koliko km?

Moze biti da je nesto ucadjeno, da je pukao neki nosac motora, da je nesto gore zajebavao bi i u voznji. Inace je li samo kada ga tek upalis ili uvijek vibrira na leru?

@Bakir1

Ti si iz Visokog? Sivi Cerato 1.5 CRDi? Vidjao sam ga u vise navrata ako je to taj, fenomenalan primjerak!
2008 Carens, 75000 do sada uvijek servisiran u ovlaštenom kia servisu. Motor vibrira od jučer uvijek kad stoji auto, može biti ler, ili u brzini sa kvačilom, solidne vibracije se osjete kad auto stoji. U vožnji je sve normalno ništa neobično ne osjetim.

Koliko ja vas shvatam, ovo i ide tako, idi majstoru zamjeni šta ti kaže i nadaj se najboljem?
User avatar
arman1
Posts: 5325
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#11 Re: Problem sa vibracijama

Post by arman1 »

alibegoa wrote: 2008 Carens, 75000 do sada uvijek servisiran u ovlaštenom kia servisu. Motor vibrira od jučer uvijek kad stoji auto, može biti ler, ili u brzini sa kvačilom, solidne vibracije se osjete kad auto stoji. U vožnji je sve normalno ništa neobično ne osjetim.

Koliko ja vas shvatam, ovo i ide tako, idi majstoru zamjeni šta ti kaže i nadaj se najboljem?
Ako su samo vibracija kad stoji ili auspuh ili nosač motora ili neka usrana plastika. Vozim KIA-u.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#12 Re: Problem sa vibracijama

Post by Bakir1 »

crdi je specifican, jedan od simptoma zacepljenog egr-a jeste nemiran rad motora i vibracije, zato pita pokretac teme za egr.
ne znam sta su ti u servisu rekli, ali kia koristi bosch ubrzigavanje, meni je ta lampica zivce vadila i cinjenica sto auto nije isao, na univerzalnoj dijagnostici obd kod greske p1117 i p1119, to je za kiju senzor rashladne tekucine, oci sam ostavio po ruskim forumima dok na kraju ne nadjoh da je problem na ventilu koji kontrolise rad vgt-a a koji je pokretan vakumom koji dolazi sa usisa.
bilo je pitanje odakle krenuti usisna grana, senzori, egr, turbina (jer je bilo slucajeva da je ista stradala mnogo rano).
zufer ima bosch dijagnostiku, motornu, a ecu kod kije registruje samo motorne greske.
necu otkriti kako je rijesio problem ali auto sada sa 1,5 dizelom 17 felgu i 215 gumu u trecoj zavrti u prazno.
nedime to je ta kija nema ih visokom na pasija preskakala ;-)
hvala za komplimente trudio sam se da to izgleda pismeno.
armane, visocki zete, moze biti da udara cijev auspuha ili lonac ali to je manje vjerovatno jer bi se osjetilo pri svakoj izmjeni brzine.
NediM17
Posts: 21627
Joined: 05/11/2009 11:49

#13 Re: Problem sa vibracijama

Post by NediM17 »

@alibegoa

Ili ti je pukao neki nosac motora, ili ti steka EGR, a ako trese samo kada je hladan, onda su grijaci. Prije nego sto odes Bosisti, ja bih prvo otisao do nekog mehanicara, da provjeri nosace motora i ocisti EGR.

Kada smo se vec dotakli CRDi-a, svi osim 2.9 CRDi imaju BOSCH sistem ubrizgavanja, 2.9 CRDi imaj DELPHI i to je govno od motora (cini mi se da je na KIAma bas isao u Carens u najjacim verzijama). Cesto se zna desiti da zaribaju jer uljna pumpa nicim izvazvana prestane sa radom, a druga stvar su dizne i pumpa visokog pritiska. Prospe se pumpa, opiljci zavrse u diznama, i kompletan sistem ubrizgavanja je za smece, cijena popravke je pozamasna.

P.S. Da se zna, ovaj motor (2.9 CRDi) je Hyundai kupio od Mercedesa.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#14 Re: Problem sa vibracijama

Post by Ned071 »

alibegoa wrote:Kola savršeno vuku. Idu uzbrdo, nema nikakvih problema u vožnji.
Ali kada se zaustave, dolazi do treskanja kola, tj motor solidno vibrira. Broj obrtaja je konstantan i isti kao prije kvara tj ispod 1000.
Da li je iko imao sličnih problema, može li biti u pitanju EGR ventil?
Egr bi stalno zezao. vjerovatno je neki nosac. mozda glupo ali kad si i kakvo ulje stavljao?
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#15 Re: Problem sa vibracijama

Post by alibegoa »

Ma sve uvijek u ovlastenom servisu. Evo me sad u servisu da preuzmem auto kola nemogu da se pomjere kazu tako je i bilo
Sent from my mobile using Tapatalk
NediM17
Posts: 21627
Joined: 05/11/2009 11:49

#16 Re: Problem sa vibracijama

Post by NediM17 »

alibegoa wrote:Ma sve uvijek u ovlastenom servisu. Evo me sad u servisu da preuzmem auto kola nemogu da se pomjere kazu tako je i bilo
Sent from my mobile using Tapatalk
Raz*ebali ti auto do kraja i sad te zovu da dodjes po njega?
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#17 Re: Problem sa vibracijama

Post by alibegoa »

Rekli da je erg i da ce dio poruciti s ja mogu voziti auto jer radilo je savrseno izuzev tih vibracija. I tako ja sjednem u auto a ono nemoze ni metar.
Sent from my mobile using Tapatalk
NediM17
Posts: 21627
Joined: 05/11/2009 11:49

#18 Re: Problem sa vibracijama

Post by NediM17 »

Samo mi nije jasno kako mogu biti tako sigurno da je do EGR-a pa da su odmah narucili novi. A i da jeste do EGR-a, obzirom da auto nije palio "Check Engine" i ima tek 75.000km na satu, EGR se sigurno mogao cistiti.

A na ovo da auto vise nece da makne stvarno nemam komentar, ostavis auto u ovlastenom servisu da ti naprave, a oni ti ga razvale do kraja. :-)
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#19 Re: Problem sa vibracijama

Post by alibegoa »

Sad ja ponovo vracen u pocetno stanje. Vuce ali se trese kad stoji egr porucen ali su rekli da nevozam mnogo jer moze doci do katastrofalnog kvara.
Sent from my mobile using Tapatalk
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#20 Re: Problem sa vibracijama

Post by alibegoa »

I da jedan od izraza je da se egr sasuo.
Sent from my mobile using Tapatalk
NediM17
Posts: 21627
Joined: 05/11/2009 11:49

#21 Re: Problem sa vibracijama

Post by NediM17 »

Drug, mislim da te opasno lazu i muljaju.

Da sam na tvom mjestu, otkazao bi narudzbu, i otisao do nekog majstora i ocistio svoj EGR.
User avatar
arman1
Posts: 5325
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#22 Re: Problem sa vibracijama

Post by arman1 »

NediM17 wrote:Drug, mislim da te opasno lazu i muljaju.

Da sam na tvom mjestu, otkazao bi narudzbu, i otisao do nekog majstora i ocistio svoj EGR.
Idi do tomičića kod željinog stationa. Ne može škoditi. Imaju dijagnostiku.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#23 Re: Problem sa vibracijama

Post by Bakir1 »

kakav egr na 75.000 km :run:
otidji ti do zufera neces se pokajati ;-)
User avatar
arman1
Posts: 5325
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#24 Re: Problem sa vibracijama

Post by arman1 »

Bakir1 wrote:kakav egr na 75.000 km :run:
otidji ti do zufera neces se pokajati ;-)
Mere i zufer bilo ko samo da riješiš.
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#25 Re: Problem sa vibracijama

Post by internazionale »

Bakir1 wrote:to je bosch servis, ubrizgavanje i sve vezano za dizel motore, pored cinjenice da se znamo dugo, ovim me je uvjerio po ko zna koji put da zna sta radi.

032/749-100

servisi su odlicni, za zamjenu ulja, orginalnu dijagnostiku, i pecat u knjizici, za ostalo tu je vidovita dzemila :thumbup:
Kirba kakvi su ovi gdi motori
Konkretno ovaj 1.6 sto dolazi u kia ceed
Ti znas te mitsubishijeve finte
Post Reply