Problem građenja zida

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#1 Problem građenja zida

Post by Queen_of_hearts »

Pozdrav forumaši,
Treba mi smjernica da se dalje raspitam šta u sljedećem slučaju:
Jedan komšija je uredno sagradio kuću/zgradu pored drugog komšije. Sama građevina nije upitna, već ograda koju je komšija podigao odmah pored postojeće ograde od drugog komšije. To je zapravo zid koji prelazi visinom tu ogradu za skoro metar i u toku gradnje, potkopali su se temelji postojeće ograde da bi se napravio taj zid i nasula zemlja koja je sad iznad nivoa prvobitne ograde tog komšije. Nakon što je ograda izgrađena pojavile su se pukotine na zidu te prvobitne/manje ograde, zid se počeo naginjati prema unutra, a voda koju zadržava ta nasuta zemlja slijeva se preko tog manjeg zida. Osim toga zidu sada nije ni moguće prići da se popravi sa obje strane, obzirom da je taj veći zid "zalijepljen" uz njega. Moja pitanje su sljedeća:

1. Da li je ovo u nadležnosti opštinskog inspektorata?
2. Koji zakon regulise udaljenost zida od zida ( ne kuća), da li je i to Zakon o prostornom uređenju?

Hvala unaprijed,
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2 Re: Problem građenja zida

Post by ado_sar »

Najbolje da srusite taj stari zid
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#3 Re: Problem građenja zida

Post by Margita81 »

Fakat. :D
Sta ce vam 2 zida nidje veze :mrgreen:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4 Re: Problem građenja zida

Post by zijancer »

Poslušaj adu_sar :-D

nepotreban podatak: atenska povelja iz 1933 je kamen temeljac na kojem su kasnije promisljane, pa zakonom regulisane pozeljne udaljenosti zida od zida, pravo na vidik i osuncanje..
medutim, u meduvremenu je doslo do strasnog povecanja koeficijenta izgradenosti u gradovima, tako da su dovedeni u pitanje i zakoni fizike :-)
samo ces se uzalud nervirati, ovako dobijes prostora da kakvu biljku vise u basti i mirna bosna
John Cleese
Posts: 37174
Joined: 25/05/2010 18:30

#5 Re: Problem građenja zida

Post by John Cleese »

zijancer wrote:Poslušaj adu_sar :-D
Samo da ne bude:

https://www.youtube.com/watch?v=c2mn4HR8Tbs

:| :D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#6 Re: Problem građenja zida

Post by zijancer »

ha? ima samo naslov nosivi zid?
ne brini, izgleda da svi planiraju u grob ponijeti, pa se potrude da je nesalomljivo
John Cleese
Posts: 37174
Joined: 25/05/2010 18:30

#7 Re: Problem građenja zida

Post by John Cleese »

zijancer wrote:ha? ima samo naslov nosivi zid?
ne brini, izgleda da svi planiraju u grob ponijeti, pa se potrude da je nesalomljivo
Zaboravih reci: "video is not available in your country" - treba ti kakav proksi... Pardon :|
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#8 Re: Problem građenja zida

Post by Queen_of_hearts »

Nece niko rusiti svoj zid, to u ovoj situaciji nije ni moguce, kako zbog konfiguracije terena, tako i zbog principa. Bilo bi lijepo da su komsijski odnosi takvi, pa da se u startu dogovorilo neko rjesenje koje ce biti prakticno i vizuelno prihvatljivo, međutim stvar je takva da nije bilo nikakvog kontakta niti dogovora. Opet se nadam da neko ima ideju na koji zakon se pozvati u ovom slučaju.
John Cleese
Posts: 37174
Joined: 25/05/2010 18:30

#9 Re: Problem građenja zida

Post by John Cleese »

Queen_of_hearts wrote:Nece niko rusiti svoj zid, to u ovoj situaciji nije ni moguce, kako zbog konfiguracije terena, tako i zbog principa. Bilo bi lijepo da su komsijski odnosi takvi, pa da se u startu dogovorilo neko rjesenje koje ce biti prakticno i vizuelno prihvatljivo, međutim stvar je takva da nije bilo nikakvog kontakta niti dogovora. Opet se nadam da neko ima ideju na koji zakon se pozvati u ovom slučaju.
Ne budi mi mrsko, potrazih...

http://www.aabh.ba/media/3416/zakon-o-p ... -24-17.pdf

Ako sam dobro shvatio, za gradnju tog zida, komsija je morao prethodno pribaviti urbanisticku saglasnost i odobrenje za gradnju, sto on, vjerojatno, nema:

-Clan 59. tice se sadrzaja urbanisticke saglasnosti i tu ces, izmedju ostalog, naci i:
k) uvjete za izgradnju pomocnih objekata i ograda;

-Clan 69. kaze za sta nije potrebno odobrenje za gradnju, a izgradnju ograde tu ne spominju... helem, bice da je za izgradnju ograde potrebno i odobrenje za gradnju.

Za inspekcijski nadzor te vrste nadlezan je ovaj inspektorat:

https://kuip.ks.gov.ba/sektori/urbanizam

Vec i nedostatak gore pomenutih papira bi morao biti dovoljan razlog za rjesenje o uklanjanju te skalamerije, a cak i da ih zidar amater iz komsiluka ima (kao sto ih, k'o da gledam, nema), ako nahereni zid nesto ili nekoga ugrozava (na primjer, kola... a mozda i ljude :D ) drugovi organi bi morali traziti njegovo uklanjanje.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10 Re: Problem građenja zida

Post by moonca »

Da, u pitanju su principi. Ocigledno nisu dobre komsijske kominikacije.
Mislim da svako na svojoj zemlji moze da gradi koliki hoce zid ali da ne ugrozi druge.

Hm, znam sta znaci tuzakanje, odugovlacenje, nerviranje ... nije vrijedno.
Ne bih to nikome preporucila.... :lol: mozda smisliti neki 'pasjaluk' za komsiju,ali i to pod :?
Kako me sjecanje sluzi kod gradnje kuca,zid kuce mora biti udaljen najmanje metar od komsijske ograde.
John Cleese
Posts: 37174
Joined: 25/05/2010 18:30

#11 Re: Problem građenja zida

Post by John Cleese »

moonca wrote:Da, u pitanju su principi. Ocigledno nisu dobre komsijske kominikacije.
Mislim da svako na svojoj zemlji moze da gradi koliki hoce zid ali da ne ugrozi druge.

Hm, znam sta znaci tuzakanje, odugovlacenje, nerviranje ... nije vrijedno.
Ne bih to nikome preporucila.... :lol: mozda smisliti neki 'pasjaluk' za komsiju,ali i to pod :?
Kako me sjecanje sluzi kod gradnje kuca,zid kuce mora biti udaljen najmanje metar od komsijske ograde.
Niko na svojoj zemlji ne moze (zapravo, moze, ali ne bi smio) graditi nista bez odobrenja osim:
Clan 69.
(Zahvati za koje nije potrebno odobrenje za gradjenje)

(1) Odobrenje za gradjenje nije potrebno za:
a) staklenik i plastenik za bilje bruto povrsine do 30 m2;
b) podzemne i zracne prikljucke na niskonaponsku, PTT i
CATV mrezu, kao i prikljucke gradjevina sa vazecim
odobrenjem za gradjenje na komunalne instalacije
(vodovod, kanalizacija, gas);
c) radove na stubistima, hodnicima i sl., na promjeni pristupa
gradjevini i unutar gradjevine radi omogucavanja
nesmetanog pristupa i kretanja lica sa umanjenim
sposobnostima kretanja u gradjevinama;
d) radove na zamjeni i dopuni opreme, ako je to u skladu sa
namjenom gradjevine;
e) radove na odrzavanju postojece gradjevine, koji se mogu
svrstati u radove tekuceg odrzavanja;
f) postavljanje solarnih panela cija povrsina ne prelazi
povrsinu krova, osim u slucajevima kada je to propisano
drugim propisima.
I ne bi tu trebalo biti nikakvog "tuzakanja" - njihovo je da prijave slucaj inspektoratu, a ovi bi trebali obaviti sve ostalo, po sluzbenoj duznosti.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12 Re: Problem građenja zida

Post by moonca »

:-)

To -sluzbenoj duznosti,tesko ide. Mozda ce izaci , pogledati, napraviti zapisnik... ali, da ce ga rusiti -tesko.



To ide ka jednom konstantnom napetoscu, nerviranju --da li je zbilja to potrebno .
John Cleese
Posts: 37174
Joined: 25/05/2010 18:30

#13 Re: Problem građenja zida

Post by John Cleese »

moonca wrote: :-)

To -sluzbenoj duznosti,tesko ide. Mozda ce izaci , pogledati, napraviti zapisnik... ali, da ce ga rusiti -tesko.



To ide ka jednom konstantnom napetoscu, nerviranju --da li je zbilja to potrebno .

Nece ga rusiti, naredice njemu da ga ukloni :D

"Konstantna napetost i nerviranje" ce prestati kad se stoka konacno nauci redu i ponasanju po nekakvim pravilima koja vrijede za sve, pa i za njih.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14 Re: Problem građenja zida

Post by moonca »

Da je stoka normalna ne bi no doslo do gradnje a da se ne konsultuje sa komsijom.
Opet, ne znam da li i treba. Na svom posjedu moze da radi sta mu volja prateci generalna pravila.

Da li ta voda sto se slijeva ugrozava nekoga na komsijskom posjedu?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#15 Re: Problem građenja zida

Post by stakasa »

Queen_of_hearts wrote:Pozdrav forumaši,
Treba mi smjernica da se dalje raspitam šta u sljedećem slučaju:
Jedan komšija je uredno sagradio kuću/zgradu pored drugog komšije. Sama građevina nije upitna, već ograda koju je komšija podigao odmah pored postojeće ograde od drugog komšije. To je zapravo zid koji prelazi visinom tu ogradu za skoro metar i u toku gradnje, potkopali su se temelji postojeće ograde da bi se napravio taj zid i nasula zemlja koja je sad iznad nivoa prvobitne ograde tog komšije. Nakon što je ograda izgrađena pojavile su se pukotine na zidu te prvobitne/manje ograde, zid se počeo naginjati prema unutra, a voda koju zadržava ta nasuta zemlja slijeva se preko tog manjeg zida. Osim toga zidu sada nije ni moguće prići da se popravi sa obje strane, obzirom da je taj veći zid "zalijepljen" uz njega. Moja pitanje su sljedeća:

1. Da li je ovo u nadležnosti opštinskog inspektorata?
2. Koji zakon regulise udaljenost zida od zida ( ne kuća), da li je i to Zakon o prostornom uređenju?

Hvala unaprijed,
Ne budi picka, miniraj mu to
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#16 Re: Problem građenja zida

Post by Nurudin »

Tanka je granica između idiotizma i "ličnih principa". Mislim da su "lični principi" samo pokušaj da se lični inat i egoizam predstave kao
nešto uzvišeno, a u stvari je obično riječ o nečemu priglupom i tvrdoglavom, ono "ja sam u pravu" samo zato što sam to ja.
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#17 Re: Problem građenja zida

Post by Queen_of_hearts »

Hvala svima na odgovorima,
naročito @John Cleese
Podnesena je prijava, ispostavilo se da komšija za taj zid nije ni dobio dozvolu, a sama kuća je gabaritima premašila ono za šta su dobili dozvolu.
Sad ostaje da se vidi kako rade inspekcije kada su u pitanju "lokalni moćnici".
Voda koja se sada slijeva postaje veliki problem, obzirom da ide ispod popločanog dijela prilaza kući i tu se nakuplja....zemlja sada na tom dijelu izgleda kao močvara. Mora da se ljudi inate i umišljaju jer nisu "dobre komšije" pa da šute i saburaju. :roll:
Post Reply