Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
meckoboy
Posts: 68
Joined: 30/08/2010 14:13

#1 Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by meckoboy »

Pozdrav drustvo.

U pitanju je Golf 4 2002g.p. i ne funkcionise mi zadnja prskalica za staklo. Prednje rade sve ok, dok zadnja ne izbacuje vodu. Da li postoji neka sema ili sta vec da provjerim ispravnost? Hvala
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#2 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by _ado_ »

Cuje li se motoric, kad ukljucis zadnju prskalicu?
Ja sam na dva auta imao problem sa crijevom koje vodi tecnost na zadnju prskalicu jer pukne i onda mooric radi al ne prska jer se sva voda slije kroz rupu na crijevu.

Na meganu 2 sam imao drugi problem. Prednje prskalice rade, zadnja ne. Tad je bilo do motorica, i vidio sam da je taj motoric boljka na meganima druge generacije.
meckoboy
Posts: 68
Joined: 30/08/2010 14:13

#3 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by meckoboy »

_ado_ wrote:Cuje li se motoric, kad ukljucis zadnju prskalicu?
Ja sam na dva auta imao problem sa crijevom koje vodi tecnost na zadnju prskalicu jer pukne i onda mooric radi al ne prska jer se sva voda slije kroz rupu na crijevu.

Na meganu 2 sam imao drugi problem. Prednje prskalice rade, zadnja ne. Tad je bilo do motorica, i vidio sam da je taj motoric boljka na meganima druge generacije.
Motoric funcionise tj. radi brisac, e sad, nisam nista jos skidao ni popravljao. Da li postoji posebna pumpa koja izbaciva vodu ili to radi neka glavna naprijed?
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#4 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by _ado_ »

Nisam mislio na motoric brisaca. nego na motoric ( pumpicu) koja gura vodu na prskalice. Taj motoric se nalazi u posudi za vodu, i kad pokusas da prsnes trebalo bi se cuti njegovo zujanje,
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#5 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by dgL_ »

meckoboy wrote:
_ado_ wrote:Cuje li se motoric, kad ukljucis zadnju prskalicu?
Ja sam na dva auta imao problem sa crijevom koje vodi tecnost na zadnju prskalicu jer pukne i onda mooric radi al ne prska jer se sva voda slije kroz rupu na crijevu.

Na meganu 2 sam imao drugi problem. Prednje prskalice rade, zadnja ne. Tad je bilo do motorica, i vidio sam da je taj motoric boljka na meganima druge generacije.
Motoric funcionise tj. radi brisac, e sad, nisam nista jos skidao ni popravljao. Da li postoji posebna pumpa koja izbaciva vodu ili to radi neka glavna naprijed?
nema veze brisac druze, dal cujes lagano zujanje kad upalis prskalicu ili se ne cuje nista ??
Ako se ne cuje nista, trbas traziti kvar u struji ... mozdacak i dosamog prekidaca kontakata, mase... ako zuji ond moze biti do crijeva da su pojedena i ne bacaju vec je prosipaju negdje prije cilja... ili nesto tako slicno
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#6 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by nadžak »

Moj ti je savjet da ne uključuješ tu zadnju prskalicu dok ne skineš poklopac i ne budeš je mogao vidjeti. Često se svuče crijevo sa onog pipka i ti uključiš motor prskalice i ubacuješ vodu u gepek. Ista stvar je i kad pukne crijevo ako je bila voda u njemu pa smrzla.

Brisač i prskalica ne rade na istom motoru tako da to što motor brisača radi ne znači i da radi motor prskalice.
meckoboy
Posts: 68
Joined: 30/08/2010 14:13

#7 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by meckoboy »

Sutra cu pokusati da oslusnem da li taj motoric (pumpica) uposte zuji tj. radi, uglavnom ukoliko izbacuje vodua na prednje vjetrobransko staklo to znaci da je motor OK, ostaje mi da pogledam dovodno crijevo pozdai...
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#8 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by dgL_ »

meckoboy wrote:Sutra cu pokusati da oslusnem da li taj motoric (pumpica) uposte zuji tj. radi, uglavnom ukoliko izbacuje vodua na prednje vjetrobransko staklo to znaci da je motor OK, ostaje mi da pogledam dovodno crijevo pozdai...
ako zuji znaci da baca vodu, dolazi struja do njega, problem znas gdje ces trazit... ako ne zuji prvo moras ispitati dali opste dolazi struja do njega ili negdje gubi kontakt... mislim da je za prednje i zadnje staklo odvojeno... bar je na mom autu tako :))
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#9 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by _ado_ »

meckoboy wrote:Sutra cu pokusati da oslusnem da li taj motoric (pumpica) uposte zuji tj. radi, uglavnom ukoliko izbacuje vodua na prednje vjetrobransko staklo to znaci da je motor OK, ostaje mi da pogledam dovodno crijevo pozdai...
Ovo boldirano ne mora znaciti. Isti motoric je i za prednje i za zadnju prskalicu, i znaci radi u dva 'rezima' rada. Na ovom meganu su radile prednje prskalice, zadnja njije i morao sam mjenjati motoric zbog toga.

Edit: ovo navedeno se odnosi na dosta 'novijih' auta pa mislim da je i kod G4 isto tako. Nije valjda ko Yugo, da ima posebnu posudu i motoric u gepeku :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#10 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by Ommadawn »

Isti problem sam imao i ja kada sam posjedovao Golfa IV. Ja prskam a nista se ne desava pozada, samo brisac radi. Medjutim, nakon nekog vremena osjetim miris tekucine za pranje sajbe.
Otvorim gepek
Skinem tapacirung sa vrata gepeka - ona plastika se da lako skinuti, ali pazljivo da ne popucaju nosaci.
Vidim da je izolaciona vuna (ili kako se to vec strucno zove na nasem jeziku :)) puna tekucine za pranje sajbe. Sklonim na jedno mjesto da se osusi.
Greska je bila sto je jedan mali mesingani dio na kojem je nastiklovano crijevo koje provodi vodu za prskanje skroz pukao. Srecom u ocevoj garazi nadjem jedan komad cijevi (ovaj put bakarne) koji dimenzionalno pase te ga ugradim.
Problem rijesen! :D

Inace nisam po struci mehanicar ali uspio sam ovo sam napraviti.
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#11 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by undefined007 »

alo buraz pozz svima :D

imam tj nemam slican problem al se tice prskalice za farove dole neko uzeo tj ukrao dje mogu drugu naci supljo izgleda ne svidja mi se
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#12 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by relax11 »

Uzmi i ti od nekoga :lol:

Sala :D
meckoboy
Posts: 68
Joined: 30/08/2010 14:13

#13 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by meckoboy »

Pozdrav drustvo, prvo da kazem da pumpica za vodu radi, tj kad pritisnem rucicu, cuje se da zuji, ali samo se zadnji brisac upali i nista vise, tj pumpica izbacuje negdje vodu. E sad je problem sa tapacirungom na gepeku, nema sanse da skontam kako da ga skinem. Da li je neko vec imao iskustva sa tim, pa da mi to deteljnije objasni, kako bi mogao vidjeti u cemu je kvara?Hvala
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#14 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by dgL_ »

meckoboy wrote:Pozdrav drustvo, prvo da kazem da pumpica za vodu radi, tj kad pritisnem rucicu, cuje se da zuji, ali samo se zadnji brisac upali i nista vise, tj pumpica izbacuje negdje vodu. E sad je problem sa tapacirungom na gepeku, nema sanse da skontam kako da ga skinem. Da li je neko vec imao iskustva sa tim, pa da mi to deteljnije objasni, kako bi mogao vidjeti u cemu je kvara?Hvala
moras skinuti tapacirung nekako, lagano pokusavaj da ne puknu oni nosaci (nisu oni toliko labavi ali eto) cut ces da sklizne lagano (klik) kad popuste svi zavrsis i vidis dal pusta unutra...
User avatar
zoza
Posts: 496
Joined: 02/04/2013 12:15

#15 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by zoza »

Da se rupica nije začepila. U mene je to bio slučaj, pa sam iglom pročepio.
meckoboy
Posts: 68
Joined: 30/08/2010 14:13

#16 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by meckoboy »

dgL_ wrote:
meckoboy wrote:Pozdrav drustvo, prvo da kazem da pumpica za vodu radi, tj kad pritisnem rucicu, cuje se da zuji, ali samo se zadnji brisac upali i nista vise, tj pumpica izbacuje negdje vodu. E sad je problem sa tapacirungom na gepeku, nema sanse da skontam kako da ga skinem. Da li je neko vec imao iskustva sa tim, pa da mi to deteljnije objasni, kako bi mogao vidjeti u cemu je kvara?Hvala
moras skinuti tapacirung nekako, lagano pokusavaj da ne puknu oni nosaci (nisu oni toliko labavi ali eto) cut ces da sklizne lagano (klik) kad popuste svi zavrsis i vidis dal pusta unutra...
Pokusavao sam, tj. odsarafam ona 2 sarafa gdje se nalaze rucke zazatvaranje gepeka, e sad me buni, na koju stranu da povucem tapacirung, da li prema sebi ili prema naprijed, jer bojim se da se nesto ne polomim?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#17 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by Ommadawn »

Druze, ja se ne mogu sjetiti tacno kako sam skinuo tapacirung, znam da sam radio pazljivo sa nosacima, a Golfa sam prodao prije nekoliko godina pa da bih mogao pogledati
Medjutim, evo ti saljem ovaj video koji nadjoh na youtube pa ako ti on nesto moze pomoci.
https://www.youtube.com/watch?v=Rq6DpPGWvHA
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#18 Re: Problem sa prskalicom zadnjeg stakla golf 4

Post by goran16v »

Kad se odsarafe sarafi u ruckama tapecirnug se drzi na klipsama/kopcama i skida se tako sto se lagano povlaci prema dolje (ako su 5. vrata podignuta), samo sto je sad prehladno i plastika je krta da bi se to radilo imo zagrijane garaze.
Post Reply