Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#1 Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Fudo Bosna »

Najavljene reforme zdravstva u Kantonu Sarajevo, predvidjaju i ukidanje stomatoloske sluzbe u domovima zdravlja? Neshvatljvo je da veliki broj stanovnistva: studenti, nezaposleni, penzioneri, vecina uposlenika koja sa malim primanjima ne moze svjoj porodici priustiti privatnog , dr stomatologa , nazalost jos ne reaguju na to, a ministrica Ademaj nam drsko "pojasnjava" , da nema potrebe za tom uslugom?

Nije to neka "vrh usluga", ali imam , osobno i moja porodica , dobra iskustva sa stomatoloskim uslugama u domu zdravlja i smatram da su te najavljene, " izmjene",
velika drskost i da ce nam zastita zdravlja stanovnistva , zbog nemogucnosti placanja privatnih stoma. usluga, ozbiljno biti dovedena u pitanje !

Vjerovatno i "nema potrebe" uopce i za primarnom zdravstvenom zastitom ni ona, ni gospodin Konakovic ni ostali sa primanjma iz budzeta koja su za vecinu nas gradjana basnoslovna pa nam i predvidjaju ovakve "reforme"?
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#2 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Dr.medicine »

Nisi možda shvatio. Privatiozovat će se, ali će biti placeni po ucinku.
Znaci moci ces ici kod njih sa knjižicom, a oni ce od ZZO naplatiti onoliko koliko su zuba popravili.

A da napisemo kako u DZ stomatolozi namjerno kvare stolice da ne bi radili. Ljendohani, sjede, primaju platu i kukaju kad im dođeš popraviti zub. Jedino se mlađa ekipa trudi, jer peku zanat. A kad ga ispeku, aufirdezen ili ako ostanu u DZ pretvore se u iste one kornjace koje kvare stolice da ne bi radili.

U vrijeme studiranja jedino sa dr Lanom (studentska služba) imao sam super iskustvo, čak i bolje nego kod privatnika. Ali kao što rekoh, i ona je tada bila početnik pa se trudila (što ne znaci da nije ostala ista, nisam odavno student :lol: :lol: ).
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#3 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Fudo Bosna »

Dr.medicine wrote:Nisi možda shvatio. Privatiozovat će se, ali će biti placeni po ucinku.
Znaci moci ces ici kod njih sa knjižicom, a oni ce od ZZO naplatiti onoliko koliko su zuba popravili.

A da napisemo kako u DZ stomatolozi namjerno kvare stolice da ne bi radili. Ljendohani, sjede, primaju platu i kukaju kad im dođeš popraviti zub. Jedino se mlađa ekipa trudi, jer peku zanat. A kad ga ispeku, aufirdezen ili ako ostanu u DZ pretvore se u iste one kornjace koje kvare stolice da ne bi radili.

U vrijeme studiranja jedino sa dr Lanom (studentska služba) imao sam super iskustvo, čak i bolje nego kod privatnika. Ali kao što rekoh, i ona je tada bila početnik pa se trudila (što ne znaci da nije ostala ista, nisam odavno student :lol: :lol: ).

Mozes li to provjeriti? Bilo bi mi drago da sam u krivu, ali imam informacije da se stomatoloske usluge ubuduce naplacuju a da se ambulante gase, da su vec neki studenti npr spremni da reaguju , penzionerska udruzenja i slicno, molim te , bojim se da sam u pravu?

Ako imas konkretnu info da nije ovako daj je, molim te?

Imao "super iskustva " ili ne vecina gradjana nema para da za 3 ili 4 clana porodice placa nimalo jeftine stomatoloske usluge, najhitnihe popravke ...

Kokretno, primjer, vecina clanova moje porodice , NE PLACA , slikanje zuba, ili ako plati to je 2km, kod Bicakcica je 8km, sto ne bi bio problem da su plate i penzije kao na zapadu, a ima i pozitivnih primjera "drzavne" stomatoloske prakse, sam sam bio svjedok u dvije sarajevske opcine ?!

Primjer, konkretan, dr Zukic, Stari Grad, vrhunski strucnjak, i divan prema pacijentima i ne samo on, u tom sarajevskom Domu zdravlja, a znam kako su neki clanovi moje porodice, "jeftino" prolazili kad su morali kod privatnika, a kada imas studente ili ako imas penzionera ili nezaposlenog, nije ti bas "svejedno", kada za par odlazaka inkasiras privatniku 100 km, s obzirom da su do sada neki reagovali , i na portalima i u kontaktu sa ljudima sam cuo reakcije na ovaj bezobrazluk, tako da, nazalost, nisam bas siguran da sam u krivu za placanje, a ako znas suprotno, napisi konkretno , molim te ...

Inace , gospoda iz politike nema dodira sa realnim zivotom: radnika, studenata, djaka , penzionera, pa je njima kesirati za popravke par stoja, "normalna stvar", za njihov kucni budzet !!!
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#4 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Dr.medicine »

šta će biti u zdravstvu?
odgovor na to zna samo jedna osoba :lol: a šta je u njenoj glavi Boga pitaj
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Dr.medicine wrote:Nisi možda shvatio. Privatiozovat će se, ali će biti placeni po ucinku.
Znaci moci ces ici kod njih sa knjižicom, a oni ce od ZZO naplatiti onoliko koliko su zuba popravili.

A da napisemo kako u DZ stomatolozi namjerno kvare stolice da ne bi radili. Ljendohani, sjede, primaju platu i kukaju kad im dođeš popraviti zub. Jedino se mlađa ekipa trudi, jer peku zanat. A kad ga ispeku, aufirdezen ili ako ostanu u DZ pretvore se u iste one kornjace koje kvare stolice da ne bi radili.

U vrijeme studiranja jedino sa dr Lanom (studentska služba) imao sam super iskustvo, čak i bolje nego kod privatnika. Ali kao što rekoh, i ona je tada bila početnik pa se trudila (što ne znaci da nije ostala ista, nisam odavno student :lol: :lol: ).
Najgore kada kažu nema materijala, evo upravo nestalo "nečega", čekamo isporuku...itd. Privatizacija super i treba, plaćanje po učinku. :thumbup:
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#6 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Fudo Bosna »

Dr.medicine wrote:šta će biti u zdravstvu?
odgovor na to zna samo jedna osoba :lol: a šta je u njenoj glavi Boga pitaj
Znaci pises onako odokativno, a ja tvrdim da ces i bez te, po meni solidne stomatoloske usluge,( primarne stomatoloske zastite ostati u potpunosti), i da ce se te usluge u 100% iznosu naplacivati, a sto 40% gradjana ovog grada nece moci placati i to je katastrofalno, jer ce se odraziti na opce zdravstveno stanje stanovnistva.

Mnogi ne mogu za 4 clana porodice izdvojiti stotine maraka za opravke, a mi ovde pisemo kako je ta usluga losa? :-)

Umjesto da trazimo jos bolju, bolji materijal i aparate oni nam je skroz ukidaju a ti pises proizvoljno a nicim nisi dokazao da ta usluga nece biti ukinuta.

Ako tebe ne tangira onda predji na drugu temu i idi privatniku i pusti da raspravljaju oni kojih se to tice,
a koji kod nekog npr Bicakcica ne mogu izdvojiti 100 km za lijecenje zuba , samo za jednog clana familije ili za samo jedno slikanje 8km... Pa to pomnozi sa 3 ili 4 ?
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#7 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by kox »

Fudo Bosna wrote:
Dr.medicine wrote:šta će biti u zdravstvu?
odgovor na to zna samo jedna osoba :lol: a šta je u njenoj glavi Boga pitaj
Znaci pises onako odokativno, a ja tvrdim da ces i bez te, po meni solidne stomatoloske usluge,( primarne stomatoloske zastite ostati u potpunosti), i da ce se te usluge u 100% iznosu naplacivati, a sto 40% gradjana ovog grada nece moci placati i to je katastrofalno, jer ce se odraziti na opce zdravstveno stanje stanovnistva.

Mnogi ne mogu za 4 clana porodice izdvojiti stotine maraka za opravke, a mi ovde pisemo kako je ta usluga losa? :-)

Umjesto da trazimo jos bolju, bolji materijal i aparate oni nam je skroz ukidaju a ti pises proizvoljno a nicim nisi dokazao da ta usluga nece biti ukinuta.

Ako tebe ne tangira onda predji na drugu temu i idi privatniku i pusti da raspravljaju oni kojih se to tice,
a koji kod nekog npr Bicakcica ne mogu izdvojiti 100 km za lijecenje zuba , samo za jednog clana familije ili za samo jedno slikanje 8km...
Kada je pocela prica o ovoj reformi bile su bar dvije emisije na radiju koje sam slusao i gdje je receno ovo sto je forumas pod nickom Dr. medicine napisao. Stomatolozi 'zakupe' ordinacije u DZ-ima, pacijenti i dalje normalno dolaze sa knjizicama a stomatolozi to refundiraju od ZZO-a. Sta ce na kraju zaista biti to je vec pitanje.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#8 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Fudo Bosna »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Dr.medicine wrote:Nisi možda shvatio. Privatiozovat će se, ali će biti placeni po ucinku.
Znaci moci ces ici kod njih sa knjižicom, a oni ce od ZZO naplatiti onoliko koliko su zuba popravili.

A da napisemo kako u DZ stomatolozi namjerno kvare stolice da ne bi radili. Ljendohani, sjede, primaju platu i kukaju kad im dođeš popraviti zub. Jedino se mlađa ekipa trudi, jer peku zanat. A kad ga ispeku, aufirdezen ili ako ostanu u DZ pretvore se u iste one kornjace koje kvare stolice da ne bi radili.

U vrijeme studiranja jedino sa dr Lanom (studentska služba) imao sam super iskustvo, čak i bolje nego kod privatnika. Ali kao što rekoh, i ona je tada bila početnik pa se trudila (što ne znaci da nije ostala ista, nisam odavno student :lol: :lol: ).
Najgore kada kažu nema materijala, evo upravo nestalo "nečega", čekamo isporuku...itd. Privatizacija super i treba, plaćanje po učinku. :thumbup:
Meni kad tako kazu a ja odem tamo gdje imaju i cijela porodica popravi sve zube. Po tebi je ukidanje primarne stomat zastite ,"super", jer ces privatizacijom sada to u potpunosti placati, procitaj malo bolje taj zakon, ili ti druze, " lezis " na parama,ili si neozenjen, ledican si, nemas porodicu, pa ti svejedno ?
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#9 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Fudo Bosna »

@kox

Da , a kada se eventualno desi ovaj drugi scenario tada je kasno reagovati treba vec sada vidjeti, jer sumnjam da gospodja Azemaj ili Konakovic ili gosp Kojovic idu sa knjizicom kod "drzavnog" stomatologa pa ih to i ne tangira , ne bi ni mene, da sam na budzetu...
Brus Lee
Posts: 849
Joined: 01/10/2010 19:35

#10 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Brus Lee »

Sada ZZO obracunava "drzavnim" stomatolozima vadjenje zuba oko 10 km, plomba oko 25 km... Po tim cijenama ne moze niko opstati. Ko li ce platiti razliku do ekonomske cijene? Tako, da nije tacno da ces samo sa knjizicom otici i popraviti zub, kao do sada.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#11 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by walk_M-A-N »

Dokument je na http://skupstina.ks.gov.ba/prijedlog-od ... ganizacije

Prvo su ga htjeli donijeti hitno, pa kad nije prošlo proveli su raspravu, ali uz novu prevaru: nema izvornih primjedbi već su prepričane i sve odbijene.

Spajanje nekih ustanova i treba, ali PRIVATIZACIJA NIKAKO, pogotovo ovako na brzaka, uz paušalne argumente, pogrešne podatke i čuvenu agendu koja je po njima dovoljan razlog za sve.

To su smislile idiotkinje koje su i bile sve vrijeme u upravi KCUS gdje desetina miliona fale, i gdje su radile zajedno sa Farisom i drugim lopovima. Cilj je preko leđa običnog svijeta pokriti vlastite dugove i obogatiti svoje.
Privatizirati stomatologiju, to je za njih normalno, jer su ove elita. Brat od Ademaj, dr. Đugum ima privatnu kliniku. Ne znam je li tačno da Izetbegović pravi svoju kliniku.
Da samo bogatiji prave zube, a radnici da se muče i misle kako to platiti i hodaju krezavi.
Iz mojih para uzimaju za zdravstvo i bijesan sam kad vidim kako se tamo rasipa i krade od strane niza SDA direktora ZZO.
Iz iste stranke koja je i postavljala razne lopove o kojima sada piše CIN, i mnogo više njih o kojima ne piše, a koji su krali od zapošljavanja do tendera.

A usput da ograniče i rad Stomatološkog fakulteta i onemoguće ga da pruža usluge građanina. Samo osobama sa posebnim potrebama, sa kojim je najteže raditi, neće se njihovi privatnici baviti s tim.

Lično, slažem se da nam se svima uzima od plata za stomatološku službu dostupnu svima. Tamo je haos, jasno, kad su kupovana radna mjesta a fali materijal za rad i pokvarena oprema. Samo je uzrok haosa, stranački direktori lopovi i opći grozan odnos prema državnom poslu i imovini. Kad bi se htjelo, moglo bi se to riješiti.
Cubone
aha čuj privatiziranje stomatologije hahahaha pa biće Bosna najkrezavija zemlja na svijetu kad oni počnu pucati cijene popravki i liječenja zuba....

zemljanin1973
Lopovi pronevjere milione maraka i niko ne odgovara, a onda da bi pokrili gubitke ukidaju ustanove i pokreću reforme koje idu na štetu građana! I ovako se mjesecima čeka na specijalističke preglede, a sada će se čekati godinama. Stranačka i lopovska, nesposobna đubrad!

PadobranacPC
Ovo je idiotizam na nivou koji je impozantan čak i za BiH. 1. Premjestanje djece od pedijatara porodicnim ljekarima, od kojih pojedini nisu dijete pregledali po 35 godina je u najmanju ruku opasno. 2. Ukidanje stomatologije, da bijeda ni tu ne moze dzaba izvadit zub 3. Sizofreno spajanje JU DZ KS i bolnice Prim. dr. Abdulah Nakaš je vrhunski dokaz da Zilha Ademaj ne samo da ne zna nista o zdravstvu nego i o najprostijim pravnim pitanjima.

Wahrheit
Standard neke zemlje se između ostalog mjeri i kvalitetom zdravstvene zaštite i školstva koje su temelji svake normalne države. Svi ovi idiotluci nazvani "reformom zdravstva" se rade zbog ušteda da bi 150 ministara, 11 parlamenta, vlada, hiljade poslanika, savjetnika, 11 zavoda zdravstvene zaštite i ostalih govana mogli i dalje trošiti 65 % ukupnog BDP.

valjdamuvjetarna
Odbija ti za zdravstveno osiguranje koliko već 12-13% od plate, i onda sam sebi kupuješ lijekove koje bi trebao da dobiješ u zdravstvenoj ustanovi (tipa injekcije). Sve pare se skrše na plate i privilegije, a ovo što plaćaš je samo da te ne otjeraju sa vrata kad se pojaviš.. nemaš više ništa.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#12 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Prpa.ba »

Puna podrska smanjenju izdvajanja za doprinose ZZO-u i posljedicnu privatizaciju dopunskih zdravstvenih usluga. :thumbup:
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#13 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by walk_M-A-N »

Gornji post je toliko plitak da ga je šteta i ponoviti.
Nikakva smanjenja izdvajanja nisu u vezi sa ovim dokumentom, niti se radi o privatizaciji dopunskih zdravstvenih usluga.

Sada je već haos i nepostojanje sistema provjere urađenog u odnosu na prijavljeno u stomatologiji, jer bi se inače davno vidjelo da mnogi državni stomatolozi ne rade ništa, osim privatno ili lažiranje izvještaja. Oni štete i državi i svojim kolegama koji rade. A kako bi tek kontrolisali privatne, niti je navedeno niti je ovo uočeno kao problem, a jeste.

Inače je mutna potrošnja ogromnih sredstava, uz raširen kriminal u zdravstvu, što ilustrira donji link. Iako čudi jer i Nadzorni je stranački. Ali sakrij to i hajde u reformu.

http://nap.ba/new/vijest.php?id=34399
U dokumentaciji se navodi da Nadzornom odboru nije omogućen rad i ulazak u prostorije Zavoda. Stručne službe ZZO KS Nadzornom odboru nisu dostavljale tražene dokumente tokom 2016. godine, iako su imale obavezu to uraditi.
U dokumentaciji se dalje navodi da je direktor Zavoda (Samir Turković op.a.) u kontinuitetu pronalazio razloge kako bi Nadzornom odboru onemogućio ulazak u prostorije Zavoda. O ovim problemima, navodi se dalje, Nadzorni odbor je usmeno i pismeno upozoravao ministricu zdravstva Kantona Sarajevo, Upravni odbor Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Vladu Kantona Sarajevo i premijera.
- Od navedenih organa nije bilo reakcije. Imali smo administrativnu šutnju – stoji u izvještajima Nadzornog odbora.
- Nadzorni odbor je tražio periodične obračune koji su trebali biti sastavljeni u skladu sa odredbama Pravilnika o finansijskom izvještavanju uz Izvještaje Zavoda o izvršenju Finansijskog plana za propisane periode izvještavanja. Osim navedenih finansijskih izvještaja, Nadzornom odboru onemogućena je kontrola i analiza iz oblasti javnih nabavki, tendera, dobijenih saglasnosti, politika zapošljavanja te praćenja svih troškova i naknada za rad u komisijama i radnim tijelima imenovanim od strane Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo.
Nadzornom odboru ZZO KS je onemogućen ulazak u Zavod jer su tražene temeljite informacije i podaci o kompletnom poslovanju za 2016. godinu – navodi se.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#14 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Streptokok »

Brus Lee wrote:Sada ZZO obracunava "drzavnim" stomatolozima vadjenje zuba oko 10 km, plomba oko 25 km... Po tim cijenama ne moze niko opstati. Ko li ce platiti razliku do ekonomske cijene? Tako, da nije tacno da ces samo sa knjizicom otici i popraviti zub, kao do sada.
To je ekonomska i realna cijena. To sto svi pljackaju druga je prica.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#15 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Dr.medicine »

Upravo. To što postoji neki zakonski cjenovnik gdje piše da je popravak 60 maraka, realno u praksi niko od privatnika i ne sprovodi.
Trenutna cijena je 30 maraka za popravak zuba. To 100% znam, jer imam more kolega koji su privatni stomatolozi.
Tako da će cijenu od 30 maraka sigurno pokriti ZZO.
Primarna stomatologija nije luksuz, prema tome ona će biti dio besplatne usluge. Pa možda ovi u vladi jesu ludi, ali postoje Međunarodne konvencije i prava osoba na zdr.uslugu. Tako da Fudo dont worry.
I ne znam što si zapjenio toliko jarane. pa ne kvari se zub svaki dan, održavaj higijenu. ja stomatologu bio zadnji put kad sam studirao (knjižica), i prošle godine pukla mi plomba na bombonu.

p.s. imam pravo da iznesem svoje misljenje, ne vidim u cemu je problem.
i kao što uvijek pisem kad se vecina žali da je zdravstvo loše. budimo svi sretni (pa i ja) dok nam je osiguranje na uzajamnoj osnovi. znaci neko ko je na birou 20 godina i neko kome se mjesecno odbija 1000 maraka imaju ista prava na uslugu. A ko veci problem pravi kada je u pitanju dobijanje usluge? Ovaj što nije nikad marke dao za osiguranje. Svi bi zapad i zapadne usluge, ali ne daj Bože da nam to dođe. Imat ćemo upravo ovaj scenario privanrih stomatologa i rangiranje osiguranja, a ostalo cemo doplacivati
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#16 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by walk_M-A-N »

Problem: generalno loš rad stomatologije po DZ gdje se pojedinci izdvajaju po dobru, ali stanje je loše sa navedenim zloupotrebama, viškom onih koji su kupovali mjesta, lošim stanjem opreme i materijala, slabom iskorištenošću i pouzdanošću.

Rješenje u korist pojedinaca, stranački odabir, predočeni plan: privatiziraj i dobij bolju iskorištenost za mali opseg osnovnih usluga i reci da je stanje poboljšano, pokrij sav kriminal i haos stranačkih rukovodilaca.
Bez kriterija i provjere omogući svima da rade sve.
Uvali najteži posao za osobe sa posebnim potrebama Stomatološkom fakultetu.

Rješenje u korist društva, stranke neće i ne mogu tako raditi: istražiti i spriječiti kriminal i zloupotrebe, napraviti red i rad, čvrstu disciplinu i optimalan odnos zaposlenih, troškova i usluge, i bez profita dati veći (veći!) opseg usluga u javnom preduzeću za iste pare.
Koristiti specijaliste i samo najstručnije usluge slati Stomatološkom fakultetu.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#17 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by channel10 »

Brus Lee wrote:Sada ZZO obracunava "drzavnim" stomatolozima vadjenje zuba oko 10 km, plomba oko 25 km... Po tim cijenama ne moze niko opstati. Ko li ce platiti razliku do ekonomske cijene? Tako, da nije tacno da ces samo sa knjizicom otici i popraviti zub, kao do sada.
Kako u Zenici opstaju po tim cijenama?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#18 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by channel10 »

walk_M-A-N wrote:Gornji post je toliko plitak da ga je šteta i ponoviti.
Nikakva smanjenja izdvajanja nisu u vezi sa ovim dokumentom, niti se radi o privatizaciji dopunskih zdravstvenih usluga.

Sada je već haos i nepostojanje sistema provjere urađenog u odnosu na prijavljeno u stomatologiji, jer bi se inače davno vidjelo da mnogi državni stomatolozi ne rade ništa, osim privatno ili lažiranje izvještaja. Oni štete i državi i svojim kolegama koji rade. A kako bi tek kontrolisali privatne, niti je navedeno niti je ovo uočeno kao problem, a jeste.

Inače je mutna potrošnja ogromnih sredstava, uz raširen kriminal u zdravstvu, što ilustrira donji link. Iako čudi jer i Nadzorni je stranački. Ali sakrij to i hajde u reformu.

http://nap.ba/new/vijest.php?id=34399
U dokumentaciji se navodi da Nadzornom odboru nije omogućen rad i ulazak u prostorije Zavoda. Stručne službe ZZO KS Nadzornom odboru nisu dostavljale tražene dokumente tokom 2016. godine, iako su imale obavezu to uraditi.
U dokumentaciji se dalje navodi da je direktor Zavoda (Samir Turković op.a.) u kontinuitetu pronalazio razloge kako bi Nadzornom odboru onemogućio ulazak u prostorije Zavoda. O ovim problemima, navodi se dalje, Nadzorni odbor je usmeno i pismeno upozoravao ministricu zdravstva Kantona Sarajevo, Upravni odbor Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Vladu Kantona Sarajevo i premijera.
- Od navedenih organa nije bilo reakcije. Imali smo administrativnu šutnju – stoji u izvještajima Nadzornog odbora.
- Nadzorni odbor je tražio periodične obračune koji su trebali biti sastavljeni u skladu sa odredbama Pravilnika o finansijskom izvještavanju uz Izvještaje Zavoda o izvršenju Finansijskog plana za propisane periode izvještavanja. Osim navedenih finansijskih izvještaja, Nadzornom odboru onemogućena je kontrola i analiza iz oblasti javnih nabavki, tendera, dobijenih saglasnosti, politika zapošljavanja te praćenja svih troškova i naknada za rad u komisijama i radnim tijelima imenovanim od strane Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo.
Nadzornom odboru ZZO KS je onemogućen ulazak u Zavod jer su tražene temeljite informacije i podaci o kompletnom poslovanju za 2016. godinu – navodi se.
Rade oni u DZ, ali ih pola svrate u svoje privatne ordinacije koje nisu prijavljene. Tako da im ide staž za penziju na osnovu povelikih plata koje primaju za svoj nerad, a onda klepaju lovu na crno gdje opet oštećuju državu i svu lovu stavljaju sebi u džep. To je davno trebalo zatvoriti pa neka se bore kao i ostali
mahalik
Posts: 1916
Joined: 12/09/2009 16:48

#19 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by mahalik »

Zilha Ademaj i Mirsad Đugum nisu brat i sestra, oboje su Đugum možda su bliža rodbina
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#20 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by walk_M-A-N »

Današnji dan će krezavim slovima biti upisan u istoriju Kantona. Nova privatizacija prolazi neprimjetno, kao i druge bitne stvari.
Možda treba to i prihvatiti, ako većina korisnika foruma piše na temama koje nemaju ama baš nikakav uticaj, a ne piše na onim gdje se moglo nešto učiniti.
Nazvati "svog zastupnika" i "svoju stranku", pitati njih koliko imaju prihoda i kako misle da oni sa prosječnim prihodima plaćaju i ovo, zašto uopće dajemo pare za zdravstveno osiguranje bez da znamo gdje naše pare idu, osim što saznamo preko CIN-a.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#21 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by O'zone »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/skupsti ... /170410047

Neću reći da je crno ali nije ni sivo....Prebaciti djecu kod hahara u porodičnoj je .....užas
Brus Lee
Posts: 849
Joined: 01/10/2010 19:35

#22 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Brus Lee »

O'zone wrote:https://www.klix.ba/vijesti/bih/skupsti ... /170410047

Neću reći da je crno ali nije ni sivo....Prebaciti djecu kod hahara u porodičnoj je .....užas
Ti ocigledno nemas sitnu djecu ili ih , ako imas, nisi godinam vodio ljekaru. Vec godinama skolsku djecu ne pregledaju pedijatri vec hahari ljekari opste med. I spec.porodicne med. Razlika je sto vise nece ljekari ici u ambulante skolske medicine i napustati svoje pacijente s kojima imaju ugovor o pruzanju zdravstv.usluga, vec ce djeca biti rasporedjena po mjestu stanovanja u lokalne ambulante. Sada ce djeca sjediti u istoj cekaonici sa odraslim. Koliko je to pametno, vrijeme ce pokazati. Nisu svi pacijenti samo za recept i samo za uputnicu. Ima tu i tuberana, alkoholicara, narkomana, hitnih stanja, psihijatrijskih slucajeva i sl. Kako ce se to sve odraziti na psihu djeteta ne treba trositi rijeci. Ovo ne odgovara nikome, ni djeci, ni roditeljima ni ljekarima koji ce imati dodatno opterecenje ionako prebukiranih ambulanti. A, da se lako prebaciti sa infarkta, diabetesa i sl na rubeolu i vodene ospice, nije. Nebi djaba bili pedijatri da je dijete umanjeni covjek. Ali sta je tu je, kad se ne pita struka vec politika.
User avatar
van Basten
Posts: 7515
Joined: 21/09/2006 02:59

#23 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by van Basten »

koliko je doktora uopste bilo ukljuceno u ovu nebulozu od reforme? Ukljucujuci one koji su je izradjivali u vladi (ministrica nije doktor nego klasicni grebator o zdravstvenu seharu btw) do onih koji su glasali danas? Struka se po obicaju nije nista pitala a bice prvi na udaru kad ovo ode u 100.... Persuna:)
Jos u sve ukljucili majstora spina Zahiragica i citavo vrijeme se pricalo samo o za i protiv studentske poliklinike... A sve ostale "reforme" saptom prodjose.
Bice veselo kad mi dijete dobije npr 39 temp zbog bakterijske upale grla i onda ga porodicni ljekar zakaze za iducu srijedu izmedju dede sto dolazi po recepte i zene koja treba uputnicu da vadi nalaze za preoperativnu pripremu.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#24 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Fudo Bosna »

walk_M-A-N wrote:Današnji dan će krezavim slovima biti upisan u istoriju Kantona. Nova privatizacija prolazi neprimjetno, kao i druge bitne stvari.
Možda treba to i prihvatiti, ako većina korisnika foruma piše na temama koje nemaju ama baš nikakav uticaj, a ne piše na onim gdje se moglo nešto učiniti.
Nazvati "svog zastupnika" i "svoju stranku", pitati njih koliko imaju prihoda i kako misle da oni sa prosječnim prihodima plaćaju i ovo, zašto uopće dajemo pare za zdravstveno osiguranje bez da znamo gdje naše pare idu, osim što saznamo preko CIN-a.

Upravo tako, " krezavim slovima", ionako nam je nivo primarne zdravstvene zastite bio ocajan a sada ostajemo i bez toga...

Ili ovaj idiotluk sa gasenjem skolskih dispanzera, ali ovo sa privatizacijom stomatologije je "vrh idiotluka", ili ono kada su svojedobno engleskoj kraljici rekli da narod nema hljeba, pa je ona, poput ove vlasti, rekla da onda :" jedu kolace!"

Skup i nedovoljan sistem zdravstvene zastite, nije stomatoloska zastita dovoljno dobra "pa ukinimo je i privatizujmo" pozatvarajmo ambulante stomatoligije, gdje je narod mogao , koliko toliko odrzavati minimum opravki zuba , e ukinimo im i to, neka sa trideset godina sav narod koji nema 2000 km ili vecu placu i ne moze platiti, bude krezav, koji bezobrazluk i bahatost...

Zar niko nije u stanju pokrenuti javnu raspravu , protestovati, zar cemo tako gledati da nam ukinu svu primarnu zdra zastitu postepeno, svo skolstvo privatizuju , pa ljudi, kod nas su plate sa budzetskim prosjekom jedva oko 400 eura a u realnom sektoru 250 eura, penzije su 170 eura , pa pobogu nismo Svica da placamo jos i primarnu zdravstvenu zastitu !
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#25 Re: Privatizacija stomatologije," reforma zdravstva" u KS

Post by Fudo Bosna »

Uostalom, gospoda iz Kantona, poslanici i ministri; Konakovic, Azemaj, Halilovic, Kojovic, Maric i ostali i ne znaju staje to "drzavni stomatolog" oni se lijece u privatnim stomatoloskim ili zdravstvenim organizacijama,
a kako i ne bi, kada su im place ravne 7-8 prosjecnih penzija ili 4 i vise prosjecne place, ne racunajuci ostale benificije?

Ne mogu samo da shvatim ovu nezaintetesovanost ili kod ovih koji imaju, nesolidarnost javnog mijenja, niko ne razmislja o studentima, djacima,penzionerima , onih 75% radnika sa prosjekom od 500km, i te bas briga sto ce sutra i njegovo djete , kada ode u srednju ili upise studij biti i bez one najelementarnije zdravstvene zastite ili kada sutra, ili za deceniju dvije odu u penziju?
Post Reply