Problem sa grafičkom karticom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
malakh
Posts: 7182
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#1 Problem sa grafičkom karticom

Post by malakh »

pozdrav, zamolio bih vas da mi pomognete oko grafičke kartice. naime nedavno sam nabavio kompjuter, marke hp, procesor i5 3,2 ghz, ram memorije 4 gige.

problem mi se javlja kada skinem neku igricu, npr soker 2016 i pojavi mi se da se ne može pokrenuti zato što nema dovoljno memorije na grafičkoj, odnosno treba minimalno 512mb da bi se pokrenula.

ja sam ušao da vidim kakva je grafička i ona izgleda ovako:
Image

piše da je 64mb i mene sada zanima može li se ona sada nadograditi, odnosno proširiti, jer je integrisana. tražio sam u biosu ali nisam mogao naći ništa povezano sa grafičkom kako bi povećao na 512 ili pak ne znam.

ako neko zna, bio bi mu zahvalan.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#2 Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by avaks »

Daj tačnu oznaku procesora ili još bolje laptopa.
Integruša je a vjerovatno je stara tako da zaboraviš na neko igranje na njoj a pogotovo tih novijih igara.
Džaba joj i 2GB memorije ako je DX9 ili 10...
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#3 Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by Benq »

To je Intel integrisana graficka kartica , na njoj ne mozes raditi nista osim neta i filmova. Ako hoces da igras bilo kakve igre , potrebno je da kupis graficku karticu i da je ugradis u racunar u PCI-E slot. Sad koju ces kartu uzeti sve zavisi od tvog budzeta.
User avatar
malakh
Posts: 7182
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#4 Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by malakh »

Benq wrote:To je Intel integrisana graficka kartica , na njoj ne mozes raditi nista osim neta i filmova. Ako hoces da igras bilo kakve igre , potrebno je da kupis graficku karticu i da je ugradis u racunar u PCI-E slot. Sad koju ces kartu uzeti sve zavisi od tvog budzeta.
znači prijatelju jedino mi ostaje da kupim odvojenu grafičku i da je ugradim, da bi mogao igrati neku igricu?
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#5 Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by Benq »

malakh wrote:
Benq wrote:To je Intel integrisana graficka kartica , na njoj ne mozes raditi nista osim neta i filmova. Ako hoces da igras bilo kakve igre , potrebno je da kupis graficku karticu i da je ugradis u racunar u PCI-E slot. Sad koju ces kartu uzeti sve zavisi od tvog budzeta.
znači prijatelju jedino mi ostaje da kupim odvojenu grafičku i da je ugradim, da bi mogao igrati neku igricu?
Upravo tako druze.
User avatar
almir1011
Posts: 138
Joined: 15/01/2009 22:34

#6 Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by almir1011 »

Da ne otvaram novu temu. Imam situaciju na, vjerovatno, grafičkoj kartici, model je ATI HD 6870, sa stock ATI ventilatorom. Situacija je slijedeća: kad pritisnem dugme za paljenje na kućištu, čujem zvuk ventilatora na grafičkoj, vrti ga na 100%, nemam slike, HDD lampica ne radi, i nakon 15-ak sekundi bude BIOS beep: 1 x dugi zatim 3 x kratka. I tako može stajati 5 dana, bez slike i gpu ventilator na 100%. Moram držati dugme za paljenje da ugasim, pričekam malo, ponovim paljenje, nekad ponovi istu situaciju više puta (5-6 puta), pa onda se upali normalo, uz utišan zvuk ventilatora na grafičkoj. Ponekad nemam taj problem, upali normalno. Poslije podizanja sistema, temperatura grafičke je oko 55°C na idle, naštimao sam na Afterburneru svoju skalu kada podiže temperaturu da podiže i broj obrtaja, tako da na idle je oko 25%, dok igram neku igru ide čak na 95°C na nekih 50% fan speed. Razlog što sam ostavio na 50% jer ventilator ne mogu slušati na 100%, glasan je kao usisivač. Iz tog razloga i ne igram igre. Taj problem sa paljenjem sam dobio odmah kada sam dobio grafičku polovnu, i nisam se nešto zamarao sa tim, a povišene temperature sam primjetio kada sam čistio grafičku i promijenio pastu na cooleru nekad zimus. Stavio sam neku bijelu od Cooler Master-a, a bila je siva prethodno. Šta mislite, da li se šta može uraditi na toj grafičkoj, ima li neki hećim za nju? Možete li preporučiti neki servis? Pastu sam nanio u obliku kuglice pa postavio cooler pažljivo, možda sam tu nešto zeznuo, ili joj je skoro pa odzvonilo? Problem sa paljenjem sam imao eto skoro godinu dana, napajanje je 2x6 pin, napojna je ThermalTake 550W, CPU Intel Q6600, matična ASUS P5EN-SLI, RAM je 2x2 pločice 2GB HyperX, 2x1GB neke isto gamerske, zaboravio sam koja je marka, na dual channel. Može li biti da matična nije kompatibilna jer je SLI, ili taj dual chanel se ne slaže? Slotovi su u bojama tako da nisam tu fulio. Bilo kakva informacija bi bila super, jbg nisam pri parama da kupim drugu. Što se tiče BIOS-a, ubacio sam update na 1406, da li da probam sa starijom verzijom BIOS-a? Tražio sam neko rješenje na netu, ništa konkretno nisam pronašao. Oprostite na dugom postu, htio sam da dam što više informacija, ako treba još nešto, recite. Hvala!

Image
Image
Image
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#7 Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by kr0 0ss »

Izgleda da ti imaš neki konflikt na matičnoj ploči? !
Provjeriti da li si sve kablove dobro spojio onako kako treba.
Pasta se nanosi u veoma tankom skoro providnom sloju! Kvalitet paste je veoma bitan! Mora dobro da provodi toplotu. Inače će ti ventilator raditi non-stop.
Teško je ovako iz daljine uvidjeti koja je tu greška? !
Ali ja sumnjam da ti grafička karta previše troši i da 550W nije dovoljno za normalnu upotrebu.
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#8 Re: RE: Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by kr0 0ss »

malakh wrote:
Benq wrote:To je Intel integrisana graficka kartica , na njoj ne mozes raditi nista osim neta i filmova. Ako hoces da igras bilo kakve igre , potrebno je da kupis graficku karticu i da je ugradis u racunar u PCI-E slot. Sad koju ces kartu uzeti sve zavisi od tvog budzeta.
znači prijatelju jedino mi ostaje da kupim odvojenu grafičku i da je ugradim, da bi mogao igrati neku igricu?
*Benq* ti je dao pravi odgovor. Za igranje ili nešto više od surfanja ili gledanje videa ti je potrebna dobra grafička karta. Što je karta bolja time je i skuplja. Neke čak koštaju toliko koliko i sam računar [WHITE SMILING FACE]
User avatar
malakh
Posts: 7182
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#9 Re: RE: Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by malakh »

kr0 0ss wrote:
malakh wrote:
Benq wrote:To je Intel integrisana graficka kartica , na njoj ne mozes raditi nista osim neta i filmova. Ako hoces da igras bilo kakve igre , potrebno je da kupis graficku karticu i da je ugradis u racunar u PCI-E slot. Sad koju ces kartu uzeti sve zavisi od tvog budzeta.
znači prijatelju jedino mi ostaje da kupim odvojenu grafičku i da je ugradim, da bi mogao igrati neku igricu?
*Benq* ti je dao pravi odgovor. Za igranje ili nešto više od surfanja ili gledanje videa ti je potrebna dobra grafička karta. Što je karta bolja time je i skuplja. Neke čak koštaju toliko koliko i sam računar [WHITE SMILING FACE]
koje su dobre grafičke? gt, tako nešto jel da?
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#10 Re: RE: Re: RE: Re: Problem sa grafičkom karticom

Post by kr0 0ss »

malakh wrote:
kr0 0ss wrote:
malakh wrote: znači prijatelju jedino mi ostaje da kupim odvojenu grafičku i da je ugradim, da bi mogao igrati neku igricu?
*Benq* ti je dao pravi odgovor. Za igranje ili nešto više od surfanja ili gledanje videa ti je potrebna dobra grafička karta. Što je karta bolja time je i skuplja. Neke čak koštaju toliko koliko i sam računar [WHITE SMILING FACE]
koje su dobre grafičke? gt, tako nešto jel da?
Sve zavisi od tvojih ličnih potreba i od toga koliko ti je džep dubok.
Imaš Radeon i GeForce. To su ti dva vodeća chip proizvodjača u svijetu. Za moje potrebe mi je dovoljna GK sa pasivnim hladjenjem.
Što je GK jača time troši ogromnu količinu struje! Nemoj da se iznenadiš kada vidiš veliku cifru na računu [WHITE SMILING FACE]
Post Reply