Privremeni uvoz vozila na popravak u BiH

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
motor
Posts: 129
Joined: 24/06/2004 00:01
Location: Graz
Contact:

#1 Privremeni uvoz vozila na popravak u BiH

Post by motor »

Zivim i radim u DE.. htio bi kupit jedno osteceno vozilo i dovesti ga na poravak u BiH, pa me zanima da li je potrebno napraviti ovaj privremeni uvoz. Auto nije u voznom stanju i trebalo bi ga doslepati. Imam drugo auto i nije mi zurba za popravak, radio bi to u BiH kod prijatelja. Ako netko ima neka iskustva sa tim molio bi ga da ih podjeli ovdje. Svi ostali komentari na temu su dobrodosli :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2 Re: Privremeni uvoz vozila na popravak u BiH

Post by bitanga_sa_otesa »

mislim da ces morati,za svako vozilo koje se vozi na slepi/prikolici,potreban je ata carnet...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3 Re: Privremeni uvoz vozila na popravak u BiH

Post by tempuser »

Auto na slepi i na kamionu nije auto nego teret, tako da je rjesavanje carine neophodno, sad da li je ATA ili neki drugi vid privremenog uvoza.
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4 Re: Privremeni uvoz vozila na popravak u BiH

Post by holowey »

a sta je sa dodavanjem vrijednosti? taj teret ulazi u zemlju sa jednom vrijednoscu a izlazi sa drugom (vecom)
da li se to mora onda uraditi u registrovanom obrtu/firmi ili opet ide procjena carinika?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5 Re: Privremeni uvoz vozila na popravak u BiH

Post by bitanga_sa_otesa »

ne prave probleme oko toga ,bitno je samo da ispune ata carnet i da imas taj papir...dosta puta sam prelazio granicu s trkacim autom i moram imati ata carnet radi privremenog uvoza...nikad mi nisu pravili probleme.s njima na carini se dogovoris koliko ce ti pisati vremenski ,ja idem obicno 3-4 dana uvijek mi pisu mjesec ....
motor
Posts: 129
Joined: 24/06/2004 00:01
Location: Graz
Contact:

#6 Re: Privremeni uvoz vozila na popravak u BiH

Post by motor »

okay, znaci trebam taj ata carnet! To je carinski dokument koji se vadi direktno na carini prilikom transporta ili ga je potrebno izvaditi ranije? Zna li netko koliko to kosta i da li ga je moguce dobiti na 3-4 mjeseca, jer ne bi zurio sa popravkom. Thanks :-D
motor
Posts: 129
Joined: 24/06/2004 00:01
Location: Graz
Contact:

#7 Re: Privremeni uvoz vozila na popravak u BiH

Post by motor »

Nitko nezna nista...? ne vjerujem :-)
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: Privremeni uvoz vozila na popravak u BiH

Post by drndalo »

Vec ti je pretezno receno sta mozes ocekivati... Jesi li provjerio sa nekim spediterom sta tacno treba za to i koliko to dodje kostati, da mozes praviti komplet racunicu...? Ili sa carinom...?
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2611
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#9 Re: Privremeni uvoz vozila na popravak u BiH

Post by lonely_wolf »

ATA Karnet vadis u vanjsko-trgovinskoj komori (bar je tako u BiH), u njemu navodiš razlog privremenog izvoza i vrijednost robe koju izvoziš.
Na granici pri izlasku iz EU (Hrvatska) ovjeravas i dajes jedan obrazac za izlaz robe dok na ulazu u BiH dajes drugi obrazac za ulaz. Prilikom vracanja robe postupak je obrnut (naravno moras prelaziti granicu na istom granicnom prelazu radi evidencije i papirologije). ATA karnet vazi godinu dana, stim da ti na granici carina da ogranicenje na 3-6 mjeseci, ali na isti ATA karnet mozes vise puta iznositi datu robu u roku trajanja ATA karneta.
Ukoliko navedes u razlogu izvoza servisiranje prilikom uvoza u EU ces platiti porez i carinu na ugradjene dijelove, s tim da te mogu jos i zezati oko standarda istih. Takodje ako navedes neki drugi razlog, a carina posumlja u taj razlog mogu ti pisati carinski prekrsaj i privremeno/trajno oduzeti robu.

Moj savjet bi ti bio da se dobro raspitaš kod nekog speditera i vidis da li je to isplativo i koje su sve procedure, da te ne dodje skuplja pita od tepsije.
Post Reply