PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Samarana
Posts: 16
Joined: 24/12/2013 00:04

#1 PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by Samarana »

Pozdrav. Htio sam da povezem HDMI kablom laptop (neki Dell) i ovaj televizor: Sony 32 KDLW600.

Povezem kablom, slike ima, sve radi, ali zvuka nema. Zvuk samo na laptopu, ali nece na televiziji. Odem u opcije, imam ovo:

Image


Default ne moze da se stavi.. isao na test, pa disable, pa enable, pa set as default, nista nece (ovo Sony TV)



Sta uraditi, gdje je problem, kako namjestiti i zvuk?
Samarana
Posts: 16
Joined: 24/12/2013 00:04

#2 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by Samarana »

.
User avatar
kingofsnake
Posts: 751
Joined: 23/02/2009 15:03
Location: Manila & Cancun

#3 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by kingofsnake »

Samarana wrote:Pozdrav. Htio sam da povezem HDMI kablom laptop (neki Dell) i ovaj televizor: Sony 32 KDLW600.

Povezem kablom, slike ima, sve radi, ali zvuka nema. Zvuk samo na laptopu, ali nece na televiziji. Odem u opcije, imam ovo:

Image


Default ne moze da se stavi.. isao na test, pa disable, pa enable, pa set as default, nista nece (ovo Sony TV)



Sta uraditi, gdje je problem, kako namjestiti i zvuk?
Imao isti problem. Kupio novi HDMI kabal, sve radi.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#4 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by IcedFlame »

Koja je verzija HDMI kabla? 1.3 ne prenosi zvuk, a 1.4 DA.
Samarana
Posts: 16
Joined: 24/12/2013 00:04

#5 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by Samarana »

Postoji li neka sansa da skontam koju verziju ja imam? Skoro sam to kupio, a bacio sam omot..

Vrlo moguce da je do toga, probao sve, ali ne ide.
scooby-doo
Posts: 153
Joined: 19/01/2012 17:58

#6 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by scooby-doo »

Negdje na kablu sitnim slovima je utisnuta verzija, bar bi trebala biti
Samarana
Posts: 16
Joined: 24/12/2013 00:04

#7 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by Samarana »

Kupio novi HDMI kabl, opet sve isto. Ista stvar, sve radi, samo zvuka na TV nema.


Ni na jednom ne pise verzija, s tim da na ovom novom pise high speed hdmi cable with ethernet.



Ima li neko rjesenje? :(
Armin2013
Posts: 425
Joined: 19/08/2013 15:37

#8 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by Armin2013 »

Bio isti problem kod mene, izbriso drivere od zvučne, ponovo insaliso i bilo ok.
silent hill
Posts: 239
Joined: 02/01/2009 03:59

#9 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by silent hill »

ono jest da je glupo ali jaran me ubjeđivao da je na ovaj način riješio svoj problem sa ovim:
zamjeni ulaz i izlaz, tj ono što si ubacivao u TV ubaci u laptop a ono što su obacivao u laptop ubaci u tv odnosno samo okreni kabal

ništa te ne košta da probaš
User avatar
MeanMachine
Posts: 1175
Joined: 09/03/2011 20:47

#10 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by MeanMachine »

Sljedeći postupak moguće je rješenje tvog problema (bitno je sve raditi tačno ovim redoslijedom):

1. HDMI kabal ukopčaš samo u TV (dok je isključen), zatim uključiš TV i podesiš "source" na odgovarajući HDMI kanal;

2. U međuvremenu uključiš laptop, ostaviš sve postavke ¸za zvuk kakve su po defaultu, zatim ukopčaš HDMI kabal koji je već spojen sa TV-om i u laptop i tek onda podesiš da ti je audio playback device po defaultu HDMI (tj. TV) (desni klik na oznaku kontrole zvuka "volume control", zatim odabereš "Playback devices" i u tabu "Playback" odabereš odgovarajuću opciju sa "Set as default".

Ova procedura ne mora biti od pomoći ali često pomaže jer je u pitanju tzv. "handshake" između dva uređaja (u tvom slučaju laptop i TV) koji se nekad moraju na tačno određen način međusobno povezati da bi sve funkcionisalo kako treba (ovo je posebno čest slučaj kada laptop i TV nisu od istog proizvođača kao u tvom slučaju).

Nadam se da će ovaj postupak biti od pomoći. Sretno :thumbup:
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#11 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by tzipiripi »

Samarana wrote:Pozdrav. Htio sam da povezem HDMI kablom laptop (neki Dell) i ovaj televizor: Sony 32 KDLW600.

Povezem kablom, slike ima, sve radi, ali zvuka nema. Zvuk samo na laptopu, ali nece na televiziji. Odem u opcije, imam ovo:

http://i.imgur.com/voObovy.jpg


Default ne moze da se stavi.. isao na test, pa disable, pa enable, pa set as default, nista nece (ovo Sony TV)



Sta uraditi, gdje je problem, kako namjestiti i zvuk?
Kod mene je sličan problem osim što tona nekad ima nekad nema :D
Uglavnom kad ima izgleda ovako http://i.imgur.com/O3oi5BB.jpg A kad nema onda ovog Flash playera nema ni tona. Jedno vrijeme tona nikako nije bilo. Neki dan gledam utakmicu na Sopcast i na prvom linku zvuka na TV-u nema. Kad je slika počela zapinjat prebacim na drugi link a ono i ton dođe. :D Nakon zadnjeg updatea ovog sranja zvanog Flashplayer imam redovno. Ne pitaj šta i kako, znam samo da je kod mene ovako. :D :D
Samarana
Posts: 16
Joined: 24/12/2013 00:04

#12 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by Samarana »

Opet ista stvar. Probao sam na nacin da povezem kao sto je kolega rekao u postu iznad, ali i dalje kod Sony TV "set as default" stoji zamrznuto.

Kada udjem u Volume Mixer imam ovo:

Image

A kada odaberem Sony TV, dobijem ovo:

Image





Updateovao i flash player, nece.. hvala unaprijed svima na odgovorima! :(
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#13 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by and »

pišeš kad spojiš imaš zvuk na laptopu,a ne na tv-u?
jesi li kada si spojio kablom probao opciju na tastaturi windows znak+p,pa odabereš opciju projector only?
User avatar
niki1
Posts: 18
Joined: 04/08/2011 14:39

#14 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by niki1 »

Klikni na SONY TV apotom dole u opcijama izaberi "Postavi Zadano" i zvuk ide na tv imam Deel laptop i tako funkcionise ima jos jedna opcija a ide ovako Start ---dodaci----povezivanje sa projektorom----(izaberi) Samo na projektoru
Cesto imam laptop povezan na LCD i koristim ove opcije uzivancija pokrenem film u HD formatu i jos imam spojeno kucno kino ono je spojeno na izlaz zvuka iz LCD ma to je uzivancija i slike i tona.
badmir
Posts: 38
Joined: 11/09/2012 15:02

#15 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by badmir »

Imao sam i ja isti problem sa zvukom
Ako koristis operativni windows 7 tada uradi sljedece
1) obrisi audio driver
2) instaliraj driver koji ima oznaku wista_win7_win8_r270
znaci : reltek hd audio ,produkt verzija R2.70
Samo ovako mozes imati hdmi out audio provjereno
belami1111
Posts: 1070
Joined: 13/03/2013 17:09

#16 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by belami1111 »

badmir wrote:Imao sam i ja isti problem sa zvukom
Ako koristis operativni windows 7 tada uradi sljedece
1) obrisi audio driver
2) instaliraj driver koji ima oznaku wista_win7_win8_r270
znaci : reltek hd audio ,produkt verzija R2.70
Samo ovako mozes imati hdmi out audio provjereno
HDMI audio ima svoj drajver i neme veze sa audio drajverom-

HDMI has its own audio driver separate from the audio driver. HDMI audio is incorporated into the graphics card's driver so make sure you have the newest version of your graphics card driver. On models with Intel graphics the HDMI audio driver will appear in the Device Manager as "Audio Device on High Definition Audio Bus" or "Intel Display Audio".

Ako je intel provjeri drajvere od grafičke karte imaš li najnovije- mnogima nelogično ali pravi drajver za grafičku riješiće pitanje audioizlaza preko HDMI kabla na tv...

malo google pa pogledaj...

http://en.community.dell.com/support-fo ... 33633.aspx
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#17 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by Šveđanin »

I ja mislim da je to, imao sam sličan problem.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4
klik_klak
Posts: 1
Joined: 03/01/2014 07:38

#18 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by klik_klak »

Imao sam isti problem nekada davno. Nazvao Dell i oni smatraju HDMI kabl iskljucivo video kablom a ne i za zvuk. Zahvali Dell-u :run:
Sjecam se na kraju sam nasao odgovarajuci driver.

Pod "device manager -> system devices" ima li neki Express Chipset Interface Controller i koji je? Koji ti je operativni sistem?

google HDMI audio driver [company kao intel/amd itd]

Sretno.
badmir
Posts: 38
Joined: 11/09/2012 15:02

#19 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by badmir »

Ma ljudi sto se zamarate u postu malo iznad sam napisao koji vam driver treba i provjereno radi na windows 7 ultimate operativnom sistemu dok za druge morate sami isprobati
User avatar
vkmiro
Posts: 439
Joined: 31/08/2007 20:55

#20 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by vkmiro »

Imam problem sa zvukom na TV.
Problem je u tome što sam kupio novi monitor koji ima ugradjene zvučnike i sada kada hocu nešto gledati sa kompjutera na tv-u,preko HDMi kabla slika ide na TV a zvuk ide na monitor. Dok sam imao stari monitor bez zvučnika, sve je bilo OK. Tražio sam po postavkama i grafičke i zvučne i monitora ali nigdje nisam našao da se može zvuk prebaciti na TV.
Znaci monitor je spojen HDMI kablom sa racunalom, a TV sa DVi iz grafičke a u TV sa HDMI.
Probao sam spojiti monitor sa VGA kablom, ali tada slika titra i kompjuter poludi,pola opcija nemam na windowsu,ne mogu ništa raditi, kada vratim HDMI, sve bude normalno.Vjerovatno što je windows 10 instaliran sa HDMI kablom za monitor.
Grafička karta prepozna i monitor i tv kao br1.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#21 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by avaks »

Zvuk ti ne ide preko DVI sa grafičke, samo DIsplayport ili HDMI i zbog toga dobiješ zvuk samo na monitoru.
Spoji monitor preko DVI a HDMI iz grafike na HDMI na tv.u i zvuk će ići na TV.
pozz
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#22 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by Daryl Dixon »

Samarana wrote:Pozdrav. Htio sam da povezem HDMI kablom laptop (neki Dell) i ovaj televizor: Sony 32 KDLW600.

Povezem kablom, slike ima, sve radi, ali zvuka nema. Zvuk samo na laptopu, ali nece na televiziji. Odem u opcije, imam ovo:

Image

Default ne moze da se stavi.. isao na test, pa disable, pa enable, pa set as default, nista nece (ovo Sony TV)

Sta uraditi, gdje je problem, kako namjestiti i zvuk?
evo i za vkmiro sto je pitao..

do ovog menija dodjes preko control panela i kad ga otvoris ides desni klik na Sony tv i enable, pojavi se zelena kvakica kao tu dole ispod, ako ne nestane ta kvakica automatski na Speakers i na nju desni klik i disable, apply, ok, rijesena stvar (naravno uslov je da si prethodno povezao komp i tv sa HDMI kablom) :)
User avatar
dzeko1
Posts: 793
Joined: 18/09/2012 13:55

#23 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by dzeko1 »

I ja imam slican problem sa zvukom. Imao win7 sve ferceralo kako treba, oborim sistem, nabacim desetku i eto belaja. Imam integrisanu audio karticu (

Code: Select all

http://www.gigabyte.com.au/Motherboard/GA-EP43-DS3L-rev-10#support-d
l ), kad skinem driver sa ove stranice, mogu sve zvučnike normalno podesiti da rade ( imam neke zvučnike od kućnog kina koji idu preko woofera koji je ujedno i pojačalo), ali je problem sa puštanjem full HD videa, i x265 video fajlova, tada na njima nemam zvuka. Odradim update drivera i onda se pojavi zvuk i na tim vrstama video fajlova, ali samo rade oni zvučnici koji su uštekani u onaj zeleni izlaz, dok ostali ne rade, ali kada odem na sounds, i odaberem bilo koji 5.1 ili 7.1 na testu rade. U control panelu ne mogu naci onu realtek hd manager ikonicu, dok kad odem u c/files/realtek nece da je otvori. Bilo kakvih ideja, prijedloga?

Edit : Riješeno.
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#24 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by moja tetka »

pratim neke stranice i često neko ubaci neki klip sa ju tjuba.... imam sliku nemam tom....... a prije je bio. molim vas lijepo da mi objasnite u čemu je problem onako narodski da razumijem. kada odem na ju tjub i gledam klipove tih problema nemam.... hvala pametnima koji će vjerovatno znati u čemu je problem,,,,,,,,,,,, ako znate de onao korak po korak šta trebam uraditi............ ljubim vas
User avatar
typeOnegative
Posts: 4843
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#25 Re: PROBLEM SA HDMI KABLOM - nema zvuka?

Post by typeOnegative »

IcedFlame wrote:Koja je verzija HDMI kabla? 1.3 ne prenosi zvuk, a 1.4 DA.

To nije tačno. Svaka HDMI verzija od 1.0 do aktualne 2.0b prenosi zvuk .

Pokretač teme , probao reinstalirati drivere od grafike ?
Post Reply