Problem sa računarom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
MirzaOg
Posts: 84
Joined: 29/08/2010 20:47

#1 Problem sa računarom

Post by MirzaOg »

Naime, nakon što uključim računar on normalno počne raditi (nema nikakvih zvukova, tako da mislim da nema veze sa HDD), ali 4-5 sek nakon toga računar se jednostavno ugasi. Ponekad se desi da bude upaljen 10-tak sekundi i tada mi se pojavi nešto vezano za Select Boot Device (mislio sam da se poremetilo nešto u BIOS-u vezano za butanje sa HDD, ali nemogu to da provjerim jer mi se ugasi računar). Zamolio bih sve one koji znaju šta bi mogao biti problem, da mi pomognu.

Unaprijed se zahvaljujem svima.
Lijep pozdrav.
RiShA
Posts: 22
Joined: 07/07/2010 00:40

#2 Re: Problem sa računarom

Post by RiShA »

MirzaOg wrote:Naime, nakon što uključim računar on normalno počne raditi (nema nikakvih zvukova, tako da mislim da nema veze sa HDD), ali 4-5 sek nakon toga računar se jednostavno ugasi. Ponekad se desi da bude upaljen 10-tak sekundi i tada mi se pojavi nešto vezano za Select Boot Device (mislio sam da se poremetilo nešto u BIOS-u vezano za butanje sa HDD, ali nemogu to da provjerim jer mi se ugasi računar). Zamolio bih sve one koji znaju šta bi mogao biti problem, da mi pomognu.

Unaprijed se zahvaljujem svima.
Lijep pozdrav.
Pogledaj kako stoji haldnjak na porcessoru,ako je socket 478 vremenom puknu plastike koje pricvrscuju hladnjak za procesor pa ih je potrebno zamjeniti,ako nije to pokusaj zamjeniti termalnu pastu koja dodje izmedju hladnjaka i processora :)
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#3 Re: Problem sa računarom

Post by dragan.s »

Ne mislim da je u pitanju pregrijavanje. Za tako kratko vrijeme nijedan procesor neće dostići kritičnu tačku.
Napiši detaljnije kakav je računar, koja je matična ploča, procesor, memorija.
Ovako na prvu iz iskustva bih rekao da je problem do napojne jedinice, ali nisam 100% siguran.
ukruta
Posts: 52
Joined: 12/05/2011 15:38

#4 Re: Problem sa računarom

Post by ukruta »

Pogledaj kako stoji haldnjak na porcessoru,ako je socket 478 vremenom puknu plastike koje pricvrscuju hladnjak za procesor pa ih je potrebno zamjeniti,ako nije to pokusaj zamjeniti termalnu pastu koja dodje izmedju hladnjaka i processora :)[/quote]

Zna li neko gdje se moze nabaviti ova plastika koja se pricvrsti za maticnu plocu, a na koju se zakaci hladnjak za procesor. Jel se moze iskoristiti plastika sa nekih drugih soketa ili bas mora biti za odredjeni soket. Meni je otisla jedna zakacka na plastici, a soket je am2. Izvinjavam se postavljacu sto ovdje pitam, ali evo spomenu se ova plastika pa reko da pitam.
nomVe
Posts: 199
Joined: 17/01/2010 08:42

#5 Re: Problem sa računarom

Post by nomVe »

Pogledaj napojnu (da li se vrti ventilator na njoj kad upalis). Provjeri sve konektore.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#6 Re: Problem sa računarom

Post by dragan.s »

ukruta wrote:Zna li neko gdje se moze nabaviti ova plastika koja se pricvrsti za maticnu plocu, a na koju se zakaci hladnjak za procesor. Jel se moze iskoristiti plastika sa nekih drugih soketa ili bas mora biti za odredjeni soket. Meni je otisla jedna zakacka na plastici, a soket je am2. Izvinjavam se postavljacu sto ovdje pitam, ali evo spomenu se ova plastika pa reko da pitam.
Ta plastika se može jedino skinuti sa neke stare matične ploče istog socketa. Prošetaj do nekog servisa u lokalu pa ih zamoli da potraže.
ukruta
Posts: 52
Joined: 12/05/2011 15:38

#7 Re: Problem sa računarom

Post by ukruta »

dragan.s wrote:
ukruta wrote:Zna li neko gdje se moze nabaviti ova plastika koja se pricvrsti za maticnu plocu, a na koju se zakaci hladnjak za procesor. Jel se moze iskoristiti plastika sa nekih drugih soketa ili bas mora biti za odredjeni soket. Meni je otisla jedna zakacka na plastici, a soket je am2. Izvinjavam se postavljacu sto ovdje pitam, ali evo spomenu se ova plastika pa reko da pitam.
Ta plastika se može jedino skinuti sa neke stare matične ploče istog socketa. Prošetaj do nekog servisa u lokalu pa ih zamoli da potraže.
Hvala.
User avatar
MirzaOg
Posts: 84
Joined: 29/08/2010 20:47

#8 Re: Problem sa računarom

Post by MirzaOg »

Problem je bio u matičnoj ploči (morao sam je zamijenuti). Hvala svima koji su pomogli.
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#9 Re: Problem sa računarom

Post by MyCore »

Moj problem je da kada ostavim racunar uklji ako 10-tak minuta ne diram nista, monitor se totalno suzi, onda par puta ugasim i upalim monitor da bi se sve poravnalo. Neki prijedlog?
mylifeisok
Posts: 17
Joined: 08/08/2010 00:41

#10 Re: Problem sa računarom

Post by mylifeisok »

Imam i ja jedan problem,ako moze neko da pomogne bio bih zahvalan :)
Znaci,racunar poprilicno jake konfiguracije intel core 2 duo 2x2.93ghz,ddr II 2GB,nVidia gf9600gt 512 dd3 zelman cooler, pri pokretanju neke zahtjevne aplikacije poput igre ili photoshopa cpu usage podize se na 100% i racunar proizvodi nepodnosljiv zvuk koji tjera do ludila... instalirao sam software koji mjeri temperaturu unutar racunara i on pokazuje povisenu temperaturu,nakon zatvaranja igre sve prestaje...moze li mi neko objasniti o cemu se radi
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#11 Re: Problem sa računarom

Post by dragan.s »

MyCore wrote:Moj problem je da kada ostavim racunar uklji ako 10-tak minuta ne diram nista, monitor se totalno suzi, onda par puta ugasim i upalim monitor da bi se sve poravnalo. Neki prijedlog?
Reklamiraj monitor ako je u garanciju (a mislim da pričaš o CRT-u pa sigurno nije). U suprotnom kupi novi monitor.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#12 Re: Problem sa računarom

Post by dragan.s »

mylifeisok wrote:Imam i ja jedan problem,ako moze neko da pomogne bio bih zahvalan :)
Znaci,racunar poprilicno jake konfiguracije intel core 2 duo 2x2.93ghz,ddr II 2GB,nVidia gf9600gt 512 dd3 zelman cooler, pri pokretanju neke zahtjevne aplikacije poput igre ili photoshopa cpu usage podize se na 100% i racunar proizvodi nepodnosljiv zvuk koji tjera do ludila... instalirao sam software koji mjeri temperaturu unutar racunara i on pokazuje povisenu temperaturu,nakon zatvaranja igre sve prestaje...moze li mi neko objasniti o cemu se radi
Prvo ustanovi koji ti se ventilator pretvara u turbinu. Zatim ga ili zamijeni ili dobro očisti i naulji osovinu(ne jestivim uljem) Očisti prašinu sa kulera procesora i zamijeni termalnu pastu. Ugradi još jedan kuler na zadnjoj stranici da ispuhuje vrući zrak vani.
Ili odnesi u neki servis ali im detaljno objasni problem.
User avatar
ilRe
Posts: 3
Joined: 26/01/2013 02:43
Location: Bihać

#13 Re: Problem sa računarom

Post by ilRe »

Pozdrav ljudi,

imam problem sa procesorom koji trebam da zamijenim. Socket je 478 i procsor je 1.8. (na poledjini pise Intel Celeron)

Sta treba da znam prije nego zamijenim za novi?

Hvala unaprijed
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#14 Re: Problem sa računarom

Post by lajkujMe »

:D zadnjih 5 dana imam problem da mi se pojavljuje Blue screen s greskom CDD.dll malo sam googlao o tome i kaze moze bit da mi se ram npr ne podudara s maticnom sto je smijesno jer je 2 godine normalno radio.

U pitanju je amd athlon x2 3.0 ghz, 2x2 gb ram dd3, asusova ploca (ne znam joj oznaku), integrisana grafika ati hd 3000 series.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#15 Re: Problem sa računarom

Post by celeron »

lajkujMe wrote::D zadnjih 5 dana imam problem da mi se pojavljuje Blue screen s greskom CDD.dll malo sam googlao o tome i kaze moze bit da mi se ram npr ne podudara s maticnom sto je smijesno jer je 2 godine normalno radio.

U pitanju je amd athlon x2 3.0 ghz, 2x2 gb ram dd3, asusova ploca (ne znam joj oznaku), integrisana grafika ati hd 3000 series.
Mozes onda testirat memoriju, moguce da je pocela brljavit pa tako manifestuje kao nekompatibilnu. Uzmi neki Memtest86 i pusti ga nek odradi full test. Ako imas dva modula ili vise pokusaj da vadis jedan po jedan i da vidis kako sse u tom slucaju ponasa racunar. Ima sad tu posla oko ispitivanja.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#16 Re: Problem sa računarom

Post by kakavdanakneiskustvu »

treba mi mala pomoć oko google chroma,naime kad ga pokrenem na monitoru mi se pojave ikone 8 stranica koje najčešće posjećujem,kako da mi se pojavi početna stranica googlea,pokušavao sam u postavkama,ne ide
sjasmin
Posts: 17
Joined: 30/04/2013 10:25

#17 Re: Problem sa računarom

Post by sjasmin »

kakavdanakneiskustvu wrote:treba mi mala pomoć oko google chroma,naime kad ga pokrenem na monitoru mi se pojave ikone 8 stranica koje najčešće posjećujem,kako da mi se pojavi početna stranica googlea,pokušavao sam u postavkama,ne ide
chrome->settings->on startup-> oznaci Open a specific page or set of pages. Set pages -> postavi stranice koje zelis!

ako zelis da se kad klinkes new tab ne otvaraju te most visited stranice dolje klikni na apps, vidjet ces vec gdje je to.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#18 Re: Problem sa računarom

Post by kakavdanakneiskustvu »

sjasmin wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:treba mi mala pomoć oko google chroma,naime kad ga pokrenem na monitoru mi se pojave ikone 8 stranica koje najčešće posjećujem,kako da mi se pojavi početna stranica googlea,pokušavao sam u postavkama,ne ide
chrome->settings->on startup-> oznaci Open a specific page or set of pages. Set pages -> postavi stranice koje zelis!

ako zelis da se kad klinkes new tab ne otvaraju te most visited stranice dolje klikni na apps, vidjet ces vec gdje je to.


kliknuo na apps,ne pojavljuje mi se početna stranica googlea nego stranica na kojoj imam ikone chrome web store,google ocs i gmail
sjasmin
Posts: 17
Joined: 30/04/2013 10:25

#19 Re: Problem sa računarom

Post by sjasmin »

kakavdanakneiskustvu wrote:
sjasmin wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:treba mi mala pomoć oko google chroma,naime kad ga pokrenem na monitoru mi se pojave ikone 8 stranica koje najčešće posjećujem,kako da mi se pojavi početna stranica googlea,pokušavao sam u postavkama,ne ide
chrome->settings->on startup-> oznaci Open a specific page or set of pages. Set pages -> postavi stranice koje zelis!

ako zelis da se kad klinkes new tab ne otvaraju te most visited stranice dolje klikni na apps, vidjet ces vec gdje je to.


kliknuo na apps,ne pojavljuje mi se početna stranica googlea nego stranica na kojoj imam ikone chrome web store,google ocs i gmail

Ovo sto sam ti napisao vazi samo za startup tj kad pokrenes program., izadji iz chroma i udji opet pa ces vidjeti.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#20 Re: Problem sa računarom

Post by kakavdanakneiskustvu »

kakavdanakneiskustvu wrote:
sjasmin wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:treba mi mala pomoć oko google chroma,naime kad ga pokrenem na monitoru mi se pojave ikone 8 stranica koje najčešće posjećujem,kako da mi se pojavi početna stranica googlea,pokušavao sam u postavkama,ne ide
chrome->settings->on startup-> oznaci Open a specific page or set of pages. Set pages -> postavi stranice koje zelis!

ako zelis da se kad klinkes new tab ne otvaraju te most visited stranice dolje klikni na apps, vidjet ces vec gdje je to.


kliknuo na apps,ne pojavljuje mi se početna stranica googlea nego stranica na kojoj imam ikone chrome web store,google ocs i gmail

Ovo sto sam ti napisao vazi samo za startup tj kad pokrenes program., izadji iz chroma i udji opet pa ces vidjeti.[/quote]



hvala,radi, kad otvaram nove prozore,opet mi se pojavljuje ono sa najposjećenijim stranicama?
Enticer
Posts: 713
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#21 Re: Problem sa računarom

Post by Enticer »

Kad upalim racunar pojavi mi se ovaj prozor i kaze da mi neki drajver nije kompatibilan.
Driver: Start force protection
Publisher: Startforce
Location: Not available
I ispod pise da ovaj drajver nije kompatibilan sa mojom verzijom windowsa 7 64-bit i da ce biti iskljucen.

Zna li ko koji je ovaj drajver i cemu sluzi i kako ovo mogu popraviti?

Image
User avatar
Herr Flick
Posts: 8953
Joined: 02/04/2012 13:00

#22 Re: Problem sa računarom

Post by Herr Flick »

Jesi mogao manju sliku,nista ne vidim :-) :-)
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#23 Re: Problem sa računarom

Post by dragan.s »

Enticer wrote:Kad upalim racunar pojavi mi se ovaj prozor i kaze da mi neki drajver nije kompatibilan.
Driver: Start force protection
Publisher: Startforce
Location: Not available
I ispod pise da ovaj drajver nije kompatibilan sa mojom verzijom windowsa 7 64-bit i da ce biti iskljucen.

Zna li ko koji je ovaj drajver i cemu sluzi i kako ovo mogu popraviti?

Image
To je drajver za zaštitu nekih igrica: http://en.wikipedia.org/wiki/StarForce
Očito da ti imaš neku staru verziju i/ili samo 32-bitnu koja se ne slaže sa tvojim Windowsom. Potraži na sajtu proizvođača igrice patch, ali ćeš onda morati naći i noviji crack.
Enticer
Posts: 713
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#24 Re: Problem sa računarom

Post by Enticer »

Herr Flick wrote:Jesi mogao manju sliku,nista ne vidim :-) :-)
Ma suti, jedva sam skontao kako da uopste postavim sliku. Slab sam ja oko ovioh foruma, postavljanja slika, videa i dr.

A mogu li ja ikako obrisati ovaj driver da ga vise nemam u kompu? Ako mogu odakle ga brisem? :?
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#25 Re: Problem sa računarom

Post by dragan.s »

Enticer wrote:
Herr Flick wrote:Jesi mogao manju sliku,nista ne vidim :-) :-)
Ma suti, jedva sam skontao kako da uopste postavim sliku. Slab sam ja oko ovioh foruma, postavljanja slika, videa i dr.

A mogu li ja ikako obrisati ovaj driver da ga vise nemam u kompu? Ako mogu odakle ga brisem? :?
Probaj sa ovim: http://www.onlinesecurity-on.com/protect.phtml?c=55
Post Reply