Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post Reply
murathans
Posts: 247
Joined: 03/05/2013 19:11

#326 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by murathans »

Sjajna priča

http://www.tvornicaprica.xyz/2019/02/28 ... am-1-mart/

Preuzeto sa

Tvornica Priča - Home | Facebook

https://www.facebook.com/tvornicaprica/

Prijedorske razglednice: Bane, sretan nam 1. mart

Autor: Elameri Škrgić Mikulić

Mobitel se oglasio kao loptica koja je pala u vodu…Blop. Pauza…Pa opet jedan za drugim blop, blop. Viber isporučuje poruku. Pogrešnu. Odavno mi Bane nije javio šta zvijezde predviđaju Vagama. Praznina.

Jednostavni print screen horoskopa za Vage nekog od portala bila je nedvojbena poruka da misli na mene. Ako su predviđanja povoljna, i on je sretan, ako nisu nagovara da mlatim sve oko sebe.

Lijepo je kad neko bez razloga misli na tebe. Bane nema razloga. Sreli smo se jednom i vjerovatno više nikada, ali sigurna sam da imam saveznika u jednoj njemačkoj pokrajini gdje Bane svakodnevno lijepi pločice u nečijim kupatilima.

Na autobusnoj stanici u Sarajevu tog decembra kada se izricala presuda Ratku Mladiću u Hagu, bila je večer slična svakoj. Malobrojni putnici u večernje sate zabundani u zimske odore ličili su na uspravljene vreće, mačka se češala o zid, a kroz limena vrata kontejnera/kafića vlasnici su repetirali stomake i cigare, dobacivajući okolo.

Čekam autobus za Prijedor. Sama. Tamo ću stići sat iza ponoći, naći svoj hotel i namijenjeni krevet, malo spavati, a ujutro zorom na glavnoj ulici raditi anketu povodom presude Mladiću. To je meni namijenjeni zadatak u redakcijskoj podjeli.

Ljuta sam k'o puška. Iz nozdrva mi k'o iz čajnika kulja dim. Nije fer. Nisu me smjeli poslati samu. Nije ugodno se raspitivati o ratnim zločinama na ulicama Prijedora novinarima iz Sarajeva, kao što nije ugodno novinarima iz RS-a na ulicama Sarajeva raspitivati se o Kazanima.

Nemam s kim da me bude strah.

Razletila sam se k'o terorista oko busa da razaznam svoje saputnike. Tri muškarca, vozač i ja.

Najs.

Sinulo mi je da nisam ljuta, već da se bojim. Oba nejasna osjećaja preplavio je i ugušio treći – jasan i težak stid. Stid me redakcije, mog ženskog samosažaljenja, straha, posla koji me vodi na ulice Prijedora na dan presude Mladiću da postavljam pitanja na koja znam odgovore.

Jedan saputnik je pijan – u najboljem slučaju. Po mrklom mraku ne skida sunčane naočale. Drugi gleda u mene blago i znatiželjno. Vratim mu mrskom facom. Da sam bila koju godinu mlađa, narugala bi mu se.

Bus je prevelik za ovu ekipu. Rasporedili smo se i krenuli. Znatiželjni se nekoliko puta osvrnuo, ali od mene se odbijala svaka želja za komunikacijom. Oplakala sam malo, obrisala suze rukavom i upalila „preživljavanje mood“.

Bosanske provincije svoj život završavaju s prvim mrakom. Šanse da ću iza ponoći naći taksi na prijedorskoj autobusnoj stanici bile su minimalne. Dakle, bilo bi vrlo pametno da se barem upoznam sa nekim od tih ljudi.

Odluka je pala na znatiželjnog. Izgledao je najpristojnije. Malo sam se istegnula u sjedištu, provrtila se, negodovala zbog previsoke temperature u busu i…Upecao se.

-Jesi iz Prijedora? – bilo je prvo pitanje.

-Nisam. A ti? – velim i odgađam pitati kako se zove.

Jesam, bio u Sarajevu u nekoj ambasadi i vraćam se – smije se i otkriva lijepe zube.

Posramljena sam željom da mi kaže da se zove Adnan, Haris, Almir…

-Ja sam Bane, a ti kako se zoveš?

-Ela, suho uzvratim.

Premjeravam ga, pokušavam mu odrediti godine. Je li ih imao dovoljno u prvoj polovini devedesetih?

-Znaš, mi smo žigosani. Posebno mi Srbi iz Prijedora. Ovo je treća ambasada koja me odbija za useljenje. Tražili su da navedem sve starješine iz jedinica u ratu. Zaboravio sam jednog, i oni misle da muljam i evo…ne daju mi. Žena i djeca su već vani – ispali Bane svoju muku i nastavi detalje o upitama ambasade i njegovim odgovorima i nepravdi…

Bilo je jako vruće u busu. Skidam džemper viška i odlučujem se za iskrenost. Pričam mu kako sam novinarka i kakav me nemili zadatak zapade. Dijelim s njim svoj strah od sutrašnje šetnje i pitanja koja moram postaviti. Bane je iznenađen i zabrinut. Savjetuje mi da se držim glavne gradske ulice. Nada se policijskom obezbjeđenju.

Šutimo.

-Šta si u horoskopu – sljedeće je njegovo pitanje.

-Vaga – odgovaram sretna sam zbog tematskog zaokreta.

I kreće šuplja. O prvim momcima, Halidu Muslimoviću, Njemačkoj, novinarstvu, djeci…Priča mi kako je s prijateljima, prijedorskim dijasporcima posjetio Auschwitz i Dachau i šta je tamo vidio.

Približavamo se Prijedoru.

-Nije ih pobijeno toliko – bez uvoda će Bane.

-Jeste – ne obrazlažem.

-Nije. Ja znam…bile su te Mrđe, radili su grozne stvari…ali oni su htjeli pljačkati.

-Jeste. Toliko je. Svaki ima ime i prezime. Ko hoće, ode do tih kuća pa sazna je li živ, i je li živ ikada bio – kažem tiho a on, čini se, ne sluša.

Stigli smo u Prijedor. Taksija nije bilo. Banetov Golf2 je parkiran na stanici. Nudi mi prevoz. Stišćem ruksak i suzavac u njemu. Prsti su mi bijeli. Ne smijem ući u Golf. Ne smijem ni ostati na stanici. Bane me ohrabruje. Hotel nije daleko.

Prepuštam se. I dalje čvrsto stežem suzavac u džepu ruksaka. Bane jurca pustim ulicama i pokazuje kuda je najsigurnije da se krećem sutra. Udara u ivičnjak. Zbog toga procjenjujem da je uzbuđen i panika me parališe.

Parkira auto ispred hotela. Hitro skoči da mi otvori vrata. Malčice je nadrealna ta scena.Malo zbog pustog Prijedora i a više zbog Golfa2 i njegovih preglomaznih ramena.

Poželio mi je laku noć i više ga nikada nisam vidjela.

Od tada su prošle skoro dvije godine i ni jedna sedmica u kojoj mi se Bane nije javio sa horoskopskom prognozom i ponekom slikom. U galeriji su mi sačuvane fotografije svakog kupatila kojeg je radio u Njemačkoj.

Brinuo se šta me je zapalo kad bila presuda hrvatskoj šestorki.

Poslala sam mu selfie iz Vareša.

Ako se desi, a neću vjerovati, da prođu tri sedmice bez Banetove poruke, ostaću sama.

I više nego sam bila te decembarske noći na sarajevskoj autobusnoj stanici.

I više nego što mogu podnijeti.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8740
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#327 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by SanskiBiser »

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#328 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Maraschino »

Kerovi su pusteni ali na lancu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#329 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Na današnji dan 1992, SDS je, uz pomoć JNA, "mirnim putem" nelegalno preuzela vlast u Prijedoru. Institucija koja će narednih mjeseci upravljati životima i smrću Bošnjaka opštine Prijedor, opštinski krizni štab, stupila je na scenu. Predsjednik kriznog štaba bio je dr Milomir Stakić, ljekar iz Omarske, koji je tog 30.04. 1992. postavljen za gradonačelnika Prijedora, umjesto profesora Muhameda Ćehajića, koji će uskoro biti brutalno ubijen u logoru Omarska.
30.04.1992. dan je početka serije najužasnijih srpskih zločina u BiH, u žestokoj konkurenciji svih drugih opština u kojima su zavladali SDS i JNA, i najmasovnijih, do Srebrenice.
User avatar
eltroxin
Posts: 2053
Joined: 30/08/2009 23:35

#330 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by eltroxin »

Zaista steta sto se na ovoj temi ne javljaju ljudi koji su prosli pakao u Prijedoru i okolici.
Mislim da se premalo prica o tome.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#331 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by horkesh »

30. maja 1992. godine grupa ludo hrabrih momaka odlučila je pokušati okončati okupaciju svog grada. Njih 110, od kojih 40 uopšte nije imalo nikakvog oružja, predvodio je heroj Slavko Ećimović.

Pošto su se okupili na brdu Kurevo, postali su poznati kao Kurevska četa.

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... ete/264125
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#332 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

horkesh wrote:30. maja 1992. godine grupa ludo hrabrih momaka odlučila je pokušati okončati okupaciju svog grada. Njih 110, od kojih 40 uopšte nije imalo nikakvog oružja, predvodio je heroj Slavko Ećimović.

Pošto su se okupili na brdu Kurevo, postali su poznati kao Kurevska četa.

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... ete/264125
Sad će @karanana da ti kaže da je ovo isprovociralo Srbe da počine genocid nad Bošnjacima Prijedora, kako je već nedavno tvrdio..inače ne bi nikoga ni pipinuli, gdje bi oni...
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#333 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by horkesh »

julisiz es grant wrote:
horkesh wrote:30. maja 1992. godine grupa ludo hrabrih momaka odlučila je pokušati okončati okupaciju svog grada. Njih 110, od kojih 40 uopšte nije imalo nikakvog oružja, predvodio je heroj Slavko Ećimović.

Pošto su se okupili na brdu Kurevo, postali su poznati kao Kurevska četa.

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... ete/264125
Sad će @karanana da ti kaže da je ovo isprovociralo Srbe da počine genocid nad Bošnjacima Prijedora, kako je već nedavno tvrdio..inače ne bi nikoga ni pipinuli, gdje bi oni...
U tekstu je lijepo prikazana hronologija dešavanja u Prijedoru. SDS je (nasilno) preuzeo vlast već 30. aprila, a i prije ovog napada Kurevske čete, VRS su već napali i popalili Hambarine i Kozarac.

Ovdje također ima više detalja, za one koji malo bolje poznaju Prijedor:

http://bosnae.info/index.php/prica-o-sl ... i-prijedor
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#334 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Ama znam ja to sve...detaljno sam iščitao cijelo suđenje Milomiru Stakiću...transkripte, presudu, sve. Sve tu piše. Još to nije jedino suđenje za Prijedor, ali jeste najobuhvatnije,.
Mislio sam na likove koji žive u iluziji da bi Srbi, da nisu isprovocirani, bili milostivi.
Ako je Srebrenica najmasovniji zločin, Prijedor je čini mi se najzvjerskiji (iako ima žestoku konkurenciju po srpskim zvjerstvima širom BiH). Tamo ljudi nisu tek ubijani...tamo se nad njima iživljavalo. Prebijani su do smrti, bukvalno svaki dio tijela lomljen danima dok više nisu ispustili dušu. A pored tijela, dostojanstvo im je temeljno uništavano u Omarskoj, Keratermu, Trnopolju. Čini mi se da je smrt od metka u Prijedoru bila blagoslov.
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#335 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by mishic »

Samo ono što se zapiše i zabilježi ostaće upamčeno, sve ostalo će se zaboraviti i biti će kao da se nije ni dogodilo.
Ono što se istraži, zabilježi, zapiše, zadokumentuje makar za sada i ne dobilo zvaničnu formu knjige, sudskog spisa, snimka ili fotografije, jednog će dana doći na red da se smjesti na stranice historije i zato je bitno pisati, dokumentovati, zabilježiti...
Ne smije se dogoditi da ni jedna jedina žrtva bude zanemarena i preskočena, svaku smrt treba opisati, biografiju poginulog zabilježiti, treba to hitno uraditi jer ljudi umiru, istina i sječanje blijedi... Bilježiti, bilježiti i samo bilježiti, pa će doči na red da se sabere i ostane.

Na drugoj strani o zločinu i zločincima, bez obzira što to neće dobiti sudski epilog za veliku večinu slučajeva, treba još preciznije, još revnosnije, još detaljnije dokumentovati. Svako ime, svaku gestu, psovku, uvredu, postupak, svaki detalj koji nam se sada možda i ne čini bitnim treba registrovati i to što je moguće preciznije. Posebno je bitno dokumentovati i opisati organizatore, pokretaće, inspiratore i njihove geste, sve ono što su govorili, što su činili, kako su se ponašali... Jednoga dana, makar ovi gadovi to i ne doživjeli, njihova imena će kao fekalije isplivati na površinu, znat će se i pričati ko je kakav bio i šta je ko radio pa neka makar njihovi potomci nose pečat što su im ga preci i zlikovci vječno utisnuli u lične i porodične biografije.

Oružje, uniforme, oznake i obilježja na uniformama i sve druge detalje treba nastojati sačuvati od zaborava jer ma koliko nam se to danas činilo besmislenim, to će jednoga dana postati dokaz da nije izmišljeno, da je istina i da je tako bilo.

Svaka osoba koja je preživjela agresiju ima obavezu i dug prema budućim naraštajima da ostatak svoga života provede dokumentujući i opisujući sve strahote kroz koje su ona i njeni supatnici prošli. Taj dug ne smijemo zaboravljati. Pored duga prema svojima to je i najbolji način da se zločinu i zločincima njihova djela obiju o glavu ako ne lično samim počiniocima a ono makar njihovim potomcima i nasljednicima. Moramo vjerovati da će jednom doći normalna vremena, da će se uspostaviti sistem vrijednosti, da će čast, obraz i dostojanstvo postati ono što od uvijek jesu i trebaju biti, i da će makar tada, ma gdje bili i živjeli, zločinci i njihovi potomci poput zečeva čuliti uši i osluškivati šta o njima, njihovim pretcima i familiji bilježi historija.

Još tokom agresije a poslije nje sve više i sve češće pojedinci koji ne mogu podnijet teret sramote počeli su dizati ruku na sebe, to će s vremenom postati sve češće i masovnije kako se vremena budu normalizirala. Pored toga zločin postaje mora, neda miru i spokoju da ga prekrije pa će mnogi pojedinci i njihovi potomci bježati glavom bez obzira da se odmaknu, udalje, odvoje od sječanja, uspomena i onoga što podsjeća i dokumentuje zločin koji su oni ili njihovi pretci činili.

Nama se to danas čini nerealnim, živimo sa ubjeđenjem da su okorjeli zločinci toliko oguglali da im je potpuno svejedno ili da se čak ponose time ali nismo u pravu. Često su njihove bahate reakcije i izazvane upravo tim nemirom i nespokojem u duši. Kako vrijeme odmiće taj teret postaje sve teži. I zbog toga smo obavezni koliko god je to moguće na svakom koraku ostavljati tragove, osiguravati podsječanja, označiti mjesta i trajno podsjećati na vrijeme i događaje kojih će se neki morati stidjeti. Što god to budemo revnosnije radili, što toga bude više i češće to će i nespokoj tih zvijeri i njihovih potomaka biti veći.
sweets02
Posts: 70
Joined: 24/04/2011 23:02

#336 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by sweets02 »

ljudi,

dajte nam imena i prezimena tih monstruma za koje se zna da su počinili zločine a sada se slobodno šeću gradom. ne političara ili funkcionera. onih običnih pojedinaca. Ime prezime, gdje žive, ko su im djeca, supružnici, gdje žive, šta rade....? Treba ih žigosati. ako ništa drugo, siguran sam da će se ispostaviti kako neki od njih rade u Federaciji ili rade za firme koje saradjuju sa firmama u Federaciji, a onda napraviti pritisak na te iste firme. Tim pojedincima na bilo koji način treba zagorčati život.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#337 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

sweets02 wrote:ljudi,

dajte nam imena i prezimena tih monstruma za koje se zna da su počinili zločine a sada se slobodno šeću gradom. ne političara ili funkcionera. onih običnih pojedinaca. Ime prezime, gdje žive, ko su im djeca, supružnici, gdje žive, šta rade....? Treba ih žigosati. ako ništa drugo, siguran sam da će se ispostaviti kako neki od njih rade u Federaciji ili rade za firme koje saradjuju sa firmama u Federaciji, a onda napraviti pritisak na te iste firme. Tim pojedincima na bilo koji način treba zagorčati život.
Evo, sa jedne stranice.
Neki sa spiska su osuđeni ili im se sudi, neki nisu među živima, ali većina ih živi slobodno.
GLAVNI ORGANIZATORI :
1. Srdjo SRDIĆ - zubar iz Prijedora, jedan od najbližih saradnika Radovana Kardžića
1. Savo KESIĆ ŽORŽ - bivši taksista
2. Nenad MORAČA - karatista, besposličar
3. Brane BERIĆ REBAC - veterinarski bolničar
4. Mile dr RADETIĆ - ginekolog, osnivač SDS Prijedora,
5. Dragan RADETIĆ - vojni tužilac u srpskoj vojsci
6. Predrag RADETIĆ - od prvog dana u redovima srpske vojske
7. Milomir STAKIĆ - liječnik, predsjednik srpske opštine Prijedor
8. Milorad Mićo KOVAČEVIĆ - liječnik, predsjednik Izvršnog odbora opštine Prijedor

Izvršioci Milorada Miće Kovačevića
1. Veljko ing HRGAR - stručnjak "srpskog" urbanističkog plana Prijedora
2. Dule MILJUŠ - stručnjak "srpskog" urbanističkog plana Prijedora
3. Branko Raca HRNJAK - stručnjak "srpskog" urbanističkog plana Prijedora
5. Simo MIŠKOVIĆ - bivši milicioner, predsjednik SDS
6. Simo DRLJAČA - nečelnik srpske milicije
7. Slobodan KURUZOVIĆ - komandant logora Trnopolje - nastavnik matematike
8. Mile MUTIĆ - direktor Srpskog Radio Prijedora i Srpskog Kozarskog vjesnika
1. RADE MUTIĆ - Sljedbenici Mile Mutića
2. Živko EĆIM - Sljedbenici Mile Mutića
3. Ostoja KESAR - Sljedbenici Mile Mutića
4. Mira KUNIĆ - Sljedbenici Mile Mutića
9. Dragan SAVANOVIĆ - predsjednik Kluba poslanika SDS
10. Slavko BUDMIR - komandant Srpskog sekreterijata za Narodnu odbranu
11. Milovan DRAGIĆ - direktos Srpskog komunalnog preduzeća
12. Slobodan BALABAN - produkator četnickog legla u Rudniku željezne rude Ljubija
13. Dušan KURNOGA - ideolog "četnicke omladine", snadbijevač Srba benzinom i naftom
14. Bogdan DELIĆ - direktor gimnazije u Prijedoru

Izvršioci zločina
1. Vladmir ARSIĆ - pukovnik koji je pogazio sve Ženevske konvencije
2.Radmilo ZELJAJA - major, na ulazu u Kozarac lično je postavio tablu sa "Radmilovo' i tako gradu koga je srušio dao svoje ime
3. Zoran KARLICA - kapetan, komandant jedinice koja vršila etničko čišćenje Prijedora
4. Drago TUBIN - mehaničar i rezervni poručnik, odgovoran za masovno ubijanje 320 ljudi u Partizanskoj ulici i Lukavici u Prijedoru
5.Savan RUNJO - nastavnik ONO i DSZ, major, komandant četnicke jedinice u Gornjim Podgradcima i bivši komandant Kasarne u Prijedoru

Logor Omarska, Organizatori i sponzori
1. Milan ANDIĆ - trgovac, specijalizirao se u iznuđivanju dragocjenosti od bogatijih Prijedorčana, obećavajući im slobodu
2. Nedo DELIĆ - vlasnik restorana "Evropa'
3. Rajko STUPAR PALE - trgovac, vlasnik restorana"Pale", kriv je za ubistva i pljačke svih prijedorskih privatnika.

Uprava logora Omarska
1. Komandant: Željko MEJAKIĆ - komandant logora, milicioner,
2. Upravnik: Drago PRČAC - upravnik logora, penzionisani milicioner
3. Zamjenik: Milorad TADIĆ BRK - pomoćnik upravnika logora taksista
4. Miroslav KVOČKA - Jedno vrijeme komandant logora

Radnici rudnika željezne rude Ljubija, Srbi koji su zlostavljali i maltretirali logoraše u logoru Omarska, kamionima odvozili ubijene logoraše

1. Dragan PEŠEVIĆ PEŠA
2. Milorad DARDA
3. Vlado KOBAS
4. Zdravko BJELOBRK
5. Miloš RADIĆ BRKO
6. Petar PERO MRDJA

Prijeki sud u logoru Omarska
1. Slavko BERETA - advokat
2. Živko DRAGOSAVLJEVIĆ - sudija u "srpskom sudu" u Prijedoru
3. Draško ZEC - sudija u "srpskom sudu" u Prijedoru
4. Milenko TOMIĆ - sudija u "srpskom sudu" u Prijedoru

Službenice u logoru Omarska
1. Nada MARKOVSKI - radnica Milicije u Prijedoru
2. Slavica LAKIĆ - radnica Službe državne bezbjednosti
3. Nevenka SIKMAN - radnica Milicije
4.Darinka LUJIĆ - radnica Milicije

Ispitivači u logoru Omarska
1. Ranko MIJIĆ - šef ispitivača, načelnik kriminalističke službe u SUP Prijedor
2. Mirko JESIĆ - bivši radnik Službe državne bezbjednosti
3. Ranko BUCALO - radnik Službe državne bezbjednosti
4. Goran NOVIĆ - radnik Službe državne bezbjednosti
5. Dragan RADAKOVIĆ - nastavnik likovnog odgoja
6. Dragoje MEJAKIĆ - radnik Milicije
7 Rade KNEZEVIĆ - radnik Službe državne bezbjednosti
8. Ilija BJELIĆ - radnik Milicije
9. Obrad DESPOTOVIĆ - radnik Milicije
10. Nebojša TOMČIĆ - radnik Milicije
11. Nenad LUKIĆ - radnik Milicije
12. Miroslav ZORIĆ - radnik Milicije
13. Nebojša BABIĆ - profesor elektrotehnike
14. Ratko MILOSAVLJEVIC - agronom
15. Zarko TEJIC - radnik Milicije
16. Zoran KRNETA - radnik Milicije
17. Milan JENJETOVIĆ - radnik Milicije, vozač autobusa kojim su dolazili ispitivači u logor Omarska, tukao logoraše

Vođe smjena u logoru Omarska
1. Mladjo RADIĆ KRKAN - radnik Milicije
2. Momir GRUBAN ČKALJA - radnik Milicije
3. Milojica KOS KRLE - konobar

Stražari u logoru Omarska
1. Goran GRUBAN - ubio veterinara Seada Sivca
2.Goran PASPALJ GOPA - ubio R. Hadžalica i G. Ka.
3. Nedeljko SOSKAN SOLE - ubojica
4. Zoran KVOČKA - ubojica Enesa Alića
5. Stevan STEVANOVIĆ - ubojica
6. Miroslav STOJNIC - ubojica
7. Milutin POPOVIĆ POP - ubojica
8. Draženko PREDOJEVIĆ - ubojica {na slici TV CNN}
9. Željko PRČAC -
10. Nenad VRHOVAC
11. Nenad PENIĆ NEŠO
12. Ratko MRKIĆ - ubojica
13. ZUNE - ubojica
14. Dušan LONČAR DUDO - ubojica
15. STAKIĆ
16. JOKIĆ - ubojica
17. Marinko ROSAVA - ubojica
18. Uroš URE - ubojica
19. Ranko BERIĆ
20. MICKO - ubojica
21. MIKA
22. RAKAJ - ubojica
23. Popović CVITONJA
24. Stole KOKA - poslovođa prodavnice "Oka"
25. Branko PIRVAN ĆELO - ubojica
26. Stanko KRIVAJA - ubojica
27. Mile ROSIĆ
28. Draško GRUBAN
29. Zoran DELIĆ - bivši fudbaker, ubojica
30. Dušan JOKIĆ - mesar
31. Milojica MILE PANIC
32. Zivko MARMAT ZUTI - ubojica
33. Zoran ROMANIĆ DŽAJA - vlasnik diskoteke u Omarskoj
34. Rade RITAN
35. PAVLIĆ

Logor Keraterm
Duško SIKIRICA - komandant logora Keraterm

Komandanti straža logora Keraterm
1. Damir DOSEN - naređivao ubojstva logoraša
2. Dragan FUSTAR - naređivao ubojstva logoraša
3. Dragan KOLUNDŽIJA - naređivao ubostva logoraša

Stražari u logoru Keraterm
1. Zoran ŽIGIĆ - taksista, poznati kriminalac, počinio velike zločine u: Rakovčanima, Čarakovu, Zecovi, Zeger, Rizvanovići, Bišćani, Sredice
2. Dušan KNEŽEVIĆ - mesar, dolazio ubijati u u logor Omarska
3. Goran LAJIĆ - višestruki kriminalac bez zuba
4. KAJIN - komandir straže u logoru Keraterm
5. Nenad BANOVIĆ ČUPO - pripadnik bande Zorana Žigića
6. Predrag BANOVIĆ ČUPO - pripadnik bande Zorana Žigića
7. Dragan KONDIĆ - pripadnik bande Zorana Žigića
8. Nikica JANJIĆ - pripadnik bande Zorana Žigića
9. Nedeljko TIMARAC - pripadnik bande Zorana Žigića

Ispitivači u logoru Keraterm
1. Mira JANKOVIĆ - isljednik u Miliciji
2. Gostimir MODIĆ - isljednik u Miliciji
3. Živko JOVIĆ - isljednik u Miliciji
4. Branko ŠILJEG - isljednik u Miliciji
5. Jugoslav RODIĆ - isljednik u Miliciji
6. Radomir RODIĆ - radnik Službe državne bezbjednosti
7. Dragan RADETIĆ - advokat

Logor Trnopolje
Slobodan KURUZOVIĆ - Komandant logora Trnopolje

Pomoćnici komandanta logora Trnopolje
1. Braća BALABAN - tjelohranitelji Slobodana Kuruzovića
2. Pero ČURGUZ - pomoćnik komandanta logora Trnopolje
3. Vesna STOJANOVIĆ - dobrovoljka
4. Blanka BRKIĆ - dobrovoljka
5. Brane BERIĆ REBAC - deportirao logoraše u stočnim vagonima prema Doboju

Komandanti straža u logoru Trnopolje
1. Radenko SPIRIĆ - radnik:"Električnog" Prijedor
2. Jezdimir TOPIĆ - nastavnik
3. Čedo MANDIĆ - radnik Milicije

Stražari u logoru Trnopolje
1. Boško LAKIĆ - ubojica
2. Aco OSTOJIĆ - vozač
3. Zoran ŠTRBAC
4. Boro GRUBIĆ - novinar
5. LISCANSKI
6. Milutin MANDIĆ MANDOV - radnik Milicije
7. ČURGUZ

Spisak ostalih zločinaca prijedorskog kraja

Ovaj spisak je sačinjen na osnovu autentičnih svjedočenja preživjelih logoraša i izbjeglica u sabirnim centrima Karlovac i Resnik kod Zagreba

1. MARKO PAVIĆ - pravnik, bivši radnik Službe državne bezbjednosti, sada direktor PTT
2. JOSIĆ KRSTAN - profesor, komandant grada
3. KAURIN DRAGAN - ekonomista, direktor 'Celuloze"
4. VUKOJA JOVAN - Direktor centra za socijalni rad
5. NEŠKOV MILANKO - profeosr, Bugarin po prijeklu, naređivao ubistva
6. DOSEN DJORDJE DJOLE - ubojica, ubio I. Jurica Putu i N. Bajramovića
7. ŽIGIĆ ZORAN - taksista, ubojica po narudžbi
8. KNEGINJIĆ ZORAN TACNA - konobar
9. KANTAR SNJEŽANA - medicinska sestra
10. SLAVKO BUDIMIR - komandant srpske TO
11. RADIŠIĆ MARKO - pravnik, bivši radnik Službe državne bezbjednosti
12. MARMUT SPIRO - načelnik Vojnog odsjeka
13. DRAGIĆ MILOVAN - direktor Komunalnog Prijedor
14. SAVIĆ MIRKO - inžinjer, direktor "Prijedorčanke "
15. VEJINOVIĆ RANKO - ekonomista, direktor "Opresse", sada "Srpskog glasa"
16. ALEKSIĆ DUŠAN - direktor osnovne škole
17. DALJEVIĆ RAJKO - radnik Milicije
18. CRNCEVIC NEDELJKO - stolar
19. STANIĆ ANA - profesor
20. STANIĆ JOVO - profesor
21. DALJEVIĆ MILUTIN - profesor
22. NOŽINIĆ ZIZA - predsjednica Kola srpskih sestara
23. NOŽINIĆ NEBOJŠA - politolog, srpski dobrovoljac
24. ZGONJANIN BORO - mesar
25. KANTAR ZDRAVKO - radnik u Ljubiji
26. ŠIPKA VUKAŠIN - ekonomista
27. LEKIĆ SLOBODAN - radnik 'Agrounije"
28. VUJMILOVIĆ NENAD - major, komandant četničke jedinice u napadima na Gradačac
29. DUJO MILANKO - radnik Komunalnog
30. JOVIČIĆ MIRKO - profesor
31. OSTOJIĆ RADE - inžinjer u "Celulozi"
32. DJURDJEVIĆ MILAN - profesor
33. BAJIĆ BOŽIDAR - ekonomista u "Autotransportu"
34. GORNJIĆ SLOBODAN - direktor Službe društvenog knjigovodstva
35. MEDAREVIĆ LJUBAN - radnik Službe društvenog knjigovodstva
36. OBRADOVIĆ RADOVAN COLE - arhitekt
37. OBRADOVIĆ PETAR PEKIŠA - električar
38. BERIĆ DUŠKO - radnik u "Kolskoj"
39. AGBABA MLADEN - službenik
40. KOVRLIJA MIRKO - profesor
41. TOPIĆ RANKO - ekonomista, direktor tvornice keksa "Josip Kraš", sada "Mira"
42. VILA RANKO - pravnik
43. MACANOVIĆ LJUBO - pravnik
44. SIMATOVIĆ MOMIR - vodoinstalater
45. EGIĆ NIKOLA - vozač
46. STOJANOVIĆ MLADEN - profesor i direktor Ekonomske škole
47. DELIĆ BOGDAN - profesor i direktor gimnazije
48. MIŠKOVIĆ SLOBODAN - profesor
49. ZORIĆ LAZO - profesor
50. SANIČANIN MIRKO - tehničar
51. JOVES RATKO - profesor
52. RADETIĆ DRAGAN - advokat, načelnik Vojne policije
53. ZEZELJ BRANKO - vozač
54. RADAKOVIĆ BRANE - vozač
55. JESIĆ GORAN - vozač
56. ROSIĆ MILAN - zidar
57. VUJINOVIĆ DANE - inžinjer
58. KECMAN BRANE - direktor 'Kozara putevi"
59. BURUDŽIJA MIRKO - hirurg
60. SOVILJ RADOMIR - profesor, ideolog SDS, kasnije prešao u Srpsku radikalnu stranku
61. MANOJLOVIĆ NIKOLA - inžinjer, direktor "Kolska", četnik dobrovoljac
62. MACURA ŽELJKO - liječnik, srpski dobrovoljac
63. KOBAS MIRKO - medicinski tehničar, ubojica bez ruke
64. TORBICA ZDRAVKO - radnik Milicije, ubojica
65. STUPAR NENAD SMIT - srpski dobrovoljac
66. MRDJA DADO - pripadnik Interventnog voda, višestruki ubojica
67. BABIĆ ZORAN - pripadnik Interventnog voda, višestruki ubojica
68. STUPAR BOŠKO - pripadnik četničke jedinice iz Tukova
69. BABIĆ LJUBAN - geometar, predsjednik SDS Tukovi
70. BALTIĆ SRETKO - vozač
71. BALTIĆ VLADO - vozač
72. BALTIĆ MIŠO - radnik Kumunalnog
73.BOSANČIĆ MOMČILO -
74. BASKOT MARKO
75. BUJIĆ LUKA - ubojica
76. BILBIJA RADE - četnicki vojvoda, naredio masakr u Staroj Rijeci
77. DESNICA ZDRAVKO
78. DOBRIJEVIĆ MIŠO - četnicki vojvoda
79. DOSEN STOJAN - izvršilac masakra u bolnici u Banja Luci
80. DRCA LJUBAN - mesar
81. DJAKOVIĆ MIRKO - lugar
82. EĆIM JOVO GLOCO - privatnik, saučesnik u ubojstvu Halila Dedića
83. EĆIM NENAD GERA - muzičar
84. GRUBLJEŠIĆ MIRKO - načelnik za privredu u Opštini Prijedor
85. GRUBLJAŠIĆ OSTOJA - ubijao po Kozarcu
86. GUSLOV NIKOLA
87. KOLAR SLAVKO - ubojica

88. KOLAR MIODRAG - klao kamom po selima oko Prijedora
89. KNEŽEVIĆ DRAŽEN - penzioner
90. KOTORAŠ BRANKO - koljač iz Puharske
91. KOTORAŠ DRAŠKO - radnik u Toplani
92. KOTORAŠ JOVO - radnik u Ciglani
93. KOVAČEVIĆ VUKAŠIN - geometar
94. MANOJLOVIĆ MILOŠ - geometar
95. MILUTINOVIĆ MILOVAN - major
96. MILUTINOVIĆ - karatista
97. MITROVIĆ DRAGO, PERO I SLOBODAN
98. PEKIJA MILAN
99. RAUS DUŠAN, MILROAD I RAJKO
100. SAVANOVIĆ MIRKO
101. SRDIĆ DRAGOJE - bivši oficir JNA
102. SRDIĆ ŽIVKO - radnik "Celuloze"
103. TELEBAK RAJKO - lugar
104. TOMIĆ BRANE - radnik 'Borca"
105. TOPIĆ DRAGAN - nastavnik, direktor Pozorišta
106. TUBIN RAJKO - radnik 'Autotransporta"
107. TUBIN VELJKO
108. VUČKOVIć MIHAJLO - radnik
109. VUČKOVIĆ NEDJO
110. VUČKOVIĆ NEDJO II - učesnik masakra u bolnici u Banja Luci
111. ZEC SIMO - nastavnik
112. ZELENIKA BRACO - električar
113. ŽIGIĆ MILENKO - trgovac
114. GRBIĆ MILKA - socijalna radnica
115. TRMOŠLJANIN DRENA - učiteljica, pljačkala bosnjačke kuće
116. ŠIPKA MILAN - inžinjer
117. BABIĆ KAĆA - pravnica
118. JANDRIĆ VLADO - tehničar
119. TRAVAR MILAN - radnik Milicije
120. TRAVAR RANKO - načelnik za privredu
121. MRDJAŠ MILE - ekonomista
122. VUKOJEVIĆ DRENA - daktilografkinja
123. MARIN MIRKO - nastavnik
124. PANIĆ JOVO - vozač
125. MARJANOVIĆ OSTOJA - inžinjer, direktor Rudnika željezne rude Ljubija
126. BECNER ZORAN - vozač
127. RADIŠIĆ MIRJANA - profesorica
128. VRACAR MILENKO - profesor
129. MAKSIMOVIĆ BRANKO BRANJA - pravnik, predsjednik Srpske radikalne stranke
130. VRACAR M. MILENKO - guverner u RS
131. ROMANIĆ ŽELJKO - privatnik
132. SUKIĆ RADE - ekonomista
133. STOJAKOVIĆ TOMO - radnik Milicije
134. ZELIĆ ZELE - pripadnik četnićke jedinice"Zaran Karlica", ubio više od 150 Kozarčana
135. KMEZIĆ RAJKO - vikend četnik iz Minhena
136. GAVRANOVIĆ NEDJO - vikend četnik iz Minhena
137. BUJIĆ MIĆO - komandir milicije u Rakelićima
138. PILIPOVIĆ RADE - privatnik
139. SURTOV RAJKO - nastavnik, četnicki vojvoda iz Gomjenice
140. SURTOV ZORAN - nastavnik
141. BAJIĆ ZORAN - nogometaš
142. MAKSIMOVIĆ DRAGAN - ubojica iz Cele
143. BALABAN MILE - direktor u 'Celulozi'
144 BABIĆ BORO - direktor Uprave za prihode
145. BESIĆ MIRA - profesorica
146. TOPOLA RANKO - službenik
147. GLIGIĆ DUŠAN - trgovac
148. SAVIĆ LAZO - trgovac
149. GVOZDEN ZDRAVKO - trgovac
150. GVOZDEN RAJKO RAJS - trgovac
151. GRBIĆ MILE - trgovac
152. RAJČEVIĆ MILOŠ - direktor Srednješkolskog centra
153. MILIĆ ALEKSANDAR - profesor
154. ANTIĆ SLOBODAN - profesor
155. PANIĆ MILKA - medicinska sestra
156. RADJENOVIĆ LJUBAN - profesor
157. RADJENOVIĆ KAMENKO - pukovnik, podpredsjednik Srpske radikalne stranke
158. RADOJKA EDEKOV - direktorica Bolnice
159. MILANOVIĆ SNJEŽANA - liječnica
160. ŽIGIĆ DANKA - medicinska sestra
161. DJUKIĆ RAJKO - liječnik
162. PEKIJA MIRKO - trgovac, specijalista za pljačku bosnjačke imovine
163. GRANDIĆ MILEVA - otjerala u logor 15 susjeda
164. CRNIĆ BRANKA - pljačkala bošnjačke kuće
165. AGBABA JOVAN CICO - pljačkao kuće
166. RITAN BRANISALV - vođa 'Delija", sprske paravojske
167. KANTAR NENAD - proglašen ratnim zločincem u Hrvatskoj
168. ZRNIĆ NENAD NEŠO - vođa tkz. Grobara
169. PREDOJEVIĆ ZORAN - trgovac
170. MAZALIĆ MILORAD - kapetan
171. KANTAR NEBOJŠA - penzioner
172. ČADJO MLADJEN - radnik Milicije
173. TADIĆ BOGDAN - pravnik
174. TADIĆ SLOBODAN - nastavnik i muzičar
175. TOPIĆ BORO - vlasnik 'Uniprometa", ratni profiter
176. MARČETIĆ BORKO - zidar, učesnik masakra u Kozarcu
177. SAVIĆ DUŠAN - kapetan komandant Kriznog štaba Rakelići
178. ANTONIĆ SLAVKO - inžinjer
179. RAJLIĆ RADOVAN - tehničar, komandant Kasarne u Prijedoru
180. TOPIĆ JEZDIMIR - nastavnik, komandant straže u logoru Trnopolje
181. RUJEVIĆ SLOBODAN - zločinac, došao iz Vukovara
182. KESIĆ MIRKO - osnivač samostalnog odreda ubojica
183. MRKIĆ VASKRSIJA - službenik u Komunalnom
184. DOČINOVIĆ SLOBODAN - zločinac, došao iz Vukovara
185. BUCALO VASO - službenik
186. MACURA MILUTIN - zidar
187. DRAGOJEVIĆ MILAN - mesar
188. STUPAR RADOMIR - šofer, ubojica iz Pakraca, izvršilac zločina u logoru Keraterm
189. MIJIĆ RELJA - radnik u Keramici
190. RADOŠEVIĆ ACO - nastavnik
191. ZORIĆ BORO - privatni ugostitelj
192. JOKSIMOVIĆ MILE TICA - službenik
193. TRKULJA ZORAN - službenik
194. BRKOVIĆ MILORAD - srpski dobrovoljac
195. DJENADIJA MARKO - radnik u Miliciji
196. DALJEVIĆ RADOVAN - milicioner
197. GRUBLJEŠIĆ MILUTIN - mesar, učestvovao u masakru u Kozarcu i "Brdu"
198. MILIĆ MILORAD PINGO - dobrovoljac u četničkoj jedinici iz Omarske
199. RADANOVIĆ MOMČILO CIGO - komandir četnika iz Omarske
200. SUPIĆ DRAGAN - čelnik četničke omladine, palio kuće u Starom gradu i Prijedoru
201. MILOŠEVIĆ SRETEN SREJA - slubenik, etnički očistio Skelu i Raskovac
202. KECMAN MLADEN - rukometaš, pljačkao po Prijedoru
203. MARKUŠ - rukometaš, četnik dobrovoljac
204. KECMAN LJILJA - službenica, pljačkala zlato i devize
205. MADŽAR STOJAN - višestruki kriminalac, pripadnik četnicke vojne policije
206. BLAGOJEVIĆ RADOŠ - direktor Srpske banke
207. TUBIN VUKAŠIN - inžinjer
208. PLEMIĆ NIKOLA - opljačkao i prisvojio Tvornicu 'Borac" Travnik, pogon Prijedor
209. OBRADOVIĆ STEVO - inžinjer, dobrovoljac na ratištima
210. ŠEVA STOJAN - referent u vojnom odsjeku, pravio spiskove za mobilizaciju
211. PEKIJA NENAD - pripadnik Interventnog voda, uselio se u stan dr. Osmana Mahmuljina
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#338 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by CPT »

julisiz es grant wrote:Ama znam ja to sve...detaljno sam iščitao cijelo suđenje Milomiru Stakiću...transkripte, presudu, sve. Sve tu piše. Još to nije jedino suđenje za Prijedor, ali jeste najobuhvatnije,.
Mislio sam na likove koji žive u iluziji da bi Srbi, da nisu isprovocirani, bili milostivi.
Ako je Srebrenica najmasovniji zločin, Prijedor je čini mi se najzvjerskiji (iako ima žestoku konkurenciju po srpskim zvjerstvima širom BiH). Tamo ljudi nisu tek ubijani...tamo se nad njima iživljavalo. Prebijani su do smrti, bukvalno svaki dio tijela lomljen danima dok više nisu ispustili dušu. A pored tijela, dostojanstvo im je temeljno uništavano u Omarskoj, Keratermu, Trnopolju. Čini mi se da je smrt od metka u Prijedoru bila blagoslov.
Ako nisi citao...
Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#339 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

CPT wrote:
julisiz es grant wrote:Ama znam ja to sve...detaljno sam iščitao cijelo suđenje Milomiru Stakiću...transkripte, presudu, sve. Sve tu piše. Još to nije jedino suđenje za Prijedor, ali jeste najobuhvatnije,.
Mislio sam na likove koji žive u iluziji da bi Srbi, da nisu isprovocirani, bili milostivi.
Ako je Srebrenica najmasovniji zločin, Prijedor je čini mi se najzvjerskiji (iako ima žestoku konkurenciju po srpskim zvjerstvima širom BiH). Tamo ljudi nisu tek ubijani...tamo se nad njima iživljavalo. Prebijani su do smrti, bukvalno svaki dio tijela lomljen danima dok više nisu ispustili dušu. A pored tijela, dostojanstvo im je temeljno uništavano u Omarskoj, Keratermu, Trnopolju. Čini mi se da je smrt od metka u Prijedoru bila blagoslov.
Ako nisi citao...
Image
Je li to o onom kamionu smrti od Betonirke u Sanskom Mostu do Manjače, 07.jula 1992?
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#340 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by muha_sa »

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/116 ... traka.html
NEKA CIJELI SVIJET ZNA: Kanadski grad Hamilton obilježava Međunarodni dan bijelih traka...

Uz natpis na velikom elektronskom panou ispred zgrade Skupštine grada "Hamilton podržava Međunarodni dan bijelih traka" taj kanadski grad i ove godine prisjetio se 31. maja 1992. godine i žrtava genocida u Prijedoru

U saopćenju Instituta za istraživanje genocida Kanada rečeno je da građani tog grada i Kanade postaju svjesni u kojim razmjerima se dogodio zločin genocida u Prijedoru i na cijeloj teritoriji BiH.

Bijele trake su jedan od dokaza namjere da se u Prijedoru počini genocid, jer se tada obilježila grupa na vidljiv i jasan način kako bi se istrijebili i prognali s tog teritorija.

Uvođenje bijelih traka za nesrpsko stanovništvo značilo je ništa manje od dozvole za "slobodan lov" na dojučerašnje komšije i prijatelje, a sada ponižene ljude, koji su s tim obilježjem za tu aparthejdsku vlast postali neljudi i pripremljeni za odstrel.


- Njih je tako svako od tih žestokih nacionalista mogao hapsiti, proganjati, pljačkati, ubijati i činiti druga zvjerstva jer su ti ljudi bili van zakona - podsjeća se u saopćenju Instituta.

Kako su ocijenili, danas se kontinuitet genocidne ideje u Prijedoru ogleda u masovnom kršenju osnovnih ljudskih prava i sloboda prognanika i povratnika, preživjelih žrtava i svjedoka genocida.

Stoga će, najavili su, Dan bijelih traka ostati stalni simbol borbe u Kanadi i svijetu protiv negiranja zločina genocida u Prijedoru, protiv policijskih zabrana komemorativnih skupova žrtava u Prijedoru te protiv kontinuiranog odbijanja lokalne vlasti da dozvole izgradnju memorijala civilnim žrtvama.

Bit će to simbol borbe za istinu i pravdu, za ljudska prava i slobode, za priznavanje, poštovanje, prihvatanje i toleriranje drugog i drugačijeg u čitavom svijetu, zaključuju u saopćenju Instituta za istraživanje genocida Kanada.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#341 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Lična karta današnjeg Prijedora

Image
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#342 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by CPT »

julisiz es grant wrote:Je li to o onom kamionu smrti od Betonirke u Sanskom Mostu do Manjače, 07.jula 1992?
da
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#343 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by The 51st State »

samo da covjek zanijemi.
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#344 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by muha_sa »

AKTUELNO Prijedor za (po)četnike

Puhalo: Dobro jutro, Republika Srpska, javite RTRS da ima još živih Prijedorčana koji su nosili bijele trake

Objavio je banjalučki analitičar i depešu Stanice javne bezbjednosti Prijedor

[https://avaz.ba/media/2019/05/31/957894 ... 73x400.jpg][/img]

Dobro jutro, Republika Srpska, javite RTRS da ima još živih Prijedorčana koji su nosili bijele trake 1992. godine, napisao je jutros na društvenoj mreži Twitter sociolog i politički analitičar Srđan Puhalo.

Podsjetio je Puhalo i na to koliko je nesrpskog stanovništva ubijeno u Prijedoru u periodu od maja do avgusta 1992. godine, gdje su sakrivani te koliko je Srba osuđeno za zločine u Prijedoru.



Srđan Puhalo

Prijedor za (po)cetnike:
-Od maja do avgusta 1992. u Prijedoru je ubijeno oko 3100 civila Bosnjaka i Hrvata.
-Masovna grobnica Tomasica je povrsine 100m2 i dubine 10m.
-Preko 50 Srba je osudjeno za zlocine u Prijedoru.
-Jos se traga za tijelima 500 ljudi!!!


Objavio je banjalučki analitičar i depešu Stanice javne bezbjednosti Prijedor od 30. aprila 1994. godine. U depeši je izviješteno o mobilizaciji 10 stanica milicije sa 1.587 pripadnika. Stoji u dokumentu i da nije bilo neodazivanja na poziv niti izbjegavanja radnih obaveza.

Izviješteno je o preuzimanju vlasti u Prijedoru u 4 sata ujutro „zauzimanjem Stanice javne bezbjednosti i svih ostalih vitalnih objekata“.

Sve se to, stoji u dokumentu, desilo bez ispaljenog metka i sinhronizirano.

Image


Podsjetimo, na današnji dan prije 26 godina vlasti bosanskih Srba su naredile nesrpskom stanovništvu da nose bijele trake oko ruku, a na kuće i stanove da okače bijele čaršafe.

''Građani srpske nacionalnosti, pridružite se svojoj vojsci i policiji u potjeri za ekstremistima. Ostali građani, muslimanske i hrvatske nacionalnosti, moraju na svoje kuće i stanove izvjesiti bijele zastave i na ruke staviti bijele trake. U protivnom, snosit će teške posljedice."

Tokom 1992. godine na području općine Prijedor ubijeno je više od 3.000 ljudi - Bošnjaka i Hrvata.

https://avaz.ba/vijesti/bih/490438/puha ... jele-trake
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#345 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Sanjarko »

Neponovilo se nikom.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#346 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

"Građani srpske nacionalnosti, pridružite se svojoj vojsci i policiji u potjeri za ovim ekstremistima! Ostali građani, muslimanske i hrvatske nacionalnosti, moraju na svoje kuće i stanove izvjesiti bijele zastave i na ruke staviti bijele trake, u protivnom, snosiće teške posljedice" – ove riječi su 31. 5.1992. pročitale spikerice Senija Džafić i Jadranka Vejo-Rečević na Radiju Prijedor.
Definiši baliluk.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#347 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by The 51st State »

julisiz es grant wrote:
"Građani srpske nacionalnosti, pridružite se svojoj vojsci i policiji u potjeri za ovim ekstremistima! Ostali građani, muslimanske i hrvatske nacionalnosti, moraju na svoje kuće i stanove izvjesiti bijele zastave i na ruke staviti bijele trake, u protivnom, snosiće teške posljedice" – ove riječi su 31. 5.1992. pročitale spikerice Senija Džafić i Jadranka Vejo-Rečević na Radiju Prijedor.
Definiši baliluk.
Haj znaj da li je Iz ubjedjenja ili straha. Ko joj zna naknadni period zivota, onda je jasno.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#348 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Stari »

Mislim da se ipak priča o supruzi i djeci dr Ese ..... po svojoj monstruoznosti, po smradu svi onih koji to i danas zataškavaju, .... ne da usporediti s bilo čim što je ikad udisalo zrak ove planete ....
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#349 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by insomnia78 »

I onda dodje forumas i kaze RS je djelimicno nastao na genocidu. Dodje drugi i kaze zaokruzili terotoriju odlascima Bosnjaka u Tursku
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#350 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by The 51st State »

Stari wrote:Mislim da se ipak priča o supruzi i djeci dr Ese ..... po svojoj monstruoznosti, po smradu svi onih koji to i danas zataškavaju, .... ne da usporediti s bilo čim što je ikad udisalo zrak ove planete ....
Strasna prica, ne znam zasto djeca sute?
Post Reply