Privremeno oduzeta vozacka

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

CrazyGlista
Posts: 4
Joined: 12/09/2011 10:43

#1 Privremeno oduzeta vozacka

Post by CrazyGlista »

Pozz, u petak mi je oduzeta vozacka na 12 sati zbog 0,11 promila alkohola. Moram platiti jos i kaznu od 108 km..
Posto nisam bio u mogucnosti podici vozacku preko vikenda idem u ponedjeljak po nju, sad me zanima dali smijem upravljati vozilom sa potvrdom o oduzimanju vozacke? Posto mi je zabrana istekla 12 sati nakon oduzimanja dozvole tj. prije 2 dana...
User avatar
vanda
Posts: 220
Joined: 17/04/2010 22:35

#2 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by vanda »

Hiljade ih vozi bez vozacke ili u alkoholiziranom stanju, stoga ne vidim zasto ne bi mogao i ti. Ne preporucujem ti, vec samo navim cinjenicu.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#3 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by goran16v »

Voznja bez voz dozvole se sankcionise kaznom od 40 KM.
User avatar
TarikSA
Posts: 254
Joined: 22/04/2009 01:00
Location: Sarajevo

#4 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by TarikSA »

Nije istina...40KM se naplacuje ukoliko dokumenti nisu s tobom...e sad ako policajac provjeri i utvrdi da imas zabranu upravljanja motornim vozilom onda slijedi ovo:

Clan/Clanak 227.
Vozac kojem je odlukom nadlznog/ovla{tenog organa/tijela zabranjeno
upravljanje motornim vozilom na osnovu clana/clanka 221. ovog Zakona, voza~
kojem je vozacka dozvola oduzeta na osnovu clana/clanka 222. stav/stavak (1)
ovog Zakona, vozac kojem je vozacka dozvola privremeno oduzeta na licu
mjesta na osnovu clana/clanka 223. ovog Zakona, kao i vozac kojem je vozacka
dozvola zadrzana na osnovu clana/clanka 225. st. (1) i (3) ovog Zakona ne smije u saobracaju/prometu na putu/cesti upravljati motornim vozilom za vrijeme trajanja zabrane, odnosno za vrijeme za koje mu je vozacka dozvola oduzeta ili zadrzana.

Kaznene odredbe: Clan/clanak 235.

Novcanom kaznom u iznosu od 100,00 KM do 300,00 KM kaznit ce se
za prekrsaj: vozac koji u putnom/cestovnom saobracaju/prometu upravlja
vozilom suprotno odredbi clana/clanka 227.

Za prekrsaj vozaca ili vozaca-instruktora uz kaznu se odredjuje jedan kazneni bod i moze se izreci zastitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od jednog mjeseca do cetiri mjeseca.

http://bihamk.ba/dokumenti/zakoni/Zakon ... racaja.pdf

Eto znaci samo je pitanje na kakvu ces blentovinu naletiti i sta od ovoga navedenog te moze zakaciti...znaci oprez i ne voziti bez vozacke...ja znam da ja necu...hihih
technoGeek
Posts: 334
Joined: 21/02/2012 19:27

#5 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by technoGeek »

Skupo ti to plati, lik napuhao promil, oduzeli mu isto na 12 sati, 50 maraka kazne, sutradan podigao u stanici, nit je dobio potvrdu o oduzimanju nit ista :D
User avatar
cigara
Posts: 631
Joined: 17/09/2010 16:52

#6 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by cigara »

Kako ba 108KM ??? Jesul to podigli kazne?
Beno
Posts: 421
Joined: 05/11/2011 00:29

#7 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by Beno »

.
Last edited by Beno on 23/05/2018 23:00, edited 1 time in total.
gidra
Posts: 3523
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#8 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by gidra »

CrazyGlista wrote:Pozz, u petak mi je oduzeta vozacka na 12 sati zbog 0,11 promila alkohola. Moram platiti jos i kaznu od 108 km..
Posto nisam bio u mogucnosti podici vozacku preko vikenda idem u ponedjeljak po nju, sad me zanima dali smijem upravljati vozilom sa potvrdom o oduzimanju vozacke? Posto mi je zabrana istekla 12 sati nakon oduzimanja dozvole tj. prije 2 dana...
moras uplatiti i 20 KM, plus proviziju 1 KM ja mislim(zavisi od banke u kojoj uplaćuješ) za alkotest. I kao sto forumaš Goran reče vožnja bez dozvole se sankcioniše kaznom od 40 KM. Ti svakako nemaš zabranu upravljanja vozilom.
EDIT: U Rep. Srpskoj je alkotest 50 KM i ne mora se odmah uplatiti da bi se podigla dozvola kao kod nas u Federaciji.
Last edited by gidra on 05/04/2012 02:22, edited 1 time in total.
gidra
Posts: 3523
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#9 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by gidra »

cigara wrote:Kako ba 108KM ??? Jesul to podigli kazne?
nisu podigli kazne. Vjerovatno je pocetnik pa mora imati 0 promila i zbog toga su kazne vece pocetnicima ja mislim. Moj prijatelj je neku noc napuhao 0,74 i kazna je 50 KM i 1 kazneni bod.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#10 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by goran16v »

TarikSA wrote:Nije istina...40KM se naplacuje ukoliko dokumenti nisu s tobom...e sad ako policajac provjeri i utvrdi da imas zabranu upravljanja motornim vozilom onda slijedi ovo:
Procitaj bolje sta je covjek napisao prije nego poletis sa navodima clanova. Covjeku je istekla zabrana prije 2 dana ali on nije stigao podici vozacku i pita moze li voziti na potvrdu dok ne podigne. Po zakonu ne moze, da ga uhvate da vozi na potvrdu tj bez vozacke provjerom bi se ustanovilo da nema zabranu sto je jednako da je zaboravio vozacku i sto je 40 KM, a ne 100 - 300.
User avatar
TarikSA
Posts: 254
Joined: 22/04/2009 01:00
Location: Sarajevo

#11 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by TarikSA »

Ti probaj istresti svoje frustracije negdje drugo prije nego dodjes na forum slijedeci put, bit ce nam svima lakse...nisam nikome razbio glavu sto sam naveo clanak...inace kad se ova tema trazi na netu uvijek su neka nagadjanja, ja sam ovaj put htio da stavim tacku na to i da se zna tacna info koja moze sutra nekome valjati...a ti sad opet nazad u frustracije i u svoj tor i tersaj...pih :bih:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#12 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by goran16v »

TarikSA wrote:Ti probaj istresti svoje frustracije negdje drugo prije nego dodjes na forum slijedeci put, bit ce nam svima lakse...nisam nikome razbio glavu sto sam naveo clanak...inace kad se ova tema trazi na netu uvijek su neka nagadjanja, ja sam ovaj put htio da stavim tacku na to i da se zna tacna info koja moze sutra nekome valjati...a ti sad opet nazad u frustracije i u svoj tor i tersaj...pih :bih:
Nigdje nikakve frustracije nema, ja sam samo napisao da nisi dobro procitao, poletio sa clanovima i da nisi upravu, a to sto je tebi ponos povrijedjen nije moj problem. Mada zasluzujes i to jer si krenuo od toga da ja ne znam nista sa "Nije istina...40KM se naplacuje ukoliko dokumenti nisu s tobom...", mada sam 100% u pravu. Druga je stvar sto si pokusao biti strucnjak pa navoditi clanove koji nemaju veze sa ovom situacijom tj pogresno upucivati ljude.

Kad si vec pokusao staviti tacku na pitanje VD, a nisi uspio jer nisi naveo pravi clan, dozvoli da ti pomognem pa da navedem clan koji tretira ovu situaciju:

Clan/Clanak 172.
(2) Kad upravlja motornim vozilom, vozac mora sa sobom nositi vazecu vozacku dozvolu i duzan je da je pokaze na zahtjev ovlastenog lica/osobe.

Kaznene odredbe: Clan/Clanak 239.
Novcanom kaznom u iznosu od 30,00 KM kaznit ce se za prekrsaj:
Vozac koji u saobra}aju/prometu na putu/cesti upravlja motornim vozilom a njegovoj je vozackoj dozvoli istekao rok valjanosti Clan/Clanak 172. stav/stavak 1;
Vozac koji kod sebe nema odgovaraju}u valjanu vozacku dozvolu ili je ne pokaze na zahtijev ovlastenog lica/osobe Clan/Clanak 172. stav/stavak 2;
S tim sto je sakncija sad 40 KM.

U konkretnom slucaju momak ima vazecu VD (istekla zabrana prije 2 dana) ali je nema kod sebe, a policiju nije briga da li je vazeca VD ostala u policiji, na klaviru ili gdje god. Za njih je prekrsio clan 172/2 ZOBS-a i primjenice se kaznena odredba po clanu 239/2...

Sljeci put prvo procitaj pa se javi...
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#13 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by emko1234 »

upravu si gorane 100%
ero:pero
Posts: 142
Joined: 06/04/2012 10:56

#14 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by ero:pero »

CrazyGlista wrote:Pozz, u petak mi je oduzeta vozacka na 12 sati zbog 0,11 promila alkohola. Moram platiti jos i kaznu od 108 km..
Posto nisam bio u mogucnosti podici vozacku preko vikenda idem u ponedjeljak po nju, sad me zanima dali smijem upravljati vozilom sa potvrdom o oduzimanju vozacke? Posto mi je zabrana istekla 12 sati nakon oduzimanja dozvole tj. prije 2 dana...
svako malo zbog brzine ili radara mi ode na mjesec dana :D
i vozim svo vrijeme, sta cu, moram na posao, tada ekstremno pazim, nije me nijednom jos uhvatilo, tako da mislim da i ti mozes progurati vikend, samo pazljivo. jest da nije zakonski, ali kad se ne moze bez auta, stas
User avatar
TarikSA
Posts: 254
Joined: 22/04/2009 01:00
Location: Sarajevo

#15 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by TarikSA »

Jah...haha...hajd jos koji post al ovaj put malo duzi...ponovit cu na sve sto si rekao JAH...
sgunited
Posts: 307
Joined: 15/05/2011 02:10
Location: Sarajevo

#16 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by sgunited »

zar nije dozvoljeno imati 0,3 %? i da nije 108KM je prevelika kazna, znam ljude koji su imali puno vise a dobili su manju kaznu
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#17 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by goran16v »

TarikSA wrote:Jah...haha...hajd jos koji post al ovaj put malo duzi...ponovit cu na sve sto si rekao JAH...
Kad pokusas da budes strucnjak pa se provalis i ispadnes levat i jos te pomalo i ponize sve sto mozes reci je JAH i glumiti da ti je svejedno...
User avatar
TarikSA
Posts: 254
Joined: 22/04/2009 01:00
Location: Sarajevo

#18 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by TarikSA »

Sve si upravu...vise to govori o tebi...sad sam toliko depresivan sto si me ponizio, hocu da placem...posebno me nasekira kad se to desi na forumu punom frustracija...haha...u svakom slucaju skonkni do jos koje teme...mozda i tamo sebi uspijes dici ego...kad vec nemas gjde drugo...a sada noga:) :run:

I da ne spamuj vise temu, nisam ovdje ja bitan...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#19 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by goran16v »

TarikSA wrote:

I da ne spamuj vise temu, nisam ovdje ja bitan...
Nisi bitan al' je bitno da je ono sto si ti kao veliki strucnjak napisao, a vezano je za temu, netacno!
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#20 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by ActionWoman »

Moze li odgovor na pitanje sta i koliko si popio pa ti je dobacilo na 0,11 promila alkohola?
User avatar
ned424
Posts: 448
Joined: 07/08/2009 09:07

#21 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by ned424 »

E evo moje iskustvo uh puhnem 2,10 promila kazna 420 maraka dva mjeseca vozacka i dvije bobe a kad sam otisao do policije kaze im sef sto si puhao ako odbijes puhanje kazna je 100 maraka mjesec oduzimanje i dvije bobe. I ja nisam imao da platim odma bruka ba 4 glave i vozio drot me zaustavi kao gdje vozacka reko oduzeli puhnuo malo vise i on provjeri jes imam vozacku ali nema zabrane sto on meni objasni zabrana ti dodje kasnije kad podignes vozacku odnosno latis pa nesto kao mora pravosnazno da bude itd itd i dobijes papir da je moras predati u cips e onda ti je zabrana ine smijes da vozis! ovo je sto posto raja ja dozivio skoro! eto znaci kad dobijes od suda papir da je odneses u cips onda ti je zabrana!
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#22 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by Wind »

uhh..ma ja bi vama poslije trećeg "puhanja promila" trajno oduzeo vozačku.

Pa koji je to mozak, naroljat se pa onda vozit auto...ne može ni stajati na nogama a vozi. Da li ste vi svjesni kojim se rizicima izlažete, i vas i druge?

OK, napili ste se (mada ni to nije u redu, rigate poslije, baljezgate gluposti, smrdite, boli glava....) ali onda neka neko drugi vozi auto. Stvarno ne kontam to papansko ponašanje. A kad prisjedne....onda je kasno. Kao da je malo svaki dan izvještaji o stradalim na cestama.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#23 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by emko1234 »

Wind wrote:uhh..ma ja bi vama poslije trećeg "puhanja promila" trajno oduzeo vozačku.

Pa koji je to mozak, naroljat se pa onda vozit auto...ne može ni stajati na nogama a vozi. Da li ste vi svjesni kojim se rizicima izlažete, i vas i druge?

OK, napili ste se (mada ni to nije u redu, rigate poslije, baljezgate gluposti, smrdite, boli glava....) ali onda neka neko drugi vozi auto. Stvarno ne kontam to papansko ponašanje. A kad prisjedne....onda je kasno. Kao da je malo svaki dan izvještaji o stradalim na cestama.
definitivno se slazem sa svim napisanim.najveca glupost koju covjek moze uradit je sjest pijan za volan.ko mladji sa i znao to uradit s vremena na vrijeme,mada nisam bio pijan al sam bio pripit.i kad se par ljudi oko mene desilo da su imali teske saobracajke,ma nema sanse vise.dvije-tri pive maksimalno je sto mogu popit prije nego sjedne a i dalje je zakonito.sve ostalo,imas taxi brate.zivimo u gradu gdje s kraja na kraj grada ne mozes platit vise od 15 maraka.u svakom slucaju je manje i od najmanje kazne a kamoli ne daj boze kakve stete i stradanja.
al to je nas bosanski mentalitet.isto ko kad neko dodje i parkira i zao mu dat dvije marke.i onda mu se zal za dvije marke pretvori ako ima srece prvo u 40km,a ako nema u 150km.
al eto,lakse metar u guzicu nego cenat u glavu.
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#24 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by Vertig0 »

Da li se sa potvrdom o privremenom oduzimanju vozacke moze voziti izvan kantona?
Znaci meni nije oduzeta vozacka, napuhao sam 0.35, ali ono kako je procedura privremeno su mi uzeli i trebao bih sutra uplatiti za alkotest i podici vozacku...
Problem je sto moram na put rano ujutru i ne mogu stici da dignem vozacku.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#25 Re: Privremeno oduzeta vozacka

Post by goran16v »

Vertig0 wrote:Da li se sa potvrdom o privremenom oduzimanju vozacke moze voziti izvan kantona?
Znaci meni nije oduzeta vozacka, napuhao sam 0.35, ali ono kako je procedura privremeno su mi uzeli i trebao bih sutra uplatiti za alkotest i podici vozacku...
Problem je sto moram na put rano ujutru i ne mogu stici da dignem vozacku.
Ni po kantonu ni van njega.
Post Reply