Problem sa paljenjem Golfa IV!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

mojhaver
Posts: 63
Joined: 21/10/2004 16:09

#1 Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by mojhaver »

Imam problem sa paljenjem Golfa IV, 74kw, 2002god. TDI Special Edition! Da napomenem da ja auto redovno servisiran!

Prilikom prvog paljenja, motor upali i nakon jedne do dvije sekunde se ugasi! Onda moram verglati jedno pola minute da bi upalio!
U servisu su mi zamjenili, grijace, filtere, pa i neki relej koji kontrolise blokadu motora. Problem je u tome sto serviseri ne mogu to provjeriti na mjestu. Jer to se ne desava stalno, vec povremeno. najcesce ujutro prilikom prvog paljenja.

Jel neko mozda imao slicno iskustvo?
ulpinian
Posts: 482
Joined: 21/09/2007 23:45

#2 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by ulpinian »

Gdje sipaš gorivo ?
mojhaver
Posts: 63
Joined: 21/10/2004 16:09

#3 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by mojhaver »

Auto vozim u Austriji, na BP najcesce tocim!
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#4 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by Citizen-X »

Vrlo moguce da je slaba struja ili u akumulatoru ili na vodovima do grijaca.

Obzirom da pricas da je samo prvi start problematican, moguce je da auto tokom dana i voznje "dobije struju" pa ga starta lakse u toku dana nego li ujutro kada je akumulator iscrpljen. Ono sto bih provjerio je da vidis napon akumulatora kao i to gdje imas "nule" po autu u slucaju da gubi struju preko noci. Ukoliko si nesto nedavno instalir'o tipa kas'tofon, tipa GPS, ili nesto slicno - provjeri da se instalacije nisu "rascvjetale" negdje pa negdje ima "spoj".

Bio bi dobar indikator kada bi nam rekao da li ti lampica struje "zmirka" ponekad, ili recimo motor centralne brave - da "usporeno" radi.

Zivio.
mojhaver
Posts: 63
Joined: 21/10/2004 16:09

#5 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by mojhaver »

akumulator je ok! barem su mi tako rekli serviseri! Auto upali nakon sto pustim kljuc 1-2 sekunde poslje ugasi se! isto kao da mu nestane goriva! Kasnije moram namjanje pola minute da verglam i onda upalim.
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#6 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by Citizen-X »

mojhaver wrote:akumulator je ok! barem su mi tako rekli serviseri! Auto upali nakon sto pustim kljuc 1-2 sekunde poslje ugasi se! isto kao da mu nestane goriva! Kasnije moram namjanje pola minute da verglam i onda upalim.
Ja ne znam gdje moze biti caka sa povratom goriva u rezervoar, mozda ti to neko od forumasa moze reci ko je vec imao TDI, u ovom slucaju je malo nelogicno - ako je to to da, uzmimo da je to to, se to desava samo ujutro.
mojhaver
Posts: 63
Joined: 21/10/2004 16:09

#7 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by mojhaver »

kad kazem ujutro, vise mislim prvo paljenje u jednom danu! znam se ja nekad probuditi i u 2 poslijepodne:) Al ni to se ne desava svaki dan! Pravo cudno!
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#8 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by memlija »

haveru, isti slučaj je i u mene sa ford-om (mondeo td).....nevjerovatno....pisao sam nedavno na sličnoj temi o ovoj čudnoj pojavi i iskustvima sa raznoraznim majstorima....ukratko, dešavalo mi se potpuno isto kao i u tebe, da bih stvar uzeo u svoje ruke i pregledao komplet dovod goriva (ono što se vidi golim okom)...nakon što sam upalio auto ustanovio sam da mi na izlazu iz filtera goriva nafta pjeni :? i da takva (puna balončića) ulazi u boš pumpu i vjerovetno guši motor) :-) ...ono što sam uradio je slijedeće, kupio sam crijeva (obićna) i spojio taj izlaz iz filtera na boš pumpu ( a skinuo sam original crijeva)....stavio dvije nove šelne i od tada auto kreše kao mina.. to je bilo prije dva mjeseca...i pazi sada opet mi se počeo isto ponašati, nekad upali iz prve, nekad se samo upali i odmah ugasi.... :shock: , moraću opet provjeriti da nisu šelne popustile, a vjerovatno može biti i do goriva, jer sam nedavno nasuo na Bistriku i od tada mi se ovo opet počelo javljati....probaću da provjerim pa se javim....tebi sretno...i moj savjet, pregledaj crijeva i vidi da ti negdje ne vuče zrak ili ugradi nepovratni ventil (10 KM), pa vidi kako će ti se auto ponašati.....čujemo se....sorry na dužem post-u :D
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#9 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by dottore »

jel ovo TDI PD ??
mojhaver
Posts: 63
Joined: 21/10/2004 16:09

#10 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by mojhaver »

memlija@
nepovratni ventil su mi takodje promjenili, pregledali crijeva ali nista nisu nasli. tesko je naci zato sto se to ne desava cesto, pa cak ne desava se ni svaki dan. tako da je tesko uci u trag!

dottore@
knjige kazu da je PD:) ne znam jel im vjerovati:)))

evo tri dana vec pali ko mina al mi nije jasno sta mu to od jednom se desi pa ne moze odmah da upali!
fu-do
Posts: 5
Joined: 23/06/2008 20:20

#11 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by fu-do »

Jesi li probao da zamjenis senzor za temperaturu -G 62
mojhaver
Posts: 63
Joined: 21/10/2004 16:09

#12 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by mojhaver »

fu-do wrote:Jesi li probao da zamjenis senzor za temperaturu -G 62
nazalost nije ni senzor za temperaturu. Nakon promjene isti problem se desava :(
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#13 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by kustah »

Po onome sto si opisao (sto bi se reklo "itermittent problem") mogao bi biti relej od pumpe za gorivo. Ako me sjecanje dobro sluzi, ima broj 109 na sebi. Desava se (na mnogim vozilima je ovo mana) da lemovi na stampanoj ploci popuste zbog grijanja releja ili pak nisu fabricki dobro zalemljeni i nastaje tzv. hladni lem. Koji izgleda ovako:
Image
Neka ti promjene relej pa provjeri ovo. Ako se ne zelis izlagati troskovima onda prelemi relej.
mojhaver
Posts: 63
Joined: 21/10/2004 16:09

#14 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by mojhaver »

Nevjerovatno, takodje i relej 109 zamjenjen al bez ikakve promjene :(
stvarno me izludjuje!

da ponovim, nije uvjek problem upaliti auto. to se desava ponekad. u sedmici mozda 2-3 puta. auto na trenutak upali i nakon 1-2 sekunde se ugasi. da bi ga upalio moram nekih 20-30 sekundi verglat i onda upali.

Promjenjeni :
-grijaci
-povratni ventil na filteru od goriva
-relej 109
-akumulator nov
-senzor za temperaturu

Ne osjetim razliku u voznji, mislim da isto vuce i da ne gubi snagu.

pokusavam da prodjem jeftinije i da kvar uklonim kod nekih majstora al cini mi se da mi ne gine neki VW servis koji ce mi odrat novcanik.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#15 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by slavkoimamodilera »

Idi na ultrazvucno ciscenje dizni ubrizgavanja...
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#16 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by kustah »

Je li auto skeniran na racunaru i ima li kakvih kodova?
rihakm
Posts: 204
Joined: 04/05/2007 23:00
Location: Land of the Blind

#17 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by rihakm »

mojhaver wrote:Imam problem sa paljenjem Golfa IV, 74kw, 2002god. TDI Special Edition! Da napomenem da ja auto redovno servisiran!

Prilikom prvog paljenja, motor upali i nakon jedne do dvije sekunde se ugasi! Onda moram verglati jedno pola minute da bi upalio!
U servisu su mi zamjenili, grijace, filtere, pa i neki relej koji kontrolise blokadu motora. Problem je u tome sto serviseri ne mogu to provjeriti na mjestu. Jer to se ne desava stalno, vec povremeno. najcesce ujutro prilikom prvog paljenja.

Jel neko mozda imao slicno iskustvo?
Eh,druze moj!Imao sam problema i problema ama bas isti kao sto ti imas samo sto je kod mene bio SDI motor.Sve,apsolutno sve sam pokusavao,izmjenjao sve sto se moze izmjeniti sto se tice elektronike i sve sto ima veze sa paljenjem ali uzalud.Potrosio sam cirka 2000 KM na razne servise i dijelove,ali nista!Na kraju sam naravno prodao govna i rijesio se svih problema sto i tebi savjetujem,dok nisi potrosio bruku para.Sretno!!!
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#18 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by dottore »

rihakm wrote:
mojhaver wrote:Imam problem sa paljenjem Golfa IV, 74kw, 2002god. TDI Special Edition! Da napomenem da ja auto redovno servisiran!

Prilikom prvog paljenja, motor upali i nakon jedne do dvije sekunde se ugasi! Onda moram verglati jedno pola minute da bi upalio!
U servisu su mi zamjenili, grijace, filtere, pa i neki relej koji kontrolise blokadu motora. Problem je u tome sto serviseri ne mogu to provjeriti na mjestu. Jer to se ne desava stalno, vec povremeno. najcesce ujutro prilikom prvog paljenja.

Jel neko mozda imao slicno iskustvo?
Eh,druze moj!Imao sam problema i problema ama bas isti kao sto ti imas samo sto je kod mene bio SDI motor.Sve,apsolutno sve sam pokusavao,izmjenjao sve sto se moze izmjeniti sto se tice elektronike i sve sto ima veze sa paljenjem ali uzalud.Potrosio sam cirka 2000 KM na razne servise i dijelove,ali nista!Na kraju sam naravno prodao govna i rijesio se svih problema sto i tebi savjetujem,dok nisi potrosio bruku para.Sretno!!!
e jesi mu pomogao.. :razz:

SDI nije ni blizu TDI PD motoru, tako da nema nista slicno. Kod SDI-a sve ubrizgavanje je mehanicko, a kod TDI PD je elektronsko.
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#19 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by maxell_sarajevo »

ma nije to dzaba Golf
mojhaver
Posts: 63
Joined: 21/10/2004 16:09

#20 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by mojhaver »

ma lutka moja, golf moj ... :)
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#21 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by Qler »

probaj sa 5l benzina :D
mojhaver
Posts: 63
Joined: 21/10/2004 16:09

#22 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by mojhaver »

kustah wrote:Je li auto skeniran na racunaru i ima li kakvih kodova?
ne pokazuje nista na kompu, kaze da je sve uredu.
mojhaver
Posts: 63
Joined: 21/10/2004 16:09

#23 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by mojhaver »

Qler wrote:probaj sa 5l benzina :D
eh skupa ti ta opcija :) znas ti koliko je danas litar benzina :))
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#24 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by kustah »

SDI nije ni blizu TDI PD motoru, tako da nema nista slicno. Kod SDI-a sve ubrizgavanje je mehanicko, a kod TDI PD je elektronsko.
Razlika je maglovita. Oba sistema su elektronska, vodjena i upravljna od: Bosch Motronic, software i hardware. Razlika je u ubrizgavanju goriva, TDI ima distributivnu pumpu za ubrizgavnje (distributor injection pump) a TDI PD ima sistem za ubrizgavanje goriva (pump injection system). Obje dizel pumpe su mehanicke, stim da je PD "zakacena" za bregastu osovinu, direktno, u tandemu sa vakuumskom.
Last edited by kustah on 02/07/2008 21:56, edited 1 time in total.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#25 Re: Problem sa paljenjem Golfa IV!

Post by kustah »

Postavljac teme ili je "tabula rasa" sa svojim vozilom ili je nesto drugo u pitanju. Stoga u cilju dobijanja tacne informacije neka postavi kod motora kojim se isti identifikuje, a koji se sastoji u kombinaciji od slova ili brojeva, ili samo slova. Na primjer. AEG ili BEW.
Post Reply