Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
blutgang
Posts: 1
Joined: 11/04/2012 23:55

#1 Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by blutgang »

Nije nista novo da je prijemni na medicinskom fakultetu jedan od najtezih ako ne i najtezi u bih ali cuo sam da je prosle godine prijemni bio i vise nego tezak. Ima li neko da je bio na prijemnom prosle godine? Je li zapravo toliko tezak i zasto odnosno koja oblast predmeta je zadavala tolike probleme da je samo dvadesetak ucenika polozilo?
yozi
Posts: 28
Joined: 05/02/2012 20:17

#2 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by yozi »

ne znam sta da ti kazem,ja sam bio na prijemnom,nisam bio posebno nadaren za fiziku,hemiju i biologiju sam znao,uglavnom polozio sam biologiju,hemiju nisam(ali smatram da se moze poloziti) a za fiziku nek ti je Bog na pomoci. po mom misljenju,mogao si poloziti fiziku samo ako si ekstra talenat. Ja nisam bio na onim pripremama a kazu da je to bitnije od bilo koje literature(informatori itd). to je samo moje misljenje i moja situacija,opet dobro se raspitaj. Isto tako gledao sam prijemni u tuzli,bio je lagan u odnosu na ovaj u sarajevu(ali samo prosle godine).
User avatar
malaplavooka
Posts: 3353
Joined: 12/04/2011 12:34
Location: tu....u tvom srcu :)

#3 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by malaplavooka »

Bio je težak...rodica nije položila...ali sto tako iz tog razloga je po prvi put na medicini uveden još jedan prijemni rok.
Sretno!
User avatar
Altsa
Posts: 7347
Joined: 19/03/2004 18:31

#4 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by Altsa »

A sta ce im fizika za medicinski fakultet :? :? :? bilogija i hemija jasno ko dan ali fizika :?
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#5 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by nOrMaLaC »

Ako vam je za utjehu u Banja Luci nema prijemnog iz Fizike na medicini već samo Hemija i Biologija :)
Gray1940
Posts: 1
Joined: 10/05/2012 16:33

#6 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by Gray1940 »

Ja sam bila prosle godine na prijemnom. Prijemni je ubjedljivo najtezi u odnosu na ostale medicinske fakultet u BiH. Bez obzira na to moze se poloziti i to sa solidnim bodovima (da nisi na granici, al to nije toliko bitno). Meni licno sve ono sto se trebalo racunati nije predstavljalo problem. I iz fizike i hemije, ali i biologije zadaci nose najvise bodova(2), a teorija 0,5(ako uradis zadatke, i dva -tri pitanja iz teorije polozio si). Uglavnom da skratim, vecina je pala zbog fizike (teorija je bila bezveze, ja je licno nisam ni ucila nesto puno formule, a zadaci su sredina (fluidi su najtezi, jer se ne rade u srednjoj). Nekima je i hemija bila teska. Meni najlaksa ... i tu su zadaci bitni posebno ph vrijednosti (mogu se prevjezbati oni iz informatora, al to je osnova) ... nisu bili teski al imaju cake. Samo se pazi biologije, svi kazu bezzzee , al i nije bas. Puno je pitanja ustvari kompleksna su i treba ti max koncentracija a vremena ti malo ostane, tako da je bio. meni bila najteza (najgore sam je uradila, al sam je zadnju radila, pa sam grijesila na glupostima). Uglavnom pripreme ce ti pomoci, uputiti te sta i kako (posebno fiziku). Informator ti nece puno pomoci (ako milslis da samo to naucis) osim ako ga ne promjene jer mi nismo imali nijedno pitanje iz njega. Ovo je iskustvo sa prvog roka, al kako su mi rekli i drugi je bio slican, hemija i bio su bile lakse, vise stvari sa priprema je bilo. P.s. bas sam se raspisala ... nadam se da ce koristiti. Pozzz
User avatar
beco
Posts: 3397
Joined: 25/08/2004 14:22

#7 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by beco »

Boga mi evo 8 godina od moga prijemnog. Polozio na prvom roku. I tada je fizika bila najteza. Pripremna nastava je najvaznija nemoj te misliti da je bacanje para. Pri kraju priprema ima neki probni test sa kojeg je mojoj generaciji sigurni doslo 20% pitanja. Ne znam je li situacija i sada takva ali iz fizike je bilo puno pretvaranja mjernih jedinica.
User avatar
Tahta
Posts: 896
Joined: 22/01/2008 18:28

#8 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by Tahta »

beco wrote:Boga mi evo 8 godina od moga prijemnog. Polozio na prvom roku. I tada je fizika bila najteza. Pripremna nastava je najvaznija nemoj te misliti da je bacanje para. Pri kraju priprema ima neki probni test sa kojeg je mojoj generaciji sigurni doslo 20% pitanja. Ne znam je li situacija i sada takva ali iz fizike je bilo puno pretvaranja mjernih jedinica.
i dokle si dogurao prijatelju '?jesil završio šta ?

mahalac :D
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#9 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by strong69 »

Altsa wrote:A sta ce im fizika za medicinski fakultet :? :? :? bilogija i hemija jasno ko dan ali fizika :?
Biofizika je veoma bitan ispit. Posebna paznja posvecuje se fluidima... Opruge, izdržljivost, povrsinski napon... Veoma koristan predmet.
User avatar
Optimist
Posts: 13660
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by Optimist »

strong69 wrote:
Altsa wrote:A sta ce im fizika za medicinski fakultet :? :? :? bilogija i hemija jasno ko dan ali fizika :?
Biofizika je veoma bitan ispit. Posebna paznja posvecuje se fluidima... Opruge, izdržljivost, povrsinski napon... Veoma koristan predmet.

Jest, ako ce proracunavati nosivost, pokretljivost i izdrzljivost bolesnickih kreveta. :lol:
User avatar
Edinho2011
Posts: 658
Joined: 02/10/2011 23:49

#11 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by Edinho2011 »

strong69 wrote:
Altsa wrote:A sta ce im fizika za medicinski fakultet :? :? :? bilogija i hemija jasno ko dan ali fizika :?
Biofizika je veoma bitan ispit. Posebna paznja posvecuje se fluidima... Opruge, izdržljivost, povrsinski napon... Veoma koristan predmet.
Potpuno beskoristan predmet na medicini, treba ga ukinuti !
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#12 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by skuhlo »

Optimist wrote:
strong69 wrote:
Altsa wrote:A sta ce im fizika za medicinski fakultet :? :? :? bilogija i hemija jasno ko dan ali fizika :?
Biofizika je veoma bitan ispit. Posebna paznja posvecuje se fluidima... Opruge, izdržljivost, povrsinski napon... Veoma koristan predmet.

Jest, ako ce proracunavati nosivost, pokretljivost i izdrzljivost bolesnickih kreveta. :lol:
Edinho2011 wrote:
strong69 wrote:
Altsa wrote:A sta ce im fizika za medicinski fakultet :? :? :? bilogija i hemija jasno ko dan ali fizika :?
Biofizika je veoma bitan ispit. Posebna paznja posvecuje se fluidima... Opruge, izdržljivost, povrsinski napon... Veoma koristan predmet.
Potpuno beskoristan predmet na medicini, treba ga ukinuti !
Naravno, zato će vama dvojici najveći domet biti da pišete recepte u ambulanti.
User avatar
Edinho2011
Posts: 658
Joined: 02/10/2011 23:49

#13 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by Edinho2011 »

skuhlo wrote:
Edinho2011 wrote:
Potpuno beskoristan predmet na medicini, treba ga ukinuti !
Naravno, zato će vama dvojici najveći domet biti da pišete recepte u ambulanti.
izvini prof.dr.mr.sci.ef. nismo te prepoznali.
Biofizika potpuno nepotrebna na medicini.Vecina stvari koja se radi apsolutno sto se tice medicine ne treba.Pa na vecini fakulteta nema biofizike vec se uci uz fiziologiju sto je i logincmo, ali ne i tebi jer si ti vjerovatno neki pickopacenik. Pozdrav !
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#14 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by skuhlo »

Edinho2011 wrote:
skuhlo wrote:
Edinho2011 wrote:
Potpuno beskoristan predmet na medicini, treba ga ukinuti !
Naravno, zato će vama dvojici najveći domet biti da pišete recepte u ambulanti.
izvini prof.dr.mr.sci.ef. nismo te prepoznali.
Biofizika potpuno nepotrebna na medicini.Vecina stvari koja se radi apsolutno sto se tice medicine ne treba.Pa na vecini fakulteta nema biofizike vec se uci uz fiziologiju sto je i logincmo, ali ne i tebi jer si ti vjerovatno neki pickopacenik. Pozdrav !
:thumbup: :lol: Ubijedio si me, nemam više ništa reći.
User avatar
Edinho2011
Posts: 658
Joined: 02/10/2011 23:49

#15 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by Edinho2011 »

Upravo tako, idi malo biofiziku ponovi trebace ti, a ako nisi poceo pocni kakav naucni rad odmah pisati. Vjerovatno ces sef neke klinike odmah postati sigurno je babo sredio !

Pozdrav
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#16 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by skuhlo »

Edinho2011 wrote:Upravo tako, idi malo biofiziku ponovi trebace ti, a ako nisi poceo pocni kakav naucni rad odmah pisati. Vjerovatno ces sef neke klinike odmah postati sigurno je babo sredio !

Pozdrav
Prvo, reci svom babi da tebe malo sredi, da budeš pristojniji i pismeniji (ako ćeš već da budeš hećim). Drugo, nemam razloga ponavljati biofiziku, jer taj predmet nikad u životu i školovanju nisam imao (a škole imam koliko ti nećeš imati za dva života).
User avatar
Edinho2011
Posts: 658
Joined: 02/10/2011 23:49

#17 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by Edinho2011 »

skuhlo wrote:
Edinho2011 wrote:Upravo tako, idi malo biofiziku ponovi trebace ti, a ako nisi poceo pocni kakav naucni rad odmah pisati. Vjerovatno ces sef neke klinike odmah postati sigurno je babo sredio !

Pozdrav
Prvo, reci svom babi da tebe malo sredi, da budeš pristojniji i pismeniji (ako ćeš već da budeš hećim). Drugo, nemam razloga ponavljati biofiziku, jer taj predmet nikad u životu i školovanju nisam imao (a škole imam koliko ti nećeš imati za dva života).
Evo ti o pristojnosti, dokaz.
skuhlo wrote:Naravno, zato će vama dvojici najveći domet biti da pišete recepte u ambulanti.
Pa koji qurac komentarises biofiziku ako taj predmet nikad nisi imao !!! :?:
Blago tebi sa tolikom skolom :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 13660
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#18 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by Optimist »

skuhlo wrote:
Optimist wrote:

Jest, ako ce proracunavati nosivost, pokretljivost i izdrzljivost bolesnickih kreveta. :lol:


Naravno, zato će vama dvojici najveći domet biti da pišete recepte u ambulanti.
Nemam ja veze sa medicinom. :wink:
aaam
Posts: 17
Joined: 28/05/2012 21:09

#19 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by aaam »

Moze li neko bolje objasniti o prijemnom i uvjetima upisa na fax.
Koje gradivo najvise bude na prijemnom. Da li se gleda prosjek sve cetiri godine srednje skole ili samo zadnje dvije kako sam cuo.
Da li je istina da samo ucenici generacija imaju sanse da upisu? Postoji li mogucnost samofinansirajuceg studiranja i koliko to kosta..?
jenny93
Posts: 4
Joined: 28/05/2012 18:51

#20 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by jenny93 »

Ej da li mi netko moze reci da li se polaze prijemni i iz latinskog jezika pored biologije,hemije i fizike i sto otprilike bude,nisam mogla ici na pripremnu nastavu u frci sam sa vremenom,a do 29.06 je upis.
Znate li postoji li drugi rok za upis ili prijemne ispite?!?
Genius!
Posts: 1
Joined: 20/06/2012 22:21

#21 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by Genius! »

jenny93 wrote:Ej da li mi netko moze reci da li se polaze prijemni i iz latinskog jezika pored biologije,hemije i fizike i sto otprilike bude,nisam mogla ici na pripremnu nastavu u frci sam sa vremenom,a do 29.06 je upis.
Znate li postoji li drugi rok za upis ili prijemne ispite?!?
Nema latinskog samo ova tri predmeta , a sto se tice drugog roka sve zavisi da li ce se mjesta popuniti, mada cisto sumnjam tako da postoji mogucnost da ce biti drugi rok kao i prosle godine. :)
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#22 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by kadinica »

jenny93 wrote:Ej da li mi netko moze reci da li se polaze prijemni i iz latinskog jezika pored biologije,hemije i fizike i sto otprilike bude,nisam mogla ici na pripremnu nastavu u frci sam sa vremenom,a do 29.06 je upis.
Znate li postoji li drugi rok za upis ili prijemne ispite?!?
Nije mi jasno da neko želi studirati medicinu, a nema vremena za pripremnu nastavu. Rok za upis se bliži, a neizvjesno je hoće li biti drugi....
Ako ovako ozbiljno shvataš ovako ozbiljan studij, svaka čast. Daleko ćeš dogurati...
jenny93
Posts: 4
Joined: 28/05/2012 18:51

#23 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by jenny93 »

kadinica wrote:
jenny93 wrote:Ej da li mi netko moze reci da li se polaze prijemni i iz latinskog jezika pored biologije,hemije i fizike i sto otprilike bude,nisam mogla ici na pripremnu nastavu u frci sam sa vremenom,a do 29.06 je upis.
Znate li postoji li drugi rok za upis ili prijemne ispite?!?
Nije mi jasno da neko želi studirati medicinu, a nema vremena za pripremnu nastavu. Rok za upis se bliži, a neizvjesno je hoće li biti drugi....
Ako ovako ozbiljno shvataš ovako ozbiljan studij, svaka čast. Daleko ćeš dogurati...

Ja znam da je to dosta tezak fakultet nisam imala namjeru studirati ovu godinu jer sam bila jako bolesna tako da nisam mogla zavrsiti srednju normalno nego sam polagala sto je razlog zbog kojeg nisam mogla na pripremnu nastavu,al mi se ukazala prilika za stipendiju koju ne bih da propustim i moja velika zelja je da studiram ovu godinu jer sam sada dobro.Medicinu,farmaciju oduvijek zelim i vjerujem u sebe i da bi i bez te pripremne nastave imala dobre rezultate,znam da je to bitno,ali nije obavezno.Ako nemas pametnijeg odg,tj odg na moje predhodno pitanje molim suzdrzi se od komentara!!!
Gracija94
Posts: 1
Joined: 25/07/2012 17:18

#24 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by Gracija94 »

Da li mi neko može reći koliko košta godina na medicinskom fakultetu u Sarajevu?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#25 Re: Prijemni za Medicinski Fakultet u Sarajevu

Post by StupskaBitanga »

Gracija94 wrote:Da li mi neko može reći koliko košta godina na medicinskom fakultetu u Sarajevu?
Za prijemni ispit na ovom fakultetu, umjesto dosadašnjih 40,00 KM studenti će plaćati 100,00 KM, upisnine za redovne studente koji prvi put upisuju odgovarajuću godinu studija (stari sistem studija i prvi ciklus bolonjskog studija) sada će iznositi 300,00 KM, a ne dosadašnjih 100,00 KM, za redovne studente koji se finansiraju iz budžeta, a obnavljanju godinu studija upisnina će iznositi 800,00 KM, umjesto dosadašnjih 200,00 KM. Prijava i odbrana magistarskog rada plaćat će se po 300,00 KM. Izmjene se odnose i na redovne studente koji sami snose troškove studiranja na Medicinskom fakultetu, za što će za prvi ciklus studija studenti morati izdvojiti 6.000,00 KM umjesto dosadašnjih 3.000,00 KM. Ova izmjena se odnosi kako na studente iz BiH, tako i na studente koji nemaju državljanstvo BiH, uključujući i studente koji dolaze s prostora bivše Jugoslavije.
Post Reply