problem s grafikom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#1 problem s grafikom

Post by majstor.yoda »

Pozdrav ljudi. Danas mi je, koliko mogu vidjeti, crkla graficka karta Sapphire radeon R9 270X Dual X 2GB.

Prvo malo backgrounda: prije sam imao spojen komp i TV putem HDMI kabla. povremeno je znala zatreperiti slika, sto sam pripisivao problemu s kablom i distancom (10m). kad sam preseljavao, skontam da je HDMI izlaz prestao raditi, jer se uslijed pomjeranja kompa port malo izvalio.

Zbog toga sam morao komp spojiti na monitor, koristeci DVI na HDMI konverter, jer mi monitor nema DVI ulaz. sve je radilo dobro do danas, kad je najednom ekran postao narandzast s crnim linijama. prvo samo pomislio da je u pitanju kvar monitora, ali sam spojio komp na drugi monitor, direktno putem DVI izlaza. oba DVI izlaza probao, ali uopste nema slike na na drugom monitoru.

oba monitora sam testirao preko integrisane graficke, cak i uz koristenje DVI-HDMI adaptera, sve radi kako treba.

Sad, moje pitanje je, ima li neko ideju sta bi moglo biti s grafikom i da li se to moze eventualno popraviti? ako da, da li su takvi kvarovi skupi i kome se moze otici? U Sarajevu zivim.

Komp je star nekih 5 godina, ali radi i dalje ko zmaj. ako je bitno za neku analizu, ispod cu navesti konfiguraciju kompa:

Intel core i5-4430 Haswell
ASUS B85-PLUS
Kingston 8GB (2X4GB) DDR3 Hyper X Blue 1600MHz
HDD 500GB Toshiba Sata III
Sapphire R9 270X Dual X 2GB
DVD RW Asus Sata
Chieftec GPS-600A8 Full Smart
Raidmax Super Viper Black.

Svaki savjet i ideja su dobrodosli.

Hvala
User avatar
hopi
Posts: 5594
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2 Re: problem s grafikom

Post by hopi »

koliko sam skontao neki problem sa grafom jel, i meni je tako bilo slično na radeonu R7 265
neki joj je vrag bio, prekidala restartovala, nije htjela davati sliku itd
i onda ovdje po savjetu forumaša je ubacim u rernu i ispečem (to je kao zadnje rješenje) to je bilo nekada zimus, i da je ne ureknem, da kucnem u drvo,od tada radi ko sat bei izakvog problema

ne kažem da to trebaš odmah uraditi, probaj po netu vidjeti je li još neko imao takve probleme šta je rješenje, ili neki servis, a ako ne onda rerna
caseytron
Posts: 2078
Joined: 01/06/2016 16:42

#3 Re: problem s grafikom

Post by caseytron »

Rerna, ako ne proradi u smece, ako proradi ima da guli jos :-D
Post Reply