Problem sa brzinom neta

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#1 Problem sa brzinom neta

Post by chockad »

E ovako. Imam TP link router. Na njega mi je kablom zakacen tv, na kojem imam iptv, a preko wi fi ostali uredjaji, telefoni, laptop isl. Stalna brzina je 12 megabita. Zadnja tri dana primijetio sam da brzina neta odjednom padne, cak ispod 1 megabita. Ping ode preko 500.
Veceras sam nesto cacko na laptopu, i primjetio sam da cim sam ukljucio laptop slika na tvu je zakovala. Ugasio sam laptop, i slika se vratila u normalu. Mjerio sam internet preko speedtesta na telefonu, i pokazalo je da cim ukljucim laptop brzina neta drasticno pada.
Na laptopu sam prije par dana radio nanovo sistem.
Je li moguce da je laptop uzrok gubljenja brzine neta. Je li moguce da wirelles kartica na.laptopu guta brzinu?
Dado34
Posts: 425
Joined: 29/11/2010 17:58

#2 Re: Problem sa brzinom neta

Post by Dado34 »

chockad wrote:E ovako. Imam TP link router. Na njega mi je kablom zakacen tv, na kojem imam iptv, a preko wi fi ostali uredjaji, telefoni, laptop isl. Stalna brzina je 12 megabita. Zadnja tri dana primijetio sam da brzina neta odjednom padne, cak ispod 1 megabita. Ping ode preko 500.
Veceras sam nesto cacko na laptopu, i primjetio sam da cim sam ukljucio laptop slika na tvu je zakovala. Ugasio sam laptop, i slika se vratila u normalu. Mjerio sam internet preko speedtesta na telefonu, i pokazalo je da cim ukljucim laptop brzina neta drasticno pada.
Na laptopu sam prije par dana radio nanovo sistem.
Je li moguce da je laptop uzrok gubljenja brzine neta. Je li moguce da wirelles kartica na.laptopu guta brzinu?
Sumnjam da ti je 12 Mbit/s brzina neta ugovorom, to je jako sporo ako ti idu svi uredjaji preko neta.
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#3 Re: Problem sa brzinom neta

Post by Running »

Pa i nije bas da je toliko malo 12Mbps. Imam i ja 15 Mbps i 5 uredjaja u mrezi i sve OK. Za standardne radnje na netu sasvim dovoljno, ne bavis se nekim streamingom i sl.

Ovde je nesto drugo problem, ali je premalo informacija, da bi se ustanovilo. Wireless kartica sumnjam da guta brzinu. Ovo mi mirise na neispravan router (ili pogresno podesen, probaj uraditi facotry reset), ili negdje gubi kontakt kabl, trebao bi sve provjeriti. Mogu i smetnje biti problem, ali vjerovatno nisu jer je TV spojen kablov pa opet ima problem. Probaj uraditi i speedtest sa telefona kad je laptop aktivan i neaktivan.
Dado34
Posts: 425
Joined: 29/11/2010 17:58

#4 Re: Problem sa brzinom neta

Post by Dado34 »

Running wrote:Pa i nije bas da je toliko malo 12Mbps. Imam i ja 15 Mbps i 5 uredjaja u mrezi i sve OK. Za standardne radnje na netu sasvim dovoljno, ne bavis se nekim streamingom i sl.

Ovde je nesto drugo problem, ali je premalo informacija, da bi se ustanovilo. Wireless kartica sumnjam da guta brzinu. Ovo mi mirise na neispravan router (ili pogresno podesen, probaj uraditi facotry reset), ili negdje gubi kontakt kabl, trebao bi sve provjeriti. Mogu i smetnje biti problem, ali vjerovatno nisu jer je TV spojen kablov pa opet ima problem. Probaj uraditi i speedtest sa telefona kad je laptop aktivan i neaktivan.
Do 20 Mbit/s je samo za surfanje. Bilo kakve druge aktivnosti pogotovo IPTV koji je prikacen na isti router ne ide.

@chockad Probaj buraz poredati kanale za svaki uredjaj na TP-Link tako da jedan drugom ne smetaju i da ne cuclaju sa istog kanala. Mozda malo popravis, kako god brzina te zeza.
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#5 Re: Problem sa brzinom neta

Post by chockad »

Brzina neta je 12 megabita, provider Zona. Na ruter kablom prikopcan tv sa iptv-om, a preko wi fi ostali uredjaji, laptop i dva-tri telefona. Uz spomenutu brzinu sve radi bez problemsa. Dokazano laptop pravi problem, jer mjerio sam brzinu kad je ugasen, prosjek je 9,5-10 megabita, jer iptv vozi oko dva megabita. Cim upalim laptop brzina se sroza na 0,5-1 megabit.
Slijedeci to rijesio sam problem. Za nepovjerovati, ali u pitanju je bio driver wirelles kartice, koji je karticu tjerao da radi u nekom cudnom modu, da salje preko uploada frekvenciju koja je gusila sav protok.
Taj driver sistem, win 10, je sam instalirao prilikom zadnjeg reinstala sistema. Sa Toshibine stranice skinut zadnji driver i sve je doslo u normalu.
zongo
Posts: 105
Joined: 28/12/2010 22:12

#6 Re: Problem sa brzinom neta

Post by zongo »

.
Last edited by zongo on 28/02/2017 16:55, edited 1 time in total.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#7 Re: Problem sa brzinom neta

Post by JoseMujica »

sad se dešavaju problemi sa internetom usljed dr. Samovih eksperimenata na piramidama u Visokom s kozmičkim internetom.....dok se to završi stabilizovat će se konekcija

Piramide su energetski pojačivači koji su slali i primali informacije preko Sunca. Otkriće Teslinih stojećih valova iznad vrha Bosanske piramide Sunca, koji se kreću brzinama većim od brzine svjetlosti, pri čemu ne gube snagu pri prolasku kroz kosmička tijela, omogućavaju koncept postojanja kosmičkog interneta i gotovo trenutnu intergalaktičku komunikaciju u Univerzumu.
Post Reply