Privatnici-Robovlasnici

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#1 Privatnici-Robovlasnici

Post by perfekcionista1 »

Do mene stize ogroman broj raznih optuzbi, zalbi i jadikovanja na stanje i polozaj radnika u privatnim firmama. Obicno ih upitam zasto isto to ne prijave inspekciji, medjutim razumljiv je strah od otkaza, medjutim zasto to ne raditi barem anonimno? Ja licno sam slao mail anonimno navodeci krsenje zakona u jednoj privatnoj firmi s kojom imam posrednu vezu, u pitanju su bili prekovremeni sati, radilo se i preko 220sati mjesecno, sada su to uredili da se radi 180 max ali krsenje tih prava krivim i unakazenim tumacenjem, tj. zloupotrebom zakona je i dalje prisutno.

Evo vam primjer koji sam dobio iz jedne zastitarske firme, raspored sati od kad su poceli navodno po zakonu raditi. Neka vas ne zbune ove dvije praznine izmedju dva radna dana, jer odmah nakon tog radnog dana koji se radi od 19-7 taj dan je takodje radni, od 00:00 pocinje novi dan, tako da je on i taj treci dan u nizu radio, i to 7 sati.

Imageimage hosting 5mb
Medjutim sta je problem, te ljude redovno zovu u transport i na obezbjedjivanje utakmica sto automatski dovodi do ogromnog prekoracenja mjesecne, a da ne govorimo sedmicne satnice, i to se konstantno ponavlja. Najnoviji problem meni bliskog prijatelja je taj sto mu poslodavac po zakonu mora dati godisnji jer je odradio 6 mjeseci, ali vrlo krnjav godisnji. U junu ce on biti primoran raditi 12 smjena po 12 sati a inace ih radi 15 bez godisnjeg, ja sad tu ne vidim nikakvu logiku. Posto se kod njih kako vidite na rasporedu, radi i subotama i nedjeljama, jedne sedmice radis i vikend druge ne radis, kako je moguce onda to uskladiti sa zakonom pa poslodavac kad daje godisnji daje ga od ponedjeljka do nedjelje, je li stvari po zakonu subota i nedjelja se ukljucuje u godisnji odmor??? Ako neko zna pravne propise o ovome pisite, i svi koji znaju negdje slican problem neka ovdje pisu, ja se planiram ozbiljno posvetiti tome i licno finansirati pravnicki tim koji cu angazovati da se ove stvari isciste do kraja ako nisu po zakonu, a mislim da nisu, jer meni bliske osobe trpe zbog toga.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15463
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#2 Re: Privatnici-Robovlasnici

Post by problemnatravunu »

.
Post Reply